CHOLERA-GEVAAR IN NAPELS is sociaal dynamiet Jeugd werkloosheid Vermoorde Libanees brein achter "Carlos"? Den Uyl verheugd over akkoord grondpolitiek Na staking huisvuilophalers VISSERS MOETEN ELKAAR LEREN BEGRIJPEN Studieverlof voor oudere werknemers SUBSIDIEREGELING VOOR BOUW EIGEN WONING VERNIEUWD Toch ontslag voor machthebber Rega in Argentinië ZATERDAG 12 JULI 1975 LEIDSE COURANT Symbool voor vrijheid De Portugese communisten leken twee maanden geleden te worden weggevaagd uit de politiek van him land. Met 13 procent van de stemmen bij de verkiezingen voor de wetgevende vergadering - tegenover ruim 60 procent voor het democratische midden van socialisten en volksdemocraten - leek hun positie duidelijk: die van een minderheid. Nu wordt de stelling van communistenleider Cunhal, dat de stemmen niet tellen en dat er andere wegen zijn om aan de macht te komen, van bewijzen voorzien. De uitspraak van de persraad en van de revolutionaire raad dat het dagblad Republica aan de socialisten moest worden teruggege ven, blijkt onvoldoende waarde te hebben om tot praktische uitvoering te gebracht te worden. De socialisten beschouwen de geschiedenis met het blad als een testcase voor de bereidwilligheid van de militairen om met de partijen samen te werken. Maar het is meer: het is een van de laatste kansen om een controle op het bewind te houden buiten de geringe mogelijkheden die het parle ment biedt. Evenwijdig loopt de ontwikkeling die de militairen voor de politiek van hun land voorzien: een dominerende rol van arbeiders- en soldatenraden, geheel volgens de traditie van de Russische revolu tie. De eis van 'de macht aan het volk' stamt ook rechtstreeks van Lenin af. Ook al getuigen de militairen in Portugal van hun voorkeur voor verregaande democratisering - juist de verwijzing naar de geschie denis in de Sovjet-Unie zou hun tot nadenken moeten stemmen. Het gevaar van een partijdictatuur ligt immers om de hoek. Juist in zo'n ontwikkeling is een vrije pers van het grootste belang. Het blad Republica groeit in deze. ontwikkeling uit tot een symbool voor vrijheid. (Van onze correspondent Frans Wijnands) NAPELS De gezondheidsautoriteiten van Napels hebben de staat van alarm afgekon digd. Ze proberen met alle mogelijke midde len de bevolking te dwingen om alle denkba re hygiënische voorzorgen in acht te nemen. „Of het lukt is 'n tweede, maar dat is het minste wat we kunnen doem om een nieuwe cholera-uitbarsting te voorkomen", aldus het hoofd van de gemeentelijke gezondheids dienst, prof. Ortolani. In Napels hebben de huisvuilophalers vijf dagen gestaakt Het huisvuil ligt weer in manshoge bergen op alle hoeken van de straten opgetast. Op de fraaiste pleinen en in de grootste straten van de havenstad zijn stinkende opslagplaatsen van ontelbare zak ken vuil gemaakt. Elders in de stad, en vooral in de armere buitenwijken ligt het afval open en bloot langs de straten en in de goten. Op tal van plaatsen proberen bezorgde inwoners met eigen vuur het vuil te verbranden. Maar dat is onbegonnen werk, en bovendien stinkt het daardoor nóg erger. Jongelui staken de afge lopen nachten bergen huisvuil in brand. De brandweer moest meerdere malen ingrijpen, omdat de metershoge vlammen een bedrei ging vormden voor huizen en winkels. De grote vakbonden stonden aanvankelijk achter deze staking die voornamelijk als prikactie was bedoeld. Nadat vrijwel alle gemeentelijke diensten weer aan het werk gingen, staakten de huisvuilophalers door. Het gemeentebestuur, dat in de afgelopen dagen een bijna wanhopig overleg pleegde met de vakbonden, heeft bij herhaling ge zegd dat het aan middelen ontbreekt om aan de wensen tegemoet te komen, afgezien nog van het gigantische tekort op de gemeente begroting. „Met de helft van het bedrag wat de voetbal club Napoli voor een nieuwe aanvaller heeft neergelegd - twee miljard lire - zouden de reinigingsmensen al een heel eind gered zijn en zouden ze de straten als spiegels laten blinken", aldus een woordvoerder van de vuilophalers, die gisteren hun staking heb ben afgebroken. Intussen ontvluchten steeds meer toeristen de stad, sluiten hotels bij gebrek aan gasten en bereiden de medische instanties zich op het ergste voor. Nadat onlangs in Frankrijk een cholera-geval geconstateerd is, beklem tonen de Italiaanse medici dat een complete vervuiling van de stad Napels rampzalige Een overzicht over het vuil dat in de straten van Napels ligt opgestapeld, gevolgen kan hebben. Een stakende vuilnisman deelde er gisteren pamfletten uit. Idi Amin- f an club TORONTO (UPD Een televisiestation in Toronto heeft een Idi Amin-fanclub gevormd, compleet met t-shirts en stickers met „I Love Idi' erop. „we be schouwen Ydi als een van 's werelds waarlijk grote komieken", zei praatshow- gastheer Gene Taylor. Tot de oprichting van de fanclub werd overgegaan, nadat radio Oeganda 'had bekendgemaakt dat de in woners van Kampala tij dens de bijeenkomst van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid deze maand, shirts en jurken moeten dragen met de afbeelding van „Big Daddy" erop. DEN HAAG (ANP) Voorval len tussen Deense en Neder landse vissers, waarbij van schade sprake is, zijn veelal het gevolg van gebrek aan.kennis van de door de ander gebezigde vismethoden en de markering van netten. De Deense en de Nederlandse commissie, die donderdag in Kopenhagen een gesprek hebben gehad over de Deens-Nederlandse visserij moeilijkheden, zijn tot deze slot som gekomen aan de hand van de verklaringen van de desbe treffende vissers, aldus een communique van het Neder landse ministerie van landbouw en visserij. Over de procedure voor de be handeling van voorvallen en de daaruit voortkomende schade claims hebben de commissies reeds overeenstemming bereikt, zo blijkt uit het communiqué. Een Franse AMX- tank is bij Versailles van een viaduct ge reden en omge keerd op de spoor lijn van Parijs naar het westen terecht gekomen. De twee inzittenden van de tank werden slechts licht gewond. Illllllllllllllllllllllllllllllll PARIJS (UPD Rechercheurs hebben gisteren in Parijs meegedeeld, dat de vermoorde Libanese politieverklikker Michel Moecharbal het brein geweest schijnt te zijn achter liet netwerk van internationale politieke terroristen, dat thans door de westelijke politiemachten wordt vernie tigd.' Iljitsj Ramirez Sanches, alias Carlos Marti nez, de 25-jarige in Moskou opgeleide guerrilla strijder, die verantwoordelijk wordt geacht voor de drievoudige moord op 27 juni in Parijs, zou in feite Moecharbals medewerker geweest kunnen zijn, aldus de rechercheurs. Inmiddels hebben functionarissen van het Franse ministerie van binnenlandse zaken herhaald, dat verscheidene Oosteuropese landen betrokken zou den kunnen ziin geweest in de Carlos-affaire. Maar het hoofdkwartier van de Franse veiligheid spolitie heeft geweigerd verdere bijzonderheden te verstrekken over de identiteit van de communisti sche mogendheden, die naar zij zeggen in verbin ding staan met het netwerk waarvan Moecharbal en Carlos deel uitmaakten alsmede de Zuidameri- kaanse vrouwen, die zowel in Parijs als in Londen zijn gearresteerd en ervan beschuldigd worden medewerkers te zijn van Moecharbal en Carlos. Volgens de Parijse politie heeft Moecharbal be kend, dat hij lid is geweest van een uiterst links netwerk van politieke terroristen. Moecharbal werd in mei in Parijs aangehouden. De Cubaanse ambassade in Parijs heeft opnieuw de beschuldi gingen van Franse autoriteiten van de hand gewe zen, die donderdag drie functionarissen van de Cubaanse ambassade het land uitwezen, omdat zij in de organisatie van Carlos een rol gespeeld hadden. Het Franse communistische dagblad 'Humanité', heeft geschreven, dat de Franse minister van binnenlandse zaken Michel Poniatowski de Carlos- affaire heeft misbruikt om een internationaal kom- plot in het leven te roepen ten einde de Franse communistische partij in diskrediet te brengen. De Britse politie heeft verklaard, dat zij verklarin gen heeft onderzocht volgens welke Sanchez, alias Carlos, en een medeplichtige, de 45-jarige Antonio Dages Bouvier uit Ecuador, vijftig maal in Enge land zijn gesignaleerd. Tijdens de onderzoekingen was een lijst gevonden met mensen, die vermoord moesten worden. Onder deze mensen waren de violist Yehudi Menuhin en de Britse conservatieve politicus Keith Joseph. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het kabinet wil werknemers tussen de 60 en 65 jaar binnen afzienbare tijd in de gelegenheid stellen betaald stu dieverlof op te nemen. Dit ver lof zou moeten dienen als voor bereiding op hun pensionering. Volgens het kabinetsplan zou voorrang moeten worden gege ven aan de mensen die vroeger weinig mogelijkheden hebben gehad om onderwijs te volgen. Premier Den Uyl wees er gister avond op dat het gaat om een groep mensen die is opgege- roeid in de crisisjaren. Juist de ze mensen moeten kunnen deel nemen aan voorzieningen en cursussen die zijn gericht op een zinvolle besteding vn hun pensioentijd. De SER zal wor den gevraagd advies uit te bren gen. DEN HAAG, (ANP) Met in gang van 1 januari a.s. wordt het maximum bedrag dat een jeugdspaarder op zijn spaarre kening kan inleggen verhoogd van 300 tot 480 per jaar. De ministerraad nam hiertoe giste ren het besluit LOS ANGELES (Rtr) De Amerikaanse televisiester David Carradine, bekend als „Kung Fu" in de gelijk namige televisieserie is veroordeeld tot 20.000 dol lar „smartegeld." Hij moet dit betalen aan een vrouw die hij had geschokt door zich in het openbaar zon der kleding te vertonen. De 28-jarige mevrouw An- rick Marie Kilty, die de on geklede Carradine tegen kwam toen zij daar met twee metgezellen aan de wandel was, had er aan stoot aan genomen en een klacht ingediend. Mevrouw Kilty had gezegd dat zij zo erg geschrokken was dat ze een schadevergoeding van meer dan een miljoen dol lar niet onredelijk vond. BRUSSEL (ANP) In de Europese werkge legenheidssituatie ligt „sociaal dynamiet" opgeslagen in de vorm van een grote jeugd werkloosheid. Europees commissaris Hafer kamp heeft dat deze weck in Brussel gezegd op het moment dat de ministers van finan cien van de Eg de economische situatie van de Europese gemeenschap bespraken. Ha ferkamp zei dat na de grote vakantie Euro pa anderhalf tot twee miljoen jeugdige werklozen zal tellen die, nadat zij van scholen of universiteiten gekomen zijn, niet aan de slag zullen geraken. Als de economische opleving in de herfst van dit jaar blijkt uit te blijven, jullen er maatregelen genomen moeten worden. De moeilijkheid is, aldus Haferkamp, dat de Europese Commissie, het „dagelijks be stuur" van de gemeenschappen, nu nog geen voorstellen kan formuleren, omdat er nog grote onduidelijkheid bestaat over de vraag hoe de situatie zich zal ontwikkelen. In het document dat de Europese Commissie de raad had voorgelegd wordt gezegd dat als er in de herfst een economische opleving komt en al die zich doorzet, er volgend jaar een gemiddelde economische groei van vier procent in de EG te verwachten is. De Nederlandse staatssecretaris van buiten landse zaken, Brinkhorst, die minister Dui- senberg (financien) in Brussel verving, zei in de raad die prognose knap optimistisch Nederland is voorlopig niet van plan nieuwe stimulerings-maatregelen te nemen, aldus Brinkhorst Ons land heeft al ruim vier procent van zijn bruto nationaal produkt gebruikt om de economie te stimuleren en het wil nu eerst eens even afwachten. Europees commissaris Haferkamp wees op het grote gevaar dat de jeugdwerkloosheid voor de gemeenschap kan bieden. De EG is een democratische gemeenschap en juist de werkloze jongeren zijn de stimulators van buitenparlementaire acties', aldus Hafer- DEN HAAG (ANP) Vanaf 1 juli is een nieuwe subsidieregeling van kracht geworden voor te bouwen eigen woningen. In de regeling is de nu geldende methodiek gehandhaafd, zoals ook al in de nota huur- en subsidiebeleid is vermeld. Dit betekent, aldus een mededeling van het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening, dat ook de nieuwe regeling uitgaat van een relatief hoge jaarlijkse bijdrage voor het eerste jaar die in tien jaar in gelijke delen wordt afgebroken. De tabel voor het berekenen van de jaarlijkse bijdrage is ten opzichte van de vorige sterk vereenvoudigd. Vroeger was deze nauw gerelateerd aan de hoogte van de stichtingskosten. Als deze tijdens de bouw rezen had dit verlaging van de eerst toegekende jaarlijkse bijdrage tot gevolg. In de nieuwe regeling is er naar gestreefd deze bezwaren te ondervangen. Er is gekozen voor een systeem waarbij de hoogte van de bijdragen voor het eerste jaar is bepaald op 5000 gulden als de stichtingskoten minder dan 90.000 gulden bedragen. Liggen de stichtingskosten tussen de 90.000 en 110.000 gulden dan zal de bijdrage voor het eerste jaar gelijk zijn aan het vaste bedrag van 5000 gulden verminderd met 15 procent van het bedrag dat de stichtingskosten het bedrag van 90.000 gulden te boven gaat. Als de stichtingskoste meer dan 110.000 gulden bedragen, wordt geen jaarlijkse bijdrage meer verstrekt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Den Uyl beschouwt het deze week bereikte kabinetsakkoord over de grondpolitiek als „een belangrijke principiële stap". Hij toonde zich hierover gisteravond tij dens zijn wekelijkse ontmoeting met de pers erg verheugd. „Het grondbeleid is een gevoelige zaak. Het is een overwinning voor het kabinet dat er overeenstemming is bereikt", aldus de premier. De voorstellen over de grondpolitiek, die tot doel hebben grondspeculaties tegen te gaan, zullen pas in september aan de tweede kamer worden aange boden. Het gaat om twee wetsontwerpen. Het ene voorziet in een voorkeursrecht aan gemeenten bij grondverkopen, het andere behelst een wijziging van de onteigeningswet. De kern van die wijziging is dat de waarde van de grond zal worden gewaar deerd aan de hand van de gebruikswaarde. De wet op de stadsvernieuwing die nauw met beide wetsontwerpen samenhangt zal in afwijking van de aanvankelijke bedoeling veel later bij de kamer worden ingediend. Volgens Den Uyl betreft het hier een uiterst ingewikkelde materie, waar mee meer tijd gemoeid is dan was voorzien. KVP-leider mr. F. Andriessen meent dat in de praktijk het punt van de gebruikswaarde niet zo veel voorstelt Wij zullen niet meedoen aan een ontwikkeling die die kant zou opgaan, aldus An driessen. „Wij zijn er echt op tegen dat alle grond in gemeenschapshanden komt." Andriessen vindt het bezwaar dat je twee soorten prijzen krijgt: een die volgens het gewone markt- en prijsmechanis me tot stand komt en een voor de onteigening. Bovendien is volgens hem de gebruikswaarde moeilijk vast te stellen. VOORN en KONING AIRCONDITIONING BV Beneluxweg 2, Bodegraven. Tel. 01726-3960- be Amerikaanse generaal Alexan der Haig, de huidige opperbevel hebber van de NAVO, daarvoor stafschef van het Witte Huis onder president Nixon, is contactman van de CIA geweest voor het Ame rikaanse leger. Dit is onthuld door een gepensioneerde kolonel. Eer der had het Witte Huis tegenge sproken dat de CIA periodiek het Witte Huis en andere regerings kantoren infiltreerde. Hoge boete voor blote Kung Fu BUENOS AIRES, (Rtr) Presi dent Estella Peron van Argenti nië heeft het ontslag aanvaard van haar omstreden topadvi seur, particulier secretaris en minister van sociaal welzijn, José Lopez Rega. Deze werd algemeen beschouwd als de werkelijke machthebber in het land. Met hem zijn ook de mi nisters van binnenlandse zaken Rocamora en van defensie Saoeno uit de regering verdwe nen. Rega wordt in de rgering opgevolgd door Carlos Villone. Het Argentijnse volk heeft nooit veel opgehad met Lopez Rega. Een van de bijnamen die hij droeg was El Brujo, de tove naar, een verwijzing naar zijn veelvuldige bemoeienis met de astrologie. Zondag was de regering afgetre den, en maandag brak een alge mene staking uit tegen de maat regelen ter beperking van loons verhogingen. De maatregelen werden in de loop van de week ingetrokken, maar de verant woordelijke minister Rodrigo van economische zaken is op zijn post gebleven. De spanning in het land is trouwens toegeno men door het onverwachte op treden van guerrillastrijders in de stad Cordoba, waar donder dagavond politiebureaus met anti-tankgranaten werden aan gevallen en winkels in brand werden gestoken. In een wolkenkrabber in Manhattan is gisteren op ongeveer twintig etages van de begane grond, brand uitgebroken. Terwijl buiten op straat de belangstelling groeide voor het reddings- en blussingswerk, probeer den veel mensen in het gebouw het dak te bereiken. Een aantal mensen raakte bedwelmd door de rook. Overigens kon de blussing zonder incidenten verlopen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7