Wielart „experimenteel" op weg naar 2.20 meter Atletiek strijd werd debacle voor Amerikaanse favoriete! "Laf als we nu staakten" WIND EN TOCH NOG REGEN BEÏNVLOEDEN SPARTA SPELEN GLADDE AANLOOP VERHINDERDE RECORD Organisator Sparta Spelen Brabers: Marathon succes van Cor Vriend Weer record voor Wiarda Wereldrecords snelwandelen LEIDSE COURANT PAGINA 16 DEN HAAG Op de rood gekleurde rekortan- laag, bij de hoogspring- bak, waar het sterkst be zette nummer van de Sparta Spelen zich af speelde, werd een oorlog je uitgevochten. Grote triomfator Ruud Wielart, toevalligerwijs sinds kort toegetreden tot het Nederlandse leger. Hij was er niet eens blij mee. „De Canadezen hadden tegen me gezegd: de 2.20 meter zit er vanavond al in". Zover kwam het niet, waarschijnlijk al leen maar door de paar regendruppels die de kunststofbaan (dus toch niet ideaal onder alle weersomstandigheden) in een levensgevaarlijke glijbaan veranderde. Ruud Wielart deed nog wel een poging op 2.15 meter, een centimeter meer dan zijn Neder lands record, maar moest die bekopen met een schuiver die nog net goed afliep. Hoofdschuddend gaf de 20-jarige Haarlem mer op. In de rijen toeschouwers weer was het hoogspringen het meest spectaculaire nummer werd toch gejuicht, toen ook John Beers een springer van wereldklasse bij 2.10 bleef ste Ruud Wielart zag zijn kansen op een verbetering van zijn eigen record teloor gaan door regen. ken. Trainer Wijsen sprak zijn pupil, door het mindere aantal foutsprongen winnaar, juichend toe. „Je hebt toch van Beers, vorig jaar sterker dan Dwight Stones gewonnen". Het was een mentale overwinning geweest. Terwijl de meesten van het groepje hoogspringers met lou ter grote namen al lang in actie waren gekomen hielden drie at leten hun trainingspak aan. De twee Canadezen èn Ruud Wie lart. „Ze wilden me op deze wijze al klein krijgen. Daarom dacht ik ook: als zij niet sprin gen, doe ik het ook niet". Voor het eerst in zijn carrière begon het Nederlandse talent op een hoogte van 2.05 meter. Hij slaag de in één keer, ook toen de lat nog eens vijf centimeter hoger was gelegd. „Met het oog op de strijd met de Canadezen kan je wel spreken van een mentale overwinning". Griezelig Op dat vlak is Ruud Wielart altijd al sterk geweest, maar zijn prestatie van zaterdag wordt noe eroter tegen op de achtergrond ziin lanee afwezig heid. Uitgeschakeld door een kraakbeenblessure, kon de 20- jarige hoogspringer pas vorige maand zijn technische training hervatten. „Natuurlijk heb ik een redelijke technische onder grond, maar je kan wel stellen, dat ik op dat momént op puur fysieke kracht spring. Griezelig laat ben ik met de sprongtrai- (Van onze sportredac tie) DEN HAAG Hens Brabers, organisator van de Sparta Spelen heeft zich niet laten ontmoedigen door de teleurstellende belang stelling tijdens het in ternationale atletieke- venement. "Ik ben niet bedrijfsblind, maar ik zou het laf vinden, als we nu staakten". Omdat ongeveer drie duizend toeschouwers de loketten aan de Zuidlarenstraat pas seerden, zal niet alleen de gemeente een defi- ciet moeten dekken, maar lijdt ook de ver eniging Sparta een ver lies van ongeveer vijf duizend gulden. "Ik heb het natuurlijk niet alleen voor het zeggen, maar ik vind wel, dat je het ervoor over moet hebben om het nog eens te proberen". Met meer financiële armslag wel te verstaan. "Ik geloof er nog steeds in, maar dan moeten er wel meer fondsen komen". Het toeschouwersaantal moet, volgens Brabers, auto matisch groeien. "Hetzelfde heb je gezien bij het ADO- jeugdtoernooi. Juist op het moment dat het leek te mis lukken kreeg je een breek punt Er moet een vaste k tenkring worden opgeboi Zoals bijvoorbeeld door polsstokhoog, dat bij het bliek (voor de rest z red.) wel i Ze vertellen het aan anderen. Zo moet groeien". De Sparta Spelen krijgen het aan Brabers ligt een volg. Met een groter inte tionaal karakter iets dat dag en zaterdag tegen "Dat is het nadeel van ploeg op toernee. bleef nu weg door blessi te wijten aan de weinige zorging". De voorzitter Sparta heeft weer veel leerd (Een hoop gedacl spoken door mijn hoo maar wil doorgaan. Zo mogelijk. "Het volgend hangt af van de Olympis Spelen en de bouw van kunststofbaan. Als het kan, moeten de Sparta len dan weer georganisi worden. Dat ben je mo verplicht". ning begonnen". De angstig snelle progressie, on danks de grote trainingsachter stand bevreemdt Ruud Wielart niet. Hij wijst op het vorige jaar, toen de blessure hem vroegtij dig afhield van verbetering van het Nederlandse record. Zonder oponthoud was het al lang zover geweest, en daarom durft Wie lart zonder schroom te voorspel len: „Die 2.20 moet mogelijk zijn. Als het niet dit jaar is, dan wel volgend jaar". Belangrijke faktor daarbij speelt de militai re dienstplicht. De hoogspringer krijgt al veel faciliteiten om aan zijn trainingseisen (twee keer per dag) te voldoen, maar de ideale situatie is pas bereikt als hij zal worden overgeplaatst en die kans zit erin naar domicilie Haarlem. Ruud Wie lart heeft het nodig om zich voor te bereiden op de Olympi sche Spelen, waarwoor hij overigens nog niet is geselec teerd. Over die misser van de KNAU wil hij zich slechts met milde kritiek uiten. Om i onnodige handicaps op te pen, die zijn sportcarrière I nen schaden. Een glanzende carrière zo wees zijn optreden aan de Z larenstraat. Wat regendrup stonden een Nederlands i in de weg. „En eigenlijk be vorige maand zonder paald doel voor dit jaar be nen. Voor mij is het hele seij, een beetje experimenteel...." KEES KOOA Marina Mayer was de be ste verspringster met een* matige sprong van 6,22 me ter. DEN HAAG De regen sloeg tenslotte toch toe. Nadat vrij dagavond de kilte het enthou siasme van de toeschouwers al tot een minimum had doen da len en een etmaal later een frisse wind opmerkelijke ver richtingen al bijna bijvoorbaat uitsloot gooide Pluvius uiteind elijk toch nog roet in het eten. De bui, die zich, terwijl de ac commodatie zich langzaam in het duister hulde, boven de Zuidlarenstraat ontlaadde vormde een beletsel voor een tweede hoogtepunt (Ruud Wie lart) tijdens de twee dagen Sparta Spelen. En dat was jammer, want de soms straffe wind had fors af breuk gedaan aan de meester onderdelen. De loopnummers en het speerwerpen dames (ook door de afwezigheid van de ge blesseerde recordhoudster Elly van Beuzekom), werden ernstig béinvloed door de die sterkstes bereikte van 2,5 tot vier meter per seconde en pas tegen he- teind van de wedstrijden wat in kracht afnam. Maar ook het verspringen dames, door de wind niet ongunstig leverde een toch wel teleurstellende balans op. In vergelijking met de eerste avond was het buitenlandse contingent dimaal wat succes voller. De vier overwinningen in de vrijdagse uitgave werden gevolgd door vijf zeges een dag later. Daarbij maakte de Australische polsstokhoogspringer Ray Blid indruk. Boid bleef tijdens de gehele reeks sprongen van de vaderlandse atleten rustig wat ronddrentelenom toen Eltjo Schutter (nog steeds last van zijn dijbeenblessure) op 4.75 driemaal had gefaald, de lat vijftien centimeter hoger te la ten leggen en deze barrière in zijn eerste poging te nemen. Vervolgens ging de lat naar de voor Nederlandse begrippen "duizelingwekkende" hoogte van 5,05, welke hindernis Boid bij zijn tweede poging over schreed. De 5,20 meter bleek de Australiër evenwel te machtig. Met een prestatie van 4,50 meter sprong de Hagenaar Rob Richel zich in de belangstelling. De twee races bij de heren over 1500 meter kregen een boeiend verloop. Nadat de talentvolle Jo Schout in de laatste raetêrs van de BIoop.de Belg Par- mentier net moest laten voor gaan (3.49.7 tegen 3.50,4) ver plichtte HaicoScharn de toe schouwers aan zich. De Arnhemse vechtjes startte in een met louter buitenlanders be zette A-loop, waarin het hele veld tot 300 meter voorde finish volkomen gesloten bleef. Op dat moment plaatste Scharm met behulp van wat duwwerk, die hem onmiddellijk een handvol meters vóór deconcurrentie bracht. De enige die in de laat ste bocht aansluiting kon krij gen was de kleine Ier O'Shayth- nessy, die vrijdagavond reeds de 800 meter op zijn naam had gebracht. Er ontwikkelde zich een uiterst spannende eind sprint tussen Scharn en de Ier, van wie de jury de Nederlander als eerste over de finish zag komen. Beiden kregen overi gens dezelfde tijd toegewezen: 3.45,5. In deze race kwam Evert Hoving wegens ziekte niet aan de start. Relatief de beste prestatie le verde Toine van de Goolberg. De Nederlandse recordhouder met 46,33 (Rome '74) ontmoette op de 400 meter de Zwitser Gerolf Curti, hem vorige week tijdens de Europa Cupwedstrij den in Lissabon nog had afge troefd. Met Frank Nusse op dit onder deel in een finish af, die de Nederlander in een voor een sintelbaan uitstekende tijd van 47,4 bereikte. Hetgeen slechts 0,1. seconde langzamer was dan een week eerder in Portugal. Curti was tweetiende seconde langzamer: 47,6. Nusse kwam uit top 47,9. De Australische Denise Robert son was een klasse apart op de sprint. Zij greep haar tweede Spartaanse zege na die op de 200 meter van vrijdag door ont spannen lopend op 11,9 seconde uit te komen. Mieke Sterk kwam daar nog het dichtst bij in de buurt: 12,1. Bert de Jager smaakte het ge noegen de herensprint op zijn naam te brengen. De Haarlem mer rekende af met Monsels en Brouwer (resp. 10,8, 10,9 en 11,1). Een boeiend verloop kreeg ook de "mijl" van de dames. Joke van Gerven ontzag zich niet onmiddellijk na de start de leiding te nemen en ook tegen de stevige wind het zware werk te doen. De Nederlandse kreeg daarvoor de rekening gepresen teerd, want halverwege de voor laatste ronde werd zij van de kop verdrongen door de Ierse Mary Purcel, de Zuidafrikaanse Sonja Laxton en de Canadese Debbie Mitchell. Kort voor het ingaan van de laatste omloop kwam de Zuidafrikaanse ten val, maar zij herstelde zióh won derbaarlijk. Een derde plaats achter de niet bedreigde Mary Purcel (4,16,4) was de fraaie be kroning voor haar achtervol ging. Haar tijd was 4,18,8, ter wijl Debbie Mitchell 4,17,7 liet afdrukken. Joke van Gerven werd achter Glenda Reiser (4.20,6) vijfde in 4.20.8. Teleurstellend verliep het ver springen dames. Nationaal re cordhoudster Ciska Janssen moest met een derde plaats ge noegen nemen (6,10 meter) ach ter de Zuidafrikaanse Marina Mayer (6,22) en Sylvia Barlag (6,13). Lida Kuys bleef met de wind mee onder haar beste speer- werp verrichting. Zij won het onderdeel met 52,66 meter. Olga Commandeur bevestigde haar talent door in de 800 meter meisjes A op 2.10,7 te finishen. Ria Stalman tenslotte kon ook met de discus haar record (57,42) niet benaderen. Zij no teerde als beste poging 53,85 metGr' FRANK WERKMAN Eltjo Schutter moest op 4,60 afhaken bij hoogspringen. Even na deze opname zal de recordhouder de lat passeren op 4,60 meter. Brussel Cor Vriend heeft in het open Belgische marathon kampioenschap zijn eerste grote internationale succes geboekt. Het was aanvanke lijk de bedoeling dat de wed strijd in Brussel zou gaan tus-' sen de Westathletic landen. In Brussel bleek echter dat de Belgische Bond vergeten had Nederland mede te delen dat deze ontmoeting in het geheel niet zou worden gehouden en dat daarom het Belgische kampioenschap open zou staan voor niet-Belgen. Toen de Nederlandse ploeg za terdag in Brussel arriveerde heeft men aanvankelijk het plan gehad onmiddellijk weer de thuisreis te maken. Voor Cor Vriend bleek het een goede beslissing om te blijven. Direct na de start in het Hei- zel-stadion vormde zich een kopgroep van vijf lpers: de Nederlanders Vriend en Kalf, Finck (Oost.) en de Belgen Rik Schoofs en Walter van Ren- terghem, de Belgische kam pioen van 1974. Kalf, die last had van een blessure aan de linkervoet, staakte de strijd en Van Renterghem viel ver te rug. Op een stijging vlakbij het stadion plaatste Vriend een tussensprint waarmee hij los kwam. De uitslag: 1. Cor Vriend (PSV) 2.18.07, 2. Schóofs (Bel) 2.18.15, 3. Finck (Oost) 2.18.57, 7. Wies van Houten (RKHAV) 2.24.57, 10. Rob ter Poorten (AV Haarlem) 2.27.52, 13. Joop Keizer (KNAU( 2.30.18, 16. Joop Smit (Trias) 2.34.31. ENSCHEDE Bea Wiarda (Horror) heeft gis teren tijdens jeugdcompetitiewedstrijden in het Diekmanstadion in Enschede haar Nederlandse jeugdrecord discuswerpen verbeterd Dp atlete kwam in haar vierde en laatste worp tot 48,66 meter. Het oude jeugdrecord stond sinds 7 juni (Papendal) met 47,62 meter ook op haar naam. PARIJS Bij het grote Arbeiderssportfeest in Parijs vestigde het afgelopen weekeinde de Oostduitser Karl Heinz Stadtmiiller twee we reldrecords snelwandelen op de ongebruikelij ke 3000 en 5000 meter. Stadtmiiller legde de 3000 meter af in 11.29.6 en de 5000 meter in 19.26.2. Tot dusverre was de Brit Paul Nihill op deze afstanden record houder met 11.51.0 en 20.04.2. EUGENE - De Jamicaan Don Quarrie is de grote man gewor den van deAmerikaanse atle- tiekkampioenschappen, die het afgelopen weekeinde in Eugene werden gehouden. De wereldre cordhouder op de 200 meter - hij evenaarde zijn wereldre cordtijd van 19.8 sec twee we ken geleden op dezelfde baan - won zowel de 100 als 200 meter. Op de 100 meter noteerde Quarrie in totaal vijf valse starts 10,16 seconden Opvallend en op de dubbele afstand hield hij bij een toelaatbare rugwind van 1,9 meter per seconde in 20,12 seconden de gehele Amerikaanse sprintelite in bedwang. De Amerikaanse favoriet Steve Williams, die Quarrie onlangs nog in Kingston versloeg, werd op de 100 meter tweede (10,21) en op de 200 m vierde (20.66). De Amerikaanse titelstrijd werd een debêcle voor de favorieten. Alleen Quarrie op de 200 meter, Al Feuerbach met precies 21 meter bij het kogelstoten en discuswerper John Powell (63,66 m) prolongeerden hun titels. De grootste verrassing was de overwinning van Mark Enyeart op de 800 meter in de beste wereldseizoentijd van 1.44.87 voor de grote favoriet Rick Wohlhuter. De 21-jarige Amerikaan, die enkele weken geleden ook Amerikaans universiteits kampioen werd, heeft dit jaar nog geen wedstrijd verloren. Enyeart zegevierde van kop af. Op de eerste 400 meter noteerde hij een tussentijd van 51.1 seconden. Opvallend was de overwinning van de Engelsman David Jenkins op de 400 meter. De Europese kampioen van 1971 liet met 44,93 seconden niet alleen de beste wereldseizoenprestatie afdruk ken maar zorgde tevens voor een nieuw Engels record. Op de 400 meter horden is het wereldre cord van Olympisch kampioen John Akii Bua (47.8) geruime tijd in gevaar geweest. Jim Bolding was tot op de zesde horde sneller dan Akii Bua des tijds bij de Olympische Spelen iri Mun- chen. Bolding had echter teveel van zijn krachten gevergd en moest in de slotfa se Ralph Mann, die in de beste wereld seizoenprestatie van 48,74 seconden ze gevierde, laten passeren. Een beste wereldseizoentijd kwam eveneens op naam van de Olympische maratho.nkampioen Frank Shorter, die de tien kilometer won in 28 minuten en 02.17 seconden. Val Een sensationeel verloop had de finale van de 100 meter horden. Op de eerste horden zagen de 15.000 toeschouwers de Fransman Guy Drut- vallen waarna even later de door Drut uit balans gebrachte favoriet Charles Foster op de vijfde hindernis zijn evenwicht verloor. In de halve eindstrijden was oud-Olym pisch kampioen Willie Davenport bij een val zo ernstig geblesseerd geraakt dat hij naar een ziekenhuis moest1 den overgebracht. De finale van de over de hoge horden werd in 1 seconden gewonnen door outsider raid Wilson. De Oostduitse herenploeg heeft iijny tweedaagse interland in Dresden G Brittannië volledig gedeklasseerd: 74 punten. In de drielandenwedstriji r de dames was Oost-Duitsland ook te sterk voor Groot-Brittannië en\ menië. Hoogtepunten in de herenwedstrijd ren het hoogspringen en het discus pen. Op beide onderdelen sneuve de Oostduitse records. Rolf Beilsch sprong 2,24 meter hoog. Wolfgang midt won het discuswerpen met meter. In de dameswedstrijd sprong de I pese kampioene en wereldrecordh ster hoogspringen, Rosemarie A< i' mann 1,92 meter, Ulrike Klapezj liep de 800 meter in 2,00.5 en Walt' Strotzer - Pöhland won de 1500 n in 4.09.4.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16