FC Den Haag voor drie duels naar Joegoslavië Herman Choufoer geeft KNVB goede kans in arbitrageproces IJsselmeervogels kreeg geen gelijk EWE DEED BEROEP OP INZET SCHAKERS Geen geld voor Kanobond; Marijt bleef bij ontslag Olympiakos geïnteresseerd in Nico Jansen GO AHEAD EAGLES WIL IJSLANDER DINSDAG 8 JULI 1975 LEIDSE COURANT/ PAGINA 8 lilIIIIIIIIlllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM FC Den Haag start tegen FC Twente m competitie van onze correspondent) AMSTERDAM De eerste competitietegen stander van FC Den Haag is in het nieuwe seizoen niet Sparta, wat bijna een traditie aan het worden was, maar FC Twente. De wed strijd wordt 17 augustus in Den Haag gespeeld. Sparta zelf start ook met een attractieve te genstanden Ajax (zater dag 16 augustus in Rot terdam om 20.00 uur). Spitz Konh .eerste wedstrijd tegen FC Den Haag (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voorzitter Her man Choufoer en trainer Vuja- din Boskov hebben toch zaken gedaan op hun vakantieadres in Joegoslavië. In de periode van 2 tot 7 augustus, waarachter nog een vraagteken stond in het voorbereidingsprogramma van FC Den Haag, zal een trip naar Boskov's vaderland worden georganiseerd. Er zullen drie wedstrijden, o.a. in Zagreb en Lubjlana worden gespeeld. Manager Eddie Hartmann bevestigde gis teren deze berichten en vertelde daarbij: „Hoewel me de namen van de tegenstan ders nog niet bekend zijn en de contrac ten ook schriftelijk moeten rond komen, is me telefonisch door trainer Bosbov vanuit Joegoslavië verzekerd dat de wed strijden zullen doorgaan". FC Den Haag timmert verder nog meer aan de weg. Na de eerste competitiedag (17 augustus) reist het elftal van Boskov pijlsnel door naar Spanje, waar het heeft ingeschreven voor een toernooi in Valen cia. Hoewel dat bericht in Den Haag allang circuleerde (zie onze krant van dinsdag 3 juni), aarzelde FC Den Haag omdat het tijdstip van spelen ongelukkig uitkwam. De wedstrijden worden name lijk dinsdag, de 19e, woensdag de 20e en/of donderdag de 21e verwerkt Hart mann: „Na veel wikken en wegen vond onze trainer Boskov dit toernooi toch passen in ons schema. We zien Valencia namelijk als een goede generale voor het Europacupvoetbal, dat FC Den Haag op 17 september en 1 oktober moet spelen. We moeten dan tenslotte ook midden in de week gaan voetballen". Trainer Vujadin Boskov was ook tijdens zijn vakantie aan het werk. ZÜRICH In de wan delgangen van het lu xueuze Züricher hotel Atlantis waar de afge vaardigden van de clubs niets anders te doen heb ben dan wachten op de loting voor de drie Euro pese tournooien wordt het „geval Holland" naarstig aangegrepen voor een discussie. De meningen zijn sterk ver deeld. De een geeft Ne derland een redelijke kans het arbitrageproces te winnen de ander houdt het strak en stijf op de UEFA. Herman Choufoer, voorzitter van FC Den Haag, ex-voorzitter van de F.B.O. en erkend kenner van reglementen die zijn vakan tie in Joegoslavië eerder afbrak om bij de loting van zijn club voor de Europacup 2 aanwezig te kunnen zijn, oordeelt dat Ne derland een gerede mogelijk heid heeft ongeschonden uit de arbitrage tevoorschijn te ko men, maar maakt dit voorbe houd: „De KNVB heeft een on nauwkeurigheid begaan door niet in de reglementen te laten opnemen dat voor Nederland als tweede club de winnaar van de na-competitie zal worden in geschreven. Was dit gebeurd dan was er niets aan de hand geweest". Choufoer conformeert zich daarbij aan Engeland, dat voor het toernooi om de UEFA- Herman Choufoer, reglementenkenner bij uitstek, geeft de KNVB een gerede kans. „Maar er was geen vuiltje aan de lucht geweest. Cup de winnaar van de League- Cup inschrijft, terwijl West- Duitsland dat doet met de ver liezer van de bekerfinale. Dat is destijds wel officieel vastgelegd, als zijnde officiële nationale (be ker) competities. Het zwaartepunt bij de arbitra ge schijnt te komen liggen op het in het UEFA-reglement 1975-1976 toegevoegde woord .officieel" in de tekst die geldt voor de landen die clubs aan het toernooi mogen laten deelne men. Het inschrijven van de eer ste Club kan volgens dat regle ment geen moeilijkheden ople veren omdat er zonder meer staat, dat dit de als tweede in de nationale competitie geëind igde ploeg moet zijn, in het ge val van Nederland dus Feye- noord. De tweede club kan te voorschijn komen uit de natio nale competitie (de nummer 3) of uit een andere officiële natio nale competitie. Behoort de na- competitie in Nederland offi cieel tot de nationale competitie De afgevaardigden van vele clubs die vanochtend de loting hebben-bijgewoond hebben het er moeilijk mee. Hoewel zij zich er uiteraard niet druk om be hoeven te maken. Zij het dat is gebleken dat velen het deelne men van Ajax gaarne zouden zien. Per slot van rekening heeft Ajax toch altijd nog een grote naam. Maar het blijkt ook, dat men in Europees verband niet geheel op de hoogte is van de aderlatingen die de Amsterdam mers hebben ondergaan. Men is ook benieuwd wat bekend zal worden uit de traditionele be spreking die aan de loting voor af gaat Gisteravond was Jaap van Praag, Ajaxvoorzitter, nog niet gearriveerd. Maar men neemt als vaststaand aan, dat hij zijn belangen bij de UEFA zal komen behartigen. Het is Jaap van Praag werd zeker alsnog in Zürich verwacht om de belangen van Ajax te behartigen. een bekend feit dat Ajax het financieel zonder Europees voetbal uiterst moeilijk zal krij gen. Er is Van Praag derhalve alles aan gelegen dat zijn club voor het UEFA-cup toernooi zal worden ingeschreven. Hij is we liswaar door het instellen van de arbitrageprocedure door de KNVB op een zijspoor gezet maar men houdt er rekening mee, dat hij alsnog zal trachten het best mogelijke resultaat voor Ajax te bereiken. Overi gens is het de UEFA bekend, dat aan de nacompetitie niet alle periodekampioenen deelne men, maar lager geklasseerde ploegen die in aanmerking kwa men omdat bijvoorbeeld PSV meer dan één periodetitel ver overde. Dat kan een zwak punt zijn als het arbitragetrio oordeel moet vellen. Nogmaals Herman Choufoer: „Jammer dat het niet is vastgelegd in reglement want dan zou er ter weinig aan te doen zijn ge weest". Voorts zal de KNVB zich, indien deze door het arbi tragetrio in het gelijk wordt ge steld, niet kunnen veroorloven, de periodetitels in het aanstaan de seizoen af te schaffen, zoals in de bedoeling lijkt te liggen. De UEFA zal in dat geval een zonderling inzicht krijgen in de gedachtengang van de KNVB. En sterk staan indien in de toe komst nog eens een controverse tussen de KNVB en de Europe se Voetbalbond ontstaat. HERMAN VAN BERGEM. Jeugdselectie (Van onze sportredactie DEN HAAG Voor de drielan- denwedstrijd tussen de jongens en meisjesploegen van Neder land, Zwitserland en Grieken land die op 20 juli op Papendal wordt gehouden zijn o.a. gese lecteerd op polshoog Hans Tel- jeur (V LTC), kogel: Rob Schoenmaker (Haag '68) en op de 4 x 400 m een keuze uit Hugo Pont, Hqrry Schuiling, Coen Gijsbers, Hans Verroen (allen V LTC) en Arna Koermeling). Amerikaanse atleten nu stuk beter PRAAG De Europese indoor- kampioene Grazyna Rabstyn heeft op de eerste dag van de atletiek-drielandenwedstrijd in Praag tussen Tsjecho-Slowakije, Polen en de Verenigde Staten de 100 meter horden gewonnen in de uitstekende tijd van 12.8 seconden. Zij bleef daarmee slechts 0.2 seconden van haar eigen beste wereldprestatie van dit seizoen verwijderd. De atle tes van de Verenigde Staten, die in het weekeinde in Kiew tegen Rusland een vernietigende ne derlaag van 225138 leden de den het nu beter. Stand: heren: Polen leidt tegen de Verenigde Staten 6160, Po len leidt tegen Tsjecho-Slowa kije 7649, Verenigde Staten leidt tegen Tsjecho Slowakije 73-48. Dames: Verenigde Staten leidt tegen Polen 37-36, Polen leidt tegen Tsjecho Slowakije 45—28, Verenigde Staten leidt tegen Ts jecho Slowakije 46—27. Overwinning cricketteam LONDEN Het team van de Koninklijke Nederlandse Cric ket Bond heeft gisteren in een eendaagse wedstrijd met twee wickets gewonnen van het team van Middlesex. De wedstrijd werd gespeeld in het Park Royal te Londen. Het team van Middlesex sloot op 156 voor acht. Het Nederlands team ant woordde met 159 voor acht, waarbij Bakker met 37 de hoog ste score voor zijn rekening nam. Bokser overleden MANILLA De Philippijnse bokser in het middengewicht El Tijam is gisteravond in Manilla overleden. In de tiende en laat ste ronde van een gevecht tegen zijn landgenoot Edmundo Ejan- dra ging hij tweemaal neer. Bei de keren kwam hij overeind. De derde maal werd hij uitgeteld. Tijam bleef bewusteloos en werd overgebracht naar een zie kenhuis in Manilla. Hij kwam niet meer tot bewustzijn. ALKMAAR De zaterdag-amateurvereniging IJsselmeervogels uit Spakenburg, die in het afgelopen seizoen verrassend doordrong tot de halve finale van de strijd om de KNVB-bcker, heeft ongelijk gekregen in een geschil met AZ'67. De Alkmaarders werden in de kwartfinale van de bekerstrijd uitgeschakeld door de Vogels. Enkele dagen na afloop van de wedstrijd in Alkmaar vond de afrekening plaats van het aandeel, dat IJsselmeervogels van de recette zou krijgen. Het overgemaakte bedrag ging uit van 14.000 toeschouwers. De Spakenburgers meenden echter dat 20.000 toeschouwers de Alkmaarder hout hadden bezocht en eisten derhalve een hoger bedrag. AZ ging hiermee niet akkoord. Het eiste een uitspraak van de arbitragecommissie van de KNVB, waarbij het juiste aantal toeschouwers werd vastgesteld. Bovendien eiste AZ dat IJsselmeer vogels de negatieve publiciteit rond deze affaire zou stopzetten. Dat laatste zou moeten gebeuren door middel van het erkennen van een toeschouwersaantal van 14.000, in een advertentie, die geplaatst moet worden vóór komende zaterdag. De arbitragecom missie van de KNVB ging akkoord met deze eisen. In het KNVB sportcentrum te Zeist begon de selectiegroep van Feyenoord giste ren aan de trai ning. De nieuwe Poolse trainer Br-' zezanczky pept zijn pupillen met oen vrolijk praatje AMSTERDAM Het vijftiende internationale IBM-schaaktoernooi, dat vandaag in het RAI-ge- bouw te Amsterdam is begonnen en tot en met 26 juli zal duren, zal het zonder de winnaar van vorig jaar, de Joegoslavische grootmeester Boris Ivkov, moeten doen. Hij had de organisatoren telefonisch laten weten tot zijn spijt te moeten afzeggen wegens ziekte van zijn echtgenote. Ivkov had in 1974 als invaller voor Olafsson het toer nooi op zijn naam gebracht. Het organisatiecomi té besloot nu in de plaats van Ivkov diens landgenoot Rajcevic over te hevelen van de mees ter- naar de grootmeestergroep. De Westduitser Eising vervangt Rajcevic in de meestergroep. Tijdens de opening en loting gaf FIDE-voorzitter Max Euwe enkele nieuwtjes prijs. Zo maakte hij gewag van de moeilijkheden, die de wereldschaak bond had ondervonden bij het organiseren van het toernooi om het wereldkampioenschap voor junio ren en de schaakolympiade. „Bijzonder onaange naam getroffen waren we door de mededeling van de schaakbond van Porto Rico dat het toernooi om het wereldkampioenschap jeugd aldaar niet door kon gaan", aldus Euwe. „We hebben toen bij enkele Europese bonden geïnformeerd en uiteinde lijk Joegoslavië bereid gevonden het toernooi van 16 augustus tot 7 september te organiseren". Ook het onderbrengen van de Schaakolympiade 1976 verliep uitermate stroef. Een wat moedeloze Euwe: „Aanvankelijk hadden we aanbiedingen van Argentinië, Israël, Zweden en Iran. Daar bleef echter uiteindelijk alleen Israël van over. De FIDE heeft toen bij de 90 aangesloten federaties ge vraagd of zij bereid waren naar Israël te komen. Daarop antwoordden 35 landen instemmend, 2 blanco en 15 tegen. We hebben toen gemeend het toernooi aan Israël toe te wijzen". De tegenstem mers (om politieke- en veiligheidsredenen) waren: Polen, Hongarije, Oost-Duitsland, Rusland, Joego slavië, Bulgarije, Tsjechoslowakije, Algerije, Irak, Syrië, Jordanië, China, Engeland, Maleisië en Por- to-Rico. Singapore en Turkije hadden blanco ge stemd. Professor Euwe deed verder een beroep op de schakers zich wat meer voor zaken, die hun aangaan, in te zetten. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Er bestaat een goede kans dat Nico Jansen, de spits van FC Amsterdam, het komend seizoen zal uitkomen voor het Griekse Olympiakos. Zondag werd hij in de inter totowedstrijd tegen het Deense BK Kopenhagen gadegeslagen door Vic Buckingham, die werd verge zeld door de trainer van Haarlem Barry Hughes. Deze: „Bucking ham zei niet erg veel na de wedstrijd. Hij heeft mij echter toegezegd me deze week nog te laten weten of hij de zaak doorzet" DEN HAAG De Nederlandse Kanobond heeft geen succes gehad bij zijn pogingen het Nederlands Olympisch Comité de kosten van een eventueel trainingskamp in Zuid Frankrijk te laten bekostigen. Theo Marijt, sinds zeven maanden bonds oach van de Nederlandse Kanobond, heeft enige tijd geleden aange kondigd zijn functie te zullen neerleggen als-een dergelijk kamp ter voorbereiding van de Europese kampioenschappen niet zou worden gehouden. Hij wilde in feite niet deelnemen aan de internationale wedstrijden van dit weekeinde in de Poolse plaats Bydgoszcz om in plaats daarvan met de ploeg naar Zuid Frankrijk te gaan. Bondsvoorzitter Jos Verwillegen liet echter de ploeg toch naar Polen afreizen (onder leiding van Anton Geurts) en heeft voor financiering van het trainingskamp in Zuid Frankrijk aangeklopt bij het N.O.C. Daar kreeg hij blijkens een aldaar verstrekt communique nul op het rekest Het N.O.C. deelde mede voor het beoogde doel niet zelfstandig over geldmiddelen te beschikken. „In verband daarmee", aldus het communique, „heeft het N.O.C. aan het bestuur van de Nederlandse Kanobond geadviseerd na te gaan in hoeverre binnen de aan de Nederlandse Kanobond voor topsportdoeleind en toegewezen gelden voor 1975, een zodanige verschuiving kan worden aangebracht dat in de gewijzigde behoefte van de Kanobond kan worden voorzien". Het geschil tussen de Kanobond en het N.O.C. gaat om zeventienduizend gulden. Dit zijn de begrote kosten van een trainingskamp van twee en een half drie weken in Zuid Frankrijk ter voorbereiding van de wereldkampioenschappen, die op 31 juli, 1/2 en 3 augustus a.s. in Belgrado worden gehouden. De vorige technische commissie van de Kanobond was bij de opstelling van het jaarplan uitgegaan van vier internationale wedstrijden en had bij het N.O.C. geen aanvrage ingediend voor de financiering van een trainingskamp. Al vlug na zijn indienst treding bemerkte bondscoach Theo Marijt dat met dit plan niet goed te werken viel. Een groot kampioenschap, zoals het wereldkampioenschap, eist nu eenmaal een specifieke voorberei ding. Aangezien dit niet door de Kanobond kon worden gereali seerd, diende Marijt vorige week dinsdag zijn ontslag in. Bondsvoorzitter Verwillegen, die zijn technische man graag wilde behouden, arrangeerde vrijdagavond j.l. een ontmoeting tussen Marijt en de heren Kerdel en Leeuwenhoek van het N.O.C. De heer Marijt kreeg daar de indruk dat de heren van het N.O.C. welwillend tegenover zijn plannen stonden. Het feit dat het Nederlands Olympisch Comité desondanks zegt geen geld beschikbaar te kunnen stellen, komt slecht bij hem over. Hij zal dan ook zijn ontslag-aanvrage niet intrekken. De kano bond zit voor de zoveelste maal in een impasse. (Van onze sportredactie) DEVENTER Komt Johansson Evaldsson, de IJslandse interna tional die voor het Deense Holbaeck Bi uitkomt, naar de Deventer eredivisieclub Go Ahead Eagles? Evaldsson, die zaterdagavond in VelSen tegen Telstar een van de betere spelers was van de Deense amateurploeg, heeft serieuze belangstelling voor een trans fer naar de Deventer eredivisieclub. „Ik heb afgelopen week in Denemarken wel met manager Peter Stephan gesproken. Wij zijn nog niet tot een akkoord kunnen komen omdat we de afspraken die we hadden gemaakt door reismoeilijkheden niet konden worden nagekomen. Ik heb alleen telefonisch met de Go Ahead Eagle's manager geproken en binnen kort zullen wij een definitief gesprek hebben", aldus Edvalsson die gisteravond zijn 15de Interland tegen Noorwegen speelde. Jeugdschakers startten goed DEN HAAG (ANP) - In Den Haag is gisteren het vier landen jeugdschaaktoernooi begonnen. Het Nederlands schaaktiental won de eerste zitting tegen West-Duitsland met 6 1/23 1/2. Engeland won met 8—2 van De nemarken. De gedetailleerde uitslagen van de Nederlandse spelers zijn: Dielu Hartmann 1/2—1/2, Van der Sterre- nBartelborth 1/2—1/2, Egmond von Wietersheim 1—0, Baart—Istok Faltins 1/2—1/2, Barels—Igor Faltins 10, Van der HauwArnold 10, CarlierSchneider 10, Van Hul st—Lau 0—1, Scholten—Heidrich 0—1, Wakker—Storm 1—0. Sportwereld Belgrado Dragan Dzajic, de linkerspits van Rode Ster Bel grado en het Joegoslavische team, wil naar het buitenland. Dzajic weigert zijn contract te verlengen en heeft al contact met Atletico Madrid en Espanol. Milaan AC Milan zoekt een opvolger voor Gianni Rivera. De Milanese formatie heeft reeds een bod van 3 miljoen gulden gedaan op Giorgio Morini van AS Roma. De romeinse club wil echter rond vier miljoen gulden voor Morini ontvangen. Rotterdam Niet Feyenoord 3 maar een combinatie van het vierde en vijfde elftal zal ko mend seizoen in de zaterdagaf deling van Rotterdam uitkomen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8