N.K. V. wil harde strijd maatschappij-hervorming AANKONDIGING IN VISIE-PROGRAM: Wel samenwerking met andere centrales maar geen eenheidsvakbond Vierde drumband festival Wassenaars Irene succes ttflNGENttflM, Lucky Luke Rails door de prairie Suske en Wiske Beminde Barabas MAANDAG 23 JUNI 1975 LEIDSE COURANT pagina i (Van onze parlementaire redactie) Utrecht Het NJLV. wil de onvrede van zijn leden omzetten in een actieve inzet voor ingrijpen de maatschappelijke hervormingen. De geschiede nis leert, zo meent het, dat die hervormingen door strijd moeten worden afgedwongen. Het N.K.V. wijst overleg echter niet af, mits de wederpartij de gebreken van het huidig maatschappelijk en economisch systeem erkent en bereid is om oplos singen te zoeken in de richting van veranderinge- n in de machtsverdeling, ordening, democratise ring, eigendoms- en inkomensverhoudingen e.d. De ze oproep tot de strijd heeft het Nederlands Kath oliek Vakverbond neergelegd in een ontwerpvisie- program, waarin voorts terugtrekking van verte genwoordigers uit maatschappelijke instellingen wordt aangekondigd en waarin bereidheid tot ver gaande samenwerking met andere vakcentrales wordt aangekondigd doch het ontstaan van een eenheidsvakverbond wordt afgewezen. Het N.K.V. heeft een visieprogram gemaakt om een grondig antwoord te geven op de vraag, wat voor een club het Nederlands Katholiek Vakverbond eigenlijk is. Het program gaat vandaag als ontwerp het land in, opdat alle leden er hun zegje over kunnen doen. Het N.K.V. geeft er zijn kijk op de maatschappij en op de vakbeweging in als een program voor de toekomst Op die maatschappij heeft deze vakcentrale veel kritiek. "Economisch en sociaal gezien vertoont onze samenleving nog steeds duidelijk de karaktertrekken van het individualis tisch kapitalisme. Dit komt tot uiting in de eigen domsordening, de inkomens- en zeggenschapsver houdingen. Ook domineert het prestatie- en compe titiebeginsel, dat kenmerkend is voor het individua listisch kapitalisme, op cultureel maatschappelijk gebied. We hebben daarin nooit echt verandering gebracht. Allen de scherpe kantjes zijn wat bijge schaafd." De komende harde strijd zal gaan tegen de ondernemers en kapitaalbelangen, die de vakbe weging zowel bij de directe belangenbehartiging als bij het streven naar fundamentele hervormingen als wederpartij en gewoonlijk als tegenstrever ontmoet "Zij trachten in het algemeen de sociale vooruit gang, die de vakbewegingvoor ogen heeft, teremme- n en te blokkeren, des te sterker naarmate zaken aan de orde zijn, die hen aantasten in hun privileges en machtsposities." Het N.K.V spreekt in dit ver band van een feitelijke situatie van klassenstrijd. Over de positie van de vakbeweging wordt gezegd, dat deze er steeds op uit is de omstandigheden voor de werknemers te verbeteren, om het in wezen onrechtvaardige systeem draaglijker te maken. Dat leidt ertoe, dat de behoefte om het systeem door een rechtvaardiger te vervangen vermindert De Vier N.K.V. leiders: van links naar rechts voorzitter Brouwer van de N.K.V.-bouwbond, voorzitter Brussel van 'de Industriebond N.K.V., algemeen voorzitter Spit en bestuurslid Bode vakbeweging helpt op die manier het systeem te Eigen identiteit versterken en in stand te houden. Ze beslist mee in de sociaal-economische politiek, waar beslissin gen worden getroffen voor de samenleving als geheeL Dat brengt onontkoombaar mee, dat de vakbeweging ook met de belangen van andere groepen dan de werknemers rekening moet houden ten koste van de zaak van de werknemersgroep. Zo wordt het optreden van de vakbeweging geken-' merkt door tweeslachtigheid. Als radicale en duide lijke oplossing wordt aangegeven het terugtrekken uit de maatschappelijke instellingen waarmee ze verweven is. "Niet meer actief deelnemen aan de besluitvorming, maar van buitenaf druk uitoefenen als kritisch begeleider." In een hoofdstuk "Kijk op het N.K.V." wordt eraan herinnerd, dat de Nederlandse vakbeweging oor spronkelijk naar grondslag in drieën was gedeeld:- socialistisch (NW), protestants-christelijk (CNV) en katholiek (NKV). Op praktisch terrein speelden de verschillen in grondslag nauwelijks een rol, zodat een steeds inniger samenwerking tot stand kwam. Vooral na het tweede Vaticaans concilie werd het minder als een plicht en noodzaak gezien om als katholiek aangesloten te zijn bij een specifiek kath olieke organisatie. Verschillende bij het N.K.V. aangesloten bonden hebben dan ook de katholieke grondslag formeel verlaten. Maar zij bleven in de praktijk steunen op werknemers van katholieke huize. De aantrekkings kracht werd gevormd door het sociaal-psycholo gisch klimaat, de wijze van benadering en presenta tie van maatschappelijke problemen Daarin zitten elementen die tot de sociologische sfeer en subcul tuur van het katholieke volksdeel horen. Al dit soort factoren, aldus het visieprogram, bepalen feitelijk, naast de confessionele grondslag, de identiteit van het N.K.V. Daarom is die identiteit moeilijk scherp te omlijnen. Het is meer een proces dat beleefd moet worden. "Maar die identiteit is daarom niet minder een realiteit. Dat is ook de verklaring waarom het N.K.V. geen ongedifferentieerd eenheidsvakverbond nastreeft maar concentratie en gezamenlijk beleid, waarin de kernwaarden van de eigen identiteit behouden blijven." Geen politiek advies Vanwege het streven naar ingrijpende hervorming kan het N.K.V. zich niet onverschillig opstellen tegenover de politiek, zo wordt voorts gezegd. Het heeft belang bij een langdurig, stabiel en progres- sief-gericht politiek beleid. De vakbeweging be strijkt echter slechts een deel van het algemeen welzijn, de politiek de totaliteit Daarom zal het N.K.V. zijn leden geen rechtstreekse adviezen over partijkeuze en stembepaling geven. Wel zal het laten weten, welke politieke partijen en welke politieke coalities zijn voorkeur genieten, gelet op eigen - doelstellingen. Arbeidsvoorwaarden In het omvangrijke boekwerk "Visie ter visie" geeft het N.K.V. zijn opvattingen weer betreffende de gewenste ontwikkeling van alle sectoren in het maatschappelijk leven. Over de arbeidsvoorwaar denvorming wordt onder meer gezegd, dat een beperking aan reële groeimogelijkheden ook in de sfeer van de directe materiële arbeidsvoorwaarden een beperking met zich zal brengen. De actieve beroepsbevolking moet jaarlijks een stuk groeimo gelijkheden afstaan aan de niet (meer) actieven. "Deze solidariteit kan niet onbeperkt in tijd en omvang worden doorgezet resp. afgedwongen." De democratisering van de maatschappij moet door getrokken worden tot alle plaatsen. Voor de werkne mer is zijn arbeidsplaats daarbij belangrijk. Hij kan beperking van de materiële verbeteringen slechts aanvaarden als alles wordt gedaan om hem zich wèl te doen bevinden bij het werk. Verbetering van de menswaardigheid van de arbeid verdient dan ook hoge prioriteit De arbeid als ontplooiingsmoge lijkheid moet een centrale plaats krijgen in het arbeidsvoorwaardenbeleid. Raad van Commissarissen Het N.K.V., wil het huidige systeem van onderne mingsgewijze produktie nog wel aanvaarden, mits de onderneming sterker wordt geintegreerd in de samenleving. Voor die integratie moet de overheid zorgen. Daardoor wordt de beslissingsruimte voor de ondernemingen versmald en de verantwoordings plicht vergroot De invloed van de werknemers kan volgens het N.K.V. worden vergroot door de raden van Commissarissen anders 6amen te stellen: een derde moet gekozen worden door de aandeelhou ders, een derde door de werknemers en het laatste derde deel door de gekozen commissarissen zelf. De aldus geformeerde raad van commissarissen moet nauw contact houden met de ondernemingsraad, die voortaan alleen uit werknemersvertegenwoordigers moet bestaan. door JEAN DU1JEU 0-6 „Opgefrist?" riep Paulus vanaf Paulus. „Halemeel niet." verzekerde heb Ik het er warm van gekregen, de kant. Gregorius was op een paar Gregorius. „Mag ik nou naar huis?" Het loopt trouwens al tegen de mid- stenen geklommen en stond nu mid- „Vooruit maar," zei Paulus. „Maar dag. Het wordt tijd om een lekker den in de Bosbeek nogal schaapach- blijf uit de buurt van de vogelnest- schaduwplekje op te zoeken. Mis tig te kijken. „O ja", mompelde hij. jes." Gepikeerd voor zich uit brom- schien ga ik wel een tukje doen." „ik ben nou een reuze frisserd." mend sukkelde Gregorius weg. „Geen trek in eieren meer?" hernam „Pfff," pufte de boskabouter, „nou De Wassenaarse sportvereni ging „Irene" heeft zaterdag in samenwerking met het winkel centrum Langstraat voor de vierde keer een drumbandfes tival georganiseerd, dat dank zij het goede weer een groot succes is geworden. Met tus senpozen van een kwartier tra den op het Blauw Zwart-ter- rein aan de Dr. Mansveltkade de 12 deelnemende korpsen aan, sommige meer dan een maal voor respectievelijk de showwedstrijd en de mars- wedstrijd. Een deskundige ju ry beoordeelde de resultaten. Aan het eind van de middag marcheerden alle korpsen naar het winkelcentrum Lang straat om daar te defileren voor loco-burgemeester mr. G. C. van Dijk en het bestuur van het winkelcentrum. De heer Van Dijk reikte, nadat Irene- voorzitter J. Valkenburg alle medewerkers had bedankt, de prijzen uit De beste prestatie van de dag werd geleverd door de Haagse vereniging fortissimodie de Jaarmarkt-trofee mee naar huis mocht nemen een wissel- prijs, beschikbaar gesteld door de Langstraat-winkeliers. Het was een nieuwe trofee want de vorige werd drie maal achter een gewonnen door Adest Mu si ca uit Sassenheim, dat deze keer niet aan het concours deelnam. Fortissimo eindigde in de marswedstrijd op de eer ste plaats in de le divisie en legde bovendien beslag op de beker voor majorettenkorpsen en op de wissel beker voor de beste tambour-maltre. In de eredivisie kwam slechts een korps uit: de Rode Kruis Band uit Den Haag, die een voortreffelijke prestatie lever de. In de eerste divisie eindig de Hercules uit Scheveningen op de 2e plaats, de FM-band uit Monster op de 3e plaats en Laurentius uit Voorschoten op de 4e plaats. In de tweede divisie leverde Oranje Nassau uit Den Haag de beste prestatie voor de or ganiserende vereniging Irene uit Wassenaar. In de 3e divisie kwam Laurentius uit Voor schoten op de eerste plaats. Jeugd wil Vooruit uit Den Haag op de tweede en Gelre uit Dieren op de derde plaats. In de showwedstrijd werden de beste prestaties in de ver schillende divisies geleverd door resp. Hercules, het Majo- rettenpeloton en Gelre uit Die ren. Wethouder Van Dijk sprak waarderende woorden voor de organisatie van het festival en herinnerde eraan, dat de gemeente Wassenaar graag een steuntje in de rug heeft willen geven door het verlenen van een geldelijke ga rantie. Alle deelnemende korp sen kregen, zoals gebruikelijk, een uitgebreid jury-rapport mee naar huis. Don Juan De Spaanse regering heeft Don Juan de Borbon y Borbon, de niet meer door gene raal Franco erkkende preten dent naar de spaanse troon, uit spanje gebannen. Berlinguer: Moskou geeft toon niet aan NEW YORK (AFP) - De tijd dat de nationale communisti sche partijen door Moskou wer den gedirigeerd, is „definitief voorbij", zo heeft Enrico Berlin guer, leider van de Italiaanse communistische partij, in een vraaggesprek met het Ameri kaanse tijdschrift Time ver klaard. „Men heeft dé Russische com munistische partij lange tijd de boventoon laten voeren. Wij er kennen dat zelf. Maar dat is nu verleden tijd", aldus Berlinguer. De partijleider verklaarde ver der in een vraaggesprek met het Franse communistische dagblad l'Humanité dat deelneming aan de regering op het ogenblik nog niet aan de orde is, ondanks de jongste communistische succes sen bij de regionale en gemeen teraadsverkiezingen. kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u."m toegestuurd. gratiS^ën vrijblijvend, als u nü de bon invult. »|<fX LEIDSE COURANT U I 1» zonder verdere verplichting, 14 dagen gratis naar: naam: adres: woonpl.: tel.: Stuur deze bon in open envelop. zonder postzegel naar: Antwoordnr. 349. Leiden. LeiUS© LrOUraflt C Oargaud S. A.—197S „Pond" en „ons" moet mogen DEN HAAG De Kamerleden Beekmans (D'66) en Krosse (KVP) zijn op de bres geklom men voor de groenteboeren. Aanleiding Is de veroordeling van een groenteman in Zutphen tot de symbolische straf van één gulden, omdat hij zijn wa- „ons" en „pond". Volgens de LJkwet mag dit niet dan overwegen zij een initiatief voorstel bij de Kamer in te die nen om dit verbod uit de LJkwet De Kamerleden vinden deze be- te schrappen. Het verbod is een palingen op zijn zachtst gezegd erfenis uit de Duitse bezetting- n. Als de bepaling stijd. Har kis - Een aantal Harklds - Algerijnen die in de Frans-Alge rijnse oorlog aan de zijde van de Fransen vochten - houden sedert gistermiddag het stad huis van St Laurent des Arbres in de omgeving van Nimes be zet Zij dreigen het gebouw op te blazen als niet aan hun eisen wordt voldaan

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6