Hoban kende Bordeaux als beste Piet Liebregts woedend op Italianen Karstens wacht op het goede moment Juul Bruessing al zeker van eindzege Van kilometer tot kilometer TOUR IN CIJFERS ZATERDAG 5 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze speciale verslaggever) Bordeaux "Het zijn altijd die Italianen, die je bedonderen'. Piet Liebregts, de meestal vriendelijke ploegleider van Frisol, was kwaad. Voor de start van de achtste etappe in Anrou had de Italiaanse journalist Bruno Negri van La Gazetta dello Sport uit Milaan verteld dat Cees Priem ten onrechte als de winnaar van de etappe in Molenbeek was Sehuldigd, omdat Priem helemaal niet aan eze tour mag deelnemen. "Priem is door de Italiaanse wielerbond tot 18 iuli aanstaande geschorst, ik heb het va- Inmiddels deed het gerucht over de schorsing nochtend nog bevestigd gekregen", vertelde van Priem in de tourkaravaan de ronde. Toen Negri. "Hij heeft zich in de ronde van Italië door een auto laten voortrekken". De Italiaan raadpleegde de Tourleiding. "Wat gaan jullie er aan doen? Die straf van de Italiaanse wielerbond wordt toch zeker door de Franse overgenomen?" Robert Silva van L'Equipe, het blad dat de Tour organiseert, haalde zijn schouders op. "Wij hebben niets over een straf over van Priem vernomen, wij zullen er naar informeren". Schorsing Liebregts in zijn auto aankwam, werd hij onmiddellijk door journalisten aangeschoten over het geval Priem. mochten starten. Ik weet wel waarom. Ze hadden gehoord dat Smit zo snel is in d et enz wren bang dat hij een aantczou wegka pen, waardoor enkele Italiaanse sponsors veel reclame zou worden onthouden. Dat het juist op de etappe naar Bari gebeurde, spreekt nog meer in die richting, want die etappe was helemaal vlak en de aankomst was een kolfje naar de hand van Smit. De dag ervoor hadden 140 renners achter auto's gestayerd, maar ze haalden er alleen Smit en Prinsen uit om bestraft te worden. "Die Italianen zijn gek", reageerde Liebregts woedend, "Cees Priem heeft niet eens aan de ronde van Italië deelgenomen, hoe kan hij dan in hemelsnaam geschorst worden? Is er iets gebeurd in die Giro? Liebregts: "Zij hebben aaar Theo Smit en Prinsen uit de wedstrijd genomen, omdat zij aan een auto zouden hebben gehangen. Dat gebeurde voor de start van de etappe naar Bari. De renners stonden klaar om te vertrekken toen Smit en Prinsen Te veel plotseling door commissarissen werden opge zocht die hen meedeelden, dat zij niet meer "Ach", zei Cees Priem, "laat ze toch kletsen, ne bestellen". zolang ze dat doen vinden ze ons belangrijk". Piet Liebregts schudde zijn hoofd: "dat ben ik niet met je eens. Eerst hebben de Italianen ons niet uitbetaald, we krijgen nog geld van hen van de ronde van Sardinië, de Tirreno Adriatico en de ronde van Italië. Vervolgens nemen ze Smit en Prinsen uit de wedstrijd en tenslotte komen ze hier in Frankrijk vertellen dat jij geschorst bent. Dit is te veel Italië tegenkomt, mag je op mijn kosten onmiddellijk een kist van de beste champag- BORDEAUX Achteraf zal Louis Caput het niet betreuren dat hij voor zijn Tourploeg aan de 35-jarige Barry Hoban de voorkeur gaf boven de 23-jarige Kees Bal. In Bordeaux beleefde de Engelsman gisteren jeen van zijn jaarlijkse hoogtepunten in de Tour. Hij won na een serieu ze eindsprint zijn achtste toure tappe. Bordeaux, dat jarenlang de naam had de tourstad van de Nederlanders te zijn, is in feite de stad van Barry Hoban. In Bordeaux haalde in 1964 de toen nog onbekende 24-jarige Engelsman voor het eerst de frontpagina's. Op de wieler baan, dezelfde waarop hij giste ren zegevierde, sprintten de des tijds befaamde Fransman An dre Darrigade en Hoban zij aan zij. Het verschil was op de eind streep nauwelijks waarneem baar. Hoban dacht dat hij ge wonnen had, reed juichend een prive-ereronde en viel vervol gens dolgelukkig in de armen van enkele Britse volgers. Even later werd evenwel bekend ge maakt dat Darrigade zijn voor wiel een fractie van een seconde en een tiende van een centime ter eerder over de eindstreep had geworpen. Hoban was „slechts" tweede en hij barstte onmiddellijk in tranen uit. De De sprinters behaalden weer de uitslag. Barry Hoban passeert vóór Van Linden de meet, terwijl Karstens, zich weer voor het eerst in het sprint geweld mengend, vijfde werd. foto van de huilende Engelsman haalde destijds vele voorpagi na's. de boulevard van deze kust plaats huilend op het erepo dium. Twee jaar later, met kerstmis 1969 trouwde Barry Hoban de weduwe van zijn vriend. DcepénAetZKScteH 5JULI.9eETAPPE.131 km 6 JULI RUSTDAG Tragisch Vreugde Het duurde drie jaar eer Barry Hoban opnieuw alle voorpagi na's sierde. In 1967 kwam hij op tragische wijze in het wereld nieuws. Op de Mont Ventoux stierf -zijn beste vriend Tom Simpson, en Barry Hoban bege- 'leidde die avond de weduwe van Simpson, Helen, naar het zie kenhuis waar zijn vriend lag opgebaard. De volgende dag mocht hij als blijk van medele ven van het peloton in de Sete de etappe winnen. Hij stond op Op 35-jarige leeftijd beeft Ho ban een wonderbaarlijke sprintsnelheid gehandhaafd. Hoe kon hij de tien jaar jongere Rik van Linden, één van 's we reld snelste sprinters verslaan? Hoban: „Ik ken deze wielerbaan als geen andere renner. Een paar jaar geleden won ik ook in Bordeaux. Ik weet dat de baan groot en lang is en dat je hier niet te vroeg met de sprint moet beginnen en de moed moet hebben om te kunnen wachten. Moser maakte een onvergeeflij ke fout. Ik kwam in tiende posi tie de baan op. Moser demareer- de, Godefroot ging mee in zijn wiel maar ik wachtte nog even. Eerst op het laatste rechte eind ben ik naar voren geschoven, juist op tijd om te winnen". Hoe mijn overwinningen niet de aan- reageren de Engelsen op zijn dacht die ze verdienen. Maar toursuccessen? Hoban: „Ik heb ach, ik ben tevreden, ik ben na altijd de pech dat er gelijk met Poulidor de oudste man van het de Tour de France het tennis- peloton, en op mijn leeftijd nog tournooi in Wimbledon wordt een etappe winnen, geeft dubbe- gehouden. Daardoor krijgen le vreugde". BORDEAUX Het verloop van de rit over 134 kilometer van Angouleme naar Bordeaux was: Km 1: vertrek van 131 renners.' Km 35: Plaagstoot van Van Im- pe en Karstens, vaart peloton vliegt omhoog en veld breekt in twee delen. Km 44: Gesloten spoorwegover gang brengt hele veld weer bij elkaar. Km 94: Demeyer wint premie sprint voor Hoban en Antonini. Km 110: Doorkomst op de Cote de Camarsac (vierde categorie). 1. Van Impe, 2. Torres, 3. Merckx. Km 120: Korte aanval van Ko ken, Janssens, Delcroix, Genet en Mintkziewicz. Km 122: Fedor den Hertog ont snapt met Le Guilloux, Guttie- rez, Fabbri, Beyssens en De Wit te. Aanvallers vier km verder teruggepakt. Km 132: Den Hertog probeert het opnieuw, met De Witte aan zijn wiel. Zonder succes. Km 134: Hoban wint eindsprint voor Van Linden en Moser. Merckx behoudt gele-, Van Lin den groenetrui. Laurent uit de strijd genomen na overschrij ding tijdslimiet met 6 minuten 'en 50 seconden. (Van onze speciale verslaggever) BORDEAUX „De Karst" rijdt erg goed. Dat geloof je niet? Vraag het aan Van Impe, daar staat hij. Ik was gisteren de beste in de kopgroep. Ik had dat groepje gewoon uit elkaar kunnen rijden. Ik heb het niet gedaan, want de Karst speelt verstoppertje. Hij laat zich niet zien, maar hij zal op een dag toeslaan, misschien al vandaag in Bordeaux". ik heb het aan Karstens en aan Mintkie- wicz te danken dat ik nog vooraan sta in het klassement Zij brengen mij met hun routine altijd naar voren op momenten dat een beslissing dreigt te vallen. Volgens mij gaat Karstens nog een etappe winnen". Gerben Karstens is 33 jaar. In 1966 won hij zijn eerste etappe in de Tour. Sindsdien is hij steeds een opvallende figuur in het peloton gebleven. Het vorig jaar nog droeg hij enkele dagen fier de gele trui. Een lange monoloog van Gerben Karstens gisterochtend in Angoulème Karstens is c aan zijn achtste Tour de France bezig, DpcKtHkel maar tot ieders verrassing heeft hij nog geen hoofdrol kunnen spelen in de massa sprint, zoals hij elk jaar heeft gedaan. Karstens: „Ik mis het wedstrijdritme, na mijn operatie op 22 mei heb ik te weinig wedstrijden kunnen rijden. Onderweg ben ik sterk, kan ik alles, maar in de eindsprint kom ik nog tekort In de sprint te Angoule me reed ik op 200 meter voor de finish nog in het wiel van Eddy Merckx. Je wint, flitste het door mijn hoofd. Plotseling blok keerden mijn benen en ik werd er zo afgereden. Maar ik troost me met de ge dachte, dat ik elke dag sterker wordt vraag het maar aan Van Impe". Gele trui De kleine Belg bevestigde de woorden van Gerben: „Hij doet heel veel voor de ploeg, Hij staat nu achttiende in het algemeen klassement maar dat interesseert hem niets. „Ik heb nog nooit voor het klasse ment gereden, ik ben een man van het spektakel, van de dagprijzen. Ik leef ook van dag tot dag. Er zijn renners die precies weten welke obstakels zij in de komende week tegenko men. Ik kijk alleen maar naar het parcours van de volgende dag. Ik plan nooit iets, als ik me goed voel vlieg ik erin". Karstens is er zelf ook van overtuigd dat hij in deze ronde nog voor spektakel zal zorgen. „Ik heb mezelf getest in de tijdrit te Merlin Plage. Daarin werd ik vijftiende en ik liet j een hele reeks vedetten achter me. Dit was voor mij een teken dat ik naar de vorm toe groei. Be kan op een dag alleen aanko men, ik voel het ik wacht alleen op het Gerben Karstens heeft altijd zijn woordje klaar. Ook in een onderonsje met ploegleider Louis Caput van rit juiste moment". winnaar Barry Hoban en Joop Zoetemelk. Onze landgenoot Gerben Karstens ruikt aan de bidon, die hem voorgehou den wordt door Gan- Mercier „directeur sportif'. Luis Caput. Zou er Bordeaux in zitten. Omniumtitel voor Roy Schuiten AMSTERDAM Roy Schuiten is gisteravond op de wielerbaan van Sloten (Amsterdam) Nederlands kampioen omnium voor professionals geworden. Tweede werd Cees Stam en derde titelverdediger Leo Duyndam. Harrie van Leeuwen werd achtste. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Terwijl de rijders met nog een ronde te rijden langs de jurywagen flitsten, liet mlcrofonist George van de Enden als zijn visie horen dat hij Juul Bruessing de groot ste kans gaf om als eerste over de streep te gaan. Enkele minuten later werden zijn woorden bewaarheid. Uit de groep van tien koplopers toonde Juul Bruessing zich weer de rapste en werd daarmee winnaar van de vijfde en voorlaatste etappe van de Internationale Wieier Avond Zes daagse. En met deze overwinning was de Amstelvener tevens al officieus winnaar van de IWA. Het enige dat hij nog moet doen om dit feit officieel te laten worden, is ook de laatste etappe vanmiddag uitrijden. De vijfde etappe stond vooral in het teken van de Duitser Gregro Braun. Vrijwel onmiddellijk na het startschot deed hij een geslaagde uitlooppoging en met het aantal verrreden rondes slaagde hij erin zijn voorsprong uit te bouwen. De ronde winst die hij op het peloton boekte kon hij echter niet lang vast houden. Mede op initiatief van Juul Bruessing ontsnapte een groep van tien man, waaruit later Sjaak Vooys terugviel wegens een lekke band, die de jacht op Braun inzette. En met succes want met nog zo'n vijfentwintig rondes te rijden kwam men bij elkaar. In de wetenschap dat e pogii i zijn 1 zijn rondjes draaien. Vier ronden voor de finish besloot de jury de coureurs die op een ronde waren gereden alvast af te laten vallen. Van deze groep was Huisjes het snelste en legde daarmee beslag op de elfde plaats. De Raas finishte als twaalfde. Daarna ging de aandacht van het publiek volledig uit naar de groep die bestond uit Kieften- burg, Post Weissinger, Van Leeuwen, Bruessing, Lutz, Braun, Mak, Groote- goed en Hoekstra. En dat de ex-prof uit Amstelveen zich in die laatste paar honderd meter van zijn concurrenten losreed en daarmee zijn zeventiende seizoenzege opeiste verbaasde eigen lijk niemand. Bruessing had zijn klas se weer bewezen. Uitslag: 1. Bruessing 80 kilometer in 2.01.27, 2. Weissinger, 3. Braun, 4. Hoekstra, 5. Lutz, 6. Van Leeuwen, 7. Mak, 8. Grootegoed, 9. Post en 10. Kieftenburg. Stand algemeen klassement: 1. Brues sing 46, 2. Hoekstra 26, 3. Braun 24, 4. Van Leeuwen 23, 5. Huisjes 18, V JOOP ZOETEMELK OORDEELT Tijdrit van vandaag ligt me Vandaag start ik in de tij drit achter Van Linden en enkele journalisten vertel den mij dat dit niet zo gun stig zou zijn, omdat Van Linden een sprinter is en geen tijdrijder, waaraan je je kunt optrekken. Ik zie daarin toch geen probleem. Want in een tijdrit rijd je toch zo hard als je kunt Er zijn wel eens momenten ge weest dat ik voordeel kon behalen. In 1971 werd ik door Eddie e Merckx ingelopen en tot aan de finish ben ik toen op 50 meter achter hem blijven rijden. Dat hielp na tuurlijk een stukje. Ik ver wacht vandaag toch een be tere prestatie te leveren dan in de tijdrit te Merlin Plage. Het parcours ligt me veel beter, het is een beetje heuvelachtig. Uit Nederland heb ik nog geen reacties gekregen. Dat was ook in andere jaren zo. Alleen toen ik in 1973 een steenpuist op mijn achter werk kreeg, kwamen er sta pels brieven met raadgevin gen. Houd moed, stond er inen doe dit of dat De mensen hadden er heel wat op verzonnen om me van die steenpuist te bevrijden. De overwinning van Bariy Hoban heb ik van nabij meegemaakt Ik kwam ach ter in het peleton op de wielerbaan binnen en ik lette meteen op hoe aan de overkant van de Baan Bar ry naar voren schoof. Hij is een ervaren rot en ik wist dat hij een goede kans zou maken. Want hij had me verteld dat hij goed reed. Hij wint trouwens elk jaar wel een etappe. Zijn overwinning is goed voor de ploeggeest als een van je kameraden wint is het plezierige dat er 's avonds altijd een klein feestje is". Bordeaux Uitslag van de achtste etappe van Angoulème naar Bor deaux over 134 km: 1. Hoban (Eng- Caput) 3 uur, 25 minuten en 54 seconden, 2. Van Linden (Bel-Ferret- ti), 3. Moser (Ita-Bartolozzi), 4. Gode froot (Bel-Schottc), 5. KARSTENS (Ned-Stablinski), 6. Bazzan (I&a-Fon- tana), 7. Gavazzi (Ita-Fontana), 8. Delepine (Fra-Schotte), 10. Cigana (Fra-Lapebie), 11. VIANEN (Ned-Ca put), 12. Allan (Aus-Libregts), 13. An tonini (Ita-Fontana), 14. Lievens (Bei- Lel an gue), 15. Moneyron (Fra-Schot- te), 16. Ovion (Fra-De Muer), 17. Esclassan (Fra-De Muer), 18. Rottiers (Bel-Lelangue), 19. Pee lm an (Bei- Sa ura), 20. PRIEM (Ned-Liebregts), 37. KUIPER (Ned-Liebregts), 42. KO KEN (Ned-Liebregts), 69. SMIT (Ned-Liebregts), 70. PRINSEN (Ned- Liebregts), 81. ZOKTEMEI ,K (Ned- Caput) 104. DEN HERTOG (Ned-Lie- bregts), 108. KAMPER (Ned-Lie bregts). 127 KNETEMANN (Ned-Ca- put), allen in 3.25.54. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Merckx (Bel-Lelangue) 32 uur, 44 min. 59 sec., 2. Moser (Ita-Bartolozzi) op 31 sec., 3. Pollenüer (Bel-Scholte) op 1.13, 4. Thevenet (Fra-De Muer) op 2.11, 5. Van Springel (Bel-Schotte) op 2.36, 6. Poulidor (Fra-Caput), z.t, 7. Gimondi (Ita-Ferretti) op 2.38, 8. Van Impe (Bel-Stablinski) op 2.54, 9. Battaglin (Ita-Fontana), op 2.57, 10. De Meyer (Bel-Schotte) op 2. 8, 11. ZOETEMLK (Ned-Caput) op 3.08,12. Hezard (Fra-Caput) op 3.12, 13. Knudsen (Noo-Fontana) op 3.20, 14. Van Linden (Bel-Ferretti) op 3.20, 15. Danguillaume (Fra-De Muer) op 3.21. 16. Godefroot (Bel-Schotte) op 3.22, 17: KUIPER (Ned-Liebregts) op 3.37, 18. KARSTENS (Ned-Stablinski) op 3.5 19. Rottiers (Bel-Lelangue) op 3.57, 20. Hoban (Eng-Caput) op 4.01, 55. PRIEM (Ned-Liebregts) op 6.00, 59. DEN HERTOG (Ned-Liebregts) op 6.20, 74. KNETEMANN (Ned-Ca- Eut) op 7.30, 99. PRINSEN (Ned-Lie- regts) op 8.55, 100. KAMPER (Ned- Liebregts) op 8.59, 104. VIANEN (Ned-Caput) op 9.32,111. SMIT (Ned- Liebregts) op 10.21, 117. KOKEN (Ned-Liebregts) op 10.36. Dagploegenklassement: 1. Schotte (Godefroot, Delepine, De Meyer) 10 uur, 7 min., 42 sec. (21 plaatsen), 2. Fontana (Bazzan, Gavazzi, Antopini) z.t (26 plaatsen), 3. Caput (Hoban, VIANEN, Perin, z.t 39 plaats), 4. Stabünski (KARSTENS. Mintkie- wicz, Martinez) z.t (55 plaatsen), 5. De Muer (Ovion, Esclassan, Bour- reau), z.t (55 plaatsen), 6. Geminiani (Campaner, Mollet, Firminho) z.t (69 plaatsen), 7. Liebregts (Allan, PRIEM, KUIPER) z.t (69 plaatsen). Algemeen ploegenklassement: 1. Schotte 98 uur, 20 min., 12 sec., 2. Caput 98.21.29, 3. Lelangue 98.22.34, 4. Bartolozzi 98.23.24, 5. Ferretti 98.23 51. 6. De Muer 98.24.06,11. LIE BREGTS 98.29.38. Berg klassement: 1. Van Impe (Bel) 21 punten, 2. Torres (Spa) 10. 3. ZOE TEMELK (Ned) 9. 4. Merckx (Bel) 7, 5. Misac (Fra) 6, Moser (Ita). Puntenklassement: 1. Van Linden (Bel) 202 punten, 2. Moser (Ita) 145, 3. Esclassan (Fra) 133, 4. Merckx (Bel) 129, 5. Godefroot (Bel) 110, 6. Hoban (Eng) 91. 7. Rottiers (Bel) 65, 8. Smit (Ned) 63, 9. Priem (Ned) en Gavazzi (Ita) 62.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9