Tijdperk Fanfani loopt ten einde Tjeukemeer verboden gebied" Amerikanen helpen Aziatische boeren bij verkoop van opium Visieprogram NKV weinig verschillend van CNV -program Rustige demonstratie tegen studentenstop Economieleraar vecht examen aan tot in kamer Kantoren Westduitse advocaten doorzocht It DINSDAG 24 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 COMMUNISTEN STELLEN HUN EISEN ROME Deze week lijkt doorslaggevend te wor den voor de actuele poli tieke situatie in Italië. Nadat eerder de commu nisten (PCI) en de chris ten-democraten (DC) in groot beraad bijeen zijn geweest, volgen in de loop van deze week de overige partijen, waaron der de socialisten (PSI), die voorlopig de sleutel in handen lijken te heb ben voor de politieke en regeringsformule voor de naaste toekomst. Die socialististen immers heb- i in het verleden sinds jaren, vrijwel ononderbroken, rege ringsverantwoordelijkheid ge dragen, steun verleend en zich verenigd met de opvatting dat het land het meest gebaat was bij een centrumlinkse regering. Diezelfde socialisten schijnen het nu moe te zijn om de opge drongen voorwaarden van de eens) machtige christendemo craten te moeten slikken. De kans op een acute regering scrisis lijkt daardoor niet hele maal uitgesloten. Toch waren de jongste verkiezingen van 15 en 16 juni in Italië bedoeld voor de regionale, provinciale en lokale 1 bestuurscolleges, en dus behoe- /en regering en parlement zich iaarvan niets aan te trekken. Maar dat „dus" gaat niet op. De communisten verrassend ,-eel vooruitgegaan zijn nu al larder in de oppositie gegaan hebben de centrum-linkse re gering van de christen-demo- :raat Moro een lijst opdrachten i voorgelegd van nationale pro blemen die volgens links einde lijk en met spoed moeten wor den opgelost of minstens serieus worden aangepakt. christen-democraten, die zoals te voorzien was, opnieuw verlies leden, doen nu wanhopi ge pogingen om de oude vier- lartijen- coalitie op de been te irengen: christen-democraten, socialisten, sociaal-democraten republikeinen samen in een kabinet. De socialisten zijn daar liet zo voor te vinden en de :hristen-democraten zijn voor iet eerst na dertig jaar in de lositie dat ze geen voorwaarden neer kunnen stellen, ze moeten zelf afwachten. Tegen de achtergrond van de nationale situatie maken de jongste regionale verkiezingen enkele zaken zeer duidelijk. Vooral dat steeds meer Italia- het geknoei van de tiental- en achtereenvolgende, maar al tijd door de christen-democra- geschraagde regeringen, kunnen missen als kiespijn. Niet langer de arbeiders alleen stemmen communistisch. In alle lagen van de middenstand en gegoede burgerij, ook in intel lectuele kringen gaat men meer overstag naar links. De Italiaan se communistische partij is een partij van keurige maatpakken en stropdassen. Zelfs op het hoogtepunt van een overwin ningsroes, toen tienduizenden uitgelaten Romeinen hun rode leider Henrico Berlinguer toe juichten, ging de eeuwig rustige Berlinguer niet in op de spreek koren om de gebalde vuist te heffen. Hij knoopte een rode zakdoek om de hals en stak een rode anjer in het knoopsgat. Daar bleef het bij. Wel vreugde en voldoening, geen revolutie of machtsgreep. Het onuitputtelij ke geduld van de Italiaanse communisten blijft hun sterkste wapen. Het wantrouwen van veel Italianen in de communisti sche partij is gewijzigd in een (aarzelend) vertrouwen, een ver trouwen dat ze niet langer meer aan de DC willen geven. Dat op zich is ongetwijfeld een tragiek in de Italiaanse politieke situatie. De DC heeft dertig jaar lang aan de touwtjes getrokken. Niet altijd even subliem, maar de partij heeft het land ook niet naar de bliksem geholpen. Die indruk bestaat natuurlijk: werk loosheid, overbureaucratie, chaos in gezondheidszorg en on derwijs, toenemend geweld, cor ruptie en onvoldoende sociale voorzieningen. En toch en ook dankzij die DC maakte Italië in enkele decennia een verbluffende ont wikkeling en vooruitgang door. Het land is volwassen gewor den, maar zó snel dat tal van puberteitsverschijnselen zijn blijven hangen. De DC houdt het zuiden van Italië arm, de communisten maken het noord en steeds beter. Dat verwijt klinkt in het hele land en daar buiten. Niemand zou de communisten de complimenten willen onthou den dat zij hele gewesten en grote gecompliceerde steden verbluffelijk goed hebben be stuurd en dat nog doen. Maar het is nu eenmaal dankbaarder werken in het toch al rijke, vruchtbare of anderszins be voordeelde noorden, dan in het zuiden. Voor het zover is zullen de christen-democraten orde op za ken moeten stellen. Daarom is de meest boeiende vraag, wie na Fanfani? Het is duidelijk dat de ervaren leider van de DC aan het eind van zijn carrière is. Alle eerdere verdiensten ten spijt, zijn han dreiking indertijd naar de linkse partijen inbegrepen, is Fanfani afgewerkt. „Het land is veran derd, maar Fanfani heeft dat niet begrepen", aldus de socia listische oud-president Saragat. Fanfani is zijn orientatievermo- gen en politieke gevoel kwijtge raakt. Hij verkeek zich op het echtscheidingsreferendum, hij dacht ook nog tegenover de jongste generatie kiezers de sterke leider te kunnen zijn, en hij koos een harde, anti-commu nistische verkiezingspropagan da. Kostbare fouten, die zijn heen gaan lijken te bespoedigen. Dat kan tot een hopeloze interne verdeling leiden, het kan ook de weg vrijmaken voor een nieuwe sterke man. Britten veroveren Parijs De King's Troop RoyaJ Horse Artillery heeft gisteren een voorstelling gegeven °P. zomerfestival in Parijs. Aan de uitvoering ging een training vooraf in de Tuilerieën. Op de achtergrond de obelisk van de Place de la Concorde. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Arnhemse economieleraar dra. HL J. M. Lenferink, verbonden aan het Veluws college in Apeldoorn, wil recht halen bij de tweede kamer. In zijn strijd om de eindexamen- cijfers voor het vak „economische wetenschappen II" (bedrijfseco nomie) ongeldig verklaard te krijgen, heeft hij zich nu tot de volksvertegenwoordiging gericht. De beer Lenferink schakelde gistermiddag bet V.V.D.-kamerlid mevrouw Ginjaar-Maas in. Zij zal staatssecretaris Veerman (onderwijs) daarover in de tweede kamer mondelinge vragen stellen. Het gaat erom dat er volgens de heer Lenferink ten onrechte een examenopgave werd gesteld, handelend over de zogeheten „optimale bestelserie". Dt on derwerp zou geen examenstof zijn geweest. Daardoor zijn vijf van zijn leerlingen gedupeerd. Zij behaalden minder dan het cijfer 6, terwijl ze volgens een alternatieve cijferlijst van de heer Lenferink meer dan het cijfer 6 zouden hebben dienen te krijgen. De heer Lenferink weigerde (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Er is nog geen uitsluitsel over de vraag of in het Tjeukemeer in Friesland al dan niet sprake is van een vergiftiging, die oorzaak kan zijn van de dood van meer dan 100 eenden en 1 schaap. Het provinciaal bestuur van Fries land heeft de boeren inmiddels verzocht het vee niet meer uit het meer te laten drinken. Het afgelopen weekend en gisteren zijn een paar dood gevonden eenden en het schaap naar het centraal geneeskundig instutuut te Rotterdam gestuurd. Het in stituut kan nog geen definitief oordeel geven. Er is voorlopig dus nog voorzichtigheid geboden in- en rond het Tjeukemeer: het zwemverbod, dat het afgelopen weekend is ingetreden, blijft gewoon van kracht Inmiddels kwamen ook meldingen van dode eenden uit de buurt van de Horne Als de dood van de eenden en het schaap inderdaad een gevolg is van vergiftiging, denkt men bij provinciale waterstaat en het centraal geneeskundig instituut in eerste instantie aan een botulisme. Botu- lisme is een ziekte, waarbij het zenuwstel sel wordt aangetast veroorzaakt door de gifstoffen producerende bacterie Clostri dium botulinum. Verlamming en ui teindelijk de dood is het gevolg van de infectie. Ook het Sneekermeer is het afgelopen weekend voor zwemmers verboden ge bied geweest. Zaterdagmorgen werden bij de sluis Terhorn drie dode eenden gevonden. De sluiswachter trof hier ook een eend aan die dezelfde verlammings verschijnselen vertoonde als zijn soortge noten in het Tjeukemeer. De eenden wa ren afkomstig uit de jachthaven te Ter horn die via de sluizen in rechtstreeks contact staat met het Sneekermeer. De rijkspolitie te water onderzocht na de melding zaterdag nog het Sneekermeer. Er werden hier geen andere dode eenden gevonden. De eend die aanvankelijk „de bekende verlammingsverschijnselen" vertoonde, kon na enkele uren al weer gewoon Vliegen. CHICAGO (UPI) De Chicago Daily News weet te melden dat de .Amerikaanse autoritei ten leden van stammen in Zuidoost-Azië helpen bij de verkoop van de door hen verbouwde opium, waarvan een deel bestemd is voor de V.S. Het blad haalt een verklaring van een functionaris van het Amerikaanse bureau ter bestrij ding van de handel in verdoven de middelen aan. Deze man. hadden hem toen gezegd dat hij pas „op het tweede niveau" in actie mocht komen, en wel na dat de boer zijn oogst aan een handelaar in verdovende midde- UTRECHT (ANP) Ver geleken met het in 1970 vastgestelde visiepro gramma van het CNV be vat het gisteren versche nen concept-visiepro- gram „een visie ter visie" van het NKV geen op zienbarende uitspraken of grote verschillen in opvatting die tot scherpe tegenstellingen in het toekomstig beleid kun nen leiden. Voorzitter J. Lanser van het CNV heeft dit gisteravond ver klaard in een voorlopige en per soonlijke reactie op het NKV- program. Hij noemde het pro gram een waardevol stuk voor ■een juiste waardering van de onderlinge verhoudingen binnen ie vakbeweging. De NKV- en CNV-opvattingen de economische orde en de democratisering van de onder- ïeming vertonen wel duidelijke verschillen. Maar er is veel over eenkomst wanneer het gaat om de gewenste richting van de ver dere matschappijhervorming, aldus de heer Lanser. „Met na- ne op dit punt", zei hij, „zouden de tegenstellingen wel eens aan zienlijk groter kunnen zijn". let grote verschil met het visie- irogram van het CNV is vol lens hem, dat het NKV geen xinfessionele organisatie wil ijn, die zich vastlegt op evange- :he uitgangspunten. „Het ont breekt echter in dit stuk aan een duidelijk mensbeeld en aan de órmulering van levensbeschou welijke waarden die men wil lanteren", aldus de heer Lan ier. Hij vindt, dat iedere organi satie die hervorming van de naatschappij wil, duidelijk moet maken wat haar inspira tiebron is, welke visie op mens en samenleving daaruit voort vloeit en welke waarden daar mee zijn verbonden. Het NW wilde voorlopig nog geen commentaar leveren op het visieprogramma, omdat het dit programma eerst grondig wil bestuderen. wiens naam niet genoemd wordt, had volgens zijn zeggen bij zijn jongste reis door Zuid oost-Azië te horen gekregen dat hij „zich niet moest bemoeien met de verbouw van de papaver len had verkocht, en ook niet moest proberen de boeren ervan te weerhouden ru we opium te verkopen aan han delaars in verdovende midde len". De functionaris, aldus de Chica go Daily News, was, toen hij nog maar pas in Zuidoost-Azië was om zijn opdracht uit te voeren, naar Bangkok in Thai land ontboden waar hij door diverse autoriteiten, onder wie hoge militairen en -agenten van de CIA, de Amerikaanse inlich tingendienst, werd voorgelicht over de Amerikaanse politiek tegenover de stammen in de zo genaamde gouden driehoek van Laos, Thailand en Birma waar 70 percent van de opium, ge bruikt voor de bereiding van heroine, wordt verbouwd. Hem werd de politiek tegenover de stamleden uitgelegd. De Amerikanen willen in de eerste plaats vrienden blijven van deze stamleden, opdat zij een buffer kunnen vormen tegen de com munisten die hun invloedssfeer willen uitbreiden en kunnen hel pen bij het verzamelen van ge- Agenten /an de CIA en ambte- het Amerikaanse mi- an buitenlandse zaken Van Agt opent betongerecht Minister Van Agt van justitie heeft gisteren in Amsterdam het nieuwe kantongerecht geopend, het grootste in zijn soort In Nederland. Onder het gehoor van de minister was uiteraard de gehele „juridische staf" van het kantongerecht. Het zeven verdiepingen hoge gebouw, geheel opgetrokken uit eigentijds materiaal, heet in de volksmond al „betongerecht". HAMBURG (Rtr) De West duitse politie heeft gisteren de woningen en kantoren van drie Hamburgse advocaten door zocht De drie Kurt Groenewold, Rainer Koencken, en Petra Rog ge, worden ervan verdacht ge vangen zittende leden van de anarchistische Baader-Meinhof- groep geholpen te hebben con tact te onderhouden met hun medestanders buiten de gevan genis. In Stuttgart waar de vier leiders van de Baader-Meinhofgroep te rechtstaan, heeft de politie de flat en het kantoor van de advo caat Klaus Croissant doorzocht In Berlijn werd het kantoor van Hans Christian Stroebele door zocht Deze advocaten zijn allen uitgesloten van de verdediging in het proces. EEG niet klaar voor akkoord met N.-Afrika LUXEMBURG (ANP) Marok ko, Tunesië en Algerije, de zo geheten Maghreb-landen, zullen nog even geduld moeten hebben voordat de Europese gemeen schap (die onlangs een handel sakkoord met Israël sloot) ge reed zal zijn, ook met deze Ara bische landen een akkoord te sluiten. Meteen na het begin van de vergadering van de landbouw ministers in Luxemburg, bleek gisteren dat de kaarten nog moeilijk liggen. Vooral Italië bleef zich verzetten tegen een onbeperkte invoer van Noorda- frikaanse zuidvruchten, groen ten, fruit en wijn. De Italiaanse minister van landbouw, Mareo- ra, deed een dramatisch beroep op zijn collega's om begrip voor het standpunt van zijn land op te brengen, en ging daarmee op een gegeven moment zo ver te zeggen, dat zijn collega's er re kening mee diende te houden, dat ze op dit moment wellicht de laatste democratische minis ter van landbouw van Italië in hun midden hadden, daarmee doelend op de recente verkie zingsuitslag. daarop de officiële cijferlijst te ondertekenen. Hij bleef daarbij,- ook toen hij daartoe, via de rector van het Veluws college, door de onderwijsinspectie was „gelast". „Een hond gelast je om iets te doen en dan nog in een vreemde taal", zei hij desge vraagd. Bovendien, aldus drs. Lenfe rink, werd de examenopgave ten onrechte betiteld als een „kostprijsvraagstuk". Het is vol gens hem een „kostenvraag stuk". En dat is niet hetzelfde, aldus de heer Lenferink. „Elk kostprijsvraagstuk is een kos- tenvraagstuk, maar niet elk kos- tenvraagstuk is een kostprijs vraagstuk. Een knikker is een bol, maar niet elke bol is een knikker", zo verduidelijkte hij. Hij meent het wetenschappelijk gelijk aan zijn kant te hebben en beroept zich op de expert op dit gebied, prof. dr. H. J. van der Schroeff („kosten en kost prijs"). De heer Lenferink hoopt nu, dat staatssecretaris Veerman bereid is van zijn kant te „gelasten" dat de gewraakte examencijfers ongedaan worden gemaakt Hij vindt het niet aangaan dat leer lingen de dupe worden van me ningsverschillen rond de inhoud van de verplichte examenstof, welke nog worden versterkt door meningsverschillen ten aanzien van de betekenis van tot die stof behorende begrip- Demonstranten op weg naar het Binnenhof. Het spandoek spreekt duidelijke taal. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een kleine zeshonderd studenten en middelbare scholieren hebben gisteravond in Den Haag een demonstratie gehouden tegen de zogenaamde studentenstop, die staatssecretaris Klein van Onderwijs heeft afgekondigd. De demonstranten trokken, aan de vooravond van de Eerste Kamerbehandeling over de studenten stop, vanaf het Malieveld naar het Binnenhof, via het ministerie van Onderwijs. Spreekkoren vroegen om meer geld voor het onderwijs en minder voor defensie. Op het Binnenhof voerden enkele mensen het woord, waar onder de Amsterdamse wethouder van Onderwijs R. van der Velde. Hij vond de houding van de regering ontoelaatbaar. Volgens de wethouder leek het Binnenhof meer op een casino dan op een parlement „De beperking van het aantal studie plaatsen komt voort uit het kapitalistische welvaartsver schijnsel. Er moet snel wat veranderen, anders hebben de scholieren van nü, morgen geen kansen meer", aldus wethou der Van der Velde. Ook de andere sprekers drongen aan óp een onmiddellijke stopzetting van de maatregel. „Laat de regering verheugd zijn dat zoveel jongeren willen studeren. Maar dan moet daar wel eens meer geld voor worden uitgetrokken", aldus een pamflet De demonstratie, die om half acht begon, verliep rustig. ABOP eist dat kamerlid insinuaties waar maakt DEN HAAG (ANP) Het tweede-kamerlid Th. Joe- kes (WD) heeft de integriteit van de leraar in het voortgezet onderwijs aangetast met een insinuatie. Kan hij zijn insinuatie niet waar maken, dan verwacht de algemene bond van onderwijzend personeel (ABOP) dat de heer Joekes de „duizenden leraren" zijn verontschuldigingen aanbiedt. Dit blijkt uit een brief, die de sectie mavo-havo-vwo van de ABOP aan het parlement en minister Van Kemenade van onderwijs en wetenschappen heeft gestuurd. Het kamerlid Joekes heeft de minister onder andere gevraagd: „Hoe denkt de minister te bewerk stelligen, dat de duizenden linkse en ultra-linkse leerkrachten in dit land hun f>ersoonlijke politieke voorkeur niet langer verweven in het onderwijs dat zij geven?". Illllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll EEG blijft in gebreke bij voedselhulp ROME De Wereldvoedselraad van de Verenigde Naties moet er naar streven ten minste tien miljoen ton graan per jaar voor voedselhulp beschikbaar te heb ben. Dat verklaarde de voorzit ter van het dagelijks bestuur, John Hannah, gisteren tijdens de eerste zitting van de raad. Om dat te bereiken moeten alle landen die voedselhulp kunnen geven meewerken. De EEG, die op het ogenblik 1,3 miljoen ton voor het program ma van de raad beschikbaar heeft, is het enige „donorland" dat zijn bijdrage nog niet heeft aangepast aan het doel dat de wereldvoedselconferentie heeft gesteld. Sinds vorig jaar is de crisis voor de voedselvoorzie ning van de wereld wel iets minder ernstig geworden, maar er is nog steeds alle reden tot bezorgdheid, zo zei Hannah. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll Waterstofbom Dr. Edward Teller, een van de ontwerpers van de waterstofbom, is gisteren met pensioen gegaan. Hij is 21 jaar als hoogleraar verbonden geweest aan de universiteit van California en was 15 jaar mede directeur van het Lawrence Li- vermore-laboratorium.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7