ddy Merckx werd organisatie londer strij d in schoot geworpen Merckx en De Vlaeminck hadden angst voor mij Eddy Merckx en zijn gevaarlijkste opponenten WINNAAR GIRO NIET IN TOUR Plaatsing cols in etappe-schema maakt iets kortere Tour veel zwaarder 11 /OUR DE FRANCE 1975 ZONDER UITGESPROKEN FAVORIET Sport wereld BERT PRONK BRAK DOOR IN BERGEN 99 DINSDAG 24 JUNI 1975 LEID SE COURANT FACT A 13 CHARLEROI Zeven van de tien renners, die Merckx als zijn gevaar lijkste concurrenten uit rijn professionele loop baan beschouwt, zullen tot zijn tegenstanders behoren in de 62ste Ronde van Frankrijk. Merckx' lijst van tien met hun kwaliteiten zoals Merckx ze ziet, ziet er als volgt uit: 1. Felice Gimondi (op ieder terrein een concurrent wegens zijn regelmatigheid). 2. Roger de Vlaeminck (kan alles wanneer hij in conditie is, uitzonderlijk snelle sprin ter). 3. Walter Godefroot („een clas sicus", vergelijkbaar met De Vlaeminck, misschien minder veelzijdig). 4. Luis Ocana: (kan geweldige c prestaties verrichten, maar is 4 aan de andere kant onder be paalde omstandigheden zwak). 5. Jose Manuel Fuente (mijn moeilijkste tegenstander in de bergen, specialist in ritten met meer dan één berg). 6. Raymond Poulidor (oude meester, die in meerdaagse wedstrijden altijd gevaarlijk is). i Joop Zoetemelk staat ook op het lijstje van Merokx. waarin toch al aanvallend wordt gereden, is bovendien de laatste tijd enorm vooruit gegaan.) 8. Frans Verbeeck (vurig, moe dig, wilskrachtig met een ge weldig koersinzicht). 9. Roger Pingeon (volstrekt on berekenbaar). 10. Ole Ritter (buitengewone klasse). MILAAN De Italiaanse wielrenner Fausto Ber- toglio, dit jaar winaar van de Ronde van Italië, kampt met bronchitis en moet verstek laten gaan in de Tour de France. Zondag was Bertoglio al niet gestart voor het nationale kam pioenschap op de weg. Van sommige kanten is gesuggereerd dat Bertoglio zou simuleren om aan de Tour te ontkomen. De coureur wijst dit echter met klem van de hand. Ik weet wel wat hier en daar wordt beweerd," aldus Bertoglio, „maar ik ben werkelijk ziek. Ik heb moeite met mijn ademhaling en dat heeft me in de laatste wedstrijden al parten gespeeld. „Als winnaar van de Giro heb ik een naam te verliezen. Ik ben zeker niet in staat een harde koers als de Tour te rijden, hoezeer me dat ook spijt" CHARLEROI. Voor Eddy Merckx werd nog niet eens aan een driewieler gedacht toen Amerika's meest bewonderde sportjournalist Paul Gallico schreef: „Wij schep pen de helden omdat wij die nodig hebben." Eddy Merckx bleef voor Paul Gallico een nauwelijks be- De beste wielrenner aller tijden kende, die een voor hem vreemde heeft de absolute top bereikt en tak van sport beoefende. Hij werd die positie nog altijd niet verlaten de man die het sportjournalistieke dank zij de unieke combinatie van afscheid van de Amerikaan logen- kracht en verstand, conditie en strafte. Niemand heeft Eddy inzicht, talent en ijver, regelmaat Merckx gemaakt dan alleen hijzelf, en plichtsbesef. Deze Merckx, een dertiger, tien jaar professional, heeft alles ge wonnen van zesdaagse tot berg beklimmen, van kinderachtige criteria tot de zwaarste etappe wedstrijden. Hij heeft de langste erelijst, bezit het meest begeer de record, het werelduurrecord. Hij won van 1969 tot 1974 vijf keer de Ronde van Frankrijk, waarin hij ook vijf keer startte. De reeks van Merckx werd in 1973 door Ocana onderbroken wegens zijn absentie. Jacques Anquetil won ook vier keer ach ter elkaar, ook vijf keer in to taal (tussen 1957 en 1964). In de komende weken, tussen Charle roi en Parijs, zal Merckx probe ren zijn zesde Tour te winnen, om ook die topprestatie met nie mand meer te moeten delen. De Ronde van Frankrijk ont brak aanvankelijk in het sche ma van Merckx. Niet omdat hij die zesde overwinning niet be geerde maar omdat sponsor Molteni grotere belangen in Ita lië heeft en Merckx liever niet én Giro én Touj: wilde rijden. In mei echter kreeg Merckx an gina met hoge koorts. Lichame lijk was hij voor het begin van de Giro genezen maar hij miste elke conditie en liet de Ronde van Italië van zijn programma schrappen. Een twijfelachtige Tour de France werd definitief en de organisatoren Jacques Godet en Felix Lévitan konden zich in de handen wrijven. Na een aantal jaren met weinig in drukwekkende deelnemersvel den hadden zij naast vrijwel de volledige top van deze generatie ook nog Merckx zonder strijd, in de schoot geworpen gekre gen. De ploegen van 1975 tonen beter dan die van het vorige jaar. De Franse nationale gevoelens kun nen in deze Ronde worden ge dragen door Poulidor, Thevenet, Danguillaume, Ovion, Delisle, Laurent en Romero. In de twee Spaanse ploegen rijden Tama- nes, Fuente en Galdos. Uit Bel gië komen Merckx en kampioen Teirlinck, Polentier, Godefroot, Van Springel van Van Impe. Voorts Zoetemelk in de GAN- ploeg en Kuiper in die van Tri sol, renners als Gimondi, Baat- taglin, Moser, een hoeveelheid kwalitiet die een etappewed strijd in geen jaren heeft gezien. En geen echte favoriet. Ook Merckx (nog) niet TERUG Merckx is niet op het niveau van vorige jaren. Zijn nederlaag tegen Zoetemelk in het begin van dit seizoen in Parijs - Nice toonde opnieuw aan dat hij klimmend wat van zijn scherpte, heeft verloren. Zijn ziekte wierp hem conditioneel ver terug. Een sportman met minder allures zou berust hebben in het onver- Eddy Merckx, toch op jacht naar een „eenzaam record" zijn zesde Tour winnen. mijdelijke en een nederlaag hebben aanvaard omdat de ver ontschuldiging voor de hand lag. Een wereldkampioen als Merckx doet dat niet Merckx kwam terug in de Dauphine-Li- béré en hervond zich als tiende in het einkklassement achter de negen renners, die hij ook in deze Tour zal ontmoeten. Merckx vroeg zelf of hij kon starten in de Ronde van Zwit serland. Hij nam genoegen met een fractie van het startgeld, dat hij een jaar eerder beurde, om dat hij wist nog niet de ware Merckx te zijn. ,Jk heb Zwitser land gekozen om verder te her stellen. Na mijn ziekte en de koorts, had ik in het begin van de Dauphiné het gevoel dat ik niet vooruitkwam. Ik had totaal geen ritme, de laatste weken ben ik van dag tot dag beter gaan rijden en gelukkig komen de moeilijkheden van de Tour niet in de eerste ritten." CHARLEROI De 62e Ronde van Frankrijk, die donderdag in Charleroi begint, heeft als belangrijk ste overeenkomst met de vorige Tour de ruim 4000 kilometer die moeten worden afgelegd (4090 in 1974, 4005 in dit jaar). Het verschil zit ook eigenlijk niet in de hellingen en passen die de renners dit jaar over moeten, wel in de plaatsing van die hindernis sen. Tussen Brest en Parijs waren er twee aankomsten (Saint Lary en Tourmalet) op een bergtop, dit jaar tussen Charleroi en Parijs eindigden vijf ritten hoog: Saint Lary, Super-Lioran, Puy-de-Do- me, Pra-Loup en Morzine-Avo- riaz. Het aantal individuele tij dritten is van drie op vier ge bracht, het aantal kilometers echter dat alle renners in een zaamheid moeten afleggen, steeg van 57 tot 100. Volledig nieuw is ook dat de tijdrit uit het slotweekeinde van de Ronde is verdwenen. Het ver keer in de buurt van Parijs laat een dergelijke krachtmeting niet meer toe. Een rit naar Parijs eigenlijk ook niet. Daarom eind igt de ronde met een criterium, 163,5 kilometer in het hart van de hoofdstad, op de Champs Elysées. Het etappeschema voor de 62e Ronde van Frankrijk ziet er als volgt uit: TOUR DE FRANCE 26/6: voorspel, individuele tijdrit te Charleroi, 6,3 km. 27/6: le etappe: Charleroi—Mo lenbeek 94 km. MolenbeekRoubaix 108,5 km. 28/6: 2e RoubaixAmiens 121,5 km. 29/6: 3e Amiens—'Versailles 176 30/6: 4e VersaillesLe Mans 223 1/7: 5e Sable-sur-SartheMer lin Plage 222,5 km. 2/7: 6e St Hilaire de Riez Merlin Plage (tijdrit) 16 km. 3/7: 7e St Gilles-Croix-de- VieAngoulême 235,5 km. 4/7: 8e Angoulême—Bordeaux 134 km 5/7: 9e Langon—Fleurance 131 km FleuranceAuch (tijdrit) 37 km 6/7: RUSTDAG 7/7: 10e Auch—Pau 8/7: 11e Pau—Saint Lary-Sou- lan (1680 m.) 160 km. 9/7: 12e TarbesAlbi 10/7: 13e Albi—Super-Lioran (1236 m) 260 km 11/7: 14e AurillacPuy-de-Do- me (1415 m) 173,5 km 12/7: RUSTDAG 13/7: 15e Nice-Pra-Loup (1630 m) 217,5 km 14/7: 16e Pra-Loup-Barcelonnet- teSerre Chevallier 107 km 15/7: 17é ValloireMorzine-Avo- riaz (1800 m) 225 km 16/7: 18e MorzineChatel (tij drit) 40 km. 17/7: 19e Thonon-Les Bains Chalon-sur-Saóne 229 km 18/7: 20e Pouilly-en-Auxois Melun 256 km. 19/7: 21e MelunSenlis 20/7: 22e Parijs (criterium Champs Elysées), 163,5 km In het traject van de Ronde zijn cols van de eerste catego- rie opgenomen, zeven van de tweede en acht van de derde categorie. Bovendien zitten nog zeventien hellingen van de vier de categorie in het parkoers. Dat echter zijn .heuveltjes" die meer glorie aan het te passeren dorpje verlenen dan aan de klimmers uit de karavaan. eerste etappe: Muur van Ge- raardsbergen (3e cat.). 10e: Col du Soulor (le, 1445 m); Cöte d'Esquillot (3e, 325 m.). 11e: Col du Tourmalet (le, 2113 m.); Col d'Aspin (2e, 1480 m.); Saint Lary-Soulan, aankomst (le, 1680 m.). 13e: Cóte de Salques (3e, 950 km.); Col du Plomb du Can tal (2e, 1383 m); Super-Lioran, aan komst (3e, 1236 m.). 14e: Puy Mary (3e, 1589 m); Puy-de-Dó me, aankomst (le, 1415 m). 15e: La Colmiane (3e, 1500 m.); La Couillole (2e, 1678 m); Col des Champs (le, 2191 m); Col d'Alios (le, 2250 m.); Pra-Loup, aankomst (2e, 1630 m). 16e: Col de Vars (2e, 2109 m.); Col d'Isoard (le, 2361 m); 17e: Col du Télégraphe (souve nir Henri De granges, 1670 m); Col de la Madeleine (le, 1993 m); Col des Aravis (3e, 1489 m); Col de la Colombière (2e, 1618 m); Morzine-Avoriaz, aankomst (le, 1800 m.) 19e: Col de la Faucille (2e, 1320 m); Col de Mijoux (3e, 1182 m). DAGNAES Hui co Scharn liep gisteren in het Deense Dagnaes een 1500 meter in 3.43 - en werd daarmee tweede achter de Deen Tom Hansen in 3.41.7. Bram Wassenaar werd vierde (3.47.6). LAUSANNE Bij de wereld kampioenschappen wielren nen voor de jeugd in Lausan ne leden de Nederlandse sprinters Pieters en Schoen gisteren in de eerste ronde een nederlaag tegen resp. Weller (Jamaica) en Alexejev (Rusl.). Pieters versloeg in de herkan sing de Deen Andersen maar Schoen verloor wederom, van de Zwitser Baeni. KIEL Een afflauwenden wind was er oorzaak van dat in de Kieler Woche alleen in de niet-Olympische nummers werd gevaren. In de Soling- klasse werd Wennerström (Zweden) winnaar; in de Dra- kenklasse won Oldendorff (Wdld) en werden Frech en Bakker resp. vijfde en zestien de. Winnende Bert Pronk in de Ronde van Zwitserland. „Ik heb daar echt goed gereden maar zegt het de mensen hier wat?" DEN HAAG. Een dag nadat hij als tweede is geëindigd in het Nederlands kampioenschap wielrennen voor profs lijkt Bert Pronk die fraaie prestatie al weer vergeten. Wil hij er ook liever niet meer aan herinnerd worden, want dan realiseert Bert Pronk zich heel sterk dat niet Hennie Kuiper maar hij op het bovenste treetje van het schavot had moeten staan. „Als er één was geweest die het ver diende om te winnen dan was ik het wel" stelt hij zonder om wegen. „Kuiper heeft in de koers maar vrij weinig werk verzet, ik ben vrijwel constant in de slag geweest. Als ik mijn sprint iets eerder had aangezet, had ik er misschien nog wel bij kunnen komen, nu mis je net de boot." Een feit dat Bert Pronk erg aan het hart gaat: „Als ik eerste was geworden had ik een flinke sprong kunnen maken naar het grote geld, had je in het buitenland veel contracten kunnen afsluiten voor het rijden van criteriums. Dat gaat nu alle maal niet door, alleen die eerste plaats telt." En toch is die tweede plaats een prestatie van de eerste orde. Bleef Bert Pronk daarmee niet gevestigde namen als Leo Duyndam en Joop Zoetemelk voor. „Ja dat wel, maar ik wil alleen maar het beste. Dat zit toch in ieder mens. Je wil steeds hoger en beter. Ik heb me ook voorgenomen om een hele grote te worden." En om dat te bereiken heeft Bert Pronk zijn leven in dienst gesteld van het wiel rennen. Nog maar in zijn eerste seizoen als prof is hij toch al blij de belangrijke stap uit de rijen der amateurs genomen te hebben. „Ik rijd goed, er is een behoor lijke cent te verdienen. En ja, je weet dat je daar een hoop dingen voor over moet hebben. Maar als je dat niet kunt moet je ook geen professional worden. Een ander gaat met zijn pakje brood naar strijden bijna geen tijd voor jezelf maar het is wel de manier van leven die mij aantrekt. Je ziet wat van de wereld, je bent met een gezellige groep mensen, de verdiensten zijn goed en je krijgt een boel publiciteit" Waarbij Bert Pronk direct aantekent dat dat laatste echter alleen in het buitenland opgaat „Wie kent hier in Nederland nu de naam Bert Pronk. Ik ben altijd mis kend geweest. Ook al leverde ik tal van goede prestaties, er was nooit iemand die vroeg hoe het met mij ging. Neem de ronde van Zwitserland, daar heb ik toch echt goed gereden. Maar zegt dat de mensen hier wat? Niets toch. Als ik in Brabant had gewoond, was het dorp misschien nog voor me uitgelopen. Hier laat het de mensen allemaal koud. Heel de wielersport zit in Nederland toch nog in het verdomhoekje. Is er zoals zondag een belangrijk wielerevenement, zet je 's avonds de tv aan en hoor je ze alleen maar foute namen uit de kopgroep noe men. Neen, dan België. Daar zien ze bij wijze van spreken al op een kilometer afstand wie wie is. Daar weet men je prestaties ook op zijn juiste waarde te schatten." Waarmee Bert Pronk voornamelijk doelt op alle lof die hem ten deel viel na en tijdens zijn verrichtingeji in de Ronde van Oostenrijk en de Roi de van Zwitser land. Daar bleek ook vc-*r de buitenwe reld dat de Scheveningeit/een echte klim mer was. „De insiders wisten dat al lang. Het was in de Ronde van Oostenrijk. Ik had nog nooit van mijn leven een berg gezien maar ik wandelde zo naar boven; dat was in Zwitserland ook zo. Jongens als Merckx en De Vlaeminck waren doodsbang voor me. Zij moesten op hun kracht naar boven, ik kon het op mijn souplesse. En omdat je goed rijdt, accep teren ze je ook als collega. Merckx praat' gewoon met m^." NAAR ZIJN ZIN Dit soort dingen heeft ertoe bijgedragen dat Bert Pronk het als prof best naar zijn zin heeft. „Je moet er wel een hoop voor laten staan. Ik rook niet, drink geen alcohol op een hoogst enkel biertje na, en verder moet je natuurlijk bijtijds naar bed. Je bent aan jezelf en aan je ploegge noten verplicht om goed voor je lichaam te zorgen. Immers, elke dag rijd je dit lijf helemaal leeg; je moet toch weer binnen een gering aantal uren fit zijn om weer op die fiets te stappen. Als je niet gezond leeft en geen optimale verzorging geniet is het al snel met je gebeurd. Het is nu al een meer dan slopend bestaan." Er direct achteraan zeggend dat. hij zich niet beklaagd maar een zeer bewuste keuze deed .toen hij zijn handtekening onder een contract zette bij TI Ralleigh. „Zoals de zaken er nu voorstaan denk ik tot mijn drie-vierendertigste door te gaan. Op voorwaarde natuurlijk dat ik goed blijf rijden. Nu is het nog zo dat ik wik jaar beter ga en dat ik het vol kan houden. Peter post zegt altijd dat we* vierentwintig uur per dag met ons vak bezig'moeten zijn. Ik geloof dat ik dat kan; en er zijn er niet veel in Nederland die dat ook kunnen zeggen." PAULHOVTUS. 1153

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13