Quinn en Bergman in huilerige film Wijlen Tom Manders en het verschijnsel-Dorus Teleac-cursus: „Chemie is overal" mnmem TELEVISIE VANAVOND RADIO VRIJDAG TELEVISIE VRIJDAG RADIO VANAVOND P\»;inA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 JULI 197: NEDERLAND I DUITSLAND I NOS 18.25 Tour de France 18.45 Mlnlmolen 18.55 Journaal TROS 19.05 Traliënkolder Italiaanse serie NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Een wandeling in de lente regen Amerikaanse speelfilm 22.00 La Diva: de sopraan Renata Tebaldi NOS 22.40 Journaal 22.45 Tour de France 18.00 Reportage. 18.30 Akt. 18.45 Zant^ mannetje. 18.55 Nordschau magazine 19.26 Autoverleih Pistulla. tv-serie. 19.5 Progr.-overzicht. WDR 8.05-114 Schooltelevisie (9.30-10.00 Sesamstra se). 18.00 Der Wilde und der zahi Westen, tv-serie. 18 15 Die jungen waelte, tv-serie 18.40 Akt. 19 20 Di( jungen Anwaelte (vervolg). 20.00 J en weerbericht. 20.15 DiskussieprogrJ 21.00 Nakal, der Indianeroherrit, t rie 21.45 Kontraste 22.30 J mentaar en weerbericht. 22 50-23.10 Re| port. over de 6e Gymnaestrada. NEDERLAND II 18.55 Journaal VARA 19.05 De Stratemakeropzeeshow 19.30 Mangati „de medicijn man" NOS 20.00 Journaal VARA 20.21 Zo was het programma gewl|d aan Tom Manders 21.25 Ronnie Corbett serie 21.55 Achter het nieuws NOS 22.25 Journaal BELGIE NEDERLANDS 18.55 Paulus de boskabouter 19.00 Vic de Viking, jeugdserie. 19.25 Tekenfilrr 19 30 Kulturele agenda. 19,40 Medec 19.45 Journ. 20.15 Pano '75, 21 0! Vlaams Hit-gala. 22.05 Standpunten 22.20 Premiere, fragmenten uit r NEDERLAND II HILVERSUM I HILVERSUM II HILVERSUM III l!IIU=|;UI]!JUtil KRO: 7.00 Nws. 7 02 Het lev EchoM.2r^erwe!!ngm8.3C voor de huisvrouw 8 45 De NM 8N36Gymn1 wonderlijke letter JZ. (10 30 NwsJ tot vijf: gevar progr. (12.26 12.41 Echo. 13.00 Kees S Praten met dove kinderen. hHperoort° 1400 14.20 Lees met 16.30 Trektocht langs musf (S) De hutsgeklutste kinders HILVERSUM II Dat namen van grote sterren van het witte doek niet altijd de garantie geven, dat u top prestaties te zien krijgt kunt u vanavond zelf ervaren als de uit 1970 daterende film „Walk in the spring rain" op uw scherm komt. Anthony Quinn en Ingrid Bergman wat wil men nog meer doen geweldig hun best er nog iets van te maken, maar het melodramati sche scenario is zelfs te veel voor hun talent. Daar komt nog bij dat regisseur Gut Freen, uit de rijen der hoge rop willende cameralieden voortgesproten, nu niet bepaald de spelleider is om dit huilerige verhaal de nodige „body" te ge ven. Green, die met de camera o.m. - een Oscar won voor zijn fotografie van David Lean's ver filming van Dickens' „Great ex pectations", laat het gegeven van de al wat oudere vrouw, die plotseling hals over kop verliefd wordt op een ruige buurman, geheel uit de hand lopen. Libby Meredith verveelt zich terwijl haar brave echtgenoot een boek over rechtsweten schappen schrijft. Ze voelt zich in die periode sterk aangetrok ken tot de onbehouwen buur man Cade, maar diens zoon gooit roet in het romantische eten door zelf op Libby verliefd te worden, wat eindelijk zijn dood wordt. Wat Quinn en Bergman betreft een verspilling van talent, al moet worden toegegeven, dat de HOU HET SCHERM IN HET OOG beide sterren zich inspannen er nog iets geloofwaardigs van te maken. Ned. I, 20.21 uur. Traliënkolder „Traliënkolder" (Mad Zoo) is de Nederlandse titel van een serie in drie delen, handelend over dieren in gevangenschap. In de eerste aflevering, die vanavond wordt uitgezonden, is te zien hoe in het wild levende dieren worden gevangen en in kratten verpakt getransporteerd worden naar dierentuinen over de hele wereld. Hoewel de dieren goed worden verzorgd, kan worden verondersteld dat zij aan span ningen worden blootgesteld, als zij ontdekken dat zij hun vrij heid kwijt zijn. Ned. 1,19.05 uur. La Diva (1) Liefhebbers van de opera kun nen vanavond (en 31 juli) te recht bij een programma rond de Italiaanse sopraan Renata Tebaldi. Vorig jaar november kwam onder leiding van regis seur John Hartnett een pro gramma tot stand, toen Renata een kort bezoek aan Nederland bracht voor een eenmalig con cert. De kijker kan nader met de zangeres kennismaken, tij dens haar uitvoering en in een interview. Ned. I, 22.00 uur. Mangati De documentaire over de Man gati's gaat vanavond over Soro- ji, een jongen van 12 jaar, die ziek is geworden. Meestal is de hulp van de medicijnman, met kruiden en papjes voldoende, maar deze keer kan hij niet helpen. Soroji moet naar het ziekenhuis en dat ligt een heel eind van de Mangati's, in Tanza nia, vandaan. Ned. II, 19.30 uur. Ronnie Corbett Op het kantoor van Ronnie is de spanning te snijden. De baas heeft kennelijk moeilijkheden met zijn vrouw en iedereen zou hem graag willen helpen. Nie mand durft dat goed, behalve Ronnie natuurlijk. Ned. II, 21.25 uur. en de soms beledigende manier waarop mensen een uniform le venspatroon wordt opgedrongen heeft de antirevolutionaire frac tie tot dit standpunt gebracht. Gevreesd moet worden, aldus de vragenstellers, dat verhoogde tarieven van de STER er zullen leiden dat een groter ge deelte van het reclamebudget van bedrijven besteed zal v den aan STER-spots, wat dan ongetwijfeld ten koste zal gaan van de kranten. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli; Teleac brengt een nieuwe cursus op het scherm: „Chemie is overal" die wordt uitge zonden in de periode oktober 1975januari 1976. Het totale studiepakket bestaat uit 13 tv-presentatics van een half uur, een cursus boek en een experimenteerset. Les 0 (inleiding) wordt in september uitgezonden. Voor deze cursus is een produktieteam van 8 man gevormd, dat wordt geleid door Chriet Titulaer. Wilke de Jonge regisseert de lessen, Wout Davids en Jan Vink presenteren. Als rode draad door alle lessen fungeren de begrippen materialen en processen. Duidelijk wordt gemaakt, dat de chemie niet een geheim zinnige wetenschap is, maar dat het onder meer veel processen bestudeert die men in het dage lijks leven tegenkomt. In elke les wordt èen vraaggesprek gevoerd met een chemicus, waar uit moet blijken bij hoeveel zaken de chemie een belangrijke rol speelt. Aan het einde van elke les wordt onder het kopje „Hoe kan dat nou" een probleem gesteld. De cursist krijgt een week de tijd hierop Let antwoord te vinden. In de volgende les wordt het juiste antwoord gegeven. In Maastricht kans op eigen tv-station De kans is groot, dat Maa stricht een eigen lokaal televi sie-station krijgt. De mogelijk heid daartoe ontstaat wanneer het plan van het college van burgemeester en wethouders om over te gaan tot invoering van een centraal antenne sys teem verwezenlijkt wordt. In principe hebben burgemees ter en wethouders reeds beslo ten tot de aanschaf van een centraal antenne systeem voor de gehele stad, omdat hiermee de ontsierende antennes op de daken kunnen verdwijnen en de ontvangstmogelijkheden voor radio- en televisie worden ver- Met de uitwerking van dit plan is een periode van drie jaar gemoeid en een investering van ruim 20 miljoen. De abonne mentskosten per aansluiting op het centrale antenne systeem met 18 kanalen bedragen 10 per maand. Het aantal van ze ven televisiezenders dat momen teel in Maastricht al te ontvan gen is, kan bij invoering van het centrale antenne systeem nog aanzienlijk worden uitgebreid. „Chemie is overal Teleac-cursus met drs. H. Boorsma, hoofd-chemisch bacteriologisch laboratorium van het Rijks Instituut voor de drinkwatervoorziening (links), presentator Wout Davids en regisseuse Wilke de Jonge. die mensen en probeer ze op mijn hand te krijgen. Lukt E dat niet, dan geef ik jou een seintje en dan zet je mij bui- ten de deur. Dan kom ik als baas langs de achterkant wel weer naar binnen en kraait er E geen haan naar deze mislukte creatie". Maar wat gebeurt? Het volk E trok partij voor de landloper. EE Men nam Dorus in zijn mid- E den op. En toen het feestge- E druis ver buiten Amsterdam te 5 horen moet zijn geweest en E Dorus schier dreigde te be- E zwijken onder de last van het E opdringende publiek, gaf Tom E een seintje aan de portier om E hem te ontzetten. Het tegen- E deel greep plaats. Het publiek E stortte zich op de portier en E wierp deze zonder pardon het E nachtelijke en koude Rem- E brandtsplein op. In die ge- denkwaardige nacht werd Do- rus geboren. Gezelschap Later kreeg Dorus gezelschap: E twee motten in zijn oude jas. E Hij voorzag zich ook van de medewerking van zijn gabber E Cor Steyn op het orgel, terwijl hij nauwe relaties onderhield E met zijn denkbeeldige neef E Dollefie-zallevie. Tom (destijds) over Dorus: „Elk mens heeft tenminste twee karakters. Ik ben een E stukje Dorus. Dorus kan din- E gen doen die Tom niet in zijn hoofd zal halen. En als Dorus E te ver gaat, zegt Tom:„Ho, ho, E Dorus". Toen Tom op het eind van de E jaren '60 een beetje uitgekeken E raakte op Amsterdam, trok hij E naar Rotterdam, waar hij te- E venover de schouwburg een E feesttent betrok. Hij gaf daar E ook kindervoorstellingen. E Daar is toen het engelachtige E wondertje van „Poesie-mauw" uit de hemel komen vallen. s= Wijlen Tom Manders: „Dat is E niet te verklaren. Zoiets is er ineens. Zit je vierhonderd voorstellingen op te wachten e zonder dat je weet dat het bestaat. Bespaar me de moe- E ders die nadien zijn gekomen E met Poesie-mauw-kinderen. En huilende kinderen als het E niet lukte, terwijl het thuis zo E goed ging. Dat moest ei- E genlijk bij de wet verboden worden". TON OLIEMULLER iiiiijiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii AR wil rem op de STER 2= In de terugblik-reeks van de j§ VARA-tv „Zo was het" krij- 5 gen we vanavond Ned. II S 20.21 uur wijlen Tom Manders E op het scherm, die het in de E harten van vele tv-kijkers vooral gemaakt heeft als Do- rus. Onvergetelijk blijft in de- ze creatie de pure 1 evenspoe- zie uit de mond van het meis- E je, dat non-stop „Poesie- mauw" bezong. Tom Manders trok bijna twintig jaar met Dorus op, al begon hij voor vele tv-kijkers pas te bestaan bij zijn regelmatige verschij- E ning op de tv. Rond 1970 raak- te Manders een beetje uitgeke- ken op Dorus en schiep hij ook andere figuren, die mach- E tig mooi amusement oplever- den, zoals de dubbelrol van de E archivaris en het Beierse bier- E feest, waarbij de schuimende glazen als aan de lopende band heen en weer over de E toog gingen. Ook die krijgen E we vanavond te zien. E Enige jaren geleden kort E voor de ziekteverschijnselen zich openbaarden waaraan Tom Manders smartelijk zou overlijden publiceerden wij een interview met hem over E het verschijnsel-Dorus. Het E kan verhelderend werken hier uit te putten nu wij Dorus nog eens in volle glorie te zien krijgen. Dorus ontstond in de jaren '50 en had direct te maken met het Parijse levensvertier na de Tweede Wereldoorlog. Het was in die dagen dat de filosoof Jean-Paul Sartre met zijn nieuwe leer van het existantia- lisme Europa overspeelde. In die woelige jaren van na de oorlog werd door de levens driftige jeugd, enigszins tot spijt van Sartre, deze leer be leden in de sfeer van: je leeft maar één keer. Onder dat mot to kreeg het Parijse artiesten leven een nieuwe impuls. In donkere, existentialistisch ge- E noemde kelders hokten de jon- geren bijeen, musici, zangers en meezingers. Het bruiste in E die kelders van muziek, zang, drums, dans en andere heisa met als verontschuldiging voor E al die drukte: C'est la vie. Uit deze sfeer is o.a. een Juliette E Gréco naar voren gekomen. Trek naar Parijs E Van deze Parijse brouhaha ging over geheel West-Europa zo'n roep uit, dat je niet mee Tom Manders in zijn „Poesie-mauw"-periode. telde als je er nooit geweest was. Het vervoer was echter een moeilijk punt in die dagen. Ene Tom Manders, decc rschil- der en reclamemaker te Am sterdam, die altijd een eigen cabaret had gewild, schiep toen uit het niets van zijn droom in een donker gehou den etablissement aan het Rembrandtsplein het schadu wrijke sfeertje, dat hij had afgekeken van het kolkende kelderleven in de ville lumière. Hij noemde het St. Germain des Prés, de wijk op de linker Seine-oever, die in die tijd gold als het artistiek middel punt van de aarde. In die tent „St Germain des Prés" met een „Rue Pissoir", die naar de toiletten voerde, en een vloer die af en toe bewoog als de métro langs rommelde, plaat ste hij het mannetje Dorus. Hiertoe werd Tom Manders geïnspireerd door de Parijse tekenaar Peynet, schepper van het dromerige mannetje met de twee linkerhanden. Ver bleef dit mannetje met een meisje in het park, dan zocht hij zolang naar het mooiste bloempje om voor haar te plukken, dat het meisje inmid dels vertrokken was. Behalve met twee linkerhanden stond hij dan ook altijd met twee lege handen. En dat werd Do-' rus, het mannetje met die droef-blije blik in zijn ogen, blij om het leven, droef omdat hij zó weinig te bieden had. Net als in Parijs mengde Tom Manders zich in zijn Amster damse tent gewoon onder het publiek. Een artiest behoorde bij het volk en niet op het podium. En toen gebeurde het in de winter van 1953, dat Tom Manders tegen zijn por tier-uitsmijter zei: „Vanavond kom ik verkleed als clochard gewoon de ingang binnen, een verdwaalde zwerver, noem me maar Dorus. Je laat me onder protest binnen. Dan zoek ik de steun van het aan wezige publiek. Ik praat met Ingrid Bergman en Ant hony Quinn in „Walk in the spring rain". De AR^Tweede Kamerfractie vreest dat door verhoging van tarieven en de daaruit voort vloeiende meeropbrengst de Stichting Ether-Reclame (STER) steeds moeilijker weg te denken is. De Kamerleden Scholten, De Boer en Van Houwelingen heb ben dit aan minister Van Doorn (CRM) kenbaar gemaakt in een toelichting op een serie schrifte lijke vragen. Zij informeren er naar of het waar is dat de STER van plan is de tarieven aanzienlijk te ver hogen en dat de reclameraad zijn goedkeuring aan deze plan nen heeft onthouden. Ook willen zij weten of de mi nister de gevolgen van eventuele verhoging der tarieven voor de pers in het algemeen en voor de dagbladpers in het bijzonder in zijn overwegingen denkt te be trekken als hij over een tariefs verhoging moet beslissen. De vragen zijn gesteld uit het verlangen dat de STER-reclame voor radio en televisie langzaam afgebouwd dient te worden. Het onnodig consumptie stimuleren de karakter van deze reclame

Leidse Courant | 1975 | | pagina 2