Ëeidóe (2owa/nt Besteedbaar inkomen in 1976 zeker niet omhoog we maken het goed met 'n bloemetje Europa kan op eigen olie draaien Voorlopig nog geen benoeming burgemeester GRANAAT ONTPLOFTE OP CAMPING mm mm Fractieleiders bleven weg bij huwelijk Christina Jongen (7) in verkeer verongelukt Zaterdag 5 juli 1975, 65e jaargang no. 20161 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071- 22244 Giro 103003 Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur J. J Hallewas Chef-redacteur: J. W CLeune. dvertent.es (excl BTW) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging, tel 071- 22244 (1800 tot 1900 uur) Abonnementen per week 2.81kwartaal 36.32; jaar 141.35.losse nummers 50 cent. Geld Orson Welles presenteert op Ned. II om 22.05 uur „Geld". Om 20.21 uur De Wrekers. Ned. I om 20.21 uur film „Ver mist vliegtuig". Zondag Ned. I om 21.25 uur het spel „Moeder overleden stop". Ned. II om 20.00 uur America (1), om 21.20 uur Tijgerbrigade (2) en om 22.15 uur „Wees goed ZONNIGE PERIODEN Perioden met zon. maar in het zuidoosten mogelijk ook een bui. Matige, aan de kust nu en dan krachtige noordelijke wind. Maximumtemperaturen van 18 graden vlak aan zee tot 24 gra den in het binnenland. Morgen zon op 04.27, zon onder 21.01 uur. Scheveriingen hoog water 00.25 en 13.00, laagwater 08.18 en 20.53 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft gisteren duidelijk gemaakt, dat het nog vrij lang zal duren voordat in Den Haag een nieuwe burgemeester wordt benoemd. In de eerste plaats is het wachten nog op een voordracht van de zijde van de commissaris van de koningin in Zuid-Hol land. Die voordracht zal thans, zo meende drs. Den Uyl, vrij spoedig ingezonden worden. Het zal echter niet mogelijk zijn, haar nog in het kabinet ter sprake te brengen voordat de ministerraad eind volgende week met vakantie gaat. Het zal vervolgens tot 25 augustus duren voordat het kabinet weer compleet is en een dergelijke belangrijke benoeming moet wel in een voltallige ministerraad aan de orde komen, zo zei de premier, die voorts niet de verwachting wekte, dat de benoeming van de nieuwe burgemeester van Den Haag één van de allereerste agendapunten van het kabinet zal zijn na het reces. ■taop la zijn succes liet „Den Uyl is in olie" (samen Vader Abra- am) heeft Boe- inleider Hendrik oekoek zich eer in een gram- lofoonplaat laten ersen. Op de ene it staat het lied Ik blijf toch altijd i boertje" en de andere zij- zingt Koekoek is nog hoop", èn regel uit dit iatste nummer lidt: Je komt me iet tegen bij de intjesregen. Van aar dit portret irop Koekoek jn plaat als een ledaille voor de orst houdt. Kopje onder Wie z'n gewone vakantiepension- netje beu is. zou in Japan terecht kunnen in een on derwaterhotel. Voor 20 gulden per dag kan men daar eens lekker bijkomen, met het uitzicht op passe rende vissen of duikers. Het hotel, dat op 10 meter diepte in de oceaan ligt, heeft 400.000 gulden gekost. (Van een onzer verslaggevers) EPE Op camping „De Beekhorst" in Epe is gisteren een oude granaat ontploft Daarbij is de 8-jarige R. Kok uit Haarlem gewond geraakt aan een oog en de borst. De jongen is in een ziekenhuis in Zwolle opgenomen. Acht jongens en enkele honderden kampeerders zijn aan een ramp ontsnapt. De jongens, in leeftijd variërend van 8 tot 10 jaar, hadden op verboden gebied twintig granaten gevon den, die 20 tot 30 jaar oud" zijn. De granaten hadden ze meegenomen naar de camping, waar er één ontploft is. De explosieven-opruimingsdienst heeft gisteravond de granaten ingezameld, terwijl de politie de camping-bewoners monde ling heeft gewaarschuwd. De Koninklijke Marechaussee stelt een onderzoek in. De jongens hadden de granaten gevonden op het schietter- rein 't Harde, in een gebied dat is omgeven door waarschu wingsborden en hier en daar door prikkeldraadversperrin gen. De Legervoorlichtingsdienst veronderstelt, dat de blind gangers indertijd zo diep onder de grond zijn geraakt dat ze niet meer konden worden gelokaliseerd, maar dat ze nu door bepaalde weersomstandigheden weer zichtbaar zijn geworden. (Van o 2 parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft gisteravond laten blijken dat in 1976 niet gere kend moet worden op een vergroting van het besteedbaar inkomen, eerder is het tegendeel het geval. „Het perspectief is niet vrolijk. Het is volstrekt duidelijk, gelet op de economische voor uitzichten, dat er weinig ruimte is voor uitbrei ding van het vrij besteedbaar inkomen. Of zo'n uitbreiding moet worden bevorderd staat nog niet vast; voor een beslissing hebben we nieuwere gegevens nodig, die eind augustus komen van het Centraal Planbureau. Als de depressie aanhoudt zullen wij als tijdelijk bedoelde maatregelen (ver laging van de loon- en inkomstenbelasting en overname van sociale premies door de overheid) De problemen zijn zo ernstig, dat het kabinet anders dan de aanvankelijke verwachtingen luid den alle gereserveerde tijd nodig zal hebben om de begroting-1976 op te stellen. Men is het er wel over eens, dat de overheidsuitgaven volgend jaar niet zo sterk mogen toenemen als men zich eerder had voorgesteld en men weet ook wel ongeveer hoeveel die beperking zal moeten bedra gen. Aan een verdeling over de ministeries is men echter nog niet toe. Alle departementen zullen wel een veer moeten laten. Midden volgende week moeten de uitgavenramingen klaar zijn, daarna heeft men nog twee dagen voor het opstellen van een belastingplan, dat de inkomstenkant moet regelen. Een van de vele problemen is het feit, dat de werkloosheid niet alleen groot van omvang maar ook van lange duur is, zodat de uitgaven hiervoor in de sfeer van de werkloosheids- en bijstandsuit keringen nu structureel moeten worden gemaakt. Deze kosten zullen volgend jaar al zo'n 1,5 miljard uitgaan boven hetgeen men in de meerjarenra ming had aangehouden en ergens moet dat bedrag vandaan komen. Den Uyl: „De algemene gedachte is nu wel, dat in het begin van het nieuwe jaar de produktie weer wat zal aantrekken en in de tweede helft van 1976 de investeringen. Maar daarmee is de werkloosheid nog niet verdwenen, die duurt veel langer. Voor dit jaar gaat het Centraal Planbureau uit van een jaargemiddelde van de werkloosheid van 200.000, dat wil zeggen dat we in het najaar een behoorlijk stuk boven de 200.000 zullen zitten. Aan een nauwkeuriger voorspelling waag ik me niet" Die werkloosheid ebt, ook als het beter gaat slechts langzaam weg en er moet rekening mee worden gehouden, dat velen, vooral ouderen nog heel lang werkloos zullen blijven, dat veroorzaakt hoge lasten aan uitkeringen. „Kort na de formatie van dit kabinet heb ik gezegd, dat we er alles aan zullen doen om de werkloosheid terug te dringen tot beneden de 100.000. Ik moet nu wel zeggen, dat ons dat in deze regeerperiode niet meer zal lukken," zo ver klaarde de premier. 5)Sif o Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG ARP —fractieleider Aanties vindt iet „onbegrijpelijk" dat een aantal van zijn colle ga's uit de Eerste en de Tweede Kamer is wegge- ileven van de inzegening van het huwelijk van prinses Christina en Jorge Guillermo, vorige week zaterdag in Utrecht. In zijn partijblad „Nederlandse gedachten" schrijft een gepikeerde heer Aantjes, dal slechts zes van de veertien fractievoorzitters uit de Twee de Kamer en zes van de tien uit de Eerste Kamer aan de uitnodiging gevolg hadden gegeven. Alleen van de PvdA, de ARP en D'66 waren beide fractieleiders aanwezig. „Wie er niet was, moet dat voor zichzelf verantwoorden. Ik voor mij ben dankbaar dat ik daar aanwezig heb mogen zijn," aldus de heer W. Aantjes. Oud-Gestapo levenslang HAMBERG (DPA) - De voor- malige Gestapo-chef van War schau, Ludwig Hahn, is giste ren in Hamburg tot levenslang veroordeeld. Aan de 66-jarige Hahn wordt medeplichtigheid aan het vermoorden van min stens 230.000 mensen ten laste gelegd. In 1942 en 1943 heeft hij volgens de aanklacht in Warschau met anderen het overbrengen van joden naar vernietigingskampen I voorbereid. Minstens 300.000 jo den uit het Warschause getto jzijn daardoor in de gaskamers van Treblinka of op weg daar heen vermoord. Hahn was in de zomer van 1973 al, in verband 'met andere gebeurtenissen in Warschau, tot twaalf jaar ver oordeeld. Margarine goedkoper DEN HAAG (ANP) De fa brieksprijs van margarine en halvarine is met gemiddeld tweeeneenhalve cent per 250 ;gram verlaagd. Dit heeft de Bond van Nederlandse Margari nefabrikanten meegedeeld. De ze prijsverlaging is het gevolg van daling van grondstoffen- prijzen op de wereldmarkt. De bond wijst er op dat de winkelier vrij is in de mate en het tempo waarmee hij deze prijsverlaging aan de consu- i ment wil doorgeven. Dit laatste houdt verband met de voorra- i den van de groot- en kleinhan del. Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar! Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: stuur als dank voor de moeite een boeket bloemen naar: woonplaats: om Aage M. wil schilderijen exposeren LEEUWARDEN (ANP) De brandkastkraker Aage M., die momenteel in de strafgevange nis in Scheveningen verblijft, heeft met de Leeuwarder kunst enaar Koos Re ins ma een af spraak gemaakt om zijn in de gevangenis gemaakte schilder werk in Leeuwarden te mogen exposeren. De officiële toestemming voor de expositie van het werk van Aage M. moet nog komen. Een gelukkige omstandigheid noem de Aage het, dat er iemand in de gevangenis zit die vroeger kunstschilder en tekenaar is ge weest: „Van hem heb ik het een en ander geleerd". De heer Reinsma zei desge vraagd, dat hij in Den Haag is geweest om toestemming te vra gen de werken van Aage te mogen exposeren. Het ministe rie staat hier welwillend tegen over, onder voorwaarde dat ook schilderstukken van langge straften worden geëxposeerd. De 7-jarige Robert Tillema uit de Haagse Van Ostadestraat is gistermiddag dodelijk veronge lukt, toen hij vlak voor zijn ouderlijk huis de rijbaan over stak. Daar werd hij echter ge grepen door een personenauto, die werd bestuurd door de 44-ja- rige J. R. S. van de Hoefkade. De jongen werd als gevolg van de aanrijding ook nog tegen een geparkeerde auto gesmakt Met zeer ernstig inwendig letsel werd hij overgebracht naar het ziekenhuis Leyenburg. Daar overleed hij korte tijd later. De Haagse politie verzoekt getuigen van dit ongeval zich te melden. Tel. 61.41.41. Badplaats Sche veningen heeft er gistermiddag een toeristische at tractie bijgekre- gen. Het is een uit Schotland afkom stige hovercraft, die gedurende de vakantiemaanden juli en augustus vluchten maakt langs een deel van de Zuidhol landse kust. Het luchtkussenvoer tuig ligt in Sche veningen en trekt tijdens de tocht onder meer langs Kijkduin en Kat- ROTTERDAMSE STUDIE DEN HAAG (ANP) Europa kan zichzelf binnen enkele jaren onafhankelijk maken van de OPEC, de organisatie van olie-exporterende landen. In de Noordzee en de Middellandse Zee is zoveel olie en gas, dat bij een actieve opsporing en ontgin ning over een jaar of zeven nog maar een heel klein deel van de Europese oliebehoefte moet worden gedekt door invoer uit het Midden-Oosten en andere OPEC-landen. Het economisch-geografisch instituut van de Eras- mus-universiteit in Rotterdam, onder leiding van prof. Odell, is tot deze conclusie gekomen. Volgens een studie door dit instituut zal alleen al de Noordzee na 1982 meer dein driekwart van de Europese oliebehoeften kunnen dekken. Daarnaast worden grote verwachitngen gekoesterd van de Ierse Zee, terwijl er ook in de Middellandse Zee grote mogelijkheden zijn, zij het dat winning daar pas na 1990 mogelijk is. In 1985 zal volgens het instituut nog maar 9 procent van de Europese energiebehoeften door invoer van olie gedekt hoe ven te worden. Hoewel er op de Noordzee al ruim 20 olie- en gasvelden in ontwikkeling of produktie zijn, moet er volgens prof. Odell nog heel wat meer zijn: pas 10 tot 12 procent van net continentale plat wordt geëxploiteerd. Dezer dagen is het eerste gas uit het Nederlandse deel van de Noordzee door een pijp van 90 cm doorsnee naar het vaste land gaan stromen. In de Rotterdamse studie wordt een Europese volksoliemaatschappij voorgesteld, om de ontgin ning van olie- en gasreserves te financieren. Via deze maatschappij zouden de Europese burgers moeten kunnen deelnemen in de oliewinning. Bende steelt bloed van slapende mensen DACCA (RTR) De politie van Bangladesj is een speurtocht be gonnen naar een georganiseerde bende die bloed aftapt van sla pende mensen en dat vervolgens verkoopt In de havenstad Chit- tagong hebben twee meisjes ver klaard, dat onbekenden hen met een spuit aftapten terwijl ze slie pen. Een van de meisjes werd wakker van de prik en werd toen meteen bedwelmd met ch loroform. Boer verdronken bij redden koe EGMOND A.D. HOEF (ANP) - De 67-jarige veehouder Cor Meijne uit Egmond a.d. Hoef is donderdag bij een poging om een koe uit het water te redden zelf verdronken. De koe wist uiteindelijk zelf op de kant te komen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1