Eigenlijk ben ik al een tijd een wrak Billie Jan King: RUSSËN REEDS VOOR OP BILL SHERIDAN GAAT VOOR DAS SPELEN AMERIKAANSE ATLETEN NA ZESDE EN LAATSTE WIMBLEDONTITEL Supertrio- ren op Duindigt Vollebregts zijn derde Vïel spelers vcor Buitoni ZATERDAG 5 JULI 1975 LEID SE COURANT/ PAGINA 8 Met een hele brede grijns toont Billie Jean King haar trofee die zij verdiende met haar zesde Wimbledontitel. De gewijgde weerssituatie op de órde dag van de Kaagwee heeft grote in vloed op iet zeilevenement gehad. Dpublieke belang stelling vas aanzienlijk minder dn de voorgaande dagen, oranks het feit dat juist de races door de krachtige/ind veel interes santer wan. Plezierig wa ren deze omstandigheden overigens vei voor het be dienend pEoneel van de Kaagsociëtt, dat plotse ling veel nsr mensen bin nen het kegelvormige ge bouw moei verwelkomen. Barkeepste Wïlma was daar best glukkig mee. „Je kunt beter constant bezig zijn, dan raar op je klan ten te moeti wachten". De krachte wind bracht niet ail een ie zeilers af en toe in moeijkheden, maar ook de orgnisatoren. Rond de klok va twee uur, enke le minute: voor de start van de egenboogklasse, klonk het erschrikt uit de speaker: jVil meneer De Wit van de boeien boot ogenblikkijk naar het in- formatiecctrum komen. De startin waait weg". Een lichüijk overdreven panieksitutie, want er was slechts éo van de twee boeien losslagen. Boven dien was iet wat onzinnig de heer >e Wit naar het informaticentrum te laten opdraven.Genoemde heer was dan ok zo verstandig in de boeinboot te stappen om met gote snelheid het op drift graakte, onmisba re stuk mteriaal op te vis sen. De strt van de Regen- boogkiassi kon dankzij zijn snelle reaöe alsnog op tijd plaatsvinón. In de ochenduren was ai een a ami Regenbogen voor de lolland-Frieslan- drace vanstart gegaan, die ditmaal en debacle werd voor de lollandse ploeg. Het Regenoogdiner van de avond darvoor had de Hollander, duidelijk van slag gebraht. De nuchtere Friezen ws ten het een en ander uit e buiten, hoewel de eerste tfaats in de derde race hun reus voorbij ging. Die bleek jameliik wegge legd voor eamleider Bouk van Wijk, naar zijn eerst volgende iloeggenoot fi nishte pas ds zevende. De Friezen leii;n door dit plotselinge nachtsvertoon met een ruim» voorsprong en de Hollande ploeg mag niet meer in iaat worden geacht het pintenverschii in de laatste nee, die van daag wordt gthouden, te overbruggen. De start van de Regenboog klasse was gis te-en minder spectaculair dat de voor gaande dagen, toen niet minder dan 31 sthepen aan de race deeinimen. De smalle strook water deed toen een aantal boten te vroeg starten, die onder ge juich van de toeschouwers werden teruggeroepen. Gis teren verschenen er slechts 21 boten aan de startlijn, waardoor voor ie zeilers meer ruimte ontstond om zo snel mogelijk weg te zijn. Zelfs de krachtige wind gooide geen roet in het eten en de burgemees ter van Warmond riep na het startschot dan ook hoogst verbaasd uit: „Ze zijn allemaal goed vertrok ken! Niemand ging in de fout!" Het amusement moest voor de argeloze toeschouwer veel vergoeden, want over dag viel er vanaf de wal aanmerkelijk weinig te be leven. Els en Wessel zorg den in hun feesttent voor een groep musici, die onder de naam „Seabirds" de mensen moesten bezighou den. Een barkeeper, die nog nimmer van de groep had gehoord, stond er in eerste instantie wat scep tisch tegenover. „Seabirds? Dat zullen wel vreemde vo gels wezen". Jos Heymans Uitslagen: Recenboogwedstrijd Holland-Friesland: 1. Bouw Wijk (H), 2. Hettinga (F), 3. punker (F). 4. Ter Beek (F), 5. De Vries (F), 6. Jager (F). 7. De Groot (H), 8. Amsterdam (F), 9. Van Asten (H), 10. Booy (H), 11. Van Staveren (H), 12 Metselaar (H). Stand na drie wedstrijden: 1. Friesland 106,75 punten, 2. Holland 131,50 punten. Regenboog (individueel): 1. Bouw van Wijk. 470-klasse: 1. Neeleman jr.. Spanker: 1. Hiemstra. Schakel: 1. Tineke Thijssen. Flying Junior: 1. Ten Raa. O K-jollen: 1. Ris. Solo: 1. Schaberg. Vaurien: 1. Van Riet Jeugd: 1. Tol. 12-voetsiollen: 1. W. Reijers. Cadet: 1. Dront- Valken: 1. Juraij. Vrij heid: 1. Thomas. Randmeer: 1. Hiemstra. 16 m2: 1. Breur. La ser: 1. Wulffers. Olympiajollen: 1. Schlieker. Pampus: 1. Frech, 2. Neeleman sr. (Van onze speciale verslaggever) Ze loopt rond met een rode neüs en een malle krullebol. Ze kan kinderlijk dol doen en bijtend scherp zijn. Billie Jean King, verkouden, uitgelaten, ad rem, een vrouw van 31 jaar met een onblusbare levenslust en een zeldza me geldingsdrang. Gisteren hebben zich alle facetten van haar opwinden de persoonlijkheid voor de zoveelste keer geslaagd gebundeld: Billie Jean King veroverde haar zesde Wimble dontitel in het enkelspel. Op de haar eigen wijze, stormenderhand en gena deloos. Ogenschijnlijk zonder senti ment, maar er waren wel degelijk gevoelens van onzekerheid, nostalgie en medelijden. Medelijden met het slachtoffer, Evon- ne Goolagong. De 23-jarige Australi sche, sinds kort gehuwd met de Lon- dense makelaar Roger Cawley, kreeg van Billie Jean maar één game: 6—0 6-1 in veertig minuten. De Amerikaan se: "Ik vond het heel erg voor Evonne. Ze is een goede vriendin van mij. Ik moest mezelf dwingen niet aan haar te denken en gewoon elk punt te spelen". Onzekerheid was er omdat deze tennisspeelsters elkaar door en door kennen. Billie Jean King: "Toen ik op 6-0 en 4-0 stond en zij die ene game maakte, dacht ik: uitkijken, nu komt ze terug. Want daar is ze ontzet tend goed in". En dan de gedachten aan het verleden. BJK: "Ik wilde niets zo graag als deze zesde Wimbledonti tel. Vijf keer heb ik het al gehaald. Wat een tijd is dat geweest. Dit is mijn laatste keer. Ik heb nog nooit zo hard getraind, nog nooit zoveel nagedacht Over hoe het allemaal is gegaan de laatste jaren. Met mij en het dames tennis. Nu kan ik afscheid nemen. De ioneeren moeten het nu doen". Enkele onontbeerlijke statistische ge gevens om de grootheid van Billie Jean King-Moffitt aan te tonen. Zij won zes keer op Wimbledon (1966, '67, '68, '72, '73 en 75). Een naoorlogs record. Voorts haalde ze nog drie keer de finale. Alleen Helen Moody-Wills overtrof haar in dit opzicht met acht titels. De Amerikaanse boekte daar naast talrijke triomfen in andere toer nooien als Australië, Parijs en Forest Hills. Haar score in deze Wimbledonfi- nale was de overtuigendste sinds 1951. Alleen in 1911 kwam de ideale twee keer 6-0 voor, toen mevrouw Lamber- Chambers mej. D. P. Boothby ver sloeg. Ongeloofwaardig De finale. Inzet: ruim 37.000 gulden, maar vooral de eer. Het is een onge loofwaardige partij geweest. Al na de eerste game (Goolagong verspeelde haar service op love) zoemde de menigte onrustig. Terecht, zoals bin nen een half uur duidelijk was. 'Darling Evonne', de verrassingskam pioene van 1971, was nergens. Het pittige, opgeruimde meisje, dat enkele jaren geleden de sprong naar de top in één keer gelukte, sloeg bijna alles mis. "Ik kwam niet aan de bal", aldus de Australische, "als Billie het zo te pakken heeft, berg je dan maar". Ja, ja, de meervoudige kampioene had het inderdaad weer eens op haar heupen. Men kan beslist niet spreken van een off-day van Goolagong. King volleerde scherp, haar backhand sneed als langs een lineaal naar de hoeken en haar eerste opslag was vaak genoeg in om Goolagong onder druk te houden. "Af en toe sloeg ik zelfs een goede fore hand", aldus de oude en nieuwe titel- houdster schertsend. Hoe dan ook, Billie Jean was niet te bespelen. Zij maakte in totaal 54 punten (27-27) tegen Goolagong slechts 24 (10-14, slechts negen op de service van King, waarvan vijf in de tweede game). Billie Jean King dacht niet aan haar slechte knieën, probeerde niet te den ken aan haar tegenstandster. "Het was gewoon mijn dag", aldus de Ameri kaanse, "als al je ballen twee centime ter over het net gaan en tegen de lijnen zitten, kan er weinig meer ge beuren". Billie Jean King speelt dit jaar niet meer op Forest Hills, wel zal zo zo hier en daar nog wat dubbelen. Misschien ook nog eens op Wimbledon. De Ame rikaanse: "Ik stop nu, op mijn hoogte punt. Maar natuurlijk kan ik niet bui ten het tennis. Ik wil graag coachen, begeleiden. Daarnaast ga ik tv-werk doen. Ik zou een goede interviewer willen worden". Ook dat zou Billie- Jean, in 1965 getrouwd met Larry King, best eens kunnen lukken. Zij redt het wel. De vraag is of het dames tennis verder kan zonder haar. Zover is het nog niet, maar toch. Billie-Jean King is ae vrouw van Women's Lib, de onvermoeibare voorvechtster van gelijke rechten, van nivellering van het prijzengeld bijvoorbeeld. Veel is al bereikt Dat het ten koste van popula riteit is gegaan zal haar wellicht heb ben bedroefd, laten merken heeft zij het nooit. Vijftien jaar Billie Jean King, een tijdperk is afgesloten. De kampioene: "Ik ben opgelucht. Eigenlijk ben ik al een tijd een wrak. Ik haat trainen, maar ik moest en zou nog één keer Wimbledon winnen". Het is gebeurd en zelfs de bij tijden schaamteloos bevooroordeelde Engelse 'crowd' had er dit keer vrede mee. Er is blijkbaar toch nog gerechtigheid. Betty Stöve, momenteel in een uitste kende vorm, bereikte twee finales. In het dames dubbelspel, waarvoor zij zich donderdag met haar partner Francoise Durr al plaatste, is zij geen onbekende. Twee keer eerder gaf zij daarin acte de presence. Met Billie Jean King naar een over winning en met Durr naar veri;es. In de halve eindstrijd van het gemen^l dubbelspel leek het er aanvankelijc niet op, dat zij met Alan Stone zo zoi komen. Morozova en Metreveli woi- nen de eerste set (6-2), maar moestei toen toestaan, dat Stöve en Stone mt twee keer 4-6 alsnog de finale (tegei Riessen Court) binnenstapten. Een oi- merkelijke prestatie van Betty Stöv, die vandaag op het centre court van Wimbledon naar twee titels gaat lon ken. De Amerikanen Vitas Gerulaitis en Alex Mayer hebben het herendubbel spel gewonnen. In de finale versloegen zij het Rhodesisch/Australische koppel Colin Dowdeswell/Alan Stone met 7-5, 8-6 en 64. (van onze paardesportmedewer- ker) DEN HAAG Nadat eerst elf draverijen voor de Supertrio werden verreden, heeft de Stichting Nederlandse Draf- en rensport op de Derbydag zon dag 13 juli een Supertrioren op het programma staan. 'Maar liefst vijftien paarden ko men er in de Alibaba Tapijtcen- traleprijs aan de start. De win naar wacht twaalf mille, de rij der of rijdster een ereprijs en de eigenaar een prachtige sier- deken. Voor deze Supertrio-ren de voorspellingen van de Neder landse topamatrice Marianne Ooms, onze paardesportmede- werker en onze sportredactie. Vanaf zondag is het mogelijk op de Nederlandse banen de wed- formulieren op deze triokoers in te leverea De tips: Marianne Ooms: 1. Ebeltoft, 2. Jam berd een, 3. Cap tain's Escort en 4. Darius Ho ney. De selectie van onze spor tredactie: Tracy Jones, 2. Midge- tina, 3. Ebeltoft en 4. Heretic. De prognoses van onze paardes- portmedewerker: 1. Midgetina, 2. Ebeltoft, 3. Coven Cat en outsiders: Jamberdeen en Tracy Jones. TRAVEMIJNDE De gebroe ders Vollebregt bezetten na de vijfde en de zesde race in de zeilstrijd om de Europese titel in de FD-klasse de derde plaats achter de Brit Pattison en de Duitser Batzill. Van Vianen leidt in de open titelstrijd 420-klasse van Neder land na drie races vóór de Fransman Jaffranic. Boudewijn Binkhorst is eerste in de open Nederlandse zeilraces in de Finnjollenklasse, eveneens bij Medemblik. Peter Vollebregt is tweede. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Bill Sheridan speelt volgend seizoen mits hij dan nog in ons land is bij de Delftse basketbal club DAS die in het district uitkomt. De bondscoach van het Nederlandse team en op dit moment ook honkballer bij Hotam Storks heeft overschrijving als speler van Punch aangevraagd, om dat hij zelf wat meer wil spelen. Of de Amerikaan volgend seizoen op nieuw met de coaching bij Punch zal zijn belast is ook één van de onzekere factoren die worden bepaald door het al of niet vinden van een sponsor door de Delftse landskampioen. Sheridan wil graag nog een jaar in ons land blijven, maar als de onzekere financiële situatie van Punch voortduurt en tot het begin van de nieuwe competitie niet heeft geresulteerd in een verbintenis met een geldschieter zal hij zijn verblijf hier opnieuw bezien. „Mogelijk dat er iets kan worden gecombineerd", zegt de Amerikaan. „Ik zou aan de Americain highschool hier les. kunnen geven en ergens nog wat training erbij kunnen doen. Als Punch volgend seizoen louter met Nederlanders moet spelen is er toch een goed team van te maken. Punch krijgt de goede guard Rijks van DAS erbij en énkele jongeren die tot dusver vaak bankspeler waren breken misschien door. Dan heb je toch een goede ba We zijn ook in contact met een Neder landse Amerikaan, die echter slechts kan komen als er een sponsor wordt gevonden". Onzekere factoren in de toe komstige basis van Punch zijn Van Tuyll en Van Woerkom, van wie nog niet vaststaat of zij volgend seizoen weer spelen. DEN1AAG In de eredivisie basket bal ln de balans worden opgemaakt van e overschrijvingen. Buitoni, het voonalige Levi's Flamingo's kreeg aanznlijke versterking in de personen .van tmama, Bartholome, Freeman Hoekma (allen Typsoos) en Neder- hoed in NN Donar. Harrie Kip vertrok naar inzo, dat Roel Tuinstra van Fri- sol ovnam. De overige spelers van het uiteer gevallen Typsoos, Kroder en Leysrr, gingen naar resp. Deltalloyd en Gard de Lange. GDL ontving voortóohn Pleick (Markt) en Jan Koo- ring (iVU). Tim Parker ging van Kin zo na. Markt. Bij Transol deden zich weinigrijzigingen voor. De Rotterdam mers ïmen Allan Hale van Frisol in .hun gederen op, maar verloren Marcel Welch in Arrows. KIEV De 10.0 seconden, waarmee Valerl Bortsov het Europese record op de 100 me ter evenaarde, was het hoogte punt op de eerste dag van de dertiende atletieklandenont- moeting tussen Rusland en de Verenigde Staten, die in Kiev wordt gehouden. Bortsov kwam voor de vijfde keer in zijn carrière tot deze tijd, die hij met nog dertien anderen heeft gerealiseerd. Na de eerste dag heeft Rusland reeds een ruime voorsprong van 104-63 opgebouwd. De Russi sche heren wonnen zes van de negen nummers. In het stadion waren nauwelijks 10.000 toe schouwers aanwezig, die de re gen trotseerden. Bortsow impo neerde ook op de 4 x 100 meter, die eveneens door de Russen werd gewonnen. De beste Ame rikaanse prestaties werden gele verd door Mike Shine. Ken 'o- pejev en Steve Vinson. Shie zorgde voor de eerste Amri- kaanse winst door de 400 mer horden te winnen in 50.0 seco den. De Russische heren hebbn na de eerste dag een voorsprog van 55-39. De Russische dams staan er nog beter voor: 49-1. Alleen Joni Huntley zorgde Ij het hoogspringen voor een Am rikaanse zege. Met 1.84 m. ble( zij de Russische Galina Filatov (1.81 m) voor. De Bulgaarse di mes komen in het stuk nie voor. Zowel tegen de Russisch als tegen de Amerikaanse ploei hebben zij reeds een forse ach terstand opgelopen. Naast het geevenaarde record van Valeri Bortsov werd er nog een record gevestigd. Op de 4 x 100 meter kwamen de Russi sche heren tot een wedstrijdre cord van 38.7 seconden. De be ste tijd tot nu toe stond sinds 1970 eveneens op hun naam met 39.1 sec. Op de 10.000 meter kwamen de Russen Vladimir Merkoesjin en Anatoli Bodran- kov na 28 minuten en 44 secon-" den gelijk over de finish. De Amerikaan Glen Harold slaagde er niet in de beide Russen bij te blijven. Hij moest genoegen nemen met een nog minder im ponerende tijd van 29 minuten en 1.4 secondea LONDEN Tijdens internatio nale atletiekwedstrijden in Crystal Palace bij Londen heeft de Poolse Irena Szewinska het wereldrecord op de 300 meter voor dames gebracht op 35,7 seconden. Het oude record stond met 36,2 seconden op naam van de Britse Donna Mur ray, die nu in 37 seconden als tweede eindigde. Valeri Bortsov finisht als eerste in 10,0 sec.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8