Tour bleek nog menselijkheid In commercie van plaats voor stukje Theo goed Smit weet niet wat hem overkomt KNETEMANN PAS ALS PROF TOPPER Knetemann won op verjaardag van zijn moeder Poulidor ziek TOUR IN CIJFERS DONDERDAG 10 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze speciale verslag gever) ALBI De gezondheid stoestand van Raymond Poulidor, de inmiddels 39- jarige kopman van Gan Mercier, is gisterenavond na aankomst in Albi ver slechterd. Poulidor liep tij dens de tijdrit in Merlin Plage een verkoudheid op, die zich in de afgelopen dagen verergerde tot een ontsteking van de bron- chieën. Hij heeft een hoog- tezonkuur ondergaan. Of hij de ronde zal uitrijden is evenwel twijfelachtig. Givonni Battaglin, de kop man van Jollyceramica, is vanmorgen niet gestart voor de dertiende etappe. Hij stond zevende in het algemeen klassement op bijna tien munuten achter stand op leider Merckx. Battaglin is naar een zie kenhuis in Albi gegaan om dat hij last had van een knie. Een onderzoek wees uit dat hij een barstje aan de zijkant van zijn knie schijf heeft en dat de knie banden zijn gerekt De blessure kan slechts gene zen door rust Battaglin was gisteren bovendien nog gestraft met een minuut omdat hij zich had laten duwen door zijn ploeggeno ten Knudsen en Dallabona, die eveneeens zestig secon den straftijd kregen. Eindelijk is het geluk weer met. ons Eindelijk is het geluk weer met ons.Dat mag ik wel zeggen na de schitterende overwinning van Gerrie Knetemann in Albi. Ik ben heel blij voor hem. Niet alleen omdat hij won op de dag dat zijn moeder jarig is en zo zijn belofte aan haar kon nakomenr maar vooral omdat hij nu een beloning kreeg, die hem toekwam. U herinnert zich misschien dat Knetemann op weg naar Roubaix zijn fiets aan mij gaf, toen ik een lekke band kreeg. Dat moet voor hem een pijnlijk moment zijn geweest, want op dat moment stond hij bij de eerste tien in het algemeen klassement, hij was in goede vorm en hij reed in de kopgroep. Toch deed hij onmiddellijk dat gene wat nodig was en dat toont zijn goede karakter. Zo zie je maar weer hoe in een paar dagen alles kan veranderen. Eerst zag het er somber uit voor onze ploeg. Ik reed niet goed, Poulidor werd ziek en Kne temann had slechte dagen in de Pyreneeen. En ineens zijn daar weer de succes sen. Sommige mensen den ken nu dat ik de tour ga winnen. Maar daar moet ik toch een vraagteken achter zetten. Natuurlijk is het mogelijk, maar zelfs als ik Merckx zou kunnen ver slaan dan is er nog altijd Thevenet, die sterker rijdt dan ooit tevoren en die mijn favoriet voorlopig, voor de eindzege is. Ik heb alleen een kans als hij op een dag zijn traditionele in zinking krijgt En daar hoop ik dan maar op. Nationaliteit blijft belangrijk (Van onze speciale verslaggever) ALBI Dwars door Ie commercie van de merkenploegen speelt de nationaliteit van de renners toch ook nog altijd een rol. Het geeft toch enige trots te weten dat Nederland en België nu de lijst van etappewinnaars aanvoeren. Had België geen Eddie Merckx, dan zou de situatie er wellicht nog florisanter voor ons land uitzien. Nederland en België hebben nu elk vijf etappewin- naars, gevolgd door Italië met 3 en Frankrijk en Engeland met 1. Voor België wonnen Van Linden (Roubaix), De Witte (Amiens), Rottiers (Versailles), Merckx (tijdrit Merlin Plage), Merckx (tijdrit Auch). Voor Nederland wonnen: Priem (Molenbeek), Smits (Merlin Plage), Smits (Fleurance), Zoetemelk (Saint Lary) en Knetemann (Albi). Gerrie Knetemann schreeuwt het uit van vreugde als hij de Italiaan Giovanni Cavalcanti in de sprint te vlug af blijkt te zijn en als eerste de finish passeert. (V in onze speciale verslaggever) ALBI Gerrie Knetemann is het schoolvoor beeld van de Nederlandse renner die als ama teur geen topper was, maar die als beroepsren ner verrassend snel is doorgebroken. Deze „tweede garnituur" van de amateurs, waartoe ook Cees Bal en Hennie Kuiper behoren, doet het als beroepsrenner beter dan bijvoorbeeld vroegere amateurtoppers als Fedor den Her tog, Wim de Waal en Aad van den Hoek Knetemann is op 6 maart 1951 te Amsterdam geboren. Voordat hij het wielrennen serieus ging beoefenen, werkte hij als stratemaker in Amsterdam In zijn amateurtijd viel het op dat Knetemann altijd verrassend sterk uit de hoek kon komen. Hij won de zwaarste etappe van Olympia's ronde in Limburg, droeg enkele da gen de oranje leiderstrui en zegevierde voorts in de Omloop van het Volk, een klassieke wegwedstrijd in België. In 1974 werd hij profes sional en in zijn eerste jaar boekte hij al een overwinning in een klassieker, de Amstel Gol- drace. Dit seizoen trad hij sterk op de voor grond in Parijs-Nice, de Zuid-Franse etappe wedstrijd. De bebrilde Amsterdammer, die tegenwoordig in Huybergen woont, eindigde in de proloog als tweede, achter Eddy Merexk, en in het eind klassement als derde achter Zoetemelk en Merckx, nadat hij zich in de slotetappe, een tijdrit op de Col Turbie, tussen de allergroot sten had gerangschikt. Een serie verrassend goede uitslagen in klassiekers volgde. Knete mann reed mee in de kopgroep van de Omloop van het volk, werd zevende in de Gold-Race, zesde in Luik-Bastenaken-Luik, en zesde in de Waalse Pijl. Hij demarreerde ook in de slotkilo- meters van Milaan-San Remo, bereikte als eer ste de laatste heuvel, de Poggio di Sein Remo, maar werd eerst voor de top achterhaald. Na zijn zege in een criterium te Hengelo en een derde plaats in de etappewedstrijd Indre et Ploire, greep hij in de derde etappe van de sterkst bezette Ronde van Romandie via een ritzege de leiderstrui. De Gan-ploeg van Zoete melk, Poulidor en Knetemann kreeg het e hter aan de stok met Eddy Merckx en de heren letten meer op elkaar dan op hun tegenstan ders, zodat Knetemann de volgende dag al weer onttroond werd. Voor de start van de Tour fietste hij nog mee in de etappewedstrijd Torn de Loire, waar hij slechts door de Duitser Thurau verslagen werd, nadat hij wel eerst de proloog op zijn naam had gebracht. Knetemann nam na een heel zwaar voorseizoen enige we ken rust, teneinde in de'Tour goed uitgerust te kunnen starten. Daardoor reed hij bijzonder slecht in de Midi Libre. „Ik zorg er wel voor dat ik in de Tour in vorm ben", zei hij toen. Gisteren bleek dat hij woord heeft gehouden. Zijn zwakke punt is dat hij in warm weer niet kan klimmen. Als het koud weer is, gaat hij met de besten mee naar boven, maar in de drukkende warmte van de Pyreneeën faalde Knetemann. Dat falen maakte hij ruimschoots goed door zijn fraaie overwinning na een solo van 80 kilometer in Albi. ment van zijn kopman Gimon- di Waanzin, natuurlijk. Want Knetemann heeft geen enkele kans meer om tot de tien besten van de Tour te gaan behoren. Daarvoor heeft hij in het alge meen klassement teveel achter stand opgelopen. Tot dat inzicht scheen de Italiaan eindelijk ook te komen. Hij deed plotseling zijn werk aan de kop, zij het niet van harte. Dat deerde Kne temann niet, als hij af en toe maar even in het kielzog van de Italiaan kon ademhalen. De vlucht verliep nu voorspoedig. Op twintig kilometer voor de finish had het tweetal twee mi nuten en vijf seconden voor sprong. Plotseling wilde de Ita liaan opnieuw Knetemann niet meer helpen. Knetemann: „Toen werd ik toch even wanhopig. Ik dacht: doorrijden moet ik toch, al is het maar om tweede te worden. Zij hielden ons een bord voor: nog slechts 55 secon den had ik over van de twee minuten voorsprong. En ik maar rijden met de Italiaan aan mijn wiel. Vijf kilometer verder kwam de ordonnance weer met het bord langszij. Ik kon mijn ogen niet geloven, een minuut en vijfentwintig seconden stond erop. Ik riep tegen de Italiaan: 'Kijk, gagner, wij winnen' en ik wees naar het bord, want hij zal mij wel niet verstaan hebben. Toen hij zag dat wij weer uitlie pen, begon hij mij weer een beetje te helpen. Zo zijn wij op het circuit aangekomen". Duimen omhoog In de laatste kilometer bleef Cavalcanti achter mij rijden. Ik dacht, die vogel wil me ver dringen. En daarom bleef ik zo dicht mogelijk langs de kant van de weg rijden en ik keek voortdurend om, zodat hij mij niet kon verrassen. Want ik was toch al van plan zelf de sprint aan te trekken. Na 240 kilome ter in zo'n hitte kun je beter zelf beginnen dan op de ander te wachten, want dit had toch wel veel van de krachten ge kost. Bij het bordje 200 meter heb ik aangezet en alles gege ven, Cavalcanti kwam nog even naast mij, maar hij had geen kracht meer en viel terug". Op getogen Nederlandse suppor ters in Albi waren aldus getui- VAN KILOMETER ALBL Het verloop van de etap- km 1: Vertreksein voor 119 ren- km 47: Doorkomst op de cote des Thermes Manoac (vierde ca tegorie): 1. Fontanelli, op 12 se conden: 2. Ovion, 3. Pollentier, 4. Rottiers, 5. Ovion. Fontanelli bleef met een aantal compag nons weg tot km 58. km 136: Spruyt heeft voor sprong van 55 seconden, km 144: Doorkomst op de Cote de Saint Sarnin: 1. Van Impe, op 10 seconden: 2. Karstens, 3. Menendez, 4. Cigana. km 160: Peelman wint premie sprint voor De Meyer, Mintke- wicz, Loysch en Delepine. km 161: Knetemann valt aan, Cavalcanti volgt hem. Teirlinck en Van Springel, Thevenet, Go- ge van de vijfde Nederlandse etappezege in deze Tour. Ter wijl Gerrie Knetemann zich huilend van vreugde over zijn fiets boog en getroost werd door Gerard Vianen, staken buitenlandse collega's naar ons de duiihen omhoog. De opval lende rol van de Nederlandse renners in de ronde begint sterk de aandacht te trekken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De uitslag van de twaalfde etappe, van Tarbes naar Albi over een afstand van 242 kilometer, luidt: 1. Knetemann (Ned-Caput) 7.17.25. 2. Cavalcanti (Ita-Ferretti) z.t., 3. Karstens (Ned-Stablinski) 7.17.57. 4. Van Linden (Bel-Ferretti) z.t., 5. Mintkiewlcz (Fra- Stablinski) z.t6. Van Vlierberghe (Bel- Gribaldy) z.t. 7. Godefroot (Bel-Scholte) z.t., 8. Priem (Ned-Liebregts) z.t.. 9. Gavazzi (Ita-Frontana) z.t.. 10. Huys- mans (Bel-Lelangue) z.t.. 11. Delepine (Fra)-Schotte) z.t.. 12. Mollet (Fra-Gemi- niani) z.t.. 13. Vianen (Ned-Caput) z.t.. 14. Menendez (Spa-Barrutia) z.t.. 15. Hoban (Eng-Caput) z.t.. 16. Cigana (Fra- Lapebie) z.t., 17. de Meyer (Fra-Schotte) z.t. 18. S. Moser (Ita-Bartolozzl) z.t.. 19. Rottiers (Bel-Lelangue) z.t., 20. Martinez (Fra-Stablinski) z.t. Klassering overige Nederlanders: 36. Prinsen (Liebregts) z.t. 39. Kuiper (Lie- bregts) z.t., 52. Zoetemelk (Caput) z.t., 75. Den Hertog (Liebregts) 7,17.57. 92. Kamper (Liebregts) z.t., 115. Koken (Lie bregts) z.t. Algemeen klassement: 1. Merckx (Bel- Langue) 55.36 13, 2. Thevenet (Fra-de Muer) op 1.31, 3. Zoetemelk (Ned-Ca put) op 3.53. 4. Van Impe (Bel-Stablins- ki) op 5.18, 5. Ocana (Spa-Saura) op 6.43, 6. Gimondi (Ita-Ferretti) op 7.54. 7. Battagwin (Ita-Fortana) op 9.59, 8. Lopez Carril (Spa-Barrutia) op 9.59. 9. Poulidor (Fra-Caput) op 10.26. 10. Dan- guillaume (Fra-de Muer) op 11.47, 11. Moser (Ita-Bartotozzi) op 11.55, 12. Gal dos (Spa-Barrutia) op 11.55. 13. Hezard (Fra-Caput) op 12 43. 14. Janssens (Bel- Lelangue) op 13.16, 15. Fuchs (Zwi-Bar- tolozzi) op 13.58, 16. Torres (Spa-Saura) op 14.35, 17. Kuiper (Ned-Llebregts) op 15.49, 18. Santy (Fra-Stablinskl) op 16.45, 19. Julien (Fra-Gemlniani) op 18.51. 20. Agostinho (Por-Gemlniant) op 21.19. Klassering overige Nederlanders: 21. Den Hertog (Liebregts) op 21 45. 43. Karstens (Stablinski) op 30.40. 78 Prin sen (Liebregts) op 43.19. 80. Vianen (Stablinski) op 43.56, 82. Knetemann (Stablinski) op 44.24. 108. Kamper (Lie bregts) op 56.17. 112. Priem (Liebregts) op 1 02.07, 113. Koken (Liebregts) op 1.02.42. Ploegenklassement: 1. Caput (Knete mann. Vianen. Hoban) 21.53.19. 2. Fer- 'retti (Cavalcanti. van Linden en Santam- brogio) z.t., 3. Stablinski (Karstens, Mintkiewlcz, Martinez) 21.53.1. 4. Schot- te (Godefroot. Delepine. de Meyer) z.t.. 5. Fontana (Gavazzi. Knudsen. Antoni) z.t., 6. Liebregts (Priem. Allan, Prinsen) z.t. Algemeen ploegenklassement: 1. Ca put 167.12.21. 2. Lelangue 167.19.54. 3. de Muer 167.22.45, 4. Stablinski 167.27.28. 5. Saura 167.27.40. 6. Barto- lozzi 167.30.48. 10. Liebregts 168.00.03. Algemeen bergklassement: 1. Van Im pe (Bel) 100 punten. 2. Merckx (Bel) 60. 3. Zoetemelk (Ned) 55. 4. Thevenet (Fra) 44, 5. Ocana (Spa) 40. Puntenklwssement: 1 Van Linden (Bel) 252 punten. 2. Merckx (Bel) 174. 3. Moser (Ita) 155. 4. Godegroot (Bel) 127. 5. Hoban (Eng) 103, 6. Karstens (Ned) Van onze speciale verslaggever) ALBI Hij kneep de remmen dicht, stapte af, en begon te huilen als een kind. Gerrie Knetemann, die soms spijkerhard kan zijn, blijkt een gevoelige na tuur te hebben. „Mijn moeder is jarig, en dat het nou juist vandaag gelukt isstamelde hij. Sentiment in de Ronde Jazeker. Tussen het woud van reclame-teksten, de allesoverheersende commercie, toch nog een stukje menselijkheid. Op het auto-circuit van Albi had Gerrie Knetemann na een vlucht van tachtig kilometer zijn enige metgezel de Italiaan Gio vanni Cavalcanti verslagen. In de broeierige hitte had hij op de verjaardag van zijn moeder alle moed bijeen geraapt om na twee slechte dagen in de Pyre neeen aan die lange vlucht te beginnen. Knetemann: „Even nadat er een tussensprint was behouden in het dorpje Ville Mur lag er een helling in het parcours. De Belg André Doyen reed honderd meter voor het peloton. Ik zei tegen Barry Ho ban en Gerard Vianen: komen jullie achter mij rijden, ik de marreer en jullie blijven zitten. Dat deden ze. Ik sprintte weg en kwam spoedig bij Doyen, die mijn wiel niet kon pakken. Dan maar alleen door, dacht ik. Maar er kwam versterking. De Italiaan Cavalcanti van de Bian- chi-ploeg sprong mee. De schrik sloeg mij om het hart, toen hij weigerde over te nemen. Allez. Allez. Riep ik, maar hij schudde zijn hoofd en weigerde het werk te doen". Zwoegen Tien kilometer lang deed Kne- Van onze speciale verslaggever Jean Nelissen. temann het zware werk alleen. Hij zwoegde in een tempera tuur van 35 graden zo hard, dat het zweet bij straaltjes langs zijn gezicht liep. De voorsprong werd veertig seconden, vijftig seconden. Knetemann wende zich weer tot de Italiaan. „Allez, kom op", moedigde hij hem aan. Eindelijk scheen de Italiaan tot andere gedachte te komen. Want welke belangen had Cavalcanti eigen lijk te verdedigen? De zesde plaats in het algemeen klasse- Gerben Kar stens won in Albi de sprint van het pelo ton. Geen wonder als je onderweg de tijd neemt om op de schou der van colle ga Peelman even uit te rusten. sïiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiMiiiniiiiii^ TOT KILOMETER defroot, Rottiers en Van Impe begeleidt door Zoetemelk slagen niet in hun sprong naar de kop lopers. Merckx brengt peloton weer bij de jagers op Knete mann en Cavalcanti. km 170: Voorsprong Knetemann en Cavalcanti een minuut Winst groeit geleidelijk uit tot 2, 0 bij km 224. km 232: Danguillaume op 1,25 van Knetemann en Cavalcanti, peloton op 1,35. km 242: Knetemann wint sprint van kop af. Merckx behoudt gele- en Van Linden groene trui. H LFWEG Hijgend en zwetend stapt Frisolrenner Theo Smit zijn wo ning binnen, mompelt goedendag en zet de radio aan. „Even de Tour volgen, hoor", veronschuldigt hij zich. Met een enigszins verkrampt gezicht luistert hij aandachtig naar de commentatoren. 5 „Kneteman is gedemarreerd, maar er zit nog een renner aan zijn wiel", hoort hij de fanatieke radioverslaggever zeg- gen. Theo Smit knikt gerustgesteld. „Kneteman wint", zegt hij met volle overtuiging. Nog geen halve minuut later komt zijn voorspelling uit. De zoveelste Nederlandse etappezege is een feit. Theo Smit, de 24-jarige renner uit Half- 5 weg, oordeelt lachend: „Het lijkt zo langzamerhand wel een Nederlandse Tour de France". Het is inderdaad een reeks van Nederlandse overwinningen, die is ingeluid door Theo Smit, tot dat ogenblik een van de minder bekende Nederlandse renners. Maar Theo Smit 5 maakt zich enkele dagen later opnieuw S waar. Wederom pakt hij een etappezege 5 tot verbazing van iedereen, die maar 5 enigszins in de wielersport 'geinteres- seerd is. Theo Smit staat plotseling in het middelpunt van de belangstelling. S „Ik kreeg zelfs geluktelegrammen van het gemeentebestuur van Halfweg. Vol- gens mij wisten ze niet eens, dat ik daar j§ woonde". Theo Smit geniet van die belangstelling. Zijn woning staat vol S met bloemstukken en fruitmanden van pas verworven fans. „Ik moet er alle maal nog een beetje aan wennen. Ik weet eigenlijk niet goed wat me oyer- komt", bekent hij eerlijk. Theo Smit heeft ontzag ingeboezemd met zijn fantastische sprintzeges. De grootsten in de wielersport hebben moe ten buigen voor de jonge Noordhollan der. Op zijn specifieke manier heeft hij gedemarreerd op voor de concurrentie onverwachte momenten. „Ik ga altijd zo snel mogelijk naar de andere kant van de weg. Ze mogen mijn wiel niet zien. De reactie van de andere renners komt dan meestal te laat. Als ze mijn wiel zien, lukt het niet. Daarom kan ik zoiets alleen maar doen als de renners achter elkaar rijden. Fietsen we over de volle breedte van de weg, dan moet ik naar een gat zoeken, maar dan zijn er ook andere renners die de zege kunnen pakken", Verbaasd Het klinkt allemaal erg logisch en daarom verbaast Theo Smit zich er over, dat de renners in de Tour de France zich door hem laten verrassen. „Ik had nooit verwacht, dat ik in de Tour succes zou boeken. Met een etap pezege had ik helemaal geen rekening gehouden. Het was voor mij een grote verrassing. Natuurlijk wist ik, dat ik kon sprinten, maar aan een etappezege durfde ik echt niet te denken. Mijn enige doel was om Parijs te bereiken en ik vind het vreselijk, dat dat niet is gelukt". Einde De eerste bergetappe maakt een einde aan de eerste Ronde van Frankrijk van Theo Smit. Een valpartij en een lekke band doen Theo Smit te laat finishen. „Ik was er verschrikkelijk bang voor. Ik was nog nooit over zo'n hoge berg gegaan. Mijn ploegmakkers spraken me wel moed in, maar ik was toch vreselijk zenuwachtig, 's Nachts kon ik van el lende niet slapen. Ik zag die eerste bergetappe steeds dichterbij komen. Ik kreeg gewoon nachtmerries. Vooral die laatste nacht We hadden een rustdag gehad, dus ik was niet moe en ik kon daardoor maar niet in slaap komen. De. hele nacht heb ik liggen denken aan die zware etappe. Toen we eenmaal gestart waren, kwam ik nog wel mee. Maar na die valpartij was het afgelopen. Ik kon niet meer mee. Ik kwam niet vooruit Het peloton ging verschrikkelijk snel. Toch wilde ik binnenkomen. Ik ben doorgegaan. Toen ik bij de finish kwam, dacht ik dat er niemand meer zou zijn. Maar er stonden een heleboel Fransen, die me aanmoedigden. Ik wist niet wat me overkwam. Iedereen riep: Allé Smit allé Smit Dat had ik nooit verwacht. Jankend ging ik over de fi nish". „Ik wilde maar één ding. Zo snel moge lijk naar het hotel en dan naar huis. Ik was gebroken. Het was vreselijk. De volgende dag ben ik naar huis gegaan. Het heeft geen zin bij de Tour te blijven. Ik vind het alleen maar ver schrikkelijk, dat je hebt moeten afha ken. Ook voor de andere jongens is het niet leuk, dat je blijft. Jij bent fit en zij zijn verschrikkelijk moe. Ze kunnen daardoor ook de moed opgeven". Theo Smit gruwelt als hij aan de berge tappe terugdenkt. „Ik had verschrikke lijke dorst. Ik wilde alleen maar drin ken, maar ik kreeg niks. De chauffeur van de bezemwagen vroeg ik om drin ken. Hij gaf het niet, hij zei dat dat niet mocht." Theo Smit is al een beetje over de teleurstelling heen. „Volgend jaar hoop ik er weer bij te zijn. Dan ga ik mijn training afstemmen op de Tour de France. Dat kon dit jaar niet Ik heb in alle klassiekers gefietst Dat is eigen lijk verkeerd. Volgend jaar moet het anders". Voorlopig traint Theo Smit weer dage lijks. Even op de fiets naar Zandvoort en weer terug. Daarna moet hij weer acte de présence geven bij zijn bezoe kers. Tientallen mensen lopen dag in dag uit het huis in Halfweg binnen. Iedereen wil Theo feliciteren. De jonge Noordhollander beseft het eigenlijk niet zo. Hij leeft in een roes en is al die belangstelling duidelijk niet gewend. „Het is wel leuk hoor, maar ik was liever in Parijs gearriveerd". JOS HEYMANS ries over de bergetappe" SUPER

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9