Laatste Kaagconcours oude stijl Bouw van Wijk zeilt uitsluitend voor z'n plezier en Eusebio geinig vooruitzicht" „Spelen tegen Pele Van Staveren: RUUD SEUR WERKTE DRIE MAANDEN AAN VOORBEREIDING pvciw j LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 JULI 197 Van onze sportredactie KAGERPLASSEN De 55ste editie van de Kaagweek, het jaarlijkse zeilevenement op de Kagerplassen, nadert alweer het einde. Morgen zullen de circa driehonderd boten nog eenmaal uitvaren en dan zit het er weer op. Voor velen betekent de Kaag- week een dagje of vijf heerlijk uit zijn. Een wedstrijdje varen en voor de rest wat rondhangen in of om de Kaagsociëteit Voor Bouw van Wijk, de Woubruggenaar, ligt de zaak anders. Hij moet elke dag tweemaal uitvaren met zijn „Rakker", een regenboog, die dateert uit 1940. Eerst in de vroege morgenuren als teamleider van de Hollandse équipe in de Holland- Friesland-race en 's middags nog eens in de individuele regenboogwedstrijd. „Twee wedstrijden op een dag varen is wel vermoeiend", geeft hij toe, „maar het varen in een regenboog is erg leuk. Ik vaar al vanaf 1964 in de regenboog-klasse en als het niet zo leuk zou zijn, was ik allang overgestapt op een andere boot Je kunt het ook lang volhouden. De conditie is niet het belangrijkste in deze klasse. Het bewijs wordt wel geleverd ,door mijn vader. Die is 73 en vaart nog altijd wedstrijden mee. De groep regen boogzeiler is ook iets aparts. We liggen hier allemaal bij elkaar en er is een lekker sfeertje". Het is de „Rakker" niet aan te zien, dat hij onlangs zijn 35ste verjaardag heeft gevierd. „Toch", zegt Van Wijk, „als je goed kijkt vind je wel het een en ander. Maar het zijn wel sterke boten. Harry Amsterdam vaart nu in mijn oude boot. Die is van 1925 en nog steeds goed voor een paar ereplaatsen". Jachtbouwer Bouw van Wijk zeilt voor zijn plezier. Voor hem zou het als vak man een koud kunstje zijn een nieuwe boot te bouwen, waardoor de prijzenkast in een mum van tijd zou uitpuilen. Van Wijk: „Dat is inderdaad niet zo moeilijk. Ik kan een boot maken, die zeer snel is. Het beste van het beste. Maar het zou de regenboog-klasse niet ten goede komen". Het tekent overduidelijk de instelling van plezierzeiler Bouw van Wijk. Niet het winnen is belangrijk, maar slechts het meedoen. De knusheid van de Kagerplas sen en de Braassem verkiest hij boven het grote werk. Want ook daarin zou Van Wijk kunnen meekomen. „Ik vaar ook in een tornado, een Olympi sche boot, waarmee we zijn geselecteerd. Maar ik doe niet mee aan de Olympische Spelen. Als ik mee zou gaan naar Mont real dan zou ik er erg veel voor moeten laten staan. Je moet vooraf vaak naar het buitenland en daar heb ik weinig zin in. Wedstrijden zoals deze zijn veel leu ker. De vrouw gaat mee en je bent in feite gewoon op vakantie. Het leukste van alles vind ik de Holland- Friesland race. Die wordt steeds interes santer. In 1964 voeren er hooguit 10 regenbogen mee, voornamelijk bestuurd door oudere heren. Maar de klasse wordt steeds populairder. Volgende week zijn op de Braassem de Nederlandse kam pioenschappen en dan varen er zo'n 35 boten mee. Dat is nog nooit vertoond. Trouwens meer dan dertig, zoals nu op De Kaag is ook een record. Het is wel een beetje veel, maar splitsen in twee groepen is ook weer niet zo leuk". Bouw van Wijk is niet de enige man in de „Rakker". Hij is dan wel stuurman, maar zijn assistenten verrichten ook zeer belangrijk werk. Leidenaar Ton Theunis- sen bedient de fok, terwijl Frans Zitman uit Noordwijk vooral het spinakerwerk voor zijn rekening neemt Vooral met de stevige bries, die de afgelopen dagen over De Kaag suisde is dat van belang. Bouw Vein Wijk: „De wind is ruim vol doende. Veel meer heb je echt niet nodig. Dan gaat het problemen opleveren. Maar het is nog altijd beter dan het slechte weer van verleden jaar. Toen regende het vrijwel constant Niet dat ik het erg vind, want als je eenmaal met een wedstrijd bezig bent, dan merk je het niet meer". Bouw van Wijk (40) beperkt zich nu tot het zeilen van wedstrijden in Nederland. Voor een onderdeel van de sport wil hij nog wel eens over de grens gaan. Dat is het ijszeilen. Van Wijk: „Dat doe ik nog het liefst Alle handelingen, die je met ijszeilen verricht, leveren direkt resultaat op. Ik ben ook tweemaal Europees kampioen geweest In feite ben ik ook nog altijd Nederlands kampioen, want de laatste drie jaar zijn er geen wedstrijden meer in Nederland geweest. Er was éénvoudig geen ijs". Hetgeen niet wil zeggen dat Bouw van Wijk nu 's winters op non-actief staat Hij: „Als het even kan varen we 's win ters wel met de tornado. Ik zeil veel te graag om er een half jaar mee te stoppen. Mijn moeder zei vroeger altijd, dat mijn vader en ik aan het zeilen verslaafd waren. Maar liever dat, dan verslaafd aan de drank, voegde ze er dan aan toe". Het gesprek, dat in de „Rakker" plaats vindt loopt noodgedwongen op zijn einde. Bouw van Wijk moet zo langzamerhand weer uitvaren. Over een half uur wordt hij aan de start verwacht en daar wil Bouw van Wijk beslist niet ontbreken, want zeilen is zijn leven. JAN VAN DER NAT (Van een onzer verslag gevers) WARMOND De Cana dese uitnodiging voor Arie van Staveren, waarvan we gisteren al melding maakten, is ge komen zonder dat een van de bestuursleden van Metros Toronto de snelle en wendbare vleugelspeler ooit een bal heeft zien trappen, Toch is men er erg hap pig op Van Staveren in het team te krijgen. En die belangstelling dankt Van Staveren dan aan een vriend van zijn vader die jaren geleden naar Canada emi greerde en bij Metros Toronto belangrijke contacten heeft. Vader Van Staveren op zijn beurt heeft niet nagelaten naar Canadr. over te brieven dat zoon Arie het op de Neder landse voetbalvelden heel niet gek doet. En als er dan wed strijden worden genoemd, waarin de namen van Feye- noord, PSV en Ajax voorko men dan weet men ook in Canada al genoeg, zo is wel gebleken uit het gelegde con tact. Arie van Staveren is ent housiast „Zo'n kans", zegt hij, „krijg ik geen tweede keer. Ik ben nog jong. Wat mij betreft gaat het door". Terug Van de Nederlandse voetbal lers, die in de afgelopen jaren op de Amerikaanse toer zijn gegaan, zijn er maar bar wei nig geweest die er bun tweede Arie van Staveren: „Als ik hoeft het van mij niet". voetballand hebben gevonden. De meesten waren al weer snel terug, met weliswaar pit tig wat dollars in de broekzak maar daarnaast ook met een enorme voetbalkater, omdat het Amerikaanse voetbal niet alleen vrij hard maar ook nog chaotisch in elkaar zit Weet Arie van Staveren wel waar hij aan begint? Hij zegt: „Een paar jaar geleden had ik misschien niet op het aanbod ingegaan. Maar momenteel hoor ik niets dan gunstige be richten. Het aantal toeschou wers stijgt en ook de organisa- maar een beetje meer ga tie schijnt een stuk beter te zijn geworden. En wat mij vooral in het voetbal daar aan trekt is het showelement In Nederland is er weinig show meer te beleven. In Canada kan ik nog eens wat laten zien". Er zijn maar twee dingen die de Spartaan kunnen tegenhou den. „Belangrijk voor mij is hoe de levensstandaard daar is en uiteraard wat de ver- dienssten gaan worden. Als ik maar een beetje meer ga ver dienen dan bij Sparta dan hoeft het voor mij niet Dan verdienen dan bij Sparta blijf ik net zo lief in Neder- land. Als Arie van Staveren toch toehapt en een plaatsje ver werft in Metros Toronto dan voetbalt hij in' de volgende competitie tegen zijn wat be- kender voetbalcollega's Pele en Eusebio, die voor een paar slordige miljoenen de voetbal- J schoenen weer voor de dag hebben gehaald om Amerika voetbalminded te maken. „Spelen tegen Pele en Eusebio is een geinig vooruitzicht Dat 1 heb ik altijd al willen doen. Misschien is het volgend jaar zover". Van onze sportredactie WARMOND Ruud Seur kan eindelijk opge lucht ademhalen, yoor hem zit het meeste werk erop. Drie maanden lang is hij bezig geweest met de voorbereidingen voor het 7de Kaagconcours, het grootste hippische evenement, dat deze streek kent Vandaag, maar nog meer morgen, staat Warmond in het teken van de paar- desport. Vandaag is de jeugd aan de beurt, maar morgen vindt het grote werk plaats. Tal van topruiters zullen dan op het par cours van Manege Peda- gus in Warmond hun kunnen tonen, tijdens een jachtspringconcours, een puissance en een wed strijd voor paren. Ruud Seur: „Vooral dat laatste onderdeel is bijzonder vermake lijk voor het publiek. Er gaan steeds twee combinaties van start, die samen een goed par cours moeten rijden. Maakt de een op een bepaalde hindernis een fout, dan moet de ander dat weer goed maken. Het gaat bij zonder snel, omdat er uitslui tend op tijd wordt gereden. Juist die snelheid maakt het voor het publiek aantrekkelijk. Het gebeurt ook vaak, dat de mensen aanwijzingen gaan ge ven. Normaal is dat verboden. want er mag geen hulp plaats vinden van derden, maar in zo'n Amerikaanse wedstrijd wordt weieens een oogje dichtgekne pen". Het Kaagconcours staat niet on der auspiciën van de Nederland se Hippische Sportbond (NHS), maar onder die van de Federa tie Nederlandse Rijschoolhou ders (FNR). Dat betekent con creet, dat er alleen ruiters mo gen starten, die cliënt zijn bij een erkende rijschool. Seur: „Dat is erg belangrijk, want daardoor kan iedereen in feite starten. Bij wedstrijden van de NHS moet je aan allerlei eisen voldoen, maar hier kan iedereen, die lid is van een ma nege en een eigen paard heeft deelnemen". En dat zijn er noral wat Maar liefst 92 combinaties zullen mor genochtend aan de start ver schijnen voor het jachtspring concours, terwijl er 60 deelne mers zijn voor de puissance en nog eens 45 équipes voor het laatste onderdeel. Ruud Seur: „We hebben tal van mensen moeten teleurstellen. Er waren ontstellend veel liefheb bers, maar er is een grens. We zouden wel vier dagen wedstrij den kunnen houden". Het is geen grootspraak van de Warmondse manegehouder. Even later gaat de telefoon. Ruud Seur heeft minuten nodig om een moeder uit te leggen, waarom haar dochter niet kan deelnemen. „Mevrouw, een dag heeft een begin en een einde. Zo ligt de zaak nu eenmaal". Het antwoord lijkt de persoon aan de andere kant van de lijn nau welijks te bevredigen. Lachend legt Ruud Seur de hoorn weer op het toestel. „Zo gaat het nu de hele dag", legt hij uit „Eigen lijk was het streven om 60 deel nemers te krijgen voor de jacht 92 is eigenlijk te veel, maar veel ruiters combineren de reizen met een vrachtwagen en als je er dan één laat afvallen, worden de kosten voor de anderen zo hoog". Naar alle waarschijnlijkheid is dit zevende Kaagconcours het laatste dat in deze vorm wordt gehouden. Ruud Seur heeft voor volgend jaar andere plannen en voor de toekomst zelfs heel gro te. Legt hij uit: „Volgend jaar wil len we een nationaal con ours organiseren. Dan komen wel licht ook de grote ruiters naar Warmond. Dat ligt natuurlijk aan de data, want de topmensen zijn veel in het buitenland. Maar als ze kunnen dan zullen ze zeker komen. Waarschijnlijk met iets mindere paarden, maar dat neemt niet weg, dat het toch erg aantrekkelijk kan zijn. Nu komen er echter ook ruiters, die hoog staan aangeschreven. Piet Mooy, Jan Dolf ink, Frans van Herten en Herman Seiger zijn mensen met naam in de paar- des port wereld. Deze jongens rij den ook op grote wedstrijden, zoals Jumping Amsterdam, de Indoor-Brabant en het CHI van Zuid Laren. Het Kaagconcours is natuurlijk niet met deze evenementen te vergelijken. De parkeergelegen heid en het ontbreken van een goed inspringveld vormen wel problemen, maar die worden geaccepteerd, omdat men het gewoon erg leuk vind hierheen te komen". In zeven jaar heeft Ruud Seur veel geleerd. Het Kaagconcours verloopt steeds beter. Seur: „We hebben ondermeer geleerd, dat je alles wat je doet met officiële mensen moet doen. Een ringmeester, de jurering, maar zeker ook het opbouwen van het parcours. Voor dat laat ste zorgt adjudant Van Leeu wen, die ook elk jaar het par cours maakt voor het grote CHIO in Rotterdam. Je moet wel met deskundigen werken, want topjongens kennen de re- gelementen zeer goed en alleen officials kunnen die mensen van repliek dienen". Ook voor de toekomst is dat belangrijk. Ruud Seur steekt niet onder stoelen of banken, dat hij voor de toekomst gokt op een groot internationaal con cours in de Leidse Groenoord- hal. Seur: „De Groenoordhal is ideaal. Alleen wil ik ermee wachten tot die nieuwe runder hal klaar is. Dan heb je het helemaal voor elkaar. Voldoen de parkeergelegenheid. Een prachtig wedstrijdterrein en berging voor de paarden. Als je het nu zou doen, moet je met losse tenten gaan werken en En alsof het zo in het draaiboek staat, stapt op dat moment An- dré de Jong, de waarnemend direkteur van de Groenoordhal, de gezellige bar van de manege binnen. Hij wil eens praten over een concours hippique in Lei den Ruud Seur: „Het moet kunnen. Men heeft het in Den Haag in de Houtrusthallen geprobeerd, maar dat liep na twee keer fout De oorzaak was, dat er teveel opperhoofden rondliepen en te weinig indianen. Iedereen die je zag had een lintje „official" op zijn jasje". André de Jong, inhakend op die plannen: „We hebben op 12 ok tober een grote pony-dag. Dat hebben we overgehouden van de Paas-VEBO. In augustus vol gend jaar is die nieuwe hal klaar en dan moet het mogelijk zijn om in de winter van 76 een Indoor Leiden te houden. Mis schien nog niet direkt met inter nationale topruiters maar dan toch zeker met de Nederlandse top" Morgen dus het grote werk voorlopig nog op de gezellige manege achter de Oude Toren in het hartje van Warmond. Een concours overigens waar best leuke prijzen zijn te verdienen. Tenslotte is een kleuren-tv. niet niks. En dat is dan nog maar één van de vele prijzen, die er zijn te verdienen, want het prij zenpakket, dat voor het grootste deel van sponsors afkomstig is, heeft een totale waarde van te gen de elfduizend gulden. Het programma morgen ziet er als volgt uit: Plezierzeiler Bouw van Wijk. VOORN en KONING AIRCONDITIONING BV Beneluxweg 2, Bodegraven. Tel. 01726-3960* 9 uur: aanvang van het jachtconcours met een hindernishoogte van 1.20 meter. Half twee: puissance met barrage. Aanvangshoogte 1.40 meter. Half vijf: concours Ame rican. JAN VAN DER NAT MET. REGEN BOOG „RAKKER" IN KAAG WEEK

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4