TV-kijken voor kinderen "hobby „Sport na sport" vondst van Hans van Dijk POLITIE-THRILLER OVER CORRUPTIE: HOOG NIVEAU TELEVISIE VANAVOND TELEVISIEDONDERDAG RADIO VANAVOND RADIO DONDERDAG riVHiH'li'IBW PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JULI 197; NEDERLAND I NOS 18.25 Tour de France 18.45 Minimolen 18.55 Journaal IKOR 19.05 Jouw wereld, mijn wereld gezinsserie 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 La Traviata opera 22.25 Hier en Nu NOS 22.45 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 SOCUTERA 20.00 Journaal 20.21 De dader staat boven ver denking Italiaanse film 22.10 Panoramiek Special 23.00 Journaal ■WTOI 18.00 Krieg und Frieden, tv-serii Aktualiteiten. 18.45 Zandmannetje 18.55 Nordschau magazine. 19.26 Krie und Frieden, tv-serie 19.59 Progi overz. WDR: 18.00 Informatie» progi 18.40 Aktualiteiten 19.20 Der Fdir Nebanan, tv-sene. NDR: 20 00 Jourr eerber 20.15 Aktuele dokumentatii 21.00 Fraulein Else, tv-spel 22.45tJoun kommentaar en wwerber. 23.05 que en reportage van de 6e Gymnat 18.20 Sergeant Berry, tv-serie, 16.5! Homer sagt; Zeus ist an allem Schuld 19.00 Journ. 19.30 Die Entdeckung de Meere, tv-serie. 2015 Informaties en meningen uit het bedrijfsleven. 21.Of Journ. 21.15 Kultureel mag. 22.00 Zw> schenbilanz, tv-spel. 23.30 Journ. rnwani—na 18.00 Paulus de boskabouter. 18.50 Co ronation Street, tv-serle. 19.40 Med weerber. 19.45 Journ. 20.15 Chico i the Man, tv-serie. 20.40 Stress, get matiseerde dokumentalre. 22.10 Bienale Middleheim, dokumentaira 22.30—22.50 Journ. met o.m. Wetstraat. NEDERLAND II HILVERSUM I NCRV: 18.00 (S) Bandstad: Nationale Brass Band. 18.30 Nws. 18.41 (S) Kunst en vliegwerk: informatie over tentoon stellingen. 18.46 (S) Met uw instem ming: lied van de week. 18.55 (S) Popu laire soloconcerten: klass. muz. 19.30 De toekomst van de christelijke organi saties. TROS: 20.00 Eight o'clock spe cial: muzikale ontdekkingsreis door de gouden jaren van het swingtijdperk. 21.15 (S) specialiteiten la carte: muzi kaal wensprogr. 22.30 (Nws. 22.40 Ak- tua. 23.00 Van 't zelfde laken een pak, hoorspel. 23.50 (S) Lichte grammofoon- muz. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II 18.45 (S) Brassband mag. NOS: 19.40 (S) Johhny Meyer- jazzmuz. 19.50 Den Haag Vandaag. 20.00 Nws. 20.05 (S) Uitwisselingsconcert Den Haag-Weimar: klass. muz. 22.10 Een Franse kijk op het Nederlandse muzieleven. E.O.: 22.40 Woord der Waarheid, causerie. 22:55 Klankbord. 23.05 (S) Postludium, klas sieke muz. 23.55—24.00 Nws. MM»!!! NOS: 18.03 De vakaturebank. 18,10 Joost mag niet eten 19.02 (S) de Rock and Roll methode. 20.02 (S) woensdag avond III, sport en lichte muz. 22.52 Sport halverwege, m o. 22.35 Paar^e- koersen. 0.02 (S) Metro's Midnight Mu sic- Diverse solisten, Trio Louis van Dijk en het Metropole Orkest. 1 02 (S) Take it Easy. 2.02 De Meurders Methode. TROS: 6.027.00 Drie op je boterham. NCRV- 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7.55 (S) Aangestipt: progr.- overzicht. 8.00 (S) Te Deum Laudamus: gewijde koormuz. 8.24 Op de man af: evang. kommentaar. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. voor de huisvrouw. 8,45 (S) Podium: inf. over gezin en samenleving. .9.45 (S) Onder de hoogtezon: Pastoraal muzikaal ziekenbezoek. 10.30 Nws. 10.33- (S) Orkestpalet 1: Kamerorkest Jean Francois Paillard: klass. muz. 11.40 (S) Orkestpalet II: werken van Strawinsky. 12 00 (S) Bel Canto: klass. koormuz. 12.26 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.55 (S) Middagpauzedienst. 13.15 (S) Koorzang. 13.30 (S) Europa-Globaal: muziek, report, en meningen van Neder landers (15.30 Nws. 16.30 (S) Hier en nu. 17.00 Binnenl. agenda). 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. HILVERSUM II Waterstanden. 9.40 (S) 10 Minuten met Paul Mauriat en zijn orkest,, lichte muz. 10.00 (S) Kleutertje luister. 10.10 Ar beidsvitaminen, popul. verzoekplaten- progr. in mono en stereo. (11 00 N<K>s 11.03 Radiojourn.) 11.30 (S) Rondom twaalf, een uur allerlei voor iedereen (11 55 Beursberichten). 12.30 Modern platteland. 12.35 (S) AVRO'S wekelijkse sportrevue. 13.00 Nws. 13111 Radio- journr13.21 (S) Altviool en orkest, mo derne muz. 14.10 (S) 't Is historisch, progr. over geschiedenis. 14.30 (S) Met muziek op stap. 15.15 (S) Aspecten: kunstrubriek. 16.00 Nws. 16.03 Radio journ. 16.05 (S) Gebakken vensterban ken. kindermagazine. 17.00 (S) Mobiel, een beweeglijk progr. voor beweeglijke Hiimd.-UIIIIIIHH TROS: 7.02 Drie op je boterham. 9.03 Pep op drie. 11.03 Drie draait op ver zoek. 12.03 Drie tussen de middag: Boter, Klaas en Prijzen. 14 03 Pop kon- takt- de Hugo van Gelderen show met de Nederlandse tipparade (15.02-17.00 Report, van de ronde van Frankrijk). 16.03 De Hitmeesters, De Nederlandse (Van onze redactie radio en tv) De meeste lagere school kinderen kijken door de week tot acht uur 's avonds naar de televisie; op vrijdagavond is dat tot ruim half negen en op zaterdagavond tot onge veer kwart voor negen. Meer dan éénderde van de kinderen in de leeftijd Swiebertje, hoog genoteerd van zes tot twaalf jaar kijkt weieens onder het avondeten. Meer dan de helft is weieens bang ge worden van bepaalde te levisieprogramma's. Deze gegevens komen voor in het rapport "Jeugd en massa media", dat door drs. J. van Lil van de Afdeling Kijk- en Luiste ronderzoek van de NOS werd samengesteld op basis van een onderzoek onder een steekproef van ongeveer 850 lagere school- leerlingen. "Spelen" wordt door kinderen tussen zes en twaalf jaar het meest genoemd als hobby (77 procent). Daarna komt "televisie kijken" (55 procent), vervolgens "sport" (47 procent), daarna "te kenen" (47 procent), "lezen" (46 procent) en "radio luisteren" (37 procent). Bij vrijwel alle kinde ren is een radio in huis. Ruim éénderde van de ondervraagde kinderen is in het bezit van een eigen radio. Het bekendste radiostation bij de kinderen is Hilversum, 46 procent van hen noemt dit sta tion. Het inmiddels niet meer bestaande station Radio Veroni ca werd door 28 procent ge noemd (het onderzoek werd uit gevoerd, toen het station nog in de ether was). Het liefst luiste ren de kinderen naar popmu ziek (66 procent) en naar kinder programma's (61 procent). De meeste kinderen (70 procent) kennen geen radioprogramma's, die speciaal voor kinderen wor den gemaakt. Televisie Bij 80 procent van de kinderen tussen zes en twaalf jaar is een zwart-wit televisietoestel aan wezig; bij 25 procent een kleu rentelevisie. Bij één procent van de kinderen is thuis geen televisietoestel. Op woensdagmiddag kijkt 79 procent van de kinderen we ieens naar de televisie, op zater dagmiddag 82 procent en op zondagmiddag 77 procent. 38 procent kijkt het liefst op zater dagmiddag, 32 procent geeft de voorkeur aan de zondagmiddag en 23 procent kiest voor de woensdagmiddag. Van de lagere schoolkinderen moet 43 procent weieens toe stemming vragen als zij 's mid dags naar de televisie willen kijken; voor 's avonds is dit percentage 44 procent. De meeste kinderen (84 procent) mogen voor bepaalde program ma's langer opblijven. 61 pro cent v^n de ondervraagde kin deren zegt, dat er weieens pro gramma's zijn, waar zij niet naar mogen kijken. De meest bekeken kinderprogramma's waren ten tijde van het onder zoek (september vorig jaar): Swiebertje (98 procent), Ti-ta-to- venaar (94 procent), Popeye (94 procent), Hameien (93 procent), Loekie (93 procent) en Beertje Colargol (92 procent). De minst bekeken kinderpro gramma's waren Jong geleerd, oud gedaan (26 procent), EO- kinderkrant (49 procent) en Bloementuin (49 procent). De relatief hoogst gewaardeerde televisieprogramma's waren: Swiebertje (92), Black Beauty (88), Zorro (87), The Beverly Hillbillies (86) en Hameien (85). De relatief laagst gewaardeerde programma's waren Jong ge leerd, oud gedaan (62) en Bloe mentuin (67). Van onze radio en tv-redactie Als je er bij stilstaat is het merkwaar dig dat nooit iemand op het idee is gekomen een sportprogramma voor kin deren te maken. Juist omdat de radio wordt overspoeld met sportuitzendin- gen die op een volwassen publiek zijn gericht. Hans van Dijk van de TROS was de eerste die na vijftig jaar radio op dit idee kwam. Met Marcel Bolsius realiseerde hij vorig jaar het program ma „Sport na sport" dat een half uur aandacht besteedt aan jongeren in de sport; sport gezien door de ogen van jongens en meisjes tussen de 10 en 16 jaar. Het programma wordt elke woens dagmiddag uitgezonden. Hans van Dijk liep eigenlijk al lang rond met het plan. Hij legde het voor aan zijn chef, Andrè Meurs (directeur-radio), die er niet veel inzag. Toen de TROS A-omroep werd en enkele uren radiozendtijd erbij kreeg, veranderde de zaak. Andrè Meurs vroeg Hans zijn jeugdprogramma „Tien-om" dat op de zaterdagochtend wordt uitge zonden, met een half uur te verlengen. Hans zag niets in dit plan. Hij is van mening dat een voor jongeren bestemd programma uit korte, hoogstens drie minuten lange onderwerpj es moet bestaan en zeker niet langer dan een half uur moet duren. Dus begon hij weer over zijn oude plan. Deze keer werd het goedgekeurd. Nu bijna een jaar later blijkt „Sport na sport" een schot in de roos. Het programma wordt goed beluisterd en ook Hans' collega's uiten zich in lovende woorden over Sport na sport. Hoe zet je zo'n programma op? Hans van Dijk: „Ik had het idee, maar ik wist niet dat er nog nooit iemand was ingedoken. Ik ben gaan praten met oudere collega's om iemand te vinden die me zou kunnen helpen. Iemand met ervaring op jeugd- en sportgebied. Maar tot mijn verbazing bleek niemand me verder te kunnen helpen. Noch radio noch tv hadden er ooit iets aan gedaan. Er waren in het verleden wel radioprogramma's met wat sport voor de jeugd, maar volledig onvoldoen de in vergelijking tot de belangstelling die bij kinderen voor sport aanwezig is. Alleen Wim Zwerus van de AVRO, die in het verleden een sportrubriekje voor kinderen had en Kees Schoo- nenberg van de VARA die een programma had waarin kinderen vragen konden stellen aan beken de sportfiguren, konden me iets op weg helpen. Nieuw wagenpark voor tv-straalverbin- dingen RFO NAAR FESTIVAL DE PARIS (Van onze redactie radio en tv) Het Radio Filharmonisch Orkest van de NOS, dat een belangrijk aandeel heeft gehad in de Rencontres Internationales d'Art Contemporain, een kunstfestival in La Rochèlle in Frankrijk, gaat in augustus opnieuw naar dit land. Dan wordt onder leiding van de vaste dirigent Jean Fournet opgetreden tijdens het Festival de Paris, 21 augustus in Veze'.ay en 22 augustus in Parijs. Van alle werken die het RFO tijdens het festival in La Rochèlle speelde, heeft Radio France opnamen gemaakt. WIMBLEDON VIA Ned. II wordt morgenmiddag om 14.00 uur een rechtstreeks verslag gegeven van de halve finales heren enkel op Wimbledon. Kommentaar wordt geleverd door Herman Kuiphof en Jan Kamlag. Marcel en ik besloten een onderzoek in te stellen naar de behoefte bij kinderen aan een programma R dat wij in ons hoofd hadden. We stelden een enqüeteformulier op dat we onder een groot aantal f 'f$ scholen verspreidden De vragen gingen over sport in kinderprogramma's, bezoek van kinderen aan >'7 sportwedstrijden, de aktieve sportbeoefening van kinderen en sporthelden. De antwoorden waren zeer opvallend. De uit 1970 daterende Italiaan se thriller "De dader staat bo ven verdenking" van Elio Petri - vanavond op uw scherm - is meer dan alleen maar 'n ver haal over een (bijna) perfecte misdaad. Petri heeft er duide lijk de corruptie in de hogere kringen mee willen aanvallen en het feit, dat hoe hoger men op de maatschappelijke ladder staat des te meer er door de vingers wordt gezien. Voor de toeschouwer bestaat er overigens geen twijfel over de identiteit van de moordenaar van een vrouw van lichte zeden. In de beginbeelden ziet hij met eigen ogen, dat het de politie commissaris is, die bespot om zijn sexuele afwijking in woede de vrouw doodt en vervolgens ijskoud en zelfverzekerd het on derzoek naar de dader op zich neemt. De rol van de van zijn macht spositie overtuigde commissaris wordt gespeeld door de acteur Gian Maria Volonte, die via spaghetti-westerns en zelfs een Nederlandse speelfilm - Frans Weisz' "Het gangstermeisje" - de laatste jaren langzaam maar ui terst zeker naar het eerste plan opmarcheerde. Zijn vertolking van de man, die alles in het werk stelt om zijn schuld te bewijzen, maar door niemand wordt geloofd, draagt de film, die een open einde heeft. Want nadat in een droomscène het onschuldig over hem is uitge sproken, zien we de commissa ris het huis van zijn superieuren 1153 binnenstappen. Him oordeel blijft voor ons verborgen. Ned. H, 20.21 uur. Jouw wereld wordt deze keer bekeken door men goed vinden, maar de we- het meisje Maria, zeven jaar reld wordt wel heel anders v. oud, die bij haar gescheiden neer moeder verliefd wordt moeder woont. Vader laat alleen Ned. 1,19.05 uur. maandelijks middels het beken- Scène uit: „De dader staat boven verdenking" De NCRV zendt vanavond de opera in vier bedrijven La Tra viata van Verdi uit, gebaseerd op de roman "La dame aux Camélias" van Dumas. Verdi zag in Parijs een door Dumas gemaakte toneelbewerking van deze roman en was daar enthousiast over, dat hij besloot dit verhaal, een mengeling van fantasie en werkelijkheid, te ge bruiken voor de opera. Dit werk, handelend over de laatste levensjaren en de tragi sche dood van Violetta Valéry, eens het middelpunt van de Pa- rijse society, ging 6 maart 1853 in première. Ned. I, 20.21 uur. Ierland In de NOS-rubriek "Panora miek" wordt een documentaire over de strijd in Ierland ver toond. In deze documentaire, ge maakt door de Amerikaanse tv- maatschappij CBS, wordt nage gaan door welke oorzaken de deels religieuze, deels politieke burgeroorlog is ontstaan, waar om de strijd wordt voortgezet - ondanks het afgekondigde be stand - en wat de toekomst kan inhouden. Ned. II, 22.10 uur. De PTT presenteerde de nieuwe uitrusting voor de straalverbindingen in Hilversum De PTT, die ook belast is met de verzorging van de straalverbindingen voor de televisie, heeft de be schikking gekregen over een nieuw wagenpark voor dit doel. De beken de, grijze reportagewa gens zijn vervangen door twaalf groene appara- tuurwagens en evenzo veel oranjekleurige zend masten, die afzonderlijk kunnen worden opge steld. Bij de oude reportagewagens was de mast op het dak van de auto gemonteerd. Voordeel van het nieuwe systeem, dat speciaal voor de PTT werd ontwikkeld, is de grote mate van flexibiliteit Mast en apparatuurwagen'kun nen voortaan gescheiden ope- ren, waardoor de apparatuur wagen ook op moeilijk bereik bare plaatsen, in een binnenstad bijvoorbeeld, kan worden inge zet. Met de oude wagens leverde dat nogal eens problemen op.' De mast kan in zeven minuten tot een hoogte van 20 meter worden uitgeklapt. In opgevouwen toe stand lijkt hij op een container en kan door een oplegger wor den vervoerd. Eind dit jaar zal de nieuwe uitrusting volledig in gebruik zijn. Te kort Het bleek dat wij het bij het goede eind hadden. Ruim 66% van de ondervraagde jongens en 51,2% van de meisjes vonden dat de omroepen voor kinderen waar het de sport betreft, nogal tekort schieten. Uit de enquete bleek ook dat de interes» se voor sport bij de groep van 12 tot 14-jarigen het grootst is namelijk 28% bij de jongens en 27% bij de meisjes. 46% van de jongens en 28.5% van de meisjes gaan bijna elke week naar een sportwedstrijd. Bij de jongens blijken Cassius Clay, Rudie Lubbers, An ton Geesink, Ard Schenk, Eddie Merkx, Kees Verkerk en Hansje Bunschoten de meest in het oog (oor) lopende sportfiguren. Cassius Clay, Ru- die Lubbers, Eddie Merx, Ard Schenk, Joop Zoete melk, Jan Bols, Kees Verkerk en Atje Keulen- Deelstra kwamen het meest voor op de "enqutefor- mulieren van de meisjes. Met deze en nog veel meer gegevens zijn we gaan werken. We proberen zoveel mogelijk op actuele sportevenementen in te gaan. We hebben bijvoor beeld een programma gewijd aan de Tour de France. We laten dan als het kan bekende sportfi guren over hun sport praten. In dit geval hadden we Joop Zoetemelk gevraagd. Hij vertelde over zijn ervaringen in de Tour, waarom hij de wieler sport had gekozen, de voorbereidingen voor zo'n wedstrijd iets over de reclame in de Tour en de zeer ingewikkelde spelregels en het een en ander over de geschiedenis van de Tour. In dit geval hadden we enkele sportverslaggevers waaronder Theo Koomen gevraagd nog wat aanvullende in formatie te geven. We willen in „Sport na sport" zo min mogelijk belerend zijn. Kinderen moeten elke dag al dingen leren. Toch maken we het programma om de kinderen iets duidelijk te maken over een bepaal de sport. Een dillemma dus. Onze oplossing is de held de regels te laten uitleggen. Ook laten we kinderen over hun sport praten. In een programma hebben we bijvoorbeeld kunst- zwemmen behandeld. We wisten dat er belangrijke jeugdkampioenschappen waren en daar hebben we gebruik van gemaakt. Op het station in Utrecht Hans van Dijk: „Raar dat nooit iemand op het idee kwam". hebben we de groep bij hun terugkomst opge wacht. We hebben een gesprekje gemaakt met de twee reserves. Nee, we mijden meestal de sterren in de jeugdsport Je gaat zo snel het zelfde doen als in volwassenprogramma's. Die twee reserves hebben we over de wedstrijd laten vertellen. We willen vooral die belachelijke wedijver in de sport niet stimuleren. Voor ons is het belangrijk dat iemand aan sport doet, niet hoe goed hij dat doet. We gebruiken het programma om de rottige mentaliteit in de sport die helaas ook al doorge drongen is tot de jeugd te veranderen. Ouders kunnen hier ook veel aan doen. Ik vind het onbegrijpelijk hoe ze op sport gebied achter hun kinderen aan zitten. Jarryner genoeg is het nog steeds een soort statussymbool, als je kind beter is dan een ander. Onderwerpen De onderwerpen in „Sport na sport" worden vaak door de luisteraars bepaald. Als zij vragen wat een terreinknecht doet, maken we daar een pro gramma over. De meeste brieven die we krijgen zijn verzoeken om adressen van sportidolen. Als we er achter kunnen komen beantwoorden we deze brieven. We werken met een uitgebreid net corresponden ten waardoor we vrij nauwkeurig van de sportieve gebeurtenissen in het land op de hoogte zijn. Ik zelf wist toen ik aan dit programma begon vrijwel niets van sport. Gelukkig was Marcel me in dat opzicht mijn tegenpool. Ik heb veel van hem geleerd. Een goed programma voor de jeugd ma ken kan je, dacht ik, niet leren. Het is voorname lijk een kwestie van aanvoelen. Aanvoelen welke toon je moet gebruiken wat je wel en niet moet zeggen, voor een lekker sfeertje zorgen. Ik heb met de correspondenten gemerkt dat het niet eenvoudig is voor kinderen te werken. Sommigen hebben we moeten afstoten omdat hun toon ver keerd was. Het leek soms op de oude man die het domme kleine kindje wat uitlegt en dat moeten wij nu juist niet hebben.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 2