Prinses Christina zocht en vond haar eigen weg Noordwijkse raad akkoord met gigantisch bouwproject aan Kon, Wilhelmina Boulevard noordwijk spaart j kassencomplex van der deyl i i Met „vallen en opstaan99 naar zelfstandigheid Burgemeester voelt zich al thuis tussen bejaarden P4GINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 Jbit: 19' Van een onzer redacteuren Soestdijk/Den Haag Het leven van de 28-jarige prinses Maria Christina van Oranje-NassauM prinses van Lippe Biesterfelt, kent totnutoe drie opvallende keerpunten. Dat was in de lente van 1963, toen zij haar ouders plotseling liet weten, voortaan Christina te willen heten; verder in de zomer van 1968, toen zij met nadruk koos voor een muzikale studie in Montreal (Canada) en nu in 1975, nu zij als een gewone vrouw wil trouwen met een gewone (althans niet adellijke) man. Van zaterdag half elf af zal zij daarom door het leven gaan als mevrouw Christina Guillermovan Oranje. Dat is prinses Maria Christina ten voeten uit; vroeger als kind nogal egocentrisch, nu als volwassen vrouw rijp geworden voor een geheel eigen kijk op het leven. Paleis Soestdijk is voorbij, Nederland verleden tijd. De nogal wispelturige Christina (een woord uit de kringen rond Soestdijk) heeft in New York een nieuwe wereld gevonden. Prinses Christina had voor zichzelf geen ande re keus. Zij was vol gens enkele ingewijden vastgelopen, bedreigd als zij zichzelf voelde door het ingekapselde leven. Zij kon twee din gen doen. Dat ingekap selde leven, als gehandi capt meisje omringd door een zeer grote be zorgdheid, aanvaarden, of in volledige vrijheid haar eigen richting kie zen, maar dan wel met alle persoonlijke, fami lie- en constitutionele ri sico's vandien. Zij heeft al jong voor het laatste gekozen, daarbij het conflict, als dit nodig was, niet uit de weg gaande. Zij is niet de eerste en zal ook niet de laatste zijn, die een dergelijke keuze maakt Een andere Christina, een Zweedse prinses, trouwde vorig jaar met de Zweedse zakenman Magnusson. Zij had er wel dertien jaar voor moeten wachten, voor dat het zover was. En Prinses Margareth van Engeland koos jaren ge leden eveneens voor een gewoon huwelijk, waarover Engeland nog steeds niet uitgepraat is. Dit zijn slechts enke le voorbeelden uit het nabije verleden. Want ook prinses Irene heeft alle constitutionelestor- men getrotseerd, om haar eigen weg te kun nen volgen. Voor prinsesChristina lag het in feite veel moeilijker. Met een on geneeslijke oog-handi cap geboren, werd zij sinds 18 februari 1947, de dag van haar ge boorte, met overgrote zorg omringd. In de eerste levensjaren zelfs met een veel te grote zorg, waardoor haar verstandelijke ontwik keling werd afgeremd. Het zou wellicht anders gelopen zijn, wanneer de koninklijke familie niet in contact gekomen was met de Amster- lang lessen in kunst schiedenis, psycholo en sociologie in het mingscentrum „De 1 st" te Driebergen. E jaar later trok zij n; de universiteit in Gj ningen voor de stud m. o. pedagogie. Zij stortte in de in stud en in het studenten! ven om een jaar da; ineens te laten wete: dat zij een muzikale studie verkoos. Grilliger kon het al niet: binnen enkele ren beginnen met di verschillende studiei tingen. Geen wondei dat men er hier en i nogal sceptisch over dacht. Maar donk zi adviezen van de be faamde harpiste Pia Berghout kon prins* Christina naar Monl in Canada, om daar aan het conservator te gaan studeren. D was het tweede duit lijk gemarkeerde ke punt in haar leven. Voor iedereen was 1 toen zonneklaar, dat Christina haar eigen ven wilde gaan leidt los van Soestdijk, lo van Nederland. Haar verblijf in Can en daarna in New Y heeft gegonsd van d geruchten. Koningin liana is sinds 1968 d verse keren naar hai dochter gereisd. Offi cieel om zich op de hoogte te stellen van vorderingen van Ch: tina. Maar men mag veilig aannemen, dat moederlijke bezorgd heid bij deze bezoekt een belangrijke rol g speeld hebben. Het derde keerpunt Christina's leven is thans een feit: van z terdag af zal zij me vrouw Christina Gui lermovan Oranje h ten en woonachtig zi in New York. Ook h menselijk geluk zal i daar nu zelf en met haar man moeten vi; I damse gebeds-genezeres Greet Hofmans, die tot 1956 een zeer grote in vloed op koningin Julia na heeft gehad. Kans op een gewoon le ven. Als moeder de wan hoop nabij vertrouwde koningin Juliana de ad viezen van deze „ge bedsgenezeres" volledig. Van de ene kant begrij pelijk, omdat de konin gin, zeer gelovig en mystiek aangelegd, veel vertrouwen in het ge bed had en nog heeft Maar voor de ontwikke ling van het jonge kind Marijke was adviseuze Greet Hofmans in feite fataal. Slechts een zeer ernstige constitutionele crisis kon aan het op treden van de „gebeds genezeres" een einde maken. In deze crisis hebben prins Bernhard en de drie wijze man nen (dr. J. Beel. oud premier Gerbrandy en jhr. van Starkenborgh Stachouwer) een beslis sende rol gespeeld. Greet Hofmans, die ge ruime tijd in paleis Soestdijk gewoond had, moest in 1950 verdwij nen en met haar ook verschillende leden van de hofhouding, die zich volledig achter de me thoden van de „geneze- 'res" geschaard hadden. Haar invloed heeft nog tot 1956 geduurd voor dat de toen negenjarige Marijke de kans gege ven werd als een nor maal gezond kind te kunnen leven en zich verstandelijk te kunnen ontwikkelen. Het werd in het begin, toen eindelijk gewone therapieën toegepast werden, letterlijk vallen en opstaan voor het prinsesje. Zij sloeg zich er wonderwel doorheen. Zij leerde vlot lezen en schrijven, zelfs fietsen, wat inderdaad letterlijk met vallen en opstaan 1 moest gebeuren. Maar in leraar P. Oost, uit Huis ter Heide, die al geruime tijd met oog- gehandicapte kinderen werkte, trof Marijke een nuchtere en soms harde leidsman. Zij bleef ook in die tijd echter moeders zorgen kind. Maar na haar tiende jaar werd het voor haar omgeving steeds duidelijker, dat zij een weg zocht, om haar leven te kunnen gaan leiden. Zij werd levenslustiger, maar ook, wat een van haar leraressen in die tijd noemde, steeds ei genzinniger met een sterke eigen wil. Zij had ook wat dat betreft veel weg van haar grootmoeder koningin Wilhelmina, bij wie zij, als jong kind al, bijzon der graag logeerde. Grootmoeder en klein kind verstonden elkaar wonderwel. In 1963 kwam er een duidelijke wending in het leven van de jong ste dochter van het ko ninklijk paar. In de len te van dat jaar, op de helft van haar m.m.s.- opleiding, kwam Marij ke bij haar ouders met de mededeling, dat zij voortaan Christina haar tweede naam wilde heten, zij gaf daarmee te kennen, dat zij het troetelnaampje Marijke kwijt wilde en daarmee tegelijk de voor haar gevoel benau wende zorg, waarmee zij nog steeds omringd werd. Zij koos toen ook een andere school, de experimentele Havo-af deling van een lyceum in Amersfoort. Ook werd toen steeds duide lijker, dat Christina een uitgesproken muzikale aanleg had. In 1965, na haar eind examen aan de experi mentele Havo in Amersfoort, ging zij op kamers bij de ouders van haar vriendin Sa- cha Höweler in Amers foort en volgde een jaar Van onze correspondent Noordwijk Met de stemmen van de PPR- en de PvdA-fractie tegen is de gemeenteraad van Noordwijk gisteravond akkoord gegaan met het bouwplan van Dura voor de bouw van en appartementencomplex annex horeca- en winkelvoorzieningen aan de Koningin Wilhelmina Boulevard. Het komt op de plaats van de thans gesloten hotels Hollander, Hoek en Seinpost. In feite was het een historisch besluit, want dit bouwproject zal het aanzien van de badplaats voor verscheidene decennia gaan bepalen. Met de vernieuwing en uitbreiding van „Huis ter Duin" is het plan Dura het meest omvangrijke project, dat ooit in de badplaats is uitgevoerd. Dat het uitgevoerd zal worden, hoopt men althans. De Geus (CDA) sprak daarover bezinnende woorden. „Mijn grote ztprg is of dit plan bij de huidige ontwikkelingen economisch nog wel haalbaar is. Verpaupering van de huidige bebouwing van de Koningin Wilhelmina Boulevard zal de genadeslag voor de badplaats betekenen". CDA-fractievoorzitter Alkemade releveerde hoe in 1970 het kern plan Noordwijk aan Zee tot stand was gekomen. Daarna besloten enkele familiehotels hun bedrijven aan een projectontwikkelaar te verkopen en als gevolg daarvan werd de raad geconfronteerd met een enorm bouwplan, waarop men nooit gerekend had. De CDA- fractie bleek van mening, dat nu niet langer gewacht kon worden en dat het een eis was van behoorlijk bestuur, om na alle besprekingen die waren gevoerd, een beslissing te nemen. Alkema de betreurde het dat familiehotels, die vele jaren het karakter van de boulevard bepaald hadden, zich om economische redenen niet hadden kunnen handhaven. Niets is echter slechter voor een badplaats dan leegstaande hotels. Er zijn in het bouwplan inderdaad ingrijpende verbeteringen aangebracht, stelde Schelvis (PPR) vast. De reeds eerder geuite bezwaren van de PPR tegen het plan waren echter levensgroot blijven staan. Er komen geen hotels, maar verkoop-appartementen. Dit zou de bevolking met zo'n duizend inwoners doen toenemen en dit achtte Schelvis in strijd met het door de gemeenteraad aanvaarde groeimodel voor Noordwijk. Ook de voorgestelde procedure om een bouwvergunning op korte termijn te kunnen verlenen, stuitte hem tegen de borst, omdat het beroepsrecht van bezwaarden werd aangetast In het geprojecteer de zwembad zag Schelvis een ernstige concurrente voor het gemeentelijke „Bollenbad". Als alternatieven voor het plan Dura noemde de PPR-woordvoerder het bouwen van hotels, woonflats, en dergelijke. Zijn fractie zou zich tegen het bouwplan uitspreken, kondigde Schelvis aan. Rubingh (WD) attendeerde er op, dat zijn fractie in november jl. toen een eerder bouwplan in de raad werd behandeld, een zevental voorwaarden had gesteld waaraan een gewijzigd plan zou moeten voldoen. De ontwerper was thans met een plan gekomen, waarin aan deze condities volledig werd tegemoet gekomen en het was dan ook voor de WD aanvaardbaar. Wel vroeg hij het college om een nauwgezette begeleiding, onder meer ook wat de keuze van de materialen betreft. Rubingh ging tevens akkoord met de procedure en vond. dat men dit bouwplan nu maar zo snel mogelijk moest realiseren. Ook Voorham (PvdA) vond het plan in vergelijking met dat in de november-vergadering in belangrijke mate verbeterd. Toch zag zijn fractie liever een kleinschalige bebouwing aan de boulevard. Tegen de voorgestelde vergunningsprocedure zeg ik beslist neen, aldus Voorham. Naar zijn mening werd artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening misbruikt. Verder sprak hij zich uit tegen het geprojecteerde zwembad. Voorham verklaarde dat ook de PvdA-fractie tegen het bouwplan zou stemmen. Burgemeester mr. J. M. Bonnike merkte aan het adres van de linkse fracties op, dat zij met een zekere nostalgie naar hotels keken. De tijd van de familiehotels is echter voorbij en de nog bestaande hotels draaien op winterconferenties en dergelijke. De personeels- en verzorgingskosten in hotels zijn te hoog en hotel- bouw aan de boulevard kan men dus gerust vergeten. Mr. Bonnike verwachtte, dat de permanente bewoning van appartementen, die hij op een lager percentage schatte dan Schelvis, hopelijk enig leven aan de boulevard zou brengen, in ieder geval meer dan hotels die een paar maanden open waren en de rest van het jaar leeg staan. Schelvis' suggestie tot het bouwen van woonflats, wees de burge meester van de hand. Dat zouden superdure flats moeten worden en dat willen we geen van allen. Vrees voor concurrentie van het zwembad, viel naar de mening van mr. Bonnike niet te duchten en bovendien behoorde het gemeentelijk zwembad geen overheids- monopolie te hebben. Voorts waarschuwde hij niet teveel horeca- voorzieningen aan de boulevard te creëren. Burgemeester Vermeulen voelt zich al helemaal thuis tussen de bejaarden. De Katwijkse burgerva der die deze week met pensioen gaat maakt giste ren een uitstapje met ruim honderd 65-plussers uit Katwijk aan den Rijn. Ze bezochten o.m. Oud-Val- keveen. Tot besluit dineerden ze in het park-restau rant van Avifauna in Alphen aan den Rijn. Burge meester Vermeulen (op de foto met colbert aan) onderhield zich aan tafel o.a. met de heer J. J. Verhart, die al 25 jaar lang reisjes voor Katwijkse bejaarden organiseert. (Van onze correspondent) f Noordwijk Met de stemmen van PvdA en PPR tegen is gemeenteraad van Noordwijk gisteravond akkoord gegaan mef vaststelling van het bestemmingsplan Duinweg. PPR-woordvoerder Schelvis opperde ernstige bezwaren tegen mogelijkheid van kassenbouw tussen de nieuwe woonwijken,l thans in het plan Duinweg werd gecreëerd. Schelvis citeerde l zinsnede uit het handboek voor gemeenteraadsleden, waarin gesf werd dat er in kleine gemeenten een te nauwe relatie tui gemeentebestuurders en particulieren bestaat. Prompt volgden 1 reacties van CDA-fractievoorzitter Alkemade en van wethoude! van Duyn. Zij verlangden van Schelvis een nadere uitleg van woorden, die zij duidelijk als een aantijging beschouwden, r vraag duidelijkheid", zei een zeer verontwaardigde Van Dl Schelvis ging daar niet op in, waarop de wethouder zijn vn nog eens nadrukkelijk herhaalde. Benschop (CDA) vond dat S<| vis in het verband van zijn gehele betoog een gevaarlijke uitdi king had gebruikt. De uitlating van de PPR-fractievoorzitter bf ook De Geus (CDA) dwars te zitten. Hij noemde de opmerl „misselijk". Schelvis bezoedelt niet alleen de wethouder, maai gehele raad, want niet het college, maar de raad stelt het bes! mingsplan vast Schelvis verklaarde niemand te hebben willen beschuldigen, had alleen maar op de mogelijkheid willen wijzen, maar! algemene opmerking. Hij had niets tegen ondernemers, maar behoeve van hen dienden geen noodoplossingen te worden gel len. De PPR-woordvoerder vond het beter dergelijke bedrijven, verplaatsen. Hij verweet het college gebrek aan visie en mar gewag van een verbijsterend en rampzalig beleid. Schaap (PvdA) kondigde aan dat zijn fractie tegen het bes! mingsplan zou stemmen. Ook hij was voor verplaatsing van bedrijf Van der Deyl. Burgemeester Mr. Bonnike en Faase (CDA) wezen er op, dat ten aanzien van Van der Deyl om een reeds heel oude zaak (j Afgesproken was dat men het kassencomplex zou sparen. Fl ging daar dieper op in en zette uiteen hoe Van der Deyl teil door de opdringende woningbouw de dupe werd en thans als; soort misdadiger werd voorgesteld. „Ook ik heb mij in het verleden steeds tegen uitbreiding van' bedrijf van Van der Deyl verzet", merkte De Geus (CDA) op dachten de grond nodig te hebben voor woningbouw. Later V besloten de bestaande bedrijven te handhaven door het tot I agrarische zóne te maken. Nu wil men het bedrijf van de I weren, omdat er woningbouw in de buurt is en dat ging De (F te ver. Verplaatsing van het bedrijf is niet mogelijk.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4