deTijd s de^^ENE Lonen achteruit in 1976 tenzij overheid bijspringt HP Complete leegloop Portugese hotels Vliegrampen voorkomen met nieuw apparaat -S Lido in Amsterdam dichtgespijkerd MINDER BELASTING VOOR AOW-ERS MET NEVENINKOMSTEN Rampvluchten met duiven geven veel verdriet" Werkgevers industrie en middenstand: Drie jaar geëist voor miljoenen- zwendel DONDERDAG 3 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Maatregel R.L.D. na ramp Sri Lanka (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Met ingang van volgend jaar juli zullen alle Nederlandse straalverkeersvliegtuigen uitgerust moeten zijn met een instrument waarmee de vlieger aanwijzingen kan krijgen over hindernissen op de grond. Deze maatregel van de Nederlandse Rijksluchtvaart Dienst is genomen mede op grond van het ongeluk met de DC-8 van Martinair, die vorig jaar december op Sri lanita (Ceylon) tegen een berg vloog en waarbij alle 191 inzittenden om het leven kwamen. De heer Fournier van de R.L.D. maakte dit gisteren bekend tijdens een persconferentie over het rapport van de autoriteiten van Sri Lanka over de toedracht van het ongeval. Het rapport werd, zoals gemeld, dinsdag in Sri Lanka openbaar gemaakt. Hoewel de commissie van onderzoek volgens dit rapport heeft vastgesteld dat de oorzaak van de ramp gezocht moet worden in het feit, dat de vliegers afgingen op boordapparatuur die ruimte lietvoor een verkeerde positiebepaling, stelde de heer Fournier gisteren duidelijk, dat hij deze conclusie met enige reserve bena dert. Volgens hem is het onmogeijk een definitieve oorzaak vast te stellen, omdat een aanzielijk deel van de wrakstukken niet geborgen kan worden. Het onderzoek heeft aangetoond, dat het toestel om één van de trajecten tussen twee bakens die het gevolgd heeft, een hogere snelheid had dan voor dit vlieggedeelte gebruike lijk is. Martinair-directeur Schroder vroeg zich af, of met de nieuwe navigatie-apparatuur die de R.L.D. nu wil introduceren, de ramp indertijd had kunnen worden voorkomen. „De werkelijke oorzaak van het te vroeg inzetten van de daling is nu eenmaal niet meer na te gaan". Het rapport zal nu ter behandeling worden aangeboden aan de Nederlandse Raad van de Luchtvaart, die daarover uitspraak zal doen. De heer Schröder zei geen civiele procedure daarna meer te verwachten. Alle verzekeringszaken zijn inmiddels zonder pro blemen verlopen. In Djakarta (de 182 inzittenden waren Indonesi sche Mekka-gangers) is voor ruim een miljoendollar aan nabestaan den uitgekeerd. 100 jaar blauwe knoop, Koning Alkohol wordt al een eeuw lang bestreden. Er is veel veranderd binnen de organisatie van de drankbestrijders. Drugsbestrij ding past nu in het patroon van de volksbond. Deze week in Vrij Nederland. NKV-onder-voorzitter Frans van Bakel constateert dat An- driessen en Steenkamp er niets van begrijpen van het nieuwe visie-program van het NKV. „Andriessen vindt het onzin om van klassestrijd te spreken en ondankbaar om te stellen dat arbeiders het helemaal niet zo goed hebben als wel wordt be weerd." Voor diegenen die graag in hun jeugd verwijlen gaat Vrij Neder land een artikelserie brengen die de lezers confronteert met de helden uit de jeugd. Deze week „kruimeltje". Volgende week Dik Trom. Verder worden de miljardenaf spraken met Suriname kritisch bekeken en is er een lerens- waardig artikel over het Hol land Festival. Wat heeft PPR-man Pier van Gorkum toch bewogen om uit de Tweede Kamer te stappen vraagt de Haagse Post zich deze week af. Een portret van de mannenbroeder die met de bij bel tegen de brandkast vecht, met als conclusie: „Hij zal nog wel van zich doen horen, dat is zeker maar voorlopig niet meer vanuit een positie dat hij de O) *8 machthebbers echt kwaad kan maken." Een tweede portret van Jaap van Dyck, voorzitter van de AB- VA, de snelst groeiende club in het NVV met 160.000 leden. De ABVA is de belangrijkste rivaal van Arie Groenevelt 's Indus triebond en staat binnen het NVV vaak lijnrecht tegenover die industriebond. Van Dyck: „Die algemene teneur van „wij willen de maatschappij verande ren," daar heb ik geen enkele moeite mee. Dat wil de ABVA ook. Maar ik vraag me wel af, hoe je kunt samenwerken als ik in stelling 7 bijvoorbeeld lees dat de Industriebond NVV standpunten in moet nemen en uitdragen die een aanzet moeten geven voor het uit zijn voegen lichten van de huidige kapitalis tische maatschappij". IlSlMRS We komen eindelijk te weten waarom onze benzine steeds duurder wordt. Esso-topman Van Duivenbode doet het deze week uit de doeken in Elsevier. De Tweede Kamer is een door gangshuis geworden, een springplank voor carriere-ma- kers, zeggen twee Rotterdamse onderzoekers. Kamervoorzitter Vondeling is het daar niet mee eens want zegt hij, het zijn de kiezers die over het lot van het Kamerlid beslissen. Hoe dan ook, Elsevier noemt de volksver tegenwoordiging een vergulde duiventil. Steeds meer rampvluchten met postduiven. Het duivenbestand wordt steeds kleiner. De duive- melkers klagen dan ook steen en been. De heer Jennekens, voorzitter van de Nederlandse Postduivenhoudersorganisatie: „Die rampen komen we wel weer te boven, maar die ramp- vluchten geven veel verdriet, dat wel. Een duif die mooi voor je gevlogen heeft, dat is een goede vriend van je geworden. Die kim je verstaan zonder woorden. Dat schept een band natuurlijk. En dan nu weer deze ramp van Pau. Wij moeten maar bedenken: de mensen ko men ook niet altijd terug van hun vlucht" Ook in Elsevier deze week de troebelen in India rond Gandhi en niet minder dan 16 pagina's in kleur gewijd aan de bruiloft van Christina. DE NIEUWE UNIE Een kritische beschouwing over de recent verschenen nota „Ont wapening en veiligheid" van mi nister Van der Stoel van Buiten landse Zaken en zijn staatsse cretaris dr. Kooymans. Een van de bezwaren tegen de nota: „De beide bewindslieden geloven in wapens, daarom gaat de nota ook niet over ontwapening maar over goochelen met wapens. En: de regering zal erop blijven toe zien dat we elkaar volgens de regels vermoorden. Koos Postema ten voeten uit op een andere pagina. Postema, on langs benoemd tot plaatsvervan gend hoofd televisie maar daar na door André van der Louw naar Rotterdam gehaald om de gemeentelijke voorlichting te behartigen: „Waar ik weieens bang voor ben is de vraag, of ie door democratisering de vrij heid niet beperkt. Het meepra ten van iedereen kan een frus trerende werking hebben op in dividuele artistieke of semi-ar- tistieke programma-makers." Verder een artikel over de aktie die Amnesty International voert voor duizenden gevangenen in het corrupte Marokko. De Indiase democratie bestaat bij de gratie van de populariteit van de congrespartij zegt De Tijd. Als die populariteit in ge vaar komt, houdt zij op te be staan. Zo die democratie al ooit bestaan heeft, want tenslotte is zij nooit werkelijk getest.Tot nu toe hebben de kiezers de con grespartij immers altijd aan de meerderheid geholpen. En dreigt er ook maar even het gevaar dat het anders zal uit pakken dan zijn die kiezers niet meer nodig. NKV-voorzitter Spit ziet de toe komst nog niet zo somber in. Er blijft brood op de plank, ook voor de vakbeweging zegt hij. En: „als het allemaal gaat zoals we ons voorstellen krijg je een samenleving waarin je inder daad kunt spreken van een gro tere gelijkheid voor mensen." Kardinaal Alfrink over Pax Christie: „Het doel dat voor ogen staat is wel een verande ring van de maatschappij naar een samenleving van recht en gerechtigheid zonder onder drukking en onrecht, maar dan vanuit de huidige situatie gezien consequent volhoudend, stap voor stap verderkomend op de weg naar een nieuwe structuur, wereldwijd, die gunstige per spectieven biedt voor vrede en veiligheid voor allen en die vooral recht doet aan allen". Welzijnswerker Marius Ernsting zegt deze week in De Groene over de bezuinigingen die CRM moet gaan doorvoeren: „Voor de overheid en een groot aantal belangengroepen mag welzijns werk niet meer zijn dan een soort smeerolie, die ook begro- tings-technisch gezien niet meer dan een restpost is. Hebben we sleger kwamen, doet het blad deze week uit de doeken. De totale kosten voor de reerute ring van vrijwilligers stegen van 137 miljoen dollar in 1970 tot .590 miljoen voor 1975. De wer vingsfunctionarissen worden be taald naar het aantal vrijwilli gers dat ze inbrengen. Dat leid de tot merkwaardige praktijken, als het vervalsen van schooldi ploma's en het voorzeggen van toelatingstesten. In West-Duitsland Actie tegen abortuspendel" naar Nederland FRANKFORT (DPA) Het openbaar ministerie in Frank fort heeft stappen ondernomen tegen een „vrouwencentrum" in deze stad dat „abortustrips" naar Nederland zou hebben georganiseerd. De afdeling zwa re misdrijven van de plaatselij ke politie heeft de kantoren van het vTonwencentrum door zocht en een artsencartotheek en statistische gegevens over cliënten meegenomen. Op het verrichten van abortus staat in West-Duitsland volgens een omstreden maar altijd nog geldige wet een gevangenisstraf van 5 en in bijzondere zware gevallen 10 jaar. Het .openbaar ministerie ging tot actie over nadat in de pers arti kelen over de „abortuspendel" waren verschenen. Reflectoren op zijkanten lange auto's verplicht DEN HAAG De minister van Verkeer en Waterstaat is van plan zo spoedig mogelijk de aanwezigheid van reflectoren op de zijkanten van lange voer tuigen verplicht te stellen. De bewindsman heeft dit besluit genomen, nadat de ANWB hie rop bij de minister had aange drongen in het belang van de verkeersveiligheid. De ANWB had zich tot minister Westerterp gewend, omdat bij herhaling leden van deze bond zich erover beklaagden, dat lan ge voertuigen die het andere verkeer kruisen of dwars op de rijweg staan, zo slecht zichtbaar zijn bij avond of onder ongun stige weersomstandigheden. Chaos groeit in New York NEW YORK (Reuter) Terwijl de chaos in New York na het ontslag van duizenden gemeen te-ambtenaren met de dag gro tere vormen aanneemt, zijn de □og niet door ontslag getroffen functionarissen zich tegen de bezuinigingsmaatregelen gaan roeren. Gisteren begonnen brandweerlieden zich „ziek" te melden en hielden ambtenaren van de verkeersdienst korte stakingsacties, waardoor enor me opstoppingen ontstonden. Meer dan 19.000 gemeente-amb tenaren, onder wie politieagen ten en brandweerlieden zijn dinsdag naar huis gestuurd om dat de stad geen geld meer heeft voor hun salarissen én de staat geen toestemming geeft tot ver hoging der belastingen om de inkomsten van de stad te ver groten. Het is de bedoeling dat er uiteindelijk 40.000 ontslagen zullen vallen. Een rechtbank heeft inmiddels bepaald dat de stakende vuilnis mannen het werk moeten her vatten. In de straten van New York lag gisteren 40.000 ton huisvuil te rotten. Het stadsbe stuur heeft een miljoen zeer gro te vuilniszakken besteld om de ze uit te delen in de wijken waar het vuil gevaren voor de gezond heid begint op te leveren. De politiebond heeft inmiddels laten weten het voorbeeld van de stakende vuilnismannen en brandweerlieden niet te zullen volgen. ,V#| - f De toeristencentra in Portugal betalen de prijs voor de labiele politieke situatie in dat land: lege stranden, lege hotels. LISSABON (AP) De marme ren lobby van het Ritz hotel in Lissabon heeft veel weg van een mausoleum. De meeste voetstappen, die door de hoge plafonds akelig hol klinken, worden er gezet door de por tiers en de liftjongens die nu als lid van een arbeiderscomité medezeggenschap hebben in de bedrijfsvoering van het hotel. De begrafenisstemming is lang zamerhand kenmerkend voor een groot gedeelte van de Portu gese toeristenindustrie sinds de overname van de macht. En juist het toerisme zorgde na de textielindustrie voor het groot ste deel van Portugal's devieze- ninkomSten. In het Ritz is nog steeds alles op goed-kapitalistische wijze tot in de puntjes verzorgd, op iede re kamer prijken verse bloemen en het personeel staat als knip messen in de aanslag. Maar vrees voor de onstabiele situatie in Portugal heeft tot gevolg dat in dit hotel met zijn 533 bedden niet meer dan 70 tot 80 gasten per week overnachten. Ongeveer 65 procent van de gas ten placht uit Amerikanen te bestaan, nu is er vrijwel niet één meer. En dat terwijl het lijfelijk gevaar voor de doorsnee-toerist voornamelijk bestaat uit de kans op een zonnesteek. „Het is een heel oneerlijke toe stand", aldus een woordvoerder van het hoteL „Vanwege Portu gal's nieuwe politiek en het feit dat we niet langer deel uitma ken van de hotelketen zoals eer st, denken alle reisbureaus dat hun klanten gevaar lopen in moeilijkheden te raken en dat ze zelf niet betaald zullen wor den. Maar in werkelijkheid kun nen de toeristen overal in het land een heerlijke, zorgeloze va kantie doorbrengen, terwijl hun reisbureau al hun cheque toege stuurd krijgen op de dag van aankomst van hun cliënt". Uit de Algarve, Portugal's zuid kust, komen dezelfde berichten. Het luxueuze hotel Penina had in juni een bezettingsraad van 6 procent en verwacht voor juli een van niet meer dan 8 pro cent Het hotel heeft de prijzen voor vol pension met driekwart verlaagd tot 16 dollar per dag per persoon, maar de directeur, Afriano Bento, zegt dat het be drijf pas uit de kosten kan ko men met een bezettingsgraad van 66 procent AMSTERDAM In opdracht van het bankiershuis E. van Lanschot uit Den Bosch is gis teren bet Lido in Amsterdam gesloten. Door timmerlieden werd dit uitgaanscentrum, dat sinds 1 januari van dit jaar geëxploiteerd werd door de Amsterdamse restaurateur Wim Wagenaar, letterlijk dichtge spijkerd. Op last van de rechter-commis- saris in Amsterdam zal het Lido op een openbare veiling worden verkocht. Daarmee wil men pro beren de schuldeisers van de inmiddels failliet verklaarde laatste eigenaar, de Amsterda- mLido b.v., enigszins tegemoet te komen. De grootste schuldeiser is het bankiershuis Van Lanschot met een bedrag van vijf miljoen gul den. De Amsterdam—Lido b.v. werd destijds opgericht met En gels kapitaal. De bedoeling was met een miljoenen kostende ver bouwing in het Lido een groot pretcentrum te vestigen. De zaak liep echter niet Volgens een woordvoerder van het bankiershuis is de mogelijk heid groot dat het Lido ook na de verkoop in de huidige vorm- gehandhaafd blijft Er zijn al contacten geweest met mogelij ke gegadigden uit de horeca-sec- tor. Republikeinen zijn ook mensen WASHINGTON (AP) De Amerikaanse republikeinse partij, die na het Waterga- te-schandaal een zware klap heeft gehad, is een ledenwervingscampagne begonnen door middel van een televisieprogramma met de titel „Republikeinen zijn ook mensen." Hoge prijzen op veiling bij sotheby LONDEN Vijftig impressio nistische schilderijen uit de particuliere collectie van twee Franse families hebben dinsdag op een veiling bij Sotheby in Londen in nog geen vijf kwar tier tijd 2,5 miljoen pond (ca 13 miljoen gulden) opgebracht Voor schilderijen van Camille" Pissarro en Maurice de Vla- minck werden record-bedragen betaald. Pissarro s boieii apres- midi" ging voor 120.000 pond naar een Britse koper, terwijl een Zwitser 150.000 pond betaal de voor "Le pont de chéteau" van De Vlaminck. Het grootste bedrag werd echter neergeteld voor "La cathédrale de Rouen" van Claude Monet. Een onbekende bieder wilde daarvoor 210.000 pond geven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zowel de centrale organisa ties van industriële werkgevers als van de middenstand zijn van mening, dat de loont- rekkenden er volgend jaar in koopkracht op achteruit moeten gaan, gezien de benar de economische situatie. Slechts de over heid kan ervoor zorgen, dat die koopkracht gelijk blijft, respectievelijk er iets op voor uit gaat. Zij moet dan de belasting verlagen en een aanzienlijk stuk van de kosten van de sociale verzekeringen voor haar reke ning nemen. Dat zal weer tot gevolg heb ben, dat de regering zichzelf ook beperkin gen in de uitgaven zal moeten opleggen. „We moeten samen door het dal", zo stellen de werkgevers. De centrale organisaties hebben gisteren en vandaag beleidsnota's gepubliceerd, waarin zij aangeven hoe naar haar mening moet worden gereageerd op de huidige recessie. Via deze nota's moet invloed uitgaan op het kabinet, dat thans bezig is de rijksbegroting voor 1976 en daarmee het beleid voor het komend jaar vast te stllen. In de nota van V.N.O. en N.C.W., de verbon den van industriële werkgevers, wordt ge steld dat het evenwicht tussen de stijging van loonkosten en de ontwikkeling van de produktiviteit in ons land is zoekgeraakt: de loonkosten zijn de laatste tien jaar gemid deld 1 pet per jaar meer gestegen dan de produktiviteit Daardoor zijn de winsten ge daald, is minder geïnvesteerd en is werk loosheid ontstaan. Bovendien zijn de loon kosten per eenheid produkt hier de laatste drie jaren tweemaal zo snel gestegen als in het concurrerende buitenland, waardoor de export daalde en het goedkopere buitenland een stuk van de binnenlandse markt ver overde. Wat ons thans te doen staat om de zaak ,draaiende te houden, zo vervolgt de nota, is het evenwicht tussen loonkosten en ar- beidsproduktiviteit herstellen en de particu liere investeringen te bevorderen. Dat eist een ingrijpende ombuiging van het beleid. Het herstel van de werkgelegenheid moet zich vooral in de particuliere sector voltrek ken, zo vervolgen de verbonden NCW/VNO. Daarom moetende investeringen worden be vorderd. Om de arbeidsplaatsen te behouden moet de stijging van de arbeidskosten voor de onder nemers vanaf 1976 jaarlijks 1 pet achterblij ven bij de toeneming van de produktiviteit, aldus de verbonden. Op zichzelf betekent dit, dat het reëel besteedbare inkomen van de werknemers erop achteruit zou gaan. De overheid kan dit voorkomen door een ver lichting van de lasten op het gebied van de sociale premies voor werknemers èn werk gevers en dat van de inkomstenbelasting. In dit verband suggereren de verbonden de als tijdelijk aangekondigde bijdragen van de overheid in de sociale premies permanent te maken, de werknemerspremie voor de WAO te verminderen met behulp van de opbrengst van de bevriezing van de kinder bijslag voor het eerste kind, de bijslag voor het tweede kind ook te bevriezen (niet ver der te verhogen dus), de koppeling tussen bijstand en minimumloon en A.O.W. los te laten en op het gebied van de sociale zeker heid enkele correcties aan te brengen. Ver der willen de verbonden een volledige infla tiecorrectie in de inkomstenbelasting, hand having van de tijdelijke verlaging van de loon- en inkomstenbelasting en verdere ver laging van de tarieven van die belasting. „Hoe men het ook wil zien, het herstel zal moeten beginnen met een grotere financiële armslag voor de ondernemingen", aldus de verbonden. De situatie rond het botulisme in de Friese meren heeft z7ch dermate gunstig ontwikkeld, dat er met ingang van gisteren weer gezwommen mag worden. Velen lieten zich dat mede door het fraaie zomerweer geen tweede keer zeggen en repten zich naar het verfrissende water zelfs per fiets. (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag Het kabinet heeft gisteren overeenstemming be reikt over een regeling die een einde maakt aan de inkomste nongelijkheid tussen aow'ers en aow'ers met neveninkomsten (een klein pensioen b.v.). De laatste categorie zal in het ver volg minder hoog door de fis cus worden aangeslagen. Tot dusverre betaalden deze zoge naamde aow-plussers zoveel be lasting, dat zij uiteindelijk min der overhielden dan de pure aow-trekkers. De nieuwe regeling zal in 1976 in werking treden. Het kabinet had vrijdag jongstleden al be sloten de aow-ers met nevenin komsten over de jaren 1974 en 1975 tegemoet te komen. Hier voor zou een noodwetje worden ontworpen. Het kabinet zet zich vanavond aan de afrondende besprekin gen over de begroting voor vol gend jaar. Men hoopt er vrijdag avond uit te ajn, maar het zit er dik in dat er volgende week nog verder moet worden ge praat Premier Den Uyl en mi nister Duisenberg van Finan ciën hebben gisteren en van daag met de bewindslieden af zonderlijk gesproken over de verdeling van het overheidsbud get Het resultaat van deze be sprekingen komt vanavond in de voltallige ministerraad op ta fel UTRECHT Drie jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. B. de Hoogh, gisteren geëist tegen de 45-jarige T. van H. uit Hoevela ken wegens oplichting van de Rotterdamse Disconterings- bank voor minstens 2,5 min. Aan het slot van de zitting, een voortzetting van het dinsdag be gonnen proces, zei verdachte Van H. dat op zijn leeftijd drie jaar een zedelijke dood zou be tekenen voor zijn gezinsleven hij heeft vier kinderen en dat het hem vrijwel onmogelijk zou zijn om op 48-jarige leeftijd nog een nieuw bestaan op te bou wen. In de afgelopen jaren heeft Van H. tot een bedrag van naar schatting 3 min. kredietover eenkomsten vervalst ten nadele van de RDB. Als fiancieringsbe- middelaar wendde hij voor dat de kredieten waren aange vraagd door in Duitsland gele gerde militairen, maar het geld verdween in eigen zaak en zak. Van H's advocaat mr. B. F. J. Simon zei, dat naast de stoel van de verdachte een stoel voor de RDB had moeten staan: „U belt en wij bezorgen, was bij de bank het parool. Als het gezeg de „de gelegenheid maakt de dief' ooit van toepassing is, dan hier wel", aldus de pleiter. Uitspraak 15 juIL

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7