Oegstgeest krijgt eigen operette-vereniging Concerten van Tsjechische organiste in Leiden en Lisse UITGAAN Mooie houtsculpturen in De Ruip ZATERDAG 12 JULI 1975 LEIDSE COURANT Kunst op zicht op nei reu, aat zij van beroep maakt en er dus niet van hoeft te leven. Wel er tamelijk veel zogeheten primitivisme in haar werk voor en daarom kan zij toch wel gerekend worden tot de z.g.n. primitieven in de huidige Nederlandse schilderswereld. Dat heeft dan wel weer bijna uitsluitend betrekking op die werken waarop zij menselijke figuren schildert: die zijn wel volledig primitief. Daarnaast echter exposeert zij een aantal abstracten, die bijzonder fijn van compositie en kleur zijn. Soms met een sterk email-achtig aspect in mooi afgewogen kleurverdeling. Maar er zijn ook composities bij, waarin de kleur dof en mat blijft en dan ook ver achterblijven bij de eerder genoemden. Maar ook zonder kleur, voor zover zwart geen kleur genoemd kan worden, weet zij tot een mooi resultaat te komen, zoals blijkt uit een schilderij in zwart-wit: „Vuurtoren" waarin ook de compositie een flinke bijdrage levert tot het resultaat Een vastgehouden stijl valt in haar gezamenlijke werken niet waar te nemen. Figuratieve elementen voegt zij samen met surrealistische zonder dat het verband tussen die tvyee stijlen zodanig is, dat ze samenwerken tot een gaaf geheel. Dikwijls blijven zulke doeken sterk dualistisch. Zo blijft deze collectie van ruim dertig werken toch wat onevenwichtig. Er zijn minder geslaagde, minder aanspreek bare doeken bij naast qua kleur en vrije compositie aantrek kelijke prenten, zolas o.m. „Het spookbos", het zeer mooie „Heelal" en „Windkracht .10". Het werk getuigt van veel fantasie, dat wel, maar de primitie ve elementen behoren wel tot de minst aansprekende.Deze lijken mij te weinig bezield, te veel tijdpassering en te veel huisvlijt. En misschien te weinig zelfkritisch. GEEN ..BRULLENDE LEEUWEN" GEEN „KANONNENKOOR" MAAR„MOZAÏK" (van onze kunstredaktie) LEIDEN In de nieuwe galerie „De Ruip" aan de Hoog landse Kerkgracht is een gevarieerde tentoonstelling inge richt van litho's door Marijke Verhoef, keramiek en wand kleden van Sonja Wielepas, fotomontages van Peter Horree en houtsculpturen van Rob van 't Zelfde. Vooral deze laatste voorwerpen zijn een bezoek aan de galerie bijzonder waard. Het zijn alle z.g.n. g. n. vrije impressies hoewel enkele ook kleine figuratieve onderdelen vertonen, als een gezicht, waaronder één brons, dat op het hout is genageld. De grilligheid van deze sculpturen doet geen afbreuk aan de sierlijkheid ervan, of ze nu gewoon uit de ruwe stronk gehakt zijn, waaraan segmenten van de oude bast nog aanwezig zijn, of opgebouwd uit knekelvormen. De vrije vormen zijn soms treffend uitgebalanceerd, zodat zij ondanks de grilligheid, toch merkwaardig rustig aandoen. Fraaie standplastieken, die het in het moderne interieur stellig mooi zullen doen, maar ook als openluchtplastiek op een gazon b. v. zullen ze waardevol blijken. Sonja W. heeft behalve platiek ook enkele mooie wandkleden hangen. De prenten van Marijke Verhoef zijn vrij tradioneel, maar zeker niet onaantrekkelijk. Al met al lijkt mij deze eerst tentoonstelling van „De Ruip" alleszins geslaagd. WILLEM PRINS Alena Veselè (Van onze kunstredactie) onze kunstredactie LEIDEN/LISSE De Tsjechische organiste Alena Vesehi geeft van avond een orgelconcert in de St. Agathakerk in Lisse en komt volgende week vrijdag voor een concert naar de Leidse Marekerk. Het concert van vanavond wordt georganiseerd door de Orgelkring Bollenstreek en begint om kwart over acht. Uitgevoerd worden de fuga in f-moll van Josef Seger, vier orgelkoralen van J.S. Bach, de tweede so nate van Paul Hindemi- th, twee koraalfanta sieën en de finale uit de Sonntagsmusik van Pe ter Eben en het Postlu- dium uit de Glagoliti- schen Messe eveneens van Peter Eben. De toe gangsprijs is vastge steld op 2,50, scholie ren betalen 1,25. Alena Veselé studeerde orgel aan het Staats conservatorium en aan de Janécek Academie in Bmo bij professor Franti- sek Michélek. Compositie stu deerde zij bij dr. Zdenek Bla- zek. Reeds tijdens haar studie won zij vele eerste prijzen op orgelconcoursen. Alena Veselé is momenteel hoofdlerares aan de Janécek Academie. Daarnaast geeft zij jaarlijks een onnoemelijk aan tal recitals. Ook aan radio-uit zendingen werkt zij veelvuldig mee. Met vooraanstaande sym fonieorkesten treedt zij regel matig als soliste op. Haar uit gebreide repertoire beslaat werken vanaf de vroegste or gelliteratuur tot en met de he dendaagse orgelwerken. Alena Veselé behoort onget wijfeld tot de meest vooraan staande organisten van het huidige Tsjechoslowakije. Zij gaf in alle grote muziekcentra van Europa en Amerika con certen. Tijdens concertreizen door Europa deed zij Enge land, Nederland, België, Italië, Zwitserland en Duitsland aan. In 1974 ondernam zij een grote tournee door Amerika. Dit jaar maakte zij een grote con certreis door Rusland en Zwe den. In 1973 maakte zij deel uit van de jury van het Inter nationale Orgelconcours in Bologna, samen met o.a. An ton Heiier en Luigi Tagliavini. Talrijke grammofoonplaatop namen staan op haar naam (vooral muziek van Johann Se bastian Bach). Het programma dat Alena Ve selé in Leiden ten gehore gaat brengen bestaat uit werken van Cernohorsky, Joh. Seb. Bach, Mozart en Eben. Bohuslav Matej Cernohorsky is een componist die bij ons vrijwel onbekend is. Hij leefde in de tijd van Bach, namelijk van 1684 tot 1742. Alena Vese lé zal van deze componist twee fuga's spelen, een in e kleine terts en een in a kleine terts. Van Johann Sebastian Bach (1685 tot 1750) worden vijf ko ralen ten gehore gebracht: „Komm, heiliger Geist", „An Wasserflüssen Babyion", „Von Gott will ich nicht lassen", „Allein Gott in der Höh' sei Ehr" en „Komm Gott Sthop- fer, heiliger Geist". Daarna wordt de Fantasie in f kleine terts, K.V. 608 van Mozart (1756 tot 1791) vertolkt, ge volgd door een uitvoerig van twee koraalfantasieën en de Finale uit de „Sonntagsmusik" van Peter Eben, een compo nist die in 1929 geboren werd. Um misverstanden te voorko men, zij vermeld dat voor alle K&O-zomerorgelconcerten drie toegangsprijzen worden gehanteerd. Inschrijvers van K&O betalen 2,50; niet-in-ge- schrevenen betalen 3, terwijl houders van CJP-kaarten en bezoekers van 65 jaar en ou der 1,75 voor hun toegangs kaartje moeten betalen. Het programma wordt in de Mare kerk gratis uitgereikt. De kaartverkoop heeft plaats op het bureau van K&O, Caecilia- straat 20 (telefoon 31841) dage lijks van 9 tot 15 uur. Op de avond van het concert zullen vanaf 19.30 uur in de Mare kerk eveneens toegangskaar ten verkrijgbaar zijn. Het con cert begin om 20 uur en zal tegen 21.15 uur zijn afgelopen. Voor autobezitters is er in de omgeving van de Marekerk voldoendeparkeergelegen- In en rond Leiden beginnen. Kijk, mijn devies is altijd geweest „ken niet, be staat niet", je moet het eerst proberen. De eerste maandag in september, ik geloof dat dat 1 september is, houden we de eerste koorrepetitie. Als eerste werk heb ik „Gréfin Mariza" gekozen. Dat heb ik zelf zeven keer gespeeld en ook een paar ■keer geregisseerd, dus dat is voor mij bekend. Na een paar koorrepetities, kan ik gaan se-, lecteren en een beetje kijken" wat ik aan stemmateriaal heb. Ik neem dan verschillende mensen ook een avondje bij me thuis, om eens samen wat muziek door te nemen". „Dan kun je zeggen, jij kan in het koor en jij kan wel als solist. Koorleden denken altijd dat ze een minderwaardig baantje hebben en dat ze veel minder belangrijk zijn als een solist, maar bij mij is iedereen even belangrijk. Zonder koor ben je nergens en zonder solist ook niet. Misschien moet ik wel met solisten van buiten de vereniging gaan werken. Het is helemaal niet zeker of ik met onze mensen de eerste keer al zo ver kom. In ieder geval wil ik in december „Gra- fin Mariza" in concert vorm eruit hebben. Dat is voor de medewerkers plezierig. Ze hebben dan iets in het vooruit zicht en dan wordt er toch serieuzer gewerkt. Als het enigszins kan wil ik ze ook meenemen naar Rijswijk. Ik heb daar vorig jaar een optre den gehad voor personeel van de EEG en die mensen waren zo enthousiast, dat ze me voor dit jaar weer gevraagd heb ben". „Als alles goed gaat probeer ik volgend jaar april de pre mière te geven van Mariza. Als het kan in het Rijnlands Ly ceum, dat is een geweldige zaal. Bij de eerste voorstelling van de kinderoperette, heeft wethouder Gmelich Meylingh van CRM al gezegd dat ie elk initiatief voor een operettever eniging zou steunen. Kijk, die kinderoperette hebben mijn De oprichters van „Mozaik". Vlnr: Johan Looijestein, I. de Mey en het echtpaar Zwaan. vrouw en ik zelf bekostigd. Dat is met die nieuwe vereni ging natuurlijk niet te doen. Als het even kan wil ik dat natuurlijk wel, want dan ben je van niemand afhankelijk, maar je moet-toch een aan loopje hebben. We moeten daar nog over gaan praten". „Mijn plan is altijd geweest: Als er in Oegstgeest iets is, moeten ze niet naar een ver eniging van buiten hoeven lo pen om een feest te organise ren. Je moet als plaats zorgen dat jezelf verenigingen hebt Dat is altijd beter. Ik wil heus wel straks ook buiten Oegst geest gaan optreden, graag zelfs, voor bejaarden en de Zonnebloem enzo, helemaal pro deo kan dat niet maar tegen een vergoeding van de kosten, is dat best te doen. Maar de eerste voorstelling wil ik altijd in Oegstgeest blijven geven". De Operettevereniging, die tij dens de laatste vergadering, de naam .Mozaik" heeft ge kregen, nadat namen als „de Brullende leeuwen" en „Het Kanonnenkoor" waren wegge stemd, nodigt alle belangstel lenden voor een lidmaatschap uit op 11 augustus naar restau rant „De Rode Leeuw" te ko men. 's Avonds om acht uur is daar een bijeenkomst. Voor al aan vrouwen is nog een erg tekort en ook zoekt het be stuur een pianist(e) voor de repetitie-avonden. Inlichtin gen: Johan Looijestein, Clema tislaan 28, tel 55496. Bioscopen Luxor: Stationsweg 19. tel. 21239. ..Mc. Kenny's Gold" 14 jaar. Dagelijks 14.00 en 20.00 uur. Hulpverlening Telefonische Hulpdienst: tel. 26202. Exposities Stedelijk Museum „De Lakenhal": Oude Singel 28, tel. 44044. ma t/m za. 10—17 uur, zondag 13—17 uur. Tot 27/7 de expositie ..Het Leidse Woonhuis" In het kader van het Mo numentenjaar 1975. Atelier „Oe Scherf": Nassaulaan 41. Oegstgeest. tel. 50220. Bezoeken na telefonische afspraak. Ans v.d. Hei deKort met eigen werk. o.a glasbul- gen. aardewerk, schilderijen en mo zaïeken. Galerie 't Hoekje bij de Pomp: Dorpe straat 38, Warmond, tel. 01711—3501. Elke ddg van 19—22 uur. bovendien za. en zo. van 12—17 uur. Tot 15/7 Rob Schipper met fotografische etsen en Carla Carlier met zeefdrukken van Warmond. Orangerle In de Hortus Botanicus: Rapenburg 73, tel. 22044 tsL 88. ma t/m za. 9—17 uur, zo. 10—18 uur. Tot 1/9 de tentoonstelling „Denken en doen". Ambachtelijke tsntoons elllng In de orangerle ter gelegenheid van het 40O-|arlg bestaan der Lekfse UnL versltelL Oude en moderne toege paste kunst van Instrumentmakers, glasblazers, tekenaars, foto rafen, preparateurs, elektronlcl, hoveniers en vele anderen. (Van onze kunstredak tie) Oegstgeest „Kijk, als je eenmaal met mij be gint te praten, dan kan je er donder op zeggen, dat het na vijf minuten over opera of over ope rette gaat. Dat is mijn leven. Het is me met de paplepel ingegoten. Mijn vader zat ook al tijd in de muziek, hij zat trouwens ook in de dakbedekking, net als ik. Ik ben Hagenaar van mezelf en toen ik hier in Oegstgeest kwam wo nen, heb ik meteen het plan gehad om hier een operettevereniging op te gaan zetten. Als ze me nou hier op straat tegen komen vragen ze ook altijd: En, meneer Looijestein, hoe zit het nou met de operette." Johan Looijestein, 53 jaar oud, bezeten van muziek. Zingt bij de Hofstadoperette, het Resi dentie-operakoor en bij de Haagse Volksopera. Op 19 april ging in het Patronaatsge bouw „Prinses Rozelijn" in première, een voorstelling van de door hem een jaar eerder opgerichte kinderoperettever- eniging „De Mascotte". Zijn plannen voor een vereniging voor volwassenen zijn inmid dels in een ver gevorderd sta dium: begin september hebben de eerste koorrepetities plaats. „Ik heb zelf in al die jaren bij zoveel verschillende koren en gezelschappen gezeten en, be grijp me goed, dat vind ik hardstikke leuk en ik zal het ook zeker blijven doen, maar ik ben nu eenmaal iemand die altijd alles zelf wil hebben. Je hebt meer mogelijkheden, je kunt je eigen kunnen laten zien en je eigen ideee-n uitvoe ren. Bovendien vind ik zo'n eigen vereniging een enorme uitdaging". „Ze hebben geen van allen ooit een noot gezongen. Er zit ten er een paar bij, die van het amateurtoneel komen, dus die kunnen wel spelen. Maar er moet nog een hoop gebeuren. •Die mensen moet je toch over jhun plankenkoorts en hun on zekerheid heenzetten. Nu bij de laatste oprichtingsvergade ring nog, zeiden ze: LooijeS-- tein, hoe durf je er aan te Johan Looijestein als dirigent bij de kinderoperette.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5