Premie voor afbraak tuinbouwkassen van' onrendabele bedrijven Boer blijft liever nog even zitten waar hij zit Europees landbouwbeleid voor agrariërs nog geen succes RECORD OMZET BLOEMEN GROETEN GROENTEPRIJZEN IN DALENDE LIJN DRUKKE PERIODE IN BOLLENSTREEK Rundveestapel kleiner dan in '74 WEER VAN INVLOED OP BLOEMENPRIJS «MAANDAG 23 JUNI 1975 AMSTERDAM De 1600 bij Fleurop-Interflora aan gesloten Nederlandse bloe misten hebben in 1974 met 880.000 orders voor binnen landse bloemengroeten een nieuw record gevestigd. De stijging wordt toege schreven aan de volledige garantie, die sinds vorig jaar in ons land op de uit voering van Fleurop-orders wordt gegeven. De internationale uitwisse ling van bloemengroeten liep iets terug. De bloemis ten kregen 45.000 opdrach ten uit het buitenland of 1100 minder dan in het voorafgaéuide jaar. Per 1000 inwoners boekte Fleu- rop-Nederland vorig jaar 69,8 orders, waarmee de or ganisatie voor het eerst in haar ruim vijftig jaar be staan de tweede plaats op de internationale ranglijst bereikte. Zweden staat met 240,7 bloemengroeten per 1000 inwoners aan de top. Lagen de prijzen de vorige week voor veel gewassen aanzienlijk hoger dan vorig jaar, er is inmiddels vrij veel veranderd. De tijdens het mooie weer gevallen regen is. voor de ontwikkeling van veel vollegronds- groeriten gunstig geweest. Tomaten De prijzen van de tomaten zijn een onver wacht lange tijd hoog geweest, de lang verwachte prijsdaling is waarheid gewor den. De A-sortering heeft gemiddeld 5 gul den per 6 kg. prijs moeten geven. De gemid delde prijs voor deze sortering ligt rond de 7,50 per 6 kg. Deze daling is veroorzaakt door de toename van de aanvoer nl. van 12.000 ton naar 16.865 ton. Daarnaast wordt concurrentie ondervonden van vooral Roemenië en Bulgarije. Op de Engelse markt is liet vooral het eiland Guernsey, dat de Hollandse tomaten beconcurreert. In Frankrijk is voor ons land Marokko de grootste concurrent. Naast de genoemde lan den worden er tomaten geëxporteerd naar Zweden, Denemarken, Ierland en Zwitser land. Veel vroege teelten beginnen op een eind te lopen. De warme luchtteelt en de koude teelt gaan een steeds belangrijker rol spelen in de aanvoer. Het ziet er dan ook naar uit dat de aanvoer verder zal toene men, hoewel een verdere prijsdaling op het ogenblik onwaarschijnlijk lijkt. Paprika dalen. Er komen op vrij veel bedrijven nogal wat moeilijkheden voor door het optreden van zogenaamde krimpscheurtjes. den. Het verder toenemen van het aanbod en de toenemende concurrentie van Belgi sche bloemkool op de West-Duitse markt, zullen een verdere prijsdaling veroorzaken. Aubergine Overige gewassen Door het verder toenemen van het aanbod van Paprika's zowel bij de groene als bij de rode, zijn de prijzen weer iets gedaald. Voor de rode sorteringen is deze prijsdaling iets geringer geweest als voor de groene sorteringen. De prijs van de groene papri ka's steekt echter nog steeds gunstig af bij die van vorig jaar nl. gemiddeld 2,60 per kg (groene sorteringen van 65 tot 85), vorig jaar was deze prijs gemiddeld 1,40 per kg. Voor de rode sorteringen is dit gunstige prijsverschil echter niet aanwezig, deze lig gen lager in prijs als vorig jaar. Het ziet r naar uit dat de aanvoer verder zal toene men, daarnaast wordt de concurrentie uit de zuidelijke landen op de West-Duitse markt geleidelijk groter. Dit zal tot gevolg hebben dat de prijzen iets verder zullen Uit de nog steeds toenemende aanvoer van aubergines namelijk 165 ton tegen vorig jaar 32 ton, valt de grote belangstelling voor dit gewas duidelijk af te lezen. De prijzen liggen wel iets lager als vorig jaar, maar ze houden tot nu toe goed stand. Voor de lichtere sorteringen trad een licht prijsherstel op. Bij het verder toenemen van het aanbod, zal de afzet wat meer problemen op kunnen leve ren, hetgeen een ongunstige invloed op de prijzen zal hebben. De consumenten worden door het Centraal Bureau van Tuinbouwvei lingen in de gelegenheid gesteld, door mid del van een interessante recepten folder, ideeën op te doen met dit gewas. Bloemkool Het toegenomen aanbod van bloemkool heeft een lichte prijsdaling veroorzaakt. Grote prijsdalingen werden voorkomen door het groter worden van de exportvraag van West-Duitslarid en de Scandinavische lan- De aanvoer van tuinbonen begint op gang te komen, de eerste partijtjes werden tegen primeurprijzen van 1,41 per kg verhan deld. Het aanbod zal vlot toenemen en er zullen belangrijk lagere prijzen betaald wor den. De aanvoer van glasaardbeien is een aflo pende zaak. De aanvoer van natuuraard- beien verloopt bijzonder traag, hierdoor ble ven de prijzen ongewoon hoog nl. 6,19 per kg (vorig jaar 3,63. Een sterke prijsdaling lijkt zeer waarschijnlijk. Door het warme zomerweer is er een grote belangstelling voor sla, ondanks het toegeno men aanbod steeg de prijs van 33 cent naar 46 cent per krop. De prijsontwikkeling bij de meloenen verloopt vrij gunstig. Voor de Netmeloenen wordt er voor de „zessen" 3,80 per stuk betaald, voor dezelfde sorte ring Suikermeloenen wordt 5,40 per stuk betaald. Voor de Ogenmeloenen wordt voor de „achten" 4,40 per stuk betaald. De aanvoer van glas aardbeien is een aflopen de zaak, mapr de natuuraardbeien worden nog niet in grote hoeveelheden aangevoerd. Het is zo ver Grommend vreten de rooi- machines in de bollenstreek zich een weg door de vele honderden hectare hyacinten en tulpen. Vorige week is men begonnen met het rooien van de hyacinten voor de prepa ratie. De bollen krijgen direct na het rooien een speciale temperatuurbehandeling, waar door ze geschikt gemaakt worden om zéér vroeg - ver voor Kerstmis - in bloei te worden getrokken. Op vele kwekerijen is men begonnen met rooien van tulpen en wel speciaal van de cultivar Apeldoorn. Ook deze bollen zijn voor zeer vroege bloei bestemd. Via een ingewikkeld systeem wordt de bloem ge dwongen zich vroeg te vormen. Een periode van vijf graden neemt bij deze behandeling een grote plaats in en de aldus behandelde' tulpen worden dan ook wel vijf-graden-tul pen genoemd. De broeiers en de exporteurs die deze bollen aan broeien leveren, houden de behandeling meestal in eigen hand. Men vertrouwt het uiterst precieze werk liever niet aan derden toe. Met dit alles is de bollenstreek een heel drukke preriode bin nengegaan die zeker nog vijf weken zal duren. De kwekerij heeft de kop er dan wel af, maar voor de export begint het dan allemaal pas goed. Om nu maar met de deur in huis te vallen: de hyacinten die men voor de preparatie heeft gerooid, zijn zeker niet overal meegevallen. Men had „dikkere" bol len verwacht, speciaal van Pink Pearl en van Anne Marie. Men heeft nu ook wat meer zicht gekregen op de te verwachten oogst van narcissen. Wel, de illusie dat men veel dikke narcissen zal rooien, heeft men vrijwel overal laten varen. De warmte van de eerste week van juni heeft het gewas snel doen vervallen. En daar de stand het gehele seizoen aan de magere kant is geweest, kan men met de beste wil ter wereld niet meer optimistisch zijn. Dat heeft invloed gehad op de prijs van dikke narcissen. Voor „enen" van Golden Harvest van 175 per mand betaalde men deze week op de beurs 21,- en 22,- per 100 en voor de iets kleinere sortering van 200 stuks per mand, had de handel 19,- per 100 over. Dat zijn natuurlijk vriendelijke prijzen, maar dan moeten die „enen" wel in redelijke hoeveelheden uit de grond ko men. Voor „enen" van Carlton besteedde men 12,50 resp. 11,- per 100. Ook de prijzen van verschillende tulpen zitten nu ook in de lift. Nu het er naar uitziet dat de raap vooral op de kleigronden zeker niet zal meevallen, was de export bereid voor twaalven van Apeldoorn een kwartje per 100 méér te betalen dan de laatste weken het geval was, van 7,- naar 7.25 dus. Er zijn op de beurs nog twaalven verkocht van Christmas Marvel voor 10,- per 100 en van Lustige Witwe deden de twaalven 7,- de elven 6.50 en de tienen 5.50. Prominence is fors in prijs gestegen. De afgelopen maanden zijn nog heel wat partijen van eigenaar veranderd voor 7,25 per 100, maar deze week moest men al 9.25 voor twaalven neertellen. Een paar echte uitschieters waren twaalven van de dubbele gele Monte Carlo voor 14,- per 100, van Kingsblood eveneens 14,- en van Rosario zelfs 15,- per 100. Opmerkelijk grodt was het aantal transac ties dat in de leliesector is afgesloten. Met name de oranje Enchantment was zeer in trek. Van deze belangrijkste lelie van het - gehele areaal zijn niet alleen honderdduizen den bollen verkocht voor levering najaar 1975 maar ook voor 1976 en zelfs voor 1977. De prijzen die de handel wilde betalen, waren uiterst vriendelijk, want anders toon de kweker weinig neigingen „er in te stap pen". En wie zei ook weer dat het speculatie ve element in het bollenvak aan het verdwij nen was? DEN HAAG De rundvees tapel van Nederland is afge nomen van 4.996.000 stuks op 1 april 1974 tot 4.894.000 op 1 april 1975, een achteruitgang van twee procent. De melkveestapel was iets gro ter dan vorig jaar: 2.242.000. Het gedekt jongvee was 17.000 stuks (vier procent) groter dan vorig jaar. De groep „ander rundvee bestemd voor de fok kerij" liep terug van 1.481.000 tot 1.423.000 op 1 april 1975 (min vier procent). Ook de mestveestapel was kleiner en telde 1 april van dit jaar 720.000 stuks (min negen pro cent). De varkensstapel bedroeg 'l april 1975 7.100.000 stuks, één procent meer dan het jaar daarvoor. Het aantal biggen liep terug. De gehele varkens stapel verschildenauwelijks van die op 1 april 1974: 915 resp. 910 duizend stuks. BUITEN LANDBOUW SOMS NOG SLECHTER: EUROPEES PARLEMENT AKKOORD genaars van kassen die voor 1 januari 1969 zijn gebouwd ertoe te bewegen deze kassen af te breken, zal hun, als de EEG-ministerraad het voor stel van de Europese commis sie aanvaardt een premie wor den verstrekt van ruim 12,50 gulden per vierkante meter kas die wordt afgebroken. Doel van deze maatregel is de eigenaars van economisch on rendabele bedrijven aan te moedigen hun productie in te •krimpen of geheel stop te zet ten, en de teelt te concentreren in moderne bedrijven. Het Eu ropese parlement ging ak koord met het voorstel van de commissie, hiervoor een be drag van ruim 31,5 miljoen gulden ter beschikking te stel len. Volgens de commissie, het „dagelijks bestuur" van de ge meenschappen, zijn er in de negen EEG-landen 10.000 ha kassen, waarvan 10 procent kan worden afgebroken. De totale kosten van de afbraak van 1.000 ha kassen worden geraamd op ca. 125 miljoen gulden, waarvan een kwart ten laste van het gemeen schappelijk landbouwfonds dient te komen. De tuinders die gebruik willen maken van deze premierege ling mogen zes jaar lang het kasoppervlak van hun bedrijf niet uitbreiden. De lidstaten moeten er op toezien dat de tuinders die de premie ontvan gen de kassen ook werkelijk afbreken. Kassen op bedrijven, die niet rendabel meer zijn zouden moeten worden afgebroken. Niet omdat ze in het landschap zouden misstaan. De foto toont dat dit niet altijd opgaat. Het voorstel van de commissie is mede ingegeven door de overweging dat de stijging van de energiekosten in de tuin bouw onder glas heeft geleid tot een aanzienlijke verhoging van de produktiekosten die niet volledig kunnen worden doorberekend in de consumen tenprijs. Oud-minister ir. Pierre Lardi- nois, in- de Europese commis sie belast met landbouwvraag stukken, legde uit dat de com missie streeft naar afbraak van tien procent van de kas sen die zwaar worden ge stookt, dat wil zeggen die in het noordelijk deel van de ge meenschap. Het zijn deze bedrijven die het zwaarst zijn getroffen door de verviervoudiging van de energieprijs: vóór de olie crisis maakte verwarming een kwart uit van de totale kosten van het product, thans de helft. „Het is beter oude, econo misch versleten productiemid delen op te ruimen, dan voort durend produkten uit het han delsverkeer te moeten nemen" (door vernietiging, inlevering bij de interventiebureaus), al dus ir. Lardinois. In de negen landen van de Europese Gemeenschap wordt ca. 2,5 procent van de totale land- en tuinbouwproductie onder glas verbouwd. De waarde van deze produktie va rieert van 4,75 tot 6,5 miljard gulden per jaar. Volgens de commissie zouden op langere termijn steunmaat regelen, zoals de bijvoorbeeld intussen tot 1 juli 1976 verleng de nationale brandstoftoesla gen, geheel overbodig moeten worden. Dit zou mogelijk zijn door een doeltreffende steun verlening in de gehele gemeen schap, die tot de vermindering van de kasoppervlakte, en op die manier tot een aanpassing aan de werkelijke productie behoefte, zou leiden. Vorige week is weer eens duidelijk i voren gekomen welke invloed de standigheden hebben op de aanvoer en de prijsvorming van snijbloemen. De laatste dagen vóór de zondag was de aanvoer om vangrijk en de prijzen slecht tot zeer slecht in de veiling. Oorzaak hiervan was de hoge temperatuur waardoor de interesse van de consument voor snijbloemen sterk vermin dert. Na het weekeinde kwam er een omme keer in de weersomstndigheden en daardoor een prijsherstel van de snijbloemen. Bij het overzicht van de diverse soorten kwam naar voren dat het snijgroen vooral op zaterdag zeer slecht in prijsnotering was. herstelde zich naar rond ƒ1.- per bos, waar bij de extra veren tot boven ƒ2.- per bos stegen. De anjers en de trosanjers noteerde tijdens de warme dagen een matige prijs, daarna was er eveneens een herstel. De oranje anjers kwamen tot de hoogste gemid delde prijs. Bij de trosanjers waren het de witte welke de hoogste prijs noteerde. De anthuriums zakten tot een gemiddelde van beneden ƒ0,50 per stuk, daarna kwam er verbetering in de prijs tot rond ƒ1.- per stuk gemiddeld. Bij de jaarrondchrysanten zak ten de spiders tot ver onder ƒ2.- per bos. De bonny-jean-en marblesoorten herstelden zich knap in prijs, Geplozen chrysanten noteren tussen ƒ0,50 en ƒ0,70 per stuk met uitschieters voor de witte. Bij de freesia's gaat de aanvoer geleidelijk minder worden. Op zaterdag werden er zeer veel gerbera's niet verkocht. Daama was het prijsherstel opvallend. De gemiddelde prijs ligt rond 0,30 per stuk. De gladiolenaanvoer (tóch al gering dit jaar) neemt al weer af. De gemid delde prijzen stijgen tot boven ƒ4.- per bos. De irissenaanvoer is te groot voor deze zomermaanden. Bij koel weer is er een kans dat de prijzen nog redelijk zijn voor de kwekers, maar met warm weer worden de noteringen slecht. De witte leliekelken note ren gemiddeld rönd ƒ0,25 per kelk. Bij de grote lelietakken worden lage prijzen geno teerd voor de rubrums. De Uchida noteert tussen ƒ1,75 en ƒ2,30 per tak. De kleine rozen zakten onder een gemiddelde van ƒ0,10 per stuk. De grote rozen gaan gemiddeld rond ƒ0,15 per stuk. (Van een onzer verslaggevers) 1 Rijswijk Dat het anno 1975 in de landbouw nog steeds niet zo erg genoeglijk is als dichter Poot in de vorige eeuw beschreef blijkt uit de cijfers die het directoraat ge neraal voor de arbeidsvoorzie ning te Rijswijk onlangs heeft gepubliceerd. Het aantal boe ren dat de landbouw de rug heeft toegekeerd en ergens an ders aan de kost probeert te komen is nog altijd erg groot. Overigens lijkt er aan het ge stage teruglopen van het aan tal boerenbedrijven in ons land een eind te komen :zo ver lieten in 1973 659 boeren de 'akker en de stal en in 1974 waren dat er 589, Voorzover dat nu al te bekijken valt, zet de daling zich ook in de eerste maanden van dit jaar door. Hieruit moet men niet de ver keerde conclusie trekken dat het nu, ineens, een stuk beter gaat in de landbouw, voor een groot deel is het kleinere aan tal boeren die er mee op willen houden, te verklaren door het trieste feit dat het buiten de landbouw in een boel gevallen nog slechter gaat, zodat men kennelijk liever voorlopig nog even wil blijven zitten waar men zit. Daar komt verder nog bij dat door die verdergaande sanering de spoeling voor de overgeblevenen minder dun is geworden, zodat die er ook minder zin in zullen hebben de boerderij te verlaten. Waar blijven nu al die boeren die geen heil meer zien in het ""geruste leven' van de land man? Werkzoekenden Blijkens de rapporten van het directoraat generaal voor de arbeidsvoorziening werden er verleden jaar 1094 - ex- boeren in geschreven bij de geweste lijke arbeidsbureaus als werk zoekenden. Daarvan konden er na verloop van tijd 117 worden afgevoerd omdat ze er in waren geslaagd zelf werk te vinden. Verder was er een ze ventigtal dat werk vond in een andere tak van de agrarische sector (onder anderen als grondwerker, plantsoenarbei der, bosarbeider, vooral deze drie categorieën namen veel ex-agrariers op, en hovenier). Achttien ingeschreven voor malige boeren werden arbeids ongeschikt verklaard, uiteind elijk bleven er ruim 350 over. De lijst beroepen waarin de voormalige boeren verdwenen, telt niet minder dan 127 na men. Om er een paar te noe men (er zijn heel interessante vakken bij): pluimveekeur meester, boekhouder, compu terprogrammeur, notarisklerk, amanuensis en verpleegkundi ge. Hieruit moet men als buiten staander niet afleiden dat het allemaal rozegeur en mane schijn is voor de ingeschreven, werkzoekende ex- boeren. Een vrij groot aantal van hen na melijk (voornamelijk zij die boven de 50 zijn) komt maar moeilijk weer aan de slag op de een of andere manier. Van daar dat er nogal wat voor malige oudere boeren zijn, die geplaatst werden op de ver- schillende wsw-objecten. Dat betekent trouwens in de mees te gevallen toch op het vroe ger beroep lijkende arbeid, omdat de wsw- objecten veel al bestaan uit het verrichten van buitenwerk in plantsoe nen of bossen. Ook de bouw nijverheid nam een aantal voormalige agrariërs op, evenals (in veel geringere ma te) de metaalnijverheid en de voedings- en genotmiddele nindustrie. Bij de lijst met beroepen waarin voormalige boeren te recht kwamen troffen we ook het vak bacteriën kweker aan, evenals taxichauffeur, doua neambtenaar, enqueteur, schoolconcierge en vertegen woordiger. E. E.G.-verband In EEG-verband gezien blijkt dat Nederland volgens de laat ste beschikbare gegevens ruim zes procent van zijn bevolking in de agrarische sector heeft zitten. Ierland ligt met 24 pro cent het hoogst. Het verenigd koninkrijk het laagst met 3 procent. België zit iets hoger met 4,1 procent, West Duits land 7,5 proent, Italië 17,5 pro cent en Frankrijk 12.6 procent om er nog een paar te noemen. Het gemiddelde voor de hele EEG bedraagt 9,3 procent. Uit het rapport van het direc toraat generaal blijkt verder dat het grootste aantal Tte- drijfsverlatingen' te vinden was in de weidebedrijven en in de gemengde bedrijven (al lebei 30 procent). De meeste- boeren die er de brui aan gaven, deden dat om financië le redenen en in veel mindere mate omdat ze geen opvolger hadden of er op medisch ad vies mee stopten. Van de on dernemers die geen heil meer in de landbouw zagen had 87 procent een bedrijf kleiner dan twintig hectaren. Voor de resterende helft van dit jaar verwachten de des kundigen geen grote toene ming van het aantal boeren dat er mee ophoudt, dit is te wijten aan de slechte situatie op de arbeidsmarkt, al zal de gestage teruggang van het aantal boeren in Nederland wel blijven doorgaan doofdat oudere boeren hun beroepsle ven beëindigen zonder dat er een opvolger is om het bedrijf voort te zetten. STRAATSBURG Het ge meenschappelijk landbouwbe leid vormt een hoeksteen van de europese eenwording cn de beginselen van dit beleid blij ven ook voor de toekomst hun geldigheid behouden, maar dit beleid heeft, naar het oor deel van het europese parle ment, de inkomens van de boeren tot nu toe niet op een niveau kunnen brengen dat te vergelijken Is met dat vande Inkomens in de industrie. De inkomensverschillen tussen de diverse gebieden worden steeds groter, de ongelijkhe den tussen de inkomens van de sectoren met belangrijke of met geringe steun van de ge meenschap blijven bestaan. Het parlement, dat zijn oor deel gaf over de balans die de europese commissie, het "da gelijks bestuur" van de ge meenschappen, heeft opge maakt over het gemeenschap pelijk landbouwbeleid, be treurde dat de politieke wil niet sterk genoeg is om een werkelijk gemeenschappelijke economische, financiële, mo netaire en sociale politiek to stand te brengen. Daardoor is het gemeenschappelijk land bouwbeleid niet erkelijk tot ontplooiing kunnen komen. Het beleid heeft bijgedragen - tot een stabilisatie van de landbouwprijzen in verhou ding tot de consumentenprij zen en tot de wereldmarktprij zen. Maar anderijds zijn ern stige problemen blijven be staan in bepaalde sectoren, als rund- en kalfsvlees, melk, gra nen, wijn en pluimvee. De communautaire preferentie - met de eenheid van de markt en de financiële solidariteit het grondbeginsel van het "groene Europa" is wat betreft pluim vee, groenten en fruit niet vol doende nageleefd, vooral ten aanzien van de staatshandel- landen, aldus het parlement, in een duidelijke verwijzing naar de import van ondeT meer goedkope oosteuropese tomaten, komkommers en eie-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7