ambassadeur voor Boskoop Tekort wisselwoningen dreigt bij renovatie Riolering in deel Wassenaar al weer aan vernieuwing toe ZOETERWOUDE RIJK AAN BESCHERMDE MONUMENTEN PLANT PROPAGANDA: Aannemer reed te hard om steentje bij te dragen aan werkloosheidsbestri j ding Geslaagd zwemfeest aan de Noord Aa DINSDAG 8 JULI 1975 LEIDSE COURANT pm;in\ 4 Dl (Van onze correspondente) tigde stichting heeft boomkwekend Ne- BOSKOOP Gent, Madrid, Londen en derland op allerlei grote evenementen Damascus. Zomaar een aantal willekeu- binnen en buiten Europa vertegenwoor- rige plaatsen waar Plant Propaganda digd. Ook in Berlijn en Bazel kent men Holland (PPH) dit jaar acte de présence nu het dorp, dat vol trots een boom in heeft gegeven. Deze in Boskoop geves- het wapen voert. Ook in het binnenland is de PPH dit jaar zeer actief ge weest Via een prijsvraag bij leerlingen aan de Hogere Tuin bouwschool in Boskoop werd een aantal voorbeeldtuinen aan gelegd voor stadswoningen, die geshowd werden op de Keuken hof. Leidse kantonrechter: „Wij zijn niet geestelijk gestoord" (Van onze rechtbankverslagge- 1 ver) LEIDEN „U moet zich goed realiseren, dat u hier niet zit tegenover een aantal geestelijk gestoorden. U kont beter geen onzin vertellen: dat zijn we hier niet gewend". Zo luidde tijdens de strafzitting van de Leidse Kantonrechter het commentaar van mr. De Ko ning op het betoog van een tweetal heren uit de bedrijfslei ding van het Noordwijkse „Bad hotel Zeerust". De politie had bij een gang naar de toiletten hier de aanwezigheid geconsta teerd van een speelautomaat, die volgens de wet op de kans spelen niet in Nederland is toe gelaten. De heren J. M. P. I. D. bedrijfsleider van voornoemde gelegenheid, en zijn manager J. J. KL moesten zich gisteren hier voor verantwoorden. De veront waardigde opmerking van de kantonrechter kwam, nadat bei de heren een heel ander verhaal tegenover mr. De Koning had den staan ophangen, dan zij destijds bij hun aanhouding te genover de politie hadden ver teld. Zo zou de automaat er slechts hebben gestaan voor pri- vé-gebruik, en verder slechts eenmaal zijn gebruikt voor een personeelsfeestje. In eerste in stantie hadden verdachten ech ter verklaard dat er sprake was van een exploitatie op 50-50-ba- sis. Bovendien had de politie, die het apparaat in beslag had genomen er 112 gulden in aan getroffen. Mr. De Koning twijfelde bijzon der aan de juistheid van de verhalen van het duo. „Het lijkt mij sterk, dat u op de plee gaat zitten gokken," zo riep hij uit. Hij wilde dan ook niet verder gaan dan een symbolische boete van 10,- voor beide heren, maar verklaarde het apparaat (waarde ruim 300 gulden) onver biddelijk verbeurd, waarna de heren konden gaan. Ruimtegebrek bibliotheek verleden tijd Voorschoten Voorbij is het ruimtegebrek van de Openbare Bibliotheek Voorschoten. Sinds vrijdagmiddag kunnen alle le den (jeugd en volwassenen) on der één dak terecht in de geheel verbouwde vroegere School met den Bijbel aan de Wijngaarden- laan. De openstelling werd verricht door het oudste lid en het jong ste. Zowel de 88-jarige heer M. Lakeman als de 4-jarige Paul van Paassen moesten een geel lint doorknippen, die voor de brede ingang gespannen waren. Twee linten omdat zowel de jeugd als de volwassenen nauw betrokken zijn bij de nieuwe vestiging. Mevrouw Sterk, bi bliothecaresse, sprak tijdens een inleidend woordje over de vreugde dat nu eindelijk de bi bliotheek een goede huisvesting gekregen heeft. Het voormalige schoolgebouw heeft een metamorphose gekre gen. Er is niets meer van de oude indeling overgebleven. Langs de Wijngaardenlaankant is nu een grote ruime biblio theek voor ae volwassenen, aan de kant van het Wilhelminaplein een zaal voor de jeugdige lezers. Bij de ingang is de ontvang struimte met de balie waar de boeken omgeruild kunnen wor den. Er zijn diverse leeskamers en leeshoeken met blank meubi lair. Direkt na de opening was het zeer druk met de uitlehingen. De bibliotheek was in verband met de verhuizing een week ge sloten geweest Een half uur na de opening was het honderdste lid al geteld. In totaal kwamen de eerste middag en avond ruim duizend leden boeken ruilen en een kijkje nemen. Er werden zelfs nieuwe leden ingeschreven 34 volwassenen en evenveel jeugdigen. De grote officiële opening zal geschieden door burgemeester J. van der Haar op 21 augustus. In de „Flevohofwerd een be gin gemaakt met een coniferen- tuin en ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het natio naal park De Hoge Veluwe werd door de stichting PPH als blijvende presentatie een schen king gedaan van een paar dui zend heesters. Een stand op een tuinbouwtentoonstelling in het Limburgse Grubbenvorst werd bekroond met een gouden me daille. In het buitenland waren de suc cessen nog groter. Tijdens de „Grüne Woche" in Berlijn oogst te de Nederlandse hal veel be wondering. Vooral de door de PPH verzorgde groene omlijst ing deed het bijzonder goed. Zeshonderdduizend bezoekers bezochten in Bazel tijdens de „Mustermesse" de stand van de PPH en in Gent werd tijdens de Floraliën dat aantal bezoekers nog overtroffen: ruim één mil joen. Een zilveren medaille werd tenslotte veroverd op de Chelsea Flower Show in Lon den, terwijl de PPH ook bij exposities in Madrid en Damas cus van de partij was. Het vereist speciaal vakman schap om telkens weer de plan ten en bomen op tijd in orde te hebben voor een volgende show. Maar de PPH slaagt altijd weer. De weinige mensen, die bij de stichting in vaste dienst zijn, weten zeer goed wat Boskoop van hen verlangt De Boskoop- ste tuinders kunnen zich geen betere ambassadeur wensen. Dankzij de PPH kan Boskoop 's werelds grootste boomkweke rij ggebied blijven. Vrij schieten De schietvereniging De Duinschutters uit Noord- wijkerhout bood toeristen gisteravond vrij schie ten aan op haar baan achter Hotel v.d. Geest aan de Zeestraat. Er werd druk gebruik van gemaakt. Tot en met 11 augustus kan men elke maandagavond op de schietbaan terecht Er werd geschoten met kaliber 22. De schietbaan is goedgekeurd door de technische dienst van het ministerie van defensie. Vrij spel voor de jeugd In tal van plaatsen in de Leidse regio zijn gisteren vakantieaktiviteiten voor de jeugd van start gegaan. In Noord- wijk heet het „Het Doe-Feest", dat zich tot 18 juli voornamelijk in de Northgo-sporthal afspeelt. In Nieuw koop zijn 135 jongens en meisjes be gonnen met de bouw van een jeugd dorp. Het echtpaar Freeije houdt daarbij toezicht (zie foto boven). In Roelofarendsveen stond er gisteren o.m. straattekenen op het programma (zie foto onder). Heel toepasselijk had dat plaats in de Schildersbuurt. VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER: (van onze rechtbankverslaggever) LEIDEN De Nederlandse automobilisten treden de maximumsnelheid nog altijd met voeten. Deze indruk werd gisteren tijdens de strafzitting van het Leidse kantongerecht overduidelijk bewaarheid. Van het ongewoon grote aantal verdachten (men was met tiental len ondanks vakantie en het mooie weer voor gekomen) stond bijna 10% terecht wegens het overtreden van de maximumsnelheid. Een viertal verdachten had het op rijksweg 4 te bont gemaakt en was tegen de lamp gelopen. De snelheid zzoals bekend is 100 km het maximum) varieerde hier van 136 tot 152 km. Opvallend was het feit dat drie van de vier verdachten als beroep directeur hadden opge geven. Een hunner had een bijzonder verweer: naast het gebruikelijke verhaal, dat hij toch zo'n haast had, stelde deze Amsterdamse bou wondernemer, dat hij zo hard (145 km) had moeten rijden om zijn steentje bij te dragen aan de werkloosheidsbestrijding. Hij was ijlings van Hilversum naar Leiden gekomen, omdat hij had vernomen dat er hier voor 30 van zijn werknemers werk te vinden zou zijn. „En", zo voegde hij daaraan toe, „mijn porsche van 55.000 gulden kan erg moeilijk langzamer". Verdachte bleek bij nader inzien ook nog met een verlopen rijbewijs te hebben gereden en zou daarom volgens de officier van justitie mr. De Wit in aanmerking komen voor 125 gulden boete. Kantonrechter De Koning hanteerde ech ter het goedkope tarief van 60. Ook andere hardrijders kwamen er met een koopje af. De heer J. L. S. uit Bennebroek had 152 gereden en zou volgens de regelen der kunst goed geweest kunnen zijn voor 150 gul den. De officier wilde echter niet verder gaan dan 90 gulden en mr. De Koning maakte er uiteindelijk 60 gulden van gezien het feit, dat meneer S. altijd zo zijn best deed om beneden de 100 te blijven. Niet alleen op rijkswegen, ook binnen de be bouwde kom maakt men het nog altijd bijzon der bont. De politie van Voorschoten kan daar over meepraten. Ook gisteren waren ze er weer in groten getale. Snelheden van 67 tot 83 kilo meter op de Leidseweg als of het niets is. En steeds toonde de rechter zich even coulant: hoger dan 75 gulden kwam hij nergens. Mr. De Koning toonde zich echter uiterst princi pieel, toen de 20-jarige Voorschotenaar G.C.R. voor hem verscheen. Deze stond terecht voor het feit dat hij in Voorschoten de spoorbaan was overgestoken, terwijl de knipperlichten nog brandden. Verdachte voerde echter aan, dat er net twee stoptreinen waren gepasseerd, die hij nog in het zicht had, en dat er bij zijn weten verder geen treinen zouden kunnen komen in zo'n korte tijd. De officier toonde zijn werke lijkheidszin door in dit geval te volstaan met een formele waarschuwing en een schuldigver klaring zonder oplegging van straf. Kanton rechter De Koning dacht daar echter anders over: „Verdachte heeft zich willens en wetens opzettelijk aan deze overtreding schuldig ge maakt, en daarom veroordeel ik u tot een boete van 2.50. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Wethouder Waal voorziet dat zich bij wijkverbeteringsprojecten in Leiden in de toekomst grote problemen kunnen voordoen als gevolg van een tekort aan wisselwoningen. Die vrees heeft hij gisteravond uitgesproken bij de behandeling in de gemeenteraad van het voorstel om de Marewijk, tussen Lange Mare, Oude Vest, Havenplein en Oude Rijn als stadsvernieuwings- en rehabilitatiegebied aan te wijzen. „Hoe we dat probleem moeten is nog niet duidelijk", aldus de wethouder. Misschien zijn we gedwongen te temporiseren. Mogelijk moeten we gebruik maken van noodwoningen." De aanwijzing van de Marewijk als stadsver- "nieuwings- en rehabilitatiegebied, waarmee de raad akkoord ging, is nodig om de CRM-subsidie te verkrijgen waaruit onder meer de architect kan worden betaald onder wiens leiding het rehabilitatieplan tot stand moet komen. De aangetrokken architect, de heer M. Barkema, komt in dienst van de buurtvereniging Maredorp die initiatiefne mer van het wijkverbeteringsplan is. Wethouder Waal deelde gisteravond mee dat het de bedoeling van CRM is als datum van aanstelling 1 augustus aanstaande aan te houden. Het werkverband van de architect is voorlopig vastgesteld op twee jaar, voor 20 uur per week. Raadsleden van PvdA zowel als WD lieten gisteravond doorschemeren het te betreuren dat de buurtvereniging bij het aanzoeken van een architect geen open wervingsproce dure heeft gevolgd. Een motie van Langerak (WD) die beoogde herhaling hiervan in toekomstige gevallen te voorkomen, werd door de raad met 11 stemmen vóór en 14 tegen verworpen. Fancy fair Hoogmade bracht 28 mille op Van een onzer verslaggevers Leiden De tijdens het afgelo pen weekeinde in Hoogmade ge houden fancy fair ten bate van het plaatselijk verenigingsleven heeft bruto 28.000 opgebracht, ruim 2000 meer dan vorig jaar. De hoofdprijzen in de loterij werden gewonnen door de he ren Van de Broek uit Leiden (een race-fiets), H. Brunt uit Woubrugge (een sportfiets) en W. v. Tol uit Hoogmade (een kinderfiets). Een stereo-installa tie werd gewonnen door W. v.d. Voorn uit Alphen aan den Rijn en een grill voor N. van Vliet uit Ofwegen. ZOETERWOUDE De geiten- fok vereniging Leiderdorp en Omgeving hield dit weekeinde nabij het Meerburgterrein haar jaarlijkse keuringsdag. Aange voerd werden 86 stuks, waaron der witte, bruine en dwerggei ten. Van onze correspondent ZOETERWOUDE De lijst van bescherm de monumenten in de gemeente Zoeterwou- de is onlangs uitgebreid met de overblijfse len van het Huis Zwieten en telt nu in totaal 27 objekten. De volledige lijst ziet er als volgt uit: KERKEN Ned. Herv. Kerk, Dorpsstraat 17. Laat goti sche kruiskerk, driebeukig pseudo-basilicaal schip, diep koor van drie traveeën met vijfzijdige sluiting, toren. Dateert gedeelte lijk uit de 16e, gedeeltelijk uit de 17e eeuw. Omstreeks 1954 gerestaureerd. O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, Hoge Rijndijk 18. Neoromaanse bakstenen Kruis basiliek met achthoekige koepeltoren op de kruising en vierkante torens aan weerszij den van de voorgevel. Gewijd in 1896. MOLENS Zelden van Passé. Meerburgerwetering. Oorspronkelijk als binnenkruier opgezette poldermolen. Bouwjaar 1642. Groote Molen. Ommedijk. Wipwatermolen uit de 16 of 17e eeuw. Bovenhuis vernield in de zware storm van 3 april 1973. Wordt momenteel gerestaureerd. Barremolen. Poldermolen uit 1661. Onlangs gerestaureerd. Meerburgermolen. Dateert uit de tweede helft 17e eeuw. BOERDERIJEN Hoeve Bijdorp, Dorsstraat 46. Fraaie boer derij met uitgebouwde opkamers. 17e Eeuw. Hoeve „De Uithof', Hoge Rijndijk 275. Langgerekt woonhuis en stal onder één schilddak (1836). Noordbuurtseweg 41. Boerderij uit de 17e eeuw met langgerekt zomerhuis. Dwars woonhuis met opkamer. Wayertje 38. Langgerekt, dwars woonhuis. (17e eeuw). Watertje 39-40. Oorspronkelijke boerderij uit het het begin van de 19e eeuw met langge rekt, dwars woonhuis onder afgewolfd za deldak. Weipoortseweg 1. Waarschijnlijk 17e eeuwse boerderij met langgerekt bouwlichaam; ge pleisterd woonhuis met oude kruiskozijnen; opkamer. Weipoortseweg 2-3. Grote boerderij met rie ten wolfdak. Links een schuur met puntge- vel (17e-18e eeuw). Weipoortseweg 55. 17e Eeuwse boerderij met zomerhuis; in de voorgevel geblokte ontlas- Weipoortseweg 67. Langgerekt bouwli chaam; puntgevel; links opkamer met muu rankers; oude roedenberg. Waarschijnlijk 17e eeuw. Hoeve „Vredeslust" Weipoortseweg 76. Boer derij 17e eeuw, inrijhek 19e eeuw. Bouwli chaam langgerekt, links een opkamer zo merhuis; gepleisterde puntgevel. Weipoortseweg 83, Boerderij uit 1868. Punt gevel met vlechtingen. Weipoortseweg 90—90a. Gepleisterd woonhuis met opkamer 17e eeuw Kwakelbrug. Weipoortseweg 96. Langgerekte hoeve met puntgevel waarin sieranker en vlechtingen. Waarschijnlijk 17e eeuw. Weipoortseweg 97. Boerderij uit de 17e eeuw. Zomerhuis; links een opkamer; karn- huis. Christana Hoeve", Westeindseweg 6. In oor sprong 17e eeuwse boerderij met rechts een opkamer; puntgevel met vlechtingen. De be scherming geldt uitsluitend voor de beide hoofdgebouwen. Zuidbuurtseweg 32. Kleine oorspronkelijke boerderij (begin 19e eeuw) Puntgevel met vlechtingen. Zuidbuurtseweg 44. Langgerekte hoeve uit de 17e-18e eeuw met puntgevel waarin roe- denverdeling. Links uitgebouwde opkamer onder zadelaak. Veelhoekig karnhuis. Scheepswerf, Dorpsstraat 2-4. 18e Eeuws gebouw van begane-grond met te weerszij den van het middengedeelte een klokgevel. „Oud Raadwijk", Miening 2. Deftig landhuis (begin 19e eeuw) met bescheiden Empire-de- coratie. Verlaat van Burmade. Zeer oud, houten verlaat aan de Weipoortse Vliet Archeologisch Monument Zwieten Terrein bij Heineken's Brouwerij, waarin aanleg en overblijfselen van het Huize Zwieten, date ring: late middeleeuwen. AANNEMER LEVERDE ONDEUGDEUJK WERK Van onze correspondent Wassenaar In de openbare vergadering van de raadscommissie Technische Diensten heeft wethouder mr. G. C. van Dijk medege deeld, dat het rioolstelsel in park De Kieviet, dat ongeveer 20 jaar geleden werd aangelegd, in een slechte tot zeer slechte staat verkeert. Het vernieuwen van deze riolering zal naar raming een bedrag van 1.125.000,- vergen en dit bedrag zal niet middels een baatbelasting op de gebruikers verhaald kunnen worden. Er is indertijd door de aannemer van de rioleringswerken - die inmiddels failliet is - ondeugdelijk werk geléverd. De gebreken aan het rioolstelsel Na het onderzoek zal beslist zijn aan het licht gebracht door een onderzoek met behulp van T.V.-camera's, een methode, die 20 jaar geleden nog niet be stond. Aan de commissie Tech nische Diensten werd gevraagd akkoord te gaan met een verho ging van de onderhoudspost met 10.000,- om een verdere inspectie van het rioolstelsel mogelijk te maken. Daarna zal aan de commissie en aan de raad een plan voor vernieuwing van de riolering worden voorge legd. In het in 1972 opgestelde meerjarenplan voor investerin gen is met deze post geen reke ning gehouden, wel met een ver nieuwing van de (veel oudere) riolering in de wijk Deyleroord. worden welke rioleringswerken in Deyleroord en in De Kieviet voorrang moet krijgen. De commissie nam met gemeng de gevoelens kennis van deze mededeling, maar ging akkoord met de gevraagde 10.000,-- voor een voortgezet onderzoek. Een andere tegenvaller, die de commissie te verwerken kreeg is, dat de vernieuwing van de riolering in de wijk Nieuw Was senaar 225.000,- meer zal kos ten dan een jaar geleden werd geraamd. Niet alleen de prijs stijgingen spelen hierbij een rol, ook het feit, dat allerlei „meer- werk" verricht blijkt te moeten worden. De commissie ging er mee akkoord, dat aan de raad het voorstel om 255.000.- extra beschikbaar te stellen zal wor den voorgelegd. De commissie ging akkoord met het voorstel van burgemeester en wethouders om de bolgas- houder, die geen functie meer te vervullen heeft, zal worden af gebroken, en dat de materialen van de gashouder tegen sloop- waarde zullen worden verkocht Wel zal nog getracht worden een hogere opbrengst dan de schrootwaarde te verkrijgen. De commissie had evenmin be zwaren tegen het aanleggen van de Leliestraat achter de Narcis- laan, waaraan een 8-tal wonin gen zal worden gebouwd. De kosten van de aanleg van de straat worden geraamd op 296.500,- terwijl de aannemer een bijdrage zal betalen van 268.000,-. Reeds eerder was een krediet van 105.000,- door de raad beschikbaar gesteld, zo dat een aanvullend krediet moet worden gevraagd van 191.500,-. Tienduizenden guldens schade bij branden in Warmond en Wassenaar Van onze correspondenten WARMOND/WASSENAAR Bij branden in Warmond en Wassenaar is het afgelopen weekeinde voor tienduizenden guldens schade aangericht. In Wassenaar ging bij manege Riders Paradise aan de Raap horstlaan een stroberg verloren. Drie naast de stroberg staande auto's en een caravan werden verwoest In Warmond brak zaterdag avond brand uit in een melk zaak aan de Burg. Ketelaar straat. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in een vrieskist Van onze correspondent Zoeterwoude Het zwemfeest dat de K.P.J. het afgelopen week einde in de Noord Aa organiseerde trok veel deelnemers. Rond de boerderij van de familie Berg waren ook talrijke kijkers, die onder heerlijke omstandigheden genoten van het waterspektakel. In het water was een hindernisbaan uitgezet die de deelnemers, gestoken in een overall, met een bal moesten afleggen. Het meevoeren van de bal vormde een extra handicap want als deze bij het nemen van een hindernis moest worden losgelaten werd hij nogal eens prooi van de wind en dreef af. Van de 20 deelnemende dames toonde Anja Berg zich het meest bedreven en eindigde op de eerste plaats vóór Rineke Borst en José van Velsen. Bij de heren waren er 24 gegadigden van wie Jan Berg, thuis in dit water als geen ander, de eerste prijs veroverde. Chris Wijsman werd tweede en Jacques de Jong derde. In dezelfde omgeving werd er 's avonds ook gedanst waarbij disco Jos, evenals 's middags, de muziek verzorgde. Hiermee werd het eerste deel van het zomerprogramma afgesloten en is er i.v.m. de vakanties een onderbreking van enkele weken. Op zondag 3 augustus wordt de draad weer opgenomen aan de Noord Aa met boegsprietlopen over de p.v.c. buis. Een week later staat de sportdag in de Loethe opnieuw op het programma. Deze kon op 22 juni vanwege het slechte weer geen doorgang vinden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4