Verkeerszorgen Zoeterwoudse Oranjelaan nog niet voorbij Wassenaarse pastoor zorgde voor Voorschotens r.k. onderwijs Kalf van 84 kilo Sloop in Zoeterwoude A. C. J. Bik overleden PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JULI 1975 Mariaschool en Jozefschool gaan samen: Emmausschool Van onze correspondent VOORSCHOTEN Op 30 januari 1906 overleed pastoor J. J. Bruystens van de Willibrordusparochie te Wassenaar. Hij was zeer vermogend en gaf zijn erfgenaam de opdracht „eene groote som gelds te besteden tot Godsdienstige of Liefdadige instellingen". Op advies van de toenmalige bisschop van Haarlem werd een deel van zijn geld besteed voor de bouw van een meisjes- en jongensschool met onderwij zerswoning. Op 8 april 1907 was de bouw van de scholen gereed en startte het r.k. onderwijs in Voorschoten. De meisjes school werd vernoemd naar de H. Maria en de jongensschool naar de H. Jozef. Met ingang van het nieuwe schooljaar houden beide scholen op te bestaan. Ze gaan samen de nieuwe Emmausschool vor men. Oorzaak van deze fusie is het gebrek aan leerlingen. Kort na de laatste werel doorlog heeft Voorschoten een sterke groei doorgemaakt. De laatste jaren loopt het inwonertal terug en de gezinsplanning heeft reeds jaren vaste voet gekregen in het dorp aan de Vliet, waardoor bij de aanvang van een nieuw schooljaar steeds scholen gesloten worden. De enige wijk in Voorschoten, die nog poeit en lokalen uitbreiding nodig heeft is de wijk Noord- Hofland. Tot 1906 telde Voorschoten twee openbare lagere scholen en een „School met den Bijbel". R.K. jongens en meisjes gingen „school" op de openbare school in het dorp of aan de Rijndijk (thans Leiden). De r.k. Voorschotenaren hadden in 1870 een top prestatie geleverd door de bouw van een nieuwe kerk, de Laurentius aan de Leidse- weg. Het zag er niet naar uit dat er spoedig gestart zou kunnen worden met eigen on derwijs, hoewel er kinderen genoeg waren. Een rijke buur zorgde voor de start van dat onderwijs en tot voor enige jaren werden er maandelijks enige H. H. Missen opgedragen tot intentie van pastoor Bruys tens, die waarschijnlijk in zijn eigen paro chie allang vergeten is. Het was puur toeval dat Voorschoten in later jaren een neefje van pastoor Bruystens als pastoor kreeg. Het was pastoor J. van Bemmelen. In het Registrum Memoriale (Herinnerings boek) van de Laurentiusparochie staat on der het hoofd „Parochiae res omnes me- morabiles" (Alle gedenkwaardige zaken van de parochie) opgetekend de gift en de bouw en dat tot 1 januari 1908 het gehele onderhoud kon worden voldaan uit de nalatenschap van pastoor Bruystens met de extra vermelding: „Aan Hem alle eer op aarde en bij God voor Zijne Ziel de Eeuwige Rust". De parochianen van de Laurentius hebben tot de bouw niets bijge dragen. Dat staat uitdrukkelijk vermeld. Wel hebben enige parochianen, twaalf in getal, in totaal 900,- gestort om de eerste onkosten voor 1908 te bestrijden. De meis jesschool St Maria werd voor het onder richt toevertrouwd aan de zusters Domini canessen van Huize Bijdorp, de jongens school kreeg „lekenleerkrachten". Zr. Emmanuel (Petroriella Meijer) was het eerste hoofd, van de Mariaschool, de heer J. J. Smit het eerste hoofd van de St Jozefschool. Zr. Gratia (Geertruda Wahlen) is wel het bekendste hoofd van de meisjes school. Zij kwam in 1918 en ging in 1952 met pensioen, enige jaren geleden is zij overleden. In 1966 werd besloten beide scholen „ge mengd" te maken. De zusters van Bijdorp trokken zich terug en de Mariaschool kreeg in de heer F. van Dongen het eerste mannelijke hoofd. Hij was een zoon van het hoofd van de St. Jozefschool. Grotendeels toeval en deels door familie omstandigheden komt de naam Meijer veel voor in het r.k. onderwijs. Tijdens de bouw van de scholen was de pastoor van Voor schoten P. Meijer. Het eerste hoofd van de meisjesschool Zr. Emmanuël had als fami lienaam eveneens Meijer. De aannemer, die de beide scholen bouwde was W. Meijer en de dochter daarvan kwam als onderwij zeres op de St. Jozefschool en heeft vorige week afscheid genomen in verband met haar pensionering. De door pastoor Bruystens gefinancieerde schoolgebouwen zijn beide buiten gebruik. De meisjesschool heeft tot vorige maand onderdak verleend aan de openbare biblio theek en wordt nu spoedig afgebroken. De jongensschool dient thans als huisvesting voor het Rode Kruis. De meisjesschool verliet het eerste school gebouw in 1949 voor de Finse school aan .de Elstlaan. Deze school werd in 1966 weer verlaten voor een noodgebouw aan de Haydnlaan in Adegeest en de St. Jozef school kreeg de Finse school als vaste huisvesting. De totale samenvoeging van de beide eer ste r.k. scholen om zo de Emmausschool levensvatbaarheid te garanderen is eerst na veel praten mogelijk geworden. Het gegeven dat beide scholen de eerste r.k. scholen van Voorschoten zijn, was daar niet vreemd aan. Zij hebben 67 jaar aan pastoor Bruystens „Alle eer op aarde gege- Het blijft een wonderlijk toeval dat een, Wassenaarse pastoor in Voorschoten scho len heeft gebouwd. „De Wegwijzer", het kontaktblad van de Mariaschool en de Titus Brandsmakleuterschool heeft in haar laatste nummer de Wassenaarse pastoor nogmaals uit de historie naar voren ge haald. Waarschijnlijk voor de laatste maal, want geen enkele school draagt de naam van die rijke buurtpastoor. auto's in Dorpsstraat van dames en heren van 17 jaar en ouder. 19.00 uur Feestelijke opening van de braderie, op pleintje achter de oude gymzaal. 20.15 uur Catapult in Ut Sloepie. ZATERDAG Gehele dag kunstmarkt (pomp) en kermis (Baan). 10.00 uur Opvoering van kinderto- neelstuk door en voor kinderen. 10.00 uur Tobbetje steken in 'Dorpsstraat voor dames en heren vanaf 17 jaar. 10.30 uur Concours hippique op terrein manege Pegasus. 19.00 uur Braderie op pleintje ach ter oude gymzaal optreden van Trio Limited in feestzaal. 20.15 uur Soulgroep Liberation of Men in Ut Sloepie. ZONDAG 1 9.00 uur Concours hippique op het terrein van Pegasus. 10.00 uur Start Puzzelrit voor fiet sers vanaf feestzaal de Pomp. 14.30 uur Optreden van jeugdcir- cus Altleta in park Groot Leerust. 19.00 uur Braderie op pleintje ach ter oude gymzaal. 20.15 uur Dizzy Mans band in Ut Sloepie. Het programma voor de rest van deze week is als volgt: DONDER DAG Gehele dagkunstmarkt (Pomp) en kermis (Baan). 10.00 uur Groot knutsel en klieder- feest achter de oude gymzaal voor jongens en meisjes van 5-12 jaar. 14.00 uur Voorbereiding tot grote kindervoorstelling m park Groot Leerust 19.00 uur Wielerwedstrijd op ge handicapte fietsen in de Endepoel- laan voor jongens en meisjes vanaf 14 jaar. 20.00 uur Drive in show „Pine Aple" in Ut Sloepie. 20.30 uur Spelen in de feestzaal bij de Pomp. Klaverjassen en sjoelen voor dames en heren boven 18 jaar. VRIJDAG Gehele Gehel dag kunstmarkt (Pomp) en kermis (Baan). 9.30 uur Markt waarop jongelui zelfgemaakte spulletjes kunnen verkopen. 14.00 uur Ringsteken op de fiets in Dorpsstraat vodr jongens en meis jes van 12-16 jaar. 15.00 uur Ringsteken in versierde Na aanleg hobbels en hekken Van een onzer verslaggevers Zoeterwoude/Rijndijk De be woners van de Zoeterwoudse Oranjelaan maken zich ernstige zorgen over de gevaarlijke ver keerssituatie, die zich reeds ge ruime tijd in hun straat voor doet. Belangrijkste oorzaak van de verkeersproblemen, is de in gebruikname van het industrie terrein aan het einde van de Oranjelaan. De verkeersdrukte is hierdoor aanzienlijk toegeno men. De heer Duindam, vroeger wethouder van Zoeterwoude, maar nu gemeenteraadslid, woont ook in de Oranjelaan en heeft 2ich opgeworpen als woordvoerder van de bewoners. In de jongste gemeenteraads vergadering stelde hij de pro blematiek van de Oranjelaan aan de orde en wees hij op de onhoudbare situatie, die gaat ontstaan als straks het indus trieterrein volledig in gebruik Dit probleem speelt al erg lang. Oorspronkelijk was het plan om aan het begin van de Oranje laan, bij de kruising met de Hoge Rijndijk, verkeerslichten te plaatsen. Dat is door de raad geodgekeurd; er was een krediet voor. Toen kwam Heineken met zijn vestiging, aanleiding om verkeerslichten te plaatsen bij de rijksweg. Dat was urgenter en daarvoor is het krediet toen gebruikt. Op zich niet zo onlogi sch, maar voor de Oranjelaan uitstel van een oplossing. Er werken nu ongeveer negenhon derd mensen in de vestigingen op het industrieterrein en die bereiken hun werk dagelijks via de Oranjelaan. Er wordt te hard gereden en bovendien zijn de voorzieningen hier dermate ge brekkig, dat verkeersovertredin gen meer wél voorkomen dan niet. Na afloop van de dag rij den de bromfietsen en fietsen 5e poort uit. veelal richting Lei den en sorteren dan direct al links voor. Dit betekent dat ver keer van de Hoge Rijndijk uit de richting Leiden, dat de Oran jelaan op wil, regelmatig in bot sing komt, met het in een te vroeg stadium voorgesorteerde verkeer uit de Oranjelaan. Als je uit Leiden komt en links af slaat, kun je die tegenliggers gewoon niet zien", aldus Duin- „De bewoners zijn erg bang, dat in de toekomst, als het indus trieterrein helemaal is volge bouwd en hier zeker nog eens duizend mensen komen werken, de situatie alleen maar slechter wordt. In het begin was er ook gevaar voor de kinderen, die hier in ue straat naar school gaan, omdat er in de straat veel te hard werd gereden. Dat pro bleem is nu gelukkig door het aanleggen van „hobbels" in de straat en een straatvernauwing van de baan. Die straatvernau wing, maakt het vrachtwagen chauffeurs onmogelijk om via de Oranjelaan het industrieter rein te bereiken. Die moeten nu omrijden. Niet alle vrachtwa genrijders w<'.en dat nog, en dan doet zich de situatie voor dat een wagen, met soms wel twee aanhangers, vlak voor de vernauwing moet omkeren. Ook dat is gevaarlijk. De straat is daarvoor te smal. Om een voor beeld te geven: ik heb hier op de hoek een garage en die wordt regelmatig door zo'n kerende vrachtwagen geramd. Dat pro bleem zou verholpen zijn, als aan het begin van de laan al borden worden' geplaatst met de mededeling dat de straat niet voor vrachtwagens toegankelijk „Het zijn allemaal geen wereld problemen, maar ik kan me de vrees van de bewoners wel voorstellen. Met name omdat de oplossing voor het probleem echt niet zo moeilijk te vinden hoeft te zijn. Zoals gezegd: er kunnen aan het begin van de straat borden worden geplaatst. De heer Duin dam bij de weg versmalling in de druk bere den Oranjelaan. En door het verlengen van de vluchtheuvel, vooraan in de straat, voorkom je de mogelijk heid om voortijdig voor te sorte ren en daarmee maak je de kans dat er ongelukken gebeu ren, zoals nu. veel kleiner". Het college van b w heeft de heer Duindam in de raadsverga dering toegezegd de problema tiek te bekijken. Het moet dat gedeeltelijk in overleg doen met Rijkswaterstaat, omdat de Hoge Rijndijk, een provinciale weg, ook in de situatie is betrokken. Van die zijde wordt op het ogen blik al gewerkt aan een studie over het kruispunt Oranjelaan- Hoge Rijndijk. NVSH-pand De gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met het herstel van het voormalige pand van Release aan de Nieuwe Rijn, op de parterre-etage waarvan de muziekhandel Servaas is geves tigd. De kosten van de reparatie belopen de 36.000,-. De boven- etages zullen in de toekomst worden verhuurd aan de NVSH. Veilingen Rijnsburg, 1/7 bloemen (resp. voer, gemiddelde prijs): Alstroemeria 39720 0,100, Anemonen 960 0,341, Anjers Am 188440 0,142, Anthurium 2601 1,367, Calla 560 0,888, Campa nula 16730 0,245, Chrys. tros n.c 1500 0,150, Chrys. gepl. jr. c 1965 0,477, Chrys. tros ir. jc 16916 1,700, Mirral Surpreme 29800 0,146, Dahlia 100 0,031, Duizendschoon 4967 1,094, Eremerus 6810 0,570, Freesia 10753 1,273, Gerbera 8440 0,346, Gladiolen 121940 0,267, Glad. colvill. 36110 0,095, Glad. nanus 174720 0,171, Co- detia 2135 0,327, Iris 27588 0,726, Ixia 704 1,057, Korenbloemen 29080 0.037, Lathyrus 225 1,082, Leeuwebekken 300 0,063, Lelie kelk 3180 0,262, Lelie tak 115549 0,360, Liatris 39750 0,263, Margriet uit enk 10180 0,118, Margriet 1492 0,742, Orchideeën 10 0,040, Or- nithogalum 2700 0,176, Rozen groot- bi. 26700 0,167, Rozen klelnbl. 11840 0,092, Scabiosa 3460 0,150. Snijgroen 160 1,573, Statics 4583 1,329, Stepha- notis 300 0,040. Tulpen 110 2,000, Violieren 19420 0,231, Anjers tros 40150 0,151, Div. snijbloemen 18683 0,791, Div. snijbloemen 263303 0,109, Alstroemeria imp 2110 0,099, Gladio len imp 3800 0,141, Liatris imp 4050 0,110, Orchideeen Imp 20160 0,047, Div. snijbl. imp 699 1,446, Div. snijbl. imp 300 0,958, Begonia 553 0,912. Katwi|k 1/7, Groenten Waspeen Al 1610-1860, All 600-1760, BI 2400-2660, Andijvie 36. Bloemkool 61 130-163, 6II 63-94, 81 126-140, bonenkruid 24, bos- kroten 48-55, bospeen I 68-90, II 51- 78, Krulpeterselie 22-25, peterselie 10- 28, peulen 230, Paasbonen 250-330, radijs 16-20, selderij 9-24, sla 20-29, snijbonen 130-300, spinazie 74, spits kool 24-36, tuinbonen 59-66, uien 19- 40, 55 ton waspeen, 1700 bloemkolen, 10.000 bosjes bospeen. 5500 Kroppen Van een onzer verslaggevers WARMOND In het kader van de Kaagweek hebben gister avond op de speelweide in de Burgemeester Ketelaar straat de sterkste Warmonders eikaars krachten afgetast tijdens touw trekwedstrijden. Het publiek, dat in groten getale aanwezig was, zag uiteindelijk de „Spier ballen" zegevieren. Wat minder pk's in de armen hadden de touwtrekkers van „De Pomp", die op de tweede plaats eindig den. De derde, vierde en vijfde plaats waren respectievelijk voor „List en Bedrog", „De Buikschuivers" en „De Norre- meerders". Bij de dames ging de eindoverwinning naar „De Klomp", 't Samenraapsel" eind igde als goede tweede. Vanmiddag is in het kader van de Kaagweek een kermis van start gegaan op de Baan. Er waren vanmiddag ook allerlei activiteiten voor de jeugd in het dorp. Vanavond is er een optre den van de Bierkouwers in Ut Sloepie. Warmond trok er flink aan Van onze correspondente NIEUWVEEN Op de boer derij van Rijlaarsdam in Nieuwveen heeft een koe de ze week een kalf van 84 kilo het leven geschonken. Nor maal weegt een kalf bij de geboorte zo tussen de 35 en 40 kg. De bevalling bij de blaarkop ging operatief. Er was een uitzonderlijk grote keizersne de nodig om de vaars van zijn kalf, een kuis oftewel een vrouwelijke kalf, te ver lossen, maar alles verliep zonder complicaties dank zij de voortreffelijke medewerk ing van veearts Hofland uit Bodegraven en buurman Ka rens. Op de boerderij van de heer Rijlaarsdam loopt er nog een geweldige dikke koe rond. Verwacht wordt dat daaruit geen uitzonderlijk zwaar kalf komt, maar een tweeling. Bij Rijlaarsdam verloopt overi gens toch niet alles normaal. Eind vorige maand werd bij hem op de boerderij nog een lam geboren, ver buiten de normale tijd van het jaar. De heer Rijlaarsdam, die drie maanden geleden na veel omzwervingen in Neder land en België de veestapel van zijn vader overnam, weet nog niet wat hij met het zware kalf gaat doen: verko pen voor de mest of houden Bungalows in Merenwijk Door onduidelijke ambtelijke fouten is de verkoop van grond en in de Merenwijk aan zeven gegadigden die daarop bunga lows willen bouwen vier maan den vertraagd. B. en w. vinden dat de nadelige financiële conse quenties hiervan niet voor reke ning van de kopers dienen te komen. Zij willen daarom de voorlopige koopovereenkomst veranderen volgens welke de koopsom met 3/4 per maand zou worden verhoogd over elke maand dat de som na 1 oktober 1974 zou worden betaald. De gemeenteraad is voorgesteld de datum 1 oktober 1974 te veran deren in 1 februari 1975. In de Dorpsstraat in Zoeterwoude zijn deze week twee woningen afgebroken om de weg vrij te maken voor de eventuele bouw van een winkelcentrum. De plannen hiervoor zijn in voorbereiding. De Zoeterwoudse gemeen teraad heeft nog geen besluit genomen. Portefeuilleverdeling Koudekerkse wethouders Van een onzer verslaggevers KOUDEKERK Mevrouw Le Large-Van Breukelen, de nieu we wethouder in Koudekerk, zal zich in de komende tijd gaan bezighouden met Algemene Zaken. Dat is het gevolg van een> nieuwe verdeling van de portefeuilles in het dagelijks bestuur in Koudekerk na het vertrek van wethouder van der Pols. De verdeling is verder als volgt: Burgemeester: openbare werken, planologie en financiën. Wethouder van Bostelen: sociale zaken, volksgezondheid en maatschappelijk werk. Door de mutaties zullen ook de bezettingen van diverse commissies moeten veranderen. Daarover wordt in de augus- tus-vergadering van de raad gepraat. WASSENAAR Gistermiddag heeft op Ockenburg de crematie plaatsgehad van het stoffelijk overschot van de heer A. C. J. Bik, die dezer dagen op 68-jarige leeftijd is overleden. Aan de crematieplechtigheid vooraf ging een eucharistieviering in de parochiekerk van St. Willibrordus in Wassenaar, waarin pastoor Wentholt voorging en die door zeer vele belangstellenden werd bijgewoond. De heer Bik was een bekende persoonlijkheid in de plaatselijke gemeenschap. Hij was gedurende 42 jaren in dienst van de gemeente Wassenaar, eerst bij de gemeentebedrijven, later bij de Centrale Boekhouding. Bij deze dienst was hij laatstelijk chef van de afdeling verbruiksadministratie. Hij ontwierp het nieuwe incasso-systeem, dat in de jaren zestig werd ingevoerd en hij had de leiding van het voorlichtingscentrum dat in de jaren 1965 en 1966 functioneerde in verband met de omschakeling op aardgas. In mei 1969, toen hij zijn 40-jarig jubileum in dienst van de gemeente Wassenaar vierde werd hem de giuden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend. Creatief werkstuk Wassenaarse mavo-leerlingen Een gedeelte van de buitenmu ren van de gemeentelijke sporthal aan de Dr. Mansvelt- kade in Wassenaar heeft sinds kort een fleuriger aanzien ge kregen dank zij de activiteiten van leerlingen van'de openba re Karei Doorman-mavo. In het kader van de viering van het gouden jubileum van de school brachten leerlingen van de school een wandversiering aan. Faas Simca heerst in Tour de Lisse Lisse Door de overwinning van Alex v.d. Mey, Theo Koom- en en Ronald Wassenaar gister avond in de ploegentijdrit heeft Faas Simca zich nog vaster aan de leidirlg van het algemeen ploegenklassement genesteld. In de etappe na de tijdrit zege vierde het Simca-trio opnieuw. Alex v.d. Mey ging als eerste over de streep. In het algemeen klassement is hij gele trui-dra ger -drager Ronald Wassenaar nu op 1 sec. genaderd. In het algemeen puntenklassement leidt nog steeds Theo Koomen. In de strijd om de groene trui leidt Bart Strengers. Harrie de Jong werd uitgeoepen tot de ongelukkigste renner van de 2e etappe. Vanavond om half acht gaat de vierde etappe van start. Sassenheim Met de arrestatie van een 35-jarige inwoner van de gemeente Haarlemmermeer, werd door de politie de inbra ken tot klaarheid gebracht van zaterdagnacht, die gepleegd werden te Voorhout, waar bij een groothandel in landbouwap- paratuur voor circa vijf mille aan apparatuur werd buitge maakt, en te Lisse waar bij de HBG een flinke hoeveelheid bij huiszoeking aangetroffen, van de buit te Voorhout werd alles nog thuis bij de dader aangetroffen. Abbenes Abbenes krijgt waarschijnlijk een gemeente lijk gymnastieklokaal. B. en W. van Haarlemmermeer hebben de raad voorgesteld een derge lijk gebouw neer te laten zetten in de omgeving van de "Mees ter Pieter Boekelschool". Tot nu toe moest men zich-in Abbenes behelpen met het voor malige dorpshuis. De bouwkos ten van het gymnastieklokaal worden geraamd op 770.000.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4