Caroline Euwe stopt Kijken naar kinderen STUDIOBOOT NAAR ELFSTEDENWEEK mmé Schat zoeken in Wereldpremière 1 TELEVISIE VAflAVOMD RADIO VANAVOND TELEVISIE WOENSDAG Gebakken Vensterbanken zoekt kampeerders op tot 18.00 uur RADIO WOENSDAG iidü PU JOHNNY NASH KOMT PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 8 JULI 1975 giinmiiinnii!!iinii!iiinniiiii!i!!ii!iiiiiii;!!i Caroline Euwe, hoofdmedewerkster educatieve programma's bij de NOS, stopt na 65 afleverin gen met „Kijken naar kinderen", waarvan morgenavond de laatste wordt uitgezonden. Om met frisse moed verder te paan met een nieuwe serie over jonge en oudere mensen, peuterend aan de maatschappij die lang niet volmaakt is. In rappe volzinnen legt Caroline uit wat er aan mankeert en hoe het dan wèl moet. „Als je het niet begrijpt, moet je het zeggen, dan vertel ik het in andere woorden opnieuw". Aldus de Larense schakersdochter, zich ervan bewust dat ze een steentje bijdraagt aan maat schappijvernieuwing en daarbij denkt in gene raties. En soms vijf zetten diep, om in schaak termen te blijven, want Caroline is de dochter van prof. Max, van wie zij ooit secretaresse was en van wie zij ook enig analytisch vermogen heeft geërfd. „Nee, ik kan niet goed schaken. Ik weet van e2—e4, omdat ik partijen van mijn vader moest overtikken, maar daar houdt het mee op. Spaans, Siciliaans, het zegt me niets. Ik heb het eens aan mijn vader gevraagd, hoe topscha- kers zich kunnen herinneren wat er op een zet uit een partij in 1936 tussen die en die volgde. Zo'n partij is een verhaal, zei vader. Met een logische opbouw, waarin bepaalde zetten vol gens de theorie onvermijdelijk zijn, óf opmer kelijk nieuw. Wij bedenken zetten aan het bord, de topschakers in de studeerkamer". Caroline speelt schaak op maatschappelijk ge bied, met een logge tegenstander die eeuwen oud is. „In Nederland moeten we toe naar een soort stam-vorming, zoals dat in zuidelijke lan den gewoonte is. In Nederland staat iedereen alleen. Wanneer een vader of moeder komt te overlijden en er zijn kinderen, dan valt een levensgroot gat, waarin niet of nauwelijks kan worden voorzien. Daarom is het goed, wanneer kinderen van de geboorte af, leren wennen aan méér mensen, dan de moeder alleen. Aan een vast aantal, geen wisselende personen". Series Over dit soort onderwerpen moeten de nieuwe series gaan, als het allemaal doorgaat; ook over vernieuwing in het onderwijs. „Ik denk dat het zo'n dertig afleveringen worden, in korte series van zes afleveringen". dat in zes afleveringen wordt opgebouwd. Nee, er komt geen tekstschrijver aan te pas, de realiteit is de beste schrijver. De mensen die we opzoeken zullen de hoofdrolspelers zijn". Caroline Euwe heeft becijferd, dat tachtig pro cent van de scholieren pedagogisch wordt ver waarloosd. „Dat zijn kinderen die moeite heb ben met lezen, daardoor achter raken omdat ze bijvoorbeeld de taal van de sommen niet begrijpen en het leerplezier kwijtraken. Ieder mens is immers nieuwsgierig. Die nieuwsgierig heid moet worden opgewekt; op veel scholen wordt dit afgebroken. Met de nieuwe series willen we bereiken dat ouders bij deze proble men betrokken raken, mee helpen bij huiswerk, de leerstof doornemen. Zo'n onderwijzer, met dertig kinderen, die dóór moet gaan, kan zijn aandacht niet verdelen over al die kinderen persoonlijk". Wijk in „Er zijn onderwijzers, die begrijpen dat de kinderen verbaal op een achterstand staan. Die trekken de wijk in om de specifieke taal van de kinderen te leren. Om vanuit de kinder taal die kinderen verder te helpen. Dit gebeurt in Groningen, waar onderwijzers het systeem hebben omgekeerd. Vroeger werd gedacht dat je de kinderen op school verbaal kon bijscho len. Maar dat bleek geen zin te hebben". Caroline Euwe over die 80 procent kinderen die pedagogisch verwaarloosd worden: „Kijk alleen maar naar de dorpen waar zelfs geen dierenarts woont; die kinderen krijgen wèl te maken met een onderwijzer die tenminste mavo heeft en de pedagogische academie en werkt met normale schoolboeken. Tussen die kinde ren en de onderwijzer bestaat een diepe kloof. Veel kinderen kunnen hem niet goed volgen en er wordt dus ook geld verspild. We willen met de nieuwe programma's ook dit volgen". Het zijn plannen. Caroline Euwe wil ze graag in de praktijk brengen, geruggesteund door de 65 afleveringen „Kijken naar kinderen". „Er zijn vrij veel reacties op gekomen, vooral van universiteiten en academies voor studiedoe leinden. Ook van kijkers, die wilden weten waar een bepaalde school stond. Sommigen schreven dat een programma hen uit het hart was gegrepen". Fouten „Overigens waren het geen reactie-program- liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiininiiniiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiinDinniiiini: NOS S 18.25 Tour de France 18.45 Mlnimolen 18.55 Journaal EO 19.05 Land van de Lappen Zweedse serie 19.30 Jong geleerd, oud gedaan 19.40 Vivaldi in Haarzuilens muziek NOS 20.00 Journaal EO 20.20 De Waltons Amerikaanse serie 21.10 Nader Bekeken 21.55 Tenslotte VPRO 22.00 Propagandafilm uit W. O. II: Actie In de Atlantische Oceaan uit 1943 NOS 23.15 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Mlnimolen 18.55 Journaal NCRV 19.05 Bonny Engelse serie 19.30 De geheimen van de die renwereld NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Het logboek van de Black Pearl Amerikaanse film 21.50 Willy Caron zingt Richard Tauber 22.30 Verleih uns Frieden mu ziek NOS 22.50 Journaal 22.55 Tour de France (Reg. prog. NDR: 18.00 Abenteuer ir, der Nordsee, rep. 18.30 Akt. 18.45 Zand- man. 18.55 Nordschau magazine. 19.26 Die Ueberlebenden der Mary Jane 19.59 Prog, overz WDR: 8 2011.45 Schooltelevisie. (9.30 Sesamstrasse). 18.00 Fabeln und Geschichten, n. Li Fontaine. 18.10 Hamburg Transit: Leich- tes Handgepack. 18.40 Akt. 19.20 Gral Luckner, tv-serie. 19.45 Zeus und Co, tv-serie), 20.00 Journ, 20.15 Ruck-Show, a.mus.progr. 21.00 Angst vor der Angst speelfilm. 22.30 Journ.. komm. en weer- ber 18.20 Mannerwirtschatt, tv-serie. 18.55 Barbapapa. 19.00 Journ. 19.30 Der See- wolf, tv-film. 21.00 Journ. 21.15 Kente ken D: Duits nieuws uit oost en west 22.00 Fjlmnieuws. 22.45 Journ. 18.55 Paulus de boskabouter. 19 00 Dok. 19.10 Gastprog. 19.40 Med. 19.45 Journ. 20.15 Rij maar 'an (Movin'on), tv-serie. 21.05 Dok. 21.45 Helen, een vrouw van deze tijd. tv-serie. 22.35 Journ. met evt. Wetstraat. HILVERSUM I Caroline Euwe stopt met „Kijken naar kinderen", maar schaakt door tegen een logge maatschappij. ma's, al hebben we hier en daar wel wat bereikt Mensen wéten sommige dingen ge woon niet, waardoor zij fouten maken. Waar om een kind op een bepaalde leeftijd niet zindelijk kin zijn. Lichamelijk zijn ze er nog niet aan toe en dan valt er niets te willen of te dwingen. Kwestie van weten. Ook hebben we bereikt dat in sommige zieken huizen ouders bij hun kind kunnen blijven, zoals in Engeland al lang gebeurt. En er zijn, door de programma's, betere crèches ontstaan". programma, maar er blijkt wel uit, hoe groot het verantwoordelijkheidsgevoel bij kinderen kan zijn. Er is niemand die ze dwingt. Maar let es op, hoe goed ze op eikaars spullen letten. Gevoel voor verantwoordelijkheid, is ook iets dat wordt verwaarloosd. Alles is immers al Caroline Euwe wil verder, naar vernieuwing op school. „Nee, veel hebben we natuurlijk niet bereikt, we dragen een steentje bij. Je moet toch wét". Caroline is niet tegen te houden en gaat zich achteraf, gaandeweg realiseren dat die 65 afleveringen „Kijken naar kinderen" tóch hun uitwerking hebben gehad. „Zelfs ac tiegroepen. Het is alleen jammer dat ik er persoonlijk meer van heb geleerd, dan ik per 25 minuten tv kon overbrengen". Hoogtepunten uit operettes. 20.45 (S) De avonturen van de gezusters Wiede- meyer, radiostrip. 21.05 (S) Voor nu en nog eens. 21.45 (S) Herman van Voort- huizen: het Avro concertorgel. 22.00 (S) in 't Leidse Bosje. 22.0 Nws. 22.40 Radiojourn. 22.50 (S) Vanavond laat nieuws. 23.05 (S) Het Hongaars Trio Er Lajos Horvath. 23.20 (S) Er floot een vogel In de wei. 23.55 Nws. =jr 18.00 Nws. 18.11 Radiojourn. 18.21 De esproken brief van Albert Milhado. 8.25 (S) Arabeske. amus. muz. 18.45 Toppers van toen. 19.25 (S) Jeugd ritme, lichte muz. NOS: 19.50 Den Haag Vandaag. 20.00 Nws. KRO: 20.05 Over weging. 20.15 (S) Voordracht en mui 21.10 Tijd heelt wonden, hoorspel. 22 25 (S) Klass. muz. (in de pauze: 22.55 Babel-kalender: kort kultureel nieuws. 23.55 Nws. HILVERSUM III NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 Joost mag niet eten. 18.45 Nabeschou wingen van de Ronde van Frankrijk VARA: 19.02 Drie loopt achter. 20.02 (S' Nashville. 21.02 (S) Jazz en blues. 22.0! (S) (P)opdonder. 23.02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 (S) Nacht-drie-draai. 2.02 HELP. 4.02 Truck. KRO: 6.02 Scheer je weg. De laatste aflevering gaat over kinderen in Amsterdam-West, die op woensdag- en zater dagmiddag en in de vakanties op een braaklig gend terrein kunnen graven en timmeren, vis sen en varen. Caroline Euwe: „Het is geen erg didactisch imniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiN F. J. BROMBERG Nederland komt in het rijke bezit van vijf super-kampeer- ders(sters): in de komende we ken wordt op een aantal cam pings de „Campingkoning(in)" gekozen. Als majesteitelijk bewijs van die hoge eer wordt „De Zilveren Tentharing" uit gereikt aan die kampeerder die uitblinkt in ltampeerken- nis, in welbespraaktheid en het brengen van een gezellig meezinglied. Die verkiezing en kroning van de Campingkoning(in) 1975 zal gebeuren in het kader van het speciale kindervakantiepro- gramma „Gebakken Venster banken in de zon", dat weke lijks door de AVRO-radio wordt uitgezonden op dinsdag middag van 16.05 tot 17.00 uur via Hilversum 2. In deze serie wordt een vijftal campings be zocht en daar vandaan wordt een showprogramma uitgezon den, waaraan solistisch wordt meegewerkt door kinderen die op de camping kamperen, door bekende artiesten, door de Combo Tonny Eyk, door een eigen geformeerd kam- peerorkest en door acteurs, die een spannend verhaal voorlezen. En, als rode draad tussen al die programma-on derdelen door, moeten de kan didaten voor de titel van Cam. pingkoningfin) hun proeven van bekwaamheid afleggen. In deze serie komt het pro gramma van 15 juli van cam ping „Saxenheim" te Vierhou ten (Rob de Nijs en Piet Ekel); op 22 juli van camping „Belt graven" te Oldebroek (Ronnie Tober en Piet Ekel); 29 juli van camping „De Jutberg" te Laag Soeren (Joost Nuissel en Piet Ekel) en op 5 augustus van de canjping „Ruighenro- de" te Lochem (The Animal Crackers en Otto Sterman). Tussen de bedrijven door ver tellen kampeerders aan Jan Ravensteijn over hun (vakan- tie)-belevenissen. Onder de vierhonderd vaar tuigen die van 14 tot en met 19 juli deelnemen aan de tien de Friese Elfstedenweek, zal zich de als varende studio in gerichte salonboot Princehof bevinden. Vanaf deze boot zal een NOS-team onder leiding van Kees Buurman een groot aantal radio-programma's met lichte muziek, reportages en vaste NOS-uitzendingen zoals „Zoeklicht op Nederland", de Joost de Draayer- en de woensdagavondshow, uitzen den, in totaal ongeveer 24 uren. Ook vaart een snelle rubber boot mee met mobiele zendap paratuur voor het maken van reportages en vraaggesprek ken over de tocht. In de staart van het konvooi zal verslagge ver Bert Corporaal aan boord van zijn eigen riviersleepboot Pronto I via een aan boord ingebouwde zender mededelin gen over de tocht doen. Deze boot sleept ook eventuele pechgevallen naar de eindbe stemming. In de studioboot Princehof, die elke avond afmeert in een van de elf steden, is tevens een tentoonstelling van de NOS in gericht Voorts houdt de NOS via deze boot twee wedstrij den, een in het vertellen van het sterkste verhaal of de meest perfecte leugen en een in het bereiden van het histori sche en in het vergeetboek ge raakte gerecht „schepelstrvf". De winnende inzendingen wor den met radiotoestellen be loond. NEDERLAND I se speelfilm TROS 16.35 De boefjes serie 15.30 Clrcusbloed Amerikaan- 16.50 Tiener Mode-Circus HILVERSUM I TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt-soos. (7.30 Nws. 7.41 Aktua. 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.00 (S) Wegwezen 9.30 Van heinde en verre. 10.00 (S) Kaboutertijd, kleuterpro gramma 10.30 Nws. 10.33 (S) Sphinx. 11.45 (S) Cafe-Chantant. 12 26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Aktua-magazine. 13.15 (S) Sport na sport. 13.45 (S) Amusementsmuziek. 14.15 (S) Clos-up 15.30 Nws. 15.33 (S) After-sesjun. NCRV: 16.00 Middag- dienst. 16.20 (S) Een uur natuur. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nw». 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 (S) Dag woensdag. (8.00 Nws. 8.11 Dingen van de dag). 9.00 (S) Orkest Malando met solisten. 9.35 Wa terstanden. 9.40 (S) Lyrische liedjes.' 10.00 (S) Radioweekblad. 11.00 Nws NOS: 11.03 Jazz uit hat historisch archief. 11.30 Spiegel van Duitsland. VARA: 12.00 Rood mat ean goud rand je. 13.00 Nws. 13.11 Dingen van ds dag. 13.25 (S) Een middagje stoomra dio. 16.00 Nws. 16.03 (S) Eer de haan kraait, hoorspel. 17.05 (S) Metropoleor kest R.V.U. 17.35 Programma ovar Erik Satie. VARA: 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III KRO: 7.02 (S) Scheer je weg. 9.03 Pep-op-drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek. 12.03 (S) Drie tussen de mio- dag. (Tussen 13 30 en 17.00 recht streekse reportage van de Ronde van Frankrijk). 14.03 Pop-kontakt. 16.03 De Hitmeesters. Willy Caron zingt Tauber. mninimnniiiiiiiiiiiiiniiini ülllllllllllllllllllllllllllllllll Antonio Vi valdi in Haarzuilens. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII i In de serie „Wereldpremière" zendt de NCRV vanavond „Het logboek van de Black Pearl" uit. In deze film wordt make laar Christopher Sand opgebeld met de mededeling dat zijn grootvader aan boord van zijn eigen schip, de „Black Pearl" stervende is. Sand gaat direct naar de oude man toe, die hem nog net de woorden kan zeggen: „Zoek naar de man met de fo to's". Grootvader is met zijn schip al jaren op zoek naar een schat ergens op de zeebodem en „de man met de foto's" weet daar meer van. Sand neemt grootvaders taak over, maar hij wordt tegengewerkt. Waarom, is niet duidelijk. Ned. II, 20.21 uur. Vivaldi De EO brengt Vivaldi in Haar zuilens op de buis. Uitgevoerd worden een concert voor twee hoorns en strijkorkest, concert voor luit en orkest, concert voor piccolo, strijkorkest en clave- cimbel en een concert voor 2 mandolines en orkest Ned. 1,19.40 uur. Propagandafilm In de reeks Propagandafilms WO II wordt uitgezonden „Aktie in de Atlantische oceaan". Het onderwerp van deze film uit 1943 wordt gevormd door de konvooien die in de tweede we reldoorlog tussen de VS en de Sovjet Unie voeren. Humphrey Bogart speelt een heldhaftige hoofdrol. Ned. I, 22.00 uur. Bonny „Weg met de snelweg" is de titel van de tweede aflevering in de jeugdserie ,3onny". In het dorp Ballikillern komt meneer Stamp van het ministerie van verkeer op bezoek. Hij deelt Flora Ha- vers mee, dat binnenkort wordt begonnen met de aanleg van een nieuwe snelweg, die dwars 'ifmnnnrmiminimiiiiiiiii door het dorp en haar winkel tje moet lopen. Concurrent Zwart is er natuurlijk blij om, maar de heer Stamp heeft een vergissing gemaakt Flora Ha- vers is af en toe piratenkapitein Bonny en dan is het uitkijken... Ned. II, 19.05 uur. Dierenwereld De NCRV begint vanavond met een nieuwe serie „De geheimen van de dierenwereld", met als adviseur de Nobelprijswinnaar Nicolaas Tinbergen. Voor deze serie is gefilmd in de vijf we relddelen; te zien zijn dieren die variëren van het kleinste insect tot de grootste olifant. Als rode draad loopt door de serie de kans op overleven. Vanavond: „Koning Leeuw". Ned. II, 19.30 uur. Tauber De in Limburg geboren tenor Willy Caron heeft voor de NCRV een programma gemaakt met melodieën waarmee de grootste operettezanger aller tij den Richard Tauber wereldbe roemd is geworden. Caron wordt begeleid door het Metro- pole-orkest. Ned. II, 21.50 uur. Motet Humphrey Bogart, die een heldhafti ge rol speelt in „Aktie in de Atlantische Oceaan". ininiiiiiiiiinniiiiiiiiniiiii „Verleih uns Frieden", een mo tet uit „Geistliche Chormusik" van Heinrich Schütz, gevolgd door een eigentijdse kompositie van de Grieks-Amerikaanse componist Theodore Antoniou. Ds. A. C. D. van den Bosch geeft op deze werken een korte toelichting. Ned. II, 22.30 uur. Roy Rogers Morgenmiddag zendt de TROS uit de aflevering „Circusbloed" met Roy Rogers, de zingende cowboy. Centraal staan een cir cus en een ranch, die Sue Far- num heeft geërfd. Buurman is woest en probeert de erfenis in zijn bezit te krijgen. Maar Sue wordt geholpen door de zingen de cowboy. Woensdag Ned. I, 15.30 uur. Tienermode Tiener mode-circus brengt een show, waarbij tieners uit het hele land hun eigen kleding- kreaties tonen in een afwisse lend circusprogramma. Woensdag Ned. I, 16.50 uur. Johnny Nash. (Van onze radio- en tv-redactie Johnny Nash komt vrijdag 11 juli naar Nederland voor Toppop en interviews. Zijn single „Tears on my pillow", die in de Engelse top 50 op de 5de plaats is beland, is de voorloper van een nieuwe langspeler die half september wordt verwacht. Johnny Nash, die zijn jeugd doorbracht in Houston, maakte zijn zangdebuut als vijf-jarig jongetje in een kerk. Zijn eerste stap op het professionele muziekpad zette hij op 16-jarige leeftijd, toen hij in dienst trad bij de Arthur Godfrey radio- en tv-show. Ook zijn acteertalent bleef niet onopgemerkt; hij trad onder meer op in een film met Burt Lancaster.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 2