J&ictae (Soma/nt Vredeling heeft in '76 meer nodig 100 miljoen Nederland rijdt steeds veiliger Amin speelt kat en muis met Engeland Noodweer teistert Rotterdam Overleg in ministerraad Jestuur subfaculteit Ireigt met aftreden doden en 6 gewonden „BOM" VOOR AMERIKAANSE AMBASSADE OPGEBLAZEN Rijn weer vuiler 1 I Dinsdag 24 juni 1975, DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Gii Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,42 per mm. Telefoontjes f 3,8£ i 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Klachten bezorging: telefoon 22244 (1800 tot 1900 uur) Abonnementen per week 2,81: kwartaal f 36,32; jaar 141,35; losse r Godard „Twee of drie dingen die ik van haar weet", speelfilm van Jean- Luc Godard op Ned. II om 21.25 uur. All in the family om 20.21 Ned. I slot van Boy Dominic om 19.05 uur. Amerikaanse spiona- gefilm „Wie was Hauser" om 20.21 uur. Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Meest matige noordelijke wind. Max. temp. van 19 graden aan de kust tot omstreeks 25 graden in het binnenland. Morgen zon: 4.21-21.04. Maan: 21.55-6.20. Schev. hoogw.: 4.01-16.29. Laagw.: 12.01. (Van onze parlementaire redaktie) )EN HAAG Het kabinet zal komende vrijdag achten een oplossing te vinden voor de problemen rnd de Defensiebegroting voor 1976. Minister Vrede- ing (Defensie) maakte gisteren bekend dat er vol- be end jaar ongeveer 100 miljoen gulden extra zal noeten worden uitgegeven in verband met het hand haven van de huidige troepensterkte van de land macht. lederland heeft, zoals bekend, NAVO beloofd niet tot perso- eelsreduktie over te gaan zo- in het Oost-West-overleg iver wederzijdse troepenver- nindering geen resultaten zijn eboekt. Deze belofte heeft voor lit jaar een extra verhoging van Defensie-uitgaven van 47,5 miljoen gulden tot gevolg gehad. Het kabinet zal bekijken of de meerkosten voor volgend jaar kunnen worden genivelleerd door bezuinigingen op andere' posten binnen de defensiebegro ting. Een verhoging van de De fensie-uitgaven met 100 miljoen gulden zal vooral moeilijk zijn te verkopen aan de linkse rege ringspartijen. Met name de Pv dA en de PPR maakten dit jaar al grote bezwaren tegen de ex tra 47,5 miljoen. Minister Vredeling antwoordde gisteren op schriftelijke vragen van het PvdA-Tweede Kamerlid Dankert, dat de in „Keerpunt '72" beloofde Defensie-bezuini gingen van 1500 miljoen gulden in de periode 1973-1976 niet in, gevaar komen. Ook indien met de extra kosten voor dit en vol gend jaar als gevolg van hand having van de troepensterkte re kening zou worden gehouden, zou nog de Keerpunt-belofte kunnen worden nagekomen, al dus de bewindsman. EIDEN (ANP) Het bestuur van de subfaculteit Biologie van Rijksuniversiteit in Leiden treedt per 1 juli af als niet voordien maatregel ongedaan is gemaakt, waarmee het aantal student- ss is tenten zo drastisch wordt teruggebracht, dat daardoor de waliteit van het ondeirwjs in het gedrang komt. ijna de helft van de 700 leden tellende subfaculteit, onder wie egen hoogleraren, hebben een petitie ondertekend, waarin er bij et college van bestuur wordt aangedrongen op intrekking van e besnoeiingsmaatregel. De universiteitsraad heeft gisteren een otie aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat het college van estuur op korte termijn stappen dient te nemen tegen de „assisten- nroofals aangetoond kan worden, dat het onderwijs onder de wraakte maatregel lijdt. 5TSEVG IN NIEUWENDAM: STERDAM (ANP) Bij een botsing tussen twee personenau- (O's op een kruising in Nieuwendam zijn gisteravond en vrouw i een kind, dat bij haar op schoot zat, om het leven gekomen, 'j zaten naast de bestuurder op de voorbank zonder-velligheids- rdel. lovendien werden bij het ongeluk zes andere inzittenden gewond, ikelen ernstig. Zij werden naar verschillende ziekenhuizen ver- .gOerd. In een auto zaten zeven en in de andere drie personen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ongekend hevig onweer ge paard met enorme stortbuien heeft de Maasstad gisteravond geteisterd. Honderden kelders lie pen onder water, wegen raakten onbegaanbaar, toiletten stroomden over doordat een gemaal in Perais was uitgevallen. Op luchthaven Zestienhoven werd het KNMI gisteravond om zeven uur al 49 millimeter regen gemeten een zeldzame hoeveelheid. Door de re genval raakte de tunneltraverse onbruikbaar en moest de politie het verkeer vanmorgen omlei den. Ook Nijmegen ondervond ernstige hinder van het noodweer. Hier liepen straten onder en wer den bomen uit de grond gerukt. In de Haagse en Leidse agglomeratie viel de wateroverlast nogal mee. De Haagse brandweer rukte gister avond tussen half twaalf en vannacht half twee tien maal uit om bewoners te helpen bij onderge lopen kelders en verstopte afvoeren van dakgo ten. DEN HAAG (ANP) Het aantal ver keersslachtoffers (doden en gewonden) is in 1974 met 6,4 procent gedaald van 73.453 tot 68.758 ten opzichte van 1973. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) stelt dat in een definitief rapport over verkeersongevallen. Het aantal ver keersongevallen liep volgens het CBS Het aantal verkeersdoden daalde met 17,7 procent van 3.092 in 1973 tot 2.546 in 1974. De grootste daling trad op bij inzittenden van personenauto's, aldus het CBS. Daar waren 372 doden minder te betreuren. Bij bromfietsers was een da ling van 55, bij fietsers 49 en bij voetgan gers 80. Het aantal motorrijders, dat bij een verkeersongeluk omkwam, steeg van 90 in 1973 tot 103 in 1974. Het aantal ongevallen, waarbij alcohol in het spel was, steeg in 1974 met 5,2 pro cent ten opzichte van 1973: van 4.842 naar 5.094. Volgens het CBS komt die stijging geheel voor rekening van de eerste acht maanden van 1974. Na het invoeren van de 1 november-wet tegen het rijden onder invloed, deden zich in 1974 477 van derge lijke ongelukken voor. In 1973 was dat 789 over dezelfde periode: november-de- cember. In 15,2 procent van de ongeluk ken met dodelijke afloop in 1974 werd alcoholgebruik vastgesteld. In 1973 was dat 12,9 procent lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllM In afwachting van experts van de explosieven-opruimingsdienst werd de „bom" met strobalen afgeschermd. (Van één onzer verslaggevers) Den Haag Leden van de Explosieven Oprui mingsdienst uit Culemborg hebben vannacht het geheimzinnige voorwerp in het portiek van de Amerikaanse ambassade op het Lange Voorhout in Deu Haag opgeblazen. Gezien de kracht van de explosie nemen deskundigen aan dat in de tas een beauty-case geen bom heeft gezeten, zoals vier uur eerder door de Amerikaanse am bassade werd gemeld. Bij nader onderzoek bleken in de tas wèl een wekker, die niet tikte, enkele 1 draden en vier staafjes te zitten, die mogelijk explosieven moesten voorstellen. De Haagse poli tie spreekt van een .smakeloze grap". Omstreeks acht uur gisteravond werd het „ge heimzinnige voorwerp" ontdekt door personeelsle den van de ambassade. De tas lag op de grond van het portiek en er hingen enkele draden uit. Hoewel uit de tas geen tikkend geluid kwam, nam de Haagse politie geen enkel risico en alarmeerde de opruimingsdienst. Het Voorhout werd onmid dellijk afgezet met strobalen en dranghekken. Israëlische roos baart ons zorgen DEN HAAG De Isfaeli- sche export van grootbloe- mige rozen naar de EG kan wel eens een bedreiging gaan vormen voor de Ne derlandse bloemisterij. Volgens de heer J. Weg man, die dit gisteren mee deelde op de vergadering van de pas opgerichte ver eniging van bloemenveilin gen in Nederland, heeft de markt het toegenomen aan bod van importrozen (be halve uit Israël ook uit Co lumbia en Kenya) tot nu toe redelijk kunnen verwer ken. Een verder toenemen de groei zal echter onher roepelijk tot marktversto ring leiden, zo zei hij. als remedie pleitte hij voor het instellen van een m prijzenstelsel voor i anjers. 1AT et toen het zomer leek te wor- en de toiletten in Pernis. ROTTERDAM (ANP) De Rijn voerde het afgelopen jaar weer meer vuil ons land binnen. De hoeveelheid zout was groter dan ooit tevoren en ook de metalen waren sterker aanwezig dan in 1973. Dit alles ondanks het al jaren durende overleg, ministersconferenties, acties van milieugroepen en de miljoenen die aan de zuivering worden besteed. De internationale Rijncommissie die vandaag opnieuw bijeen kwam, in het Zwitserse Luzern zal opnieuw proberen tot een akkoord te komen. Lichtpunten in de problematiek van de vervuiling van de Rijn waren er het afgelopen jaar ook. Zo werd minder olie geloosd en kwamen stoffen als fenol, detergenten (wasmiddelen), ammoniak, fosfaat en aromaten (smaakstoffen) in geringere concentraties voor dan in '73. 7 ADVERTENTIEJ DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Executie Hills weer uitgesteld (Van onze correspondent Roger Simons) Linden Het ziet er niet naar uit, dat James Callaghan de britse minister van buitenland se zaken, zich zal laten dwin gen door president Idi Amin, die wenst dat hij naar Oeganda komt om er te onderhandelen over het lot van Denis Hills (61). Amin heeft de executie van de engelse lector opnieuw uitge steld ditmaal voor tien da gen, te rekenen vanaf vandaag. Als minister Callaghan zich voor het verstrijken van die tijd niet naar Oeganda haast, wordt Denis Hills, de Engelsman die in een nog niet gepubliceerd boek geschreven heeft, dat pre sident Idi Amin een dorpstiran is, toch doodgeschoten. Minister Callaghan nam afgelo pen week al het standpunt in, dat hij niet naar Oeganda zou gaan onder dwang. In dat op zicht is er nog niets veranderd. Amin speelt met de machteloze Engelsen als de kat met een halfdode muis. Zijn radio heeft in het Engels omgeroepen, dat generaal Blair, de gezant van koningin Elizabeth, dronken dreigementen gedaan zou heb ben over een Britse ipvasie, als President Idi Amin van Oeganda in gesprek met koningin Elizabeths speciale afgezant generaal Blair. Blair werd naar Oeganda gezonden om de execittie van de Brit Denis Hills te voorkomen. Volgens radio Oeganda zou Blair Amin in een dronken bui met een invasie bedreigd hebben. Amin geen gebruik maakte van zijn recht van gratie ten aan zien van Denis Hills. Bovendien zei de radio, dat Blair onbe leefd en ondiplomatiek was ge weest. In een arabische uitzen ding van radio Oeganda werd niettemin gewezen op „de grote liefde, die president Amin koes tert voor zijn gewezen bevel- Op het ministerie van defensie in Londen wordt de zinspeling op een militaire invasie van Groot- Brittannië in Oeganda „je rein ste onzin" genoemd. In het na burige Kenia bevinden zich slechts drie Britse soldaten. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. woonplaats stuur als dank voor de moeite een mini-lettertang tape

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1