Bemiddelaar" dupeert bank voor miljoenen Beurzen h.b.o. met f 1.100 omhoog Zonnebrillen zijn niet noodzakelijk Weer loonstop in Engeland sL Consumentenbond: KREDIET BINNEN EEN KWARTIER Strafblad een miljoen Britten schoongeveegd Senaat debatteert over indoctrinatie bij het onderwijs de liCidse ouranl op uw vakantie-adres WOENSDAG 2 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG Gezonde ogen kunnen het zon licht best verdragen. Een zonnebril is daarom niet noodzakelijk. Wel kan hij prettig zijn, als het felle zonlicht irriteert en vermoeit, aldus de Consumentenbond na een onderzoek van zonne brillen. De bond komt tot de volgende conclusies: Het beste zijn glazen die vrij donker zijn en een montuur dat goed afschermt. Glazen met modekleuren als lila, lichtblauw en roze zijn ongeschikt, vooral bij fel licht. Glazen die veel ultraviolette straling tegenhouden zijn al leen in het hooggebergte soms Van de zelfkleurende glazen die geschikt zijn om perma nent te dragen zijn alleen die van AOC Cosmatig ook goed geschikt als zonnebril. Polariserende glazen nemen de schittering op wateropper vlakten weg, maar zijn voor automobilisten minder ge schikt omdat ze de spanning- vlekken in het geharde glas van autoruiten zichtbaar ma- Brillen van minder dan een tientje kunnen hinderlijke op tische fouten vertonen, waar door rechte lijnen krom lijken. Brillen met glazen die van boven naar beneden lichter worden, zgn. degrade glazen, geven een erg onrustig beeld en vertonen soms per glas een verschillend verloop van tint. wz. a. X* - 'pm&mk* De river de „Wien" die door Wenen stroomt is door gaans een bescheiden, vriendelijk stroompje. Tengevolge van de hevige regenval van de laatste dagen in Oostenrijk is nu ook dit stroompje gezwollen tot een fikse rivier, die kolkend een uitweg stroomafwaarts zoekt. Vooral de provincies Stiermarken en Karinthië worden door overstro mingen getroffen. Het water in de Donau steeg gisteren met 20 cm per uur. Het wegverkeer, met name de verbinding met Joegoslavië, ondervindt ernstig hinder van de wateroverlast. UTRECHT ANP Twee Jaar lang heeft de Rotterdamse D isconteringsbank (RDB) in de waan geleefd een goede financieringsbe middelaar te hebben aan de 45-jarige T. van H. uit Hoevelaken. De man bezorgde de hank minstens 450 kredietaanvragen van rond de 8.000, die aldus meende een drie miljoen gulden te hebben uitstaan via het assurantie-bemiddelingskantoor van Van H. Als Van H. het bijkantoor van de RDB in Utrecht belde met de mededeling dat hij een kredietaanvraag van een particulier had, stond een kwartier later het geld op zijn rekening. En als dat niet lukte, werd het hem 's avonds thuisbezorgd. Wat de RDB niet wist, en zonder controle ook niet kon weten, was dat de kredietover eenkomst, die pas achteraf werd opgemaakt, door Van H. werd voorzien van een valse naam, een onjuiste geboortedatum een nage maakte handtekening en van een gefingeerd kentekennummer van een niet bestaande auto, dat moest worden opgegeven als ga rantie voor de terugbetaling van rente en aflossing van de lening. De meeste kredietaanvragen waren, dacht de bank, afkomstig van in Duitsland geves tigde Nederlandse militairen en burgers in dienst van het ministerie van Defensie. Op grond van een zo gegroeid gebruik waren Van H. en de RDB overeengekomen, dat de klanten op het kantoor in Hoevelaken „do micilie kozen", zodat hun adressen in de aanvraag achterwege konden blijven. Van H. had de bank duidelijk gemaakt, dat het voor militairen niet prettig zou zijn als over hen informaties bij Defensie ingewonnen zouden worden. Gisteren moest hij voor de rechtbank in Utrecht verantwoording afleggen voor zijn noeste arbeid, die hem alleen al ten nadele van de Rotterdamse Discontobank naar schatting drie miljoen gulden opleverde. Het totaal van zijn „listige kunstgrepen" en „sa menweefsel van verdichtsels" van de afgelo pen twee jaar moet Van H., zo heeft een rijksaccountant berekend, 4.337.000 heb ben opgebracht Begin 1973 begon Van H. met gefingeerde kredietaanvragen, telkens van omstreeks 8000,-. Hij begint keurig met terugbetaling van rente en aflossing van het gela dat hij vangt uit nieuwe kredietaanvragen. De te rugbetaling loopt op tot twee ton per maand. „Zo loste de Rotterdamse Disconteringsbank dus z'n eigen schulden af", merkt president van de rechtbank mr. H. Donker op. Met de resterende gelden bouwt Van H. een bloeiend bedrijf op, met vestigingen in Bus- sum en Almelo en, natuurlijk, in Duitsland.- Hii verstrekt algemene bedrijfskredieten, „niet om er nog nogere rente mee te maken, maar voor bedrijven, die anders niet aan krediet konden komen", naar hij zegt Een van de eigenschappen die het reclasserings- rapport hem toeschrijft is sociale bewogen heid. De andere: innemend gedrag, psychi sche spankracht durft risico's te nemea In februari doet de Disconteringsbank eind elijk onraad ruikend aangifte bij de politie. Kort daarna wordt het bedrijf van Van H. failliet verklaard. Rijksaccountant R. Hiene- kamp krijgt opdracht de boekhouding van Van H.'s firma door te lichten. Hij ontdekt dat Van H. zo'n 25 bank- en girorekeningen er op na hield, dat hij handelde in munten en postzegels, voor zichzelf een huis in Italië, een kruiser en auto's aanschafte. Hij vond gefingeerde tekeningen, vorderingen en le ningen, schulden aan de bedrijfsvereniging en de belasting. Al met al een bedrag dat de vier miljoen ruim overschreed. De zitting zou vandaag worden voortgezet Militairen betalen te veel voor huisvesting UTRECHT (ANP De Algeme ne Vereniging van Nederlandse militairen (AVNM) heeft staats secretaris Van Lent van Defen sie (personeelszaken) laten we ten, dat zij het volstrekt oneens is met het huidige beleid inzake de inhouding van huisvesting en voeding van de dienstplich tigen. Op dit moment, aldus de AVNM, is de inhouding huisves ting en voeding gekoppeld aan de wedde eerste oefening van de dienstplichtige. Deze betaalt twintig procent van zijn wedde aan de huisvesting en voeding. Vergeleken met het peil van 31 december j.l. is de wedde met ongeveer twintig procent geste gen, maar de kosten voor huis vesting en voeding van de huisbaas slechts acht procent op zijn huren mag toeleggen. Volgens de AVNM is dit een onbillijk systeem, dat op de hel ling moet. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN De kans is groot, dat de Britse regering over een week een nieuwe wettelijke loonstop zal afkondigen ter bestrij ding van de inflatie. De uiteindelijke beslissing in dit verband zal afhangen van de vakbonden, die gisteren door minister van Financiën Healey verzocht werden een vrijwillige loonstop van 10 procent te respecteren. Sommige vakbonden hebben echter al te kennen gegeven, dat 10 procent te weinig is. Een wettelijke loonstop zou een zware stap zijn voor de socialistische regering, die altijd gezegd heeft dat de conservatieve loonstop van 1973 volkomen nutteloos is geweest De centrale van de Britse vakbeweging (TUC) weigert zich neer te leggen bij een wettelijke loonstop, maar vindt de vrijwillige 10 procent ook een beetje aan de lage kant. Afgelopen weken opteer den zij zelf voor 12 tot 15 procent. Het Britse bedrijfsleven beschouwt 10 procent als een redelijk cijfer. Het pond sterling is lichtelijk opgekikkerd van de aangekondigde maatregel. Het ziet er evenwel niet naar uit, dat de reacties van de internationale wisselmarkten gunstig zullen blijven als ze een maal door hebben hoe zwak de regering Wilson in de schoenen staat. Volgende week publiceert de regering Wilson een witboek, waarin zij haar economische maatregelen uit de doeken zal doen. Wat de mogelijkheid van een wettelijke loonstop betreft, wordt een hoop heibel verwacht van de vakbonden, plus als het inderdaad tot een gedwongen loonstop komt een aantal ontslagnemingen van ministers,-onder wie Michael Foot (Arbeid). Een regeringscrisis is dan niet uitgesloten. "3&4JL De nieuwe jachthaven van Bruinisse aan het Grevelingenmeer is gisteren officieel in gebruik gesteld. Er is plaats voor ongeveer 600 pleziervaartuigen. Belangstelling is er al genoeg. Dat bleek al bij de opening. schoongeveegd van Britten die hoogstens dertig maanden in het gevangenis hebben gezeten en die na hun invrijheidsstelling niet weer veroordeeld zijn. Werkgevers kunnen aan de hand van deze wet niemand weigeren in dienst te nemen op grond van een uitgezeten gevangenis- Door de nieuwe wet wordt het strafblad straf. Alleen werkgevers in bepaalde bran- LONDEN (Reuter) Een miljoen Britten hebben een nieuw hoofdstuk kunnen op slaan en hebben betere vooruitzichten op banen gekregen, door het van kracht wor den van een wet over de reclassering van ex-veroordelen. ches, zoals artsen, advocaten, verplegend personeel, onderwijzend personeel, gevange nispersoneel, maatschappelijk werkers, jeugdleiders, zijn van het voorschrift vrijge-' steld. De regering heeft verzoeken om ook banken en diamant- en goudhandel uit te zonderen, afgewezen. Nieuwe normen rijksstudietoelagen DEN HAAG De staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, dr. G. Klein heeft in een brief aan de Tweede Kamer de nieuwe nonnen voor de rijksstudietoelagen voor het studiejaar 1975—1976 bekend gemaakt. De studietoelagen voor het h.b.o. zijn met 17% tot 20% verhoogd in vergelijking met het afgelo pen jaar. De studietoelagen voor het w.o. zullen -het komende studiejaar met 9% omhoog gaan. De maximum toelagen voor het h.b.o. zijn hierdoor gelijk geworden aan die voor het w.o. De staatssecretaris vindt het bestaande onder scheid tussen het h.b.o. onderling en tussen het h.b.o. en het w.o. niet langer gerechtvaardigd. In -tiet nieuwe studiejaar zullen daarom de maxima voor alle h.b.o.-opleidingen en voor het w.o. gelijk zijn: voor een uitwonende student 7.490 (exclu sief college-inschrijfgeld), en 8.090 inclusief col lege-inschrijfgeld, voor een thuiswonende student 5.120 (exclusief college-inschrijfgeld). Voor het merendeel van de studenten in het h.b.o. houdt dit een verbetering in van 1.110,- ofwel cira 17%, voor sommige zelfs 1.340,- ofwel circa 20%. De maximum toelagen voor de opleiding tot kleu terleidster welke opleiding niet behoort tot het h.b.o., bedragen in het studiejaar 197576: 6.170 voor een uitwonende student en 3.810 voor een thuiswonende student De studietoelagen worden, zoals gebruikelijk als gemengde toelage verstrekt: deels beurs deels renteloos voorschot. In het studiejaar 1975—76 zal het bodembedrag dat altijd als renteloos voorschot wordt gegeven 1.200 bedragen voor het w.o. (was 1.100). Het resterende bedrag wordt uitgekeerd in 70% beurs en 30% renteloos voorschot. Bij een toelage komt de verhouding beurs-ren- teloos voorschot dan op 6040. Voor het h.b.o. zal, nu zij op gelijk niveau van het w.o. worden behandeld, eveneens een bodembedrag aan rente loos voorschot worden gegeven. Dit bodembedrag bedraagt 1.100. De rest wordt, net als bij het w.o., in de vorm van 70% beurs, 30% ren eloos voorschot uitgekeerd. Elk jaar worden ook de inkomensnormen aange past, op basis waarvan de ouderlijke bijdrage in de studiekosten worden berekend. Het ouderlijk inkomen waarbij nog een maximum beurs werd verstrekt bedroeg het afgelopen jaar 13.550. Het normbedrag dat voor elk fiscaal niet aanvragend kind van het inkomen wordt afgetrokken bedroeg vorig jaar 1880. Voor het nieuwe studiejaar zijn deze normen als volgt vastgesteld: het ouderlijk inkomen waarbij nog een maximum-toelage wordt verstrekt is 15.050. Het normbedrag voor het fiscale kind bedraagt 2.090. Indien de eigen inkomsten van de student minder bedragen dan 910 per studiejaar wordt niets gekort op de toelage. Indien de eigen inkomsten hoger zijn dan wordt 50% van het bedrag boven de 910 tekort op de studietoelage. De staatssecretaris heeft nu definitief de koppeling van de huurprijs aan de rijksstudietoelagen losge laten. Deze wijze van berekening van de huurver hoging werd door velen niet meer aanvaardbaar gevonden. De huren voor de studentenhuisvesting worden voor het nieuwe studiejaar met 8% verhoogd. Daarmee volgt het huurbeleid t.a.v. de studenten huisvesting het algemene huurbeleid in de volks huisvesting. Missionarissen uitgewezen uit Oeganda VERONA (CIC) - Zestien Ita liaanse priesters, leden van de missiecongregatie van Verona zijn uit Oeganda uitgewezen. In de uitwijzingspapieren wordt voor deze maatregel geen enke le reden aangegeven. De paters waren werkzaam in het bisdom Goeloe, dat onder leiding staat van de Oegandese bisschop Cipriano Kinhangire. In de streek werken nog onge veer tweehonderd missionaris sen van dezelfde congregatie. In Oeganda werken ook onge veer tweehonderd Nederlandse missionarissen, vooral missiona rissen van Mill Hill, Witte Paters en zusters. Voor zover bekend hebben zij tot dusver geen moei lijkheden ondervonden. Schoolgeld kleuterscholen afgeschaft DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer is gisteren akkoord ge gaan met het regeringsvoorstel het schoolgeld voor kleuterscho len af te schaffen. Tevens was er instemming voor het voorstel om kleuters, die in augustus of september vier jaar worden, reeds aan het begin van het nieuwe schooljaar tot de kleu terschool toe te laten. Nieuwe eisen voor frisdrankflessen DEN HAAG Er is een nieu we ministeriële beschikking van kracht geworden die fris drankflessen veiliger moet ma ken. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne wordt de zekerheid dat flessen niet meer ontploffen aanzienlijk groter. Dit soor ongelukken zullen nu vermoedelijk nauwelijks meer voorkomen. De nieuwe regeling omvat eisen Enkele jaren geleden deden zich tenaanzien van de wanddikte en enkele ongelukken voor met de kopruimte (de ruimte tussen ontploffende frisdrankflessen, de dop en de vloeistof) van gla zen flessen en geeft tevens aan De fabrikant ging als gevolg hoeveel koolzuur druk deze mo- van de daarna dalende vraag gen bevatten. naar zijn produkt failliet. Leerplicht verlengd DEN HAAG (ANP) - De ver lenging van de leerplicht in gaande 1 augustus aanstaande is een feit. Dit betekent, dat vijftienjarigen nog een geheel jaar volledig dagonderwijs moeten volgen. De Eerste KAmer keurde giste ren met 33 tegen 17 stemmen, het vorige week door de Tweede Kamer aangenomen desbetref fende regeringsvoorstel goed. Tot de tegenstemmers behoor den de gehele WD-fractie (Voor zover aanwezig), de KVP- ers Steenkamp, Vugts, Terwindt en Teijssen, de CHU- leden Reinders, Van Hulst en De Vries, de anti-revolutionair Die penhorst, de SGP-er Meuleman en senator Van Marion (BP>- De voorstemmers waren de fracties van PvdA, PPR, D'66 en CPN, de KVP- ers De Zeeuw, Van Kuik en Schuyt en de ARP-le- den Albeda en Elfferich. Volgens de tegenstemmers zou het onderwijs niet gereed zijn om alles 15-jarigen op te van gen. Bloedbad in dierentuin SYRACUSE. NEW YORK (UPI) Scholieren die Syracuse in New York State een kinderboer derij beheerden, troffen de die ren gistermorgen dood of ster vend aan. Vandalen bleken de 's nacht onbeheerde dierentuin te zijn binnengedrongen en 27 dieren op gruwelijke wijze te hebben gedood. Examens Aan da Splnbaan, school voor lager- en middelbaar beroepsonderwijs In Waasenaar z!|n geslaagd voor het eindexamen: Voor het diploma LHNO T stroom: Leonie Raaphorst. Toos Elats, Bep Con- radi; voor het diploma kostuumnaaien met middenstandsdiploma: Marian Duij- vestljn. Carla van der Gugten. Mannie Hoogenboom. Paulien Rijneman. Eve lien Jansen, Jolanda Korenhof. Carla van der Krogt. Astrid van der Poel. Tineke Snelderwaard, Jacqueline Vegt, Coby van Wissen. Corrie Zandvliet. Ber- nadette Zoetemelk; voor het diploma inrichtingsassistente (Inas). Marlies van den Akker. Lida Bruinsma, Helma Com peer. Yvonne van Oalen. Jantien van Egmond. Lenie Fokker. Janneke Groen. Marianne Harteve't. Christa Havenaar. Tineke Heins. Els Hendriks. Trijnie Hoek Lente Knijnenburg. Karin van der Kroft. Josca Smits. Dorine van Veen, Dicky de Vreugd. Anita Beukers, Jana Boesaard Aletta Bos Isabella Corten, Petra den Haas, Trudy de Jong, Jenny Kliphuis Klazien Noort, Yvonne Overvliet, Mary van der Perk, Lida van der Plas. Jokï Reedijk, Corine van Rijn. Petra Siebelt Jacomien van Starkenburg. Joke Zadel hof'. Mardette van Wissen. kj DEN HAAG (ANP) Uit het Eerste-Kamerdebat gisteren over de verlenging van de leer plicht is voortgevloeid, dat de Senaat een apart debatje gaat houden over de indoctrinatie bij het onderwijs. De liberaal Zoutendijk had kritiek geuit op het feit, dat hoe langer hoe meer politieke voorkeuren een rol gaan spelen bij onderwijs- benoemingen. „Politieke voorkeuren", ant woordde minister Van Kemena- de, „mogen geen criterium zijn bij de beoemingen. Mar die voorkeuren mogen wel tot uit drukking komen bij het ondeer-. wijs. Want hoe kan een onder wijzer les geven zonder blijk te geven van zijn levensbeschou welijke en politieke opvattin gen? Het onderwijs gaat niet alleen over louter technische za ken, maar het is ook een voor- breiding op de samenleving, op het doen van een politieke keu ze", aldus de minister. In tweede termijn zei prof Van Hulst (CHU, mede namens KVP en ARP) dat de christen demo cratische fracties geschokt zin door de wijze, waarop minister Van Kemenade is ingegaan op het probleem van de politieke voorkeur. „Wij betreuren deze uitlating. Wij zullen op het on derwerp terugkomen, bij de al gemene politieke beschouwein- gen in het najaar of bij het debat over het onderwijsbeleid. Wij vinden dat bij het onderwijs het kind levensbeschouwelijk veilig moet zijn". Minister Van Kemenade ant woordde daarop dat hij tegen een apart debat over de indoc trinatie geen bezwaar heeft Ook dit jaar is het weer mogelijk uw krant toegestuurd te krijgen op uw vakantieadres. Aan een dergelijk verzoek uwerzijds willen wij graag zo goed mogelijk voldoen, reden waarom wij ude volgende noodzakelijke ..spelregels" moeten voorleggen: Opgave van vakantieadressen zal. ook voor weekaborv nees. uitsluitend mogelijk zijn door inzending van bijgaande bon. Telefonische opgaven kunnen helaas niet worden geaccepteerd. vertrek in ons bezit i: Uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek ontvangt u van ons een bevestiging van de opgave. Mocht u deze niet tijdig ontvangen, dan verzoeken wij u kontakt op te nemen met onze abonnementenafdeling, telefoon 071-22244. De aan toezending van uw krant verbonden kosten zijn: 1.50 per week voor Beneluxlanden 1.40 per dag buitenland. 2.00 per dag luchtpostverzending (Europa). Bij de weekabonnees zal het voor de vakantieperiode verschuldigde abonnementsgeld in het op de acceptgiro kaart aangegeven bedrag zijn opgenomen. De gebruikelijke betaling aan de bezorger vervalt dus. Wij moeten u erop wijzen, dat er alle goede zorgen ten spijt toch ernstige stagnatie in de bezorging kan optreden. Zelfs komt het. in het bijzonder in de zuidelijke landen, voor dat de krant in het geheel niet op de plaats van bestemming terecht komt. Voor gebeurtenissen, die zich voordoen nadat uw krant door ons is verzonden, kunnen wij uiteraard geen verantwoordelijkheid dragen NIET INVULLEN Berorgnummer S-v.p. in blokletters invullen! In ieder vakje s Vakantieadres: p/a stad: Leidse Courant

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7