Rijnsburgse kinderen spelen hoofdrol bij begrafenis van graven en gravinnen De Laura heeft zijn erkenning Tennisrol Jan de Groot uitgespeeld OPENBARE BIBLIOTHEEK NAAR GERESTAUREERD HEERENLOGEMENT? FEESTWEEK MOET AMERIKA- REIS MOGELUK MAKEN flflNGENttflM, WOENSDAG 2 JULI 1975 LEIDSE COURANT PACIN 5 van een onzer verslaggevers Leiden B. en w. overwegen de Openbare Bibliotheek in het te restaureren Heerenloge ment nabij de Burcht onder te brengen. Dat heeft wethouder Waal gis teravond meegedeeld in een vergadering van de gemeente raad, tijdens de behandeling van het voorstel om 175.000 beschikbaar te stellen voor het uitwerken van een restauratie plan voor het Heerenlogement De raad ging daarmee una niem akkoord Volgens de wet houder bestaat er goede hoop dat het rijk op niet al te lange termijn met voldoende subsi die over de brug komt om tot de restauratie ook daadwerke lijk te kunnen overgaan. Waal ondersteunde een sugge stie van het SGP/GPv-ge- meenteraadslid M. Houtman die opperde om vanaf het Heerenlogement lanes de voet van De Burcht een wandelpad naar de Haarlemmerstraat te creëren. Sprekend over monu menten zei de wethouder de toekomst van monumenten die een woonfunctie hebben nog wel optimistisch in te zien. ke functie niet hebben toonde hij zich somber. Hij zei het daarom vooral voor de laatste categorie erg noodzakelijk te achten dat een prioriteitenlijst wordt opgesteld. In dit ver band verklaarde hij de restau ratie van de Koornburg na die van het Herenlogement het meest urgent te achten. Koningin ziet van kranslegging af Van een onzer verslaggevers RIJNSBURG Niet de Koningin maar twee Rijns burgse kinderen zullen vrijdag a.s. de gedenksteen onthullen ter gelegenheid van de feestelijke begrafe nis van de zestien graven en gravinnen van het Hollandse Huis, wier skeletten in 1948 tijdens opgra vingen in Rijnsburg bij toeval werden ontdekt en die nu eindelijk, na een aantal omzwervingen, een vaste rustplaats krijgen in een speciaal voor hen gebouwd monument naast het raadhuis. JMiL De gedenksteen op de orginele rustplaats van Hollandse graven en gravinnen. Leiden wil 80 mille per jaar besparen door overdracht stadskwekerij Van een onzer verslaggevers Leiden B. en w. willen de stadskwekerij bij de Ge meentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening onderbren gen. Daardoor komt de ge meente in de gelegenheid om een bedrag van rond 80.000 per jaar als kosten voor sociale zorg aan het rijk te declareren. Die post drukt dan niet meer op de gemeentebegroting en het geld dat daardoor vrij komt kan dus aan een ander doel worden besteed. Het college vraagt de ge meenteraad goed te vinden dat men de nodige maatrege len treft nu die voor over dracht van de stadskwekerij nodig zijn en waardoor deze de status van werkobject krijgt in de zin van de Wet Sociale Werkvoorziening. Het consulentschap voor de complementaire sociale voor zieningen is al met de aan wijzing akkoord gegaan, zij het voorlopig voor de tijd van één jaar. Bij de stadskwekerij is een tiental werknemers in dienst die op de „loonlijst" staan van de Wet Sociale Werk voorziening. Leiden wacht nieuwe scholen Van een onzer verslaggevers Leiden Het Leidse ge meentebestuur is voorne- mens in de jaren 1978-1979-1980 tot de op richting te komen van de vol gende vier scholen voor ge meentelijk voortgezet onder wijs: O een school voor de oplei ding van museummedewer kers G een opleidingsschool voor sportleiders O een school voor de oplei ding van hogere verpleeg kundigen 0 een academie voor schooi en beroepskeuze. Een en ander blijkt uit een schrijven van de regionale commissie Zuid Holland van het Centraal Orgaan voor het Gemeentelijk Voortgezet Onderwijs. Het lag aanvankelijk in de be doeling dat koningin Juliana tij dens de begrafenisceremonie een krans zou leggen op de graf tombe, maar op haar verzoek is de kranslegging uit het protocol geschrapt En ook het onthullen van een gedenksteen laat de Ko ningin in dit geval aan een an der over. Reactie op het gemeentehuis: „We hadden graag gezien dat de Koningin het wel zou doen maar nu zij er van af heeft gezien, is uiteraard voor een alternatief Een buitenaanzicht van de nieuwe grafkelder. gezorgd. Natuurlijk is het haar goed recht om af te wijken van ons programma. Daar hebben we volledig begrip voor". De graven en gravinnen, waar onder bekende namen als Floris V, Jan I en Petronelle hebben lange tijd een zwervend bestaan moeten lijden. Opgeborgen in eiken houten kistjes zijn ze eerst een tijd ingemetseld geweest on der het oude raadhuis en toen er werd verhuisd, voorlopig op geborgen in de kelder van het nieuwe raadhuis, steeds in af wachting van een definitieve rustplaats. En die is er gekomen. Onder meer dank zij de bemoeienissen van de Stichting Gedenkteken van het Hollandse Huis, die veel moeite heeft gedaan de benodig de fondsen voor een waardig monument bijeen te garen. Het monument is inmiddels ge realiseerd op de originele vind plaats, op de fundamenten waarop vroeger de Rijnsburgse abdij heeft gestaan. Vorige week zijn in alle stilte de doods- kistjes vanuit de kelder van het gemeentehuis overgebracht naar het nieuwe graf. Aan de officiële begrafenis plechtigheid gaat een bezoek vooraf aan de Ned. Hervormde kerk, die vlak naast het monu ment staat. Daar zal prof. W. Glasbergen, die in 1949 nauw betrokken was bij de opgravin gen, aan de koningin en geno digden een toelichting met licht beelden geven. Daarna gaat het gezelschap naar de graftombe. Na de begrafenis van de zestien graven en gravinnen brengt ko ningin Juliana in Rijnsburg ook nog een bezoekje aan het Spino- zahuis, waar rond 1650 de ge lijknamige Nederlandse wijs geer zijn dagen sleet ,Katwijks koor komt f 30.000 te kort KATWIJK Het Katwijks christelijk mannenkoor "Jubilate" dat in oktober een achttiendaagse toernee maakt door een deel van Canada en Amerika gaat om de extra kosten te dekken, een- slordige 30.000,- allerlei acties organiseren met als hoogtepunt een Holland-Canada-Amerika- feestweek van 19 tot en met 25 juli. Het overgrote deel van deze Holland-Cana- da-Amerika-week zal zich afspelen in een grote tent 10 bij 35 meter op het Andreasplein. In deze tent zal een groot podium staan waarop iedere avond bands optreden, die Nederlandse en Duitse mu ziek ten gehore zullen brengen. De "Jubilate,f-feéstweek gaat 19 juli van start met evenementen binnen en buiten: jeugdpuzzeltocht, strandloop, zanguurtje van "Jubilate" en een optreden van Mid American Band and Jazz Band. Dat is dan de ouverture. Officieel wordt het feestge- beuren maandag 21 juli, 's middags vijf uur door één van de Katwijkse wethouders geopend aangezien burgemeester A. G. Vermeulen nu ambteloos burger is. Verder zal er een demonstratie nettenboe ten worden gegeven en komt er onder het motto „Klein Waterlooplein" een vlooien markt met straat fotografie, palingkraam en verkoop van allerlei oude en antieke spullen, die door de leden van "Jubilate" bij de Katwijkers zijn opgehaald. Voor woensdag 24 iuli staan er als buiten- gebeurtenissen op het programma forten- bouw en schelpenmozaiekwedstrijd op het strand, trottoirtekenen op de Boulevard ter hoogte van de Oude Kerk en een wijn-bier- tocht met Tritonrondvaartboten naar de Kagerplassen. "Jubilate" is donderdag 24 juli met een stand aanwezig op de toeris- tenmarkt en op vrijdag 25 juli is er een schatgraverij op het strand tegenover de Oude Kerk. kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u."'m toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. b. mm stuurde m ItffJ LEIDSE COURANT «J 1 le zonder verdere verplichting. 14 dagen gratis naar: woonpl.: tel.: Stuur deze bon in open envelop. zonder postzegel naar Antwoordnr. 349. Leiden. LGIGSG LOlirdllt Van een onzer verslag gevers ALPHEN/STREEK De LAURA heeft zijn erkenning. Het aantal deelnemers aan deze traditionele vijfdaagse fietstocht mag dan dr.t jaar wat lager zijn dan in het verleden het ge val was, het aantal bui tenlanders is groter dan ooit. En dat is een verheu gend iets voor de orga- nisatoren, die dolblij zullen zijn als zaterdag de laatste zijn stempel- tje in gebouw Nabij op j de kaart heeft staan. j Al jaren lang komen er i wat vreemdelingen over in die eerste week van j juli, maar dit jaar is er voor het eerst ook een Spaanse delegatie. Die zeven deelnemers en j hun vier begeleiders uit San Sebastian geven de i LAURA dit jaar wat ex- tra inhoud. De LAURA is weer begonnen. Vijf dagen lang trekt het kleu rige lint van fietsers weer door de hele streek. Het is een fraai gezicht die lange stoet langs Zuidhollands wegen te zien toeren. Van alles kom je tegen. Gezellige moe- kes, die op fietsen, waarop een ander nog niet van Hazers- woude naar Koudekerk zou durven rijden, aan het grote avontuur zijn begonnen. Een tandem met een groot ba gagerek voorop, waarvan het vijfde of zesde laagje verf al kale plekken vertoont, maar ook uiterst moderne sportfiet- sen, bereden door jongelui in echte wielerkledij. Die laatste groep is dit jaar erg groot. Het zijn de snelle jongens, die lang voordat de controleposten open gaan de stempelplaats al bereiken. Mensen, die zich nauwelijks tijd gunnen eens aan de kant te gaan zitten. En dat kan gemakkelijk, want er is tijd zat. Ook de zeven Spanjaarden gunnen zich nauwelijks tijd om van het fraaie zomerweer te genieten. Nauwelijks staan de stempels op de kaarten, of het „vamos" klinkt alweer en voor je het weet zijn er al weer een tiental kilometers onder de ranke wieltjes weggefietst Voor een aantal is de LAURA erg hard begonnen. Vele reden in Wassenaar bij Meyendel verkeerd en moesten dat, op zoek naar de controlepost be kopen met een extra ritje van een kilometer of twaalf. Maar de sterken geven daar niets om. Anderen hebben daar veel meer moeite mee. Maar het is mooi weer en dat was verleden jaar heel anders. Er mag dan aan de kust wat veel wind staan; het zonnetje schijnt volop en dat geeft de deelnemers de gelegenheid er een heerlijk ritje van te ma- Het geeft ook gelegenheid tot de uitstapjes, die nu eenmaal bij de LAURA horen. Zwem men in zee of picknicken in bos of duin. Het hoort er alle maal bij. LAURA-fietsers zijn vijf dagen lang uit Ook bij deze groep Spanjaarden zullen de buikjes na een paar dagen fietsen wel minder zijn geworden. Meer buitenlandse deelnemers dan ooit Opgewekt door de Katwijkse duinen. Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN - De 21-jarige T. van R. uit Alphen heeft een kijkje naar de Laura wel duur moeten bekopen. Met zijn auto reed hij gistermorgen kwart over acht in de Hoorn richting Leiden. Hij bemerkte te laat een auto die linksaf wilde slaan richting Ondernemings weg. Een botsing kon hij niet meer vermijden. De auto van T. van R. Leidse Hout-toernooi Van onze tennismedewerker LEIDEN. De eerste ronde in het herenenkelspel B is giste ren op de Leidse Hout afge werkt. Ook voor de tweede ronde werden reeds twee par tijen het gravel op gestuurd. Jan Theunissen had het in de ze tweede ronde even moeilijk tegen Harry Verdegaal. Bij 4—1 verslapte de concentratie van Theunissen, waarvan Ver degaal onmiddellijk gebruik maakte (44). Theunissen was echter goed op dreef met zijn service, zo dat hij niet echt in gevaar kwam. Op 66 besliste hij de tie-break vlot, waarna het ver zet van Verdegaal in de twee de reeks gebroken was (6—2). Madera speelde zich in de der de ronde ten koste van Alfred Gelevert (6-2, 6-0). De dagen van Jan de Groot lijken voor wat betreft het he renenkel B geteld. Een rol van betekenis kan De Groot, die tot voor kort voor iedereen in B een geducht tegenstander was, alleen nog in het vetera- nenenkelspel vervullen. Voor de wedstrijd had De Groot gisteren nog alle hoop het Lo- dewijk Kallenberg lastig te gaan maken. Ras bleek echter dat het voor Kallenberg een vluggertje ging worden. Veel vuldig ging De Groot in de fout, hetgeen hem meermalen deed uitroepen „sla ik dan nooit iets goed". Topspinkoning Kallenberg sloeg daarentegen in de hele partij nauwelijks tien ballen buiten de lijnen of in het net. Dit leverde hem de onver wacht ruime 6—2, 60 over winning op. Ronald Blommen- daal pakte zijn tegenstander Peter Kwestro met nog dikke re cijfers (6—0, 6—1). Har Meyer liep af en toe wat te mopperen op de baan. Hij had het bij vlagen dan ook tamelijk moeilijk tegen C-spe- ler Rob Stam van de Leidse Hout. Al met al besliste Meyer de meeste games toch wel in zijn voordeel (64, 6—1). Paul Theunissen kwam tempo te kort tegen Charles Asselbergs. Door dit hogere tempo had Asselbergs alle tijd om vaak naar het net te komen en zich daar op te stellen voor de be slissende volley's. Hoewel As selbergs vrij veel in de fout ging en af en toe goed werd gepasseerd, scoorde hij op de ze manier genoeg punten voor de overwinning (6—3, 64). Bij de dames in de hoogste categorie kwamen de geplaat ste Maureen Meyer en Ineke v.d. Meer niet in moeilijkhe den. Ineke was snel klaar met M. Mulder 60, 63 en Mau reen hoefde tegen Annelies Koole maar twee games, ne- Bij de veteranen heeft de als tweede geplaatste Van de Berg zwaar strijd moeten leveren om met L. de Goei af te reke nen: 63, 46, 6—1. Bij de C-heren boekte Kuipers een monsteroverwinning op de als favoriet nummer twee ge noteerde Schuller. Wellicht is Schuller zijn vorm kwijt van wege het gebrek aan training na zijn verhuizing naar Am sterdam. Ook de eerste ronde was voor Schuller al niet rim pelloos verlopen: 3—6, 6—0, 6—1 tegen De Water.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5