Allerlei(ds) Benoeming directeur Sociale Dienst opnieuw geruime tijd uitgesteld Weg vrij voor derde perron op Leids station Een op de vijf Leidenaren sport in clubverband OOK DERDE SELECTIE-RONDE LEIDDE NIET TOT RESULTAAT Leidse Spaarbank mogelijk in keet bij Kopermolen Groeten uit Berlijn Mare wijk rehabilitatiegebied Communist Hoeven: bezuinigingen rijk niet accepteren UITGAAN 7 WOENSDAG 2 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers Leiden Ook de derde selec tie-ronde voor de benoeming van een directeur van de Ge meentelijke Sociale Dienst in Leiden, heeft niet tot resulta ten geleid. B. en w. achten beide kandida ten die uit deze derde ronde zijn overgebleven ongeschikt en hebben de gemeenteraad gesteld dat zij afzien van het opstellen van een voordracht In een schrijven aan de raad zegt het college de ene kandi daat niet geschikt te achten „omdat wij bij hem een ge brek aan tactisch en strate gisch inzicht constateren en omdat zijn eisen aangaande de voordracht irreëel en onaan vaardbaar zijn". Benoeming van de andere wijst men van de hand op grond van dever- tuiging dat „zowel zijn motiva tie als zijn draagkracht te ge ring is om een zo zwaar kar wei als hem hier te wachten staat met enthousiasme te kla- In de brief staat verder dat noch binnen de Sociale Dienst zelf, noch binnen de gemeente raadscommissie voor sociale zorg en zoals uit een peiling is gebleken evenmin in de ge meenteraad, een meerderheid was te vinden voor een „be noeming zonder reserve „van een van de twee kandidaten. De na het aan het licht treden van een noodsituatie bij de GSD benoemde waarnemend directeur de heer Van Over- meire heeft nu toegezegd de waarneming te zullen voortzet ten totdat uit een volgende selectieronde wel een voor be noeming geschikte kandidaat naar voren is getreden. Over de huidige gang van za ken bij de dienst verklaren b. en w. niet ontevreden te zijn. „Hoewel de definitieve oplos sing van alle problemen van de dienst nog niet voor de deur staat", zo schrijven zij, „is er toch van een duidelijke aanzet tot verbetering sprake. De door ons getroffen voorzie ningen hebben hun uitwerking niet gemist. De dienst ervaart duidelijk leiding en accepteert deze even duidelijk, de rust is weergekeerd, het vertrouwen lijkt hêrsteld". Bij de te starten vierde wer vingsronde wil het college een op het gebied van de selectie gerenommeerd bureau inscha kelen. Intussen zal men er met kracht naar streven een reor ganisatie-proces bij de dienst op gang te brengen, zo moge lijk voordat de benoeming van een nieuwe directeur een feit (Van een onzer verslaggevers) Leiden De gemeenteraad heeft gisteravond de weg vrij gemaakt voor de bouw door de Nederlandse Spoorwegen van een derde perron op het Leidse station. Dat perron wordt bestemd voor de treinen naar en van Alphen. Met 17 stemmen voor en 14 tegen ging de raad ermee akkoord dat een herziening wordt voorbereid van het bestemmingsplan Stationsplein en omgeving en dat vooruitlopende op de ter inzagelegging van die herziening, artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening wordt toegepast Daardoor komen b. en w. in de gelegenheid een bouwvergunning af te geven voor het derde perron, dat noodzakelijk is in verband met de aanleg van de Schiphollijn. Een voorstel van het CDA om aan de medewerking van de gemeente de voorwaarde de stellen van een uitkering door de N.S. aan Leiden van een miljoen gulden, werd door de raad met 18 stemmen tegen en 13 vóór, van de hand gewezen. Het CDA meent dat de gemeente op deze uitkering recht heeft bij wijze van kosten-vergoeding van de maatregelen die moeten worden getroffen ter beveiliging van het grotere aantal passa giers dat straks het Stations-voorplein zal moeten oversteken. Een CDA-voorstel waarin b. en w. wordt gevraagd om in overleg met de N.S. naar de aanleg van tunnels te streven ter hoogte van de huidige spoorwegovergangen Morsweg en Haagweg, werd wel door de hele raad overgenomen. Een definitief plan voor reconstructie van het Stationsplein en omgeving, zo stelde de raad gisteravond vast, zal vóór oktober van dit jaar aan de gemeenteraadscommissie moeten worden voorgelegd. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente kan mogelijk zijn medewerking verlenen aan het optrekken van 'een noodgebouwtje nabij het toekomstige winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk waarin de Leidse Spaarbank een voorlopig onderkomen zou kunnen vinden. Die suggestie wordt geopperd in een brief van de Leidse Spaarbank aan de gemeenteraad die de raadsleden gister avond hebben ontvangen. De noodvoorziening zou moeten worden getroffen in afwachting van een toewijzing aan de Leidse Spaarbank van de onderruimten van flats van de woningbouwvereniging "De Goede Woning" of van een ruimte in het nog te bouwen deel van het winkelcentrum. De noodvoorziening, zo staat in een brief is een derde alterna tief om de Leidse Spaarbank aan een onderkomen te helpen. De projectontwikkelaar van de Kopermolen heeft namelijk toegezegd, dat de Leidse Spaarbank daarin direct een plaatsje krijgt in het geval de Amrobank zich terugtrekt of in het geval er geen gegadigde wordt gevonden in de radio- en televisiezaak die in het Merenwijkse winkelcentrum is gepland. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Nergens in de ge meente Leiden is de afgelopen weken illegale opslag van au towrakken geconstateerd. Alle openbare wegen waar zich ge ruime tijd autowrakken heb ben bevonden zijn intensief gecontroleerd, maar overtre dingen zijn niet gesignaleerd. Autowrakken zijn verdwenen Dat schrijven b. en w. in ant woord op vragen van het W- Dgemeenteraadslid F. Kuij- ers die begin mei het college de opslag van autowrakken nabij de Haagwegbrug onder het oog had gebracht Inmid dels is in afwachting van een definitieve regeling de autoslo pers een speciaal terrein aan gewezen waar ze voorlopig hun ambacht kunnen uitoefe nen, zonder al te veel overlast te veroorzaken. Dit zijn Leidse deelnemers aan de zesde Gymnaestra, die gisteravond in Berlijn van start is gegaan. In een uitbundige stemming drinken de turnsters hier een kopje koffie op een terrasje aan de beroemde Kurfürstendamm. Van een oi Leiden B. en W. stellen de gemeenteraad voor om de Marewijk, die is gelegen tussen de Lange Mare, de Oude Vest, het Havenplein en de Oude Rijn aan te wijzen als stadsver nieuwing- en rehabilitatiegebied. Het verlenen van een dergelijke status aan de Marewijk is nodig om met succes subsidie te kunnen aanvragen voor het opstellen van een rehabilitatieplan. De buurtvereniging heeft daartoe al een aantal voorbereidende werk zaamheden verricht. Zij wil de heer M. Barke- ma van de Oude Rijn, die binnenkort afstu deert aan de academie voor bouwkunst in Amsterdam, aantrekken als beroepskracht Al le arbeid van de buurtvereniging, en van de heer Barkema, zo is de bedoeling, zullen wor den ingebracht in een projectgroep waarin ook twee gemeenteambtenaren zitting hebben. Van een onzer verslaggevers Leiden Een op de vijf Leidenaars is lid van een plaatselijke sportvereniging. In totaal zijn er 20375 sportbeoefenaren in Leiden, verdeeld over 86 verenigingen. Deze cijfers zijn ontleend uit het gisteren verschenen jaarver slag over 1974 van de Leidse Sportstichting. Voetbal wordt verreweg het meest beoefend in Leiden: 5119 personen verdeeld over 17 verenigingen. Zwemmen komt op de tweede plaats met 3222 personen verdeeld over 4 verenigin gen. Op de derde plaats komt gymnastiek met 2733 personen verdeeld over 9 verenigingen, op de vierde plaats tennis met 1675 personen verdeeld over 4 verenigingen, op de vijfde plaats korfbal met 1494 personen verdeeld over 9 verenigingen en op de zesde plaats judo met 1072 personen verdeeld over 3 verenigingen. Alle andere sportverenigingen afzonderlijk heb ben minder dan 1000 beoefenaren. Het totaal aantal georgani seerde sportbeoefenaren steeg ten opzichte met 1943 met 42, het aantal verenigingen met 3. De vier zwemverenigingen in Leiden hebben de meeste jeugd leden: in totaal 2719. Dat dit cijfer zo hoog ligt (hoger nog dan bij voetbal) komt door het elementair zwemonderricht dat de zwemverenigingen geven. Uit het jaarverslag blijkt ook, dat de veldennood in Leiden voor met name voetbal gestaag toeneemt Voor voetbal zijn in totaal 24 velden beschikbaar. Daarop moeten 297 elftallen spelen oftewel 12,4 per veld. In 1971, toen 25 velden beschik baar waren, was de bezetting 11,1 per veld. Voor de korfbalverenigingen is de situatie iets beter geworden. Het aantal twaalftallen dat van de 14,5 velden gebruik moet maken bedraagt 84 oftewel 5,8 per veld. In 1971 bedroeg dat aantal 7,8 per veld. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het gemeenteraadslid D. Hoeven (CPN) vindt dat Leiden de bezuinigingen van het rijk op de subsidiëring van het club— en buurthuiswerk niet moet accepteren. Tijdens de gisteravond géhouden vergadering van de raad heeft hij een motie van die strekking ingediend. Stemming daarover zal plaats hebben in de volgende raadsvergadering. Hoeven vindt de bezuinigingen voor Leiden onrechtvaardig omdat deze gemeente naar zijn mening zit opgescheept met historisch gegroeide achterstanden die een intensiever buurt en clubhuiswerk nodig maken dan in andere gemeenten. Bovendien vindt hij dat de rijksoverheid pas tot eventuele bezuinigingen zou moeten overgaan, nadat voor het buurt en clubhuiswerk een adequaat wettelijk kader is geschapen. Reagerend op opmerkingen van de communist wees wethouder Tesselaar er gisteravond op dat in de tweede helft van dit jaar de rijkssubsidie-regeling voor peuterspeelzalen wordt verruimd. Per leidster keert het rijk de peuterspeelzalen over die periode een subsidie uit van 2500,—. Leidenaren gaan I Grand Canyon van binnenuit bekijken Twee Leidse studentes, Annette Hiitermann (25) en Yvonne Ta verne (22) en drs. Jan de Lange (31) uit Oegstgeest gaan in de tweede helft van deze maand in een roeibootje de Coloradorivier afzakken, althans dat gedeelte van deze rivier, dat door de Grand Canyon in het zuidwest en van de USA stroomt. Voor zover bekend bij de organisator van deze tochten, mr. Martin Litton, is het voor de eerste keer dat Nederlanders dit doen. De Grand Canyon wordt wel één van de natuurlijke wereld wonderen genoemd. Iedereen heeft er wel eens van gehoord, maar men moet er geweest zijn om te weten hoe indrukwek kend deze ongeveer 450 km lan ge kloof in de aardkost is uitge slepen door de Coloradorivier. Jaarlijks bezoeken milji enen mensen de rand van de Canyon, slechts enkele tientallen probe ren de Canyon van binnenuit te bezichtigen door de hele Colora dorivier per houten roeiboot af te zakken. Dat slechts weinigen dat doen is niet zo verwonder lijk; in de eerste plaats zijn de kosten hoog omdat iedere boot een gids moet hebben en ten Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Annette Hiitermann, Jan de Lange en Yvonne Taverne (vlnr) bij het autootje, waarmee zij de komende weken een tocht door Amerika maken. tweede is men 18 dagen lang als één der onbevaarbaarste, zo aan de rivier overgeleverd zon- niet de onbevaarbaarste rivier der dat men onderweg kan be- ter wereld. Over de 450 km sluiten er maar mee te kappen, strekken zich zo eén 150 water- En dat gevoel dwingt zich wel vallen en stroomversnellingen eens op, omdat de rivier niet uit, waarvan enkele hoger zijn direkt te vergelijken valt met de dan de bootjes lang. Men moet Oude Rijn, maar bekend staat er dus niet tegenopzien zo af en toe eens in het water te liggen spartelen. Andere zaken waar voor men beducht dient te zijn, zijn de grote hitte (oplopend tot 50 graden Celsius) en de schor pioenen, waarvan een enkele soort ook voor mensen gevaar lijk is. Annette Hiitermann en Yvonne Taverne, die resp. wiskunde en anthropologic studeren en Jan de Lange, die leraar wiskunde is in Haarlem, zien desondanks niet tegen de tocht op. Zij „doen" overigens niet alleen de Grand Canyon, maar zo'n beetje heel Noord Amerika. Zo zullen in een tijdsbestek van 30 dagen ruim 15.000 km afgelegd worden van New York naar Mexico, dan naar de Grand Canyon, vervol gens via San Francisco naar Canada en weer terug naar New York. Deze tocht zal hen door woestijnen met temperaturen van ruim 50 graden Celsius (Do den vallei) maar ook naar ruim 4000 m hoge bergen met eeuwi ge sneeuw voeren. Als bijzon derheid kan nog vermeld wor den dat zij deze tocht hopen te volbrengen in een zeker voor Amerikaanse begrippen bijzon der autootje: een Mini. Dit werd mede mogelijk gemaakt, door dat de British Leyland dealer Garage Poot te Valkenburg (Z- H) en Leiden de onderneming wel wilde sponsoren. Eind au gustus weten we meer. Dan zul len de 3 ,JLeidenaren" hopelijk met een schat aan foto's en films terugkeren, mits ze na tuurlijk die enige dodelijke schorpioenen niet tegenkomen. Hell-drivers De Hell-drivers geven op 4, 5 en 6 juli een show op het terrein achter de Groenoordhal. Het is niet de eerste keer dat deze stuntrijders in Leiden optreden. In de afgelopen vijfjaar hebben ze deze plaats regelmatig aange daan. De groep is ongewijzigd: vijf jongemannen en één vrouw zorgen gedurende drie avonden voor een spectaculaire show. Zo wordt er onder meer met een motorfiets gesprongen over ach tentwintig mensen uit het pu bliek die zij-aan-zij liggen. Ver der ook „koorddansen" op veer tig meter hoogt. Dit zijn slechts enkele voorbeelden van de 15 tot 20 stunts die de stuntrijders uitvoeren. De Hell-drivers een internationaal gezelschap be staande uit 2 Duiters, 2 Engel sen, 1 Amerikaan en 1 Frans man. De leider van de groep is Horst Klaas. Hij zegt: „Wij heb ben een ongevaarlijk beroep. De Hell-drivers zien er niet te genop boven op een wagen door de bocht te gaan. enige verwondingen die één ons ooit opliep waren schaaf wonden en een paar gekneusde ribbenDe voorstellingen be ginnen om 20.00 uur. In en rond Leiden Woensdag Museum voor Volkenkunde. Steen straat - Film over Suriname ..Papieren Nederlandertjes". Surinamers die naar Nederland komen; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Donderdag Museum voor Volkenkunde. Steen straat 1 - Film over Suriname over de Bosneger jeugd; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Luxor-theater, Stationsweg - Kinder film ..Sandy de zeehond"; aanvang 10 00 uur. Vrijdag Museum voor Volkenkunde. Steen straat 1 - Film over Suriname, het wilde leven daar en over de wild stand; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Stadsgehoorzaal. Breestraat - Variété programma voor kinderen van 6 tot met 14 jaar gebracht door Handy Fool met als gast Rob de Nijs. Bioscopen LUXOR, Stationsweg 19. tel. 21239. „De Twee Missionarissen14 jaar. Dag. 14.30. 19 00 en 21.15 uur Zondag-s: 14.30. 16.45. 19.00 en 21 15 uur. CAMERA: Hoge Woerd 49, tel. 24919 „Ben Hur". 18 jaar. Dag. 20.00 uur Kindermatinee: „Aladin en de Won derlamp" a.l. Zaterdag en woens- 16^514 30 UUr Zor>-a9 S; 1400 en UDCi: Steenstraat 39. tel. 24130. „The return of the Pink Panther" a.1. Dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur Zondags: 14 30 16.45. 19 00 en 21.15 uur. STUDIO: Steenstraat 39. tel. 53210. „You only live twice" 14 jaar. Dag. 14 30, 19.00 en 21 15 uur. Zondag s: 14.30, 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Extra voorstellingen: Elke dag. be halve zondag, is er om 10.30 uur een kindervoorstelling. Deze week: „Oom Ferdinand en de toverdrank" a.l. TRIANON: Breestraat 31. tel 23875. „Flossie" 18 jaar. Dag. 1900 en 21.15 uur. Zondag s: 16.30. 19.00 en 21.15 uur. Extra voorstellingen: El ke middag, om 14.30 uur is er een kindervoorstelling namelijk „Pipo de Clown" a.l. (ook zondag). REX: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414. „The French Connection". 18 jr.. dag. 2.30—7.00—9.15 uur. zondag 215—4.30—7.00—9.15 i woensdag „Pippi gaat aanvang 14.00 uur. Alleen Hulpverlening Telefonische Hulpdienst: tet. 25202. Burgerlijke stand W Kluivers en M E Helfen- stei|n. Comelis. zn v: C Verzaal en A H Kroon, Marina dr v: M C Heemskerk J C Plug, Franciscus Hermanus Maria zn v: J M Zuidhoek en M L J H Warmerdam. Peter, zn v: J M M van T A A van Hal. Menno Vin- v: H Foekens en A J W Mei|erman. Angélica Miranda, dr v: W C van der Plas en W van Leeuwen. Adrianus Johannes zn v: C P Berg en P J Bax. Stefan, zn A W Tampung en M C M van Wissen. Comelis Nioolaas Jasper zn v: J C Bol en M Haasnoot. Exposities Sted. Museum „De Lakenhal", Oude Singel 28-32. tel. 44044. ma. t/m za. 10—17 uur. zo. 13—17 uur. 12/6—27/7 de expositie „Het Leidse Woonhuis" In het kader van Monu mentenjaar 1975. Rijksmuseum ven Oudheden. Rapen burg 28. tel. 46246. ma t/m za. 10—17 uur. zo. 13—17 uur T/m 13/7. Ten toonstelling van Griekse en Romeinse kunst in particulier bezit, Nederlandse verzamelingen 15751975. Atelier „De Scherf", Nassaulaan 41. Oegstgeest. tel. 50220. Ans v.d. Hei deKort met eigen werk o.a. glasbui- gen. aardewerk, schilderijen en mo- Gilerte 't Hoekje M| de Pomp: Dorps straat 38. Warmond, tel. 01711—3501. Elke dag van 19—22 uur, bovendien za. en zo. 12—17 uur Tot 15/7 glas hout en keramiek. Rob Schipper met fotografische etsen en Carla Carlier met zeefdrukken van Warmond. Restaurant Oudt Leyden, Steenstraat 33144. Tot 4/7 een expositie van Pop- pe Damave. georganiseerd door Inter national Art Service. Oran|erfe In de Hortus Botanicus, Rapenburg 73. ma t/m za. 9—17 uur. zo. 1016 uur Denken en doen. een tentoonstelling waar het ambachtelijk aspect van het werk van het technisch en administratief personeel naar vo ren wordt gebracht, in relatie tot het onderwijs en wetenschap. Drukkeril De Bink, Rooseveltstraat 3. tel. 22841. ma. t/m vr. 8—17 uur. Tot en met augustus een tentoonstelling van Dhr. van den Berg met collages^ moderne schilderijen zeefdrukken en olieverfschilderijen. Galerie v.d. VTIst, Botermarkt 3. 22806. di. t/m za 10-17 uur. do. 21 uur. In de maanden juli en augus tus een grote zomertentoonstelling van 7 kunstenaars met schilderijen, tekeningen, grafiek en keramiek. Gemeentelijke Archiefdienst, Boisot- kade 2a. tel. 34421. ma. t/m vr 9—12.30 en 14—17 uur. Tot 28/6 „Van eeuw tot eeuw'een tentoon stelling onder auspiciën van het Ac Hist. Museum waarin de vorige eeuw feesten in beeld gebracht worden Tevens wordt aandacht geschonken aan de universiteit in de jaren 1675. 1775, en 1875. wat betreft behuizing en omvang, en de stand der weten schappen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3