Allerlei(ds) Laat streekenergiebedrij f januari 75 ingaan Graven en gravinnen eindelijk rust Milou Penseel ^verrast in Leidse Hout Verwarring op stadhuis over Belofte-kerk Voorstel van provincie aan kibbelende partijen: ZATERDAG 5 JULI 1975 LEIDSE COURANT PA 3 Onder redactie van Jantje van Lëyde, tel. 071-22244 tst.17. Van een onzer verslaggevers Rijnsburg Heel wat langer dan in het draaiboek stond aan- gegeven heeft koningin Juliana 3'ijistermiddag in Rijnsburg de W plechtigheid bijgewoond rond de herbegrafenis van de zestien praven en gravinnen van het Hollandse Huis, wier stoffelijke presten in 1948 bij toeval werden ontdekt bij opgravingswerk- taamheden op de plaats van de voormalige Rijnsburgse abdij. Dat het in de Nederlands Her- vormde kerk een beetje uit de hand liep en de ruim duizend enthousiaste Rijnsburgers bui ten nog wat langer moesten wachten om een blik van de koningin op te kunnen vangen, kwam omdat de koningin bin- sen aan het vragen stellen was eslagen. fant hoewel de toelichting met chtbeelden van professor Glas bergen, de man die in '48 in 1* Alphen aan den Rijn jMet een bloemrijke intocht Jvan alle deelnemers door de gemeente is gistermid dag de 27e Laura beslo- 1 ten. Langs de route ston- ïden honderden belangstel lenden die de deelnemers ,an dit grootse wielere- enement enthousiast in- iaalden. Op de laatste dag van de Laura waren er overigens maar erg weinig uitvallers. Op de foto een van de deelnemende groe pen bij aankomst op het Lauraplein. Van een onzer verslaggevers Leiden Op het stadhuis is verwarring ontstaan over de positie die de gerefor meerde kerk inneemt ten aanzien van de verkoop van de Belofte-kerk. Deze kerk, die momenteel in het Morskwartier staat, is door de gereformeerde kerk te koop aangeboden aan de gemeentelijke psychiatrische inrichting „Endegeest". Deze zou de kerk kunnen gebruiken kis z.g. sluis-gebouw tijdens de komende renovatie. Een voorstel van b. en w. om de Belofte- kerk van de gereformeerde kerk asm te kopen staat op de agenda voor de ge meenteraadsvergadering van a.s. maan dagavond. Nu blijkt echter dat de gere formeerde kerk de Beloftekerk ook te koop heeft aangeboden aan de gezamen lijke kerken in Leiden, die deze willen gaan gebruiken als gemeenschappelijk godshuis in de Meren wijk. Zoals bekend hebben de kerken thans in de Merenwijk alleen de beschikking over de aula van het scholencomplex aan het Valkenpad. Door tussenkomst van ambtelijke zijde kwam de verplaatsing van de Belofte- kerk naar de Merenwijk donderdag j.L onverwachts op de agenda van de raads commissie van ruimtelijke ordening en openbare werken. De commissie ging er mee akkoord dat de Beloftekerk een plaats krijgt aan de Zwartemeerlaan, er geen rekening mee houdend dat de raad a.s. maandagavond moet beslissen over de aankoop van deze kerk ten behoeve van Endegeest. Officieel namelijk heeft de gereformeerde kerk zich nog niet als verkoper (aan de gemeente) teruggetrok ken. Wethouder Tesselaar is door deze hele gang van zaken hooglijk verbaasd. Het is aannemelijk dat hij zich zal verzetten tegen de verplaatsing van de Beloftekerk naar de Merenwijk. Zijn plan voor de stichting van een buurtcentrum in de Slaaghbuurt zou daardoor op de tocht komen te staan. Om dit buurtcentrum te realiseren is namelijk forse financiële steun nodig van de kerken. En het is niet waarschijnlijk dat de kerken hiertoe be reid zijn wanneer zij al de beschikking hebben over een eigen accommodatie in de Merenwijk. Koudekerker wint wereldtitel worst-eten Van een onzer verslaggevers ■Égpudekerk aan den Rijn tijdens een gisteravond in ge- ~bouw De Ridderhof, onder auspiciën van het comité Va- eantiespel, gehouden wereld titelstrijd in het worst-eten is Üe Koudekerker Leo Hogen- doorn met het verslinden van 906 gram rookworst als kam pioen uit de bus gekomen. Burgemeester Van der Linden Jjpf met het luiden van een bel let startsein aan de 18 deelne mers aan deze wat merkwaar dige wedstrijd, waarna zij hun Ert aan de door slager Fons van Veen vervaardigde roo kworsten konden ophalen. Al spoedig lieten enkele van de deelnemers het afweten, ande ren gingen door, waarbij ook Leo Hogendoom. ir j Door de evenals deze avond t benoemde Miss Koudekerk, Agaath van Velzen, werd hem de krans, een versierde roo kworst van enorme afmeting, omhangen en ontving hij uit handen van de burgemeester een bijbehorende oorkonde. Leo zelf was met deze prijzen wel erg gelukkig maar moest toegeven, dat hij aan het slot het gevoel kreeg of de worst rijn oren en neus weer uit Wereldkampioen worst eten Leo Hogendoorn be gint met goede moed aan zijn zoveelste rookworst. kwam. De wedstrijd werd door een groot aantal belangstellenden bijgewoond en eindigde pre cies rond het middernachtelijk 10 Q y pa O* O 99 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG Afgevaardigden van Lei den en 21 omliggende gemeenten hebben gister middag op het provinciehuis in Den Haag de eerste schuchtere pogingen ondernomen om -te komen tot een bevredigende oplossing voor het inmiddels hoog opgelopen geschil tussen beide partijen in de kwestie van het streekenergiebe- drijf. Zoals bekend liggen Leiden en de 21 in de clinch sinds vorig jaar de Leidse raad een in 1973 genomen raadsbesluit naast zich neer legde waar in werd besloten tot wijziging van de beheers vorm van de Stedelijke Fabrieken voor Gas en Electriciteit. De 21 gemeenten, die gas en electriciteit van de SLF betrekken, zouden in een nieuw op te zetten streekenergiebedrijf Rijnland gaan delen in lasten en baten. De 21 willen de nieuwe regeling per 1 januari 1973 laten ingaan, een jaar waarin de SLF forse winst maakte. Nu Leiden te kennen heeft gegeven daar niets voor te voelen, hebben inmid dels 18 van de 21 besloten Leiden voor de Kroon te dagen om zodoende op hoog niveau een uit spraak uit te lokken in dit publiekrechterlijke treffen. Het lid van gedeputeerde staten Engelsman heeft tijdens die eerste verzoeningsbijeenkomst beide partijen voorgesteld de regeling, waarvan overi gens nog niet duidelijk is of Leiden daar ook in de huidige situatie voor voelt, te laten ingaan met terugwerkende kracht per 1 januari 1975.' Tot nu toe heeft Leiden als standpunt ingenomen de regeling pas te laten ingaan op de eerste januari na vaststelling van de overeenkomst. Zou de rege ling bijvoorbeeld dus nog dit jaar van kracht worden, dan zou de datum van officiële inwerking per 1 januari 1976 zijn. De randgemeenten, er waren er vier wegens om standigheden niet op het provinciehuis vertegen woordigd, hebben vrij positief gereageerd op het voorstel van de gedeputeerde. Tot een uitspraak is men gisteren echter nog niet kunnen komen omdat dit voorstel uiteraard nog in de diverse gemeenteraden moet worden besproken. De Leidse wethouders Van Aken en Van Dam hebben zich uiterst gereserveerd uitgelaten over de provinciale suggestie. Hoewel zij niet zonder meer het voorstel aan de kant hebben geschoven hebben de twee Leidse vertegenwoordigers, zo is het althans overgekomen bij een aantal afgevaar digden van de 21, bepaald niet laten blijken erg gelukkig te zijn met het voorstel. De heer Van Aken wenste gisteren nog geen commentaar te leveren op de eerste verzoening spoging. „We moeten deze zaak eerst eens rustig in het college bespreken. Bovendien hebben de 21 randgemeenten zich in het verleden altijd op het standpunt gesteld dat de besprekingen rond de oprichting van het streekenergiebedrijf Rijnland zoveel mogelijk binnenskamers moesten worden gehouden. En daar hou ik mij dan ook aan". Bij de vertegenwoordiging van de 21 heeft het bevreemding gewekt dat tijdens het gesprek op het provinciehuis de zgn. „regio-pot" niet ter spra ke is geweest. Deze „regio-pot" is een in het Leidse college geboren idee om de winsten uit het streeke nergiebedrijf te gaan besteden voor regionale ur gentieprojecten. Wethouder Heemskerk van Noordwijkerhout: „De naam „regio-fonds" is in Den Haag helemaal niet gevallen. Een vreemde zaak. Immers, zo'n pot is voor Leiden minstens een even zware consessie als het laten ingaan van de regeling per januari 1975". Volgens wethouder Van Dam is men bij de provin cie nog niet op de hoogte van de gedachten over een „regio-pot" omdat destijds besloten is de verslagen van de onderhandelings-vergaderingen tussen Leiden en de 21 over het streekenergiebe drijf niet aan de provincie te stuiken. „Engelsman", aldus Van Dam, „weet daardoor dus niets van een „regio-pot" af. Maar ik vermoed dat dit onderwerp ter sprake zal komen in de volgende vergadering op het provinciehuis". Overigens is deze datum gepland op 13 augustus, waarbij aanwezig zullen zijn de gedeputeerde En gelsman, de Leidse wethouders Van Aken en Van Dam en een 4-mans delegatie van de 21 randge meenten. Rijnsburg de opgravingswerk zaamheden leidde, al erg uitge breid was wilde de koningin nog wel wat meer weten. Ze vroeg de professor, die al van plan was te gaan zitten, nog even een paar reeds getoonde dia's op nieuw te projecteren en met nog wat meer details op de proppen te komen. Ze was vooral erg "geinteres- seerd in hoe Floris V aan zijn einde was gekomen en hoe men dat aan de hand van slechts een doodshoofd had kunnen na gaan. De koningin nam er de tijd voor en liet zich daarn^ nog eens, en dat stond ook niet in het draaiboek, in de kerk rond leiden nadat prof. Glasbergen had laten weten dat deze Rijns burgse kerk de eerste in Neder land gebouwde protestantse kerk was. Na deze rondleiding toog het gezelschap naar buiten waar naast het gemeentehuis, op de plaats waar zich de fundamen ten van de oude abdij bevinden, de graven en gravinnen symbo lisch werden herbegraven (vori ge week reeds werden de zestien in houten kistjes in het nieuwe graf geplaatst), door het verwij deren van en doek van de graf- 'kelder door de jonge Rijnsbur gertjes Wim Leeuwenburg, zoon van het raadslid, en Rudy van Klaveren, kleindochter van wet houder De Mooy. Daarna volgde een informele bijeenkomst op het gemeente huis, waarbij alle genodigden aanwezig waren. Uitgezonderd echter WD-senator Van Riel, die onderuitgezakt op de trap pen van het gemeentehuis ging zitten, een bolknak tussen de lippen en discussiërend met wat oudere Rijnsburgers. In het raadhuis werd door Pv- dA-raadslid mevr. De Haas Kromhout, aan de koningin het boek „1000 jaar Rijnsburg" overhandigd. Wethouder De Mooij gaf de koningin een gou den hanger en munt met het wapen van Rijnsburg, een pre sentje voor prinses Margriet en prins Floris. De koningin, die gekleed was in een lila en zacht groen gekleurde zomerjurk met een bijpassend tulen fantasie hoedje, bracht tenslotte ook nog een bezoekje aan het Spinoza- huisje in de Spinozalaan. Ook daar waren heel wat Rijns- burgers op de been, die uitbun dig zwaaiend koningin Juliana groetten. Rond kwart over vijf zat het feest er weer op. Burge meester W. K de Roos, nog maar erg kort in functie, kon opgelucht adem halen. Het ko ninklijk bezoek was gladjes ver lopen. Koningin Juliana, geflankeerd door haar commissaris voor Zuid-Holland mr. Vrolijk en de Rijnsburgse historicus Leenheer, kijken met zo'n duizend belangstellenden toe hoe twee Rijnsburgse kinderen de grafsteen onthullen op de laatste rustplaats van de graven en gravinnen. acht Wist zijn tegenstander Onno Ruysenaars nog met 3-1 40-0 voor te komen, uiteinde lijk had hij geen antwoord meer op de verdediging van Kallenberg en ging met 7-5 6-1 ten onder. Lodewijk moet het nu opnemen tegen zijn clubge noot Har Meier, die donderdag f zo verrassend Blommendaal wipte. Verrassingen waren er ook bij de dames. In het enkelspel B trad de als eerste geplaatste Milou Penseel in het strijdperk tegen de onbekende Annita Hamming. Voordat de toe schouwers van hun verbazing bekomen waren, was de partij afgelopen. Niet echter Milou was de gelukkige, maar Anni ta. Maakte Milou veel fouten, ze kreeg van haar tegenstand ster ook weinig kans. Met for se aanvallende slagen drukte Annita haar in de hoeken, wat resulteerde in een 6-4 6-2 over winning. Annita speelde dit seizoen voor het eerst- bij Tean; daarvoor kwam zij uit voor Vego in Apeldoorn. Voor de andere verrassing bij de dames zorgde de niet ge plaatste Margreet van de Voorn door in de halve finale C de favoriete Mia Smit te verslaan. In een partij met lek ker strak spel wist zij in bud sets na een 4-4 stand haar goede forehand uit te buiten. Met 6-4 6-4 plaatste zij zich in de finale. Uitslagen HEC: Stam-Kwestro 6-4 6-2. Wong Chung-Beelen 6-4 7-5. Bakker-Kuipers 7-5 7-6. Weermeier-Ploos van Am- stel 6-3 6-4. HDB: Asselbergs/- Crepin-Karsten/Gelevert 7-6 4-6 6-4. Meier/Koemans-v.d. Berg/de Groot 6-3 4-6 6-2. 2j Van een onzer medewerkers il Leiden Er viel gisteravond «weer van goed tennisspel te ^genieten op de Leidse Hout. In het herenenkelspel-B moest li>de als eerste geplaatste Hans ai Keizer het in de kwartfinale dfvoor de tweede keer binnen een week opnemen tegen Jan Theunissen, die belust was op K. een revanche van de afgelo- p pen zondag verloren finale op ®j de Munnik. nfOok nu echter leek Keizer in de eerste set onbedreigd op de I overwinning af te gaan. Wei nig fouten makend, pareerde hij het goede aanvalsspel van Theunissen met scherpe pas- seerslagen vooral met uitge kiende lobs, die veel van Theu- nissens conditie eisten. Maar op 5-3 haperde de machine even, waarvan Theunissen ge lijk gebruik maakte en met 6-5 voorkwam. Een love-game van Keizer trok de stand weer recht, zodat de tie-break een beslissing moest brengen. Hie rin kwam Theunissen vlot op 5-1, maar weer kon hij niet doordrukken en won Keizer de Tie-break met 9-7 en daar door de set met 7-6. Wegens gebrek aan daglicht werd de partij hierna afgebroken. Verder werden de drie nog ontbrekende kwart-finalisten bekend. Henny Koemans, die zijn partij donderdagavond wegens invallende duisternis had moeten afbreken, na een 6-3 winst in de eerste set, ver slikte zich in de tweede set en verloor deze met 6-2. Hierna had zijn tegenstander Charles Asselbergs zijn kruit verscho ten en kon Koemans met 6-2 in de laatste set de partij op zijn naam brengen. De Hagenaar van Wijngaarden was weinig fortuinlijk tegen Donald Haks en werd met 6-3 6-1 aan de kant gezet. Zwaar zwoegend en er de tijd voor nemend plaatste ook Lodewijk Kallenberg zich bij de laatste Wethouder Waal bedient de heistelling De Leidse wet houder mr. C. J. D. Waal heeft gistermiddag de eerste paal ge slagen voor het serviceflatge bouw aan de Smaragdlaan, dit in aansluiting op het bijna vol tooide verzor gingstehuis voor bejaarden, dat eveneens staat aan de Sma ragdlaan. De op drachtgeefster voor de bouw is de Stichting tot Exploitatie van bejaardencentra te Leiden. Het nieuwe gebouw zal bestaan uit totaal vijf blok ken, resp. 3 van 2 bouwlagen, 1 van 3 bouwlagen en 1 uit drie bouwlagen plus een halve 4e laag. Het ge bouw bevat 118 twee-kamerwo ningen en zeven een-kaïnerwo ningen. Alle wo ningen krijgen een balkon over de volle breedte van de woning. Burgemeester Vis en echtgenote hebben gisteren een bezoek gebracht aan het Leidse echtpaar Yegelaar-Onder- water uit de Dillenburgerstraat. Het echtpaar, dat door familie en kennissen flink in de bloemetjes is gezet, is zestig jaar getrouwd. Keukenbrand Woonark „Kria" aan het Utrechtse Jaagpad is gisternacht om streeks half vier helemaal uitgebrand. De brand is ontstaan in de keuken, in het midden van de ark, doordat bewoners het gas hadden laten branden. Bij controle bleken nog enige gaspitten open te staan. De bewoners waren de dag voor de brand vertrokken met vakantie naar Limburg. Of er opzet in het spel is, is niet duidelijk. Waarschijnlijk is de familie bijzonder nonchalant geweest bij het verlaten van de woonboot Hooidieven Uit een gemeentedepot aan de Plesmanlaan zijn gisternacht 100 balen hooi gestolen met een totaalgewicht van 5000 kilo. Het is niet bekend hoe de dieven te werk zijn gegaan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3