Amin verleent gratie aan Hills Onderzoek naar rijvaardigheid Gandhi: nieuwe maatregelen tegen armoe Wapens terrorist Carlos aangetroffen £cldóc@omctnt Vliegramp Martinair door verkeerde positiebepaling NACOMPETITIE NOGMAALS AFGEWEZEN Grens over? Philips neemt afstand van Philips-Rhodesië !e- rapport over ongeluk op ceylon "revolte tegen fanfani VOENSDAG 2 JULI 1975 LEIDSE COURANT' - INSHASA (AP) - President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren de Jritse lector Dennis Hills gratie ver eend. Hills zou vrijdag voor een vuurpeloton geëxecuteerd worden. gebleken dat hij slechts de opdrachten van zijn mentoren had gevolgd. Wie deze mentoren zouden zijn vertelde Amin niet. De zaak Hills begon drie maanden geleden en leidde tot een diplomatieke Volgens het nationale Zaïrese persbu- confrontatie tussen Groot-Brittannië •au AZAP is Amin dankzij de bemid- en een vroegere kolonie waarbij zelfs deling van president Moboetoe van koningin Elizabeth betrokken raakte jedachten veranderd over het lot van toen zij persoonlijk voor het leven van lills. Moboetoe was een van de Afri- een van naar onderdanen pleitte. Hills caanse leiders die bij Amin voor het heeft zich drie keer moeten voorberei- even van Hills hebben gepleit. den op executie, maar drie keer werd Amin zei dat hij Hills gratie had ver- deze door president Amin uitgesteld eend omdat uit diens bekentenis was terwijl diplomatiek verkeer aan de gang was tussen Londen, Kampala en andere Afrikaanse hoofdsteden. Hills was op 1 april aangehouden naar aanleiding van het manuscript voor een boek van zijn hand dat „The White Pumpkin" heette, en waarin hij de Oegandese president vergeleek met een „dorpstiran". Hills was sinds 1964 als leraar en lector in Oeganda werk-: zaam. De Britse minister van buitenlandse zaken, James Callaghan, heeft mede gedeeld bereid te zijn naar Kampala te gaan nu Amin, gratie heeft verleend aan Dennis Hills. Dennis Hills ...gratie... Geen rijkshulp voor recreatie in Rijnmond HELLEV OETSLUIS (ANP) Het rijk is voorlopig niet be reid het Rijnmondgebied finan cieel te helpen bij het <nder- houd en beheer van recreatie gebieden. Dit hebben de staats secretarissen Meijer (CRM) en Polak (Binnenlandse Zaken) gisteren gezegd bij een bezoek aan recreatiegebieden in het Rijnmondgebied. De beide bewindslieden zeiden begrip te hebben voor de in dit opzicht zware - wellicht te zwa re - taak van de lagere c verhe den, maar zij zien geen kans daaraan op korte termijn iets te doen. „We hebben er eenvou dig geen geld voor," aldus Meij er en Polak. Hierdoor is het twijfelachtig geworden of het Openbaar Lichaam Rijnmond een „integratieplan" voor de re creatie zal kunnn verwezenlij- DEN HAAG (ANP) Vorig jaar is tegen 55 automobilisten een onderzoek gevorderd naar hun bekwaamheid om een motorrijtuig te besturen. Van hen werden 6 rijvaardig bevonden, 27 zagen hun rijbewijs ongeldig verklaard omdat zij niet rijvaardig bleken. Zeven personen verschenen niet voor het onderzoek en zij hielden daaraan eveneens een ongeldig rijbewijs over en tien leverden vrijwillig het rijbewijs in. Minister Westerterp zegt dit in een memorie van antwoord op een wijziging van de verkeerswet, die meer waarborgen zal bieden voor houders van een rijbewijs. In 1974 werden ook 608 vorderingen ingesteld naar de lichamelijke of geestelijke gesteldheid voor het besturen van motorrijtuigen. Daarvan werden 265 automobilisten wel en 343 niet geschikt verklaard. In de meeste gevallen wordt een vordering gelast in verband met een aanrijding. DEN HAAG (ANP) Jongeren beneden achttien jaar kunnen sinds gisteren gebruik maken van alle uitleendiensten van de bibliotheek zonder contributie te betalen. Dit is in de wet op het openbaar bibliotheekwerk vast gelegd. Deze wet is gisteren in werking getreden. Rijk aarzelt met bijdragen Amsterdams Stadhuis Den Haag (ANP) Een rijksbij drage voor de bouw van een nieuw Amsterdams stadhuis is I voorlopig nog niet te verwach- I ten. De regering wil eerst ant- woord op een aantal vragen over de financiering van het bouwproject Zelfs als dit antwoord er is, blijft een rijksbijdrage nog on- zeker, omdat het extra fonds j voor de werkgelegenheid, waar uit Amsterdam meende te kun- nen putten voor de bouw van I een nieuw stadhuis, leeg is. Of 1 er nog nieuwe fondsen zullen komen is nog niet bekend. Minister Boersma van Sociale Zaken en een vertegenwoordi ging van het Amsterdams ge- i meentebestuur hebben gisteren over deze kwestie oriënterende besprekingen gevoerd. Daarbij J is naar voren gekomen, dat de i regering eerst de economische verkenningen van eind augustus wil afwachten, alvorens even tueel ook in de Amsterdamse kwestie een oplossing te kunnen vinden. De bouw van een nieuw stadhuis in Amsterdam zal om en nabij 180 miljoen gulden ver gen. Katholieke zender in Portugal blijft bezet LISSABON - De arbeiders die al gedurende meer dan een maand de studio's van het kath olieke radiostation in Lissabon bezetten hebben meegedeeld dat de regering heeft besloten het station aan de kerk terug te geven. Maar de arbeiders hielden het radiostation dins dagavond nog bezet Zij zeiden dat het aan de werkende klasse van Portugal was te beslissen of het besluit van de regering zal worden opgevolgd. Er zijn al demonstraties en ge weldplegingen rond het radios tation, radio Renascenca, ge weest. De nieuwe situatie zou kunnen leiden tot een conflict tussen de regering en de linkse elementen. Ongeveer 50 werkne mers bij de omroep, die een minderheid vertegenwoordigen van de prsoneelsstaf, hadden de studio's bezet omdat zij van me ning zijn dat de kerk deze ge- Levertijden auto's Tot hun verwondering, hebben Duitse autokopers de afgelopen weken bemerkt, dat er weer levertijden voor personenauto's gelden. De' vraag naar automobielen vlak voor het vakantieseizoen is ster ker gestegen dan het aanbod. Dit aanbod is immers sterk be perkt doordat het personeelsbe stand in de auto-industrie in vergelijking met het voorjaar van 1974 flink is ingekrompen. Een Canadese vereniging ter bescherming van walvissen is een actie begonnen om de jacht op deze zoogdieren te beperken. In de Stille Oceaan, ruim 200 kilometer ten westen van San Francisco werd deze foto gemaakt van een walvis die juist is doodgeschoten door een Russische walvisvaarder. NIEUW DELHI (Rtr) Premier Indira Gandhi van India heeft in een radiotoespraak een uiteenzetting gegeven over nieuwe economische maatregelen die beogen de arme stads en plattelandbevolking te helpen en ernstige straffen in het vooruitzicht stellen voor belastingontduikers, smokkelaars en grondspeculanten. Volgens de premier bestaan er geen magische hulpmiddelen voor de economische problemen en moet men van haar program geen radicale nieuwe voorstellen verwachten. Er is slechts één toverkracht die de armoede kan doen verdwijnen en dat is hard werken, gepaard met een helder inzicht, een ijzeren wil en strikte discipline, zei ze. De onlangs afgekondigde noodtoestand verschaft naar haar mening het land een nieuwe kans om voort te gaan met zijn economische taken. De premier beloofde een eind te zullen maken aan de op het platteland nog voorkomende slavenar beid, die zij barbaars noemde. De invordering van schulden van landloze arbeiders en kleine boeren zal worden opge schort en de regering zal ervoor zorgen dat zij krediet krijgen. LONDEN, (AP) In een Londens appar- Franse politie naar de terrorist die onder tement is gisteravond een geheime wa- de naam Carlos opereert, en die vorige penvoorraad aangetroffen die daar zou week vrijdag in Parijs twee Franse agen- zijn opgeslagen door een Zuidamerikaan ten van de contraspionagedienst en een die zich „Carlos" noemt, aldus heeft het Libanese informant dood schoot. Engelse dagblad „The Guardian" van- De wapenvoorraad bestond uit een aan- morgen bekend gemaakt. tal staven geligniet, twee automatische De vondst wordt in verband gebracht pistolen, een geluiddemper, munitie en met een grootscheeps onderzoek door de vier granaten, die in een zwarte plastic zak achter een boekenkast waren verbor- van Lord Harewood, een neef van Konin gen, aldus the Guardian. gin Elizabeth. De zak bevatte ook een lijst van onderne- Gisteren was ook in Parijs in het appar- mingen en personen, voornamelijk Jood- tement van „Carlos" een voorraad wa- se entertainers. Op de lijst komen ook pens gevonden. Volgens de politie pro onder meer de namen voor van de voor- beert „Carlos" uit te wijken naar Beiroet malige conservatieve minister vah volks- Interpol heeft verzocht ook uit te zien gezondheid, sir Keith Joseph, de toneel- naar de vriendin van Carlos, een jonge, schrijver John Osborne en zijn vrouw, en Venezolaanse, die naar Bogota is vertrok- SOCIAAL CENTRUM IN BIJLMERMEER In de Gliphoeve in de Amsterdamse Bijlmermeer is gisteren een sociaal centrum geopend. Dit sociaal centrum is een onderdeel van een uitgebreid pakket sociale maatregelen om de leefbaarheid in de Gliphoeve te verbeteren. Voor de merendeel Surinaamse bewoners van de flat was dit een goede reden om zich eens extra feestelijk uit te dossen. Op hoop van zegen HET PROBLEEM MET DE NEDERLANDSE verplichtingen bij het overdragen van de souvereiniteit aan Suriname wordt niet, dat onze gemeenschap binnen een betrekkelijk korte periode een bedrag van vier-en-een-half miljard gulden aan de jonge natie gaat betalen, al zal deze verplichting het kabinet-Den Uyl bij zijn worsteling om de begroting voor 1976 en 1977 kloppend te maken extra belasten. Nederland moet het maar zo opvatten, dat deze financiële hulpverlening een uit de koloniale periode voortvloeiende ereplicht is. Veel meer moeite kost het, om er vertrouwen in te hebben, dat het straks zelfstandige Suriname dank zij de Nederlandse hulp een goede toekomst tegemoet zal gaan. De economische structuur van het land is niet best en kan hachelijk worden, wanneer de Surinaamse regering naast de medewerking van Nederland niet de inspanning van het eigen volk krijgt. De grote moeite welke de Surinaamse delegatie vorige week in Den Haag gedaan heeft om ook na de souvereiniteitsoverdracht de toegang van Surinamers tot Nederland zo open mogelijk te houden, wijst erop dat met een voortduren van de uittocht rekening wordt gehouden. En vaak zijn zouden kunnen spelen. De medewerking van alle Surinamers die belangrijk zijn voor het eigen produktie-proces, het scheppen van nieuwe werkgelegenheid en het opleiden van ongeschoolden voor dat werk, is in feite voor Suriname's economie veel belangrijker dan het nationaliseren of „surinamiseren" van bedrijven die nu in Nederlandse of andere buitenlandse handen zijn. Premier Arron heeft vóór de jongste gespreksronde in Den Haag te kennen gegeven, dat zijn land de onafhankelijkheidsverkrijging liever waardig en feestelijk viert, met het accent meer op vastbera denheid om de nieuwe taak met energie te gaan vervullen dan met opgewonden feestvreugde over het beëindigen van het kolonia le tijdperk. DIT KLINKT GOED, maar de opgave waarvoor de Surinaamse regering gesteld wordt, is zo groot, dat zonder nationale eendracht succes ondenkbaar is. Wat er tussen nu en november op politiek terrein in Paramaribo gebeurt, is daarom van grote betekenis. Weten de grote groepen van Creolen en Hindostanen elkaar te vinden? Krijgen kleine radikale partijen kans om onevenredig grote invloed op de gang van zaken uit te oefenen? Wordt ook in Suriname, zoals in menig ander land van de „derde wereld", de eerste fase van het zelfstandig bestaan een anti-climax door een interne machtsstrijd? Wie het goed meent met Suriname, moet hopen dat dit daar niet zal gebeuren. Weeroverzicht Voor donderdag wordt op de Min. temp.: omstreeks 14 graden, meeste plaatsen droog weer ver- Max. temp.: omstreeks 25 graden, wacht. Het hogedrukgebied dat Kans op een droge periode van ons nu al een aantal dagen zon- minstens 12 uur: 90 procent, nig weer brengt, verplaatst zich Kans op een geheel droog etmaal: langzaam van de Britse eilan- 70 procent, den naar het oosten. Hierdoor komt het centrum nog wat dich- Amsterdam h- bew- 19 o ter bij ons land. Tegelijkertijd DeeUm zw. bew. 21 0 neemt het hogedrukgebied ech- Eelde |*w- *8 0 ter in betekenis af. De storing, gjfigg, ït o die de afgelopen dagen in Duits- Luchth. Rtd. h. bew. 18 0 land en Oostenrijk slecht weer Twente Sf{JE?w' ?r o bracht, ligt nu boven de Balkan. z^Smbürg zw. bew. 21 0 Het ziet er naar uit, dat het weer Aberdeen 9 in Oostenrijk en noord-Joego- êSSfo™ té». slavië de komende dagen wat Berlijn zw. bew. 20 0 zal verbeteren. Op de Balkan blijft het daaren- Frankfort zw. bew. 21 0.5 tegen zeker tot het weekeinde G«,nèvp. «slecht. Helsinki bietllU Innsbruck Kopenhagen Vooruitzichten voor vrijdag: Vrij Lissabon zonnig en op de meesten plaat- loJ^0 sen droog. Warmer. Luxemburg Vooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Mallorca Aantal uren zon: 3 tot 13 Monchen h. ^bew. onbew. COLOMBO (Rtr/AP) Het vliegtuig van Martinair dat op 4 december vorig jaar met 191 inzittenden op Sri Lanka (Ceylon) verongelukte, is te gen een berg gevlogen omdat de vliegers afgingen op boor dapparatuur die ruimte liet voor een verkeerde beoorde ling van de positie van het toestel. Dat is de conclusie in een officieel rapport van de directeur van het bureau voor de burgerluchtvaart van Sri Lanka, Milton Aponso. De DC-8 van Martinair botste tegen een berg op 70 kilometer afstand van het vliegveld. De zeven Nederlandse en twee In donesische bemanningsleden en de 182 Indonesische Mekka- gangers in het toestel kwamen allen om het leven. Het onge luk was het op één na zwaar ste in de luchtvaartgeschiede- toestel tegen de berg vloog omdat de instrumenten aan boord de positie ten opzichte van het vliegveld van Colombo niet correct hebben aangege ven. Het rapport zegt: "Wij zijn van mening, dat de ramp zich heeft voltrokken, doordat de doppler- (afstandsmeting en radarsystemen aan boord van het toestel ruimte lieten voor een verkeerde interpreta tie." Het computersysteem dat' helpt bij de positiebepaling en het weerradarsysteem zijn Bovendien wordt er op gewe zen dat de betrokken vliegers nog weinig ervaring op deze route hadden. Martinair onthoudt zich nog van commentaar, tot men ken nis heeft genomen van de vol ledige inhoud van het rapport AMSTERDAM Het sectiebe- stuur betaald voetbal heeft van het dagelijks bestuur van de U.E.F.A. voor de tweede keer te horen gekregen dat de nacom- petitie die de tweede Neder landse vertegenwoordiger, naast Feyenoord, in de strijd om de UEFA Cup zou moeten opleveren, niet kan doorgaan. Dit betekent echter niet dat de KNVB nu voetstoots Ajax, dat als derde in de competitie eind igde, zal inschrijven. Voorzitter mr J. Hogewoiimg van Ue sectie betaald voetbal: "Wij menen nog steeds het gelijk aan onze kant te hebben en zullen de UEFA daarvan trachten te over tuigen. Wij zijn in deze zaak niet gehoord en hebben dus nog geen gelegenheid gehad ons standpunt voldoende naar voren te kunnen brengen. We zullen ons eerst intern beraden, waar bij vooral het oordeel van onze juridische specialist mr Max Tripels zwaar zal wegen, alvo rens ons standpunt te bepalen". Maak het u gemakkelijk: vooralle geldzaken naar één adres, ook voor uw buitenlands geld naar de LEIDSE SPAARBANK AMSTERDAM (ANP) De Philips-vestiging in Rhodesië werkt geheel op eigen kracht. Na het van kracht werden van het embargo jegens Rho desië heeft de nv Philips in Eindhoven de han delsbetrekkingen met de dochteronderneming in Rhodesië beëindigd. Dat desondanks Philips pro- dukten door die dochteronderneming op de Rho- desische markt worden gebracht, mag Philips Eindhoven niet worden verweten. Dit schrijft ir F. J. Philips, voorzitter van de raad van commissarissen, in een brief van een maand geleden aan ds R. J. van der Veen, voorzitter werkgroep Betaald Antwoord, een steungroep ten behoeve van het anti-racisme programma van de Wereldraad van Kerken. In een antwoord, dat vier weken, later is geconcipieerd, schrijft deze werk groep te betwijfelen of Philips Eindhoven werke lijk onmachtig is om de gang van zaken in Rhodes ië te beinvloeden. In zijn brief van 3 juni zet ir. Philips uiteen hoe de vestiging in Rhodesië werkt. „Er zijn een aantal landen, die geen gevolg hebben gegeven aan de resolutie van de VN, zodat de mogelijkheid van handelsverkeer met die landen blijft voortbestaan. Uit die landen kunnen, naar wij aannemen, daar door onderdelen die in Rhodesië tot eindprodukten worden verwerkt en ook andere produkten hun weg vinden naar de Rhodesische markt." In het antwoord betoogt de werkgroep, dat Philips Eindhoven toch een meerderheidsbelang in alle vestigingen elders in de wereld heeft en dus ook in de dochteronderneming in Rhodesië. Volgens de werkgroep is het antwoord van Philips niet volledig en dus niet bevredigend. Daarom wordt voorgesteld de discussie in een persoonlijk gesprek op een nog nader te bepalen datum in september a.s. in Utrecht voort te zetten. D. van Are ken (produktschap) overleden DEN HAAG (ANP) - Maandag heeft de crematie plaatsgevon den van de voorzitter van het produkschap voor groenten en fruit, de heer DJA31 van Arc ken. De heer Van Arcken was 57 jaar. Hij overleed plotseling in Leuve- num, waar hij na een ziektepe riode op vakantie was. De heer Van Arcken bekleedde diverse ambtelijke functies op agrarisch- gebied en was al sinds 1958 voorzitter van het pre dukt- ROME - Een aantal gematigde leden van het bestuur van de Italiaanse Christen-Democrati sche Partij heeft zich gisteren achter de kritiek geplaatst die de linkervleugel van de partij heeft laten horen op de leiding van partijleider Amintore Fan- fani. Zij geven Fanfani de schuld van de zware verliezen die de Chris ten-Democraten, tegenover een spectaculaire vooruitgang van de communisten, bij de recente regionale verkiezingen hebben geleden. Politici zijn van mening dat de houding van de gematigde be stuursleden de val van Fanfani als partijleider zou kunnen bete kenen met als gevolg een strijd om de voorzitterszetel van de regeringspartij. Horecastaking in Italië ROME - Gistermorgen is het horecapersoneel in Italië voor twee dagen in staking gegaan. Dat is voor de tweede keer in een week. De eisen die de stakers stellen zijn hervorming van het toeris me, salarisgaranties, een werk loosheidsuitkering en een glij dende loonschaal voor portiers.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9