DRAMA IN NACHT VAN 24-UURS-RACE VAN OSS James Hunt trapte niet in oorlogsspel van Niki Lauda Jan Tuschenbroek verongelukte bijna in race SPANNENDER GRAND PRIX DAN OOIT Vastloper fataal voor Hans Hutten WÊÊHBÊA Uitslag (Van onze sportredactie) OSS Geen vreugde aan de finish van de 24-uur race in Oss, die het afgelopen week einde werd verreden. Gelaten namen de win naars, de plaatselijke favoriet Tonny van Schijndel en de Duitser Willie Krebs de felicita ties in ontvangst. De dood, die in de gemoto riseerde sporten overal en altijd op de loer ligt, had weer toegeslagen. het wedstrijdsecretariaat bin nengekomen. Hans Hutten, een van de toprijders van de Nederlandse Motorsport Bond, op dat moment aan de leiding van de wedstrijd, was dodelijk verongelukt. Een mechanisch defect was de aanleiding tot het drama dat aan de achterzijde van het parcours was gebeurd. De Muyen-König van Hutten, die met'zijn ex-equipier Wolfgang Dworaceck het veld vanaf de start aanvoerde en op weg leek naar een zekere overwin ning in deze race, had een vastloper gekregen. Hutten was tegen de weg gesmakt en door twee achterop komende rijders, de Belg Exelmans en de Engelsman Cook, overre- 'Be race ging door en Ton ny van Schijndel werd de winnaar. Hij was niet ge lukkig met zijn zege en moest door zijn moeder getroost worden. Tonny van Schijndel had een van zijn beste vrienden verlo ren. den. De ongelukkige motorpi loot overleed ter plaatsen. Doktershulp mocht niet meer baten. Onmiddellijk werd de race stopgezet. Twee uur debatteerden be stuursleden van de N.M.B., le den van het organisatiecomité en autoriteiten uit Oss over de vraag wat te doem door gaan of afgelasten. Na veel innerlijke strijd nam voorzit ter Van Bokhoven van de NMB de bijzonder moeilijke beslissing om door te gaan. Van Bokhove motiveerde zijn besluit met de stelling, dat het ongevel niet te wijten was aan omstandigheden op het circuit maar aan een mechanisch de fect met helaas verstrekkende gevolgen. Van Schijndel en Krebs na men de leiding over en hadden op dat moment een voor sprong van achtendertig ron den. Piet Damen en Henk van Wanrooy lagen op de tweede plaats."~Om vier uur gistermid dag werd in mineurstemming de wedstrijd af gevlagd. De verongelukte motorcoureur Hans Hutten Oostenrijkse motorcoureur overleden JICIN De Oostenrijkse mo torcoureur Werner Schenk is gisteren in het ziekenhuis van Jicin overleden aan de ver wondingen, die hij daags te voren bij een valpartij had opgelopen. Schenk| kwam za terdag tijdens de training van de Grote Prijs van Noord-Bo- hemen met zijn 750 cc machi ne ten val. VESSEM Motorcoureur Jan Tu schenbroek is tijdens de vierde kampioensraces van de KNMV in Vêssem bijna om het leven geko men. Hij verloor in de race in de 500 cc klasse de macht over zijn machine, vloog uit de bocht en kwam in een sloot langs het stra- tencircuit terecht. Hij liep daarbij zowel in boven- als onderkaak een gecompliceerde breuk op. Dat had tot gevolg dat hij veel bloed ver loor en door de opeenhoping van bloed in zijn keel dreigde te stik ken. Er moest een plastic pijp in de luchtpijp worden aangebracht om dat te voorkomen. Op weg naar het ziekenhuis viel zijn hart slag weg. Drie injecties brachten hem buiten levensgevaar. Het was het tweede ongeluk in Vessem. Jan Bruins, die de eerste twee ronden van de 50 cc aan kop had gelegen, vloog in de derde ronde als gevolg van een stuurfout uit de bocht en brak het rechteronderbeen. Hij Wil Hartog, de grasdroger uit Ab- bekerk, heeft zowel de 250 cc-klas- se als de 500 cc-klasse gewonnen. In de strijd bij de halve liters heeft hij het bijzonder moeilijk gehad. Voortdurend werd hij op zijn Ya maha bedreigd door Boet van Dui men en Dick Alblas, de leidende figuren in de strijd om de Neder landse titel. Maar ondanks die aan houdende concurrentie heeft Har tog de leiding niet een keer uit handen behoeven te geven. Dick Alblas moest zijn inspanningen be kopen. In het spannende gevecht om de derde plaats werd hij voor bij gestreefd door Piet van de Wal, die daardoor Van Duimen aan de leiding hielp in het nationale kam pioenschap. Een positie, die tevo ren nog werd ingenomen door Al blas. De 350 cc-klasse stond in het teken van het duel Boet van Dulmen-Piet van de Wal. De snelle Yamaha van het idool uit. Ammerzoden had meer inhoud van dezelfde fabrieks- machine van Van de Wal. Henk van Kessel won de 125 cc-klasse „op een wiel", maar in de 50 cc- klasse, waarin hij wereldkampioen is, moest hij de zege laten aan Theo van Geffen. In het Belgische Hove nabij Ant werpen is het de zeven equipe's tellende Nederlandse afvaardiging niet gelukt een behoorlijke presta tie te leveren. Alleen Fons van Heugten met de vierde plaats in de eerste manche en broer Ton met een tweede in de laatste manche .konden wat puntjes wegslepen. Winnaar werd de Oostenrijkse equipe Bruno Schneider/Werner Fink die met twee overwinningen ook oprukte van de vierde naar de tweede plaats in de voorlopige rangschikking. ZAND VOORT Het drama van de regen heeft de Grand Prix van Zand- voort spannender dan ooit eerder doen verlopen. Monteurs die twee uur voor de start van dit Nederland se autosportevenement van het jaar totaal werden verrast door een fikse regenbui, bedachten zich nauwelijks. Weerstand met het wegdek, heette het in de pits, was vereist; de wagens moesten in een vloek en een zucht met profielbanden worden uitgerust. Dat incident verstoorde de concentratie, dat wel, maar meer niet. Niemand had er verder waarschijnlijk dan ook nog een woord aan besteed wanneer het toeval niet nog frappanter had toegeslagen. De formule-één-coureurs re den al met ontstoken parapluies boven hun bolides om de stuurinrichting tegen onge wenste nattigheid te beschermen laconiek naar de startposities, toen de zon doorbrak. Toen al moet Hunt het besef hebben gehad nu of nooit zijn kans te moeten grijpen. Want de Oostenrijker Niki Lauda winnaar van de grote prijzen in Monaco, België en Zweden en onbetwist leider in het we reldklassement voor coureurs aarzelde. Zoveel risico's ne men was hem te gortig. De Brit, die vanaf dat ogenblik door Lord Hesketh persoonlijk werd gecoacht, raasde maar door en stuurde zijn bolide vooral in het bochtenwerk snel van zijn 'tragere' concurrenten weg. Somber Tja, en toen Lauda tien ron den later toch ook om gladde banden aan de monteurs in de pits vroeg, bedroeg het ver schil bijna vijf minuten. Hoe wel de tijdsduur van het oponthoud het absolute mini mum hiervoor benaderde (28 seconden) begon het er som ber voor hem uit te zien. Maar de populaire Oostenrij ker, die in Zandvoort zelfs 35 van zijn felste bewonderaars uit Wenen bij zich had, demon streerde zijn absolute topklas se nog meer dan in de drie voorafgaande Grand Prix. Te ruggezakt tot een derde positie zette Lauda een ongelooflijk knappe achtervolging in. De sterkste Ferraricoureur van het seizoen wilde genoegdoe ning voor zijn eigen laksheid. Het sterkst kwamen de we- De Nederlandse wisselvalligheid in het weer presenteerde zich weer eens. James Hunt, de vierde vertrekker 'van de rij', keek naaronbe- wolkte hemel en gokte verschrikkelijk. Met een veelbetekenend seintje naar de pits liet hij alles alvast in gereedheid brengen om bij e en van ,de eerste doorkomsten zijn mooiweerbanden te laten aanbrengen. Wie als leek altijd heeft beweerd dat het ver schil in banden geen belangrijke beslissingen kan forceren keek op de Grand Prix van gisteren zijn ogen uit. Het was een vreselijk groot gat dat de zelden vooraan eindigende Britdirect sloeg. Dat er risico's aan verbonden waren nam hij op de koop toe. Zijn schatrijke baas, Lord Hesketh, die 's morgens in Zand voort arriveerde met zijn privéhelicopter hield immers wel van stuntwerk. Het liep alle maal nog beter dan hij in de verste verte had gehoopt. Want door dit snelle optreden raakte de concurrentie de kluts kwijt. Wat was wijs heid? Soms ook de gok wagen? Piekerwerk bracht geen uitkomst: de twijfel kreeg het voordeel van de tijd. ZANDVOORT De uitslag van de Grote Prijs van Neder land is: 1. James Hunt (Eng) met Hes keth 308, 75 ronden (316.95 km) in 1 uur 46 minuten 57.40 seconden (gem. 177.81 km/u), 2. Niki Lauda (Oos) met Ferra ri 312 T, 1.46.58.46, 3. Clay Regazzoni (Zwi) met Ferrari 312 T, 1.47.52.6, 4. Carlos Reu- temann (Arg) met Brabham BT, op 1 ronde, 5. Carlos Pace (Bra) met Brabham BT 44, op 1 ronde, 6. Tom Pryce (Eng) met Uop Shadow DN 5, op 1 ronde, 7. Tony Brise (Eng) met Embassy Hill GH, op 1 ronde, 8. Mark Donohue (VS) met Penske, op 1 ronde, 9. Patrick Depailler (Fra) met Tyrell Ford O 77, op 2 ronden, 10. Gijs van Lennep (Ned) met Ensign, op 4 ronden, 11. Wil son Fittipaldi (Bra) met Coper- sucar, op 4 ronden, 12. Ian Scheckter (Zaf) met Williams FW, op 5 ronden, 13. Alan Jone (Aus) met Embassy Hill GH, op 5 ronden, 14. Leila Lombardi (Ita) met Marsh 751, op 5 ronden, 15. Ronnie Peter son (Zwe) met Lotus 72, op 6 ronden, 16. Jody Scheckter (Zaf) met Tyrell Ford O 77, op 8 ronden, 17. Jacques Laffite (Fra) met Williams FW, op 10 ronden, 18. Jochen Mass (Wdl) met Texaco M 23, op 14 ron den. Snelste ronde: Lauda 1.21.54 (gem. 186.54 km/u). Met een duidelijk blij gebaar steekt topcoureur James Hunt zijn arm omhoog als winnaar van de Grand Prix Zandvoort. raakgevoelens tot zijn recht in de rondetijd (1.21.82 is 185.94 km), die hij laconiek neerzette in het boeiende gevecht om de tweede plaats. Jean-Pierre Ja- rier, de Fransman, was aan vankelijk even slim als Hunt geweest en passeerde daarom, ook bij verrassing, alle rivalen op één na. Maar zijn dapper initiatief schonk hem later weinig vreugde. Want een 'ra zende' Lauda maakte hem het 'leven zuur en joeg hem de stuipen op het lijf in het bocht- werk. De Oostenrijker leek zich desnoods alle risico's te willen permitteren. Nog zou Jarier de strijd niet bijvoor baat hebben opgegeven, wan neer de tik in de Tarzanbocht was uitgebleven. Lauda raakte hem, per ongeluk, zacht aan en dat was genoeg om schade aan te richten. De wpgen van de Fransman zwabberde m'et een gebroken 'vleugel' de baan Een fragment uit een der laatste ronden. Lauda (12) achtervolgt leider Hunt maar hij dringt niet aan. uit Zonder letsel voor de cou reur overigens. Beslissend Voor Niki Lauda resteerde het beslissende gevecht. Hunt lag nog drie seconden in de veertigste ronde voor maar dat behoefde geen overkome lijk probleem te zijn. Wat Lauda aantoonde door, kort voor de finish toch naar hem toe te kruipen. Het verschil werd vrijwel nihil en het lag in de verwachting, dat er een keiharde aanval op Hunts positie ondernomen zou worden. Maar vanuit de pits kwam een mysterieus seintje: wachten. Achter Lauda von den nl. ook interessante ont wikkelingen plaats. Wereld kampioen Emerson Fittipaldi had bij 'bos uit' al vroeg in de race zijn motor opgeblazen en Carlos Reutemann van Brab ham, die achter Lauda tweede staat in het WK voor coureurs, deed even later hetzelfde. Lau da zat door deze even onver wachte ontwikkeling op rozen en reed met dat besef de wed strijd uit. Toch probeerde hij nog wel wat. Heel laat remde de toprijder van Ferrari, voor- al in de Tarzanbocht, af om met dit psychologische oor Niki Lauda en Clay Regazzoni kijken naar winnaar James Hunt omhoog. logsspelletje Hunt aap het schrikken te brengen. Maar Hunt trapte hier niet in en Lauda drong niet verder meer aan. Ook met deze tweede plaats behaalde hij voldoende winst aan punten in het klas sement om het wereld kam pioenschap, waar dit seizoen wat hem betreft, eigenlijk alles :om draait. jGijs van Lennep zorgde giste- 'ren voor weinig opschudding. :Hij vertrok vanuit'eenentwin tigste startpositie en stuurde, zoals verwacht, met grote re gelmaat zijn oude Ensigh over de baan. Door erg veel mate- riaalpech van andere coureurs klom Van Lennep op tot de tiende positie in de eindstand. .Dat was precies wat sponsor Hoogenboom van hem ver wachtte. Meer ook niet. Hans de Bruyn. Foto's Milan Konvalinka

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9