Allerlei(ds) Nieuwbouw Academisch ziekenhuis op losse schroeven Nieuwe galerie aan Hooglandse Kerkgracht Reconstructie Theatrum Anatomicum nu in Leiden UITGAAN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De nieuwbonwplannen van het Acade misch ziekenhuis zijn waarschijnlijk van de baan, nu de staatssecretaris van onderwijs, dr. Klein, opdracht heeft gegeven alternatieven te onderzoeken die goedko per zijn dan de nieuwbouw in de Leeuwenhoek. Het ministerie in Den Haag geeft de voorkeur aan ver nieuwbouw van het oude ziekenhuis boven een heel nieuw AZL. De architecten van het AZL hebben inmiddels opdracht gekregen een plan voor renovatie van het oude ziekenhuis op te stellen. Het opnieuw ter discussie stellen van de nieuwbouw, waarvoor in oktober de eerste paal de grond in had gemoeten, past in het kader van de bezuinigingen die minister Duisenberg (financiën) wil doorvoeren. Men was in Den Haag nogal geschrokken van de bedragen, die met tijdelijke verbeteringen in het oude complex gemoeid zijn. Deze moesten worden aangebracht in afwachting van het nieuwe ziekenhuis. Op deze wijze is er de laatste zes jaar al voor 18 miljoen „vertimmerd" en daar zou binnenkort nog eens 13 miljoen bijkomen ten behoeve van verbouwingen aan de afdeling open-hartchirurgie en de vrouwenkliniek.'De plannen hiervoor moesten nog het fiat van Den Haag krijgen en dit schijnt voor de coördinator van de bouw van nieuwe ziekenhuizen in Leiden, Amsterdam en Utrecht, ir. Doets, aanleiding te zijn geweest om Leiden een algehele verbouwing van het oude complex voor te stellen. Dit overeenkomstig de wens van de top van het ministerie. Officieel gaat het slechts om „de opdracht voor een onderzoek naar een goedkopere oplossing dan nieuwbouw", zodat univer siteit en AZL nog steeds van de Leeuwenhoekplannen uitgaan. Er zou daarentegen ook een brief naar de betrokkenen zijn gestuurd waaruit blijkt dat van nieuwbouw onder de huidige omstandigheden geen sprake kan zijn, zodat het onderzoek niet zoveel voor zou stellen. Dat laatste wordt door de betrok kenen echter ontkend. Commentaren Overigens zijn de uitspraken van het ministerie bij universiteit en ziekenhuis niet in goede aarde gevallen. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis is het nog maar de vraag of vernieuwbouw van het oude ziekenhuis goedkoper zal zijn dan nieuwbouw. Mr. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de universiteit wees, evenals de AZL-woordvoer der ook op de practische problemen van het „verbouwen tussen de patiënten": „Op deze manier dreigt het een enorme janboel te worden". Verder wees Cath op het feit, dat de universiteit de gebouwen van het oude AZL al heeft bestemd voor vestiging van onder meer de faculteit der sociale wetenschappen, waardoor er bij uitvoering van het vernieuwbouwplan nieuwe moeilijkheden ontstaan. Van de kant van het Leids gemeentebestuur wordt met gemengde gevoelens tegen deze nieuwe ontwikkeling aangeke ken. Het CDA-raadslid Bosch stelde desgevraagd een niet doorgaan van de nieuwbouw beslist onjuist te vinden: „Volgens ons is een groot complex, waarin volgens de huidige multi-dis- ciplinaire eisen kan worden samengewerkt een voorwaarde voor een goede artsenopleiding. Daar is de huidige opzet ongeschikt voor". De heer Bosch vindt het onaanvaardbaar, dat de bouw nu weer op politieke motieven wordt uitgesteld. Zijn PvdA-collega raadslid Höppener is daarentegen bijzonder verheugd over de laatste ontwikkelingen: „De zie mijn ideëen zoals ik die al eerder in de raad heb geuit thans door de rijksoverheid overgenomen". Höppener gelooft zeker in de haalbaarheid van de vernieuwbouw. „Men is tenslotte al jaren lang doorlopend aan het verbouwen en ik zie niet in, waarom dat nu niet meer zou kunnen"? Zo stelt hij. Ook verheugt het hem, dat de dreigende overbedding in de Leidse regio nu wel haast definitief afgewend is. Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) kijkt vooralsnog wat aarzelend tegen de nieuwe feiten aan. Hij vraagt zich af in hoeverre de plannen uiteindelijk nog zullen uitmonden in een beperkte nieuwbouw, naast de drastische verbouwing. Ook over een eventueel terugkopen van de gronden in de Leeuwen hoek heeft hij nog de nodige vragen: Officieel kan het wel, maar het hangt mede van de prijs af die we er voor moeten betalen of het zal gebeuren en zo ja, wat we met het gebied dan zullen gaan doen". In elk geval heeft de plotselinge ommekeer in het tot dusver gevoerde beleid ten aanzien van het AZL de wethouder onaangenaam getroffen: „We hebben al heel wat uren in deze zaak gestoken en het vervelende is, dat je op deze manier eigenlijk geen enkel plan meer kunt maken, nu blijkt dat alles op het laatste moment weer open wordt gegooid". Interessante aanvulling tentoonstelling Denken en Doenin de Hortus Van een onzer verslaggevers LEIDEN De tentoonstelling "Den ken en doen", die ter gelegenheid van het vierhonderd jarig bestaan van de Leidse Universiteit door de Vereniging van Leden van de Technische en Ad ministratieve Staf is ingericht in de Oranjerie in de Hortus Botanicus ach ter het Academiegebouw aan het Ra penburg, heeft dezer dagen enkele in teressante uitbreidingen ondergaan. De reconstructie op ware grootte van het zestiende-eeuwse Theatrum Anato micum, die tot voor kort het hoogte punt vormde van een aan het vierde eeuwfeest van de Leidse Universiteit gewijde expositie in het Rijksmuseum te Amsterdam, maakt nu, te zamen met een door de bezoekers te bedienen klank- en lichtspel, deel uit van "Den ken en doen". Een door het Rijksmu seum voor de Geschiedenis der Na tuurwetenschappen vervaardigde ma quette laat zien, hoe het anatomisch theater eertijds was ondergebracht in de voormalige Faliede Bagijnenkerk, waarvan het resterende gedeelte een deel van de Universiteitsbibliotheek huisvest. Een opmerkelijk contrast met het uit de beginjaren van de Leidse Universi teit daterende Theatrum Anatomicum en een duidelijk bewijs van de voort gang, die sedertdien op het terrein van de geneeskunde is gemaakt, vormt de door de afdeling fysiologie ingerichte operatie-opstelling, die laat zien, noe het, door toepassing van een kunst- hart, mogelijk is een zieke hartklep te vervangen door een met de hand ge maakte klep van kunststof. De tentoonstelling "Denken en doen", die tot 1 september te bezichtigen is en op werkdagen van tien tot vijf urn en zondags van één tot vijf uur geo pend is, omvat apparaturen, werkende modellen en instrumenten op velerlei terrein, die ten dienste van het weten schappelijk onderzoek en onderwijs door velen aan de Leidse Universiteit zijn vervaardigd. De meeste opstellin gen voor proeven en onderzoekingen zijn van deze tijd. Antieke instrumen ten zijn er onder andere op natuur kundig gebied en in de sterrenkundige verzameling tikt het eerste slinger klokje van Christiaan Huygens. Een uitstalling van oud en nieuw gereed schap van instrumentmakers comple teert de bijzondere expositie. van de werken Peter Horree oseert in zijn jwe galerie de Hooglandse Initiatief van fotograaf Peter Horree Peter Horree: „Ik ben niet bang dat de zaak leeg blijft". Van onze kunstredaktie LEIDEN Op initiatief van fotograaf/filmer Peter Horree is deze week in een voormalige wasserette aan de Hooglandse Kerkgracht een galerie geo pend: „De Roip". Tot 13 augus tus is daar een tentoonstelling te zien met foto-montages van Peter Horree, hout-scnlpturen en brons-plastieken van Rob van 't Zelfde, wandkleden en keramiek van Sonja Weekhout- Holtman en tekeningen van Ma rijke Verhoef. Het werk is door gaans tegen bijzonder schappe lijke prijzen te koop. Peter Horree over de ontstaans geschiedenis van zijn galerie: „Ik zocht naar woon-werkruim- te en had daarbij in mijn ach terhoofd al het plan, als ik een geschikt plan kon vinden, om ook een galerie te beginnen. Ik kwam toen hier op de Hoog landse Kerkgracht terecht en de koopprijs leek me wel redelijk. Er moest alleen erg veel aan gebeuren voordat de beneden ruimte geschikt was. Er had een wasserette in gezeten en de ruimte was natuurlijk helemaal voor dat type bedrijf ingericht We hebben er drie maanden met vrienden en met mijn vader aan gewerkt om alles in orde te krijgen. Dat moest met weinig middelen gebeuren, want veel geld heb ik niet". „De eerste tentoonstelling loopt dus tot augustus en daarna komt waarschijnlijk Henk Hol lenbeek exposeren. Ik ben nog bezig met een beeldhouwer om er een tweemans tentoonstelling van te maken". „De toeloop is nu al groot Er komen dagelijks mensen, die vragen of ze hier kunnen expo seren. Ik ben dus niet bang dat de zaak leeg blijft Het enige probleem is dat ik er toch wel voor wil blijven zorgen dat het werk dat hier komt een zeker niveau heeft. We gaan daarom waarschijnlijk met een paar mensen een soort van commis sie instellen, die bekijkt wat wel Onder redactie van Jantje van Levde, tel. 071-22244 tst.17. M.E.A.O. Op 18 augustus 1975 zal de Leidse School voor M.E.A.O., een nieuw schoolgebouw betrek ken in het Lammenschanspark 4 te Leiden. Hiermede gaat een lang gekoesterde wens in ver vulling van directie en docenten. Het gebouw werd gebouwd door de Mebo-groep en behoort tot de z.g. versoberde bouw. De sport zaal van 28 x 22 meter betekent een aanwinst voor de school en de Leidse sport De leiding van de school zal per 1 augustus een wijziging onder gaan. Tot directeur is benoemd de heer C. E. van Oort, voorma lig docent lichamelijke opvoe ding aan deze school en sinds 1971 adjunct directeur. Hij is de opvolger van de heer W. Lems. Met ingang van dezelfde datum is benoemd tot adjunct-direc teur mr. E. R. Klerks, docent recht. In oktober zal de school officieel geopend worden met een feestelijk programma. Het telefoonnummer van de school luidt m.i.v. 18 augustus 07169203. Merenwijk B. en W organiseren in septem ber een v-ijkhearing in de Me renwijk. Voor die hearing zal de Werkgroep Sociale Planning in de Merenwijk een speciale uit nodiging ontvangen, zo is tij dens de gisteravond gehouden fractie-vergadering van de Pv dA afgesproken. De Wesp heeft onlangs een rapport uitgebracht waarin een vernietigend oordeel werd geveld over het welzijns beleid van de Wesp in de Meren wijk. Reorganisatie De suggestie van het PPR/P SPfD'66 - gemeenteraadslid Du Gardijn om de bij de reorgani satie het gemeentelijk apparaat aan te stellen coördinatoren een lager salaris toe te kennen dan door b. en w. voorgesteld, acht de PvdA onaanvaardbaar. "Over de overige door Du Gar dijn ingediende voorstellen en amendementen valt te praten", aldus voorzitter Meijer tijdens Beroving Collegium Musicum Het bestuur van het Leids stu denten koor en orkest „Colle gium Musicum" is voor het jaar 1975—1976 als volgt samenge steld: Marjanne Pool-Roeleveld, praeses. Nellie Harms, ab-actis, Gustave Janss, quaestor, Antoi nette Luteyn, commissaresse koor, Marja de Groot, bibliothe caresse koor, Hans de Nijs, commissaris orkest, Eddy Tjon Sie Fat, bibliothecaris orkest. Ab-actiaat: Hogewoerd 81, tel. 33205. Een 29-jarige Leidse verkoop ster in een snackbar aan de Vrouwensteeg heeft dinsdag avond omstreeks 11 uur een las tige klant gehad. De ongeveer 19-jarige jongeman, naar de ver koopster zegt uit Pakistan, liep, nadat hij wat gegeten en ge dronken had, achter de kassa en eiste van de vrouw dat zij de kassa openmaakte. Ondanks be dreiging met een mes en kreten als „Open die kassa, ik steek, ik steek", maakte de vrouw de kas sa niet open. Daarna deed de man het zelf en stopte ongeveer 275 gulden in zijn broekzak. Hij Hasj-vangst Een 23-jarige jongeman uit Lei den is in de nacht van dinsdag op woensdag op de Prinsesseka- de aangehouden wegens over treding van de opiumwet. De Leidenaar had een kleine hoe veelheid hasj bij zich. Naar aan leiding hiervan deed de politie een onderzoek in perceel Mors singel 5, waar eveneens hasj werd aangetroffen. Een 25-jari- ge Leidenaar werd daar aange houden. en wat niet kan komen. Dat kan niet anders als het aanbod groot is en je het publiek toch niveau wilt garanderen". Peter zelf heeft vijf jaar lang een opleiding fotografie/filmen aan de Vrije Academie in Den Haag gekregen. Daarna trok hij voor een half jaar naar Enge land, kwam toen terug naar Ne derland, exposeerde in het Ste delijk Museum met films en doet nu halve dagen commer cieel werk voor bedrijven. De rest van de tijd besteed hij aan eigen werk en nu ook aan zijn galerie. Sonja Weekhout kreeg een op leiding handenarbeid aan de Rotterdamse Nutsacademie, kwam na afloop in Voorburg terecht, waar een al wat oudere pottenbakster haar lessen gaf. Toen zij door ziekte niet langer les kon geven, had Sonja een dusdanig niveau dat zij het werk van de pottenbakster over nam Gedurende vijf jaar bleef zij in Voorburg lessen geven, in vrijwel alle kreatieve vakken. Met ingang van september is zij als docente verbonden aan de kreatieve cursussen die volksu niversiteit K O organiseert Zij is tevens lid van de Voor- schotense Kunstkring. Rob van 't Zelfde kreeg een opleiding als instrumentenma ker en goudsmid, maar trok op een gegeven ogenblik naar de Vrije Academie, waar hij zich toelegde op beeldhouwen. Hij leverde werk voor de Triënnale, verkoopt werk in het kader van de contraprestatie regeling en heeft een atelier in de Boerhaa- ve-zalen. Marijke Verhoef tenslotte was leerling aan de academie voor Industriële Vormgeving in Eind hoven en kwam in een later stadium ook op de Vrije Acade mie terecht. Zij is huisvrouw, heeft twee kinderen, maar neemt desondanks nog steeds les aan de academie. Zij werkt met potlood en gouache en maakt gebruik van collage-tech nieken. „De Ruip" (een wat ou der woord voor „Rups") is op woensdag, vrijdag en zaterdag de hele dag en ook op de koop avond voor iedereen gratis toe gankelijk. Ton van Brussel In en rond Leiden Donderdag Museum voor Volkenkunde. Steen- straat 1 - Film over Suriname over de Bosnegerjeugdaanvang 11.15 en 14.30 uur Luxor-theater. Stationsweg - Kinder- lilm ..Sandy de zeehond aanvang 10.00 uur. Vrijdag Museum voor Volkenkunde. Steen straat 1 - Film over Suriname, het wilde leven daar en over de wild stand; aanvang 11.15 en 14 30 uur Stadsgehoorzaal. Breestraat - Variété programma voor kinderen van 6 tot en met 14 |aar gebracht door Handy Fool met als gast Rob de Nijs. Leidse bioscopen Luxor, Stationsweg 19, tel. 21239. „De Twee Missionarissen" 14 jaar Dage lijks 14 30, 19.00 en 21 15 uur. Zondag 14 30. 16.45. 19.00 en 21 15 uur Camera, Hoge Woerd 49. tel. 24919 Jonathan Livingstone Seagull. 19.00 en 21.15 uur Kindermatinee: „De zotte wereld van Laurel en Hardy Elke middag 14.30 uur. Zondag: 14.00 en 16.15 uur. Nachtvoorstelling: „Met jouw tanden in mijn nek" 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 23.30 uur. Udo, Steenstraat 39, tel. 24310. „The return of the Pink Panther" a.1. Dage lijks: 14.30. 19.00 en 21 15 uur. Zon dags: 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Hulpverlening Telefonische Hulpdienst: tel. 25202 Exposities Atelier „De Scherf, Nassaulaan 41. Oegstgeest. tel 50220. Ans v.d. Heide- Kort met eigen werk o.a glasbuigen, aardewerk, schilderijen mozaïeken. Galerie „1 Hoekje bij de Pomp", Dorpstraat 38. Warmond. tel 017113501 elke dag van 1922 uur, bovendien za. en zo van 12—17 uur. Tot 15/7 glas. hout en keramiek. Rob Schipper mei fotografische etsen zeefdrukken van 1 Carla Carlier i Drukke rl| de Bink, Rooseveltstraat 3, tel 22841 ma t/m vr 8-17 uur. Tot en met augustus een tentoonstelling van Dhr van den Berg met collages, moderne schilderijen, zeefdrukken en olieverfschilderijen. Galerie v.d. Vliet, Botermarkt 3. tel. 22806 di t/m za 10-17 uur. do tot 21 uur In de maanden juli en augustus een grote zomertentoonstelling van 7 kunstenaars met schilderijen, tekenin gen, grafiek en keramiek DONDERDAG 3 JULI 1975 LEIDSE COURANT' PAGIN A T

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3