Voorschotense ag van 't Paard: landel en wandel raditioneel samen Japans wondermiddel moet hyacintkwekers van geelziek verlossen Complimenten achteraf voor adj.-directeur Sociale Dienst Uniek Noordwijks orgel uit de „mottenballen" Madera en De Jong weer 'avoriet in Hillegom Grootste koor ter wereld zong in Noord- wijk Ruimtevaartexpositie in Katwijk Indeling zaterdag amateurs hiNSDAG 8 JULI 1975 LEIDSE COURANT Van een onzer medewerkers jollenstreek Mogelijk nog it jaar zal de beslissing vallen de hyacintkwekers in de Bol- enstreek gebruik zullen kun- ien gaan maken van een Ja- ans wondermiddel in de strijd egen de geelziekte. Deze ge freesde bollenziekte, veroor- kakt door de bacterie Xantho mas Hyacinthii heeft de afgelo- ptu jaren en vooral in 1973, [oor vele tienduizenden gul- lens schade aangericht aan de klgewasseiL hé oorzaak van deze ziekte kon k 1881 al worden aangetoond foor dr. Wakker. Er is nadien jteeds onderzoek gedaan naar Iffectieve bestrijdingsmethoden, taar bijnb honderd jaar nadat jakker de veroorzaker aan wees, is men het probleem nog jltijd niet de baas. teen wonder dat de hyacinten- kwekers de oren spitsten toen lekend werd, dat onderzoekers h Japan een nieuw middel had- jen ontwikkeld, dat de bacterie doeltreffend bestreed. Op het Laboratorium voor Bloembolle- nonderzoek te Lisse ging men er onmiddellijk proeven mee ne men. De heer W. Kamerman die zich in hoofdzaak met het geel ziek in hyacinten bezig houdt onder intimi wordt hij wel eens De Grote Vergeler genoemd heeft het middel op tal van ma nieren getest en aanvankelijk met opmerkelijke successen. La ter incasseerde men ook wat teleurstellingen en daardoor be koelde het enthousiasme wat. Het Japanse middel is in Hol land niet vrijgegeven voor ge bruik. In het land van de Rijzen de Zon is het voor toepassing in de rijstcultures al verboden omdat men een zekere immuni teit vreest voor bepaalde medi cijnen als men het in de voe dingsmiddelen toepast. Voor bloembollen liggen de kaarten heel anders, al neemt men ook hier het zekere voor het onzekere. In Utrecht wordt het middel tot en met nagegaan op schadelijke nevenwerkingen. Onder meer wordt een aantal ratten met dit spul ingespoten. Men wil in Utrecht eerst zeker heid hebben dat het middel geen schadelijk effect heeft op de nakomelingen. Van de gebo ren ratjes gaat men weer verder fokken en dat tot in het tiende geslacht toe. Is er met de nako melingen dan nog niets aan de hand, dan komen de kaarten voor het bollenvak wat gunsti ger te liggen. In Utrecht is men nog niet aan het tiende geslacht toe. En dus moeten de hyacintenkwekers nog even geduld oefenen. Het middel, dat de naam Aa- xanthol kreeg, wordt in het voorjaar over het gewas gespo ten. Is dat gewas nog gaaf, dan krijgt de bacterie na de bespui ting geen schijn van kans. Was het gewas voor de bespuiting al aangetast dat kan het geval zijn zonder dat men daar iets van kan zien, omdat de incuba tietijd weken en soms wel an derhalve maand kan duren dan helpt ook het wondermiddel niet meer. De hyacintenkwekers zullen hun geduld dus nog even moe ten bedwingen, maar de kans lijkt groot dat men nog dit jaar zekerheid zal krijgen of men het middel mag gaan gebruiken of niet. s oorschoten De Voor- chotense Dag van 't 'aard, maandag 28 juli, /ordt dit jaar een hele inge dag. 's Morgens om ijf uur begint de aan- oer van de paarden voor jaarlijkse paarden- narkt. Wanneer om 10 mr deze 700 jaar oude iarkt door de burge- ïeester geopend wordt, an is de handel al vrij- /el aan kant en kan de wandel voor de bezoekers jeginnen. bij het standwerkersconcours, waaraan 10 zeer bekende marktkooplieden deelnemen. Samen met de kramen van de plaatselijke winkeliers, is er ook op deze plaats voldoende handel en misschien wat moeilijker „wandel". De Voorschotense kunstenaars van de Kunstkring houden een markt, waarop de kunst te koop is. Vooral keramiek, grafieken en schilderijen zullen met rijks subsidie verkrijgbaar zijn. Het Voorschotens Comité Korte- baandraverij start om twee uur met vijf en twintig dravers. Dit evenement is in de loop der jaren een druk bezochte bezig heid voor tal van liefhebbers van de drafsport. Paarden zijn er ook, alleen van hout, op de kermis, die al vrij dagmiddag begint te draaien na de opening door de bejaarden van Voorschoten. Al deze festiviteiten heeft Voor schoten te danken aan de lig ging langs de handelsroute rond 1200. Graaf Floris V gaf in 1282 de officiële marktrechten aan Voorschoten en in die jaren en nog heel lang daarna was er een hele week feest gecombineerd met de handel. In de 20ste eeuw werd de week teruggebracht tot een dag feest zodra de hooibouw binnen was. Tenslotte kwam er een vaste datum, de 28e juli. Als handels centrum betekende Voorschoten niet veel meer, maar als markt voor de paardenhandel tot aan de laatste wereldoorlog zeer De Dag van 't Paard in Voorschoten: een toeristische belevenis. veel. Met de hooibouw werden liep geen gevaar opgepakt te door de boeren veel extra paar- worden door Schout en Rak den aangeschaft, na de bouw kers. De traditie is gehand- moesten deze „opvreters" snel haafd, alleen wordt er nu maar van de hand gedaan worden en één kruis geplaatst aan het be- Van onze tennismedewerker illegom Het open toernooi van de Hillegomse ennisclub is van start gegaan. Deze week zullen n en nabij de 430 partijen gespeeld worden, lleen al bij de heren vinden we in het enkelspel a D een lijst van 128 en in C en D lijsten van 4 deelnemers. Vooral voor B is dit een erg grote feelname, die bovendien van een goed gehalte is. j> het herenenkelspel B is Bram Madera, de (innaar van Sassenheim en de Leidse Hout, als prste geplaatst. Noud Weyers, Ronald Blommen- laai en Rob Koggink hebben als resp. 2, 3 en 4 feplaatsten de ondankbare taak om hem deze keer pn de overwinning af te houden. In het damesen- plspel B zijn Els de Jong en Kea Onstein als de Bvorieten genoteerd. Zij hoefden nog niet in aktie t komen, evenmin als de geplaatste heren. |och waren er wel leuke partijen te zien. Zo [laakten bijvoorbeeld Willem Hoyng en Fritjhof lasselet elkaar het leven (op een sportieve wijze) (ehoorlijk zuur. De sterk aanvallende HaSselet zag menige aanval stranden op de taaie verdediging van Hoyng, die erg veel haalde. Dit leverde hem dan ook met 7-5 de eerste setwinst op, maar in de volgende set gaven de goede volley's van Hassele't de doorslag: 6-3. Bij de stand 2-1 in de laatste set voor Hasselet werd de partij afgebroken wegens de invallende duisternis. Even later stapte ook Gerard Pasma van de baan na een moeizame zege op Wolterink: 7-5 4-6 6-3. Vooral het grote aantal dubbele fouten, dat hij produceerde speelde hem parten. Bij de dames in C bereikte Ruley Admiraal als eerste de kwartfinale door een zeer snelle overwin ning op A. Wieman: 6—0 De eer van de langste partij kwam toe aan Henk Meier die in een bijna drie uur durende strijd Dolf Beelen net de baas bleef, na op het randje van de nederlaag gestaan te hebben. Voor de toeschouwers zal er de komende dagen veel van goed tennisspel te genieten zijn, vooral wanneer de grote kanonnen weer aan het werk gaan. Van een onzer verslag gevers NoordwijkOok het tweede optreden in Noordwijk van het Ohio State Fair Youth Choir is een groot succes ge worden. Dit grootste jongerenkoor ter wereld deed de kustplaats al eerder aan en het optre den van toen waarborg de de organisatoren een nieuw succes. Het koor heeft een grote toernee door Europa achter de rug, waarbij concerten werden gege ven in ondermeer Enge land, Wales, Frankrijk, Zwitserland, Duitsland, België en dan ook Ne- derland, waar behaive Noordwijk ook in Delft werd gezongen. Het publiek gisteravond in de Nederlands Her vormde Kerk heeft kun nen genieten van een zeer uitgebreid repertoi re, dat het koor onder leiding van dirigent Tho mas ten gehore bracht. Amerikaanse Folksongs, maar ook tal van geeste lijke liederen werden door deze jongeren, die allemaal tussen de 16 en 19 jaar zijn, met veel verve gebracht en het publiek beloonde ze dan ook terecht met een gul applaus. r voor het eerst een aan 1940 heel gewoon. Tot aan hechte samenwerking tussen het |Hj was het sukkelen geblazen comité Tot Instandhouding van tot instandhouding van de Voor- Bernhardlaan komen de dra- schotense paardenmarkt. Het vers uit op een van de grootste enthousiasme van de initiatief- kortebaandraverijen van Neder- nemers en de terugkeer van het land. De toto-omzet steeg de paard met weer de centrale lig- laatste jaren zeer sterk. In 1970 thans gericht op het goedkopere venis. Vele oude gebruiken zijn rijpaard en de pony. De Voor- die dag in ere hersteld zoals het straat is de marktplaats en om- aloude koekslaan en de schand- dat Voorschoten er trots op is paal. de enige kruismarkt van Neder- Traditioneel is het steeds goed land te hebben, wordt door de weer op de 28e juli. In de mor- burgemeester nog steeds ieder' genuren een beetje somber en jaar het houten kruis geplaatst, dat betekent dat de toerist uit Een kruismarkt was in vroeger de kuststreek naar Voorschoten jaren een vrijplaats, die gelijk komt Het dorp is dan overvol stond met b.v. een kerkgebouw, en het paard is bereid zijn beste Wie tussen de kruisen kwam, beentje voor te zetten. Een overzicht van de tentoonstellingszaal. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK De heer Hammerström, de Deense direkteur van de ESTEC heeft gistermorgen in de Boorsmazaal, de spiksplinternieuwe sporthal van Katwijk aan de Voorstraat, een tentoonstelling geopend over het werk van The European Space Research and Technology Centre (ESTEC) in Noord wijk. Hij deed dat in aanwezigheid van ondermeer de ambassadeurs van Zweden en Oostenrijk, alsmede wethou der Bergman van Katwijk. Tot en met 8 augustus kan het Katwijkse publiek, maar zeker ook de toeristen, deze bijzonder interessante expositie bewon deren. De Boosmazaal is een lust voor het oog. Overal knipperen, flitsen en schitteren lampen aan en uit behorende bij tal van op schaal nagemaakte ruimtevaarttoestellen. Maar niet alleen het kleine werk is vertegenwoordigd. Ruim- tevaartapparatuur is niet altijd even groot en vandaar, dat er twee satellieten staan opgesteld op ware grootte. Het betreffen de HEOS A2, een op 31 januari 1972 gelanceer de satelliet, die dient ter bestudering van de interplanetaire ruimte en de Orbital Test Satellite. Van deze laatste zullen er in 1977 weer twee de ruimte worden ingestuurd. De eerste zal dienen ter verbetering van het telex- en telefoonverkeer met schepen, waarbij het tevens mogelijk is de positie beter te bepalen. Dit voor verbetering van de veiligheid en de hulpverlening. De andere OTS zal gaan functioneren voor de telecommuni catie. ESTEC-tentoonstelling in de Boorsmazaal tot en met 8 augustus. Dagelijks geopend, behalve zondag. Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Adjunct-directeur Kramer van de sociale dienst heeft destijds ettelijke malen gesmeekt om meer mankracht. Aan zijn verzoeken is nooit voldaan. Nu de heer Van Overmeire de leiding op zich heeft genomen krijgt deze wel zijn zin. Dat is unfair tegenover Kramer. Wij hebben de behoefte op dit moment in het openbaar een compliment te maken tegenover de heer Kramer". Van onze correspondent NOORDWIJK Voor het eerst na vijf jaar organiseert de Stichting Orgelcentrum in sa menwerking met de Noordwijk- se Evenementencommissie weer een reeks zomeravondcon certen in de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen. Het zijn de eerste orgelconcerten, die na het gereedkomen van de restau ratie in het kerkgebouw wor den gegeven. In het najaar van 1970, toen men met de herstel werkzaamheden begon, ging het fraaie instrument in de „mot tenballen", teneinde het onge schonden door de restauratieja ren te laten komen. Sinds 8 november 1840 bezit de Het gerestaureerde orgel Grote Kerk met haar machtige Jt y. gewelven en vrijwel volmaakte Grote Kerk in akoestiek, een orgel dat uitmunt Noordwijk. in klankrijkdom en opmerkelijk mooie stemmen. Van de klank emde de ,trap van dit instrument gaat een naar hf' orf' °m, ?r ,met da wonderlijke bekoring uit. Ex- organist Snut en het mstrument perts noemen het een der traais- ten5"sc te. tmake?' Spontaan te orgels uit de streek tussen Smit hem de orgelbank Delft en Haarlem. ®an- Het is een geschenk van ds. Jan Zwa" 8e"oot nu h". weer Gerrit Kuiper, die als emeritus °r?e' onder mn vingers in Noordwijk woonde, en zijn had. Hij fantaseerde, registreer- vrouw Anna Cornelia Penned de en plots teek het of er wart. Tevens stichtte het predi- ander orgel in de kerk stond, vertelde zijn zoon Jan jr. later. De deuren van de kerkeraads- hêt honorarium"va'n'de ka™er gingen open. Kerkeraad- sleden en kerkvoogden luister- kantenechtpaar een fonds voor het jaarlijks onderhoud orgel afvroegen wie er nu toch wel op bouwde het instrument in neo- empire stijl, omhuld met wit en goud, op vier witte zuilen. Jan Zwart, de befaamde orga- - nist en radio-verslaggever uit de f1Dnpert eeven v°or de, vel? va" dertiger jaren, ontdekte de kantiegangers. die Noordwijk schoonheid van het orgel in de bevolkten. Grote Kerk in de zomer van spontaan geoE 1937, toen hij voor zijn gezond- „Heer, al maak mij uwe wegen"; de Toccata en Fuga in d-moll van Bach, de Pastorale van Scarlatti, de Toccata van Para dies, een Menuetto van Handel, verder de koraalvariaties over het Gebed des Heren van Men delssohn. het Chant du Soir van Bossi en de Finale uit de Eerste Orgelsymphonie van Guilmant. Aan het slot van het program ma stond een Postludium over geestelijke liederen en koralen van de organist zelf en daartoe koos hij zijn Orgellied „Neem Heer mijn beide handen" en zijn Fantasie over „Een vaste burcht is onze God". Het was het muzi kale testament van de orgel meester, want vier dagen later overleed hij. Dat Jan Zwart op 9 juli 1937 in de Grote Kerk van Noordwijk- Binnen zijn laatste concert speelde, werd in 1957 officieel herdacht. Sindsdien organiseert Orgelcentrum hier iedere zomer enkele concerten. Orgelliefhebbers uit Noordwijk en omgeving, maar ook vele gasten uit de badplaats blijken deze orgelbespelingen bijzonder te waarderen. In de jaren voor de restauratie bestond voor deze van jr. »«r. foncerten ecn steeds groeiende de kerkeraads- ^langstelling. Zondags kan men het mstrument beluisteren onder de handen van de vaste organist Johan Admiraal, onder leiding traditiegetrouw in icEcn wie ei nu iuui wei uu orgel speelde. Jan Zwart de paaaweek een uitvoering van - passiemuziek (Lucas-Passion of Mattheus-passion) plaatsvindt. Het concert dat Feike Asma op 18 juli a.s. zal uitvoeren, zal staan in het teken van de her denking van Jan Zwart. Ter nagedachtenis van zijn leer- kerkdeuren van de Noordwijkse meester zal Asma het historisch heid in de badplaats vakantie kerk even na acht uur dicht geworden programma van hield. Zondags bezocht hij hier gingen, was het kerkgebouw zo diens laatste concert (zie boven) j- i—i.j:a :_a _i_ goed als geheel bezet. Die avond speelde Zwart zijn ganger. Zodra de dienst ten Trio over Psalm 25 vers 2: in zijn geheel uitvoeren. Alle concertavonden beginnen om icht uur. Dat zei namens de CU A-fractie het gemeenteraadslid Vink gis teravond in de gementeraad toen daar het voorstel aan de orde kwam om over te gaan tot een forse personeelsuitbreiding van de G.S.D. De raad ging daarmee akkoord. B. en w. mo gen nu op jaarbasis 500.000 voor de uitbreiding uittrekken. Wethouder Oosterman zei na mens het college de waardering voor de heer Kramer te delen. Hij herhaalde dat men in de periode voorafgaande aan het ineenstorten van de dienst enke le maanden geleden, regelmatig overleg voerde met het onder zoekbureau ODRP om te komen tot een oplossing van de proble men. „Dat overleg zou zeker hebben geleid tot het aanvaar den van een door de heer Kra mer gewenst plan" aldus Oos terman gisteravond LEIDEN Noordwijk en Quick Boys zullen elkaar in het ko mende seizoen niet in competi tieverband ontmoeten. In tegen stelling tot het afgelopen seizoen zijn beide ploegen niet bij el kaar ingedeeld. Noordwijk, dat bovendien gaat deelnemen aan het KNVB-bekertoernooi, speelt in IA, terwijl de Katwijkers in de eerste klasse B uitkomen. De tweede klasse A lijkt een bijzon der interessante competitie te gaan krijgen. Vier ploegen uit deze omgeving (Katwijk, SIZO, RCL en Ter Leede) spelen tegen elkaar. De complete indeling van de zaterdag top ziet er als volgt uit: Eerste klasse A: Actief Amstel veen, CSVD, DETO, DOVO, Go Ahead K., Harkemase Boys, Hollandscheveld, Noordwijk, OWIOS, RVVH, Spakenburg, WOG, WHC en Zwart Wit'28. Eerste klasse B: Bennekom, Ex celsior M., GVW, Heerjansdam, Huizen, Kozakken Boys, Mar ken, NSW, Quick Boys, SDVB, SHO, Spijkenisse, IJsselmeervo- gels en De Zwervers. Eigenzinnige burgemeester, ambtelijke fouten en paarse wethouder (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Wethouder Waal kon zich nog net beheersen, gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergadering, maar het had geen haar ge scheeld of hij was burgemees ter Vis in het openbaar gaan uitfoeteren. Het incident deed zich voor bij de behandeling van een voorstel om zeven per celen grond te verkopen aan gegadigden die daarop bunga lows willen bouwen. Van het concept-besluit maakte ook een alinea deel uit dat beoogde de kopers te behoeden v financieel nadelige consequen ties van ambtelijke fouten. Nog voor met de behandeling een begin werd gemaakt vroeg Waal aan de raad het concept besluit te lezen als stond deze alinea er niet in. Volgens zijn uitleg waren weer andere ambtelijke fouten er de oor zaak van dat de gewraakte zinsneden in het concept-be sluit terecht waren gekomen. Hij verwees daarbij ook naar de behandeling van het vc stel in de betrokken gemeente raadscommissie waar i meerderheid de gedachte om de alinea te schrappen heeft gesteund. Aan de burgemees ter ontging een en ander ken nelijk want ondanks herhaal de pogingen van Waal hem op het "rechte" spoor te brengen, bleef hij de raad voorhouden dat het concept besluit in zijn geheel voor behandeling open stond. Toen de wethouder hem op een gegeven moment de kwestie nogmaals probeerde uit te leggen, merkte de burge meester droogweg op: "Ik be schouw de uitspraak van de heer Waal als een amende ment staande de vergadering". Toen werd Waal paars. Hij kon zich nog net van erger weerhouden door uiterst giftig te verzoeken: "Ik wens schor sing". De burgemeester daar op, als altijd koel-vriendelijk: "Hoe lang denkt u, meneer Waal?". Waal, tergend lang zaam articulerend: "Nouou, dat zou best eens behoorlijk lang kunnen duren". Wat zich achter gesloten deuren heeft afgespeeld valt alleen te den. In ieder geval lag de bur gemeester na de heropening van de vergadering niet langer dwars. De raad ging met het voorstel akkoord met daarbij de toevoeging dat de proble matische alinea van het besluit was uitgezonderd. De raad hechtte ook zijn goedkeuring aan een amendement van de heer Peeters (PvdA) volgens welke de toekomstige bunga low bewoners niet verplicht worden tot aansluiting op het kabelnet

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5