Am in Politieke martelingen in Argentinië HET WISPELTURIGE KIND VAN AFRIKA Wat iedereen nog het meest in trigeert omtrent Idi Am in, de president van de Afrikaanse staat Oeganda, is niet slechts dat hij nog steeds staatshoofd is, maar vooral dat hij nog leeft. Na een ambtstermijn van vijfeneenhalf jaar wijst niets erop dat het einde voor de voormalige bokser, hulpkok en korporaal van Kings' African Rifles in zicht is. Amin lijkt nog immer stevig in het zadel te zitten, als een wezenlijk dic tator van een land, dat Winston Churchill eens beschreef als de parel van Afrika. Amin zegt vaak dromen te heb ben gehad waarin „de hemel" hem advies geeft Een Afri kaans staatshoofd merkte eens spottend op „Het schijnt dat Amin een vaste telefoonlijn met het Opperwezen heeft". „Ik word beschermd door God", pleegt Amin, die moslim is, te zeggen. „Ik ben voor niemand, bang, want ik weet precies wan neer mijn tijd gekomen is". Dat zal, als het aan Amin ligt, niet spoedig gebeuren. Een half jaar geleden het hij zijn onderdanen weten dat zij, wat hem betreft, nog geruime tijd op hem mogen rekenen. Hij zei niet van plan te zijn het bestuur aan burger politici over te dragen, want die zijn volgens hem „veel te cor rupt om te regeren". „Big Daddy", een 47-jarige reus van 1.90 meter lang en 108 kilo wegend, eens kampioen zwaar gewicht voor Oeganda, kwam begin 1971 aan de macht toen soldaten van een bataljon hun officieren hadden vermoord en Amin, die toen al generaal en opperbevelhebber van de strijd krachten was, vroegen de macht in handen te nemen. De solda ten van dat bataljon waren voor het merendeel afkomstig uit het zelfde district op de westelijke oever van de Nijl, waar ook Amin vandaan komt. De huidige president leefde als bevelhebber van de strijdkrach ten al geruime tijd in onmin met het toenmalige staatshoofd, Mil ton Obota. Deze was in Singapo re voor een conferentie van pre miers van het Britse Gemene best toen het leger Amin in het zadel hielp. Amin heeft zelf een andere lezing van de gebeurte nissen. Hij zegt dat Obote hem wilde laten vermoorden, maar dat de hem trouw gebleven mili tairen het komplot wisten te ve rijdelen. Dennis Hills, de ter dood veroordeelde 61-jarige En gelse schrijver, die deze week gratie kreeg. Sindsdien is de periode-Amin een van de meest bizarre, vaak ook bloedigste, op het Afrikaan se continent geworden. Schat tingen omtrent het aantal ver moorde tegenstanders van het bewind-Amin lopen uiteen van circa 70.000 tot enkele honderd duizenden. Een Oegandese vis ser die naar het buitenland was gevlucht zei wrang: „Ik ben maar met vissen in het Victoria- meer gestopt want ik haalde meer lijken op dan vis". President Amin komt graag en dikwijls in het nieuws. Met zijn opzienbarende en vaak kinder lijke adviezen aan grote mo gendheden en buitenlandse staatshoofden werkt hij her haaldelijk op de lachspieren. Hij bood bijvoorbeeld Engeland ad vies en hulp aan om de econo mische crisis van dat land op te lossen, daarbij voorbijgaand aan de ernstige economische toestand in zijn eigen land. De Amerikaanse regering of freerde hij zijn bemiddeling om even de Watergate-affaire te re gelen. Hij gaf openlijk uiting aan zijn bewondering voor Adolf Hitler en kondigde aan in Kampala een standbeeld voor hem op te richten. Ex-president Richard Nixon, die hij eerst een „misdadiger van de eerste rang" had genoemd, nodigde hij na diens afzetting uit om in Oegan da „op verhaal te komen". Zijn minister van buitenlandse za ken, de door hem ontslagen prinses Elizabeth Bagaya, be schuldigde hij van onzedelijk gedrag. Amin liet een naaktfoto van haar op de voorpagina's van de Oegandese kranten zet ten. Degenen die de prinses goed kennen zeiden dat de vrouw op de foto een ander Amin raadpleegt geregeld medi cijnmannen. Deze zouden hem verteld hebben dat hij door een van zijn familieleden vermoord zal worden. Reden voor een aantal verwanten zich spoor slags uit de buurt van de presi dent te begeven. Zo vluchtten bijvoorbeeld zijn vader en zijn zwager naar het buitenland. Aziaten weg Wat de Oegandese dictator ech ter vooral in het buitenland erg kwalijk wordt genomen was dat hij in 1972 meer dan 30.000 Aziaten met een Britse nationa liteit gelastte binnen drie maan den het land te verlaten. Voor deze nijvere handelslieden, die meestal al jaren in Oeganda woonden, betekende dit dat zij have en goed moesten achterla ten en aanvankelijk niet wisten waar zij heen moesten gaan om dat Engeland er niet veel voor voelde deze stroom van overwe gend voormalige Brits-Indiërs op te nemen. Voor de economie Idi Amin: „Ik word be schermd door God. Ik ben voor niemand bang, want ik weet precies wanneer mijn tijd gekomen is". van Oeganda zelf betekende het een klap die zij nog steeds niet te boven is gekomen. De Azia ten vormden namelijk de intel lectuele bovenlaag en de rugge- graat van het zakenleven in Oe ganda. Er was, en er is nog steeds, bijna geen Oegandees die hun werk binnen afzienbare tijd kan overnemen. De gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven. Het land wordt nog steeds geteisterd door een eco nomische chaos. Er is een tekort aan alles, van sigaretten en bier tot suiker en zout. Taxi's en bussen zijn uit het straatbeeld verdwenen. Zij staan te roesten omdat zij door gebrek aan on derdelen niet onderhouden kun nen worden. President Amin heeft getracht verbetering in deze situatie te brengen door een „groot econo misch plan" af te kondigen. Veel is daarvan echter nog niet te bespeuren, waarschijnlijk doordat Amin handen vol geld uitgeeft aan modern wapentuig, voornamelijk van Russische ma kelij, waarmee hij evenwel zo goed als niets kan uitrichten omdat er geen personeel is om het materieel te bedienen. Ook het dreigement van Amin aan de zakenlieden dat zij voor het vuurpeloton zouden worden gezet als zij betrapt zouden wor den op hamsteren of prijsop drijving heeft niet veel uitge haald, want waar niet is verliest zelfs Amin zijn recht. Huursoldaten Geweld is onder het bewind van Amin een normale zaak gewor den. Wie zich tegen zijn heer schappij verzet is ten dode op geschreven. Van dat standpunt gaan ook zijn Soedanese en Zairse huursoldaten uit Enige tijd geleden stapte een aantal van hen een slagerij in Kampala binnen en eisten vlees zonder betaling. Toen de slager be zwaar maakte hakten zij hem beide armen af en voerden hem weg. Veel van deze moordpartij en en represailles zijn het resul taat van de beslechting van par ticuliere vetes. Depressief Psychologen van internationale faam die het gedrag van Amin bestudeerd hebben zeggen dat hij manisch-depressief is en doet denken aan iemand die uit is op zelfvernietiging. Dit deed velen in en buiten Oeganda de verzuchting slaken: „Moge de president dit spoedig bereiken". Premier Harold Wilson van En geland noemde hem „een krank zinnige" en de voormalige Israë lische minister van buitenlandse zaken Abba Eban zei dat Amin „niet meer tot het menselijk ras gerekend kan worden". Voor dergelijke verwijten is de president, die in zijn jeugd de schapen ^an zijn vader hoedde, erg gevoelig. Dit kan de sinds Prinses Elizabeth Bagaya, ontslagen als minister van buitenlandse zaken wegens onzedelijk gedrag. (Van onze correspondent) CARACAS Op politiebureaus in Argentinië vin den de gruwelijkste martelingen plaats van verdach ten en politieke gevangenen. De meest beruchte beulen zijn de leden van het Argentijnse SS-korps, een afkorting voor de voluit geheten Superintendcn- cia de Seguridad, onderdeel van het Argentijnse politieapparaat. Een en ander blijkt uit een serie verklaringen van gemartelde personen. Alle verkla ringen, die door vrienden of familieleden het land zijn uitgesmokkeld, melden als een vaste inleiding het slaan en schoppen gedurende uren, en soms dagelijks herhaald, van de arrestanten. De slachtof fers worden altijd geblinddoekt om herkenning te voorkomen. Veelal worden ze geheel ontkleed en onderworpen aan schijnexcecuties. In vele gevallen volgt daarna een langdurige behandeling met de koeiepor of elektrische draden. De afgelopen maanden zijn ten gevolge van martelin gen op politiebureaus in de provincie Cordoba twee personen om het leven gekomen. Verscheidene gevan genen lijden als gevolg van de martelingen aan verlammingsverschi j nselen. Toen twee jaar geleden de Peronisten na jarenlang te zijn vervolgd en vaak martelingen te hebben geleden van de militaire machthebbers de regering mochten overnemen, beloofden zij plechtig een eind aan de martelingen te maken en de schuldigen te straffen. Hiervan is niets terecht gekomen. Zelfs bestaat de indruk dat de martelingen een omvang hebben bereikt die zeker niet onder doet voor die tijdens de militaire dictaturen. Samenvatting van enkele getuigenverklaringen: Carmen Nunez de Aruj: „Op 12 december 1974 kwam de politie om acht uur 's avonds onze hotelkamer binnen. Bij zich hadden ze mijn zwager van 18 jaar die ze schopten en sloegen. Het waren tien vijftien personen. Degenen die bij mij bleven (vier vijf) begonnen me aan de haren te trekken en uit te kleden. Twee van hen verkrachtten me en elke keer dat ik schreeuwde sloegen ze me. Voordien had men mij geblinddoekt(op het politiebureau). Daarna kwam, waar ik niet aan wilde denken: de elektrische naald, die men op mij toepaste in aanwezigheid van mijn echtgenoot en zwager." Juan Carlos Tripoli (dertig jaar, getrouwd, gearres teerd op 16 maart 1975): „Op die plaats (SS-hoofd- kwartier te Buenos Aires) lag ik met de buik op de grond, mijn hoofd bedekt. Men schopte me, wandelde over mijn rug en trapte op mijn handen. Vijf dagen bleven we geboeid en geblinddoekt op de grond. Voortdurend werden we met de dood bedreigd en zo nu en dan geschopt" Milagros Deminci de Castro (jonge vrouw vier maan den in verwachting op moment van arrestatie, 23 oktober 1974, provincie Chaco): Een elektrische draad werd aangebracht aan mijn been, een andere aan mijn arm Met de elektrische naald bewerkte men voorts mijn gehele lichaam. Dit duurde ongeveer drie kwartier. Op een gegeven moment boden ze mij water aan en toen ze zeiden dat ze me het gingen geven (ik was geblinddoekt) stopten ze me de elektrische naald in de mond en beloofden ze me water te geven als ik zou bekennen." Nestor Pedro Lopez (spoorwegarbeider, getrouwd, dochtertje van een jaar): „Ik werd gearresteerd in de krottenwijk Bajo Florespor. Op de 38ste Comisaria ongeveer twee uur lang ondervraagd en voortdurend geslagen op hoofd en nieren. Daarna onder bedreigin gen, schoppen en klappen overgebracht naar een ander gebouw waar men mij op de grond gooide en onophoudelijk sloeg en schopte gedurende ongeveer twee uur (rug, hoofd, armen en geslachtsorganen). Daarna volgde een behandeling met elektrische schokken die ongeveer drie uur duurde. Vervolgens kwam ik in een cel terecht waar zich ook andere gevangenen bevonden, die verklaarden er al vijf dagen zonder eten en drinken te zitten. Voortdurend werden de bewakers verwisseld die ons onophoude lijk sloegen, schopten en met zwepen bewerkten. Na twee dagen werd ik naar individuele cellen overge bracht en van de boeien en blinddoek ontdaan Miguel Benasayas (metselaar, vrijgezel, gearresteerd 18 maart 1975 in Buenos Aires): Daarna smeet men mij (geboeid, geblinddoekt) in een andere ruimte, waar ik niet alleen bleek te zijn. Andere makkers beklaagden zich en vanuit de aangrenzende ruimte klonk gegil, dat luider of zwakker klonk afhankelijk van het openen en sluiten van een deur. Na verloop van tijd werd ik naar de andere ruimte gevoerd, men sloeg en trapte me en gaf me kniestoten in de geslachtsorganen. Men kleedde me uit, bond me vast op een bed en diende me lange tijd de elektrische naald toe, over het gehele lichaam. Naast me hoorde ik een vrouw gillen die gelijktijdig werd gemarteld." drank gebruikende Amin, vader van minstens zestien kinderen van zes vrouwen, wordt gezien als een simpele man die simpele oplossingen zoekt voor de inge wikkelde vraagstukken die zich bij het besturen van een moder ne staat voordoen. Een diplomaat in Oeganda zeg het zo: „Het is alsof Amin zo uit het oerwoud is gehaald met de opdracht een land te besturen. In dit verband is het helemaal niet zo vreemd om politieke te genstanders zonder meer te li- kwideren. Amin zal zich er wel vaak over verwonderen dat men zich er zo druk om maakt Het is voor hem de doodgewoonste zaak van de wereld. Hulpkok Amins wieg stond aan de Nijl, in een gebied dat wordt be woond door de Kakwa-stam, waarvan de leden de mohamme daanse godsdienst belijden. De moeder van Amin verliet haar man kort na de geboorte van de huidige dictator en trok in bij een onderofficier van Kings' Af rican Rifles, een onderdeel van het Britse koloniale leger. Als jongeling nam hij bij dit korps dienst als hulpkok. De 1.90 me ter lange reus werd daar bijzon der populair als bokser en rug- by-speler. Hij werd kampioen zwaargewicht boksen en bleef dat gedurende negen jaar. Rond 1961 was Amin opgeklom men tot luitenant bij de King's African Rifles. Nog steeds heeft hij een grote genegenheid voor dit korps. Zo vroeg hij koningin Elizabeth onlangs hem een aan tal Schotse doedelzakspelers te sturen. Toen op zijn verzoek niet werd ingegaan liet hij zijn eigen soldaten daarvoor oplei den en later kon men bij talrijke feestelijkheden in Kampala zwarte soldaten in kilts lustig Schotse bedjes op de doedelzak horen blazen. De president heeft nog altijd de ruwe houding van de soldaat. Hij vertelt graag schuine mop pen en hij bedient zich van ru we taal als het hem belieft, on verschillig welke hoge buiten landse persoonlijkheid dan in zijn buurt is. Vaak stopt zijn open jeep of zijn Maserati-sportwagen zomaar bij een bushalte of een winkel. Een vriendehjk grijnzende Amin springt er dan uit en omhelst en zoent de verbaasde voorbijgan gers. Aanvankelijk wist hij hier mee een grote pöbulariteit op te bouwen, maar de laatste tijd maken steeds meer Oegandezen zich haastig uit de voeten als de wagen van de president in aan tocht is, want men weet nooit hoe zijn stemming is. 1964 in Oeganda wonende Brit se lector en schrijver Dennis Hills beamen. Hij is ter dood veroordeeld omdat hij een boek wilde publiceren waarin hij zo onvoorzichtig was Amin een. „dorpstiran" te noemen. Over het harde vonnis is internationa le beroering ontstaan. Van vele zijden heeft men er bij Amin op aangedrongen tegen de Brit cle mentie te betrachten, onder an dere president Tolbert van Libe ria, het Nigeriaanse staatshoofd gmeraal Gowon, koning Khalid van Saoedi-Arabië en de secre taris-generaal der Verenigde Naties, Kurt Waldheim, hebben gepleit voor Hills, die deze week gratie kreeg. Amin büjkt steeds minder vertrouwen in zijn ei gen, slecht betaalde, soldaten te hebben. Onlangs ontdekte hij een samenzwering van officie ren om hem te vermoorden. Vo rige maand werd zijn auto met kogels doorzeefd. De president had weer gedroomd en zat er niet in. Amin steunt de laatste tijd voornameüjk op zijn leger tje van ongeveer drieduizend uit Soedan en Zaire afkomstige huursoldaten. Zodra deze hun soldij niet meer krijgen is het voor Amin afgelopen, verklaar den Oegandese vluchtelingen. De niet-rokende en geen sterke

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15