TOM OKKER WAS DITMAAL .THE CRYING DUTCHMAN' Water ballerina 7s teleurgesteld De vier besten Tony Roche fysiek en mentaal sterker WOENSDAG 2 JULI 1975 LEIDSE COURANT JIM CONNORS ARTHUR ASHE ROSCOE TANNER TONY ROCHE Voetbalwereld NIJMEGEN NEC heeft Henk Medik van FC Groningen aan getrokken. Prieuwe vertrok naar Eindhoven. Arno Weller- dieck verlengde zijn contract bij j Wageningen. BREMEN Rudi Carrell is door Werder Bremen ingescha keld als contactman op te tre den tussen de Bundesligaclub en Rinus Michels met het doel tot een gesprek te komen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Loting honkbalcup DEN HAAG - Zaterdag 12 en zondag 13 juli worden de kwart finales van het toernooi om de Nederlandse honkbalbeker ge speeld. De loting had het vol gende resultaat: Euro Stars Montreu Neptunus; Ola/UW Feyenoord; Haarlem Nicols Lottgering Schoten; Olga/A- DO-OWO; HHC—ORWO/H- CAW; Luycks Giants—Hotam Storks; Holy—Kinesis Birds; Actie Kinheim—Sparta. Vanmorgen om tien uur is onder prachtige weersom standigheden de 55e Kaag- week van start gegaan. Weersomstandigheden, die overigens volledig in strijd zijn met het traditiegetrou we karakter van de Kaag- week, die in 1920 voor de eerste maal op de Zuidhol landse plassen werd gehou den. Mevrouw van Veen, echtgenote van de beheer der van de Warmondse zeil- haven, weet te vertellen dat de Kaagweek meestal on der uitermate slechte weersomstandigheden - wordt gehouden. „Veel zei lers hebben in voorgaande jaren op het laatste ogen blik verstek laten gaan, om dat zij er hun boten niet aan waagden". Vrees was er echter bij de 55e start niet, zodat een groot aantal deelnemers vanmorgen aan de Kaagse plas verscheen. De Kaagweek belooft een imposant evenement te worden. Het weer geeft de organisatoren goede hoop op een groot aantal toe schouwers, die vanaf de wal de strijd nauwkeurig kunnen volgen. Gedurende vijf dagen zal De Kaag bruisen van activiteit, want ook het publiek komt dik aan zijn trekken. Overdag heeft het de kans lekker in de zon te liggen luieren, maar 's avonds wordt ook het een en ander van de conditie van de toeschou wer verwacht. Els en Wes- sel, die in de onmiddellijke nabijheid een feesttent heb ben opgesteld, rekenen dan op publiek en zeilers in hun discotheek waar ook een band tot vermaak van de aanwezigen zal optreden. Want dat hoort er allemaal bij op de Kaagweek. De sportman in hart en nieren zal echter tijdig het bed opzoeken om morgenoch tend weer fris aan de start te verschijnen. De plezier- zeiler denkt er wat makke lijker over en geniet dan ook van een weekje vakan tie. Het verschil tussen de pres tatie- en plezierzeilers is overigens zonder de per sonen te kennen bijzon der gemakkelijk te ontdek ken. De namen van de bo ten spreken vaak voor zich. Want wie zijn boot „Leve- de-lol-leve-de-gein" noemt, mag niet gerekend worden tot een van de meest serieu ze deelnemers van de Kaagweek. Wie hetzelfde denkt van de boot „Na U" komt bedrogen uit. Dit zeil schip behoort, wellicht te gen de verwachtingen in, tot een van de kanshebbers in de Spankerklasse. Wat mag er overigens verwacht worden van boten met na men als „Kwibus", „Spet ter", „Dwarsgebakken", „Krentebol" en andere soortgelijke benamingen? Ook zijn er boten, die hun karakter prijs geven. Na men als „Kapsones", „Slow motion", „De wilde rak ker", ,,'t Lievertje", „Rea list" en „Komediant" geven daartoe een indicatie. Weer andere zeilers gokken dui delijk op de belangstelling van het publiek met namen als „Ditisdiedan" en „Niet- tegeloven Het kleurrijke geheel is voor de 55e keer aan de Kaagweek begonnen. Fris en monter, althans vandaag nog. Hoe het zondag is, als de zeil week afgesloten wordt, is vooralsnog de vraag. jos HEYMANS Wereldrecord Gaerderud STOCKHOLM In Stockholm heeft de Zweed Anders Gaerderud zijn eigen wereld- en Europese record op de 3000 meter steeple chase verbeterd en gebracht op 8 minuten en 09.7 seconden. Het oude record van Gaerderud was 8.10.4. Hij leverde die prestatie op 25 juni in het Bisletstadion in Oslo. Op de 5000 meter werd Haico Scharn elfde in 14.22.2. Winnaar werd Puttemans in 13.26.4. (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG Bij de ploeg die op 4 juli naar het Zuidamerikaanse Cali ver trekt om deel te nemen aan de wereld kampioenschappen zwemmen is een vol ledige afvaardiging voor het onderdeel kunstzwemmen. Dat betekent, dat er mi nimaal acht meisjes meegaan, plus drie begeleidsters. Van die acht kunstzwem sters komen er vier van de vereniging DSZ uit Den Haag. Eén van de begeleid sters is Chris Jeffers, afkomstig uit de Verenigde Staten. Dat de heüt van de nationale vertegen woordiging uit Haagse meisjes bestaat, is niet zo'n wonder. DSZ geeft in Nederland al jaren de toon aan op kunstzwemge- bied. Angelika Honsbeek niet helemaal Haags, want ze woont in Voorburg is nationaal kampioene. Clubgenote Helma Gluvers werd op de laatst gehouden titel strijd tweede. Angelika zal op de wereldkampioen schappen voor Nederland het solonum mer voor haar rekening nemen met haar uitvoering „Avé Maria". Samen met Hel ma doet ze mee aan de duetten („Festi val"). Dit tweetal maakt vanzelfsprekend deel uit van de groep, die in Colombia het nummer „My Country" zal zwemmen. Teleurgesteld De waterballerina's zijn teleurgesteld. Aan hun selektie voor de w.k. werd nog nauwelijks aandacht besteed. Garda En gels, secretaresse van de kunstzwemaf- deling van DSZ, zegt het zo: „Twee weken geleden stonden de kranten vol met berichten over Henk Elzerraan. Zou hij bet nu wel of niet halen? Dat misgun ik die jongen niet, maar van onze zwem sters was het al lang bekend, dat ze zouden gaan". Een ander voorbeeld van kunstzwemdis- criminatie: bij de B-zweminterland tus sen Nederland en België was de televisie aanwezig. In het zelfde bad vonden de Nederlandse kampioenschappen kunst- TT zwemmen plaats. Niets daarvan in NOS- voor de meisjes mt Den Haag geen voor de tweede maal naar Neder- „Als de school volop draait, kunnen er sport. Garda Engels begrijpt het niet ^e eten woonDkatf ^lei te watS land °m d? supervisie over de training soms slechts drie trainingen per week „Onze kunstzwemsters beoefenen toch N? gehouden worden», vertelt Chris, die zelf ste bewegingen gemaakt, zodat iemand Californië. kampioene van de V.S. geweest is. „Dat met drie zwemdiploma's op zak zich gaat is te weinig, maar in ieder geval beter Om daartoe in staat te zijn, wordt er realiseren, dat hij nog maar erg weinig Het in de belangstelling brengen van deze dan niets. We hebben met de hele groep dagelijks getraind. In de vakantieperiode in het natte element presteert tak van de zwemsport „promoten" eigenlijk nog niet genoeg kunnen oefe- bijna alle meisjes zitten nog op school t noemt ze dat vindt zij erg belangrijk, nen. Toch denk ik, dat we in Cali een soms tweemaal per dag. De centrale Supervisie Door met de Nederlandse meisjes goede vierde plaats kunnen behalen. Nederland training van de KNZB wordt eenmaal r resultaten te behalen, hoopt zij hiertoe bij zou dan de beste formatie van Europa per week in Amersfoort gehouden. Dat 'Chris Jeffers (24) kwam in april van dit te dragen. hebben". Uitslagen Wimbledon De uitslagen van dinsdag zijn: Dames dubbelspel kwartfinales: Gail Chanfreau-Helen Gourlay (Fr.-Austr.) - Chris Evert-Martina Navratilova (VSTSJ.) 6-1 4-6 10-8, Ann Kiyomura- Kazuko Sawamatsu (VS-Jap.) - Sue Bar- ker-Glynis Coles (GB) 8-6 9-8, Betty Stoeve-Francoise Durr (Ned-Fra.) - Mar garet Court-Virginia Wade (GB-Austr.) 6-4, 6-3, Billie Jean King-Rosie Casals (VS) - Julie Anthony-Olga Moro; (VS-So.) 9-7, 9-8. Heren enkelspel kwartfinales: Jimmy Connors (VS) - Raul Ramirez (Mex.) 6-4 8-6 6-2, Roscoe Tanner (VS) - Guillermo Vilas (Arg.) 6-4 5-7 6-8 6-2 6-2, Tom Okker (Ned.) - Tony Roche (Austr.) 6-2 8-9 6-2 4-6 2-6, Arthur Ashe (VS) Bjoern Borg (Zwe.) 2-6 6-4 8-6 6-1. Heren dubbelspel derde ronde: Dick Crealy-Nikkl Pilic (Austr.-Joe) - Jeff Aus tin-Charles Ownes (VS) 3-6 6-4 3-6 7-5 13-11, Juergen Fassbender-Hans Juer- gen Pohmann (Wdl.) - Bob Lutz-Stan Smith (VS) 7-9 9-8 6-3 7-5. ■Heren dubbelspel kwartfinales: Juergen Fassbender-Hans Juergen Poymann (Wdl.) - Ross Case-Geoff Masters (Aus tr.) 5-7 6-2 6-1 9-8, Cowdeswell-Stone (Rho.-Aust.) - Hewitt-McMillan (ZAf.) 6-3, 6-4, 8-9, 9-8. Gemengd dubbelspel tweede ronde: Ross Case-Francoise Durr (Austr.-Fra.) - Mark Cox-Virginia Wade (GB) 7-5 6-2. Wim Landman overleden ROTTERDAM Op 54-jarige leeftijd is vorige vrijdag Wim Landman, oud-doelverdediger van het Nederlands elftal over leden. Als opvolger van Piet Kraak speelde hij in de periode 1952-1956, zeven keer in Oranje. Landman kwam uit voor Neptu nus, Sparta en Holland Sport. De crematie heeft inmiddels plaatsgevonden. Harry de Hartogh DEN HAAG Spoorwijk heeft zich geplaatst voor de halve fi nale van het toernooi om de Harry de Hartoghbeker door gisteravond met 5-0 (3-0) te zege vieren over ESDO. Treffers wa ren van Van Lochem, Lensink (2), Ratsma (2). MÜNCHEN Bayern München heeft geen interesse in het spe len om de wereldbeker tegen Independiente. De Duitse ploeg prefereert de super cupstrijd te gen Dinamo Kiev. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN Tom Okker heeft zijn meester gevonden. In het 98e toernooi van Wimbledon, dat hem volko men onverwacht grote successen leek te gaan bren gen, werd de Nederlander gisteren een halt toegeroe pen door Tony Roche. De Australiër, jarenlang in de lappenmand met ernstige blessures, versloeg Ok ker in de kwartfinales met 2-6 9-8 2-6 6-4 6-2. Roche, de doorvoede slagerszoon uit Wagga Wagga, is bezig aan een nog opmerkelijker tweede jeugd dan Okker. De gespierde 30-jarige, won omdat zijn spel op het verraderlijke gras van Wimbledon beter tot recht kwam. Roche maakte zijn reputatie als speler met de beste backhand-volley ter wereld waar, hij sloeg zijn groundstrokes dieper dan Okker en bleek in het beslissende stadium over meer fysieke en mentale reserves te beschikken. Meer. Dat wil dus niet zeggen dat Okker ze niet had. Maar de Neder landse nummer een kon deze tegenstander hier en nu niet hebben. Het was de derde keer dat Ok ker in de kwartfinales werd uit geschakeld. In 1968 was het Art hur Ashe die hem de door ang tot de laatste vier versperde, in 1969 John Newcombe. Ditmaal lagen de kansen gunstiger. Ok ker heeft de honderden kenners, die in hem al een tiental jaren een kandidaat voor dé grote vier van Wimbledon hebben ge zien, moeten teleurstellen. Voor lopig blijft het bij de finale plaats van Forest Hills (1968), de overwinningen in de open kam pioenschappen van Zuid Afrika en Italië in hetzelfde jaar en een toch wel bevredigende reeks successen in zijn profbestaan voor de WCT. Maar Wimbledon spreekt toch het meeste aan. En wat dit betreft wordt het weer een jaartje wachten. Vliegensvlug Tom Okker opende zijn partij tegen Roche meer dan overtui gend. Vliegensvlug ontfutselde hij de Australiër de eerste set door middel van twee service- doorbraken: 6-2. Alles functioneerde, de befaam- Resultaten Hilversum HILVERSUM De uitslagen van, de gisteravond in Hilversum gehou den draverijen zijn: Weserprijs: (Eerste afdeling) 2000 m): 1. Marjo (J. Wagenaar) 2.47.9 1.24.0, 2. Nishan, 3. Missy G. Winn 3.00 pl 1.50 1.30 3.50 kopp 5.10 trio 279.60. Weserprijs (Tweede afdeling) 200 m): 1. Mandingo (S. Hartman) 2.46.6 1.23.3, 2. Nil son B, 3. Maestro Belwrn. Winn 18.30 pl 3.70 3.70 4.50 kopp 53.70. Neckarprijs (Eerste afdeling) 2000 m): 1. Mazurka (W. v. Buytene) 2.45.0 1.22.5, 2. Margita Itenska, 3. Kobalt Winn 25.30 pl 2.20 1.70 1.8 kopp 15.90 trio 287.50. Criterium der Amateurrijders 2000 m; 1. Margaretha (D. Suykerbuyk) 2.46.4 1.23.2, 2. Lana Wood, 3. Kio- neer. Winn 7.80 pl 2.70 1.60 2.6 kopp 17.30. Mainprijs (Eerste afdeling) 2040 m): 1. Lammert (J. Wagenaar) 2.49.0, 1.22.8, 2. Lange Ros, 3. Lucky H. Winn 5.80 pl 2,80 4.- 3,40, kopp 70,90 trio 458,-. Spriuterprijs der Vijfjarigen 1600 m: 1. Luciano (J. Wagenaar) 2.06.5 1.19.1, 2. LidO Buitenzorg, 3. Lely Rodney. Winn 370, pl 1.70 1.30 kopp 4.60. Mainprijs (Tweede afdeling) 2040 m): 1. Lion Victory (P. Koppejan) 2.49.3 1.23.0, 2. Lady Lerona, 3. Kristalpri- se. Winn 17,60 pl 2.50 1.30 1.70 kopp 49.20 trio 554.-. Lahnprijs 2440 m: 1. Kermita B (S. Hartman) 1.23.1 3.22.9, 2. Jaguar Gre- gor, 3. Kwikzilver. Winn 4.20 pl 1.80 2.10 kopp 10.-. Neckarprijs (Tweede afdeling) 2000 m): 1. Likely Devil (Mej. M. Poort) 1.22.8 2.45.5 2. Keizerin, 3. L'Amou- reux Kid. Winn 7.70 pl 3.70 11.10 2.70 kopp 193.10, trio 4117,70. Fuldaprijs 2440 m: 1. Naron Buiten zorg (C. de Leeuw) 1.23.4, 3.23.5 2. Notre Vainqueur, 3. Mara Buiten zorg. Winn 1.90 (stal), pl 1.50 1.20 1.70 kopp 2.80. Totalisatoromzet: 414.002.-. de topspin-forehand, volley, ser vice. En dat bleef zo. Alleen kwam Roche er beter in. De Australische zwaargewicht, ogenschijnlijk voortdurend aan het eind van zijn latijn, begon zijn service met kracht naar de hoeken te zenden, zodat de pres sie die Okker kon geven allengs minder werd. De tweede set draaide uit op een waanzinnig spannende tie-break, die Okker met 11-13 verloor ~*e kwalitatief veel mindere dei ue was weer voor hem, wederom met 6-2. Okker: „Het breekpunt van de partij lag bij 1-1 in de vierde set, toen ik mijn service op love verloor. Onnodig, een paar on gelukkige punten. Het bleef de enige break. En in de vijfde was ik gewoon te moe. Hij gaf steeds een korte bal op mijn backhand en dan een lob er overheen. Ik moest steeds van voor naar ach ter rennen. Ik kon hem niet meer onder druk houden. Nor maal speel ik een partij gemak kelijk uit. Maar misschien dat ik de laatste tijd toch te weinig oefening heb in dit opzicht" Tony Roche, Wimbledon-fina list in 1968, maakte in de vierde voor Wimbledon besloot hij mee te doen in het enkelspel, omdat Newcombe, met wie hij zou dubbelen, afhaakte wegens een blessure. Roche werd als 16e geplaatst Okker (9e) heeft het aan den lijve ondervonden. Geen Flying Dutchman, maar een Crying Dutchman op baan een. Ach, het zullen wel zweet druppels zijn geweest die Ok ker van het gezicht lekten. Maar vast staat dat hij dit keer meer had gewild, meer had ge kund ook. Okker: „Nou, dan volgend jaar maar weer. Ten slotte ben ik dan pas 32". Saillant detail: Okker maakte in de partij meer games dan Ro che, als men de tie-break rekent als een spel. Maar Roche zit bij de beste vier. Verdiend. De man die Ken Rosewall uitschakelde moet het dan ook maar winnen. Roche komt morgen in de halve finale uit tegen Arthur Ashe, die een einde maakte aan de illusies van Björn Borg (19). In een herhaling van de WCT-finale te Dallas versloeg de slanke Ame rikaan de Zweedse „wonder boy", de winnaar van Parijs, met 2-6 6-4 8-6 6-1. Het Amerikaanse kanon Roscoe Tanner versloeg de Argentijnse dichter-tennisser Guillermo Vi las, aldus een plaats verdienend in de andere halve eindstrijd tegen titelhouder Connors. Tan ner (23) die zijn schroeiende op slagen laat inslaan met een snel heid van 225 kilometer per uur, won in vijf sets van de Grand Prixkampioen: 6-4 5-7 6-8 6-2 6-2. Jim Connors rekende in drie sets af met de hypernerveu ze Mexicaan Raul Ramirez: 6-4 8-6 6-2. Betty Stöve bereikte met haar Franse partner Frangcoise Durr de halve finales van het dames dubbelspel. Zij wonnen van de Australisch/Britse combinatie Margaret Court en Virginia Wa de met 6-4 en 6-3. Illllllllllllllllllllllllllllllllll Tom Okker zou als het een partij van twee gewonnen sets was geweest, zoals anderhal ve week gele den in Notting ham, nu halve finalist zijn ge weest. Roche won ditmaal de vierde en vijfde set tegen de Nederlander. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii en vijfde set bijna geen fonten meer. In een best-of-three had hij weer van Okker verloren, evenals twee weken geleden in Nottingham. Maar nu had de Australiër de langste adem. Ok ker: „Hij wordt nooit moe, ont zettend is dat." Roche, sinds 1970 aan het sukkelen, is weer helemaal terug. Een Philippijn- se gebedsgenezer hielp hem van een slepende elleboogblessure af en begin dit jaar werd hij nog geopereerd aan een achil lespees. Pas een paar dagen

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10