Meer sfeer in heropend Automobielmuseum Oude stoomlocomotieven komen weer tot leven in Zuidduinen van Katwijk Wong Chung verrast op Leidse Houttoemooi Nederlanders kochten voor 800 miljoen bloemen Wereldstrijd worsteten in Koudekerk DONDERDAG 3 JULI 1975 LEIDSE COURANT De komende zaterdagen kan men deze stoomloc in de Katwijkse duinen tegenkomen. Van een onzer verslaggevers KATWIJK Met man en macht hebben de leden van de Nederlandse Smalspoorstich ting de afgelopen maanden in Katwijk weer gesleuteld aan de robuuste 30 pk sterke Orenstein Koppel stoomlocomotief, om de toeristen die dit jaar in Kat wijk hun vertier zoeken een heuse rit met een echte stoom loc te kunnen voorschotelen. Het stalen trekbeest is juist op tijd gereed gekomen om vanaf zaterdag door de Katwijkse Zuidduinen te kunnen gaan tuf fen, met aan zich vastgekoppeld een paar ouderwetse maar in puike conditie verkerende pas sagierswagons, waarin de lief hebbers van een stoomritje vijf opeenvolgende zaterdagen hun hart kunnen ophalen. Stichtingsvoorzitter Pellenbarg zal er a.s. zaterdag bij de ope- ningsrit niet bij zijn. Gisteren is hij met vrouw en kinderen op vakantie gegaan. En niemand zal hem dat kwalijk nemen als men weet dat deze vrolijke Am sterdammer het afgelopen jaar bijna elke vrije zaterdag heeft opgeofferd om in Katwijk aan het mini-spoorwegnet te kunnen knutselen. De NSS heeft in Katwijk de De heer Pellenbarg (links) met loc-knutselaar De Wild bij de NSS-I, een 35 pk stoomloc beschikking over een uniek „operatie-terrein", dat eigendom is van de Leidse Duinwater Maatschappij. In dat gebied ligt zo'n twaalf kilometer smalspoor (spoorbreedte 700 mm). Het baantje bleek, toen de NSS er voor het eerst mee werd gecon fronteerd, erg verwaarloosd. Op sommige plaatsen lag de rail een meter onder het zand. Ge bruik makend van apparatuur en werkplaats van de LDM, brachten de stoomliefhebbers het baantje weer in orde. Minstens evenveel moeite kostte het hun om de eerste locomo tief, overgenomen van het Na tionaal Automobiel Museum in Leidschendam door de duinen te laten rijden. Want de LDM had bij het beschikbaar stellen van het baantje wel als voor waarde gesteld dat de NSS het fraaie duingebied in geen enkel opzicht schade zou aanbrengen, vooral ook omdat de Zuiddui nen nog ongerept natuurgebied is met onder meer veel zeldzame vogelsoorten. Daarom rijdt het treintje alleen in juli en augustus om broeden de vogels niet op te schrikken en wordt gestookt met erg dure kolen. Een mindere kwaliteit zou veel vervuilende roetwolken veroorzaken. En om te voorko men dat het vuur van de kolen brand zou veroorzaken in de droge duinen zijn op de schoor stenen vonkenvangers aange bracht Het spoortraject in de Zuiddui nen is zeveneneenhalve kilome ter lang. De plannen zijn om volgend jaar een ander traject in gebruik te nemen. Een van een paar kilometer kleiner, on geveer vier kilometer. Pellen barg: „Het baantje is wel klei ner maar een stuk aantrekkelij ker. Het loopt door het infiltra- tiegebied van de LDM, waarin' veel kunstmatige meren liggen voor de zuivering van drinkwa ter. reikt dan ze daarvoor ooit had den durven dromen. Ze hebben naast de 30 pk Orenstein Koppel nog twee stoom- en één dieselloc op stal staan en heb ben kortgeleden ook „beslag" gelegd op een 50 pk stoomloc van de Ballast Ned am, maar die moet nog naar Katwijk worden getransporteerd. Pellenbarg: „In Katwijk zitten we nu aan een verzadigings punt. Méér locomotieven kun nen we daar niet plaatsen. En zelfs al kon dat dan nog zien we uitbreiding niet zo zitten omdat het geld ontbreekt Het is een dure hobby die geen cent in het laatje brengt. Tot nu toe hebben de leden de kosten hoofdzake lijk zelf bijeen moeten brengen. Wel hebben we recent de statu ten gewijzigd. We zijn nu een museumorganisatie en kunnen daardoor aanspraak maken op subsidie. Pas als we er zeker van zijn dat er voor ons subsidie inzit gaan we nog eens aan verdere uitbouw denken." (Van een onzer verslaggevers) LEIDSCHENDAM Meer dan honderd antieke auto mobielen, twintig rijtuigen en veertig motoren her bergt het vandaag heropende Nationaal Automobiel museum in Leidschendam. Door een ingrijpende ver bouwing was dit museum meer dan een jaar lang gesloten. Dankzij de verbouwing konden de beschikba re automobielen en andere museumstukken aanzienlijk ruimer worden opgesteld terwijl tevens ruimte werd gecreëerd voor bijvoorbeeld een diorama en een film zaal, terwijl allerhande accessoires behorende bij de automobielgeschiedenis een „eigentijdse" behuizing konden krijgen in antieke winkeltjes, die tegen de wanden „geplakt" lijken te zijn. Directeur van de stichting Het Nationaal Automobielmu seum, in het dagelijks leven president-directeur van het au- to-import bedrijf Louwman en Par qui, Evert Louwman (34) meent dat juist in de nieuwe entourage de museumstukken op hun best zijn. „We hebben ook de sfeer van de automo bielhistorie in dit museum wil len vastleggen, Daarom heb ben we de „winkeltjes" ge bouwd langs enkele wanden, waarin prenten, speelgoed, mode, stofbrillen, toeters en allerlei andere voorwerpen een plaats hebben gevonden. Bijzonder trots zijn we ook op het Spykerpaviljoen, waarin behalve enkele Spyker-auto- mobielen ook andere zaken van deze Nederlandse automo bielfabriek te zien zijn. Onder meer de ijzeren toegangshek ken van de vroegere fabriek zijn er ondergebracht Met on ze collectie automobielen pro beren we een beeld te geven van de automobielhistorie van voor de jaren vijftig. We heb ben getracht van alle soorten auto's een specifiek exemplaar in huis te krijgen." Om een voorbeeld te geven van de collectie: een door ir. Porsche ontworpen carrosse rie voor Benz, die verrassend lijkt op de VW-kever. E. Louw man vertelt daarover, dat ir. Porsche de kever voor Benz had ontworpen, maar dat dit geen succes bleek en nadat Porsche naar Volkswagen overstapte zijn Benz-model werd overgenomen en uit groeide tot de succesvolle ke ver. Vele antieke race-auto's, bijvoorbeeld de Bugatti uit 1923 die vier kleppen had op elke cilinder, maar ook een Toyota-formulewagen uit 1970. Ook staan er stoomauto's (Stanley 1906) en twee elektri sche auto's de Baker (1910) en de Hedag (1905) die beiden een snelheid van 40 kilometer kon den halen met een actieradius van 80 kilometer. Voorts een kostbare Cadillac uit 1949, een 16 cilinder Marron uit '30 een Hanomag uit '29, de eenper soons Beringer uit 1919, een Willyjeep uit '45. En een unie ke Voisin uit 1930, de kostbare auto uit de kleine Voisin-fa- briek waar de heer Voisin na een proefrit met elke geprodu ceerde auto hoogstpersoonlijk de .mascotte op de radiator bevestigde. Het Nationaal Automobielmu seum, gevestigd op het terrein van het auto-importbedrijf aan de Veursestraatweg 280 in Leidschendam is elke dag geo pend tussen 1 april en 31 okto- Een overzicht van de grote zaal van het museum, met op de achtergrond straatjes met oude winkeltjes en het catè „Het Oude Tolhuis" Evert Louwman (34) achter het stuur van een van zijn antieke wagens. Jongen (12) uit Katwijk verdronken. KATWIJK Voor dekust van Katwijk is gistermiddag een 12- jarige jongen uit Katwijk ver dronken. Hij was met familiele den en vriendjes op het strand en ging in zee bij het Uitwate ringskanaal. Toen de jongen, die niet kon zwemmen, na een half uur niet terugkwam ging men zoeken. Door de strandpoli- tie van Katwijk werd de jongen uit zee gehaald. Hij werd over gebracht naar het beademins- centrum van het Academisch ziekenhuis in Leiden waar hij korte tijd later is overleden. Jongetje uit auto geslingerd: op slag dood Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RLJN Het 6-jarig zoontje van de fami lie Van der Voorn uit Ter Aar is gistermiddag omstreeks vier uur bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De auto waarin hij zat en be stuurd werd door zijn moeder, kreeg op het kruispunt Nieuw- koopseweg—Oostkanaal weg geen voorrang van een op de .Nieuwkoopseweg rijdende auto- •mobilist, de 70-jarige C.L. uit Amstelveen. Na een hevige bot sing sloeg de auto uit Ter Aar over de kop waarbij het jonge tje uit de auto geslingerd werd en ter plaatse overleed. Drie andere inzittenden werden ge wond overgebracht naar zieken huis Rijnoord, maar mochten later op de dag het ziekenhuis weer verlaten. De bestuurder van de andere auto kwam er met een enkel schrammetje van af. „De zeepbellen", een schilderij van de 17de-eeuwse Hollandse meester Pieter de Hoogh, heeft op een veiling bij Christie's te Londen het recordbedrag van 147.000 pond sterling (ruim 800.000,-) opgebracht. Koper was een Britse zakenman. Van onze tennismedewerker LEIDEN Het tennistoernooi van de Leidse Hout heeft gisteren een rustig dagje beleefd, of de uitschakeling van Maureen Meyer, als tweede geplaatst in het damesenkel B, moet verrassend genoemd worden. Voor de kenners kan haar nederlaag tegen de derdé geplaatste Ineke v.tL Meer echter nauwelijks sensationeel rijn, daar Ineke hoger com petitie speelt en op De Munnik, waar zij de finale bereikte, al bewees in goede vorm te steken. Het scoreverloop in het treffen was uiterst grillig. Geen van beide dames kon het opbrengen om terug te vechten, wanneer eenmaal tegen een achterstand in de set werd aangekeken. De eerste set beheerste Ineke het spel (6—1), doch hierna viel ze terug (1—6). Geschrokken hernam zij het initiatief en via 6—2 in de beslissende set speelde ze zich in de eindstrijd. Ook bij de heren kwam slechts een B-single op de baan, namelijk de laatste partij uit de eerste ronde tussen Keizer en Wong Chung. Wong Chung, die niet lid van een club is, maar op een privé-baan oefent, kwam in deze partij verrassend sterk uit de hoek. Wanneer hij in zijn C-partijen even goed blijft spelen, behoort hij, vooral gezien zijn harde service, tot de kanshebbers. Tegen Wisbrun was hij gisteren in ieder geval snel klaar (6—1, 6—2). Keizer bleek ook voor hem een onneembare vesting. Keizer, die weer uitblonk door zijn sublieme voetenwerk en zijn scherp geplaatste en geca moufleerde slagen, kwam af en toe wel in moeilijkheden, maar door zijn constante spel waren de meeste games toch voor hem (6—3,6—2). In het dubbelspel hadden Van de Berg en De Groot een „makkie" aan Haasnoot/De Water (6—1, 6—3). De kwart-fina le van dit duo tegen Meyer/Koemans belooft een interessante krachtmeting te worden. Bij de dames in C had favoriete Mia Smit niet al te veel moeite met M. Heemskerk (6—2, 6—3). Twee speelsters hebben in dit onderdeel reeds de halve finale bereikt Dit ging evenwel niet zonder slag of stoot M. v.d. Voorn leek in de tweede set plotseling weggespeeld te gaan worden door H. v. Paridon (64, 06, 62) en Leidse Hout speelster Kiki OST, TWEE GEPLAATST, VERLOOR IN DE TWEEDE reeks de tie-break tegen Ton de Graaff (7—5, 6—7, 6—3). Bij de heren speelde Kwestro zich in de vierde ronde ten koste van Haanraadts (tweemaal 64), Kuipers kwam evenver via een overwinning met dezelfde cijfers op Hins en Ploos v. Amstel versloeg Hop (64, 6—1). Het geroutineerde duo Stokker- mans/Grimbergen kon zich maar net handhaven tegen Vonk en Randall: 3—6, 6—2, 7—5. Weermeyeren Schuller rekenden af met Van Linge/Hamers: 7—5, 6—3. In het veteranen enkelspel is Van de Berg de eerste halve finalist geworden via een 6—1,6—1 zege op Eckers. De Koudekerkse slager Van Veen en het met worst omhangen jury-lid mevr. Fok-Lagas. Van een onzer verslaggevers KOUDEKERK De Jeugd Vakantieweek in Koudekerk viert dit jaar zijn derde lustrum. Dezer dagen worden allerlei aktiviteiten georganiseerd. Morgen wordt de week in De Ridderhof besloten met een groots feest Klapstuk van de dag is ongetwijfeld het wereldkampioenschap worsteten. Een offi cieus wereldkampioenschap natuurlijk je weet tenslotte nooit of er ook nog een Japanner op het idee is gekomen maar dat neemt niet weg, dat er wel het een en ander naar binnen zal moeten gewerkt Koudekerk en vooral slager Van Veen wacht in spanning af, hoeveel meter worst er de hongerige kelen zal inglijden. En dat wordt nauwkeurig in de gaten gehouden door een deskundige jury, waarin naast burgemeester Van der Linden zitting hebben: mevrouw Fok-Lagas, de heren Ferdy, Schellin gerhout Francken en Hogenes. Muziek en mooie vrouwen vormen de overige ingrediënten voor de slotavond, want op het programma staan verder een d.j.-wedstrijd, een missverkiezing en eert muziekquiz. De gehele avond.zal muzikaal worden omlijst door de Universal Stone Match Discotheek en voor de diverse evenementen kan men zich nog opgeven bij Slagerij Van Veen in de Pnns Bernhard- laan en bij mevrouw Fok, Kerklaan 33. De aanvang is om acht uur en de toegang voor deze feestavond in de Ridderhof is vier gulden. Van een onzer medewerkers voor Siergewassen gisteren dat de Nederlandse huigezin- deartikel geworden!) en de ge- om. Het aandeel van de ven- B Van een onzer medewerkers Bollenstreek Nederland kocht in 1974 voor bijna 360 miljoen gulden aan bloemen en planten. Om precies te zijn: voor 241 miljoen aan snijbloemen en voor 118 mil joen aan potplanten. Bloemen kocht men in guldens uitge drukt voor 13% méér dan in 1973 en het groeipercentage van de potplanten bedroeg pakweg 17. De toename is voor een niet onbelangrijk deel ook het gevolg van de hogere prijzen. De hoeveel- heidstoename komt voor snij bloemen op 6 en voor potplan ten op 8%. Dat blijkt uit een rapport dat het Produktschap voor Siergewassen gisteren heeft doen verschijnen. De gegevens kreeg men via een panelonderzoek, uitge voerd door het Ned. Instituut voor Agrarisch Onderzoek, de NIAM. Bijna 2000 Nederland se gezinnen vulden wekelijks een boekje in. Daarin werd o.m. genoteerd hoeveel bloe men en planten men had ge kocht, wat men er voor betaal de en van wie men die sierge wassen had betrokken. De 2000 gezinshuishoudingen wa ren zó gekozen.dat ze het koopgedrag weerspiegelen van alle gezinnen in Nederland. Het rapport geeft uiteraard een reeks cijfers. Onder meer dat de Nederlandse huigezin nen in 1974 ongeveer 800 mil joen stuks bloemen kochten en ruim 35 miljoen potplanten. Per kopende huishouding komt dat neer op 33 bossen bloemen en 28 potplanten per jaar. Rozen, chrysanthen, nar cissen en gerbera's werden in 1974 minder gekocht dan in het jaar daarvoor. Daarente gen stegen de freesia's, de ant- huriums, de gladiolen, de ge mengde boeketten en de Dui zendschonen op de bloemen- hitparade. Bij de potplanten groeide naar verhouding het aandeel van de azalea's, de cacteeën en vet- planten (weer een echt mo deartikel geworden!) en de ge raniums het sterkst. De bin nenlandse vraag naar cycla men, kerststerren, begonia's en potchrysanthen bleef nage noeg constant De hoogste prijzen werden betaald in ok tober, november en december. Andere toppers in de prijzen zag men in de dagen voor Pasen en Moederdag. Het gros van de bloemen wordt nog altijd gekocht bij de bloemenwinkel 132 mil joen). Ook de verkopers op de weekmarkten kunnen met 64 miljoen redelijk meekomen, evenals de verkopers die een vaste standplaats hebben. Die laatsten zetten voor 63 miljoen om. Het aandeel van de ven ter, de „scharrelaar" of „pe- zer" zo men wil, kwam op 24 miljoen, dat van het grootwin kelbedrijf op 33 miljoen, ter wijl er voor 18 miljoen recht streeks bij de kwekers werd gekocht Dat Izztste is opmer kelijk, een toename van maar liefst 64% ten opzichte van 1973. Ook het aandeel van de hoveniers en de tuincentra nam fors toe. In deze sector werd voor 14 miljoen aan bloe men en planten verkocht en dat betekent een groei van 55% in vergelijking met de cij fers van 1973. Het aandeel van het grootwin kelbedrijf is dus niet onbe langrijk. Een toenemend aan tal neemt bloemen en planten in hun pakket op. Vooral bui ten het westen van het land is dat het geval. In het noorden des lands is door deze zaken zelfs al een marktaandeel be haald van 17%, terwijl het lan delijk percentage in deze sec tor op 9 ligt Men rekent er op, dat dit aandeel langzaam maar zeker zal groeien. Het ligt in de lijn der verwachtin gen dat het aandeel in 1980 op 15 tot hoogtens 20% zal zijn gekomen en daarmee zal men het plafond bereikt hebben. Het percentage gezinnen dat elke week bloemen en planten koopt bedraagt ruim 6 terwijl 14% van alle gezinshuishoudin gen eens in de veertien dagen een bloemetje koopt De groep die eens per drie weken koopt, bedraagt 23% en tenslotte is er een grote groep (30%; die maar een paar maal per jaar naar de bloemenverkoper loopt Circa 20% van de gezinnen koopt nooit bloemen of plan ten. In Engeland is ook een pane londerzoek ingesteld naar hel gebruik van bloemen en plan ten en daar zijn minder floris sante cijfers uit de bus geko men. Aan het onderzoek na men deel vijfduizend gezins huishoudingen. In geheel En geland met achttien miljoen gezinnen, besteedde men voor 175 miljoen aan snijbloemen en voor ruim 80 miljoen aan potplanten. Belangrijk minder dus dan in het veel kleinere Nederland. De meeste bloe men worden in Engeland ge kocht in het voorjaar als de markt wordt overstroomd met goedkope narcissen en tulpen. Alleen din toont de Engelse huisvrouw neiging tot bloemen kopen. Over het geheel vindt men de bloemen en planten te duur, hoewel het prijsniveau heel weinig verschilt van het Nederlandse. Een belangrijke stijging van het aantal ver kochte bloemen en planten in Engeland zal alleen verwacht kunnen worden als de wel vaart daar snel toekomt

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5