Explosieve groei Leidse Stichting Gezinsverzorging Eindelijk even rust voor onze burgemeesters Verrassing voor jarige pastoor Naomi is weer terug Poolvos in Hoogmade STEEKPROEF Vormelijkheid van weleer ontbreekt in Haagsche Schouw 71» \I;in 3 Leids college verzweeg rapport over nieuwbouw AZL Van een onzer verslaggevers Leiden In linkse kringen in Leiden is weer enige beroering ontstaan nu blijkt dat het col lege van b en w een hem blijkbaar onwelgevallig rap port van directeur Vos van gemeentewerken over nieuw bouw van het Academisch zie kenhuis heeft willen verdonke remanen. De raadsleden Beij- en (PPR/PSP/D'66), Buring en Hoppener (beiden PvdA) heb ben b en w inmiddels daar over een serie vragen gesteld. Zoals bekend is er vorige week tussen Beijen en wethou der Waal onenigheid ontstaan of de gemeente er juist aan heeft gedaan nu al een bouw vergunning te verlenen voor de nieuwbouw van het AZL. Waal meent van wel. Ir. Vos van gemeentewerken spreekt zich in het verzwegen rapport uit tegen de Huidige opzet van de nieuwbouw Hij pleit onder meer voor de bouw van 700—1000 woningen op het (sportvelden) complex achter het station en naast het be staande complex van het AZL. Oosterkerk wijkt voor appartementen Van een onzer verslaggevers Leiden Het Leidse aanne mingsbedrijf Du Prie heeft plannen voor de bouw van een dertigtal tweekamerapparte menten op de plaats van de al 7 1/2 jaar leegstaande Ooster kerk aan de Herengracht. Met de kerkvoogdij van de her vormde gemeente is Du Prie het eens over de koopprijs van de kerk. Na verluidt ligt deze rond drie ton. Du Prie gaat pas tot aankoop over, wanneer hij van de gemeente toestem ming krijgt zijn plan tot uit voering te brengen. Bliksem sloeg in Alphense kerktoren Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN - Tijdens een korte maar hevige onweersbui is gistermiddag de bliksem ingeslagen in het to rentje van de Maranathakerk aan de Raadhuisstraat. Er ont stond flinke schade aan het torentje, waarvan de leien naar beneden kwamen. Verder sloegen de stoppen door en ging de geluidsinstallatie ver loren. De brandweer heeft het gebied rond de torenspits af gezet, omdat nog meer leien van het dak kunnen vallen. De kerk, die uit 1888 stamt, kan zondag normaal voor ker- diensten gebruikt worden, al leen de hoofdingang is afgezet. Verrassingen in tennistoernooi Hillegom Van onze tennismedewerker Hillegom De grote verrasr sing in het opentennistoernooi van Hillegom was gisteren het verlies van de als tweede geplaatste combinatie Rob Koggink/Ronals Blommen- daal tegen Rein van der Wiel/- Leon Goossens: 1-6, 5-7. Vooral Leon Goossens leverde hiermee een opmerkelijke prestatie: niet alleen in het herendubbelspel, maar ook in het enkelspel en gemengdub- bel bereikte hij de halve fina les. In het enkelspel komt hij tegen Bram Madera, die tegen Onno Ruysenaars evenveel ga mes moest afstaan als tegen zijn vorige twee opponenten samen: 6-1,6-2. In het damesenkelspel B be reikte Elly Trompert via strak spel in de Hoeken een 6-2, 5-2 voorsprong tegen J. Hamer slag. Hierna moest zij de partij cadeau geven, aangezien de fi nale in dit nummer al zaterdag gespeeld wordt en zij dan moet werken. Kea Onstein plaatste zich hier al in de finale door een niet al te moeilijke zege op Tonny de Vilder: 6-4, 6-2. De belangrijkste finales zullen morgen, zondag, gespeeld wor den. De finale herendubbel B zal om half één beginnen, ter wijl de laatste partij in het enkelspel B rond kwart voor twee zal aanvangen. Van een onzer verslaggevers met 171 en ligt nu op 375. Daarnaast zijn in de hulpverlening bij met name de wpkpn Leiden De Stichting Gezinsverzorging 28 gezinshelpsters voor hele dagen bij de afdeling langdurige hulpverlening in te Het aantal nieuwe cliënten in 1974 be- T." J uüf. Leiden heeft vorig jaar een explosieve organisatie werkzaam. groei doorgemaakt. Het personeelsbe- kers zich ook dit jaar zal voortzetten, zij het in langzamer tempo. Het aantal hulp- schommelde de wachttijd tussen de 14 halen". Zij spreken de verwachting uit droeg 861. Van hen moesten er 212 lan- dat de toename van het aantal medewer- ger dan een maand wachten voor zij wachten. In 268 gevallen kon binnen een week hulp worden verleend. Bijna de eei udii trcn uiddiiu Wduaeii vuui zjj r, konden worden geholpen. In 162 gevallen verband® meï stand werd uitgebreid van 269 man eind In het dezer dagen uitgekomen jaarver- *73 tot 454 man eind '74. Het aantal slag van de stichting verklaren staf en m langzamer tempo, net aantai nuip- scnommetue ue waemuju tussen ue i* - gezinshelpsters dat op part-time basis bestuur dat de uitbreiding vooral nood- verleningen steeg in het verslagjaar '74 en de 30 dagen en 219 hulpvragenden Problemen als gevolg van ouaeraomsge- aan de stichting verbonden is nam toe zakelijk was om „de grote achterstand van 825 tot 1265. breken. Onze verslaggever Herman van Am sterdam is op stap. Niet om vakantie te houden, maar om u op de hoogte te houden van de meest in het oog springende gebeur tenissen op het stand, in de duinen en op de plas. De wandschildering. Linksonder wringt de schoen. Ik had gisteren nog een verrassing in petto voor pastoor Van Dam van de Nicolaasparo- chie in Nieuwveen, die zijn 55e verjaardag vierde. Ik vertelde de pastoor dat er zich in zijn kerk een metersho ge wandschildering be vindt waar iets mis aan is. Op die schildering, voorstellende de drie kinderen van Fatima die knielen voor Maria, klopt er namelijk iets niet aan de voeten van een van de kinderen. En op bijgaande foto kunt U duidelijk zien waar de schoen wringt. Terwijl van de ene voet van het kind de voetzool te zien is kijk je bij de andere voet boven op een schoen. Je zou bijna zeggen dat dit een me disch wonder is. Maar het is gewoon een foefje geweest van de schilder. Pastoor Van Dam, die nog niet zo lang in Nieuwveen is gestationeerd, zei me dat hem dat nooit eerder was opgevallen. Trou wens maar weinig parochia nen in Nieuwveen weten er van. Een dat verbaasde me wel even want vlak voor die muurschildering worden di kwijls kaarsen opgestoken. Een dan wordt er op die plaats ook gebeden Maar dan is men waarschijnlijk steeds zo in gedachten ver zonken dat nooit iemand die schoen is opgevallen. ''Geen flauw idee hoe dat zo gekomen is", zei een verbaas de pastoor mij. En als pre sentje voor zijn verjaardag ben ik deze zaak maar even voor hem gaan uitzoeken. En de oplossing volgt nu. Toen de muurschildering vlak na de oorlog werd aangebracht door de getalenteerde kerk- schilder Lelieveld vond de toenmalige pastoor Schretlen al die blote kinderzooltjes zo'n kaal gezicht dat hij de schilder vroeg daar iets aan te doen. En de schilder deed dat Een van de kinderen gaf hij een schoen aan. De pastoor was wel even ge schrokken toen hij dat later zag. Maar toen weigerde de schilder om het kind zijn schoen weer "uit te trekken". En zo is het gekomen. Ik schreef deze week al dat de burgemeesters uit onze streek niet zo'n gemakkelijke baan hebben. Dat ze hun vakantie hard no dig hebben om daarna weer een vol jaar hun gemeente te kunnen besturen. Ik informeer de waar onze burge meesters dit jaar hun vakantie doorbrengen of al doorgebracht heb ben. En daarbij ont dekte ik dat Frankrijk als vakantieland hoog staat genoteerd, maar dat er ook burgemees ters zijn die graag in eigen land blijven. Er zijn helaas ook burge meesters ziek. En dat ver wondert mij niet zo erg. Want we hebben in onze streek niet zo bar veel erg jonge burgemeesters die nog wel een flink stootje kunnen hebben en ook nog veel extra uren per week kunnen draaien. Een burgemeester moet nu eenmaal 24 uur per dag bereikbaar zijn. Een goe de gezondheid is dan vereis te. Als er ook maar iets gaat haperen is de race moeilijk meer vol te houden. In ieder geval wens ik onze zieke bur gemeesters beterschap. Burgemeester Kret van Sas- senheim is deze weken af en toe te vinden in Noordwij- kerhout. Maar dat is niet zijn vaste vakantiebestemming voor dit jaar. Hij is nu op ziekteverlof. In de duinen en bossen rond Noordwijker- hout doet hij weer wat krachten op. Begin augustus hoopt hij weer zo aange sterkt te zijn dat hij in Sas- senheim weer aan het roer kan gaan staan. En voor de meeste burge meesters is augustus zo'n beetje de laatste mogelijk heid om op vakantie te gaan want begin september volgen in de meeste plaatsen al weer de drukke vergaderingen met de wethouders waarin de begroting over het jaar '76 In Oegstgeest sprak ik gisteren nog met Nao mi Vos. Deze week keerde ze terug uit Amerika. Daar bezocht ze een jaar de high- school en maakte er in die periode kennis met het Amerikaanse gezin sleven. Ze bezocht Amerika in het kader van het AFS (Ameri can Field Service). Dat is een uitwisselingspro gramma waarbij Ame rikaanse studenten voor een jaartje op be zoek komen in Neder land en Nederlanders op hun beurt een kijkje gaan nemen in Ameri ka. Naomi, haar vader is pro- fressor in de Japanse en Ko reaanse letterkunde en ge schiedenis aan de Leidse uni versiteit, heeft het goed naar haar zin gehad. Ze vertelde me dat ze veel van deze reis heeft opgestoken. „Ik heb enorm veel mensen ontmoet van verschillende nationali teiten en ben daar bij tot de ontdekking gekomen dat de mens in wezen overal hetzelf de is. De 18-jarige Naomi, die vorig jaar haar diploma haalde aan het Rijnlands Lyceum in Leiden, bracht haar Ameri- kajaar door in Elmhurst, zo'n dertig kilometer ten westen van Chicago. Daar ging ze ook nsar school. En studeren daar viel haar erg mee. „De studie aan een Amerikaanse highschool is heel wat gemakkelijker dan een studie hier in Nederland op bijvoorbeeld een HAVO. Als je zin hebt kan je op een highschool een aantal moei lijke vakken kiezen voor je studie maar als je daar niets in ziet mag je ook een paar makkelijke vakken nemen." Naomi, die pas 18 is maar toch al veel van de wereld heeft gezien, blijft nu voorlo pig op Nederlandse bodem. Ze gaat binnenkort theologie studeren. i In Hoogmade at ik gisteren in hotel V.d. Ploeg, waar ik onverwacht oog in oog kwam te staan met een levensgevaarlijke lynx, een torenuil, een eekhoorn, een bunzing en nog wat uit de kluiten gewassen wild. Ik keek zelfs even diep in de ogen van een poolvos. En ik vroeg me af wat die met dat snikhete hete weer nou in het zonnige Hoogmade te zoeken had. En het antwoord werd gegeven door de eigenaar van het hotel, de 53-jarige H. J. v.d. Ploeg, die mij vertelde dat die verzameling opgezette dieren een hobby van hem is. Zo'n tien jaar geleden kocht hij zijn eerste diertje en sindsdien zijn er in huize v.d. Ploeg steeds meer huisdie ren bijgekomen. Een pauw, een hertekop, een vos met prooi, een bergmar- ter, een vos met drie jongen, een pinguin, een Westlandse roerdomp en ook nog een lammetjedat vlakbij huize Van der Ploeg levenloos werd aangetroffen maar dat nu weer parmantig van boven de tap de wereld inkijkt. "Dieren schieten heb ik nooit gedaan", vertelde de hotelei genaar. Ik koop ze alleen maar of ruil een duur exemplaar in voor een paar goedkopere. Zo kon ik in de loop der jaren mijn verzameling aardig uitbreiden." Nu kan ik me zo voorstellen dat dierenliefhebbers in hotel V.d. Ploeg geen hap door de keel krijgen. V.d. Ploeg: "Er worden wel eens opmerkingen over gemaakt. Maar als ik dan de situatie verduidelijk dan komt de trek weer snel terug." moet worden klaargestoomd. Maar we denken nu nog even niet aan hard werken. We gaan door met de volgende burgemeester. Voor burgemeester Smolders van Alkemade zit de vakan tie er al weer op. Hij ging naar Friesland. En daar huurde hij, zo heb ik me laten vertellen, een dertig meter lang jacht Want de burgemeester is een water sportliefhebber. En dan zit je in Friesland op rozen. Hij ging echter maar één week. Misschien lijkt dat kort maar dat heeft een reden. Hij gaat per 1 september met pen sioen. Dus daarna krijgt hij een hele lange vakantie. Burgemeester H. v. d. Poel uit Ter Aar ging naar Enge land. De burgemeester van Woubrugge, Brouwer de Ko ning, zit momenteel met zijn gezin in Brabant Hij heeft daar de beschikking over een huis. Maar dat is niet zijn eigendom. Hij mocht het een paar weken gebruiken van kennissen. Nieuwkoops burgemeester A. H. v. Montfoort heeft dit jaar de zon opgezocht in Ka- rintië. Ik hoorde dat hij er met de auto naar toe is ge gaan. Zijn gezin is ook mee. De burgemeester had zeker nog wat energie over? De meeste van zijn collega's zien dat reizen niet zo zitten. Maar misschien is het toeren met de auto voor de heer Van Montfoort wel een soort ontspanning. Burgemeester H. L. Breen, die de zorg heeft over drie gemeenten, Nieuwveen, Rijn- saterwoude en Leimuiden, verblijft momenteel met ziek teverlof thuis in Nieuwveen. Hij komt daar eerst een bee tje op adem van dit drukke jaar en gaat waarschijnlijk later nog echt op vakantie. Burgemeester de Vreeze van Warmond is voor drie weken naar Frankrijk. Ik hoorde dat hij in de omgeving van Bordeaux vertoeft. Zijn lie velingsplaats. Een goede smaak. En niet alleen om de voortreffelijke wijnen die daar geschonken worden. Het is er nog erg mooi ook. Boskoops burgemeester Ba ron van Dedem is van plan naar Davos te gaan. Hij heeft daar een eigen huisje staan. Koudekerks burgemeester C. M. v.d. Linden die over enige tijd zal worden benoemd tot burgemeester van Haa strecht, brengt zijn vakantie door op Goeree. Voor zover ik weet is er in onze streek maar één burge meester die het op vakantie gaan voorlopig niet zo ziet zitten. En dat is de heer Wa genaar, burgemeester van Zevenhoven. Het is welis waar een erg klein plaatsje maar de burgemeester ver telde me gisteren dat hij voorlopig nog tot aan zijn nek in het werk zit. Zo komt op 28 juli mr. Vrolijk, de commissaris van de koningin in Zuid-Holland op visite, is er op 21 augustus een aanbe steding van de nieuwbouw van het gemeentehuis en zo zijn er nog meer dingen te regelen. De burgemeester: „Pas als al die zaken achter de rug zijn ga ik eens over de vakantie denken. En mis schien wordt het een kort tripje naar het buitenland. Een ding is dan zeker. Hij gaat dan niet met het vlieg tuig. Want aan vliegen heeft hij een hekel. „Dat doe ik alleen als het dringend nood zakelijk is." Steekproef is een zomerse zwerftocht langs Leidse eetgelegenheden. We doen daarvan onver bloemd verslag. Onze mening is louter persoon lijk en gebaseerd op een eenmalig bezoek. We kondigen een steekproef niet van tevoren aan en maken onze identiteit pas na de maaltijd bekend. Voor onze tweede Steekproef bezochten we Het Haagsche Schouw aan de Haagse Schouwweg 14, teL 63879. De directie van Het Haagsche Schouw mikt op een breed pul liek, ziet daarom geen heil in stijve obers en heeft de bediening dan ook in handen gelegd van een dozijn ontluikende schoonheden. De overwegende indruk die wij aan ons bezoek aan de Schouw hebben overgehouden, is dat die zich van formaliteiten inderdaad volledig hebben bevrijd, Toestanden, hoor. Meteen al van het begin. Het meisje bij wie we een drankje vooraf bestelden bedreigde ons met een lieftallige glim lach maar recht in het gezicht met een handvol nog te distribueren tafelmessen. Zonder opzet ongetwijfeld, maar wel gevaarlijk, althans weinig hoffelijk. Toen de servering van de wijn. Daarbij kwam de fles met een zulk een donderend geweld op de glasrand terecht dat aan de behoorlijke lippen van het serveerstertje zelf de kreet ontsnapte: „jeminee". Wat kennelijk verbazing uitdrukte over zowel de degelijkheid van het glasservies als over de gelaat suitdrukking van mijn met het kostelijke vocht bespatte tafelgenoot Bij het opdienen van de soep kwam helemaal vast te staan dat men in Het Haagsche Schouw alle overdre ven vormelijkheid van weleer definitief heeft afgelegd. "Met in de ene hand een bord en in de andere een kop op ons toevlinderend behield het kelnerinnetje tot vlak voor de tafel zo'n grote snelheid dat het niet meer lukte op tijd af te remmen. Boem bleek ho tegen de tafelrand. „Tjeemig". De brede aanvanke lijk zo propere rand van het bord helemaal bedoezeld en op het witte tafellaken een rode vlek van 15 centimeter doorsnee. Wat nu? Het hoofd koel houden moet het vlindertje hebben gedacht. Er zitten nog meer klanten te wachten, een nieuw bord heden kan ik niet aan beginnen, laat staan een nieuw tafellaken. Gewoon maar deppen dam. Dat deed ze. Met een vingerdoekje en zonder resultaat. Haar onschuldige oplossing: „Zullen we het servetje er maar overheen laten liggen?" Tot zover de bediening in Het Haagsche Schouw. De kwaliteit van de maaltijd bracht geen enthousiasme teweeg, maar kon er mee door. De soep die deels onder het servetje verdween, was een tomatensoep waarvan met name de balletjes geen diepe indruk achterlieten. De vissoep die zich wel tot na servering binnen de randen van zijn kop hield, was beter. Een kruidig soepje van goed sterke bouillon. Als hoofdge recht dienden ons een Tournedos grillé met frites en ravigot- te-saus en een Entrecóte au Poivre met pepersaus. De tournedos won het Zacht als boter. De ravigote-saus had teveel weg van te vette mayonaise. De entrecóte was degelijk, niets bijzonders, een redelijk stukje vlees, ietsje taai, op goede sterkte gepeperd. De sperzieboontjes die bij een en ander werden geserveerd bleken evenals de gemengde salade een teleurstelling. De boontjes waren vrijwel pap en in de salade had de kok de hier en daar ietwat bruine buitenste bladeren van een slakrop verwerkt Doperwtjes en appelmoes droegen wel een appetijtelijk karakter. De sorbet en koffie toe konden de toets der kritiek doorstaan, zij het dat de slagroom wat te lang was opgeklopt. Sterk punt van Het Haagsche Schouw tenslotte is de inrich ting, die met rotan stoelen en veel planten in ruimten van vrij forse omvang, een gezellig familiekarakter draagt. De papieren servetjes onder de borden, waarop de directie meldt dat het pand, een monument uit 1629, zolang als het bestaat de vermoeide reiziger gastvrijheid heeft geboden, zijn wel grappig. Het Haagsche Schouw is eigendom van de familie Van den Assem en wordt geleid door J. van den Assem jr. (26) Onze bevindmgen aan deze laatste voorgelegd, kijkt hij bij het vernemen van de puur culinaire kritiek ongelovig en stelt vast: „Vreemd". Op onze ervaringen met de bediening in Het Haagsche Schouw reageert hij spijtig maar instemmend: „Ja, ik moet zeggen dat kan gebeuren, dan hebt u één van onze vakantiemeisjes gehad. De bediening is natuurlijk hèt pro bleem van de horeca tegenwoordig. Wie wil er nog serveer ster worden? Wij hebben zes meisjes in vaste dienst en werken voor het overige met part-timeuithalen; bij de part-ti mers is het niet uitgesloten dat zulke dingen gebeuren. Het is jammer maar vrijwel niet te voorkomen". Van den Assem jr. weigert ons te laten vertrekken zolang we volhouden de maaltijd zelf te willen betalen: „Uw etentje is niet geslaagd. Dat is mijn verantwoordelijkheid en dient dus voor mijn rekening te komen". Nou vooruit, dan nemen we een andere keer nog maar eens een tweede steekproef. De kosten die Van den Assem voor eigen rekening n«un bedroegen 47,75. De prijzen lagen als volgt Tomatensoep 2,25 Vissoep ...ƒ4,- Entrecóte au poivre 12,50 Tournedos grillé met ravigote-saus 15, Sorbet3,— Halve liter gewone rosé 4,75 Sherry. 1,75 Pils 1,25 In Het Haagsche Schouw kunnen diners worden gegeven voor maximaal 100 personen en recepties voor op zijn hoogst 200 mem. De zaak is geopend van half negen 's morgens tot afhankelijk van de drukte ongeveer half twaalf 's avonds. De vier koks werken van tien uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. GOURMET

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3