Israël vraagt Kissinger om meer garantie Vakantie: Bio-tex MOSKOU KOOPT WEER WESTERS GRAAN OP Labour neemt zijn plaats in Straatsburg in SAMENWERKING WERVEN NODIG Illegale recreatie langs Westeinder Plas Nixon eist persoonlijk materiaal op DINSDAG 8 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 LONDEN De Sovjet Unie koopt opnieuw grote boeveelheden graan in de Verenigde Sta ten en Canada. De Russen proberen de transac ties geheim te houden door over het transport naar Russische havens te onderhandelen via tussenpersonen. Recente voorspellingen wijzen op een zeer over vloedige tarwe-oogst in de Verenigde Staten, terwijl de Kaukasische graanoogst als gevolg van een periode van warm weer zou gaan tegenval len. Volgens het Britse dagblad de Times zal de Russische oogst 16 miljoen metrieke ton bij het streefcijfer achterblijven. toen de Sovjet Unie als gevolg van een slechte oogst grote partijen begon te importeren uit de Verenigde Staten, Canada en West Europa. Dit leidde ertoe dat de Verenigde Staten de eigen markt onvoldoende konden voorzien. De prijs op de wereldmarkt liep op en het werd duidelijk dat bepaalde Amerikaanse handelaren van de situatie hadden kunnen profiteren door voorken nis van de transacties met de Sovjet Unie, het geen hen in staat stelde goedkoop in te kopen bij Amerikaanse graanboeren. Volgens de Times hebben de Russen zich tegen hun waarschijnlijk tegenvallende oogst ingedekt door het aankopen van drie miljoen ton Ameri kaans graan. De Russen zouden voor het tran sport 19 bulk carriers hebben gecharterd. STRAATSBURG (ANP) - Een boycot van twee en een half jaar is gisteren in Straatsburg afgelopen met de entree van achttien Britse socialistische parlementariërs in het Europe se parlement. Voor het eerst sinds de uitbreiding van de Eu ropese gemeenschappen van zes tot negen leden heeft het Euro pese Parlement nu alle 198 ze tels bezet. Hiermee is er tevens een ver schuiving in de verdeling geko men. De christen-democraten vormen niet langer de grootste fractie met hun 51 zetels. Want de Britse Labour-leden hebben aansluiting verzocht en gekre gen bij de reeds bestaande so cialistische fractie. Deze telt nu 67 zetels. Maar de Britten zou den de Britten niet zijn, als er niet een voorbehoud was ge maakt Vooraf hebben zij al la ten weten dat zij zich het recht voorbehouden los van de socia listische fractie hun stem te be palen. Er kwam een protest van de liberale zijde. De Britse delega tie bestaat uit achttien Labour- afgevaardigden, 16 conservatie ven, 1 liberaal en een vertegen woordiger van de Schotse natio nale partij. De liberaal vertegen woordigt ruim 5 miljoen kiezers, evenveel als het gehele kiezers korps van Ierland, Denemarken en Luxemburg samen. Zweden laat telefoons aftappen STOCKHOLM - De Zweedse regering heeft bekendgemaakt dat haar veiligheidsdienst de telefoons van zeven Zweedse burgen laat aftappen, omdat zij ervan verdacht worden de Zweedse veiligheid in gevaar te brengen. Minister van Justitie Lennart Geijer deelde mee dat het kabi net had besloten deze totnutoe geheime informatie openbaar te maken nadat zich in de pers een debat had ontwikkeld over de omvang van het afluisteren van telefoongesprekken door de overheid De minister refereerde aan een reeks beweringen van telefoon monteurs dat onder de gesprek ken die de Zweedse veiligheids dienst afluisterde, die waren van leden van een kleine Maoïs tische beweging, de Centrum partij die in de oppositie is, enkele internationale vriend schapsorganisaties, een ambas sade van een land achter het IJzeren Gordijn en een buiten landse militaire attaché. WASHINGTON Oud-presi dent Richard Nixon zegt dat er na zijn gedwongen aftreden in verband met het Watergate- schandaal een grote hoeveel heid persoonlijk documentatie materiaal tezamen met meer of ficiële stukken onder de hoede van de regering is achtergeble ven. Toen ik het ambt van president neerlegde, heb ik in het Witte Huis niet alleen achtergelaten het materiaal dat mijn staf daar grote hoeveelheid materiaal dat ik bij mijn ambtsaanvaarding had meegenomen aldus Nixon in een beëdigde verklaring die vorige week bij de federale rechtbank in Washington werd gedeponeerd. Deze verklaring moet kracht bijzetten aan Nixon's bewering dat het Congres ongrondwettig heeft gehandeld toen het hem de eigendomsrechten op 42.000 stukken en 800 geluidsbanden ontzegde. Een groot deel van dit materiaal had direct betrekking op de Watergate-affaire. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Lub bers (Economische Zaken) acht een integratie van de werven Van der Giessen-De Noord, Ver- olme-Alblasserdam en Verolme- Heusden, noodzakelijk. Alleen samenwerking van deze onder nemingen maakt het volgens hem zinvol en mogelijk om om vangrijke investeringen te doen, die noodzakelijk zijn om de in ternationale concurrentie te kunnen bijbenen. Een speciale commissie bestu deert momenteel de herstructu rering van de grote scheep- snieuwbouw. De minister ver wacht, dat het definitieve advies van deze commissie dit najaar nog gereed zal komen. Er is alles aan gelegen dat de bespre kingen zullen slagen, aangezien bij mislukking de werkgelegen heid bij de werven in kwestie bepaald niet wordt versterkt De overheid kan via haar verte genwoordiger in de commissie een positieve invloed uitoefenen op de- besprekingen. Mochten zij toch mislukken, dan kan de re gering stopzetting overwegen van de rentesubsidie; dit on danks de toezeggingen bij de fusie Verolme en Rijn-Schelde gedaan. Nieuwe CAO drankindustrie Utrecht (ANP) De drankin- dustrie heeft een nieuwe CAO gekregen, die voor het eerst geldt voor zowel het produktie- personeel, als voor de admini stratieve krachten. In verband hiermee hebben de industriebonden, de handels bonden en de Unie BLHP geza menlijk over deze CAO onder handeld. De resultaten zijn vast gelegd in 1.7 procent initiële loonsverhoging. Daarnaast is de salarisopbouw in zijn totaliteit verbeterd, terwijl de prijsinde- xering een minimum van 175 gulden per maand kent Europese top weer uitgesteld GENEVE (AP/Rtr) De „su- pertop" die de Europese veilig heidsconferentie moet beslui ten, is uitgesteld. De topconfe rentie van 35 Europese landen zou op 28 juli in Helsinki wor den gehouden, maar Finland moet minstens een twaami <Je tijd hebben om de conferentie technisch en organisatorisch voor te bereiden. De Europese veiligheidsconfe rentie in Genève duurt nu al twee jaar. Vooral de Sovjet- Unie wilde een afronding met een topbijeenkomst in Helsinki. Tien dagen is er in Genève inge spannen maar vruchteloos on derhandeld over de juiste da tum, maar enkele kleinere lan den met name Malta, Roeme nië en Turkije gooiden met bepaalde eisen roet in het eten. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken Gromiko had gewaarschuwd, dat het uitstel len van de topconferentie „een zware verantwoordelijkheid" op de schouders van het westen zou leggen. Kringen in Genève durfden nog geen schatting te doen over een mogelijke nieuwe datum. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Bij de wekelijkse kontrole op de Ou de Begraafplaats in Gouda, kwam men gisteren tot de ont dekking dat daar een tachtigtal graf stenen omverge worpen waren en dat bovendien nog eens een vijftigtal was vernield. De begraafplaats is al leen nog maar in gebruik voor bijzet ting in familiegra ven. Van de daders ontbreekt elk spoor. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiinnn WASHINGTON (Rtr/AFP) De Amerikaanse minister Kissinger en de Israëlische ambassadeur in Washington Simcha Dinitz hebben gisteravond opnieuw overleg gepleegd over de Israëlische bezwaren tegen het opgeven van de strategisch belangrijke Gidi- en Mitlapassen in de Sinaï voor een nieuw tussentijds akkoord met Egypte. Dinitz heeft het afgelopen weekeinde zijn regering op de hoogte gesteld van de Egyptische voorwaarden voor een nieaw akkoord. Israël heeft nog geen besluit genomen, maar Dinitz teruggestuurd naar Washington voor het vragen van ophel deringen. Israël wil de verzekering krijgen nese militaire woordvoerder gevaar te brengen. Zaterdag zal premier Rabin in Bonn een onderhoud met Kissinger heb ben, en een dag later komt de Israëlische regering opnieuw bijeen om na te gaan hoeveel ze van de Sina'i kan afstaan in ruil voor een Egyptische belofte dat het in de komende drie of vier jaar geen oorlog met Israël zal voeren. Na het gesprek van Di nitz met Kissinger is nog niet duidelijk geworden of Kissinger deze week nog nader contact zal opnemen met Cairo. Volgens Di nitz hebben de Verenigde Staten nooit gedreigd met het bevrie zen van de hulp aan Israël, als Israël niet akkoord zou gaan met de Egyptische eis van terug trekking uit de passen. BEIROET In de nacht van zondag op maandag hebben Is raëlische aanvallen van lucht-, zee- en landstrijdkrachten op drie Palestijnse kampen in het zuiden van Libanon zeker 12 slachtoffers geëist De aanvallen zijn blijkbaar een vergelding van de bomaanslag van vrijdag in Jeruzalem, waarbij veertien mensen de dood vonden. In de puinhopen van de ver woeste dorpen wordt nog naar meer slachtoffers gezocht. Het Palestijnse persbureau WAF A meldt dat een Israëlisch hef- schroefvliegtuig bij de aanval len is neergeschoten. Een Liba- Israëlische Phantom-bommen- werper, hetgeen in Jeruzalem tegengesproken is. De Israëlische premier Rabin had de Arabische verzetsorgani saties voor krachtiger preventie ve maatregelen van de zijde van Israël gewaarschuwd na de bloedige aanslag in Jeruzalem. 'De enige taal die de terroristen organisaties verstaan, is de taal van het zwaard. In deze taal zullen wij met hen spreken', al dus Rabin. TERUG NA 74 JAAR Twee bejaarde Chinezen, de 95-jarige Lee Wan-tsjong (1) en zijn 103-jarige broer Lee Lee-tsjong, wachten in hun wagentjes op het station van Hongkong op de trein naar China. Zij verlieten hun geboorteland 74 jaar geleden, vestigden zich in de Australische stad Perth, maar keren nu vodr de laatste jaren van hun leven terug naar hun geboortegrond in het zuiden van China. Reagan neemt het op tegen Ford Miami Ronald Reagan, oud- gouvemeur van Californië, heeft besloten de strijd aan te binden met president Ford om de republikeinse kandidatuur bij de presidentsverkiezingen van 1976. Dit meldt de Miami Herald van vandaag. Volgens het blad heeft Reagan, na maandenlange aandrang van conservatieve republikeinen, be sloten eind deze maand zich of ficieel kandidaat te stellen voor de republikeinse nominatie. Overstromingen in Roemenië BOEKAREST Grote stukken land in het zuiden van Roeme nië en de Karpaten in het cen trale gedeelte staan onder wa ter. Duizenden mensen zijn ingezet om te voorkomen dat de Dim- brovith, een rivier die dwars door de hoofdstad Boekarest stroomt buiten haar oevers zal treden. De Donau heeft ook al grote stukken land blank gezet hoewel ze haar hoogste niveau pas aan het einde van deze week zal bereiken. Vorige week hadden Oostenrijk en Joegoslavië te kampen met wateroverlast en noodweer waarbij verscheidene mensen het leven verloren. Amnestie voor Egyptenaren CAIRO (AP) President An war Sadat van Egypte heeft amnestie verleend aan onge veer 2000 politieke gevangenen, die zijn veroordeeld wegens sa menzwering tegen het bewind van zijn voorganger wijlen pre sident Gamel Abdel Nasser, al dus hebben Egyptische rege ringsfunctionarissen bekend ge- Het merendeel van de 2000 zijn communisten of leden van de verboden moslem broederschap, die zijn veroordeeld na 15 mei 1971. Op die dag verijdelde Sadat een poging van belangrijke figuren uit de Nasser-hiërarchie hem af te zetten. Oud vice-president Aly Sabry behoorde tot de samenzweer ders tegen Sadat De amnestie geldt niet voor hem. FRANKFORT Het Frauenzentrum in Frankfort dat op 2 juli door de politie is doorzocht in verband met berichten dat het abortusbusreizen naar Nederland ver zorgde, organiseert voor zaterdag 12 juli een massale solidari- teitsrit naar Neder land met een auto bus en privé-auto's uit verschillende Westduitse steden. Ondanks het pólitie- Duitse abortusrit naar Nederland optreden van 2 juli op last van officier van justitie Dietrich Rahn, zijn de abor-4 tusbusreizen naar Nederland toch door gegaan. Zwangere vrouwen in West-Duitsland kunnen alleen op strenge medische gronden geaborteerd worden. Voor alle an dere vruchtafdrijvin gen moeten zij zich wenden tot klinieken in het buitenland. Vier dagen fietsen door Drente ASSEN (ANP) De commissaris der koningin in Drente, me vrouw mr. A. P. Schilthuis, heeft gisteravond in het sportpark Houtlaan in Assen de tiende Drentse rijwielvierdaagse officieel geopend. Tot en met vrijdag zullen de ruim 14.500 deelnemers iedere dag 40, 60, 80 en 100 km. door Drente fietsen. De start- en finishplaatsen zijn Assen en Hoogeveen. Het aantal deelnemers is veel groter dan in het voorgaande jaar. Deze tiende kreeg vandaag bijzonder accent doordat koningin Juliana vanuit Assen een 40 km. route aflegde. Zij ging fhet een auto naar Gasteren en fietste vandaar naar Assen. Weeroverzicht DE BILT Aan het warme weer, Amsterdam in de vroege ochtend wezen de thermometers in het zuiden en Eelde midden van het land op enkele j^HeTder plaatsen al 25 graden aan, komt Luchth. Rtd. in het komende etmaail een vï'®snmgen einde. Zd^Umtnirg Een depressie heeft zich van de B^„ona Golf van Biskaje naar de in- Bordeaux gang van het Engelse Kanaal 5"^' verplaatst, waarbij koelere Genève° oceaanlucht West-Frankrijk en Helsinki Zuid-Engeland is binnenge- drongen. Lissabon Vooruitzichten voor donderdag, Mac£dburg opgesteld door het KNMI op li3!?63 maandag om 18.00 uur. München Minder bestendig zomerweer. Nice Weersvooruitzichten in cijfers ge- p^s middeld over Nederland voor Rome donderdag: Aantal uren zon: 2 |pUi tot 12. Min. temp.: omstreeks 15 wene graden. Max. temp.: omstreeks Zunc_ 24 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 Las Paimas procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent juris Stockholm Trein in China De eerste elektrische spoorweg van China is gereedgekomen. Het is een 676 kilometer lang traject tussen Paoki in de noordwestelijke pro vincie Sjensi tot Tsjen- toe in de zuidwestelijke provincie Sjekwan. De trein zoekt zijn weg door berggebieden, waar grote viaducten de dalen overspannen. Vliegtuighinder leidt niet tot verhuizingen AMSTERDAM (ANP) Er zijn weinig of geen aanwijzingen dat men onder invloed van de geluidshinder door vliegtuigen gaat verhuizen. Dat zegt drs. J. Lengkeek van de afdeling pla nologie van de Vrije Universi teit in een rapport over de rela tie tussen het verhuispatroon en de vliegtuighinder. In opdracht van het ministerie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne heeft drs. Lengkeek een onderzoek verricht in enkele woongebieden rond Schiphol, Amstelveen, Hoofddorp, Bad hoevedorp en Zwanenburg. De veronderstelling dat mensen als gevolg van de vliegtuighin der geneigd zijn te verhuizen gaat volgens hem niet op. „Daarmee is niet gezegd dat dat nergens zou voorkomen. De mensen proberen kennelijk de hinder te accepteren en te ver werken. Het verdient daarom aanbeveling verder onderzoek te richten op die "hinderbele- ving", aldus drs. Lengkeek. A 1 smeer (ANP) De gemeen te Aalsmeer heeft de grootste moeite de recreatie rond de Westeinder plas in goede banen te krijgen. Dat blijkt uit een nota van B. en W. van Aalsmeer over uitoefening van politied- wang. Daarin constateert het college dat de natuur in veel gebieden op een onaanvaardba re en veelal onherstelbare wijze is aangetast. „Het euvel van illegaal bouwen en gebruiken van recreatieob jecten heeft een omvang aange nomen die voor het gemeentebe stuur onaanvaarbaar is. De poli tie en de gemeente dienen op dit terrein systematisch te controle ren om te voorkomen dat zich verdere ongewenste ontwikke- jaar werden 277 lastgevingen uitgevaardigd, waarbij de poli tie 25 maal dwang moest uitoe- B. en W. stellen nu voor het gebied tot 1978 in fasen te zuive ren. Het probleem daarbij is dat „Aalsmeer een miljoen buren lingen zullen voordoen", aldus heeft", zo zegt het college. Door de nota. Aalsmeer kampt al geruime tijd met de uit de hand gelopen recreatie. In de afgelopen vijf middel van luchtfoto's heeft men echter al actueel kaartma teriaal verkregen, om „onge wenste ontwikkelingen" te kun nen opsporen. CHEF ROMEINSE DRUGSBRIGADE GESCHORST ROME Commissaris Ennio di Francesco, hoofd Pannella wilde hiermee te kennen geven dat een van de narcoticabrigade van Rome, is gisteren soepelere wetgeving op het gebied van de verdo- geschorst, omdat de Italiaanse justitie wil voorko- vende middelen dringend noodzakelijk ,is in Italië, men dat hij tegen zijn geweten handelt. Commissaris Di Francesco is het hiermee kennel Commissaris Di Francesco heeft namelijk een lijk eens, want in het telegram aan Pannella zei telegram verzonden aan de leider van de Radicale hij dat hij als politiecommissaris een onrechtvaar- partij, Marco Pannella nadat deze in de loop van dige wet moet toepassen, maar als particulier de vorige week was gearresteerd toen hij na afloop persoon en burger haakt naar een meer rechtvaar- van een persconferentie een hasjiesj-sigaret had dige en menselijke maatschappij, gerookt. Sociaal plan voor reisagenten DEN HAAG Tussen de va korganisaties, de voorlopige centrale ondernemingscommis sie en de direktie van Holland International Travel Group is overeenstemming bereikt over een sociaal plan. Dit heeft betrekking op de con centratie van de bij de HINT aangesloten touroperators die worden gevestigd in Rijswijk en Alkmaar. Dit sociaal plan behelst onder meer een overplaatsingsrege ling, waarin is opgenomen een verhuis- en reiskostenvergoe ding en een regeling voor bege leiding bij aanvaarding van een andere functie, zowel binnen als buiten het eigen bedrijf. Hierin is ook een afvloeiingsregeling opgenomen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9