Kort geding van Kotalla tegen Van Agt Kabinet wil overleg met Landbouwschap Joden wilden wraaL nemen na bomaanslag 'Thuislanden' lonken naar investeerders fieidóeGoumtit Eikes vraagt uitstel betaling aan Toeristen in Italië maken zelf bedden op OVER NKOMENSPOSITIE Portugese kerk in botsing met militaire leiding Kenteken zoeken secondenkwestie Zonniger ZATERDAG 5 XJLI 1975 LEIDSE COURANT PAGIN A T DEN HAAG Haag LNP) - Het kabinet wil niew over leg met het Landbcwschap over de inkomensskatie in land- en tuinbouw. Minister mr. A. vanier Stee heeft dit gisteren irzijn ge sprek met het Landb«wschap gezegd, toen het soap aan kondigde dat het op korte ter mijn een onderhoud met het kernkabinet (inclsief de minis ter-president) gaat aanvragen. Het nieuwe overleg, zo meende de minister, kan het best begin augustus worden gevoerd, om dat dan de definitieve beleids voornemens van het kabinet voor het begrotingsjaaar 1976 worden afgerond. Vóór prins jesdag bepaalde toezeggingen doen, zo liet de minister nog eens weten, is niet mogelijk, omdat eventuele sociale en fis cale maatregelen ook beteke nis kunnen hebben voor ande re sectoren. Het landbouwscahp heeft op 3 juni al een gesprek over de inkomenssituatie gehad met een delegatie van het kabinet, waarvan de minister-president geen deel uitmaakte. Over de uitslag daarvan was het niet tevreden. Daarna heeft de Tweede Kamer een vijftal mo ties aanvaard, die verbetering van de inkomenspositie van land- en tuinbouw beogen. Door het landbouwschap ge vraagd wat hij met deze mo ties zal gaan doen, zei de mi nister bereid te zijn tot het bieden van hulp aan bedrij ven, waar de inkomensvor ming duidelijk in de knel komt. Aan het Landbouw-Eco- nomisch Instituut heeft hij daarom verzocht na te gaan of het mogelijk is gegevens te verstrekken, op grond waar van in september a.s. inzicht is te verkrijgen in de vermoe delijke inkomensontwikkeling in 1975/76. TT~ JERUZALEM (Rtr)- De politie in Jeruzalem heeft gisteren met moeite kunnen volkomen, dat een groep joodse extremisten wraak ging nemen o Arabieren, na de bomaanslag van gistermor gen die 13 doden er62 gewonden eiste. De groep joden, die zich TNT noemt (Hebreewse beginletters van „terreur tegen terreur"), wilde zich gaan wreen op Arabieren die in de oude stad wonen. De Israëlische autdteiten hebben een beroep gedaan op de bevolking om wraakcties achterwege te laten. In vele delen van de stad patrouillerenrersterkte politic-eenheden. Het volksfront voor e bevrijding van Palestina heeft de verant woordelijkheid voor 'e aanslag voor zich opgeëist. De bom was verborgen in een kolkast die voor een winkel in huishoudelijke artikelen was gezet, >p een van de drukste punten in de stad. Oogetuigen verklaarcn gedacht te hebben dat het ging om een koelkast die pas wasgekocht en klaar stond om weggehaald te worden. Een van herhad er zelfs in gekeken. „Hij leek mij leeg en daarom deed ik hei weer dicht". De politie had tweeminuten voor de ontploffing een melding gekregen dat een veracht koelkast op het trottoir stond. Er werd een patrouille naar t« gestuurd, die nog maar dertig meter van de koelkast verwijde! was toen deze in de lucht vloog en een regen van metaalspliiers, hout en glas in het rond joeg. Direct na de explosie arresterde de politie ongeveer driehonderd Arabie ren in de omgeving. Brandweerlieden blussen een brandje op het Zion-plein in Jeruzalem, nadat daar een bóm in een koelkast explodeerde. LISSABON (Rtr) - In Portugal is gisteren een rechtstrekse confronta tie ontstaan tusse de katholieke kerk en de militair leiders: de bis- schopen hebben ronuit geweigerd de controle over het luholieke radiosta tion „Renascenca" an de staat over te dragen, zoals geëit was. Deze wei gering van de bisscbpen betekent de krachtigste en meet directe uitda ging aan de militaire leiders, sinls dezen in april 1974 de macht overa- Na een beraad over het besluit vai de revolutionaire raad om het radios taion onder staatstoezicht te steller, gaven de bisschopen een verklaring uit, waarin zij de militairen beschuldi gen van een krachteloze houding doq toe te geven aan de druk van minder- heisgroepen. Zij verklaarden zonder voorbehoud te weigeren het door linkse werknemers bezette radiosta tion over te dragen. De door de regering gemuilkorfde Portugese pers oefende gisteren open lijk kritiek uit op de aarzelende hou ding van de revolutionaire raad. Het invloedrijke weekblad O Jomal zei% dat ontslagen in regering en revolutio naire raad te verwachten zijn. President Francisco da Costa Gomez heeft gisteravond in een toespraak voor radio en televisie de Portugezen opgeroepen harder te werken en meer te produceren. Hij hekelde het „ge-1 ruchtenoffensief' en ontkende dat er sprake zou zijn van enige verdeeld heid binnen de beweging van de strijdkrachten. Hij sprak niet over de uitdaging van de bisschopen. Ondanks de grote onrust en de stakingen luidde een verklaring van de militaire veilig heidspolitie gisteren: „Alles is rustig. Er circuleren alleen maar geruchten. Wij zijn van alles op de hoogte en houden de zaak in de gaten." Protest van IKV en Pax Christi SCHIPHOL Om Nederlandse bedrijven warm te maken voor investeringen b de „thuislanden" in Zuid-Afrika, hebben gisteren premier Matandma van Transkei en premier Phatudi van Lebowa op Schiphol («sproken met Nederlandse industriëlen. De twee Zuidafrikaansc negerleiders maken een rondreis door West-Europa om belangstel! ng te wekken voor investering in hun gebieden. Na afloop verklaarden zij „geinteresseerde toehoorders" te hebben ontmoet, maar toezeggingen voor investeringen hadden zij nog niet gekregen. Voor de bijeenkomst waren ondermeer Philips, Akzo, Unilever en Hoogovens uitgenodigd. De beide premiers vonden het jammer dat in Nederland actie wordt gevoerd tégen investering in Zuid-Afrika in verband met de rassendiscriminatie. Dr. Matanzi- ma verklaard^ dat Transkei in oktober 1976 onafhankelijk zal worden en dal Nederland bijvoorbeeld zou kunnen helpen bij de aanleg van een haven in Port St. John's. Het Interkerke.ijk Vredesberaad IKV en Pax Christi hebben ernstig bezwaar gemaakt tegen de bijeenkomst op Schiphol. Zij wijzen op de aanbeveling van de Raad van Kerken om niet in ZuidrAfrika te investeren en op de vorig jaar gehouden „black renaissance conference", Waar 320 zwarte leiders zich uitspraken voor terug trekking van buitenlandse investeringen uit Zuid-Afrika. „Wij betreuren het zeer, dat Nederlandse bedrijven zich blijven keren tegen de gerechtvaardigde vérlangens van de onderdrukte volkeren in zuidelijk Afrika", aldus IKV en Pax Christi. 133 jar Honderddeën- dertig ja£ is hij gisteren gewor den, Chaie Smi th, een roegere slaaf en nu de oudste tan van Amerika.Een ver- pleegsteivan het bejaardehuis waar Srrh woont kijkt tor hoe hij zijn wjaardag- staart aasnijdt. :Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Politiekorpsen zullen binnenkort profiteren van de gemoderniseerde kente kenregistratie van de Rijks dienst voor het Wegverkeer. De ze week is voor de eerste keer getest, of de nieuwe wijze van registratie de opsporingsactivi teiten van de politie kan ver snellen. Uit de test bleek, dat thans al binnen enkele secon den informatie over kenteken bewijzen gegeven kan worden. Tot voor kort vergde dit soort informatie enkele minuten. De verbeterde kentekenregistra tie, samenhangend met de be ruchte invoering van deel III van het kentekenbewijs, is bijna rond. Vrijwel alle gegevens zijn in de computer ondergebracht De politie maakt van het regi stratiesysteem gebruik om te vragen van wie een auto met een bepaald kenteken is, bij voorbeeld bij ongevallen. Door de computergewijze aanpak wordt een enorme tijdwinst be reikt De testen zullen nog enke le maanden voortduren. In een later stadium zal men onderzoe ken of het mogelijk is, dat de politie zelf aangesloten wordt op de computer. Dit gebeurt al in diverse landen (Duitsland, Enge land en diverse staten in de VS). Door middel van een hot-line en een eigen beeldscherm zouden de opsporingsactiviteiten dan nog sneller kunnen worden ver richt LEIDCHENDAM (ANP) De machinefa- vraagd. Het bedrijf zal in de komende briekinkes NV in Leidschendam, als toele- maanden de personeelsbezetting aanpassen verfbedrijf voor de Nederlandse indus- aan de geringere vraag naar haar produk- trie z'aar getroffen door de sterk afnemen- ten, aldus Enkes. de birijvigheid bij de afnemers, heeft na Economische Zaken heeft zich bereid ver overt: met het ministerie van Economi- klaard overleg met Enkes te plegen over een scheSaken surseance van betaling aange- beperkt boedelkrediet. Kardinaal moet blijven WAT IEDEREEN VERONDERSTELT dat kardinaal Alfrink alleen om formele redenen zijn ontslag bij Paus Paulus indient zal hopenlijk bewaarheid worden. Want als de primaat van Nederland door de last van de jaren niet zo bezwaard wordt dat hij zijn zware taak niet langer kan vervullen. en daar ziet het momenteel niet naar uit zien we momenteel geen betere oplossing dan verlenging van zijn termijn. Een oplossing waarvan verluidt dat ze mogelijk al tussen paus en kardinaal besproken en aanvaard is. IN CONSERVATIEF-KATHOLIEKE kringen wordt gesteld, dat kardinaal Alfrink mede-verantwoordelijk is voor de polarisatie welke het katholieke leven in Nederland beheerst; meer progressie ven vinden dat het vuur in' Utrecht niet meer brandt en alleen maar smeult De grote groep tussen die polen in de bekende zwijgende meerderheid zegt weinig, maar is ongetwijfeld beducht voor een beslissing in de opvolging van kardinaal Alfrink waarbij een van de actie-voerende groepen van links of rechts zich gelukkig voelen zou. Die zwijgende meerderheid heeft het gevoel dat het dan met de kerk en daarop aansluitend met het christendom in Nederland verder bergafwaarts zal gaan. De Heilsverwachting gaat natuurlijk ook dan niet verloren, maar de katholieken die niet polariseren zouden graag de dag nog meemaken, waarop het nieuwe zaad in christelijk Nederland ontkiemen gaat. WANNEER PAUS PAULUS aan kardinaal Alfrink vraagt nog wat bij te tekenen, is dat op zichzelf geen oplossing van een moeilijke kwestie, maar alleen uitstel van de beslissing. In dit geval zou uitstel zeker raad kunnen brengen; want er zijn tekenen die wijzen op een beweging waarbij de sterkst polariseren de groepen zich dermate isoleren, dat de „zwijgende meerderheid" weer duidelijk een eigen kleur gaat krijgen. De kleur welke straks ook bij de opvolging in Utrecht richting-bepalend zou moeten zijn. Vloed van stukken IS DE NEDERLANDSE REGERING tegenwoordig erg kwistig met nota's en daarop lijkende stukken, het bedrijfsleven doet er nog een schep bovenop. Soms krijgen we de indruk dat werkgevers en vakbeweging elkaar via nota's en verklaringen aan het adres van de regering „onder de wapens" houden. Of het allemaal zin heeft? Actie leidt tot reactie, maar op de gemeenschap maakt de papierlawine van vakbewel dat er door werkgevers en vakbeweging op elke ontwikkeling gereageerd wordt en dat weten de twee grote partners in het bedrijfsleven van elkaar ook. DE NIEUWSTE NOTA van de werkgevers heet „Winst, werk, welzijn"; een naam welke opvallend veel lijkt op een vroegere publikatie van katholieke organisaties: „Welvaart, welzijn en ge luk". De nota heeft een tweeledige bedoeling: in de eerste plaats het kabinet-Den Uyl bijvoorbaat laten weten, hoe naar de mening van de werkgevers de voor 1976 verwachte economische en sociale moeilijkheden het best kunnen worden opgevangen; daarnaast is het een waarschuwing naar aanleiding van enkele vakbondsrappor ten, waarin naar de mening van de werkgevers veel te weinig rekening wordt gehouden met de harde werkelijkheid. De werkgeversnota heeft een harde toon. Misschien wel opzettelijk als reactie op de vakbewegingstaktiek om niet de problemen van vandaag te willen onderkennen, maar steeds te praten over moge lijkheden van overmorgen. Weeroverzicht De stabiliteit die het zomerweer de laatste dagen te zien gaf, werd gisteren plotseling onder broken door een snelle on weersstoring uit Frankrijk die boven West- en Midden-Neder land vastliep. Hierdoor bleef het in geheel Noord-Nederland en ook in Limburg de gehele dag zonnig, maar in onze omge ving was de zon vrijwel niet te zien. Voornamelijk in Zeel and en Brabant kwam het tot enkele buien welke zeer actief waren in België met in de Kempen 77 millimeter regen. Later in de middag trok het storingsgebied naar het zuide lijke deel van Duitsland met in Frankfurt 38 millimeter regen vergezeld van onweer. Het ho- gedrukgebied van Engeland tot Zuid-Scandinavië krijgt meer invloed en voert met een noordoostenwind weer wat drogere lucht aan zodat het weekeinde ook in onze omge ving zonniger zal zijn. De kans op een verspreide bui is in het zuiden nog wel aanwezig, maar wordt kleiner. Het is waar schijnlijk dat wij toch enige dagen met goed en stabiel zo merweer tegemoet gaan, ook aan onze stranden. Strandverwachting: geleidelijk meer zon en een matige wind tussen noord en oost. In de middag 20 tot 22 graden, zee water 17 graden. Districtsbestuurder P. Kats van de Indus triebond NW noemde de conclusie van de directie dat er ontsla/en moeten vallen „wel wat voorbarig". Hoevfeol personeelsleden er i zouden moeten afvloeien en op welke ma-1 nier, wist hij niet „Dat is een zaak van de I te benoemen bewindvoerder". Amsterdam ANP De twee advocaten van de Duitse oor logsmisdadiger KoUIla (67), een van de „Drie van Breda", heb ben een kort geding aangespan nen tegen minister Van Agt van Justitie waarin schorsing wordt gevraagd van de ten uit voerlegging van de levenslange gevangenisstraf van Kotalla. Het gaat geenszins om diens vrijlating zei een der advocaten, mr. M. L. Nouwen, uit Rotter dam. Gratieverlening is een recht dat aan de kroon is voor behouden. Het kort geding dient dinsdagmorgen 22 juli om 10.00 uur voor de president van de rechtbank in Den Haag. De vordering is gebaseerd op een onrechtmatige overheids- daad en een beweerde schen ding van het verdrag van Rome van de rechten van de mens in geval van verdere executie van de straf. Schorsing in bijzonde re gevallen van de tenuitvoer legging van een straf voor maximaal drie maanden is een bevoegdheid die de minister van Justitie heeft krachtens ar tikel 46 van de beginselwet ge vangeniswezen. De voornaamste grond van vordering is de slech te gezondheidstoestand van Ko- tSlla, die in de gevangenis van Breda zit ii iiiiii Tentoonstelling Nederlands werk in ruimtevaart (Van een onzer verslaggevers) SOESTERBERG Voor het eerst is op een tentoonstelling alles bijeen gebracht wat Ne derland de afgelopen jaren ge presteerd heeft op het gebied van de ruimtevaart. DAt dat heel wat is, blijkt op de exposi tie die gisteren werd geopend in het luchtvaartmuseum op de vliegbasis Soesterberg en die zal duren tot 30 augustus (voor individuelen alleen zaterdags open, op andere dagen ook voor groepen). Het is geen spectaculaire ten toonstelling met torenhoge ra ketten of complete ruimtevaart- stations, maar er wordt wel een goed beeld gegeven van wat Ne derland in de ruimte gepres teerd heeft. Door de beperkte mogelijkhe den om apparatuur mee te stu ren met Amerikaanse of Euro pese satellieten duurde het tot 1963 voordat een in Utrecht ge bouwd instrument voor het me ten van röntgenstraling van de zon meekon met een Franse sa telliet. Daarna volgden raketpo- reven in Suriname en Japan en ballonlanceringen, tot in het poolgebied toe. Hoogtepunt was in 1972 de lancering van de grote TD-Ia satelliet waarin twee Nederlandse instrumenten, en op 30 augustus 1974 de lance ring van de Nederlandse satel liet ANS. Deze ANS zal moge lijk worden opgevolgd door de IRAS, waarbij de letter I en R staan voor infrarood. Nederland zal meer internationaal gaan sa menwerken waarbij ondermeer gedacht wordt aan een satelliet voor aard- en oogstverkenning. ;Van o e correspondent Frans Wijnands) RflE De bergbewoners van de woeste, maar nuzomers begroeide Abruzzenhellingen hebben de week hun ogen uitgewreven toen ze in ,Jrfst"stormen echte sneeuw zagen vallen. Een gok voor toevallig passerende toeristen was dat d<sneeuwkettingen niet gebruikt behoefden te wrden D uiterst merkwaardige sneeuwval is bijna spbolisch voor de vele meestal onaangename vrassingen waar de toeristen en vakantiegan- gs in Italië de laatste dagen mee te maken (innen) krijgen. \oral twee fenomenen kunnen een stuk vakantie- pzier in Italië momenteel vergallen: de stakingen e het watertekort. De stakingen worden in de reste gevallen wel tevoren aangekondigd, maar R ongemak is er zelden minder om. Vooral in Jord-Italië zijn veel grotere restaurants en bars i enkele dagen gesloten. Ook het personeel van i meeste hotels is in staking. Veel toeristen oeten daarom zelf hun kamers schoonhouden, Idden opmaken en koffers sjouwen. restaurantjes en bars die op familie-basis dreven worden staken niet. Dat zijn er nogal wat, zodat men ais toerist in elk geval met behoeft te verhongeren. En koffers sjouwen kan op een vakantie een onverwachte kans zijn om enkele pondjes af te vallen, als compensatie van de spaghetti- en andere pasta-schotels. In de grote Italiaanse steden worden de laatste dagen zeer onverwacht kortere stakingen afgekon digd in warenhuizen en supermarkten. Het inter nationale- en binnenlandse vliegverkeer heeft deze week vanwege een personeelsstaking ook weer eens een dag lang stilgelegen. Van de stakingen van bepaalde semi-overheidsdiensten zal de door snee-toerist minder merken. Toeristen die per auto of trein Italië verkennen, hebben sinds 1 juli een financiële tegenvaller, omdat met ingang van die datum de tarieven voor binnenlands treinverkeer en de toltarieven voor de meeste autostrada's fors omhoog zijn gegaan. Onverwachte stakingen van het bedienend perso neel op de grote ferries tussen Italië en Sardinië hebben duizenden toeristen tot een gedwongen en hoogst onprettige, superlange picknick op bloedhe te kades verplicht Het is overigens een illusie dat men in het hoogseizoen een kaartje zou kunnen kopen voor deze belangrijke veerdiensten. Watertekort Wel sneeuw, geen water. Het bijna jaarlijks terug kerende verschijnsel van een tekort aan water mag dan een kwestie van gewenning zijn, veel toeristen zijn te kort in het land om er aan te wennen en lang genoeg om het ongemak te erva ren. Een dag per week wordt het water telkens voor een aantal wijken afgesloten. Behelpen, zeker voor hotels en bars, voor restaurants en andere belangrijke verbruikers. Er is te weinig regen gevallen in herfst en winter, het nieuwe aquaduct functioneert nog niet en de waterreserves slinken zienderogen. Dat is de offi ciële verklaring van een bureaucratisch verschijn sel en een onvoldoende beleid. Door bijvoorbeeld grote en kleine scheuren en gaten in het leidingen- net gaan ondergronds miljoenen liters water verlo ren. Ook zuidelijker en op veel eilanden is een waterge brek. Capri lijdt dorst, ook al omdat er geen goed aquaduct is. Palermo en andere delen van Sicilië snakken naar water. In Midden-Italië zijn in een bergdorp tientallen woedende vrouwen elkaar met rieken en ander boerenwapentuig te lijf gegaan, omdat bepaalde families de schaarse aanvoer van drinkwater voor zichzelf wilden reserveren. Een meevaller is dat steeds meer zeewater schoner is of lijkt, nu op veel plaatsen de zuiveringsinstal laties in werking zijn. Rome heeft intussen een strandoorlog achter de rug, omdat de overheid bepaalde dat alle stranden vrij moeten zijn, ook die van de min of meer sjieke gelegenheden waar parasols en strandstoelen op een schoon, geclaimd stuk strand verhuurd worden. Duur van entree en verblijf, maar nu moeten deze paviljoenhouders iedereen toelaten. Een kolfje naar de hand van zee-zoekende Romeinen. De meeste buitenlanders zullen het wel uit hun hoofd laten om uitgerekend bij Rome aan de kust te gaan liggen, waar de zee een vervuilingsgraad heeft bereikt als nergens anders in het Middelland- sezeegebied. Nog een meevaller is de weersver wachting die tot half juli goed weer voorspelt, zij het wat onstabiel. Dat laatste betekent zoveel als sneeuw, storm en hagel, onweer en regen, maar een beetje avontuurlijke toerist zal daar niet tegen op zien- Om paniek en pessimisme te voorkomen: buiten de grote steden, aan zee, in de heuvels op de bergen, kortom op het ruime platteland is de toerist koning en valt de ellende best mee.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7