Badgasten kennen de gevaarlijke zee vaak niet Krachtmeting tussen Engelse regering en 260.000 mijnwerkers tussen Gepromoveerd op boemerang Carlos' en Baader-Meinho Contact Positie van Portugese premier wankelt Gebruik bij beslist geen omer-diarree clioquinol Stromingen blijven zeer verraderlijk Vrij willige redders langs de kust (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met de grote vakantie-uittocht voor de deur kan het wellicht geen kwaad nog eens te wijzen op het gevaar van het gebruik van clioquinol bevattende middelen tegen diarree. Het bekendste produkt waarin de ze stof is verwerkt is entero- vioforcn. Clioquinol bevattende produk- ten zijn sinds juli 1972 in Ne derland alleen nog maar op doktersrecept verkrijgbaar, nadat ook hier ernstige bijver schijnselen, zoals blindheid of bijna-blindheid, bij het ge bruik van entero-vioform zijn voorgekomen. In de meeste landen zijn deze produkten echter nog vrij over de toonbank van drogist en apotheek verkrijgbaar. Clio quinol bevattende produkten tegen ingewandstoornissen zijn verboden in Japan, waar in de jaren zestig zeer ernstige bijverschijnselen als verlam mingen en blindheid op vrij grote schaal zijn geconsta teerd, en in de Verenigde Sta ten. Alleen op doktersvoor schrift zijn ze verkrijgbaar in Nederland, Frankrijk, de Scandinavische landen en Australië. In de andere landen kan iedereen ze zo kopen. De internationale organisatie van consumentenbonden heeft gisteren in een rapport nog eens gewaarschuwd tegen het gebruik van clioquinol bevat tende produkten tegen diarree. Het verdient aanbeveling bij het kopen van een middel te gen ingewandstoornissen in het buitenland te kijken of het produkt het eerdergenoemde clioquinol bevat Gebleken is, dat ze onder een veelheid van handelsnamen te koop worden aangeboden. Clioquinol bevat tende middelen zijn o.a. be kend onder de namen Entero- vioform, Enteroseptol, Fenilor, Siosteran-dragees, Siosteran microtabletten, Mexaform-mi- crotabletten, Mexaform-p en Quixaline. DINSDAG 8 JULI 1975 LEIDSE COURANT llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIK GRONINGEN (ANP) Een boemerang beeft niets met magie te maken. Hij be schrijft zijn baan onder de invloed van de wisselwerking met de lucht. In bet luchtle dige zou een boemerang niet anders vliegen dan een gewone stok. Het terugkeren van een boemerang naar degene, .die hem heeft geworpen, berust op een combinatie van twee eigenschappen: ten eerste zijn de boe- merang-armen vleugels en ten tweede ge draagt de snel draaiende boemerang zich als een tol. Dit stelt de Groningse natuurkundige F. Hess in het proefschrift, waarop hij gisteren aan de rijksuniversiteit in Groningen is ge promoveerd. Hess vermeldt, dat boemerangs niet alleen voorkomen bij de oorspronkelij ke bewoners van AustraUë. Ook in het oude Egypte, het prehistorische Europa en bij sommige indianenstammen in Amerika zijn boemerangachtige voorwerpen gevonden. Dit zijn echter meestal geen terugkerende boemerangs, met uitzondering. Het opmer kelijke gedrag van deze instrumenten, die na weggegooid te zijn, snel draaiend een boeg beschrijven die hem ongeveer weer bij de werper terugbrengt, heeft velen" geïntri geerd sinds in het begin van de vorige eeuw de Australische boemerang in Europa be kend werd. Tussen 1870 en 1920 hebben vele wetenschapsmensen zich over de boemerang gebogen, maar de aërodynamica stond toen nog in de kinderschoenen, waardoor het moeilijk was veel inzicht te krijgen in de bewegingen van dit voorwerp. De twee armen van de boemerang hebb elk een doorsnede als van een vliegtuigvk gel, de bovenzijde is boller dan de onden de. Na een goede gooi kan het voorwe snelheden van 80 tot 90 km per uur bei ken. Hij vliegt eerst vooruit, wijkt dan stee weer af naar links, stijgt, bereikt een ven afstand van ruwweg 30 meter en keert d terug in de richting van de werper. Het proefschrift beschrijft ook een aan! experimenten met boemerangs, waar! lampjes werden ingebouwd. Door 's nacli de baan van het lampje te fotografei kreeg men een ruimtelijk beeld van de bas die werd vergeleken met door de comput berekende banen. (V n een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wanneer de afgelopen drie weken dc weersomstandigheden betei waren geweest, zou de Haagse Vrijwillige Reddingsbrigade (HVRB) door de vele badgas ten met grote moeilijkbeden zijn geconfronteerd. Door een vrijwel continue noord-west enwind ontstond op vele plaatsen voor de kuststrook van Kijkduin tot de Wasse- naarseslag kuil vorming en een zeer onregelmatige stro ming. „Door de wisselvallige stromingen kwamen van alle kanten opstuwende golven waardoor je ogen tekort hebt om de zaak te overzien", ver telt een brigadelid van de red- dings post aan het Zwarte Pad in Scheveningen. Ook in Ouddorp zijn het afge lopen weekeinde duizenden badgasten door een onver wachte wind verrast en moest de politie het achttien kilome terlange strand geheel ontrui men om te voorkomen dat zorgeloze mensen zich in het water zouden wagen. De poli tie heeft het Ouddorpse strand inmiddels weer open gesteld, zij het met de uiterst dringende waarschuwing dat zonaanbidders nauwlettend gevolg moeten geven aan de aanwijzingen van zowel poli tie als de reddingsbrigade. In twee andere plaatsen in Ne derland zijn zondag tenslotte drie badgasten verdronken. Een van de bestuursleden van de HVRB, Mevr. A. H. Alting (52) en tevens belast met de instructie van nieuwe leden, zegt over de zorgeloosheid van badgasten: „Met name kleine kinderen komen bij deze win den erg snel in een mui terecht en ik zie maar al te vaak dat peuters zonder hun ouders tot boven hun middel in het water staan. Het gevaar is gro< t dat ze bij een val in de onder stroom terechtkomen en naar open zee worden meegesleurd. Hoewel wij natuurlijk uiterst oplettend zijn, is het de plicht van de ouders om hun kinde ren voor dit gevaar te behoe den". „Maar lang niet alleen kinde ren worden het slachtoffer van stromingen, die voor onze kust door golfbrekers worden veroorzaakt Ervaren zwem mers, zoals polo- en wedstrijd- zwemmers, lopen die gevaren evengoed. De oorzaak hiervan is, dat zij vaak gewend zijn aan zwembaden en totaal geen ervaring hebben met de verra derlijke stromingen van de Noordzee", aldus mevrouw Al ting. De gevaarlijkste punten aan de kust zijn voornamelijk de golfbrekers. Leden van HVRB waken er voortdurend voor, dat zwemmers niet in de muien, een sterke zuigstro- ming onder water in de rich ting van de zee, terechtkomen. „Een minder bekend punt is echter het centrale gebied tus sen twee golfbrekers, waar de ze muien minstens even sterk zijn. Het is daarom zaak om én voldoende afstand van de golfbrekers te houden én het middengebied zoveel mogelijk te mijden", aldus mevrouw Al ting. Een uiterst hachelijk punt vormt de Pier voor de Scheveningse kust, die door de vele steunpalen de gehele stro ming van de zee ontregelt Tussen deze palen door trekt een enorme zuigkracht. De af stand, die in acht moet worden genomen, bedraagt zeker 100 tot 150 meter. Een staaltje van dat gevaar zullen enkelen zich herinne ren van de vorige zomer, toen de HVRB met een boot moest uitrukken omdat een zeiler met zijn boot door een kapot te mast recht op de Pier aan stevende. „We moesten toen tussen de palen door met het risico, dat we er bovenop gin gen en onze reddingsboi t zou- den verliezen. De waarde van zo'n vaartuig is domweg niet in geld uit te drukken omdat zijn functie van levensbelang is", aldus een brigadelid. Vrijwilligers offeren vaak hun vrije tijd op, om met gevaar voor eigen leven badgasten uit hun benarde positie te bevrij den. Een welkome hulp hierbij is de modernisering van mate riaal van de brigade. De afge lopen twee jaar zijn vijf oude vaartuigen vervangen door zgn. bondsreddingsboten, die speciaal zijn ontworpen voor de branding. Hiermee kan erg snel en bij harde wind (tot windkracht 7) „rustig" de branding worden doorkruist. Bij de HVRB is slechts een dozijn leden in staat de bonds reddingsboten te besturen, daar de omgang ermee een specialistische en intensieve opleiding vergt. Onder het werkmateriaal van de HVRB, die over vijf posten van Kijk duin tot en met het Zwarte Pad zijn verdeeld, bevinden zich twee Landrovers met mo bilofoon, vijf zgn. vletten, die heel wat trager zijn dan de nieuwe boten, en de bondsred dingsboten zelf, die eveneens van mobilofooncontact zijn In het kader van de zestigste verjaardag van HVRB wordt momenteel een reclamecam pagne gehouden om nieuwe leden te werven. Na de eerste drie maanden, die nu zijn ver streken, heeft de actie vijftig nieuwe leden opgeleverd. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse premier Wilson heeft de 260.000 mijnwerkers in zijn land opge roepen niet alleen aan zichzelf te denken en het land trouw te blijven. Op een mijn werkerscongres in de Noordengelse bad plaats Scarborough noemde hij de eis van een enorme loonsverhoging „zelfmoord". Vandaag stemmen de congresgangers over de nieuwe looneisen, waaronder die van de afdeling Yorkshire om de beloning voor ondergronds werk te brengen van 61 op 100 pond per week. Door de loonsverhogingen, zo zei Wilson, zou de steenkool veel te duur worden, zouden andere prijzen ook omhoog gaan en zou de werkloosheid snel toenemen. „De regering heeft niet alleen het recht, maar ook de plicht van u een ja te vragen, niet voor u zelf maar voor Groot-Brittannië," zei de Labour-leider. De Engelse regering hoopt deze week nog met plannen te komen om de loonsverhoging te beperken tot 10 pro cent per jaar. De looneisen van de mijnwerkers van Yorkshire (alleen al de geëiste verhoging is groter dan het huidige Britse minimumloon) zouden een ton steenkool vijf pond duurder maken, waardoor ze hun concurrentievoor deel op de olie zouden verliezen. Premier Wilson liet doorschemeren, dat de mijnen geen financiële hulp meer zouden krijgen van de staat en dat het risico van meer mij nsl uitingen groter zou worden. Joe Gormly, secretaris-generaal van de mijnwerkersbond, vond de eis van Yorkshi re „krankzinnig". Hij spoorde zijn leden aan, het voortbestaan van de socialistische rege ring niet in gevaar te brengen. Twee jaar geleden lieten de mijnwerkers de conserva tieve regering Heath kelderen na een lang durige staking. Gormly waarschuwde, dat door de eisen van Yorkshire de regering gedwongen kon worden een wettelijke loon stop af te kondigen. Vandaag wordt op het mijnwerkerscongres de knoop doorgehakt Maar vanmorgen kon nog niemand voorspellen of Wilson de steun van de machtige mijnwerkersbond zou krij- Een sombere premier Harold Wilson, die de looneisen van de Britse mijnwerkers „zelfmoord" noemde. .99 (Van onze correspondent) BONN De half-Nederlandse anarchist Ralf Reinders, beho rende tot de Baader-Meinhof- groep, onderneemt de laatste tijd intensieve pogingen zijn terreurorganisatie te interna tionaliseren. Het is zo goed als zeker dat hij contacten heeft met „Carlos", de terrorist, die internationaal gezocht wordt na het doden van twee agenten en een burger in Parijs. Reinders werd vooral berucht als vermoedelijke leider van de ontvoering, in februari, van de Westberlijnse CDU-voorzitter Peter Lorentz. Ralf (zijn broer Hendrik werd twee maanden geleden gearresteerd) is de laat ste tijd op verschillende plaat sen in het buitenland geweest, ook in Nederland. In Frankrijk heeft hij contact gehad met „Carlos" van wie hij een actie tegen de Westduitse president Scheel verlangd zou hebben toen deze op statiebezoek in Pa rijs was. Na het vinden van documenten door de politie zijn de laatste dagen in Frankfurt, Hannover en West-Berlijn weer uitgebreide huiszoekingen daan. Voor een rechtbank in Ha burg heeft de 27-jarige Gerha Muller, eens de begeleider Ulrike Meinhof, zich afgekö van de Baader-Meinhof-grof Hij erkende: „Onze strijd v niet voor, maar tegen het vo!) De 28-jarige Irmgard Möll met wie hij wegens moord een politieman terechtsta probeerde met schreeuwen verklaring van Muller te vo Oproerpolitie naar Comore PARIJS (AP) Een detacl ment van 200 leden van Franse oproerpolitie is gistei aangekomen op de Comori een eilandengroep tussen k Afrikaanse vasteland en Mai gascar. De dag tevoren had eilandregering de Comoi onafhankelijk verklaard, wi mee een einde komt aan 1 Chauffeur was pas 10 jaar „KRANKZINNIGE" LOONEISEN jaar Frans koloniaal bewind De Franse goeverneur op Comoren riep zondag de not toestand af, maar trok die di uur later weer in, blijkbaar i bevel van Parijs. Het was nj onmiddellijk duidelijk, of Franse regering de orde wil herstellen door middel v eventuel geweld, of geweldd digheden tussen verschillen groeperingen wilde voorkom Het Franse parlement beslo vorige week ieder eiland van Comoren apart te laten ste men over onafhankelijkhe Eén eiland wil bij Frankn blijven. De belangrijkste bevi dingsbeweging heeft de Vi enigde Naties en de Organisa! van Afrikaanse eenheid v zocht de zelfstandigheid te i kennen. Op de Comoren won 300.000 mensen, voornameli mohammedanen. Libisch plan om deel van Egypte in te nemen CAIRO (DPa) De Egyptisd regering heeft meer bijzondi heden gegeven over het pli dat president Gaddafy van bië zou hebben gehad om westelijke woestijn van Egy te annexeren. Volgens een in Cairo gepu! ceerde bekendmaking zijn in« ze zaak tot nu toe 35 aanhoud gen verricht. Onder de arrest, ten zijn twee Libische geheii agenten, twee burgemeesters i een advocaat Volgens het pl zou onder een voorwendsel li Libische leger ingeschakeld i en zouden agenten van de geh me dienst Egyptische autorit ten uit de weg hebben geruim De Bed oei enenstammen in westelijke woestijn zouden m geld zijn omgekocht en zoud een militaire opleiding hebbi gekregen. Voor dit schip was het geen probleem zich te houden aan de maximum snelheid van 40 mijl per uur. Het is een nagebouwd vikingschip. Het oorspronkelijke schip, de Valkyrja, werd in 1880 opgegraven bij Gokstad, vlakbij Oslo. Deze Engelse copie werd per trailer vervoerd naar Egham waar zich een verzameling van beroemde schepen bevindt. UTRECHT (ANP) De Ut rechtse politie is zondagmid dag gestuit op drie jongens van 10 tot 13 jaar die een Dal hadden „gepikt". De jongens reden de politie in de armen toen de 10-jarige André met gezwinde vaart de auto over een fietspad loodste. De jonge coureurs verklaar den tegenover de politie dat zij er met de auto vandoor waren gegaan toen ze er van de eigenaar wat spulletjes uit moesten halen. Ook deelden zij nadrukkelijk mee de maxi mum snelheid van 50 km niet te hebben overschreden, ao meldt het politierapport. LISSABON (AP/DPA) In po litieke kringen in Lissabon gaan geruchten, dat de revolu tionaire raad (de militaire lei ding in Portugal) zou overwe gen premier Vasco Goncalves uit zijn ambt te zetten. Goncal ves is zonder directe politieke bindingen, maar hij wordt *nin of meer geïdentificeerd met de communistische partij. Vandaag is er een vergadering van de beweging van de strijd krachten. Men houdt rekening- met eventuele stappen tegen Goncalves, omdat hij geen ant woord zou hebben op de econo mische problemen van Portugal. Terwijl Goncalves zich ter gele genheid van de onafhankelijk heidsviering op de Kaapverdi- sche Eilanden bevond, werd in Lissabon al de naam van een mogelijke opvolger genoemd: de teruggekeerde militaire gouver neur van Mozambique, Crespo, die de reputatie heeft een sterk leider te zijn. De leider van de Portugese so cialisten, Mario Soares, heeft ge dreigd met demonstraties het hele land te zullen verlammen, wegens het beknotten door de revolutionaire raad van de vrij heid van de nieuwsmedia. De controverse rond de socialisti sche krant Republica duurt nog voort en het katholieke radiosta tion Renascensa wordt nog steeds door een arbeiderscom missie bezet Inmiddels zijn weer zeven ont snapte leden aangehouden van de voormalige geheime dienst PIDE. Van de groep van 89 die uit de gevangenis vluchtte wordt nu nog naar 43 gezocht. Gandhi waarschuwt zakenleven NEW DELHI (AP) Premier Indira Gandhi heeft gisteren de Indiase zakenwereld dringend aangeraden haar te helpen de economie te versterken, anders zullen strenge maatregelen worden getroffen. Mevrouw Gandhi sprak met vertegenwoordigers van de be-; langrijkste industrieën en zaken over verbetering van de econo- en verhoging van de pro- duktie. „De vakbonden hebben een steun toegezegd", zo zei de premier en vroeg een zelfde samenwerking met de werkge- s door hen te laten beloven geen arbeiders te ontslaan. „De regering zal niet aarzelen stren ge maatregelen te nemen tegen degenen die zich inlaten met praktijken die de produktie be perken", aldus de premier. Zij liet doorschemeren, dat perso- die schuldig worden bevon den aan misbruik van grond stoffen of belastingontduiking snelle berechting wacht. Wat is mooi, wat is lelijk? Miss Australia, Jennifer Matthens, is zeker wel het aankijken waard, maar over apen is het wat moeilijker oordelen. In Los Angeles, waar de verkiezing van Miss Universe plaatsvindt, sprak Jennifer met twee acteurs uit de televisieserie „Apenplaneet". Misschien wel over: wie is er nu eigenlijk mooi...

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6