Ontplofte Boeing ploegt over weg SITUATIE IN BOUW BLIJFT SOMBER OLKBREUK TROF UDA ZWAARST Angst voor Alcoholwet verdwijnt DODENTAL: 109; 14 OVERLEVENDEN Grens filmkeuring bij 16 jaar wm Glimmerveen wordt opnieuw vervolgd Brood en suiker duurder DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND AVBOEK INFORMATIE- EN btHVIUtUtN I HUM Gespecialiseerd in de levering van studieboeken voor elke tak van het onderwijs^ Lever tijdig uw boekenlijst bij ons in! PIETERSKERK CHOORSTEEG 14 - LEIDEN - TELEFOON 071 - 42441 Pond en ons mogelijk terug (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Staatsse cretaris Hazekam (Econo mische Zaken) zal binnen kort een voorstel aan de Tweede Kamer doen om het gebruik van de termen „pond" en „ons" weer wet-, telijk toe te staan. Dat is de verwachting van de Tweede -Kamerleden Beekmans (D'66) en Krosse (KVP), die hierover vragen aan de staatssecretaris hebben gesteld. Deze zaak is vorige week aan het rollen gekomen, na de veroordeling door de Zutphense kantonrechter van een Zutphense groente boer die zijn waren had aangeprijsd met de aandui ding pond en ons erbij. -nsdag 25 juni 1975, 65e jaargang no. 20152 Spel „Verlof voor de begrafe nis" op Ned. I om 20.31 uur. In Studio Sport inleiding Tour de France. Ned. II om 19.30 uur Kenmerk met onafhankelijkheid Mozam bique. Om 20.21 uur De Wal- tons. Bijna overal droog Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden maar ook af en toe zon. Overwegend matige, aan de kust nu en dan krachtige noordelijke wind. Max. temp. van 17 graden aan de kust tot 21 graden in het zuidoosten van het land. Morgen zon: 4.2121.04 maan: 22.21-7.28 Schev. hoogw.: 4.41-17.06 laagw.: 0.22-12.43 SouAcmt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon ?2244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. (excl. B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f3,85 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week 2.81; kwartaal 36,32; jaar 141,35; losse nummers 50 cent. stukken. Een employé van de luchthaven vergeleek de ontploffing met die van een atoombom: „De" vlam men schoten op tot ver over de honderd meter." Een andere ooggetuige vertelde dat het toestel bij het over de boulevard schieten auto's raak te, die gierend remden. Een weggebruiker zag nog juist slip pend kans het toestel te ontwij ken. Hij rende een nabijgelegen wegrestaurant binnen. „Hij huil de en zei, dat hij eerst het staartstuk van het vliegtuig had zien wegslaan en verder had hij gezien hoe het toestel verschei dene auto's mee had gesleurd," zo zei een dienster van het weg restaurant. Een andere getuige zei gezien te hebben dat het vliegtuig door de bliksem was geraakt. De vroegere astronaut Frank Borman, thans directeur van de betrokken luchtvaartmij, is inmiddels in New York aan gekomen om persoonlijk het on derzoek ter hand te nemen. Dit onderzoek zal zeer verge makkelijkt worden dank zij het feit dat de „zwarte doos" met vluchtgegevens teruggevonden is. Naar het schijnt heeft het vliegtuig ook nog een hele reeks landingslichten geraakt. Het kwam tenslotte tot stilstand te gen een met onkruid begroeide afvalberg. Het duurde een uur voor men het gloeiende wrak kon benaderen. Het bergings- en reddingswerk werd zeer be moeilijk door de honderden sa mengedromde nieuwsgierigen. Werkloosheid in Leiden acht procent Van een onzer verslaggevers Leiden De werkloosheid in de gemeente Leiden neemt zeer zorgwekkende vormen aan. Ze bedraagt momenteel tegen de 8 procent van de manlijke be roepsbevolking. Directeur Van der Wege van het gewestelijk arbeidsbureau heeft dit desge vraagd meegedeeld. De werkloosheidscijfers die het gewestelijk arbeidsbureau maandelijks publiceert hebben betrekking op de hele regio Lei den. Dat cijfer bedroeg volgens de laatste bekendmaking 4,45%. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii DEN HAAG ANP De vooruitzichten voor de bouw blijven somber. Mi nister Gruyters van Volks huisvesting moest gisteren constateren, dat „de bouw nijverheid zich in de eerste maanden van 1975 niet in gunstige zin heeft ontwik keld". Hij liet dit de Twee de Kamer aan de hand van tal van cijfers weten. De bouwproduktie blijft achteruitlopen, terwijl ook de ontwikkeling van al be gonnen werk ongunstig is. Alles wijst erop, dat de Vraag blijft verminderen. Ook in de grond-, weg- en waterbouw is de situatie niet gunstig, zij het dat zij iets beter is, dan in de wo- ningbouw. Uit de gegevens tot begin deze maand van de minis ter van Volkshuisvesting blijkt, dat zowel de woning bouwcorporaties als de be leggers zeer voorzichtig zijn met bouwplannen. Vooral in de sector premiewonin gen en woningen zonder rijkssteun daalt de belang stelling sterk. Als gevolg hiervan blijft de werkloos heid in de bouw toenemen. De gemiddelde werkloos heid lag tussen januari en deze maand „aanzienlijk hoger dan in 1974" aldus minister Gruyters en de „gemiddelde arbeidsbezet- ting aanmerkelijk lager". Een gunstige uitzondering vormen de sectoren voor onderwijs en voor bijzonde-, re gebouwen. Daarin ble ven de bouwaktiviteiten goed. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiii DEN HAAG (ANP) De Tweede- Kamer heeft VVD-fractievoorzitter Wiegel. Eerder was door de gisteren met meerderheid van stemmen uitgespro- PvdA-Kamefleden Voogd en Haas-Berger een ken, dat voortaan de leeftijdsgrens voor wat voorstel ingediend om de leeftijdsgrens op 14 jaar filmkeuringen betreft, op 16 jaar moet liggen. te stellen. De Tweede Kamer zal er zich vandaag over uitspreien of er ook een keuring moet komen Het initiatiefvoorstel hiertoe is afkomstig van de voor leeftijden tussen 12 en 16 jaar. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii f ADVERTENTIE] NEW YORK (UPI-Reuter-AP) Een Boeing-727 van de Eastern- Airlines is gisteravond op een non-stopvlucht van New Orleans naar New York, in het zicht van de luchthaven Kennedy tijdens een hevige regenbui verongelukt en ontploft in een hel van vlammen, die tot een hoogte van 150 tot 180 meter reikten. Van de 123 inzittenden zijn er 109 omgekomen. Er zijn 14 overlevenden, onder wie twee leden van de bemanning (een stewardess) en twee kinderen. Het is waarschijnlijk dat het totale dodental nog wel zal stijgen, aangezien het toestel na het neerstorten dwars over de Rockaway Boulevard geploegd is en enkele passerende auto's meegesleurd heeft. De slachtoffers en de brokstuk ken van de Boeing lagen over een lengte van 500 meter ver spreid. Op Kennedy werd een tijdelijk dodenhuis ingericht en in ziekenhuizen in de omgeving was alles gereed gemaakt voor spoedoperaties. Onder de passa giers in de Boeing waren negen tien Noorse zeelieden, wier sche pen in New Orleans en Béton Rouge liggen; zij waren onder weg naar hun vakantiebestem mingen. Een van hen heeft de ramp overleefd. Hij vertelde dat toen het toestel de landingsbaan van Kennedy naderde, een van de vleugels lager zakte dan de an dere. Door de explosie was hij buiten bewustzijn geraakt en hij kwam pas bij tussen de brok- een onzer verslaggeef sters) blijkt het zwaarst door de wolk die maandagavond deel van Zuid-Holland listerde. Er werd hier een genval van 140,5 mm ge- leten. De schade aan alleen al gemeentelijke eigendom men bedraagt ongeveer twee miljoen gulden. De burgemeester sprak van een „rampsituatie" en de gemeente heeft aan rijk en provincie om financiële hulp gevraagd. Ook van daag draaiden pompen en gemalen op volle kracht. Gisteren was een van de singels buiten haar oevers, getreden - en zwommen, de vissen op straat. Terwijl de Goudse politie- en brandweerkorpsen ook vandaag nog de hele dag in touw zijn, verwachtte de brandweer in Rotterdam in de loop van de dag het karwei te hebben geklaard. In de Maasstad werd een neerslag gemeten van 102,6 mm. Het KNMI deelde mee dat een dergelijke hoeveel heid hemelwater slechts eens in de honderd jaar voorkomt. In Rotterdam moest men eerst het overtollige water uit de riolering wegpom pen, omdat bleek dat het uit de kelders gepompte en op de riolering geloosde water even hard. weer te rugkwam. De schade in Rotterdam is nog niet vast gesteld maar loopt even eens in de miljoenen. Cabinet moet wee miljard lezuinigen Fan onze parlementaire redak tie) en Haag Minister Duisen- erg (Financiën) wil in vier ja- en voor twee miljard gulden i de begrotingen van de ver- thillende ministeries bezuini- en. Deze kostenbesparingen jn nodig omdat de uitgaven roter zijn dan in de rijksbegro- Ing waren geraamd. De minis tries van Onderwijs en Weten- chappen en van Verkeer en Waterstaat moeten het meest in 9 uitgaven "snijden". Dan vol- ea CRM en defensie, ünister Duisenberg heeft aan e Tweede Kamer een aantal lieuwe ramingen van begroting- posten aangeboden ter aanvul ing van de nota over de stand ian de uitvoering der rijksbe- roting waarover de Tweede lamer vandaag heeft gedebat- eerd. In dit overzicht wordt ge- proken van "compensaties" die Ie verschillende ministeries ter lekking van hogere uitgaven aoeten zoeken. DEN HAAG De Nederlandse automobilist gaat zich steeds minder aantrekken van de nieu we alcoholwetgeving. Sinds de datum van invoering van de blaaspijpjes op 1 november van het vorige jaar is alweer een stijging van zes procent van het rijden onder invloed geconsta teerd. In november van het vorige jaar werden tijdens politiecontroles door geheel Nederland 569 men sen op rijden onder invloed be trapt. Tijdens landelijk uitge-, voerde controles in maart was dit aantal al gestegen tot 915 automobilisten. De politiekorpsen is aangeraden nog scherper te gaan controle ren op alcoholgebruik. Aanbe volen is vooral in middelgrote en grote gemeenten een of twee wagens permanent met dit toe zicht te belasten. Dit gebeurt al in Utrecht en Eindhoven. Op basis van de resultaten van de controles zijn politie en justitie tot de slotsom gekomen, dat routine controles betere resulta ten opleveren dan regionale en landelijke acties, die door hun grootse opzet vrij snel bekend worden bij de automobilisten. Uit de cijfers van de politie korpsen blijkt, dat veel van de geverbaliseerde automobilisten niet veel meer alcohol in het bloed had dan de wettelijk vast gestelde 8 promille. De Hoge Raad schaarde zich vanmorgen echter aan de zijde van de procureur-generaal, die van oordeel was dat Glimmerveen zich als lijsttrekker van de Nederlandse Volksunie tijdens de verkiezin gen voor de Haagse gemeenteraad wel aan rassendiscriminatie had schuldig gemaakt door een actie waarbij hij zich bediende van leuzen als „Den Haag moet blank en veilig blijven". KOU IN PERU: 160 DODEN LIMA, Tijdens een koudegolf in de Andes in Peru zijn sedert 1 juni zeker 160 kinderen en volwassenen doodgevroren. De wintermaand juni begint meestal zonnig, maar dit jaar waren er 's nachts temperaturen tot min 12 graden. ral liggen de wrakstukken verspreid van de Boeing 727, die tijdens het aanvliegen op de luchthaven Kennedy bij New York tijdens een onweer rstortte en op een boulevard terecht kwam. Jenten 'e broodprijs gaat weer om hoog.... „KIJK HAAR RECHT IN DE OGEN" Prins Philip van Engeland schijnt eens tegen zijn zoon prins Charles gezegd te hebben: „Mocht je ooit een dame in een gewaagde jurk tegenkomen, kijk haar dan recht in de ogen". Een advies dat nou niet direkt opgevolgd werd door zoonlief, toen hij de, ook in ons land bekende actrice. Susan Hampshire ontmoette op een receptie in het Koninklijk Theater in Windsor. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Hoge Raad der Nederlanden heeft vanmorgen het arrest van het Haagse Gerechtshof in de zaak Joop Glimmer veen vernietigd. De zaak zal nu door een ander hof opnieuw in behandeling genomen moeten worden. Het Haagse Gerechtshof had de Hagenaar ontslagen van rechtsvervolging wegens discrimi natie. DEN HAAG (ANP) De prijzen van brood en sui ker gaan omhoog. De winkelprijs van suiker is vandaag met vier cent per kilo gestegen. Vanaf maandag zal een heel brood drie cent duurder worden. Ook hangen dit jaar weer nieuwe benzi neprijsverhogingen in de lucht. De prijsverhoging van de suiker is veroorzaakt doordat de suike rindustrie een af-fabriekprijs van 1,14 gulden per kilo heeft vastgesteld. Volgens het Cen traal Bureau Levensmiddelen- bedrijf zal de „algemeen gelden de" prijs voor een kilo suiker in de winkel 1,66 worden. De broodprijsverhogingen zijn een gevolg van loonkostenstijgingen. De verwachting dat de benzine prijs omhoog zal gaan werd gis teren uitgesproken door de Ne derlandse Organisatie van Olie handelaren. Volgens deze in stantie zullen ook andere olie- produkten in prijs gaan stijgen. Paarden tram van stal gehaald Zelfs de ouderwetse paardentram heeft men in de buurt schap 2005 in Den Haag van stal ge haald, om het giste ren begonnen zo merfeest nog meer kleur te geven. Ge trokken door twee Sleeswijk-Holsteiner paarden rijdt de dtram z'n route door de straten, we gen en langs de grachten van de buurtschap. Veel paardengetrappel trouwens deze week in dit histori sche deel van Den Haag. want donder dag en vrijdag wordt op het Lange Voorhout een paar denmarkt gehou den.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1