ACHT METER PER PEDAALTRAP BRACHT MERCKX TIJDRITZEGE MDI TFKii Billie Jean King niet vergeefs drie liet bier en ijs maanden staan De 103e gele trui voor wereldkampioen Bruessing weer in armen rondemiss Moser: Verlies onvermijdelijk DONDERDAG 3 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 MERLIN PLAGE „Ik heb een daad willen stellen om mezelf en vooral mijn ploeg ervan te overtuigen dat ik de Tour kan winnen". Eddie Merckx wiste met zijn petje het zweet van zijn voorhoofd. In het bloedhete Merlin-Plage keken de tijdwaarnemers met ongeloof in hun ogen naar de klokken. Zij rekenden de gemiddelde snelheid uit waarmee Merckx de 16 km lange tijdrit had afge raasd. Eddie had meer dan 49 km. per uur gereden. „Hij verlegt nog steeds alle grenzen", mompelde de in het metier vergrijsde aankomstrechter. De slag die Merckx zijn concur renten heeft toegediend, kwam hard aan. Moser verloor een halve minuut, Thevenet, Ocana, Kuiper en Pollentier bijna een minuut; Poulidor, Van Impe en Gimondi meer dan een minuut en de grootste verliezer Joop Zoetemelk incasseerde ander halve minuut achterstand. „Ik ben zeer tevreden over de wijze waarop de wedstrijd zich ontwikkelt", vertelde Eddie, „ik ga nu met vertrouwen de ber gen tegemoet. Moser en Theven et blijven mijn voornaamste concurrenten, maar tussen hen en mij is er toch enige afstand geschapen en dat is een plezie rig gevoel". Zorgvuldig. Eddie had zijn tijdrit zorgvul dig voorbereid. Gisteren, na afloop van de door Theo Smit gewonnen etappe, ging Merckx axhter de auto van zijn ploeg leider twintig km. de spieren losrijden. Wij ontmoetten hem op een stil weggetje tussen dennenbossen. Hij keek niet op of om, maar draaide uiterst geconcentreerd een hoog tempo. Naar later bleek, oefende hij toen al met die formidabel grote versnelling JUUL BRUESSING (Van onze sportredactie) DEN HAAG In het grapje van een van de omstanders, ge maakt tijdens de huldiging, of Juul Bruessing soms een oogje had op rondemiss Sonja Radix, zou eigenlijk best een kern van waarheid kunnen zitten. Feit is dat Juul Bruessing zich deze week tot nu toe elke dag door de rondemiss heeft laten omhel zen. Maandag finishte hij als eerste in de eerste etappe van de Internationale Wieier Avond Zesdaagse, dinsdag werd hij ge huldigd als leider van het alge meen klassement, en ook giste ren toonde hij zich de snelste van het rennersveld. Zo er nog iemand twijfelde aan de capaciteiten van de voor So- ka/Flandria fietsende Amstelve- ner, dan kon hij zich gister avond tijdens de derde etappe van de IWAZ in de ronde van de Betje Wolffstraat nog eens overtuigen van de kwaliteiten van Juul Bruessing. Nadat nog slechts een luttel aantal van de 55 te verrijden rondes waren afgelegd namen Gerrit Pronk en Piet van Leeu wen het initiatief tot een eerste ontsnapping. Dit tweetal werd fel nagejaagd door een groep die zich uit het peloton had losgemaakt zodat al spoedig een kopgroep van acht man ont stond die zich de hele verdere wedstrijd zou handhaven. Die eerste acht waren Gerrit Pronk, Piet van Leeuwen, Jan Hordijk, Gregor Braun, Juul Bruessing, Sjaak Vooys, Jan Huisjes en de Duitser Lutz. Nog even probeer de een aantal renners uit het op een minuut achterstand gereden veld onder leiding van Jos Kief- tenburg iets terug te doen. Die poging liep echter op niets uit, het achttal reed te sterk. Enkele kilometers voor de finish pro beerde Gerrit Pronk door een demarrage de strijd te beslissen. Hij kon echter de kracht niet opbrengen om verder dan een tiental meters uit te lopen. Die kracht brachten Juul Bruessing, Gregor Braun en Piet van Leeu wen nog wel op. In de daarop volgende sprint bleek Bruessing de snelste, de tweede plaats was voor Braun terwijl Van Leeu wen dus als derde finishte. De IWAZ wordt vanavond voortgezet (19.00 uur) in Kat wijk, de vijfde etappe wordt morgenavond op de Leyweg ge- Uitslag: 1. Bruessing 80 kilomter in 1.55.47, 2. Braun, 3. Van Leeuwen, 4. Huisjes, 5. G. Pronk, 6. Lutz, 7 Hordijk, 8 Vooys, 9. Weisinga, en 10 v.d. Enden. Stand: 1 Bruessing, 36. 2. Huisjes 18. 3. Van Leeuwen 16. 4. Vooys 15 en 5 Braun 15. van 55 tandjes voor en 13 ach ter, hetgeen betekent dat hij met een pedaaltrap meer dan acht meter overbrugde. Deze grote versnelling gebruiR- ten de renners meestal als zij rijden met een motor. Eddie is de enige renner ter wereld die het aandurft met deze versnel ling zonder gangmaker te fiet- Het resultaat was verpletterend. Het klassement is ingrijpend veranderd en de mogelijkheden van een aantal favorieten (waar onder Zoetemelk) om de ronde te winnen, zijn sterk gedaald. Merckx: „Al enige dagen heb ik niets kunnen ondernemen, het tempo lag vaak zo hoog dat het onmogelijk was een bres te slaan in het peloton. En voor een paar seconden winst wilde ik mij niet uitputten. Daarom heb ik deze tijdrit afgewacht De vind de taal die de chronome ters spreken, nogal eerlijke taal". Gisterochtend vroeg, toen de Karstens reed steeds prijs MERLIN PLAGE De meest regelmatige van de elf Nederlanders in de ron de van Frankrijk was Ger- ben Karstens die van pro loog tot tijdrit in Merlin steeds (een vrij kleine) prijs reed en op een totaal van 1370 franken kwam. Fedor den Hertog kreeg dinsdag de premie voor de meest elegante renner, groot 400 franken. Woens dag verdiende hij in de tijdrit zijn eerste echte geld, zestig franken. De nationale ranglijst ziet er wat betreft de verdienst en, als volgt uit (bedragen in franken): 1. Smit 5225,2. Vianen 2850,3. Priem 2500, 4. Zoetemelk 1550, 5. Kar stens 1370, 6. Kuiper 690, 7. Knetemann 600, 8. Den Hertog 460, 9. Kamper 40. Prinsen en Koken verdien den nog geen prijzen. meeste renners pas uit bed kwa men, zat Eddie al op de fiets. Hij trainde veertig km. en ging daarna ontbijten. Een uur voor de wedstrijd trainde hij nog 25 km, hij gebruikte steeds die gro te versnelling om zijn benen aan het ritme te laten wennen. Merckx: „Ik heb voortdurend met 55 x 13 gereden, slechts enkele honderden meters, op een plek waar de zeewind nogal sterk tegenblies, heb ik even 55 x 14 geschakeld". Eddies wereldprestatie in de tij drit deed de dappere Francesco Moser, die zes dagen lang zo fier de gele trui heeft gedragen, ten slotte sneuvelen. De donkere Italiaan keek met een somber gezicht toe, hoe Merckx even later zijn 103e gele trui in de Tour aantrok. Uitstekend Gele truien in vijf jaar, een record dat wel nimmer meer verbeterd zal worden. Men moet er nu reeds ernstig reke ning mee houden dat Merckx straks ook als enige renner ter wereld op de eeuwige ranglijst van de Tour met zes overwin ningen zal prijken. Het is natuurlijk nog lang niet zover. In de bergen is Eddie zonder meer kwetsbaar. Daar kunnen Thevenet en Van Impe hem nederlagen toebrengen. Er komen evenwel ook nog twee tijdritten. Een van 37 km in Fleurance en een van 40 km in Morzine. Als Eddie dan weer zo verschrikkelijk hard toeslaat, verliezen Thevenet en Van Impe minstens drie minuten. Zij zul len daarom in de cols zeer veel tijd moeten winnen om Merckx in Parijs te verslaan. Of zij daartoe in staat zijn, valt te betwijfelen. Vooral omdat Eddie gisteravond vertelde: „Mijn vorm is nu aan de top, de eerste tourweek heeft mij goed ge daan, ik geloof in mijn zesde overwinning". Het gezicht van Eddy Merckx spreekt boekde len. In een imponerende race zette de Belg de con currentie op afstand en kon met een triomfantelij ke grijns zijn 103e gele trui in ontvangst nemen. ftüat /fCit ttüc/erz 3 JULI 7e ETAPPE. 235 km (Van onze speciale verslaggever) MERLIN PLAGE Moser, teruggeval len naar de tweede plaatsin het klasse ment, aanvaardde zijn verlies als iets onvermijdelijks. Hij was geschokt noch ontgoocheld. „Merckx is hier sneller dan ik. Het kon niet anders of ik moest de trui kwijt raken. Maar ik had gedacht het verschil beperkt te kunnen houden tot ongeveer twintig seconden. Dat het meer is geworden, komt doordat ik niet gelukkig heb gere den. Voor de start had ik het idee dat mijn voorband te zacht was. De riep de mecaniciën, maar die vertelde dat alles in orde was. Op het moment dat ik vertrekken moest, was ik eigenlijk nog niet klaar. Mijn voetriempje zat niet goed vast en dat heeft tijdverlies opgeleverd. Maar wanneer alles wel goed was ge weest, had ik hier ook niet van Merckx kunnen winnen." In de strijd van de top-twee uit het klassement hebben Hezard en Knudsen zich kunnen mengen, maar niet Joop Zoetemelk, die aan de eindstreep tot zijn schrik ondervond de slechtste tijdrit uit zijn loopbaan te hebben gereden. Zoete melk vertrok na de weinig betekenende Belg Wilfried Wesemael, die maar een doel had, namelijk buiten bereik van Zoetemelk te blijven. Hij slaagde daarin volledig. Zoetemelk kon slechts zeventiende seconde goed maken van de anderhalve minuut die hen scheidde bij het vertrek. Toch was duidelijk dat hij geen inspan ning had geschuwd. Hij leek veel meer uitgeput dan mannen als Knetemann, Priem, Den Hertog en Kamper, die alle maal zijn tijd hadden overtroffen. Slechts Kuiper, die zich met inzet van al zijn kracht naar de achtste plaats vocht, toon de hetzelfde beeld van vermoeidheid als Zoetemelk. Champagne goed voor Cees Priem (Van onze sportredactie) MERLIN PLAGE Cees Priem vond zich na zijn rit op een verrassend hoge plaats terug. „Dat kan hele maal niet", riep De Zeeuw uit „Ik heb wel hard gere den, alles gedaan om snel te zijn vandaag, maar gis teravond heb ik eigenlijk te veel gedronken. Wij hadden feest met champagne op de overwinning van Smit On begrijpelijk, of misschien is het juist wel goed geweest" ij^ANGOULEME Op xamBotdc&rx. 1 JULI- 8e ETAPPE-136 hm (Van onze speciale verslaggever) LONDEN Billie-Jean King is weer op het oorlogspad. De Amerikaanse vechtjas, feller dan toen ze achttien was, heeft in haar vijftiende en laatste Wimbledon een geweldige slag geslagen. Billie Jean (31 nu) haalde gisteren voor de negende keer in haar bewogen tennisloopbaan de eindstrijd. Ze deed het in kampioens stijl: door titelhoudster Chris Evert uit te schakelen in een partij die tot twee keer toe in haar nadeel leek uit te vallen. Evert, bijgenaamd het „ijsmeisjc", won de eerste set met 6-2 en had in de derde een voorsprong van 3-0, 40-15. Doch Chrissie redde het dit keer niet. De op twintigjarige leeftijd Billie-Jean King kreeg na het reeds met vrijwel alle denkbare laatste punt (Evert miste op het triomfen bedachte, bijkans on- tweede matchpoint een smash) verslaanbaar geachte „first lady een donderend applaus van het of tennis" kon haar concentratie publiek, dat de Amerikaanse ei- niet behouden en verspeelde zes genlijk alleen twaalf jaar gele games achtereen. Billie-Jean den, toen zij nog het kleine King ging naar de finale over meisje Moffitt was, aan het hart met de score 2-6 6-2 6-3. Tegen- - heeft gedrukt. Maar nu was de standster is morgen Evonne „crowd" voor Billie. „Erg fijn", Cawley-Goolagong, die in de an- meende de sinds kort met een dere, Australische, halve eind- opzienbarend afro-kapsel door strijd Margaret Court bedwong het leven gaande finaliste, „ik met 6-4 6-4. Het duel tussen twee weet niet wat dat toch altijd tennisgeneraties is nog onbe- geweest is met mij. Ze begrijpen slist. King—Goolagong, oudwaarschijnlijk niet hoe veel ik jong, de strijd is volkomen van Wimbledon houd, van het Billie-Jean King heeft Wimble don al vijf keer gewonnen. Maar ze is ditmaal ambitieuzer dan ooit. „In drie maanden heb ik geen bier of ijs gehad", aldus de uitgelaten winnares. „Ontzet tend is dat. Ik heb keihard ge traind. Toen ik het in die derde set zo liet lopen dacht ik: dit kan niet, drie maanden naar de knoppen. Ik moest me punt voor punt concentreren, het was verschrikkelijk. Vreselijk veel geluk heb ik ook gehad, ik be grijp nog niet hoe ik het heb gered". centre-court I love it I love it I love it". Dolgelukkig was ze, Billie-Jean, bij het hysterische af. Door de ongedachte zege, maar mis schien ook door het per injectie toegediende medicijn: Billie- Jean King kampt al dagen met een hardnekkig virus, dat haar ogen doet tranen, haar neus doet lopen en haar wangen tooit met een koortsige blos. Niettemin vocht zij zich leeg. De Amerikaanse: „Ik had voor mijzelf wat dingetjes opge schreven. Onder andere dit: als de lijn- Billie-Jean King met afrokapsel weer in finale. rechters twintig beslissingen te gen je nemen, als de wind jouw ballen voortdurend uit blaast en als de zon steeds in je ogen schijnt, dan moet je het nog kunnen opbrengen om te vech ten". En Chris Evert? „Ik ben niet eens zo teleurgesteld", aldus de kampioene van 1974, die dit jaar zegevierde te Rome en Parijs, „Billie-Jean is een groot speel ster. Ze heeft op gras een psy chologisch voordeel. Ik maakte vandaag geen echte goede pun ten, eigenlijk al veertien dagen niet. En op het laatst was ik wanhopig". Het is precies twee jaar geleden dat Evert op Euro pese bodem een wedstrijd ver loor: in de finale van Wimble don '73, van Billie-Jean King. Margaret Court-Smith kon in de eerste halve eindstrijd niet op tegen Evonne Fay Goola gong, die sinds twee weken door het leven gaat als me vrouw Cawley. „Big Marge" (32) heeft kansen gehad tegen haar negen jaar jongere tegen standster, maar ze eenvoudig niet gegrepen. Bijvoorbeeld in de slotfase, toen ze op 40-0 stond om 5-5 te maken. Doch de voormalige kampioene Court, won Wimbledon in 1963,1965 en 1970, sprong schokkend in de fout met twee dubbele fouten en enkele te aarzelend geslagen forehands. Goolagong maakte de partij uit met enkele formi dabele backhands. In totaal maakte zij maar twee punten meer dan „Maggie", moeder van twee kinderen, van wie het laatste elf maanden geleden werd geboren. De eindstand: 69- 67 voor Goolagong, in sets en games 6-4 6-4. In de halve fina les bij de dames zaten ditmaal vier speelsters die Wimbledon al een of meer keren hebben gewonnen, een uniek verschijn sel. Betty Stöve, met Frangoise Durf al in de halve finales van het damesdubbelspel, kwam in de kwartfinales van het ge mengd dubbel, waarin zij op treedt aan de zijde van Alan Stone. De Nederlands/Australi sche combinatie hoefde hier voor niet in actie te komen: het koppel Tony Roche en Billie- Jean King trok zich terug. Offi cieel wegens een onwillige buik spier van Roche, doch vermoe delijk met het oogmerk krach ten te sparen voor de komende duels in het enkelspel. Uitslagen Wimbledon Uitslagen van woensdag: Dames dub belspel. halve finales: Evonne Goola gong (Aus) - Margaret Court (Aus) 6-4. 6-4. Billie Jean King (VS) - Chris Evert (VS) 2-6. 6-2, 6-3. Heren dubbelspel, halve finales: Vitas Gerulaitis - Alex Mayer (VS) - Hans Jürgen Pohmann-Jürgen Fassbender (WDI) 8-9. 2-6. 6-3. 6-3. 6-3. Dowdeswell- Stone (Rhod.-Aus) - Crealy-Pilic (Aus- Joe) 9-6. 3-6, 4-6, 9-8. 6-4. Gemengd dubbeslpel. derde ronde: Margaret Ceurt-Riessen (Aus-VS) - Joy ce Hume-Cramer (G.B.-Z.Af) 6-4. 6-2. JOOP ZOETEMELK OORDEELT Drie minuten nog niet onoverkomelijk ,Jk was erg teleurgesteld toen ik hoorde, dat ik een matige tijdrit had gereden. Onderweg had ik geen mo ment het gevoel dat het niet zo goed met mij ging. Ik draaide mijn versnelling re gelmatig en goed rond, hoe wel ik nooit een tijdritspe cialist ben geweest, ver wachtte ik toch wel bij de eersten te zullen eindigen. Achteraf valt me dit zwaar Toch ben ik er niet zo door ontmoedigd als na die te genslag op weg naar Rou- baix. De prestatie die Merckx heeft geleverd is eerlijk. Ik heb daar bewon dering en respect voor. Hij is een groot sportman en men moet erkennen dat hij ook in deze tour moeilijk te verslaan zal zijn. Voor de start in Charleroi heb ik trouwens de volgende prog nose gegeven voor de eind uitslag: 1. Merckx, 2. Mo ser, 3. Thevenet, 4. Zoete melk, 5. Poulidor. Daaruit mag u niet afleiden dat ik de hoop op de eind zege heb opgegeven. Hele maal niet. Ik blijf erin gelo ven en ik maak mezelf niks wijs, dat ik tegen beter we ten in zou hopen. Ik hoop gewoon dat ik beter ga rij den dan dat ik nu doe. En dat ik in de bergen mijn slag zal kunnen slaan. Drie minuten achterstand op een man als Merckx is veel, dat weet ik, maar ik vind die drie minuten nog steeds niet onoverkomelijk, on danks dat er nog twee tij dritten volgen. Als ik goed rijd in de cols kan op een dag een gat van vele minu ten geslagen worden en dan zal de situatie er heel anders uit zien. De Tour is nog lang niet gedaan. Tour in cijfers De uitslag van de zesde etappe, een tijdrit over 16 kilometer, is: 1. Merckx (Bel—LeLangue) 19 minuten 33.38 se conden. 2. Hezard (Fra—Caout) 20.00.23, 3. Knudsen (Nco— Fontana) 20.03.45, 4. Moser (Ita—Bartolozzi) 20.06.48, 5. Danquillaume (Fra—De Muer) 20.18.92, 6. Thevenet (Fra—De Muer) 20.25.31, 7. Ocana (Spa—Saura) 20.26.28, 8. Kuoper (Ned—Liebregts) 20.29.35, 9. Pollentier (Bel—Schotte) 20.30.97, 10. Kneteman (Ned—Caput) 20.31.66, 11. Ritter (Den—Bartolozzi) 20.32.71. 12. Houban (Eng—Caput) 20.38.93. 13. Priem (Ned-üebregts) 20.40.57, 14. Poulidor (Fra—Caput) 20.40.59. Het algemeen klassement: 1. Merckx (Bel) 22 uur. 53 min en 39 sec. 2. Moser (Ita—Bartolozzi) op 31 sec. 3. Pollentier (Bel—Schotte) op 1.11 min, 4. Thevenet (Fra—De Muer) op 2.07, 5. Van Sprinael (BelSchotte) op 2.32, 6. Poulidor (Fra—Caput) z.t., 7. Gimondi (Ita—Fer- retti) op 2.34, 8. Van llmpe (Bel—Sta te) op 2.54, 11. Hezard (Fra—Caput) op 2.55, 12. Knudsen (Noo—Fontana) op 3.03, 13. Zoetemelk (Ned—Caput) op 3.08, 14. Van Linden (Bel—Ferretti) op Ria Stalman met discus naar 56,32 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Ria Stalman heeft kort voor het weekeinde van de nationale titelstrijd «p Papendal getoond in goede vorm te zijn. Gisteravond be reikte de Haagse discuswerpster aan de Laan van Poot een af stand van 56,32. Haar Neder landse record staat op 57,42 me ter. Ciska Janssen niet op NK AMSTERDAM Ciska Janssen zal niet deelnemen aan de ko mende weekeinde te houden Ne derlandse atletiekkampioen- schappen. De recordhoudster verspringen heeft al geruime tijd last van een enkelblessure en opadvies van bondscoach Jaap Noordenbos houd zij een maand rust Hermens versloeg Shorter op 5000 m MILAAN De Nederlandse re cordhouder op de 500 meter, Jos Hermens heeft gisteravond in Milaan een internationale 5000 meter gewonnen in 13 minuten 36,4 seconden. Hij versloeg na een zeer scherpe race de Ameri kaanse Olympische marathon kampioen van München, Frank Shorter en die een tijd van 13.37,8 liet afdrukken. De Ke- nyaan John Ngeno eindigde in 13.47,2 als derde.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11