Surinaamse vakcentrale wil landgenoten terug Jagen ongunstig voor vogelstand POGINGEN CONFLICTEN VISSERIJ BIJ TE LEGGEN ftebd&e.<3owa/nt Miljarden nodig voor eléctriciteitsvoorziening Turkije positief over wapenleveranties YS Op vaten naar Amerika Goldwater wil Castro horen over activiteiten CIA Kernover leg Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een van Surinames grootste vakcentrales, de Billiton Mijnwerkersbond zal bij de Surinaamse regering erop aandringen, zo spoedig mogelijk werk en huisvesting beschikbaar te stellen om Surinamers in Nederland terug te krijgen voor de opbouw van hun land. Voorts dient de Surinaamse regering met de Nederlandse regering op korte termijn een programma op te stellen voor scholing en bijscholing van Surinamers die terug willen naar hun land. Er zal ook een regeling moeten komen, opdat de Surinamers de sociale voorzieningen die zij hier genieten ook krijgen bij him terugkeer. Dit is het resultaat van het overleg, dat de delegatie van de Billiton Mijnwerkersbond onder leiding van de heer H. Bilgoe gedurende de afgelopen weken in Nederland voerde. Volgens de heer Bilgoe zijn de financiële middelen nu beschik baar om op planmatige wijze de terugkeer van Surinamers te be vorderen. Uit deze middelen zou het hele pakket van voorzienin gen, noodzakelijk voor de remi gratie, gefinancierd kunnen worden. „Wat er nu ontbreekt is de slagvaardigheid om de plan nen voor remigratie te kunnen realiseren. Wij zullen dan ook alles in het werk stellen opdat de Surinamers, die wij hard no dig hebben, en in grote getale hier wonen, naar hun land zul len terugkeren. Volgens de vakbondsleider Bil goe is het ook noodzakelijk dat het in Suriname niet alleen bij de overheid, maar ook in de brede lagen van de bevolking tot een mentaliteitsverandering komt en de Surinamers in Ne derland niet langer beschouwd worden als „verraders" die ge vlucht zijn. Ons belangrijkste kapitaal, de geschoolde Surina mer, zit in Nederland. Het is onverstandig om dit kapitaal in Nederland te investeren terwijl we het zelf nodig hebben, aldus de heer Bilgoe. De delegatie van de Biliton- mijnwerkersbond heeft van de industriebond van het NW de toezegging gekregen voor steun bij de opbouw van het admini- stratief-technisch vakbonds werk in Suriname. Jonge Surinaamse vakbondsbe stuurders zullen bij de indus triebond worden opgeleid voor dit vakbondswerk. Belangrijke oudheidkundige vondst in China HONG KONG In Sian in het noordwesten van China zijn en kele honderden stenen beelden van krijgers en paarden op wa re grootte van tweeduizend jaar oud opgegraven. De opgravingen worden ver richt ten oosten van het graf van Tsjin Sjih Hwang, keizer- stichter van de Tsjin-dynastie (21207 voor Christus), in het kanton Lintoeng in de provincie Sjensi. Het oudheidkundige gebied werd vorig jaar ontdekt door boeren. Men schat dat er 6000 beelden liggen, waarvan er tot nu toe 338-314 krijgers en 24 paarden - zijn gevonden. De gehelmde en gewapende krijgers zijn 1.82 meter hoog en dragen echte pijlen, bogen en speren. Onder de tienduizend voorwerpen die nog moeten worden uitgegraven, zijn ijzeren landbouwwerktuigen, gouden voorwerpen en voorwerpen van jade en been, stoffen en voertui gen van leer en hout. SCHOORL (ANP) Vogel- werkgroepen en vogelwachten hebben de Tweede Kamer tien stellingen gestuurd, die een an dere wijziging van de jachtwet ten doel hebben dan de rege ring aan de Kamer heeft voor gesteld. De stellingen betreffen uiteraard in de eerste plaats de jacht op vogels. In de stellingen wordt het on juist genoemd dat jagen een gunstige invloed zou hebben op de vogelstand. Men meent dat juist het tegendeel waar is. Zo lang de noodzaak tot jacht niet is aangetoond kan jacht in ons land niet worden getolereerd, aldus de stellingen. Is er wel een aantoonbare noodzaak, dan die nen er kriteria te komen met behulp waarvan kan worden vastgesteld of een vogelsoort wel of niet jachtwild is. Gezegd wordt voorts onder meer dat geen enkele inheemse vogel soort zo'n economische waarde vertegenwoordigt dat er om die reden op gejaagd zou moeten worden. De achter de stellingen staande werkgroepen noemen in hun brief de samenstelling van de jachtraad ondemocratisch. De vijftien leden tellende raad telt maar één behartiger van de be langen der vogels namelijk de vertegenwoordiger van de Ne derlandse vereniging tot be scherming van vogels. Terreur in Argentijnse stad CORDOBA Gewapende guerrilleros hebben gisteravond drie uur lang huisgehouden in het centrum van de Argentijnse indus triestad Cordoba. Er was een vuurgevecht van veertig minuten voor het hoofdbureau van politie. Twintig winkels werden in brand gestoken. De guerrilleros verklaarden dat zij behoorden tot de Montoneros. Granaten werden gegooid naar een warenhuis, de kantoren van het dagblad la Prensa, autozaken en een herenkledingzaak. Er is maar een gewonde: een Montonero die in de hcind werd geschoten. Er zijn zes aanhoudingen verricht. Cordoba, dat ligt op 725 kilometer ten noordwesten van Buenos Aires, is al lang een bolwerk van linkse guerrilleros en toneel van veel arbeidsonrust Denen dienen 16 schadeclaims in Meer bekvechten dan bijten RIJKELIJK VROEG BEGINNEN socialisten en confessionelen elkaar de les te lezen over de voorwaarden voor geprolongeerde regerinssamenwerking na 1977. Na wat onrustige uitspraken van P.v.cLA.-fractieleider Van Thijn als opwarmertje (of ruggedekking?) bij gelegenheid van zijn voor jaarspartijraadsvergadering, nam het nieuwe topduo van de KV.P. Andriessen-Vergeer, de handschoen medio juni op met de uitspra ken: samenwerken met de progressieven alleen als de P.v.d.A. doet en het C.D.A niet slechts aanvaardt als de wat bleke lijst om een rood schilderij. Van Thijn liet zoals iedereen kon verwachten, de kans op een repliek op dezelfde golflengte niet schieten: wanneer de K.V.P. het voortdurend streven naar maatschappelijke hervorming redelijk vindt zijn we op dit punt gauw klaar. Maar eerst moet Andriessen dan wel even uitleggen in hoeverre het onverkort handhaven van een C.D.A. inclusief de C.H.U. vaninvloed is op de bereidheid om door te gaan met de koers van dit kabinet-Den Uyl. ZO KÜNNEN DE HEREN nog een poosje doorgaan. Andriessen zou kunnen vragen in hoeverre het P.v.d. A-standpunt in 1977 belast zal zijn met de hypotheek van een eventueel nog verder naar links opgerukte P.P.R. en met de restanten uit het faillissement van D-'66. Vergeer kan informeren of elke vorm van maatschappij-her vorming een redelijke prijs is. Het kabinet-Den Uyl zelf bij dit bekvechten, waarbij maar zelden doorgebeten wordt, voorlopig de zwijgende hoewel belangstellende derde. De premier zelf heeft met dit zwijgen wat minder moeite dan een jaar geleden. Geen wonder; want 1975 is niet, zoals Van Thijn zeven maanden terug dreigend voorspelde, het "uur van de waarheid" geworden. Het kabinet worstelt momenteel met een ander waarheidscomplex: dat zelfs de politieke wil om iets te doen niet voldoende is om volgens die wil te kunnen handelen. AANGENOMEN TENMINSTE dat men de democratie in ere wil houden en niet vandaag iets als winst verkoopt, waarvan men bijna a zeker weet dat het morgen een verlies zal blijken. In de sociaal-economische sector is de progressieve regering wat dit betreft door scha en bijna ook door schande wijs geworden. Weeroverzicht Mrtirfiü Miss Windmill doet tentamen Miss Windmill, Marianne van der Kuilen uit Nieuw-Zeeland, die momenteel in ons land verblijft voor het vervullen van enkele representatieve plichten, zit hier gebogen over haar tentamenop- gaven. Marianne mocht gisteren bij wijze van uitzondering en onder het toeziend oog van een functionaris van de Utrechtse universiteit, haar tentamen rechten doen. Het werk zal hier worden nagekenen en daarna teruggestuurd naar Nieuw-Zeeland. KOPENHAGEN (ANP) Een Deense en een Nederlandse commissie zijn gisteren in Ko penhagen besprekingen begon nen om de gerezen visserijcon flicten bij te leggen. Men kwam nog niet tot een oplossing. Wel werd besloten nadere informa tie in te winnen en uit te wisse len over de recente conflicten waarbij onder meer Nederland se vissersvaartuigen uit Umui- den en Katwijk betrokken wa ren. De Deense en de Nederlandse commissie bestaan uit vertegen woordigers van de betrokken (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Om de elektrici teitsvoorziening ook in het jaar 2000 nog te verzekeren zal tot dan 25 40 miljard gulden moe ten worden geinvesteerd, gere kend naar hedendaagse prijzen. Het kan wat voordeliger (20 26 miljard) als geen (duurdere) kerncentrales worden gebouwd. Hierbij moet wel in het oog worden gehouden, dat ondanks de hogere investeringskosten de prijs van kernenergie per kilo wattuur lager is dan bij ge bruik van kolen of olie. Dit staat te lezen in een ont- werp-structuurschema voor de elektriciteitsvoorziening, dat vandaag door de ministers van Nederlandse natuurminnaar krijgt 12 dagen I NUDVA (Joegoslavië) De 30- mM* jarige G. J. v.d. Hondel uit Schiedam is gisteren door een rechtbank in Joegoslavië ver oordeeld tot twaalf dagen ge vangenisstraf. De Nederlander werd veroordeeld, omdat hij in de buurt van de badplaats Nud- va in de bossen had rondgezwo- ren zonder zich te registreren. Hij sliep in de bossen en was in het bezit van niet aangege ven foto-apparatuur. De Nederlander was gearres teerd nadat enkele burgers hem als „verdacht" hadden aange merkt. Voor de rechtbank stelde de aanklager gisteren, dat de Nederlander als „hoogst ver dacht" werd beschouwd. De heer Hondel voerde tot zijn ver dediging aan, dat hij al zijn tijd besteedde aan het maken van foto's in de natuur. NAGOYA, JAPAN Een 58-jarige aannemer uit Ja pan is vanmorgen uit de havenstad Nagoya vertrok ken op een reis van drie maanden via Tokio naar de Verenigde Staten met een vlot dat is gebouwd op 66 stalen vaten. Kiyohisa Ohno's vlot is 8 meter lang en heeft één mast. De hut is een autoca bine. Er zijn een dieselmo tor van 24 pk en radio-ap- paratuur aan boord. Ohno hoopt over vier of vijf da gen Tokio te bereiken en dan over te steken naar San Francisco, waar hij eind oktober hoopt af te meren. ministeries en het bedrijfsleven. De Denen kennen al geruime tijd een dergelijke bemidde lingscommissie; in Nederland functioneert deze commissie pas sinds kort. De commissies bui gen zich over zestien schade claims die door Deense vissers zijn ingediend. Volgens de Ne- derléindse commissie worden de problemen veroorzaakt doordat er te weinig vis is voor te veel schepen. De ruzies doen zich vooral voor bij de vissoorten schol en tong, waarvoor interna tionale vangstbeperkingen gel den. De Deense claims houden vooral verband met het stukva ren van hun netten door Neder landse vissersschepen. Van de reente conflicten hebben de De nen foto's als bewijsmateriaal. De foto's zouden zo spoedig mo gelijk aan de Nederlandse com missie ter hard worden gesteld. DE BILT Ook morgen zullen er nog buien vallen, maar voor al in de nacht en ochtend. Dit wordt veroorzaakt door een vo re van lage luchtdruk die zich vanmiddag boven West-Fran krijk bevond en waarvan wordt verwacht, dat deze in de ko mende nacht ons land zal pas seren. In de loop van morgen zal zich een rug van hoge lucht druk geleidelijk naar Neder land uitbreiden, waardoor er ook zonnige perioden zullen zijn. Daar de wind meer westelijk zal zijn zullen de middagtempera- turen op een wat lager niveau komen te liggen. Vandaag kwam er in Engeléund veel bewolking voor, waaruit vrij veel buien vielen. In het Alpengebied en de landen om de Middellandse Zee was het Belde" Den. Helder Frankfort Gcnève Helsinki Innsbruck Lissabon**" Locarnp Vooruitzichten voor zondag. Op de meeste plaatsen droog met zonnige perioden en weinig ver andering in temperatuur. Economische Zaken en Ruimte lijke Ordening is gepubliceerd. Het ontwerp, dat een lijst geeft van théins door de rijksoverheid ypor de eerstkomende 25 jaar als mogelijkheid aanvaarde ves tigingsplaatsen van elektrici teitscentrales van meer dan 1000 MWe opgesteld vermogen, is thans overal in het land (ge meentehuizen, bibliotheken, ka mers van koophandel) ter visie gelegd. Ook het net van koppel en transportverbindingen is aangegeven. De uitbouw van kernenergie i nog niet aangegeven. Daarover komt een aparte nota. Wel is aangegeven waar kerncentrales eventueel zullen komen: Borsse- le, Diemen, Dodewaard, Eems, Flevo, Ketelmeer, Maasvléikte, Tholen/St. Philipsland, Tienge- meten/Zuidelijke Hoeksewaard, Urk. Wieringermeer. De nadruk is er in de huidige nota op gevestigd, dat dit nog slechts een voorlopige gedachte is. Er is nog geen keuze voor vesti gingsplaatsen gemaakt en ande re plaatsen kunnen nog bedacht worden. Ook in Polen is het zomer. En wie zou er met deze hoge temperaturen niet met de muziek mee willen naar de rand van het strand? De ze Poolse muzikan ten hebben het he lemaal voor elkaar, met hun blote voe ten in het warme zand tijdens een vrolijk lunchcon cert. ANKARA De Turkse pre mier Demirel heeft zich positief uitgelaten over de pogingen van de Amerikaanse regering de wapenleveranties aan Tur kije weer te hervatten. De rege ring-Ford had gisteren het Con gres laten weten dat Ameri kaanse wapenleveranties aan Gisteren is de hoorzitting van de commissie voor internationale betrekkingen van het Huis vém Afgevaardigden begonnen te onderzoeken of de wapenlever anties aain Turkije, een oude en getrouwe bondgenoot van Ame rika, mogelijk wordt. De leveranties werden door het Congres met ingang van februa ri gestaakt éds gevolg van de Turkse inval op Cyprus en de bezetting van een deel van dat eilémd met zijn Grieks-Turkse bevolking. Cher Bona na negen dagen weer gescheiden LOS ANGELES, Californië Zangeres Cher Bona, die op 30 juni is getrouwd met rock-mu- sicus Gregg All man, heeft gis teren aan het huwelijk van ne gen dagen een einde gemaakt. Cher, die beroemd was gewor-. den in een duo met haar eerste man Sonny Bono, was drie da gen voor haar huwelijk met All- man van Sonny gescheiden. „Gregg en ik hebben ons ver gist. En wanneer men zich ver gist kan men dat maar beter meteen inzien", zei ze gisteren. Turkije positief over wapenle veranties U.S. WASHINGTON De Ameri kaanse republikeinse senator Barry Goldwater heeft voorge steld dat de senaatscommissie voor een onderzoek naar de in lichtingendiensten, premier Fi del Castro van Cuba hoort over de vermeende samenzweringen van de CIA tegen zijn leven. Goldwater, lid van de commis sie, zei dat hij uit kranteberich- ten uit Centraal en Zuid-Ameri- ka had vernomen dat Castro heeft gezegd dat hij informatie over de CIA heeft en erover wil vertellen. Het horen van de Cu baanse premier zou in de Ver enigde Staten of op Cuba kun- ,nen plaatshebben, meende hij. De woordvoerder van het Witte Huis, Ron Nessen, heeft gisteren Nessen maakte bekend dat er tenminste een CIA-man lid is van de Nationale Veiligheids raad. De CIA-mensen die op het Witte Huis werkten zaten daar met medeweten van het Witte Huis. „Ook de president weet ervan af. Het is allemaal op de personeelslijsten te zien", aldus Ron Nessen, verklaard dat er op het Witte Huis „een handjevol" mensen van de CIA werkte, maar abso luut niet in het geheim. Enige uren' eerder was door de directeur van de CIA, William Colby, meegedeeld dat alle be richten over het infiltreren Vém de CIA van het Witte Huis en andere federale instellingen, baarlijke onzin waren. V redestein-directie: Niet meer dan De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger (links) heeft giste ren in Genève zeven uren overleg gepleegd met zijn Russische ambtgenoot Gro- miko over een nieuw ver drag ter beperking van kernwapens. Gromiko zei dat de Sovjet-Unie bereid is voor de eerste maal contro leurs op haar grondgebied toe te laten om erop toe te zien dat de overeenkomst over de beperking van on dergrondse kernproeven wordt nageleefd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - Bij het Vredestein-Goodrich concern zullen op basis van het in mei verschenen structuurrapport 400 werknemers ontslagen wor den. Met de industriebonden is overeenstemming bereikt over het ontslag van 325 man, het overige deel zal door natuurlijk verloop verdwijnen. Directeur ir. J. Barents van Vredestein zegt „absoluut niet te kunnen voorspellen of er meerdere ont slagen zullen vallen". De voorzitter van Vredesteins 400 ontslagen Hoger Personeel, de heer F. Verweij verwacht dat weieens 650 tot 800 man ontslagen zullen moeten worden. Dit zou gebeu ren op grond van een nieuw structuurrapport dat wordt op gesteld door de adviseurs Bos boom en Hegener. Directeur Ba rents wil niet vooruitlopen op het rapport van deze adviseurs. „Dat vooruitlopen zou volledig onverantwoordlijk zijn", aldus de Vredestein-directeur. Wel noemde hij de prognose van de heer Verweij op basis van de schattingen die nu te maken zijn, pertinent onjuist

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7