Wk Allerlei(ds) "Kinderkantines zijn onmisbaar in Leiden A Kritiek binnen PvdA over stilzwijgen rond De Welzijnsbron 99 Amusement moet terug in Kreatief Sentrum Leiden" UITGAAN MAANDAG 23 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGIN A 3 KTjn i 9Hiw£r4-- Van een onser verslaggevers LEIDEN Tijdens de ledenvergadering van de Leidse afdeling van de Partij van de Arbeid vrijdagavond heeft men angstvallig vermeden dieper in te gaan op de onlangs ^gepubliceerde plannen van de stichting Wel zijnsbron en de rol die PvdA-wethouder Van Aken in deze affaire heeft gespeeld. Zoals bekend heeft de stichting Welzijnsbron in de afgelopen twee jaar plannen ontwikkeld om met het geld van de Leidse Duinwater Maatschappij een zwembadcomplex te bou wen buiten medeweten van de provincie om. Ondanks verzoeken uit de PvdA-ledenverga dering de publicaties van commentaar te voorzien en de rol van Van Aken in alle openheid uiteen te zetten, verscholen bestuur, fractie-voorzitter Meyer en wethouders zich achter het argument, dat op deze affaire nog steeds officieel een geheimhoudingsplicht rust, en dat men geen nadere mededelingen kan doen. Zelfs de kritiek van één der leden, dat de PvdA toch altijd zo voor openheid was, en dat de Leidse arbeiders zich momenteel afvragen: „Wat is dat daar voor een zootje op het stadhuis", beantwoordde PvdA-voorzit- ter Eikerbout, met een verwijzing naar de verklaring die hij aan het begin van de leden vergadering had afgelegd. Daarin stelde hij, dat aa de zijde van bestuur en fractie geen nadere mededelingen konden worden ver wacht zolang de geheimhoudingsplicht niet was opgeheven. Eikerbout voegde daar aan toe, dat het PvdA-bestuur zich wel op het standpunt had gesteld, dat wanneer de ge heimhoudingsplicht zou zijn opgeheven, alles, inclusief de rol van de wethouder, openlijk bediscussieerd zal moeten worden. CDA-fractievoorzitter mr. Driessen heeft de gemeenteraad inmiddels voorgesteld de affai re De Welzijnsbron in een openbare raadsver gadering aan de orde te stellen. Het college van B. en W. wil dat doen in de eerstkomende vergadering na vanavond. LEIDEN De kinderkantines in Leiden zijn onmisbaar geworden. Tot deze conclusie komt het bestuur van de Commissie Kinderkantines Leiden in zijn jongste jaarverslag. In dat verslag wordt 1974 overigens een jaar niet zonder zorgen genoemd. De zorgen zaten hem voornamelijk in het sluiten van de kinderkantine Roomburg, die niet langer exploitabel was, en de wijzigingen van aanvangstijden van de scholen, waardoor de leidsters vaak dubbel heen en weer moesten lopen, hetgeen de rust in de kantines niet ten goede kwam. Na overleg met de hoofden zijn de schooltijden bij het kleuter en basisonderwijs per wijk in Leiden weer uniform gemaakt. Financieel draaiden de kinderkantinps niet slecht. Dit vooral dank zij de vorige jaar geopende kinderkantine in de Meren- wijk. Afgezien van het grote aantal kinderen dat gebruik maakte van deze kantine, behoefde er geen huur betaald te worden voor het gebouw. De reserve die hierdoor ontstond is in de eerste maanden van 1975 echter al weer danig aangesproken. De kantine in de Kooi heeft op het ogenblik voortdurende tekorten door een sterke teruggang van het aantal kinderen en ook de Klinker heeft geregeld enige steun nodig, doordat hier een tweede leidster is aangetrokken voor enkele dagen per week. Sinds begin dit jaar moet ook de Merenwijkkantine een huur betalen van 60.- per maand, doordat zij gewongen was een andere ruimte te zoeken. Tenslotte zijn, na overleg met de gemeente, de salarissen van de leidsters per 1 januari 1975 verhoogd van 5 naar 6 gulden per uur, welke verhoging een flinke aanslag heeft gedaan op de algemene financiële middelen. Pauselijke onderscheiding voor A. Krom Op zijn 65ste verjaardag heeft be stuurslid A Krom van de ARKA-af- deling Leiden de kerkelijke onder scheiding Pro Ecclesia et Pontefi- co gekregen. Het ere-teken werd hem gisteren uitgereikt door pas toor Maarschalkerwaard en opge speld door zijn echtgenote. Dat gebeurde gistermorgen in het Leo- nardushuis aan de Haagweg na een eucharistieviering uit dank baarheid in de parochiekerk. De heer Krom maakt sinds 1946 deel uit van het afdelingsbestuur van de ARKA. Hij is ook lid geweest van het hoofdbestuur en was 20 jaar lang voorzitter van de groep ver pleegkundigen. Vooral vanwege zijn verdiensten voor de verpleeg kundigen kreeg de heer Krom. oud-verpleger op „Endegeest", de kerkelijke onderscheiding. Vakantie- activiteiten in Leiden-N. van start Om tien uur zaterdagmorgen gin gen in Leiden-Noord de ballonne tjes de lucht in al3 teken van de opening van de vakantieweken. In het kader van vakantle-aktlviteiten wordt deze week nog meer geor ganiseerd. Morgen: opbouw van het timmerdorp. woénsdag: tocht naar de Efteling, vertrek 10.00 uur, bromfietsspeurtocht, vertrek 14.00 uur vanaf de „Fuik", donderdag: het maken van kleren en maskers en daarmee toneelstukjes opvoe ren. vrijdag: viswedstrijd aan de Bemhardkade en kreativltelt, voor de jongeren een dropping, zater dag: film vanaf 10.00 uur. ^-vsfV Afscheid gemeentesecretaris Tijdens een bijzondere vergade ring neemt de Leidse gemeente raad maandag 30 april afscheid van gemeentesecretaris drs. J. van de Poel die zoals bekend een benoeming heeft aanvaard tot plaatsvervangend directeur van het directoraat binnenlands bestuur van het ministerie van binnenlandse zaken. De verga dering begint om 19.15 uur en zal tot 20.00 uur duren. Aanslui tend is er tot 22 uur een receptie in de burgerzaal van het stad huis, waarvoor de gehele burge rij is uitgenodigd. B. en w. heb ben inmiddels de niet in het college vertegenwoordigde raadsfracties uitgenodigd twee vertegenwoordigers zitting te la ten nemen in de selectiecommis sie voor de voorbereiding van de benoeming van een nieuwe gemeentesecretaris. 3-Oktoberoptocht „Vrouw in 't Spel". Zo luidt het motto dit jaar van de traditione le 3-Oktober-optocht.Volgende week maandagavond kan men zich tussen half acht en half negen in De Burcht als deelne mer voor deze optocht opgeven. Men moet bereid en in staat zijn de route van ongeveer 6 kilome ter te lopen. Het inschrijfgeld bedraagt f 2.50. Dit bedrag krijgt men na de optocht terug. Onder redactie van Jantje van Leyde tel. 071-22244 tst.17. Onkruid Vorig jaar besloten B. en W. van Leiden de direkteur van de rei nigingsdienst te machtigen het onkruid op de openbare weg met chemische middelen te gaan bestrijden. De toen nog jeugdige kerngroep Leiden e.o. van de vereniging Milieu Defensie - de Kerngroep telt circa 300 leden - is hiertegen in aktie gekomen en heeft nu na maandenlange voorbereiding en bestudering van de situatie in Leiden een uitvoerig bezwaar schrift het college van B. en W. aangeboden. Milieu Defensie is tot de conclu sie gekomen, dat het met het onkruid in de straatgoten en in het bijzonder bij de kolken erg meeviel. Omdat er veel auto's geparkeerd stonden op de weg gedeelten, waar juist met chemi sche middelen gespoten zou worden, is dit met groot mate riaal reeds daarom onmogelijk. Ook zou niet mogen worden ge spoten, waar boombeplanting en groenstroken aanwezig zijn. Om al deze en dergelijke rede nen heeft MD. een aantal wen sen aan B. en W. kenbaar ge maakt Aanbevolen wordt om van machinale reiniging over te Heerlijk in de schaduw van de eikebomen op de speelplaats hebben honderden oud-leerlingen van de Leidse Houtschool zaterdagmiddag afscheid genomen van de heer J. M Berg. De heer Berg gaat met pensioen. Hij heeft 46 jaar In het onderwijs gezeten. Dertig jaar daarvan was hij verbonden aan de Leidse Houtschool. Tijdens de afscheidsreceptie werd hij onder andere toegesproken door onderwlj- sinspecteur Boogaard, wethouder Temmlnck van Oegstgeest en de her Koning namens zijn collega's. Van het schoolbestuur en de leerlingen kreeg de heer Berg een kleurentelevisie aangeboden. Op de foto: de heer Berg en zijn vrouw drukten zaterdagmiddag honderden handen. schakelen op mankracht, desec d° bm^ie\ hLf •f""? wenst met een herwaardering eVe" be e be2oltü- Net als met de verplichting tot sneeuwruimen voor de wonin gen zou ook ten aanzien van het rein houden van het troittoir een overeenkomstige bepaling in de gemeentelijke verordening dienen te worden opgenomen. Verder wil MD. op de scholen meer opvoeding tot milieube wustzijn en bijvoorbeeld via alle soorten vakantiewerk de jeugd tot praktische arbeid stimule ren. Vooral waardeert M.D., dat de meeste vvijkcomité's bezwaren bleken te hebben tegen het ge bruik van chemische middelen. Dit heeft er toe geleid, dat tot dusverre niet naar de gifspuit werd gegrepen. Ververstraat De bewoners van de Verver straat krijgen hun zin: de ge meente gaat maatregelen nemen om het doorgaande verkeer uit deze straat te weren. De Verver straat tussen de West Haven straat en Oost Havenstraat zal worden afgesloten en op de hoek met de Zijlstraat op de hoek met de Oost Havenstraat en in de West Havenstraat ter hoogte van pand 11 zullen ver keersdrempels worden aange legd. De afgelopen tijd hebben de bewoners van de Verver straat meermalen actie gevoerd om hun straat te beveiligen. Ze braken daarbij osn. de straat open. Inmiddels hebben ook renova tieplannen wat vastere vormen aangenomen. Mogelijk wordt al In de tweede helft van oktober met vernieuwbouw begonnen. De huren worden na het karwei opgetrokken naar een bedrag tussen de 130 en 160 gulden. Woon- en bedrijfsbelang Het woon belang moet in Leiden steeds het loodje leggen tegen het bedrijfsbelang. Deze indruk heeft het Leidse raadslid L. Beijen (PPR/PSP/D'66). Hij heeft de gemeenteraad verzocht over deze zaak een interpellatie te mogen houden. Ook namens zijn fractiegenote Anne v.d. Zande heeft Beijen het college van b. en w. een hele serie vragen gesteld. Centraal staat de vraag welke overwegingen bij het college een rol spelen om vergunningen te verlenen voor het omzetten van woon- in be drijfsruimten. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Wanneer bet Kreatief Sentrum na 1 augus tus open gaat moet ook het ontspanningselement weer aandacht krijgen. Hiervoor werd met kracht een lans gebroken tijdens een bijeenkomst van bezoekers van het Kreatief Sen trum vrijdagavond j.l. Mede door het gebrek aan stafleden legde de leiding van het KS na het skuiten in februari jl. het accent helemaal op de sociale vorming, het helpen van jongeren met problemen. Dit wekte echter de wrevel op van een groot aantal bezoekers, dat het centrum als ontspanningsoord zag verdwijnen. Vrijdag avond werd voorgesteld ontspanningsavonden te laten verzor gen door vrijwilligers. Dit werd niet van de hand gewezen, ook niet meer een voorstel om de sectie amusement tevens te laten fungeren als interim-bestuur. Een bestuur heeft het KS namelijk nog steeds niet Met de formatie daarvan moet overigens wel haast worden gemaakt want anders loopt het KS de kans dat het de subsidie van de gemeente misloopt De vergadering werd geleid door de heer Brand, de voorzitter van het overkoepelend orgaan van de' Leidse speeltuinvereni gingen. Deze zegde toe te zullen proberen de zogenaamde WSWers, welzijnswerkers die gesalarieerd worden door de Wet Sociale Werkvoorziening, weer terug te krijgen in het Kreatief Sentrum. Films in Volkenkunde In de periode van 23 juni tot en met 15 augustus wordt er in het Rijksmuseum voor Volkenkun de aan de Steenstraat elke werkdag om 11.15 en 14.30 urn- een film gedraaid. Bijzonderhe den: iedere dag een andere film bij elke film toelichting vooraf: elke week een serie films over één bepaald gebied, achtereen volgens over Nieuw-Guinea en naburige eilanden, Suriname, Inüit (Eskimo's), Himalaya, In dia, West-Afrika, Japan', Zuid- Amerika. Vele films werden nog niet eerder in het museum ver toond, o.m. de film Dead Birds (23 juni) over dorpen op Nieuw- Guinea die met elkaar op voet van oorlog staan en de film Faja Lobbi uit 1964 van Herman van der Horst over Suriname (30 juni). De Havenwijk-Zuid krijgt een opknapbeurt. B. en W. hebben hiertoe besloten. De Havenwijk- Zuid wordt omsloten door de Havenkade, de Kalvermarkt en de Zuidsingel. De gemeente zal ook op de opknapkosten van de particuliere woningen voor haar rekening nemen. tn eri rond Leiden Mmndeg 23 |unl Gesprekscentrum, Vrouwonkarfckoor- stoeg 9 Lezing over de elementen vuur, lucht en water. Materiële as pek ten van agregatletoestanden; aanvang Bioscopen LUXOR: Stationsweg 19. taL 21239. „De twee missionarissen", 14 laar Oagelijks 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zondag's: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 19.00 en 21.15 ui UndornMOnoe: ..Tarzan en do Jutv gle" a.l. zaterdag en oensdag: 14.30 uur. zondag's: 14.00 en 16.15 uur. UDO: Steenstraat 39. tol. 24130. „The Frontpage" 14 jaar. Dagelijks: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zondag's: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. STUDIO: Steonstraat 39, tel. 33210. ..You only live twice". Dagelijks: 14.30, 19.CX) en 21.15 uur. Zondsg'a: 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 uur. TRIANON: Breostraat 31. tel. 23675. „The longest da/' 14 jaar. Dagelijks en zondag's 14.00 en 20.00 uur. REX: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414. „De vrolijke burcht vol ontucht" 18 jaar. Met Johnny Kraoykamp. Dage lijks: 19.00 en 21.15 uur. Zondag's: 14.30. 19.00 en 21.1Suur. (Dndormatlnee: „Plppl Langkous" a.1. woensdag en zaterdag: 14.30 uur. Hulpverlening Telofonlsche Hulpdienst: tol. 25202. Burgerraadsman - Koombrugsteeg 7. tel. 43171. spreekuren maandag van 11.30 tot 14.00 uur en donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Monique Fran cisco dr. v.: E.W. Sinon H. van Duljn; Jacqueline Hendrlka Petronella Maria dr. v.: J.F. van dor Holst K.M. van don Berg. Overleden: W.J.P. Hoogervorat, geb. 15 juli 1939 man; J. Ruijs, geb. 22 juni 1907, gehuwd geweest met: H.T.A Gennlssen; J. do Horn, geb. 4 nov. 1695, gehuwd geweest met: A de Jong. GEHUWD: EX Heerenveen E.M.Q. van der Pluijm. PA de Groot a Blok. J.H. Janssen AM.H. Bakker. H. Brouwer L.Q. Nagtegaal, PJ. Dullemeljer l.T.D. Koopmans, G.J.M. van der Weljden JAM. Ticheloven. O. Groen G. van Woer den. G.H. Mulder J.C. Fengler. Geboren: Pascal Rlenal zn. v.: MJ. Heuzen M. de Graaf. Hendrik Tho mas Gorardus zn v.; H Berkhof A W. M. Bunnlk, Jacob Arend zn. v.: A de Boeet T.G.C.M. van Oul|n. Diane, dr. v.: van Duljn T. Schaap. Mljanou Stépanle Manon, dr. v.: AC. Koekebakker H.A Flohr. OVERLEDEN: C. Vormoulon, geb. 12 juli 1908, man; M. Hulzinga Qeb. 19 fob. 1914 vrouw; D.G. Hoek geb. 1 mel 1913 man. JJ. de Wit geb. 31 jan 1897 man. HA. de Roos gob. 31 aug. 1894 mna, D.D.G. Kok geb. 27 mel 1973 zoon. R. van der Meuten gob. 23 fob. 1901 echtgenote van: A Souverein. GEHUWD: R.G. Jelten Y.H. de groot. H.E.M.M. van Duursen M.C.- G.T. Brandenburg. G.H. Mulder J.C. Fengler. Veiling KATWUK 21 juni groenten bos- poo n: A I 22.20—22.50; II 15.60 17.20: Bot poen U 91—109: Spitskool 34—39; Bloom kool 6 I 109—126; 6 II 25—65; 8 I 129-194; 8 II 62—65; Sla 3246; Bonenkruid 58; Peulen 3.10; Tuinbonen 61; Ulon 310—320. Aan voer: 3 ton waapoen, 19.00 bosjesboe- peen. Leidenaars beklommen rotsmassief Van een or LEIDEN/WESER Negen klimmers van bet consulaat Leiden van de Nederlandse Bergsport Vereniging hebben dit weekeinde, onder leiding van Ruud Stam, op uitnodi ging van de Deutsche Alpen- verein enkele beklimmingen gemaakt op de Hohenstcln. Een rotsmassief dat voor de Leidenaren volkomen vreemd terrein was. Dat de Leidse Alpinisten toch tot op vrij grote hoogte door drongen was vooral te danken aan de grote kwaliteit van de eigen voorklimmers. De Duitse groep stond onder leiding van de bekende klimmer Fried- helm Bertelmann, die onder andere de Konk-Pomri (6824 m) en de beklimming van de Kirinüki (4000 m) op zijn naam heeft staan. Zaterdagmiddag moest tegen vijf uur de klimmerij worden gestopt door een hevig on weer, waarbij door de hoge windsnelheden grote stenen door de lucht vlogen. Gisteren hebben de Leidse klimmers, naast hun halsbrekende toeren tegen de Holstein, ook nog fos sielen gezocht

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3