De koperen tuin" van Simon Vestdijk op NCRV-scherm LIEFDE ONTLEED OP DE MAAT VAN MUZIEK Bob Löwenstein: „Yvonne Keuls heeft met de bewerking van dit boek getracht iets van de hele Vestdijk duidelijk te maken." d vijf delen van ruim een uur elk gaat de NCRV 1 het najaar het boek „De koperen tuin" van imon Vestdijk op het scherm brengen in de regie an Bob Löwenstein. Hem kennen we nog van „De leine zielen" en „Boerin in Frankrijk". „De kope- sn tuin" over de jongelingsjaren van de gevoels- lens Nol Rieske wordt in het vrij omvangrijke euvre van Simon Vestdijk zeker niet beschouwd Is zijn meest opzienbarende werk. Wel is het narschijnlijk voor een groot publiek het best twgankelijk en vooral geldt het als een soort tntelroman voor het leven van de schrijver zelf. lts van alle vertekening zou Nol Rieske niemand aders zijn dan Vestdijk zelf. Het idee voor het in tv-spel omzetten van dit boek stamt nog van wijlen David Koning, de vroeg jestorven en zeer betreurde NCR V-dramaturg. Hij heeft hierover jaren terug al contact gehad met de schrijfster Yvonne Keuls, die mag worden be- chouwd als een kenster van het werk van Vestdijk. ivenals David Koning zag ook zij in dit boek veel ran wat typerend voor Vestdijk mag heten, zoals lijvoorbeeld het levenslang vruchteloos zoeken naar Ina Damman, de verpersoonlijking van wat hij lief n niets dan lief wenste te hebben, het te volmaakte beeld van te persoonlijke, bijna egocentrische ge- oelens. Pe zijn dan terecht gekomen bij het thema van de trouw, hetgeen Vestdijk zijn leven lang heeft gein- rigeerd. In „De koperen tuin" speelt de vrouw een «langrijke rol, zowel in de persoon van de moeder van Nol Rieske als in die van zijn geliefde Trix Cuperus. Zuiver romantechnisch gezien verschijnen beiden echter zelden op het tapijt. Zowel voor de Iv-serie als voor de wezenlijke kanten in het totale werk van Vestdijk (zie „De dokter en het lichte meisje") leek het daarom minder gewenst om zich precies aan „De koperen tuin" te houden. Regisseur Bob Löwenstein: „In overleg met ons besloot Yvonne Keuls om het verhaal in dit boek te gebruiken als uitgangspunt voor een tv-spel, waaruit men meer dan het verhaal alleen de geest ?n de sfeer van Vestdijk zou leren kennen, het betreden van een wereld waarin de voortdurende strijd woedt tussen het verstand en het gevoel, gepersonifieerd in verstandsmensen en gevoelsmen sen. Naar mijn mening is Yvonne Keuls daar voor treffelijk in geslaagd." En Ina van Faassen, die de rol van Ma Rieske speelt in dit spel: „Ik ben er erg blij mee. Je kunt wel merken, dat een vrouw dit boek bewerkt heeft. Ik vind het een groot tekort in dit boek, dat zowel de moeder als de geliefde Trix te weinig op de voorgrond treden. Zij hebben beiden nota bene geen contact met elkaar, terwijl er op zeker moment toch trouwplannen bestaan. Dat is erg jammer en ook onwaarschijnlijk. Typisch mannenwerk dus, dit boek. Maar Yvonne Keuls heeft zeker in mijn geval de vrouw, die de moeder is, sterk naar voren gehaald. Zij heeft de moeder - mijn rol - een plaats gegeven die haar toekomt en een tekst die haar ook sis vrouw tekent" Ontreddering Wat destijds David Koning en nu Bob Löwenstein «n Yvonne Keuls sterk aanspreekt in „De koperen tuin" is de symboliek van de drie belangrijkste dementen: aarde, vuur en water, waarop het mense lijk bestaan is gebaseerd. Zonder dat de schrijver dit met zoveel woorden zegt, liggen deze duidelijk besloten in de levensgang van Nol Rieske, althans in diens jonge jaren, die nochtans eindigen in een grote ontreddering, van waaruit een nieuwe start naar de volwassenheid kan worden gemaakt. De aarde staat voor de moeder, de schoot waaruit we geboren worden. De moeder brengt Nol naar een tuinfeest Op dit stuk aarde met een welvend gras gazon en een sociëteit musiceert in een muziektent «en orkest met een dirigent, die in zijn temperament van spelen en zijn overgave aan de drank het vuur «ymboliseert Dit vuur slaat over op Nol en wakkert heftig aan als hij tijdens de dans als jongen letter lijk in de handen valt van Trix, het felle meisje dat in normale doen jongetjes schopt maar dan in temperamentvolle vertedering en in de tomeloze drift van de muziek Nol behalve in haar armen ook in haar hart sluit. Dat deze Trix de dochter van de dirigent is, behelst geen toeval, maar een bewuste logica in de lijn, die naar het derde element voert: het water dat zich richt naar de stand van de maan en daardoor de kwikzilverige, ongrijpbare stroming van de liefde verzinnebeeldt. Om kort te gaan, Trix en Nol krijgen elkaar niet. De gevoelige Nol moet daarvoor eerst afrekenen met zijn broer Chris, die een aardje naar zijn vaartje heeft en als een verstandsmens in het leven staat. En daarna moet hij nog afrekenen met allerlei volwassenen, die hebben verzaakt aan hun levensge voel door te kiezen voor het burgerlijk gedragspa troon. In „De koperen tuin", de tuin waër de muziek uit blinkend koper werd geblazen, zien we hoe de handen van volwassenen vuil worden van misbruik te liefde, terwijl de liefde van Nol en Trix vruchte loos blijft in hun pogen om de zuiverheid ervan te bewaren. In het geval van Nol leidt dit tot een grote ontreddering, waaruit nieuwe krachten vrijko men voor het verdere leven, al laat Vestdijk dit aan het slot in het midden. Dat er in het karakter van Nol evenwel burgerlijke elementen genoeg aanwezig zijn om zich te kunnen neerleggen bij de status quo der volwassenheid mag men hieruit afleiden, dat hij in zijn broer Chris juist haat hetgeen hij in zichzelf aanwezig voelt: burgerlijke trekken, die strijdig zijn met het vervoerende aspect dat het leven ook te bieden heeft. Dramatiek We hebben er geen idee van hoe dit boek over zal komen in de vorm van een tv-spel. We hebben wat opnamen gezien, maar te beperkt dan dat we daaraan een oordeel kunnen ontlenen. Regisseur Löwenstein zegt, dat Yvonne Keuls er dankzij innige samenwerking met de regie in geslaagd is het boek te visualiseren, d.w.z. er zichtbaar drama van te maken. De acteurs vinden, althans sommigen, dat Löwenstein Vestdijk te sterk gedramatiseerd heeft. Hoe het ook zij, een goed deel van de literaire kwaliteit van dit boek schijnt tot zijn recht te zullen komen in dit spel, omdat het stukken tekst telt die qua zegging pure poëzie bevatten en direct mense lijk zijn. Bob Löwenstein: „Wat mij treft in dit boek en in de bewerking is de mythologische benadering. De moeder van Nol is een gevoelsmens, die buiten de normale verplichtingen om die haar doen kennen als een aangenaam en charmant mens, waarmee ieder is ingenomen, ver weg van de mensen haar eigen innerlijk leven leidt. Nol lijkt op zijn moeder maar, wat zij in een natuurlijke vorm van leven tot harmonie heeft weten te brengen in zichzelf, Rechter Rieske (rechts) (Steye van Bran denberg) in een moeilijk gesprek met zijn zoon Nol (Aus Greidanus). probeert Nol op grond van zijn jong-zijn te forceren, zijn ingaan tegen alles wat burgerlijk heet. Dit leidt tot de catastrofe die in „De koperen tuin" begint, omdat Nol geen afstand weet te nemen van de bevlieging die hem daar bevangt Zijn hang naar romantiek wordt bepaald door wat er in die tuin over hem heen viel; romantiek die verschroeit en uiteindelijk dodelijk is. Naast hem leven zijn onuit staanbare broer en zijn vader, allebei verstandsmen sen. Het is in dit boek gelijk op verdeeld, zodat elke kijker neer kan kijken of op kan zien naar de figuren van zijn voorkeur. In het script is door Yvonne Keuls veel denk- en voelwerk geïnvesteerd, zie de al-wetende moeder Rieske: „Ik wist dat jij daar met je noodlot danste." Ik heb het gevoel, dat de acteurs dit ook zo hebben aangevoeld en hun spel hebben gebracht in de lijn van de logische ontwikkeling van dit gebeuren in een boek, dat als een stuk muziek in elkaar steekt: steeds keren dezelfde passages terug in een ander ritme, een andere toonsoort, maar onafwendbaar op weg naar de climax die volgen moet. Veel mensen zullen dit net zo ervaren in hun leven en dat is voor mij de grootheid van Vestdijk, dat men zichzelf er in herkent." Steye van Brandenberg als rechter Rieske de vader van Nol:„Ik sta helemaal achter de opvatting van Bob, dat rechter Rieske een vader is die van zijn kinderen houdt, zich daarin ook gelukkig voelt Maar als verstandsmens heeft hij moeilijk contact met Nol, terwijl hij geen kennis draagt van het gevoelsleven van zijn vrouw. Dat is voor hem onbekend terrein. Wel zijn zij samen gelukkig en zorgen zij goed voor hun kinderen. Hij is dan ook zielsverdrietig als zijn vrouw sterft, want dat is een gegeven, waarmee hij verstandelijk geen rekening heeft gehouden. In zijn verstandelijkheid zou je hem weltfremd kunnen noemen. Hij kan niet waarachtig deel hebben aan de problemen van zijn kinderen." Aus Greidanus als Nol: „Ik ben van mezelf ook een gevoelsmens en kan daarom zeggen en zo speel ik het ook, dat het conflict in Nol ontstaat, omdat hij als gevoelsmens in zichzelf ook verstandelijke trek ken terug vindt. Dit neemt hij zichzelf kwalijk en in zijn verzet hiertegen ontstaat de botsing in hem, evenals het conflict met zijn broer." Theo Pont als Chris: „Chris is niet zonder gevoel, maar hij kan zich vrij gemakkelijk conformeren aan het burgerlijk gedragspatroon. Hij heeft begrip voor de grote verwarring van Nol. Hij vindt dat Nol daar niet zo kinderachtig over moet doen en probeert hem daarin op te vangen." Ina van Faassen: „Ik zie in ma Rieske net als Bob twee kanten: naar binnen draagt zij een grote eenzaamheid, ofschoon zij een goede binding heeft met haar zoon Nol. Dit moet blijken uit enige innige scènes. Naar buiten houdt zij een soort fagade overeind, waarachter zij haar eigen leven leidt" Dick Vestdijk Het is bekend, dat Vestdijk bij de beschrijving van zijn „Koperen tuin" het beeld voor ogen heeft gehad van de Prinsentuin te Leeuwarden, waar hij als Fries in zijn jonge jaren veel kwam. Daar was echter niet te filmen, omdat het niet meer in de oorspronkelijke staat verkeert. In Baden bij Wenen vond Bob Löwenstein echter een tuin, die aan de beschrijving beantwoordde. Daar is een deel van de opnamen gemaakt. In de eerste aflevering krijgt men Nol en Chris te zien als twee jonge jongens. Om het autobiografisch karakter van dit boek en dus ook van het spel te benadrukken koos Löwenstein voor de rol van Nol het zoontje van wijlen Vestdijk, nl. Dick Vestdijk. Simon Vestdijk, die voor arts heeft gestudeerd, ontleedt in zijn boeken met een chirurgenmes gevoe lens en legt drijfveren bloot, die wij allemaal in ons zelf kunnen herkennen. Laten we hopen, dat regis seur en acteurs van „De koperen tuin" er in ge slaagd zijn iets van het menselijk mysterie in dit boek in het tv-spel te leggen. TON OLIEMULLER I

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17