The King of the Games geeft zich niet gemakkelijk bloot MD ROOMBURG TERUG IN EERSTE KLASSE Zoetemelk grote afwezige in ronde Tine Langeveld! (13) de sensatie van tennistoernooi TEAN De Munnik haalde het net niet «raJ gg LEIDSE COURANT V^PACINA 14 Van onze sportredactie Een lelijke tegenvaller voor de organisato- Ronde van Zwitserland, Cees Bal, Jan wenhoven en Vonk in samenwerking met Lammenschansweg, de Zoeterwoudse Sin- renners rijden worden verzocht hun auto's LEIDEN Joop Zoetemelk is vanavond ren, die echter toch een aantal grote jon- Hordijk, Klaas Balk en Cees Stam, de 'de winkeliersvereniging Herenstraat, is be- gel en de Herenstraat. De winnaar zal de zo te parkeren, dat zij de karavaan geen de grote afwezige in de profronde van gens naar de Sleutelstad hebben weten te wereldkampioen achter de grote motoren, 'stemd voor het geestelijk gehandicapte bloemen en de zoen ontvangen van me- Leiden. De grote favoriet voor de Tour de lokken. Op de startlijst prijken ondermeer kind. vrouw Bres, de echtgenote van de FC Den France kreeg twee dagen voor de start van de namen van Gerben Karstens, Leo Duin- De opbrengst van dit evenement, dat wordt Haag voetballer, die als ronde-miss zal die ronde van Frankrijk van zijn ploeglei- dam, Tino Tabak, Gerrie Kneteman, Harm georganiseerd door het Leids wielercomité Het parcours voor de 80 kilometer lange 'fungeren. der geen toestemming om te starten. Ottenbros, Bert Pronk, de revelatie van de bestaande uit de heren Riethoven, Kou- wedstrijd gaat over de Koninginnelaan, de' Bewoners van de straten, waardoor de hinder bezorgen. De NZH-bus (lijn 41), die normaal over de Koninginnelaan rijdt, zal vanavond tussen zeven en negen uur via de Tomatenstraat richting Zuid-West rij den. Van onze sportredactie OEGSTGEEST „En bij de KNCB is men er zich wel van bewust, dat men niet zomaar propaganda voor een spel maakt - voor een spel als elk an der. De Engelsen hebben cricket the King of the Games genoemd en de Nederlandse cricketers erkennen dit Koning schap der Spelen met evenveel overtuiging. Dat hun spel bijzondere con centratie en geduld, veel oefening, uithoudingsver mogen en vaak moed ver eist - dat alles heeft zijn Koningschap niet doen verwerven. Er zijn andere takken van sport die dat ook vergen. Maar cricket vraagt meer. Het leeft sterker bij de geest dan bij de letter van zijn spel regels, het kan alleen goed gespeeld worden door wie de geest ver staat", aldus een citaat uit het boekje „Cricket", uitgegeven door de pro- pagandacommissie van de Koninklijke Neder landse Cricket Bond. Cricket is dus anders; bedui dend verschillend van alle ande re sporten. De geest wordt voor op gesteld, niet de regel, niet het spel an sich. Cricket wordt vaak „moeilijk" genoemd; slechts ge schikt voor insiders. Cricket wordt, mede daardoor, dikwijls een tikje elitair gevonden, mees tal door outsiders. Is cricket nu eigenlijk een sport of is het een gezellig onderonsje, bedoeld om de zomerse zondagmiddag op gepaste, enigszins sportieve wij ze door te brengen? Wat is cric ket nu eigenlijk wel en wat pre tendeert de KNCB met haar „King of the Games'? „Mens erger je niet" is ook leuk, maar omdat nu meteen te verheffen totnou zeg. Er is één ding dat zeker is: cricket is beslist niet eenvoudig. Twee uur praten met een ken ner en nog eens even zoveel tijd jbesteden aan het nauwgezet be studeren van de spelregels le vert niet veel meer op dan slechts een globale, maar nog lang niet glasheldere, kijk op dit fenomeen van Britse origine. „Dit, samen met de lengte de partijen - zes uur - en daar enboven het van oudsher beslo ten karakter van de meeste clubs doet de buitenwacht hui verig staan ten opzichte van het crikcet Enerzijds is deze achter docht niet misplaatst, omdat de insiders lange tijd zelf het cric ket „clean" wilden houden, maar anderzijds, vooral in deze moderne tijd, toch wel onte recht". meent Frits de Jongh, .secretaris en first-bowler van Ajax, de Leids/Oegstgeester cricketclub. „Technisch gezien komt er heel wat voor kijken om het spel goed te spelen. Wat aanleg is noodzakelijk en wil je hogerop komen dan dient er stevig ge traind te worden. In Engeland kent men, naast het amateur- cricket, een profsectie. Deze jon gens spelen dag in dag uit en hun wedstrijden trekken tien duizenden toeschouwers. Test- matches tussen de Gemenebest- landen zijn zonder uitzondering altijd uitverkocht Zes uur ge concentreerd spelen vereist een goede conditie. Het meespelen aan de top daarbij een grote ervaring en een enorm tech nisch en tactisch inzicht". Cric ket is een sport „Daarenboven", vervolgt Frits de Jongh, „is cricket ongekend sportief. Mentaliteit staat voor op, een typisch Engelse stelre gel. Bij cricket applaudisseert men voor een goede actie van de tegenstander, worden beslis singen van de umpire nimmer aangevochten en is het ondenk baar de tegenstander onheus te bejegenen. Hoewel individuele kwaliteiten soms doorslagge vend kunnen zijn is het spelen in en voor het team van veel grotere importantie dan de per soonlijke (wan)prestatie". The King of the Games. Nu Frits de Jongh zich, overi gens onbewust, heeft geschaard achter de uitspraken van de KNCB en de grootste spórt- chauvinisten aller tijden, de En gelsen, mogen deze twee zaken dan geen punt meer zijn. De spelregels wel. Frits de Jongh: „Cricket dateert reeds uit de 16e eeuw en heeft dus een lang ver leden met een rijke traditie. Het kent veel geschreven, maar ze ker zoveel onbeschreven wetten en is, vooral voor de beginner, vrij gecompliceerd van opzet.' Enige mate van vergelijking met het honkbal is er wel te maken. Er zijn twee partijen: de slag en de veldpartij. De captains, die overigens een bijzonder be langrijke rol spelen, tossen. waarna de ene partij het veld ingaat, terwijl de andere op de bank plaatsneemt In het cen trum van het veld bevindt zich een strook van twee meter breed en twintig meter lang, waar omheen zich de belang rijkste handelingen afspelen. Aan beider uiteinden staan de zogenaamde wickets, een knie hoge constructie van drie paal tjes met daarop een dwarsleg- ger. Een man van de slagpartij neemt daarvoor plaats, terwijl aan de andere zijde van de strook de bowler zijn aanloop neemt Hij moet het wicket om gooien met een bal ter grote van een hockeybal. Lukt hem dat dan is de batman uit Gewapend met een brede knuppel moet de batman dit euvel zien te voorko men. Raakt hij de bal dan kan hij trachten een run te maken door naar het andere wicket te lopen. Slaat hij de bal over het hek het veld uit dan mag hij blijven staan en krijgt hij auto matisch zes punten op zijn con to. Een run telt voor één. Wan neer de bowler heeft gegooid en de batman heeft geslagen ko men de andere „fielders" in ac tie. Zij proberen de bal zo snel mogelijk terug te gooien naar de „wicketkeeper". Is de bal er eer der dan de batman, bezig aan het maken van een run, dan is deze uit De batman heeft de vrijheid, wanneer dat mogelijk is, om meer dan één run te maken. Is de batman uit (wicket om, bal gevangen, te laat aan andere kant etc.) dan komt er een ander naar voren. Is iede reen aan slag geweest of is de tijd verstreken - elk team krijgt drie uur - dan gaat deze partij bowlen". Verdere details, pun tentelling en allerhande bijkom stigheden zullen we u besparen. Over zijn club vertelt De Jongh: ,Ajax is opgericht in 1892 en bond zich in 1919 aan ASC. Momenteel spelen we in de tweede klasse waarin we, na zes wedstrijden, ongeslagen boven aan staan. Ajax speelt met twee 'teams op zondag en één team op zaterdag. Verder hebben we, drie jeugdteams en een dame- De batman heeft de bal geslagen en kan aan zijn run beginnen. Fielders en wicketkeeper komen in actie. Concentratie is alles bij cricket. selftal. Ja, ja, cricket is uitste kend geschikt voor de dames. De gemiddelde leeftijd van het eerste schommelt rond de tweeëntwintig. Cricket, en dat is een groot voordeel, kan je tot op hoge leeftijd blijven beoefe- Omdat hij nog enig onbehagen voelt verklaart hij nog eens: „Vroeger was het inderdaad een elite-sport, maar de wickets zijn inmiddels heus wel verzet. In derdaad hebben wij een ballota gecommissie, maar dat is louter een informele zaak. Iedereen wordt zonder meer toegelaten. Cricket is heus een sport voor gewone mensen". Als laatste dan nog een citaat uit het al eerder aangehaalde propagandaboekje van de KNCB: „Er schuilt meer in cric ket, zelfs meer dan uiteen te zetten zou zijn in een lange en zo volledig mogelijke beschou wing. Het heeft iets dat zich niet verklaren laat: een soort beko ring die iedereen kent die het gespeeld heeft en die haar mag netische aantrekkingskracht steeds op hem zal blijven doen gelden". Cricket is niet eenvoudig; ook niet om te beschrijven. AD VAN KAAM HOOFDDORP De Delftenaar Piet Mooy heeft het afgelopen weekeinde een opmerkelijke prestatie geleverd tijdens een nationaal concours hippique in Hoofddorp. Hij eindigde op een jachtspringconcours met drie paarden op de plaatsen drie tot en met vijf. Winnaar werd Frans van Herten met Ilonka. I ADVERTENTIEI trim je fit met stimorol kauwgom Van onze tennismedewerker LEIDEN/ALPHEN A.D. RIJN De grote sensatie in het TEAN-toemooi in Alphen was zonder twijfel de zege van de dertienjarige Tine Langeveld in het damesenkelspel B. Kondig de-zij haar machtsgreep al in c de voorlaatste ronde aan door de eerste geplaatste Ellen Ger- rese te verslaan, niemand had toch gedacht, dat zij in de fina le de mentale kracht zon bezit ten om haar vijf jaar oudere zus af te troeven. Ijskoud liet dit jonge talent haar zuster Hanneke alle hoeken van de baan zien, hetgeen resulteerde in een 7-5, 6-3 overwinning. In het herenenkel B heeft een goed spelende Henny Koemans de titel veroverd. Koemans, die in de kwart finale op gelukkige wijze een ronde verder kwam, omdat Marinus Brooshooft bij een 7-6, 5-3, 40-0 voorsprong op gaf, daar hij dit weekeinde ver hinderd was te spelen, heeft zich voor deze eigenlijke neder laag goed gerevancheerd. Zater dag speelde hij zich in sneltrein vaart langs de winnaar van vo rig jaar, Charles Asselbergs (6-3, 6-1) en gisteren moest Zuure het ontgelden. Zuure, die in de hal ve finale veel te beheerst speel de voor Eelkman-Rooda en die, gezien het feit, dat hij in Zwolle eerste klasse competitie heeft gespeeld, goede kansen leek te hebben, kon alleen in de eerste set enigszins op gelijke hoogte blijven (5-7). In de tweede set gaf Frank Zuure-het een beetje op, zodat het voor Koemans een koud kunstje was definitief door te drukken (6-1). Het op eigen veld spelende duo' Jansonius/Suyver behaalden in de eindstrijd van het herendub- bel een opvallend ruime over winning op de Noordwijkers As selbergs en Gelevert. (6-2, 6-2). Bij de C-heren heeft Hans v.d. Loo zijn plaatsing als eerste waar weten te maken. Op de laatste dag is hem dit evenwel niet gemakkelijk afgegaan. In de halve finale had tegenstan der Edwin Bosch vrijwel steeds het initiatief, doch Van de Loo had de bal te vaak terug (4-6,. 7-5, 2-6). In de finale tegen Mar cel de Bakker was Van de Loo weliswaar de betere speler, maar in de tweede set kwam hij bii een setpoint voor Bakker erg gelukkig weg. Met 6-4, 7-5 ging de titel naar Van de Loo. ,Bij de dames in de C-categorie was het wederom Tine Lange veld, die de eindzege voor zich opeiste. Via een vlotte 6-4, 6-C stuurde ze A. Snellenburg van het gravel. Wellicht is dit alweer één van de laatste C-toernooien voor Tine geweest, want haar overwinning in de B-afde ling kan zij zich daar voortaan zonder schroom vertonen. In de andere categorieën kwam tot uiting, dat het toernooi bijnj een Langeveld-aangelegenheic geworden is. Het gemengddub bel C eindigde in een drie sets zege van Hans v.d. Loo/Tine Langeveld op Carien Heester mans en Peter Wolterink. Gemengddubbel B: H. Lange veld/J ansonius-Hanning/Kouw 6-1, 6-3. Damesdubbel C: H. Langeveld/.- v.d. Merwe-Hage/Heyers 6-3, 6-1, Herendubbel C: Derks/v. Ree den-Panman/V. Rooyen 7-6, 7-5 Van onze tennismedewerker LEIDEN/EINDHOVEN Voor Roomburg is de deur naar de eerste klasse na vier jaren, waarin het maar steeds net niet wou lukken, eindelijk weer opengegaan. Met 6—2 werd ELTV 2, dat in de poule van de Munnik kampioen was geworden, gedeci deerd teruggewezen. De Munnik, dat tegen Beekhuizen 2 nog één partij moest spelen, om dit uit te_ maken, wie er terug naar de .Overgangsklasse B moet, heeft het niet kun nen redden. In Eindhoven ging het met Roomburg van meet af aan uiterst voorspoedig. Henk Em- nes behaalde een regelmatige overwinning ■op de nog jonge Ton Logtenberg (64, 6—4). De strijdbare Milou Penseel bleef in een spannende strijd Ellen Rinckel net voor (6—2, 2—6, 7—5). Bram Madera moest aan-, treden tegen Wim Arends, die in plaats van zijn broer, die een operatie moest onder daan, de eerste herensingle speelde. De eer ste set leverde voor Madera geen moeilijkhe den op (61). De tweede reeks verliep moei zamer, maar Madera drukte op het juiste moment beslissend door (7—5). Marinus Brooshooft speelde, aangezien er in de eer ste klasse vier herensingles gespeeld wor den, als Roomburgs vierde man. Via 64, 62 zorgde hij ten koste van opponent Kroeze voor 4—0. Annette v.d. Mey kon het, zoals verwacht, niet bolwerken tegen Jenny Ridderhof, maar kwam toch nog goed in de buurt (26, 67). De damesdubbel werd voor Roomburg het tweede verliespunt. Met 7—6, 6—2 ging deze partij naar ELTV. Het duo Emnes/Madera sloeg de hoop, die lang zaam bij de Eindhovenaren terugkeerde, de. bodem in. Zonder overdreven inspanning speelden zij zich langs Arends en Kroeze: 6—4, 6—2, en daarmee bouwden ze de voor sprong uit naar een comfortabele 5—2. De partij van Hans Keizer, die al voor de dubbels was begonnen, ging hierdoor als sleutelpartij fungeren. In de eerste set leek Keizer het makkelijk te krijgen tegen het talent Bas Vletter, die pas 15 of 16 jaar is (62). De tweede set was evenwel voor Vletter (7—6). De derde set werd een lang gevecht, dat met 7—5 in het voordeel van Keizer eindigde. Voor de overige 3 partijen bestond vanzelfsprekend geen animo meer. De strijd was gestreden. Roomburgs promo tie naar de eerste klasse was een feit. De mixed van Karen Braakman en Jan Theunissen, die In Velp gisteren moest be slissen over het al c( niet degraderen vai de Munnik, is negatief uitgevallen. Met 5-4 kwamen de Leiderdorpers voor, maar noj moest de set bij 66 door middel van eei tie-brcak worden beslist. De kansen in de» tie-break wisselden, doch Beekhuizen pakt •de set (7—5 tie-break). De Munnikers ver slapten in de tweede set een beetje en vi; 63 bewerkstelligde Beekhuizen het be houd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14