ZEELAND VERWACHT SLECHTE OOGSTEN t=) m Mijnwerkers willen 4-daagse werkweek en kritiek voor beleidsplan vakcentrales Waardering HP d0ENE Chris Barnard: Geniet van het leven en eet gerust lekker Wettelijke regeling vermogensbeheer voor verpleegden Rover gedood na overval in Stockholm DONDERDAG 10 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGIN Nawerking van vorig jaar GOES (ANP) De boeren in Zeeland krijgen nu de rekening gepresenteerd van het natte najaar. Het land blijkt zo beschadigd door het werken in de doornatte grond, dat de stand van het graan op de akker een onregelmatig beeld vertoont. Overal ziet men kale en dode plekken. Vooral in West-Zeeuws- Vlaanderen, West-Walcheren en West-Noord-Beve- land, vorig jaar de natste gebieden, staat het graan er het slechtst voor. Volgens dr. ir. C. W. van Beekom, hoofdingenieur- ddirecteur voor de bedrijfsontwikkeling in Zeeland, is het groeiseizoen ook te kort door de late inzaaiperiode. Daardoor is de vruchtvorming minder waardig. Er komt wel een aar in het koren, maar de korrel daaruit is maar net genoeg voor kippenvoer. Volgens de heer Van Beekom moeten de boeren dit seizoen over de hele linie rekening houden met 25 procent minder tarwe-op- brengst Voor gerst is de situatie niet beter. Er is dit jaar 15.000 hectare minder wintertarwe gezaaid dan vorig jaar. 6000 hectare daarvan is vervangen door zomertarwe. Bij andere produkten, zoals suikerbieten, uien en aardappelen, ligt het wat gunstiger. De stand van het vlas is echter buitengewoon slecht. Al met al zijn de lage opbrengst van de gewassen en de slechte economische situatie er volgens de heer Van Beekom mede de oorzaak van, dat veel boeren de oogstverliezen van 1974 dit jaar te boven zullen komen. l-IStSCRS In Elsevier een reportage ovr het fiasco van de vakantiesprei ding. „Het kan gewoon niet an ders, zolang de schoolvakanties vastgeprikt zijn in het hoofdsei zoen en zolang in diezelfde pe riode zo'n 300.000 bouwvakkers naar buiten trekken". Een groot vraaggesprek voorts met Luns over de NAVO. „In sommige landen zijn helaas stromingen op gang, die de democratische instellingen verwerpen. De strijdkrachten zelf echter zijn voor het merendeel nog onaan getast door defaitisme of erger". In het omslagartikel geeft hart chirurg Barnard de Raad: ge niet eens wat meer van het le ven. „Als je lekker wilt eten, doe dat dan. Raak niet gefrustreerd en word alsjeblieft niet bang dat het slecht voor je gezondheid is". Het blad start een serie van zes verhalen en reportages van Bertus Aafjes over Japan. Haagse Post een ooggetuigen verslag van de manier waarop Franse prostituees het kasteel van Giscard d'Estaing hebben bezet. Een reportage ook over de slag om de Vijfheerenlanden tussen Lek en Linge. „Moet dit rustieke poldergebied een land schapspark worden of een up to date landbouwterrein? Als de kloof tussen de ministeries van CRM en Landbouw onoverbrug baar blijft, konden de Vijfheer enlanden deze zomer wel eens kabinetzaak worden. Een Twee de Oosteschelde-kestie?" Ook een beschouwing over het to taalplan van onderwijsminister Van Kemenade. Q) so lO In Vrij Nederland PvdA-fractie- voorzitter PvdA-fractivoorzitter Ed van Thijn een gesprek met de Russische dissident Sacha- rov, die zegt: „Ik ben een groot voorstander van een streven naar ontspanning. Öntwape- ningsbesprekingen, betere han delsbetrekkingen, prima, mits maar voortdurend in elk sta dium te gelijk gehamerd wordt op de vrije uitwisseling". Een artikel over de Zuidmolukkers concludeert: „Eigelijk had de of ficier van justitie in de beklaag denbank van de Arnhemse rechtzaal moeten zitten wegens ophitsing en opruiing van het Nederlandse volk tegen de min derheidsgroep van de Zuidmo lukkers". Het kabinet-Den Uyl krijgt een veeg uit de pan over zijn woonwagenbeleid. „Een onthullend verhaal tenslotte over het geheim van de miljar denafspraak tussen Nederland en Suriname. „Den Uyl stelde voor anderhalf miljard plus nog een half miljard kwijt te schel den aan schulden van vroegere hulpprogramma's. Aron rea geerde: „Als je iets hoger ge gaan was, dan hadden we het verschil gedeeld". Het onderons je liep vast. En dat feit zou Nederland op een miljoen extra komen te staan". DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie heeft een vraaggesprek met CNV-voorzit- ter Lanser. „Wat is nou het ka pitaal? Dat zal je dan heel pe des moeten gaan definiëren. Ja, dat zijn de bezitters van het kapitaal, dus dat zijn dan van daag de dag de institutionele beleggers, de pensioenfondsen, en wat dies meer zij. Dat is allemaal zeer mistig, vind ik". Ook een kritische beschouwing over het feit dat vrouwenarts nog altijd een mannenberoep is. Er moet een einde komen aan de macht van de gynaecoloog, die bestaat uit het overtreffen van de vrouw in de kennis over haar eigen lichaam. Een artikel tenslotte over het zonnige zuid en dat zachte drugs met harde straffen vervolgt. „Er zouden in Spanje tenminste Engels spre kende consuls beschikbaar moe ten zijn. De ervaring leert dat een briefje naar de consul snel ler aankomt in Nederland: „Een Nederlander in een Spaanse ge vangenis wachtte maanden op een nieuwe bril. Met behulp van een consul was de zaak in veer tien dagen geregeld. Stempels en officiële papieren doen won deren in Spanje". vakbeweging tegenover de ille gale gastarbeiders. Lino Calle, adviseur van het NW, erkent dat er een zekere lauwheid bij de vakbeweging heerst, „maar die lauwheid geldt de hele Ne derlandse samenleving, inclusief de Groene Amsterdammer. Tot voor kort gaven buitenlanders geen problemen in de Neder landse samenleving. Nu wel. Ze worden lastig, gaan eisen stel len, willen meer rechten, gaan zich organiseren. We hebben niet genoeg gedaan, akkoord. Maar wie heeft wel wat ge daan"? Een groot reisverslag voorts uit Angola, waar de rechtse bevrijdingsbeweging FNLA bezig is met „een onheil spellende militaire opbouw". Het straatbeeld wordt meer nog dan door vluchtelingen bepaald door de vele militairen. Elke ochtend om zes uur word ik gewekt door groepen van enkele tientallen soldaten die ritmisch leuzen roepend in looppas onder mijn raam doortrekken". Ook kritiek in het blad op de nieuwe stad Almere, waar na de bouw- vakkantie de eerste huizen gaan verrijzen. „De Bijlmermeer is het vervreemde resultaat van een stedebouwkundige ideolo gie, die wortelt in een roemrijk verleden: „de conceptie van Al mere lijkt het commerciële, mo dieuze produkt van 'de smaak makers van de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. Hoe ver schillend ze ook mogen zijn, aan beide ligt dezelfde anti-stedelij ke mentaliteiten grondslag". 'hervormd II nederfand Hervormd Nederland interviewt KVP-fractieleider Andriessen over het CDA, dat „geen confes sionele of christelijke partij" is. „We zijn het erover eens, dat je elkaar de maat niet moet men, of, letterlijk, eikaars doop ceel niet moet lichten. Maar mensen die vijandig staan te genover het evangelie zullen zich in het CDA niet thuis voe len. Ik kan me er geen mensen in voorstellen, die het evangelie als waardeloos afwijzen. Maar het gaat me te ver als geëist wordt dat je voor je zelf het evangelie als inspiratiebron ge bruikt". Volgens Andriessen kunnen ook niet-christenen in aanmerking komen voor hoge posten in het CDA. „We moeten nu ophouden over eigen identi teit en grondslag te spreken, we moeten nu aan politiek gaan doen". Voorts in het blad de constatering dat de liefdadgheid in Bangladesj de mist in gaat. „Ondoelmatige politiek ligt ten grondslag aan een ondoelmatige werking van de economie: wat bereik je dan met hulp anders dan het schip van staat drijven de houden en zodoende de on doelmatigheid op beide terrei nen doen voortduren"? ASSEN (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Assen heeft woensdag tegen een 78-jarige man uit Nieuw- Amsterdam twee weken gevan genisstraf geëist wegens dieren mishandeling. Ford moet verkiezing in met ,,maar" 30 miljoen WASHINGTON (AP) De Amerikaanse president Ford hoopt voor zijn cam pagne voor de republikein se kandidatuur bij de pre sidentsverkiezingen van 1976 genoeg te hebben aan 10 miljoen dollar (25 mil joen gulden). Dat is het maximum bedrag dat de wet daarvoor tegenwoor dig stelt. Mocht Ford in derdaad de republikeinse kandidaat worden, dan mag hij nog eens maxi maal 20 miljoen dollar voor de eigenlijke verkie zingscampagne besteden. De totale begroting van 30 miljoen dollar (75 miljoem gulden) is ongeveer de helft van wat Nixon in 1972 uit gaf. Het door de wet gestel de maximum betekent dat Ford een verkiezingsbu reau van hooguit 55 men sen kan betalen, terwijl Ni xon indertijd een staf van 200 man had. Ford kan van zijn kosten eventueel de helft terugbetaald krijgen uit overheidsgelden; daar toe moet hij eerst een soort „eigen risico" van 2500 dol lar bijeenbrengen. Dodelijke steen op auto was werk van vier jongelui (Van onze correspondent) BONN De politie van Mönchengladbach heeft een aanslag die op 27 juni met een steen op een rij dende auto werd gepleegd, opgelost. Vanaf een brug over een snelweg werd toen een steen op een auto gegooid, waarbij een 43-ja- rige vrouw werd gedood. De daders blijken nu een 15-jarige Duitse jongen zijn twee vriendjes van 16 en 17 jaar en een meisje van 13 jaar te zijn geweest. De 15-jarige jongen zou het zeven kilo zware basaltblok naar beneden hebben ge gooid, dat door de voorruit sloeg van de auto die 120 kliometer per uur reed. De officier van justitie heeft een aanklacht wegens moord ingediend, omdat er volgens hem sprake is van een ernstige inbreuk op de verkeersveiligheid met een dodelijk voorwerp. De vier hebben bekend. Het meisje is vrijgelaten omdat zij we gens haar leeftijd nog niet berecht kan worden. Het viertal zei tot de rampzalige daad te zijn gekomen na het zien van de film „Aard beving". Celstraf geëist voor bejaarde die hond doodde DEN HAAG (ANP) Minister Van Agt van Justitie meent, dat een wettelijke regeling noodzakelijk is voor het beheer van de vermogens van personen die verblijven in bejaarde noorden, psychiatrische ziekcnhuisen en verpleeginrichtin gen. Dit blijkt uit zijn antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden mevrouw Cornelissen, Van Schaik en Kleisterlee (alle KVP). Gedacht wordt aan een wettelijke regeling, die voorziet in de mogelijkheid van een door de rechter te benoemen bewindvoerder in die gevallen dat meerderjarige personen niet zelf in staat zijn tot een behoorlijk beheer van inkomen en vermogen. Volgens de minister is reeds een begin gemaakt met de voorbereiding van de regeling, die wordt opgenomen in het burgerlijk wetboek. (Van onze correspondent) LONDEN Nadat de Britse mijnwerkers deze week afzagen van hun forse looneisen, hebben ze nu het plan opgevat te streven naar een vierdaag se werkweek. De vakbondsleiders werden giste ren verzocht onderhandelingen te beginnen over een werkweek van 29 uur in vier dagen. Voor premier Wilson is het niet eenvoudig een anti-inflatiepolitiek uit zijn hoed te toveren die door vakbonden èn werkgevers aanvaard kan worden. De vakcentrale TUC besloot gisteren de loonsverhogingen vrijwillig te beperken tot 6 pond per week (33 gulden), terwijl zij die meer dan 7000 pond per jaar verdienen (38.500 gulden) geen verhoging zouden mogen krijgen. De werkgevers vinden die 6 pond teveel. Het besluit van de TUC werd genomen met 19 tegen 13 stemmen, een bewijs voor het feit dat de eensgezindheid nog ver te zoeken is in de vakbeweging. Waarschijnlijk morgen zal Wilson zijn loonpolitiek bekend maken. Nog net voor die tijd is de bond van Britse zeelieden accoprd gegaan met een loonsverhoging van 37,3 procent, een van de grootste die ooit gegeven is. STOCKHOLM (AP) Een roofoverval door drie gemaskerde en gewapende mannen ondernomen op een bank in Stockholm is gisteren geëindigd met de dood van een rover en de arrestatie van zijn twee metgezellen. Onmiddellijk na de roof, waarbij 15.500 gulden was buitgemaakt renden de bandieten in het wilde weg schietend naar buiten, maar omdat de politie zeer snel ter plaatse was vluchtten zij een huis in de buurt in. Na een beleg van twee uur opende de politie het vuur en maakte een eind aan het verzet. Volgens de commissaris van politie stond niet vast of de ene bandiet was gedood door een schot van de politie of dat hij zelfmoord had gepleegd. Over de identiteit der rovers is niets bekendgemaakt. Op de foto boven slaat een agent, gezeten op de rug van een collega, een raam in om er een traangasgranaat naar binnen te kunnen gooien. Onder gaan drie man met gasmaskers op het pand binnen. „Wij zijn er in principe niet op uit mensen op deze leeftijd in de gevangenis te brengen, maar dit geval is te ernstig", aldus de officier. Volgens de tenlastelegging had de bejaarde zijn hond gedood. Hij probeerde het eerst met een bijl, maar toen dat niet lukte stak hij de hond met een mest vork aan de grond. Na een half uur had hij de hond met een schop doodgeslagen. Ook Tjeukemeer weer veilig LEEUWARDEN (ANP) Ook het zwemverbod voor het Tjeu kemeer is met ingang van giste ren ingetrokken. Het provin ciaal bestuur van Friesland heeft dit bekendgemaakt, nadat vorige week al weer op het Heegermeer, het Sneekermeer en de Fluessen gezwommen mocht worden. De laatste twee weken is in Friesland geen botulisme meer aangetoond. De extra waak zaamheid van de provincie blijft gelden dat vondsten van dode eenden worden doorgegeven via het telefoonnummer van de mi lieudienst in de provincie Fries land 05100—22422. Baanwerkers door TEE overreden UTRECHT (ANP) Tijdens werkzaamheden aan de spoor baan bij Ede zijn gisteren twee mannen aangereden door de TEE-trein Den Haag-München. Ze waren op slag dood. De slachtoffers zijn een 46-jari ge man uit Ede en een 25-jarige man uit Utrecht, beiden ge huwd. Zij waren bezig met het slijpen van een spoorstaaf. Het is gebruikelijk, dat bij railwerk zaamheden iemand op de uit kijk staat, die met een toeter waarschuwt als een trein na dert. Het eerstgenoemde slach toffer was de veiligheidsman; hij moet zich even met het werk bemoeid hebben toen de TEE met een snelheid van 140 kilo meter per uur naderde. Premier Indira Gandhi van India, op de foto in gesprek met hoofdredacteuren van kranten, die hun steun bij de hervormingspolitiek betuigden. INDIRA GANDHI: Democratie voor India ongeschikt NEW DELHI (AP/Rtr) De democratische vrijheden, zoals het westen die kent, zijn niet geschikt voor India. Dit zei premier Indira Gandhi gisteren in een oproep tot meer discipline in het land. Zij drong er bij de Indiase bevolking op aan haar ingrijpen de maatregelen niet te beoordelen naar westerse maatstaven. „Wat er gebeurde vóór de afkondiging van de noodtoestand was geen werkelijke vrijheid, geen democratie. Het was bandeloosheid en dat is iets dat geen enkel land zich kan veroorloven." Mevrouw Gandhi wil fundamentele veranderingen aanbrengen in de democratie zoals India die van Engeland heeft geërfd. Ze heeft politieke tegenstanders in de gevangenis laten zetten, aanhouding zonder vorm van proces mogelijk gemaakt en de pers onder censuur geplaatst, om volgens haar zeggen een totale chaos te voorkomen. De nadruk zal gelegd worden op economische hervor mingen en betere discipline in het politieke en economische leven. Op 21 juli zal het parlement bijeenkomen om de noodtoestand goed te keuren. Dat zal weinig problemen geven omdat Gandhi's partij de meerderheid in het parlement heeft en een aantal oppositieleden gevangen zit. Een enorme, wal mende krater met verwrongen meta len onderdelen dat was wat er overbleef van de kerosinetank in IJsselstein, die werd getroffen door bliksem. Tien uur lang heeft de tank staan branden; voor de brand weer was er geen blussen aan. Om een indruk te krijgen van de af metingen: rechts boven staat een aantal personen in de krater te kij ken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De dinsdag gepubliceerde beleidsnota van de drie vakcentrales heeft van de zijde van de ondernemers- en werkge versbonden zowel waardering als kritiek geoogst. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen VNO concludeerde, dat het centraal overleg in het najaar niet zonder problemen, maar ook niet zonder enig uitzicht van start zal gaan. In een reactie zegt het VNO een duurzame aanpak van de problemen te missen in de nota. Inflatiebestrijding en verruiming van de werkgelegenheid worden centraal gesteld, maar er worden nauwelijks concrete analyses en beleidsvoorstellen aangedragen. Terwijl de vakcentrales spreken over een selectieve groei, vindt het VNO het een noodzaak dat de economische groei zo groot mogelijk wordt, juist in de komende jaren. Controle op investerin gen zal volgens het VNO leiden tot „bureaucratische overheidsbe moeienis met de essentie van het ondernemen". De gedachten in de vakbondsnota over ondermeer de sociale verzekering, en het benutten van de aardgasbaten voor de verbetering van structuur en energievoorziening van het bedrijfsleven, liggen dicht bij de voorstellen van de werkgevers, aldus het VNO. De ondernemersverbonden in het midden- en kleihbedrijf (KVO, NKOV en NCOV) wijzen het hanteren van de „botte bijl" in de vorm van overheidsmaatregelen en aantasting van inkomens van bepaalde groepen af. De laatste drie jaar is het reële inkomen van zelfstandigen achteruitgegaan, terwijl de looninkomens sterk vooruit zijn gegaan. De bonden vinden het rechtvaardig als ook vanuit de looninkomens een bijdrage wordt geleverd aan de structurele gezondmaking van de Nederlandse economie. Ook moet er een psychologische en feitelijke verbetering van het onderne mersklimaat komen; dat gebeurt volgens de ondernemersverbon den niet als de overheid beslissingsrecht krijgt in investeringen en het dagelijkse bedrijfsbeleid. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond NVW vindt dat het beleidsplan van de vakbonden genoeg aanknopingspunten biedt voor een succesvolle bestrijding van werkloosheid en inflatie nü, maar plaatsen de bonden zich buiten de werkelijkheid door teveel te filosoferen over de aanpak op langere termijn. Nieuwe hindernis sen tegen investeringsplannen zullen sociaal en economisch vol strekt verkeerd uitpakken. De wensen van de vakbonden zullen ongetwijfeld tot een verdere verzwaring van de belastingdruk leiden, meent het NCW. Langere garantie op auto's DEN HAAG (AP/ANP) Steeds meer autofabrikanten gaan ertoe over de garantieter mijn op htm wagens te verlen gen tot één jaar, in plaats van de gebruikelijke zes maanden. Nadat in de herfst van 1974 Ford, enige Japanse merken, Saab en Volvo al hun garantie termijn verlengden tot 12 maan den of 20.000 kilometer, besloot gisteren Volkswagen de garan tie te verlengen voor alle, overal ter wereld verkochte modellen van Volkswagen, Audi en NSU. Opel besloot gisteren alle ko pers in West-Duitsland een ga rantie te geven van een heel jaar, ongeacht het aantal gere den kilometers.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6