Rendez-vous op hoog niveau Apollo- Sojoez- EXPLOSIE IN APOLLO-13 OAF STOOT TOT Dienstregeling (Van onze ruimtevaartredacteur) Officieel begon het allemaal op 24 mei 1972. Toen bekrachtigden de Amerikaanse president Richard Nixon en de Russische premier Alexei Kosygin in Moskou de plannen voor een gezamenlijke Ameri kaans-Russische ruimtevlucht, het ASTP (Apollo Sojoez Test Project). Toch waren die handtekenin gen van Nixon en Kosygin in feite niet meer dan een formaliteit, want in werkelijkheid was de gezamenlijke onderneming toen al bijna twee jaar in voorbereiding. Hoogstens gaven Nixon en Kpsy- gin er nog een mooi officieel tintje aan, compleet met wodka en champagne. Voor hen was de onder tekening van het project in de eerste plaats een bewijs voor de buitenwacht van de groeiende ontspanning tussen oost en west. Nee, in werkelijkheid was het toch vooral de bijna- fatale maan-expeditie van de Amerikaanse Apollo- 13, die het Amerikaans-Russische gesprek over de mogelijkheden van wederzijdse hulpverlening aan in moeilijkheden verkerende ruimtevaarders op gang bracht. De bemanning van Apollo-13 zou Amerika's derde landing op de maan realiseren, maar op 14 april 1970, bijna 56 uur na de lancering, deed zich aan boord van het dienstcompartiment van het moederschip een ernstige explosie voor, door invaller-astronaut Jack Swigert via het under statement van de eeuw gerapporteerd met de woor den: „Hé, Houston, we hebben hier een pro bleem. Die melding luidde het begin in van een uiterst dramatische vlucht, tijdens welke zowel de experts in Houston als de astronauten zelf meer dan eens sterk twijfelden aan de goede afloop. Desondanks keerden Jim Lovell, Jack Swigert en Fred Haise veilig en ongedeerd op de aarde terug, al was het zonder twijfel een dubbeltje op zijn kant. Nog diezelfde aprilmaand vond er in New York een gesprek plaats tussen Thomas O. Paine, de toenma lige directeur van NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, en de (begin dit jaar overleden) Russische ruimtevaartgeleerde prof. Anatoli Blagonravov. Het was nog een uiterst vrij blijvende gedachtenwisseling, maar toch werd al bij die gelegenheid gesproken over de wenselijkheid van uniforme, gestandaardiseerde koppelingssyste men op de bemande ruimteschepen van beide lan den. Film Een tweede gesprek over de wenselijkheid van uniforme koppelingsmechanismen werd in mei 1970 gehouden in Moskou. Ditmaal tussen Philip Handier, president van de nationale (Amerikaanse) academie van wetenschap- B?n, en diens Russische collega Mstislav Keldysj. et toeval wilde dat Handier kort tevoren in Was hington een vertoning had bijgewoond van de film .Marooned", gebaseerd op de in 1964 gepubliceerde en gelijknamige roman van de schrijver Martin Caidin, waarin wordt beschreven hoe een Russische kosmonaut een in de ruimte gestrande en ten dode opgeschreven Amerikaan te hulp komt. Handier herinnert zich nog als de dag van vandaag hoe verrast de Russen waren over het feit dat een Russische kosmonaut in een Amerikaanse film de heldenrol toebedeeld had gekregen. „Ze waren er haast een beetje kapot van. Dat Caidin de gestrande ruimtevaarder uiteindelijk toch nog door een Amerikaanse collega liet redden, deed er nau welijks meer toe. Bovendien, Handier vond in „Marooned" een juweel van een aanleiding om het gesprek met Keldysj op de noodzaak van meer Amerikaans-Russische sa menwerking in de ruimtevaart te brengen en daar bij speciaal de aandacht te vestigen op de grote voordelen van uniforme koppelingsmechanismen, zodat riskante „ruimtewandelingen" als in „Ma rooned" bij reddingsoperaties tot het uiterste zouden kunnen worden beperkt. Ruim twee maan den later was het weer Tom Paine zelf, die Keldysj aan de jas trok. Ditmaal met de suggestie een bijeenkomst te beleggen waarop mogelijk spijkers met koppen zouden kunnen worden geslagen. Verdrag Die bijeenkomst in Moskou werd tegen het eind van oktober 1970 een feit en het kwam zelfs tot een verdrag, waarin werd overeengekomen een gemeenschappelijke koppelingstechniek voor ruim teschepen voor te bereiden. Veel buitenstaanders waren min of meer verrast door die ogenschijnlijk 1153 QeidócQowuvnt wel bijzonder vlotte gang van zaken, maar insiders vonden het allemaal alleen maar logisch en voor de hand liggend. De Russen hadden per slot van rekening altijd al grote belangstelling getoond voor ruimtelijke réddingsmogelijkheden, meer nog dan de Amerikanen, hoewel die er na de toch bijna fatale vlucht van Apollo-13 naderhand ook steeds meer het nut van waren gaan inzien. Dergelij ke reddingsmogelijkheden zouden echter pas werke lijkheid kunnen worden wanneer zowel de Vererug- de Staten als de Sovjet-Unie de beschikking zouden hebben over volkomen op elkaar afgestemde koppe lingsmechanismen en overstaptechnieken voor in nood verkerende ruimtevaarders. Bovendien behoefden de Russen zich in oktober 1970 toen ze voor het eerst samen met Amerika nen rond de tafel gingen zitten niet (meer) gefrustreerd te voelen omdat ze de „race naar de maan" hadden verloren. Hun Loena-16 had heel veel goed gemaakt en latere successen zoals met Loena-20 en de eerste Loenochod maanwagentjes zouden het Russische zelfrespect nog aanzienlijk verder opvijzelen. Adempauze En dan was er nog een derde reden, misschien wel de belangrijkste. Zowel in Amerika als in Rusland was men geleidelijk aan tot het inzicht gekomen dat het op gescheiden voet doorgaan met steeds groter opgezette ruimtevaartprogramma's investe ringen zou vergen, die eigenlijk niet meer te verant woorden waren. Speciaal voor de Amerikanen kwam daar nog een reden bij. Zij realiseerden zich maar al te goed dat er een eind was gekomen aan de zeven vette jaren van de (bemande) ruimtevaart, hun ruimtevaart wel te verstaan, en dat er na de beëindiging van het Skylab-programma eind 1973/begin 1974 een langdurige adempauze dreig de te ontstaan tot aan de ingebruikneming van de zgn. Space Shuttle (Spaceplane), het voor tientallen betrekkelijk kortstondige vluchten rond de aarde te gebruiken „ruimtevliegtuig", dat vooral bedoeld was om de taak van een aantal krachtige, rnnvpntinnple draagraketten over te nemen. De Space Shuttle zou weliswaar een nieuwe, veel minder geldrovende transportmethode in de ruimte vaart introduceren er zou immers grotendeels worden afgerekend met de zgn. „wegwerpraket" maar het zou toch wel tot 1979/80 duren voordat dit project op gang zou komen. En pas dan zouden er weer bemande ruimtevoertui gen van start gaan (volgens de jongste plannen zal op 1 april 1979 voor het eerst een bemande Space Shuttle voor een testvlucht in een baan om de aarde worden gebracht, de overige vijf testvluchten staan geprogrammeerd voor 1 juli en 1 november 1979 en voor 1 februari, 1 april en 1 juni 1980, terwijl op of omstreeks 1 augustus 1980 voor het eerst per Space Shuttle het Westeuropese Spacelab in de ruimte zal worden gestationeerd). Kortom, de ruimtevaartspecialisten van de Verenig de Staten kwamen al heel snel tot de ontdekking dat ze hoewel er op zuiver technisch terrein nauwelijks enige winst van te verwachten viel wel degelijk gebaat zouden zijn bij een gezamenlijke koppelingsoperatie met de Russen, al was het alleen maar omdat het experiment die adempauze aanzien lijk zou verkorten en wellicht tot gevolg zou hebben dat Amerika zijn meest ervaren en op elkaar inge speelde werkgroepen en vluchtleidingsteams volle dig intact zou kunnen houden. In dat geval zou NASA voor de indienststelling van de Space Shuttle niet weer helemaal van de grond af aan behoeven te beginnen. Perspectieven In feite waren de perspectieven voor de Amerikaan se ruimtevaart in 1970 (en sindsdien is daar echt niet zoveel verbetering in gekomen. nogal som ber en de glans van twee achtereenvolgende ge slaagde maanlandingen was al aardig verbleekt. Al kort na de historische maanlanding van Neil Arm strong en Buzz Aldrin in juli 1969 bleek dat men in Amerika steeds minder bereid was miljarden in de ruimtevaart te investeren, waarbij dan als argu ment meestal de dooddoener werd gebruikt dat het geld elders wel beter zou kunnen worden besteed, bijvoorbeeld aan de bestrijding van de werkloos heid. De voormalige ambassadeur van de V.S. in Moskou, Foy Kohier, die enkele jaren geleden een onderzoek instelde naar de invloed van de Ameri kaanse en Russische ruimtevaartprogramma's op het maatschappelijk leven van beide landen en op hun positie in de wereld, vond dat een redenering van niks. „Dat geld wordt namelijk helemaal niet in de ruimte besteed, maar op aarde uitgegeven aan salarissen, aan de vervaardiging van nieuwe mate rialen en aan de ontwikkeling van nieuwe systemen De bemanning voor de gecombineerde vlucht tijdens een recente ontmoeting in Houston: v.l.n.r. Donald Slayton, Thomas Stafford, Vance Brand, Akeksei Leonov en Valeri Koebasov. De Sojoez startklaar voor de gecombineerde ruimtereis. Links de Apollo met de luchtsluis, rechts de Sojoez, en procedures, die ook voor het dagelijks leven en dan met name op medisch terrein van het allergrootste belang zijn. Het ruimtevaartprogram ma is juist een zeer belangrijke steun voor de Amerikaanse economie. Die waarschuwing kon echter niet verhinderen dat er bij NASA en haar toeleveringsbedrijven tiendui zenden mensen werden ontslagen. En zo kon het gebeuren dat onder de rook van het steeds stiller wordende Cape Canaveral een ontslagen ruimte vaartingenieur een bescheiden winkeltje in ruimte vaartsouvenirs begon, in de wetenschap overigens dat ook die bezigheid maar van betrekkelijk korte duur zou zijn. Na de lancering van de laatste Skylab-bemanning was het immers afgelopen. En één van zijn vroegere collega's opende een paar honderd meter verderop een kraampje, waar men frisdranken en hartige hapjes kon kopen Muziek Om kort te gaan, de bereidheid van de Russen om samen met de Amerikanen één of meer koppelings experimenten in de ruimte te realiseren, moet de mensen van NASA als muziek in de oren hebben geklonken. Eindelijk was er op een bijzonder kritiek moment een project gevonden dat de oplossing van veel problemen zou kunnen beteke nen en dat in elk geval de langdurige adempauze tussen de beëindiging van het Skylab-project en de eerste vluchten van de Space Shuttle zou onderbre ken. En dat het Apollo-Sojoez-project ook nog extra werkgelegenheid voor zo'n 4400 man meebracht, was toch mooi meegenomen. Die hoefden alvast niet meer met tranen in de ogen aan te zien hoe kostbare lanceerstellingen op de Cape met een laag roest werden overdekt. Trouwens, zo vreselijk rooskleurig was de situatie in de Russische ruimtevaart ook niet. De eerste jaren van het ruimtevaarttijdperk werden welis waar gekenmerkt door spectaculaire Russische suc cessen, maar die waren hoofdzakelijk van incidente le aard en sproten voor een groot deel voort uit het streven van het Kremlin om uit de ruimtevaart zoveel mogelijk propagandistische winst te puren. Van veel logische samenhang en een goed uitgeba lanceerd programma op langere termijn was zeker in het begin van de zestiger jaren nauwe lijks sprake. Dat werd pas anders toen de op prestigewinst beluste Kroestsjov het veld had moe ten ruimen. Toen werd in de Sovjet-Unie geleidelijk aan overgeschakeld op een wat evenwichtigere aan pak. Toen werd ook al wilde men dat in de V.S. aanvankelijk nog jarenlang niet toegeven (NASA vreesde dan minder geld voor de eigen ruimtevaart te zullen krijgen. het plan geschrapt om zo mogelijk nog vóór de Amerikanen een bemand ruimteschip op de maan te laten landen. Tegenslagen Tegen het eind van de zestiger jaren begon het steeds duidelijker te worden dat de Russen werkten aan de verwezenlijking van een project op langere termijn: de totstandkoming van een groot ruimtesta tion in een baan om de aarde, waarvan een zeer bescheiden interim-versie de huidige Saljoet slechts als experimentele voorloper zou dienen. Voor de lancering van de Saljoet zou men gebruik maken van de zgn. Proton-raket, waarvan al in juli 1965 een eerste exemplaar was gelanceerd. Maar intussen werd er ook gewerkt aan een nog veel krachtiger draagraket, een monster dat zelfs de Amerikaanse Saturnus V-maanraket nog in vermo gen moest overtreffen en dat in het westen wordt aangeHnirt als G-l, TT-5 of „Supersaturnski". Triest genoeg voor de Russen liet die mammoet het hope loos zitten. In 1969, 1971 en 1972 leverden drie van dergelijke raketten alleen maar enorme explosies op en daardoor kwamen de Russische plannen voor de lancering van een groot, permanent ruimtesta tion in de ijskast terecht, evenals trouwens de plannen voor de plaatsing van een aangepaste Saljoet als verkenningsstation in een baan om de De „dienstregeling" voor de gezamen lijke operaties van de Amerikaanse Apollo-bemanning (Stafford, Brand en Slayton) en het Russische Sojoez-team (Leonov en Koebasov) ziet er in grote lijnen als volgt uit: Dinsdag 15 juli 13.20 uur: Lancering Sojoez vanaf de basis Tjoeratam in de Sovjet-republiek Kazachstan; aanvankelijke omloopbaan (188-228 km) wordt later cirkelvormig gemaakt op 225 km. 20.50 uur: Lancering Apollo Vanaf de basis Cape Canaveral in Florida: baan in eerste instantie 150-167 kilometer. 22.13 uur: Apollo koppelt zich aan luchtsluis en trekt deze uit bovenste trap Saturnus Ib-draagraket; daarna enkele baancorrecties. Woensdag 16 juli Donderdag 17 juli 16.14 uur: Rendez-vous tussen Apollo en 16.48 uur:Begin formatievlucht Apollo en Sojoez. 17.10 Begin koppelingsoperatie. 17.15 uur: Koppeling Apollo en Sojoez. 19.02 uur: Voorbereiding overstapje Apollo-astronauten naar Sojoez begint 20.23 uur: Luik tussen luchtsluis op Apollo en Sojoez-cabine open. 23.26 uur: Einde eerste bezoek. Vrijdag 18 juli 09.59 uur: Begin tweede uitwisseling. 16.08 uur: Eind tweede uitwisseling en begin derde overstapperiode. 20.06 uur: Derde periode van overstap jes eindigt, vierde begint 23.10 uur: Vierde uitwisselingsperiode wordt beëindigd. Zaterdag 19 juli 13.02 uur. Ontkoppeling Apollo en So joez. 13.10 uur: Formatievlucht 13.28 uur: Hernieuwd contact Apollo en Sojoez. 13.40 uur: Koppeling Apollo en Sojoez. 15.59 uur: Ontkoppeling. 23.54 uur: Scheiding Apollo en Sojoez. Maandag 21 juli Donderdag 24 juli 22.19 uur: Landing Apollo-terugkeerca- bine in Stille Oceaan bij Hawaii; moge lijkheid dat Apollovlucht wordt ver lengd, is overigens niet uitgesloten. maan, waarbij Zond-cabines voor de aan- en afvoer van bemanningen moesten zorgen. En zo is de situatie in de Sovjet-Unie in feite nog steeds. Men heeft zijn plannen voor de landing van bemande ruimteschepen op de maan niet opgegeven opmerkingen van Boris Petrov op 12 april jl. geven eerder van het tegendeel blijk maar ze moesten wel op de lange baan worden geschoven. Ervoor in de plaats kwamen vluchten met de be trekkelijk bescheiden Saljoet/Sojoez-combinatie, ter wijl men in dit opzicht aanvankelijk had gemikt op veel grotere, per Supersaturnski te lanceren ruim testations. Inmiddels zijn de Russen ook al geruime tijd bezig met een Space Shuttleachtig ruimtetoestel, de Kos- moljot, maar het zal nog wel enkele jaren duren voordat die aan de slag kan gaan. Voorlopig zullen de Russen gedwongen blijven zich bezig te houden met projecten, die nog maar een flauwe afschadu wing zijn van hun vroegere successen, waar bij ze hoewel een vertekend beeld van de werkelijke krachtsverhoudingen gevend de éne ruimtelijke primeur na de andere op hun naam brachten en de wereld keer op keer versteld lieten staan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13