Fweede nationale luchthaven sist nog meer onderzoek )a Costa Gomez trijgt steun ran socialisten Vondeling: kamerlid is geen carrièremaker Stuyvesant RUSSISCH RECORD IN RUIMTE Pleidooi wetenschappelijke steun voor actiegroepen Kissinger: geen bondgenoot tegen wil en dank Motorjacht uitgebrand CNV NIET TEGEN KERNCENTRALES OVERGANG VAN HUURSUBSIDIE ALLEENSTAANDEN JINSDAG 24 JUNI 1975 LEIDSE COURANT HAAG (ANP) De tweede nationale lucht ten, de commissie-Den Toom, vindt dat pas ntwoorde beslissingen over de tweede lucht- kven kunnen worden genomen als op verschil de gebieden nog nader onderzoek heeft plaats iad. In het bijzonder de definitieve regerings- Klissing over het tijdstipvan aanleg kan pas na dere studie worden genomen. de vestigingsplaats van een eventuele tweede na tionale luchthaven. Dit om de onzekerheid weg te nemen in de vijf in aanmerking komende gebieden (Markerwaard, Dinteloord, Leerdam, Goeree, Maasvlakte) en om de ontwikkelingsplannen van deze regio's niet langer ddn nodig te beïnvloeden. Een en ander staat in het advies dat de commissie aan minister Westerterp(Verkeer en Waterstaat) heeft uitgebracht. Zoals bekend, denkt de minister niet dat in deze kabinetsperiode nog een beslissing wordt genomen over hettijdstip van aanleg. Wel hoopt hij dat binnenkort een beslissing kan wor den genomen over de plaats waar de nieuwe luchthaven zou moeten komen indien tot aanleg wordt besloten. Naar aanleiding van de jongste ontwikkelingen vraagt de commissie zich af of de aangenomen groei van het luchtverkeer en vervoer nog wel reëel is. Een nadere studie is vereist. De commissie vindt, dat meer aandacht moet worden geschonken aan de capaciteit van Schiphol, aan de positie van de regionale luchtvaartterreinen en aan de mogelijkheid van een luchthaven in samen werking met buurlanden. Pe commissie vindt, dat ook een onderzoek dient te worden ingesteld naar de realisatie van een zogenaamd inland terminal. Daarbij is sprake van spreiding van de verschillende luchthavenfuncties. Op de luchthaven blijven alleen die activiteiten achter die direct verband houden met de viegtui- gen en het vliegterrein. De verbinding met de plaatsen waar de afhandeling van passagiers en vracht en andere activiteiten plaatsvinden, zou moeten worden onderhouden met snelle treinen. Duizenden Portugezen hebben gisteren in Lissabon hun istemming betuigd met het besluit van de revolutionaire aad de macht van de politieke partijen in te tomen en' e „dictatuur van het proletariaat" af te wijzen. .ISSABON Ongeveer 50.000 Portugese socialisten hebben gis- eravond gedemonstreerd om steun te betuigen aan president Da !osta Gomez. De betoging was georganiseerd om instemming te onen met de bekendmaking op zaterdag van de verklaring van Ie revolutionaire raad die een dictatuur van het proletariaat eroordeelde en zich opnieuw uitsprak voorbeen veelvormige emocratie. )e demonstratie werd echter een grote "betuiging van steun aan leaeraal Da Costa Gomez, die, naar algemeen wordt aangenomen, Ie leider is van de gematigde afdeling binnen de beweging van e strijdkrachten. De menigte riep de naam van de president toen lij op het balkon van het Belem-paleis verscheen om zich tot de lanwezigen te richten. Er werd gejoeld toen hij zei dat enkele leden de 30 man sterke revolutionaire raad, die ook zijn hoofdkwar- in het paleis heeft, hen niet konden begroeten daar zij op /eg waren naar Mozambique voor de onafhankelijkheidsviering. )e 38-jarige generaal Otelo Saraiva de Carvalho is benoemd tot iperationeel commandant van de nationale veiligheidstroepen (Cop- on). Deze functie werd tot nu toe bekleed 'door president Da Costa die ook generaal is en opperbevelhebber van de strijdkrach- dus de Carvalho's hoogste chef. )e Carvalho wordt gerekend tot de linkse radicalen onder de 30 [nan tellende revolutionaireraad die er op aandringen dat de trijdkrachten nog meer te zeggen krijgen over zaken van testuur waarmee de regering is belast. f ADVERTENTIE ;rStuyvesant nl* e, Mirac,e Filte, Peter Stuyvesant, ..u geniet zoveel meer. jongste der wereldmerken! ren Russische ruimtevaartgeschiedenis ge- De Sovjet-televisie berichtte gisteravond dat gezegd, schreven toen zij het nationale ruimteduur- het ruimteduo in goede gezondheid verkeer- Het Sovjet-record kan nog niet tippen aan record braken in hun ruimtestation Saljoet-, de en zich met twee uur lichamelijke oefe- het Amerikaanse van 84 dagen in de Sky lab. Op genoemd tijdstip braken Klimoek en ning per dag fit hield. Ook heeft het zich dat in 1974 werd gevestigd door Amerikaan- Sevastijanov het vorige Russische ruimte- „volledig aangepast" aan zijn leven van se astronauten. PARIJS Minister Trip van wetenschapsbeleid heeft zijn collega's van de OESO-landen vandaag in Parijs voorgehou den actiegroepen voldoende te informeren en zonodig ook we tenschappelijke bijstand te ver lenen. Hij zei dit naar aanlei ding van de toenemende activi teiten van de actiegroepen op technologisch en wetenschappe lijk gebied. Minister Trip ziet in het steunen van deze actie groepen een taak van de over-' heid om te komen tot een demo cratisch wetenschapsbeleid. De Nederlandse bewindsman sprak in Parijs over de nood zaak van publieke betrokken heid in de besluitvorming. De conferentie op het hoofdkwar tier van de organisatie van eco nomische samenwerking en ont wikkeling (OESO) in Parijs is gewijd aan de rol van de weten schap en technologie in het tota le overheidsbeleid, het verband tussen wetenschap, technologie en samenleving, de noodzaak van publieke betrokkenheid in de besluitvorming en de samen werking in onderzoek en ont wikkelingsactiviteiten tussen de lidstaten van de OESO en de ontwikkelingslanden. De overheid kan de behoeften van de maatschappij nooit volle dig in haar beleid vertolken, aldus minister Trip. Daarom moet er ruimte zijn voor recht streekse inspraak van maat schappelijke groeperingen in het wetenschapsbeleid. Belang rijk vond minister Trip het aan zetten van de gedachte onder wetenschappers zelf, dat zij een inbreng hebben in de maat schappelijke problematiek. FBI-directeur pleit voor doodstraf ATLANTA (UPI) Directeur Clarence M. Kelley van de FBI heeft in Atlanta in Georgia ge-, pleit voor behoud van de dood straf in de Verenigde Staten omdat de vrees voor een mis drijf het leven van de Amerika nen is gaan beheersen. Kelly zei dat het tijd werd dat men besefte dat er „slechte mensen" zijn en dat het niet aangaat dat men fraaie stad sparken die er zijn voor de bur gerij mijdt omdat ze „jungles van de misdaad" geworden zijn. THUIS Na uren van ze nuwslopende spannen zijn Hubert (6) en In- grid (3) Bonnet weer met hun ouders her enigd. Beide kinderen waren in de nacht van zaterdag op zondag door vier mannen uit de villa van Bon net in Knokke- Zoute ontvoerd: Gisternacht wer den zij door een taxichauffeur in een telefooncel vastgebonden aangetroffen. Ze waren in staat de flat aan te wijzen waar zij al die tijd gevan gen waren ge houden. Van de ontvoerders, die uit het huis voor 50.000 gulden juwelen roofden, is nog geen spoor. Weer vier aanhoudingen brandstichting politiepost MOORDRECHT (ANP) De rijkspolitie heeft gisteren vier nieuwe verdachten aangehou den van de brandstichting in het bureau van het korps rijk spolitie in Moordrecht op 31 mei. Het zijn de 20-jarige R. M. S. P., de 15-jarige J. L. T., de eveneens 15-jarige D. L. en de 17-jarige S. P. T., allen wonend in Moord recht. Al eerder waren twee mannen aangehouden in verband met enige diefstallen in Moordrecht, die bij verhoor ook bekenden debet te zijn geweest aan de brandstichting in de politiepost. Goed noodverband ER IS EEN SCHOLENGEMEENSCHAP die van de rijksinspectie toestemming gekregen heeft om wat extra lessen te geven, zodat leerlingen die anders alleen maar via taak of herexamen bevorderd zouden kunnen worden, bijgespijkerd worden en dan, van alle zorgen bevrijd, met vakantie mogen gaan. Aan het begin van het nieuwe cursusjaar dan niet meer de Tantalus-kwelling van een herexamen (voor docenten bijna even onaangenaam als voor de leerling) of de plicht om een al dan niet omvangrijke taak te moeten inleveren. EEN AANTREKKELIJK NOODVERBAND. En nu we horen dat de overheid hieraan wil meewerken, vragen we ons af, waarom staatssecretaris Veerman niet onmiddellijk bepaald heeft dat ook leerlingen die bij het eindexamen een herexamen opgelegd gekre gen hebben, op die manier geholpen mogen worden. Zeker leerlingen die niet door gebrek aan kannis, maar door pech of niet goed gedisponeerd zijn bij het schriftelijk examen te horen hebben gekregen, dat ze niet onmiddellijk het diploma in handen konden krijgen. Deze examinandi worden dan niet alleen geholpen aan een onbe-' zorgde vakantie, maar ze ontkomen ook aan ae onzekerheid dat hun plaatsing op universitaire faculteiten, lerarenopleidingen, ande re instituten voor hoger beroepsonderwijs gevaar gaat lopen. OM NOG MAAR NIET TE SPREKEN over de kans, dat ze een aantrekkelijke baan in het bedrijfsleven voor het grijpen hebben, maar die nu slechts onder heel veel voorbehoud kunnen accepteren, omdat ze eind augustus een herexamen in het vooruitzicht hebben zonder zekerheid dat ze daarvoor slagen. Weeroverzicht DE BILT West-Europa bevond zich gisteren onder invloed van warme lucht die rond een lage drukgebied boven Zuid Duits land stroomde. Enkele onweers storingen kwamen in deze lucht tot ontwikkeling en de hoge vochtigheidsgraad in het zuiden van het land kwam in de nacht en ochtend geruime tijd mist voor maakte dat de neerslaghoeveelheden plaatse lijk zeer groot waren. Het mees te kwam terecht in het gebied van onze grote rivieren. In Nij-, megen viel binnen 12 uur 67 mm, in Rotterdam 70 mm en op het vliegveld Zestienhoven in de periode van gistermiddag 4 uur tot vanmorgen 7 uur zelfs 109 mm. Het drukkende weer lijkt nu te verdwijnen want een hogedruk- gebied ten westen van Ierland brengt nu met noordwestelijke winden iets drogere lucht naar onze streken, waarbij ook de temperaturen op een lager ni veau komen. Het buiige weer verdwijnt daarmee naar zuide lijker gebieden. Vooruitzichten voor donderdag. Overwegend droog met zonnige perioden. Middagtemperaturen omstreeks 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min. temp. om- Max. tamp. naars lag .Tunis streeks 12 graden. Max. temp. omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent Kans op een geheel droog etmaal 80 procent Dempsey 80 jaar De vroegere we reldkampioen zwaargewicht boksen Jack Dempsey wordt hier met zijn 80e verjaardag geluk gewenst door zijn vrouw en zijn dochter. Dempsey veroverde de titel in 1919 van Jess Willard, maar ver loor hem later aan Gene Tunney. DEN HAAG. (ANP) Op geen enkele manier is bewezen dat het Tweede Kamerlidmaatschap in zijn algemeenheid goede perspectieven biedt voor maatschappelijke stijging of carrière. Dit heeft Kamervoorzitter Vondeling geschreven in het re cente nummer van het maandblad Beleid en Maatschappij, als reactie op een eerder in dit blad gepubliceerd artikel onder de kop De Tweede Kamer als carrièrekanaal van M. van Schendelen, student aan de Erasmusuniversiteit te Rotterdam en R. van der Paardt, wetenschappelijk medewer ker aan die universiteit. Ook is volgens dr. Vondeling niet bewezen dat, zoals de twee auteurs beweerden, de PvdA abso-' luut en op de WD na relatief verreweg de meeste carrièremakers voortbrengt Kamer als carrièrekanaal hebben beschouwd of Kamervoorzitter Vondeling haalde zich alle 121 gebruikt De mogelijke overweging van een wen- kamerleden voor de geest die tussen 1 januari kend ministerschap of staatssecretariaat heb ik 1970 en 26 augustus 1974 vertrokken. Hij raad- daarbij niet meegeteld. In een aantal partijen is pleegde zijn herinnering en die van enkele colle- die mogelijkheid natuurlijk allerminst uitgesloten, Ra's- maar ik maak mij sterk dat slechts heel weinigen Daarbij, aldus dr. Vondeling, heb ik mij steeds daaraan hebben gedacht toen zij zich kandidaat de vraag gesteld hoevelen van hen de Tweede lieten stellen. ATLANTA. Amerilca's minis ter van buitenlandse zaken dr. Henry Kissinger heeft gisteren in Atlanta in Georgia ver klaard dat de bondgenoten van de Verenigde Staten niet hoe ven te proberen druk op dit land uit te oefenen door te drei gen met het opzeggen van hun verdragen. Hoewel Amerika's defensieve bondgenootschappen toppriori teit in de buitenlandse politiek behouden, aldus Kissinger, „moet geen land denken dat het ons een gunst bewijst door bondgenoot van ons te blijven". „Geen land kan ons onder druk zetten door te dreigen met op zegging. Wij aanvaarden niet dat zijn veiligheid belangrijker is voor ons dan zij het is voor De woorden van de Amerikaan se minister sluiten aan op be dreigingen van vier bondgeno ten met wijziging of opzegging van hun defensie-afspraken met de Verenigde Staten: Grieken land, Turkije, Thailand en de Filippijnen. „Wij nemen aan dat onze vrien den hun banden met ons zien als in hun eigen nationale be lang, niet als voorrechten die verleend en weer ingetrokken kunnen worden bij wijze van pressiemiddel. Waar dit niet de 'wederzijdse opvatting is, is er duidelijk noodzaak voor wijzi ging. Waar het de wederzijdse opvatting wél is, blijven de Ver enigde Staten een getrouwe bondgenoot", aldus minister dr. Kissinger. EXPLOSIE OP SCHIP Hulpvaardige handen helpen de Noorse Zeeman van een marine helicop ter (achtergrond) in een gereedstaande ambulance voor snel ven/oer naar het brandwondenhospitaal in Beverwijk. De man liep gistermorgen tweedegraads brandwonden op bij een explosie aan boord van de Noorse tanker „Permina 112"100 kilometer uit de kust van Scheveningen. Bij deze explosie viel èèndode. AMSTERDAM (ANP) De 48-jarige mevrouw J. Baak uit Den Haag is gisteren met brandwonden opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk, nadat ze zich ternauwernood in veiligheid had kunnen stellen toen het motorjacht waarop zij met haar man naar Ajnsterdag was gevaren in brand raakte. De brand ontstond toen zij benzine uit een jerrycan overgoten in de benzinetank. Enige gemorste benzine liep over naar de koelkast met een brandende waakvlam. De heer Baak sprong van schrik overboord en bleef ongedeerd. Zijn vrouw vluchtte in paniek de kajuit in maar kon zich via een achterluik in veiligheid stellen. Directeur Shell Pensioenfonds overleden DEN HAAG Afgelopen zater dag is op 50-jarige leeftijd drs. P. H. de Wilde overleden. Drs. de Wilde was Algemeen Direc teur van het Shell Pensioen fonds in Den Haag. UTRECHT (ANP) Het Christelijk Nationaal Vakverbond zalt zich niet verzetten tegen een beperkte verdergaande ontwikkeling van de kernenergie in Nederland. De vakcentrale komt met dit standpunt terug op de voorlopige gezamenlijke uitspraak van de drie vakcentrales NW, NKV en CNV in januari. In die uitspraak concludeerde het overlegorgaan, dat verder uitbrei den van de kernenergie onaanvaardbaar moest worden geacht' omdat te weinig bekend zou zijn over eventuele gevaren. De vakcentrales NKV en NW houden nog steeds vast aan dit stand punt. Het CNV is op haar eerder ingenomen standpunt teruggeko men na studiebezoeken aan de in Nederland gevestigde kerncentra les en besprekingen in de verbondsraad van het CNV. DEN HAAG. Alleenstaanden beneden 30 jaar, die door de nieuwe regelingen per 1 juli dreigen hun individuele huur subsidie te verliezen, zullen tot nadere datum deze subsidie toch kunnen ontvangen. Deze aanvullende bepaling blijft gel den totdat nieuwe regelingen ingaan, die in de binnenkort in te dienen „Nota huisvesting al leenstaanden en tweepersoons huishoudens" vastgelegd wor den. Ook voor andere categorieën huurders, die per 1 juli door de "nieuwe regelingen hun huursqb-. sidie dreigen te verliezen gelden* overgangsbepalingen. Ten ge meentehuize kan men hierover uitvoerige inlichtingen verkrij gen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9