essola W apenvondsten duiden op grote verbindingslijnen terreurgroepen Landbouwschap wil praten met kabinet QeidwOowuvnt Knoeierij bij Olie op golven in visserij-oorlog AMIN WIL MET BRITTEN NIET MEER PRATEN Koninklijk bezoek aan Israël niet uitgesloten Prostituees in Frankrijk roeren zich weer het heerlijkste toetje, één brok gezondheid Bejaarde man woonde week bij dode zoon Onrust in India DONDERDAG 3 JULI 1975 LEIDSE COURANT PARUS/LONDEN Volgens bet Franse ministe rie van binnenlandse saken bestaan permanente verbindingslijnen tussen diverse terreurgroepen over de hele wereld. Dit is meegedeeld naar aanleiding van de schietpartij van vorige week in Parijs, waarbij twee léden van de contra-spio nagedienst en een Libanese tipgever om het leven kwamen, en de daarop volgende klopjacht op „Carlos", de gevlnchte terrorist. De Franse magi straten baseren zich daarbij op de wapenvondst in de Parijse flat van Carlos: de gevonden hand granaten zijn precies gelijk aan die welke zijn gebruikt door de Japanse overvallers van de Franse ambassade in Den Haag en bij de aanslag op een warenhuis aan de Parijse Champs Elysées. De granaten zijn afkomstig van een depot van het Amerikaanse leger in West-Duitsland en ge stolen door leden van de Wetduitse Baader-Mein- hofgroep. Een andere granaat die in Parijs werd gevonden is van Bulgaarse origine. Hetzelfde fabrikaat werd vorig jaar door Japanse terroristen achtergelaten in Parijs, nadat de contraspionagedienst een cel van het Japanse Rode Leger had ontmanteld. Ook lijken contacten te bestaan met Turkse verzetstrij- In Londen wordt door Scotland Yard gezocht naar mensen die contact hebben onderhouden met de geheimzinnige Zuidamerikaan die luistert naar de naam Carlos Martinez, en die vermoedelijk wa pens heeft achtergelaten in een Londense flat. Hij had aan een kelnerin in een restaurant verteld dat hij een econoom was uit Peru die zaken deed in Europa, en vervolgens bij haar een koffer achter gelaten. Een vriend van de kelnerin lichtte de politie in, die in de koffer explosieven aantrof. Steek opgeraapt De vakanties zijn weer aangebroken, maar voor de vele huisdieren die deze tijd in dierenpen- sions moeten door brengen is het de minst leuke tijd van het jaar. Deze hon den kijken een bee tje triest maar reik halzend uit naar de terugkeer van hun bazen. Tilburg ANP Drie keur meester van bet gemeentelijk slachthuis te Tilburg rijn ge schorst, omdat bet vermoeden bestaat dat zij betrokken zijn geweest bij knoeierij in de vleeshandel, die een aantal lieden enkele honderdduizen den guldens heeft opgeleverd. Er rijn maatregelen genomen, zodat er geen gevaar is dat bet vlees waarop de knoeierij betrekking bad, gevaar ople vert voor de volksgezondheid, alsdus beeft bet ministerie van Volksgezondheid meege deeld. De zaak kwam aan het rollen door advertenties in vakbla den in januari. Die adverten ties, handelend over de ver koop van vee en vlees, hebben het vermoeden gewekt, dat er met vee en vlees was gehan deld in strijd met de wettelijke voorschriften. Voorts kwamen malversaties aan het licht bij het innen van verzekeringspenningen. Er werd verzekeringsgeld geind voor vlees, dat voor consump tie geschikt was, maar werd' afgekeurd. In verband hier mee zijn twintig verdachten gehoord en dèels voor de offi cier van justitie geleid. Bij de ze knoeierijen waren veehou ders, veehandelaren, vlees- grossiers en drie keurmeesters betrokken. Militairen breken bezetting telefooncentrale Lissabon LISSABON (AP) De Portuge se autoriteiten hebben gisteren soldaten ingezet om een einde te maken aan een staking van het personeel van de telefoon centrale in Lissabon en tevens de linkse werknemers van een rooms katholiek radiostation gelast hun bezetting van het gebouw te beëindigen. In een ongewoon gebruik van militair machtsvertoon sinds het begin van de 14 maanden oude Portugese revolutie verwijder den soldaten de stakers uit het gebouw van de telefooncentrale. De telefonisten, wier staking al zijn derde week inging, hadden gedreigd het telefoonverkeer in' de hoofdstad volledig lam te leggen, een actie die naar de militaire machthebbers zeiden, tot een volledige chaos zou lei den. De revolutionaire raad van het leger trof ook maatregelen om een confrontatie tussen kerk en staat te voorkomen. De linkse werknemers van het rooms katholieke radiostation Renas- cenca kregen het bevel onmid dellijk een einde te maken aan hun bezetting van het station. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgens het mi nisterie van Buitenlandse Za ken is niet waar, dat leden van het Nederlands koninklijk huis niet naar Israël zouden mogen. „Volledig uit de lucht gegre pen", noemde een woordvoer der van het ministerie het be richt in het weekblad Accent, dat een geheim protocol zo'n bezoek zou verhinderen. Volgens dit artikel zou minister Van der Stoel bij zijn bezoek aan Egypte hebben afgespro ken, dat Nederland zou afzien van alle daden die door de Ara bische landen als provocerend zouden kunnen worden uitge legd. Het Joods Nationaal Fonds heeft een lid van het koninklijk huis uitgenodigd aanwezig te zijn bij het planten van de eer ste boom in het Koningin Julia- na-bos in Israël. Deze uitnodi ging is thans in behandeling, aldus het ministerie. Overheidshulp van 1 miljoen voor Gero DEN HAAG (ANP) Gero Zeist krijgt een miljoen gulden van minister Boers ma voor een afvloeiingsregeling in het kader van de herstructurering van dé branche. Dit is gisteravond be sloten na een bespreking over de toekomst van Gero op het ministerie van Econoische Eco nomische Men verwacht binnenkort een definitieve beslissing over de toekomst van Gero, met name over de overname van het be drijf door Sola. Kinderen in oude stijl De Alkmaarse kin derkledingindustrie „Olly" brengt nu kinderkleding in de stijl van de traditio nele Nederlandse klederdracht. Voor al de Marker kle ding is duidelijk te herkennen in de ontwerpen van Ma- rike Olsthoorn. Er is variatie in boeren stollen, wijde broe ken en schortjurk- jes. K »PENHAGEN (DPA) De Commisse gevraagd een onder- Deense minister van Visserij, zoek in te laten stellen naar de Poul Dalsager, heeft gisteren „Noordzee-oorlog" Fanfani geeft toe aan tegenstanders Rome (AP) Secretaris gene raal Amintore Fanfani van de Italiaanse Christen Democrati sche Partij heeft gisteren het .hoofd gebogen voor zijn tegen standers in het partijbestuur en ingestemd met het bijeenroepen half juli van het uitvoerend comité van de partij dat de toekomst van de partij, van de Italiaanse regering en van Fan fani zelf moet bepalen. Fanfani heeft zware kritiek te verduren sinds de eclatante overwinning van de communis ten bij de regionale verkiezin gen van verleden maand. De twee gematigde vleugels in de christen democratische partij hebben zich gevoegd bij de lin kervleugels en zich tegen Fanfa ni gekeerd. olie gegoten op de woelige ba ren van de Nederlands-Deense „Noordzee-oorlog". Dalsager zei dat twee Nederlandse treilers die de netten van Deense vis sersboten zouden hebben ver nield, naar hun Nederlandse ha ven zijn teruggeroepen. De mi nister drong er bij de Deense vissers op aan geen tegenacties te ondernemen. Dalsager kondigde aan dat het Deense ministerie van Buiten landse Zaken officieel zal pro testeren, zo gauw het beschikt over nauwkeurige opgaven van de gevallen waarin Nederlandse vissers op de Noordzee hun Deense collega's in het vaarwa ter zouden hebben gezeten. Dit jaar zouden twaalf van dergelij ke gevallen gesignaleerd zijn. De acties van de Nederlandse vissers zouden het gevolg kun nen zijn van het opbrengen van een Nederlandse kotter door een Deens inspectieschip; de ka pitein moest 28.000 gulden beta len voor het vrijgeven van zijn De Denen hebben de Europese P. B. N. A. trekt hoofdambtenaar aan tot directeur van de koninklijke PBNA te Arnhem, mr. J. P. M. Weusten te Voorburg. De heer Weusten is momenteel directeur van de Directie Onderwijs en Vorming Werkende Jongeren op het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Van 1964 tot 1970 was hij lande lijk inspecteur voor het sociaal pedagogisch onderwijs, waar van het- laatste jaar 'coördine rend inspecteur. In 1970 ging de nieuw benoemde PBNA-direc- teur de belangen behartigen van de werkende jongeren. NAIROBI (UPI) President Idi Amin van Oeganda stelt geen prijs meer op rechtstreeks contact met GrootBrittannië. Hij wenst voortaan uitsluitend via president Moboetoe van Zaire met Londen in contact te treden. Amin verklaarde dit gisteren, 24 uur nadat hij besloten had het leven te sparen van de ter dood veroordeelde Britse lector Dennis Hills. De 61-jarige Brit verblijft in een militaire gevangenis in Oeganda in afwachting van verder overleg inzake zijn vrijlating. In Afrikaanse diplomatieke kringen verwacht men dat president Amin nu zal weigeren de Britse minister van buitenlandse zaken, James Callaghan, te ontvangen. Deze zei dinsdag dat hij bereid was naar Kampala te gaan nu Amin gratie aan Hills had verleend. Van diplomatieke zijde is vernomen dat Moboetoe zijn Oegandese ambtgenoot Amin zwaar onder druk heeft gezet om het doodvonnis van Hills niet uit te voeren, omdat dit zou betekenen dat de bijeenkomst van de organisatie voor Afrikaanse eenheid, die later deze maand in Kampala dient plaats te vinden, niet kon doorgaan. De komst van de vertegenwoordigers van de 41 landen welke lid van de OAE zijn, is voor Amin een prestigekwestie. NIET HELEMAAL ZONDER DRUK heeft het kabinet-Den Uyl toegezegd, dat het een bij het A.O.W.-beleid gevallen steek zal oprapen. Er gaat een einde komen aan de even onrechtvaardige als zonderlinge toestand, dat iemand met A.O.W. en een klein bedrag aan andere inkomsten door toepassing van het fiscaal tarief minder in handen houdt dan degene die het alleen van zijn A.O.W. moet hebben. Een incident dat niet op zichzelf staat en dat bewijst hoe ook een overheid die erop uit is in het bijzonder de belangen van de kleine inkomentrekkers rechtvaardig te behandelen, ook wel eens conse quenties over het hoofd ziet. IN HET DAGELIJKS LEVEN komen zulke „incidenten" meer voor; kleine spaarders weten uit ervaring, dat ze hun kapitaaltje eigenlijk beter in andere zaken dan een spaarrekening hadden kunnen investeren, omdat de geldontwaarding samen met fiscale aanspraken zo'n kapitaaltje uit de sfeer van een lucratieve reserve hebben gehaald. Werknemers van allerlei soort hebben ontdekt, dat ze overwerk of andere vorm van extra inspanning veel beter „in natura" of wederdiensten zouden kunnen laten uitbetalen, hoewel ze dan eigenlijk ook bij de fiscus te biecht moeten gaan. Zo is 'de overstap van verplichte ziekenfondsverzekering naar een vrijwillige of partikuliere verzekering er soms ook een met financië le consequenties die het zoet van de inkomensverhoging wat verzuren. Vrijwel elke tariefstelling welke we bij belastingen en het sociale verzekeringsstelsel kennen, is het niet elastisch genoeg om de rechtvaardigheid optimaal te kunnen dienen. HET ZOU VOOR DE OVERHEID de moeite waard zijn door deskundigen een onderzoek te laten instellen naar ongewenste gevolgen van kleine stapjes die naar een wat beter inkomen moeten leiden. Er is veel aan gelegen dat in het vervolg zulke ongewenste gevolgen worden voorkomen in plaats van dat ze later uit de weg moeten worden geruimd. Zoals het nu gaat lijkt het welzijnsbeleid van onze regering soms op een cake-walk, waarbij de klimmer het éne been te lang laat hangen zodat de beweging een heel schokkerige indruk maakt. Het gaat niet op, te veronderstellen dat de burger het al lang mooi vindt, als hij uiteindelijk toch aan zijn trekken komt Weeroverzicht DE BILT Het hogedrukgebied boven de Britse Eilanden, dat ons reeds enige dagen vrij zon nig weer bezorgt, neemt verder in betekenis af, maar zal toch het weer morgen in onze omge ving in gunstige zin be+nvloe- den. Met een zwakke tot matige wind tussen noord en oost wordt vrij vochtige lucht uit Duitsland naar ons land ge voerd waarin wolkenvelden voorkomen en de temperaturen vrij hoge waarden kunnen be- In het alpengebied is het weer verbeterd: aan de noord-zijde ervan komt echter nog vrij veel bewolking voor. In het Middel landse Zeegebied is het zonnig en warm zomerweer. Vooruitzichten voor zaterdag: Zonnige perioden, ook een en kele bui en weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 16 uren. Min. temp.: om streeks 12 graden. Max. temp.: omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal: 70 pro- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Landbouwschap wil op korte termijn een gesprek over de inkomenspositie van land- en tuinbouw hebben met het volledige kernkabinet Op een bestuursvergadering van het schap, gisteren, werd dit besloten. Men wil dat ook premier Den Uyl hierbij aanwezig is; bij het vorige onderhoud tussen het Landbouwschap en een kabinetsdelegatie was dat niet het geval. Voorzitter ir. C. S. Knottnerus noemde het onbe grijpelijk, dat minister Van der Stee van Land bouw in de Tweede Kamer een motie had afgera den, waarin werd aangedrongen op een soort tussenbalans in september, met zonodig aanvullen de maatregelen. De minister wil dit wel overwe gen, „maar blijkbaar wil hij het alleen overwegen om later te kunnen zeggen dat er geen geld voof is," aldus de heer Knottnerus. Ontevreden is Landbouwschap Landbouschap ook over de oriënteringsnota ruimtelijke ordening, waarin de betekenis van land- en tuinbouw zeer onvoldoende wordt belicht Hierover heeft het Landbouwschap een brief aan de Kamer gestuurd. Het kamperen op agrarische bedrijven moet gesti muleerd worden en een wettelijke basis krijgen, aldus Knottnerus. In de door staatssecretaris Meij er (CRM) ontworpen kampeerwet lijken er voor het kamperen op de boerderij echter weinig moge lijkheden over te blijven, meende hij. PARIJS De Franse prostituees, rond wie het sinds hun kerkbezettingen en andere acties sinds enige tijd stil was geworden, roeren zich weer. Gisteren kwamen zij opnieuw in actie tegen de „onderdrukking door de overheid", waaraan zij zeggen bloot te staan. Ongeveer tweehonderd meisjes van plezier namen het park in bezit dat behoort tot het onbewoonde slot Chanonat, bij Clermont-Ferrand, en dat eigendom is van presi dent Giscard d'Estaing. waren met bussen en eigen auto's uit Lyon gekomen, waar zij op een openluchtbijeen komst onder grote belangstelling van sympathisan ten nogeens hun eisen kenbaar maakten!' beëindi ging van de „politieterreur", geen heropening van eroscentra, rechtvaardige belasting en geen geld of gevangenisstraffen voor „klantenwerving". Zonnige krenten en rozijnen in pure bessensap haal n pak UTRECHT (ANP) De Utrechtse politie heeft gisteren na een alarm van de buren in een huisje, dat bewoond werd door een 88-jarige man en zijn 55-jarige zoon, het stoffelijke overschot van de zoon gevonden. Deze was al acht dagen dood, maar de zeer bejaarde vader had hiervan geen aangifte gedaan. Hij kon gisteren geen enkele verklaring geven, waarom hij geen bekendheid gegeven had aan het overlijden van zijn zoon. De politie heeft de G.G.D. van Utrecht later in de arm genomen on bejaarde man in een verzorgingstehuis te laten opnemen. NIEUW DELHI In de staten Goejarat, Bihar en Tamil Nadoe heerst grote onrust na de noodmaatregelen die premier Indira Gandhi heeft genomen. Reizigers en leden van de oppositie zeiden dat over het hele land sindsdien 6500 mensen zijn gearresteerd en dat nog steeds mensen worden aangehouden. Reizigers uit Bihar, een oostelijke staat met 56 miljoen inwoners, zeiden dat de politie in de hoofdstad Patna en andere steden heeft geschoten op demonstranten die protesteerden tegen de arrestatie- van oppositieleiders. Er zouden doden zijn gevallen. Parkeren kan rijk miljard opleveren" DEN HAAG (ANP) „De overheid verschaft meestal gratis parkeerruimte voor auto's. Dit in tegenstelling tot ander gebruik van ge meentegrond, waar men huur of erfpacht voor moet betalen. Er zijn geen argu menten te vinden om gra tis gemeentegrond te ver schaffen voor de stalling van de momenteel drie miljoen auto's in Neder land. Wanneer per auto bij voorbeeld een gulden per etmaal gerekend zou wor den, zou dit de overheid één miljard extra opleve ren". Dit heeft dr. W. Drees, Tweede Kamerlid voor DS'70, gezegd in een artikel in het tijdschrift „Openba re uitgaven" Dr. Drees stelt, dat het niet aan de overheid is om voor stalling te zorgen voor meer lu xueuze transportmiddelen, zoals sportvliegtuigen, paarden, caravans en au to's. „De kosten voor par keerruimte behoren te drukken op de eigenaar of de huurder van het voer tuig. Stakingsgolf in Argentinië BUENOS AIRES - Maria Este- la Peron, de president van Ar gentinië, heeft gisteren de Pero- nistische afgevaardigden in het parlement bij zich geroepen en hen overreed hun plannen om' een nieuwe presidentiële opvol ger te kiezen te Laten varen. Dit betekent dat Raul Lastiri, de schoonzoon van de sterke man in de regering, Jose Lopez Rega, op de eerste plaats blijft om het presidentschap over te nemen, als de 44-jarige mevrouw Peron deze functie zou neerleggen. Op het arbeidsfront is de drei ging voor de Peronistische rege ring echter blijven bestaan. Over het hele land groeit de stakingsgolf waarmee wordt ge protesteerd tegen het regerings besluit de loonsverhogingen aan een maximumpercentage te bin den. In Cordoba, waar meer dan 10.000 arbeiders het werk heb ben neergelegd, zijn gisteren bo maanslagen gepleegd op bussen, een autoshowroom en een filiaal van een Amerikaanse bank.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9