„Theo Smit snelste van Europa Van Linden en Merckx in sprint verrast WRAAK LOUIS OCANA BLEEF NOG UIT ERIC WAASDORP BETAALDE TOL VOOR VELE KOPWERK WOENSDAG 2 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 MERLIN PLAGE De 29ste juni 1974 was voor de Tour de France een historische dag. De tour caravan werd voor het eerst in de geschiedenis over Het Kanaal naar Engeland gevaren. Daar vond in Plymouth de tweede etappe plaats. Te gen vijf uur in de namid dag sprintte Henk Poppe uit Nijverdal als eerste over de eindstreep. In een sensationele sprint versloeg Poppe die dag een van 's werelds beste finishers, de Belg Patrick Sercu. Even voorbij de jury-wagen viel ploeglei der Piet Liebregts Poppe dolgelukkig om de hals. „Jongen, knap gedaan, geweldig"" Liebregts wendde zich tot ons: „Ik heb je toch verteld dat Pop pe razendsnel is....? Hij heeft het vandaag bewezen. Maar ik zal je een voorspelling doea Het volgend jaar kom ik met ie mand naar de Tour, die nog sneller is, de snelste van Euro pa". In het geroezemoes en de wa norde bij de finish gingen toen in Plymouth die woorden verlo- rea Twee dagen later logeerde de Frisoploeg in Dieppe. Plotse ling kwaaien drie woorden van Liebregts weer bovea „Wie is de snelste man van Europa?" Hij aarzelde. „Het mag nog niet in de krant, want ik ben nog met hem in onderhandeling. Hij heet Theo Smit Je kent hem toch....?" Langs de rechterkant van de weg is Theo Smit verrassend naar voren ge spurt. In een knappe spurt grijpt de Neder lander fraai de etappewinst. Zeker kenden wij Theo Smit Een kleine, blonde jongen uit Halfweg. Wij hebben hem in Olympia's ronde door Neder land zien sprintea In Arcen won hij dank zij een vlijm scherpe sprint de vierde etappe en als het peloton naar de fi nish stormde was Smit altijd als eerste bij de eindstreep. April 1974 was dat Een maand later boekte Smit in de etappe wedstrijd Warschau-Berlin- Praag, de „Tour de France" achter het IJzeren Gordijn, op zienbarende successen. In Neu Brandenburg won hij de etappe en hij stond tenslotte in Praag, fier op het erepodium als win naar van de groene trui, win naar dus van het puntenklasse ment. Het kostte Piet Liebregts wel moeite om Smit in de Frisop loeg in te lijven. Want Smit had ook een aanbieding van „Dipro- tection", een kleine profploeg waarin hij meer vrijheid van handelen zou krijgen. Smit moest even over die aanbiedin gen nadenken, maar hij koos toch voor Frisolomdat ik aan grotere wedstrijden zou kunnen deelnemen...". Met vijf en twintig andere amateurs, waaronder Fedor en Nidi den Hertog, Gerrie Knetemann en Roy Schuiten kwam Smitje het Nederlandse profcorps verster ken. Een nieuwe lichting was opgestaan. Zege In februari verbleef Smit met Kuiper in een trainingskamp aan het Gardameer in Italië. „Dus jij bent die snelste man van Europa?", vroegen wij hem daar. Hij schudde zijn hoofd. „Dat zegt Piet Liebregts zeker? Ik ben wel snel, maar er zijn nog meer. Ik vraag mij trou- Frisolploeg 800 per man (Van onze speciale verslag gever) MERLIN PLAGE De renners van Frisol hebben gisteren van de ploeglei ding een extra premie van 2500 gulden gekregen voor de etappezege van Theo Smit. In Molenbeek won Cees Priem 2000 gulden ex tra voor de ploeg, zodat de negen Frisolrenners na vijf etappes elk ongeveer 800 gulden verdiend hebben. Daarbij zijn de dagprijzen inbegrepen. Parijs halen nu opgave (Van onze speciale verslag gever) MERLIN PLAGE —Etap pewinnaar Theo Smit is vast van plan om Parijs te halen. „Ik zal nu wel over die bergen moeten fietsen", zei hij na zijn zege, „want als ik onderweg uitval, heeft deze overwinning geen waarde meer". Smit heeft in Spanje voor het eerst kennisgemaakt met de cols. In de ronde van Spanje ging hij, hetgeen voor een sprinter normaal is, slecht omhoog. „Maar nu heb ik de morele steun van die etappezege", zei hij, „en daarom verwacht ik dat het wel beter zal gaan". wens af of ik na tweehonderd kilometer nog zo hard kan sprinten? Dat weet ik niet, ik heb nooit meer dan 150 kilome ter gefietst". Liebregts hield vol: „Je zult zien, er komt een dag dat hij alle snelle mannen verslaat". De maanden verstreken en men hoorde weinig van Smitje. Tot dat hij op de 10e juni, zestien dagen voor de start van deze Tour, plotseling een wedstrijd in België won. Die zege herinnerde aan de uitspraak van Liebregts, want in Belsele-Waas had Smit netjes het hele peloton in de sprint verslagen. De tour begon en Smitje fietste onopvallend mee. In de proloog te Charleroi werd hij slechts honderdste en ook in de massa sprint te Amiens kwam hij niet in het stuk voor. „Ik ben geval len, ik reed niet te best", vertel de hij na afloop. Op de derde dag in Versailles schoof Theo Smit wat meer naar voren. Hij finishte als twaalfde. Eergisteren in Le Mans ging het al weer wat be ter, hij werd vijfde en hij had onderweg ook nog de sprint voor de points chaud gewonnen. „Hij komt in vorm", zei Lie bregts, „Let op, hij gaat mijn voorspelling waarmaken". Tegen vier uur gistermiddag joeg de meute van 134 renners over een smalle weg tussen campings door richting Merlin Plage, waar de finish op hon derd meter van de Atlantische Oceaan zou plaatsvinden. Laatste vijfhonderd. Eddy Merckx schakelde zijn grootste versnelling en ging ervan door. Hij reed enorm hard de korte hélling op, die op 150 meter voor de eindstreep lag. In zijn wiel volgde in die tomeloze jacht de Belgische sprinter Rik van Linden. Daarachter had Theo Smit zich weten te hand haven. Op twee honderd meter voor de finish schoot Smit plot seling achter Merckx en Van Linden vandaan. De twee Bel gen bleven links van de weg sprinten, Smit „dook" naar de rechterkant van de weg, vlak langs het publiek.' De snelste Op vijftig meter voor de finish lag hij op volle snelheid, Hij passeerde Van Linden en ver sloeg deze met enkele meters verschil. Een grandioze over winning. Op dat moment riep de omroeper „Een onbekende Nederlander wint". Smitje werd naar het podium van de televisie gehaald, tiental len journalisten omringden hem. „Ik had weer het wiel van Merclöc gekozen", vertelde hij, „En ditmaal met succes". Waar om was hij aan de andere kant van de weg gaan sprinten. „Ik wilde niet dat iemand in mijn wiel zou volgen", zei hij. Daar naderde Piet Liebregts, hij keek naar boven, naar net podium waarop Smit stond en spreidde zijn armen. „Weet je nog wat ik in Plymouth verteld heb?" „Ge ziet het daar staat hij, de snelste van Europa" (Van onze speciale verslaggever) Merlin Plage „Het laat me koud wat de mensen over me vertellen en wat de kranten schrijven", zei Luis Ocana kwaad. Ocana wordt de laatste dagen in de Franse pers fel bekriti seerd. Hij zou versleten zijn. De donkere Luis heeft in het vcx rjaar gezegd dat hij in de Tour de France wraak zou nemen op Maurice de Muer, die hem het vorig jaar bij Bic ontsloeg wegens slechte resultaten. „In de Tour zal ik laten zien welke fout De Muer gemaakt heeft", aldus Oca na. Tot op heden heeft de winnaar van de Tour van 1973 echter slecht gere den. En dat is ook goed te merken. Een paar jaar geleden werd Ocana steeds omringd door supporters en journalisten, nu loopt hij vaak in zijn eentje bij de start en finish rond. Er is voor hem weinig belangstelling meer. Toch is het nog pas twee seizoe nen geleden dat hij in het bos van Vincennes in de gele trui de ereronde reed. Een maand later op het circuit van Montjuich bij Barcelona werd Ocana bijna wereldkampioen. Hij was in die dagen zeer populair in Fran krijk. Getrouwd met een Frangaise, zijn kinderen dragen Franse namen en zijn huis staat in het Franse dc rpje Mont de Mars an. Bovendien fietste Ocana voor een Franse ploeg. „Hij is meer Fransman dan Span jaard", juichten de Franse dagbladen na zijn Tourzege in '73. Het jaarsala ris van Ocana werd toen bij Bic bijna verdubbeld, maar hij kon die hoge prijs nooit meer waarmaken. Negen tien vier en zeventig werd voor Luis een bar slecht seizoen. De Tour zou alles goed moeten ma ken, maar een ziekte verhinderde dat hij kon duelleren met Eddy Merckx. Daarop werd Ocana door Bic ontsla gen. De Spanjaard was razend. „Ze hebben mijn ziekte aangegrepen om me te ontslaan", zei hij, en hij zwoer wraak te zullen nemen. Eind vorig jaar tekende Luis een contract voor liet nieuwe Spaanse merk Super Ser, waardoor de Fransen hem nu als een soort verrader beschouwen. Ambitie In de eerste zes Tourdagen heeft Oca na zijn faam niet kunnen waarmaken. „Dat vind ik normaal", zegt hij, ,Jk ben nog nooit zonder kleerscheuren door België en het noorden van Fran krijk gereden. De route daar ligt mij nu eenmaal niet. In andere jaren ver loor ik daar ook vele minuten. Maar de ronde is nog niet afgelopen, de bergen en de tijdritten komen nog. Die zullen opheldering verschaffen over hoe ik ervoor sta. Dc heb in elk geval ambitie, grote ambitie zelfs. Ik ben geenZoetemelk". Waarom kritiek op Zoetemelk? „Als Zoetemelk met Merckx in de kopgroep rijdt, doet hij zijn uiterste best om Merckx te helpen. Op weg naar Roubaix kreeg hij een lekke band en hij viel terug in het peloton. Toen heb ik hem niet meer op kop gezien om het tempo te maken en met mij de achterstand te beperken. Dat zijn van die dingen die ik niet begrijp, ik vind dit gewoon een gebrek aan ambitie." Voor Luis Ocana is deze ronde erg belangrijk. Hij is de duurbetaalde kopman van Super Ser. In de ronde van Spanje zocht hij tevergeefs naar zijn topvorm. Ocana moest tenslotte zijn ploëgmakker Agustin Tamames gaan helpen, die betere kansen had op de eindzege. Dit heeft zijn reputatie ook in Spanje aangetast. Alleen een grandioze prestatie in de Tour kan Ocana als vedette nog redden. Van kilometer tot kilometer MERLIN PLAGE, van Sable sur Sarthe - Merlin Plage over 222,5 km. Het verloop van de vijfde etappe was: KM I: vertreksein voor 134 renners Km 48: na „kalme" aanloop wint Smit eerste premiesprint voor De Meyer, Hoban en Sibille Km 106: Torres als eerste boven op de Cote de la Chapelle (vierde categorie), na hem kwamen Van Impe,Karstens en De Schoenmaecker. Km 115 ontsnapping van Claude Magni. Km 152:Magni eerste in tweede premiesprint, op 2 minuut 20: 2. De Meyer, 3. Hoban, 4. Sibille. Km 178: Magni teruggepakt, zijn grootste voor sprong bedroeg 2.32. Km 198: vergeefse aanval van Knetemann Km 205: aanval Rodriguez en Vianen, onmiddellijk teruggehaald. Km 222: Smit wint sprint voor Van Linden, Merckx en het peloton. Moser behoudt gele trui Van Linden de groene. Theo Smit geflankeerd door twee lokale schonen. Förster van KNWU overleden (Van onze sportcorrespondent) Heerlen In Heerlen is gisteren op 53-jarige leeftijd plotseling de heer J. Förster overleden. Förster was lid van de sportcommissie van de KNWU. Gedurende tieh jaar bekleedde hij talrijke functies binnen de wielrenunie. Hij was vooral een voorvechter voor de belangen van de beroeps- sport. Binnen de KNWU was hij voorzitter van de reglementencommissie en van de commissie beroepsrenners. Als voorzitter van de eerst ge noemde commissie heeft hij veel bijgedragen aan de totstandkoming van het huidige sponsorregl^- ment Vorig jaar was de heer Förster ook waarne mend voorzitter van de sportcommissie. Het laatst bekleedde hij het vicevoorzitterschap. Illllllllllll (Van onze sportredactie) LEIMUIDEN Juul Bruessing .heeft ook alleen zijn klasse bewezen. Zeer gemakke lijk verdedigde hij gisterenavond tijdens de tweede etappe van de internationale wieier avond-zesdaagse zijn rode leiderstrui door de sprint van het peloton te winnen. De hoofdgroep moest weliswaar toezien hoe de Nieuwzeelander Varm Hanary met ruim een minuut voorsprong als winnaar over de finish ging, maar de negen punten die Bruessing op de meet pakte waren royaal voldoende om de koppositie in het alge meen klassement te behouden. In tegenstelling tot de eerste rit, maandag avond in Leiden, moest Bruessing het dit maal doen zonder de hulp van zijn sterke Soka-Flandria formatie. Lovell en Hoogen- doorn waren na een paar ronden bij een valpartij betrokken en moesten overigens zonder persoonlijk letsel de strijd staken. Op dat moment reed de sterk koersende Hanary samen met de Spartaan Eric Waas dorp voor het peloton uit De groep reageer de nauwelijks. Ook niet toen de voorsprong van het duo opliep tot rond de veertig seconden. Af en toe werd er wel een demar rage geplaatst, maar die werd steeds binnen een paar ronden achterhaald. Van het leidende duo, dat zijn voorsprong niet meer afstond, bleek Hanary er het meest uitgekookt. Hij liet Waasdorp vrijwel al het kopwerk doen en zat duidelijk te wachten tot de jonge Hagenaar in elkaar zou klappen. Dat gebeurde negen randen voor het einde. Waasdorp zat duidelijk stuk en de Nieuwzeelander profiteerde gretig. In een zeer hoog tempo ging hij alleen door. Waas dorp kon de kracht niet meer opbrengen en moest zich laten terugvallen in het peloton. Eén troost had hij: door het vele kopwerk was de leidersprijs van deze tweede etappe (Soka-Flandria) op 1 min. 6 sec.; 3. Piet Hoekstra (Batavus); 4. Rob Kroep (Caballero); 5. Matthieu Pronk (Batavus); 6. Gregor Braun (West Duits land); 7. Marcel Reehorst (Artic); 8. Piet van Leeuwen (Swift A); 9. Jan Huisjes (Soka-Flandria); 10. Ger Mak (Schiedam). Algemeen klassement: 1. Bruessing 24 pnt, 2. Hanary 15 pnt, 3. Huisjes 14 pnt; 4. Vooys 14 pnt; 5. Lovell 13 pnt. i JOOP ZOETEMELK OORDEELT Ik heb me gespaard voor de tijdrit „In de rit van gisteren was het nog duidelijk te merken dat we vlak voor een be langrijke fase in deze Tour zaten. De koplieden zaten in gedachten al zo'n beetje bij de tijdrit van vandaag. Ook ik heb me gisteren be wust gespaard om nu zo sterk mogelijk van start te kunnen gaan. Dat ik me gespaard heb wil niet zeg gen dat ik „van achter uit sluitend gereden heb". Inte gendeel, ik heb er voor ge waakt dat niemand van mijn concurrenten een ver rassende demarrage kon plaatsen, zonder dat ik die zou kunnen beantwoorden. Maar toch, als het even kon zorgde ik ervoor uit de wind te blijven, want ik wil vandaag zo weinig mogelijk achterstand meer oplopen, anders ben ik bang dat de verschillen ook in de ber gen niet meer te overbrug gen zijn. Wat die tijdrit be treft: ik tip Merckx en Pol len tier als de grootste kans hebbers. Natuurlijk is Francesco Moser in een uit stekende vorm maar hij is toch niet specialist genoeg om vandaag vóór Eddie Merckx te eindigen. Daar om geloof ik dat Moser vandaag uit het geel gere den wordt Ik hoop zelf bij de eerste vijf te eindigen, met zo weinig mogelijk ver schil tussen Merckx en mij. Als de tijdsruimte tussen mij en de leider beneden de twee minuten ligt na de tijdrit, blijf ik optimisti- TOUR IN CIJFERS z.t.. 3. Merckx (Bel-Lelangue) z.t.. 4. Esclassan (Fra-De Muer) z.t., 5. Delept- ne (Fra-Schozte) z.t., 6. Cigana (Fra-La- pebie) z.t.. 7 Santambrigio (Ita-Ferretzi) z.t.. 8. Gavazzi (Ita-Fontana) z.t. 9. Ho ban (Eng-Caput) z.t., 10. Karstens (Ned- Stablinski) z.t., Antoninl (Ita-Foftana) 5.39.25. 12. Vicino (Ita-Fontana. 13. We- semael (Bel-Gribaldy), 14. Priem (Ned- Llebregts). 15. Vianen (Ned-Caput). 16. Perin (Fra-Caput), 17. Teirlinck (Bel-Sta- blinski). 18. Bourreau (Fra-De Muer). 19. Peelman (Bel-Saura), 20. Danguillaume (Fra-de Muer) allen in dezelfde tijd. 47. Knetemann (Ned-Caput) 5.39.25. 56. Kamper (Ned-Liebregts). 66. Prinsen (Ned-Liebregts). 85 Koken (Ned-Lie bregts), 89. Kuiper (Ned-Liebregts). 91. Den Hertog (Ned-Liebregts). 102. Zoete melk (Ned-Caput) allen in dezelfde tijd als Knetemann. Het algemeen klassement: 1. Moser (Ita-Bartolozzi) 22 uur. 34 min en 4 sec. 2. Merckx (Bel-Le'--ntie) op 2 sec, 3. Pollentter (Bei-C Jttmtl op 14 sec, 4. Thevenet (Fra-r jUm/) e 1.17 min, 5. Van Springel »»-Sche«>) op 1.18. 6. Battaglln (Ka- Httana) r I.22. 7. Gi- Caput) z.t.. 10 Godetroot (Bel-Schotte) op 1 28. 11. De Meyer (Bel-Schozte) op 1.29. 12. Van Impe (Bel-Stablinski op 136, 13. Zoetemelk (Ned-Caput) op 1.39, 14. Rottiers (Bel-Lelangue) op 2 18. 15 Hezard (Fra-Caput) op 2.30. 16. Karstens (Ned—Stablinski) op 2.33. 17. Knudsen (Noo-Fontana) op 2.35, 18. Kuiper (Ned-Liebregts) op 2.39. 19. Ho ban (Eng-Caput) op 2.41. 20. Danguil laume (Fra-De Muer) op 2 45. 65. Den Hertog (Ned-Liebregts) op 4.51. 66. Priem (Ned-Liebregts) z.t.. 100. Prinsen (Ned-Liebregts) op 5.54, 101. Knete mann (Ned-Caput) op 6.17, 105. Kamper (Ned-Liebregts) op 7.29. 109. Vianen (Ned-Caput) op 7.33. 116. Smit (Ned- Liebregts) op 7.47,121. Koken (Ned-Lie bregts) op 7.15. Het puntenklassement: 1. Van Linden (Bel) 148 punten. 2. Esclassan (Fra) 116. 3. Merckx (Bel) 96. 4. Moser (Ha) 81. 5. Rottiers (Bel) 65. Het dagploegenktassement: 1. Fontana (Gavazzi. Antonini, Vicino) 16 uur, 58 min en 15 sec (31 plaatsen). 2. Caput (Hoban. Vianen, Perin) z.t. 40 pl. 3. De Muer (Esclassan. Bourreau. Danguillau me) z.t. 42 pl. 4. Ferretti (Van Linden, Santambrogio. Rodriguez) z.t. 47 pl. 5. Stablinski (Karstens. Teirlinck. Martinez) z.t. 48 pl. 6 Schotte (Delepirte. Gode troot. Van Springel) z.t. 53 pl. 8. Lie bregts (Smut. Priem. Kamper) z.t. 71 pl. Het algemeen ploegenklassement: 1. Schone 67 uur. 44 min en 14 sec. 2. Caput 67.46 41, 3. Lelangue 67 47 11. 4. Ferretti 67.47.46. 5. Bartolozzi 67.47.58. 6. De Muer 67.48.52. 12 Liebregts 67.53.46. Het bergklassement: 1 Van Impe (Bel) 18 punten. 2 Zoetemelk (Ned) 9. 3. Torres (Spa) 8. 4. Merckx (Bel) 6. 5. Misac (Fra) 6. 6. Moser (Ita) 4.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11