Hennie Kuiper kreeg eindelijk erkenning TAK: WIELERTITEL KA CARNAVALSGRAP Keetie van Oosten vrouwelijke Merckx TEIRLINCK VERRASTE IN BELGISCH KAMPIOENSCHAP SOLO NIDI DEN HERTOG BESLISSEND Bert Pronk: Geen steun toch tweede Zoete melk in Ronde Nederland LEIDSE COURANT HOOGERHEIDE De droom van Hennie Kuiper, kopman van de Nederlandse wielerformatie Frisol, is gisteren in de Raadhuisstraat van Hoogerheide uitgekomen. Na de Olympsische trui (1972 itt Mun- chen) kan zijn vrouw Ine het komend jaar het rood-wit-blauwe tricot in de sporttas doen, want Kuiper zal vanaf nu alle koersen in het kampioen stricot moeten rijden. temelk. In de slotfase had de in Frankrijk wonende coureur nog geprobeerd weg te springen. Het trio van Frisol gunde Zoetemelk geen meter vrijheid en bleef aan het wiel plakken. De 26-jarige coureur uit Dene kamp, die sinds een jaar in het Brabantse Ossendrecht woont om reizen naar de kermiskoer- sen in België te korten, zorgde in een spannende slotfase voor een verrassing in het profkam pioenschap van Nederland. Niet Joop Zoetemelk, de gedoodverf de favoriet, maar Kuiper mocht na zes uur fietsen, de hoogste trede van het erepodium betre den. Zoetemelk moest in de eindsprint zelfs de tweede plaats afstaan aan de Scheven- Eigen kans Henny Kuiper. „Toen de slag eenmaal was gevallen wist ik zeker, dat een Frisolrenner de kampioenstrui zou mogen aan trekken. Tegen onze taktiek was Zoetemelk niet opgewas- ingse neo-prof Bert Pronk. - sen. Ik had al snel gezien dat Enigszins teleurgesteld finishte de „adelaar van Hoogerheide", oud-wereldkampioen Harm Ot- tenbros, als vierde. Het kwartet Kuiper, Zoetemelk Ottenbros had in de laatste Harm Ottenbros, die in zijn ei genwoonplaats graag had wil len winnen, weinig kans had. Hij reed de laatste kilometers met een slingerend wiel. Wij reden voor onze eigen kans". vijftien kilometer genadeloos Hennie Kuiper, die donderdag toegeslagen. Na een felle jacht op Nidi den Hertog, die met kramp te kampen kreeg, stre ken zij op de vluchter neer verdeelde in de laatste zevt kilometer de ereplaatsen. Voor de lieveling van het publiek. als kopman van Frisol in Char leroi voor zijn eerste Tour de France begint, had naar dit kampioenschap toegeleefd. De oud-Olympisch kampioen op de weg voelde al lange tijd dat hij als profrenner was miskend. In Harm Ottenbros, sloeg het Hoogerheide wilde hij bewijzen, noodlot in deze beslissende kilo meters toe. Met vier gebroken spaken en een slag in het ach- dat hij nog steeds tot de beste Nederlandse profs behoort. De afgelopen week had Kuiper t ontkwam Hennie Kuiper, goed gesteund door zijn ploeggenoot Geconcentreerd Harm Ottenbros, aan de ijzeren morgen aan het greep van tempobeul Joop Zoe- begonnen. het noodlot overlaten. hij gister- re karwei Achtenvijftig profs, onder wie enkele onbekende namen, wa ren in Hoogerheide aan de start gekomen. Al in de eerste ronden van het 240 kilometer lange avontuur, werd het kaf van het koren gescheiden. Vooral in de beginfase zaten de renners van ploegleider Peter Post voorin. De oorlog tussen Frisol en Ti Raleigh zou op de klinkers van de Dorpsstraat in Hoogerheide moeten worden uitgevochten. Zesdaagsekeizer Peter Post had echter te veel vertrouwen in de goudbruine formatie. Na enkele schermutselingen van Jan Aling, Gerard Vianen en Bas Hordijk kwam er meer leven in het voortzeulende peloton waar in de grote mannen als Joop Zoetemelk, Gerrie Kneteman, ti telverdediger Cees Priem en Gerben Karstens zich erg rustig hadden gehouden. Niemand durfde in „de slag te gaan". Na ruim zestig kilometer ging de broer van Fedor den Hertog, Nidi, op verkenning uit. Hij liet zijn medevluchter Leo Duyn- dam. Vlot en Wim de Waal een zaam in de straten van Hooger heide achter zich. De rijder van Frisol moest als bruggehoofd naar voren worden geschoven om te kijken of de concurrentie zou reageren. Verwachte reac ties bleven uit, waardoor Nidi den Hertog, vooral het laatste jaar van betere klasse dan Fe dor, zonder al te veel moeite een riante voorsprong kon opbou wen. Na een zenuwslopende so lo van ongeveer honderd kilo meter, bleek het avontuur te veel van zijn krachten te hebben gevergd. Achter hem kwam het overgebleven legertje van profs, er waren inmiddels al 31 ren ners afgestapt, eindelijk in actie. De Ti-Raleigh coureurs van Pe ter Post hadden zich ln deze fase van de strijd geen eenheid gevormd en werden door Frisol overvleugeld en zelfs gedegra deerd tot figuranten. „Wij heb ben een foutje gemaakt", ver klaarde Bert Pronk. „Wij heb ben niet gereageerd, toen Nidi in de aanval ging en van dat moment heeft Frisol het erg gemakkelijk gehad". Tien kilometer voor het einde was de strijd gestreden. Kram paanvallen geselden de ranke De drie „groten" van het Nederlands profkampioenschap. Op het hoogste platform Hennie Kuiper. Hij is vergezeld van Bert Pronk (links) en Joop Zoetemelk. benen van de Dnsolknecht en nog op avontuur uit en finishte schakelde hem uit voor het gro- met ruim nestig meter voor- te spel. Hennie Kuiper toonde sprong als nieuwe profkam- zich de sterkste. In de laatste pioen van Nederland. Kuiper kilometers ging de Twentenaar gaf aan de eindstreep eerlijk toe (Van onze sportredactie) HOOGERHEIDE Bert Pronk, sinds zijn sterke optreden in de Ronde van Oostenrijk gepromoveerd tot een van de sterkste profs in Nederland, leverde gisteren toch weer een verrassende prestatie. Zijn tweede plaats in Hoogerheide waarmee hij onder anderen Joop Zoetemelk achter zich hield, had hij alleen maar aan zichzelf te danken. "Onze ploeg (TI Raleigh) heeft steeds moeten jagen om Nidi den Hertog terug te halen. Pas tegen het einde slaagden wij, maar toen wisten we welwat we hadden gedaan". De Scheveninger, pas in zijn eerste profjaar heeft nog gepro beerd steun te krijgen voor de slotfase. "Ik wilde Jan Raas naar voren brengen voor de eindsprint Het leek te lukken, tot hij kramp kreeg". Bert Pronk moest het alleen doen en dat leek te slagen. "Ik ben door gegaan, maar toen ik vlak bij was, sprong Kuiper definitief weg". Wat overbleef was zilver. Menige prof zal ervan dromen in zijn eerste profjaar. dat hij de nationale titel niet zonder steun van Nidi den Her tog had kunnen veroveren. .De ze jongen heeft ontzettend veel werk verzet Hij heeft de koers gemaakt Door zijn sterke rijden hebben wij toch wel bewezen, dat wielrennen een teamsport is. Aleen had ik nooit kunnen win nen. Vraag het maar aan Joop Zoetemelk, die kwam er ook niet. Hij kreeg onvoldoende steun van Knetemann en Bal", aldus Kuiper, die vol trots ver telde, dat hij niet in zijn pyama maar in zijn nieuwe rood-wit- blauwe tricot naar bed zou gaan. De overwinning van Hennie Kuiper heeft Frisol geen win deieren gelegd. Ploegleider Piet Libregts had voor de koers tien duizend gulden premie uitge loofd. In de komende weken zal de nieuwe kampioen in ieder geval-nog meer kunnen verdie nen, want de kampioenstrui is altijd goed voor vette contrac ten. Eindelijk had Kuiper de erkenning gekregen waarop hij al twee jaar recht had. Ook de verslagen Joop Zoetemelk sprak met-N waardering over de presta tie van de kampioen. ,Jk vind dat er een goede uitslag is geko men. Sinds jaren was het weer een waardig kampioenschap van Nederland. Hennie Kuiper heeft de titel eerlijk verdiend. Hij heeft ervoor moeten vechten en zijn knechten hebben hem goed geholpen. Hij is een echte kopman en een waardig kam pioen". Wil van der Plas Nidi den Hertog bezig aan de solo, die niets zou opbrengen. Hij werd slechts achtste. HOOGERHEIDE Joop Zoetemelk zal met een volledige acht mansploeg van Gan-Mercier naar de Ronde van Neder land komen, die van 21 tot 26 augustus wordt gehouden. De concurrentie van de ronde van Limou sin in Zuid-Fran krijk had de komst van een volledige ploeg met Zoetemelk aanvankelijk onze ker gemaakt. Door de medewerking van ploegleider Caput is Zoetemelk echter vrijgemaakt en hij zal met Knetemann, Vianen, Bal, Hoban en nog drie Franse rijders naar de Ne derlandse professio nalronde komen. Arie Hassink. Vorig Jaar werd Arie Hassink na de Ronde van Engeland door een TBC-aanval gedwongen te stoppen. Niemand geloofde meer in een rentree. Geestelijk gebroken stapte hij vier ronden voor het einde van zijn fiets. "Het is weer een verlo ren seizoen. Ik kan deze span ning niet meer verdragen. Ik heb toch weer teveel van mijn krachten gevergd". WIL VAN DER PLAS HOOGERHEIDE Zeven is voor Keetie van Oosten-Hage een magisch getal. Sinds 1969 regeert de 25-jarige huisvrouw uit het Zeeuwse Maartensdijk in het dameswielrennen. Op nieuw bewees zij haar superieure positie door zaterdagochtend met ruim 1.45 minuten voor sprong op haar concurrentie voor de zevende maal in successie de nationale titel te verove ren. In tegenstelling tot vorig jaar toen Keetie-van Oosten het op een eindsprint moest laten aan komen met Willie Kwantes en Mini Brinkhoff, ging zij met ruime voorsprong op de finish af. In een solo toonde Keetie van Oosten haar kwaliteiten als temporijdster en bouwde in de slotfase een riante voorsprong op. Samen met Corrie Fridsma uit Uithoorn was zij 35 kilome ter voor het einde weggesprongen om zoals ze het zelf zei: "De groep even te testen". De nieuwe kampioene ranselde met haar slanke benen de pedalen en ontdekte ineens hoe zwak de concurrentie wel was. "Keetie is de vrouwelijke Eddie Merckx", zei Gré Knetemann-Donkers die op ruim anderhal ve minuut achterstand de zilveren medaille voor zich opeiste. "Ik ben nog nooit dichter dan de zesde plaats van de kampioene geëindigd, Op aandringen van mijn man (Gerrie Knete mann, red.) had ik eigenlijk al besloten om met de wielersport te stoppen. Gerrie zegt altijd dat ik er niets van kan en dat ik rijd als een zoutzak. Veel steun hela ik dit jaar nog niet van hem gehad. Vandaag heb ik bewezen, dat ik toch niet hoef te stoppen". Voor de zevende keer bloemen voor Keetie van Oosten-Hage. Haar overmacht was nog groter dan anders. HOOGERHEIDE Hoe een carnavalserap een nationale titel tot gevolg kan hebben en hoe het mogelijk is dat één van de beste klimmers van het Nederlandse ama teurcorps kampioen kan worden op het vlakste parkoers sinds jaren, ligt opgesloten in het wieler verhaal dat de nieuwe amateur kampioen Ad Tak zaterdagmiddag schreef. Van de ruim 120 gestarte amateurs reden er slechts achttien renners de strijd uit. Ad Tak bleek na vijf uur fietsen niet alleen de snelste, maar ook de sterkste ren ner te zijn. In een beslis sende solo van veertig ki- lometr rekende de 22-ja- rige Brabander af met de overgebleven concurren tie. De nieuwe kampioen liet de hul diging gelaten over zich heen gaan. De vreugde was intens. Vol zelfvertrouwen, maar toch een beetje verrast over zijn ei gen prestatie, stond Ad Tak bij de finish voor zich uit te staren. "|Wie had dit verwacht", stamel de hij. "Ruim vier jaar geleden voet balde de ik nog. Tijdens een carnavalsfeestje sloot ik een weddenschap af om een krat bier dat ik zou gaan wielrennen. In mijn eerste jaar als nieuwe ling behaalde ik twee overwin ningen en ben daarna bij Cabal- lero terecht gekomen. Bij ploeg leider Peters en manager Frans van de Enden ben ik uitstekend opgevangen. Zij hebben me ge leerd wat wielrennen is", aldus Ad Tak, die binnenkort afscheid neemt van de militaire dienst, waarin hij als topsporter vol doende gelegenheid heeft gekre gen om te trainen. "Ik had voor zes maanden bijgetekend omdat ik alle kansen heb gekregen om te rijden. Dit jaar mocht ik zelfs naar de ronde van Oostenrijk en naar Olympia's Tour door Nederland. Vooral in Oosten rijk, waarin ik een bergetappe won, heb ik zelfvertrouwen ge kregen." Geen prof De nienwe kampioen van Ne derland heeft voorlopig geen plannen om próf te worden. Ad Tak wil als amateur door het leven gaan omdat hij in Fedor den Hertog, Jan Aling en zijn METTET Wiïly Teiriinck is gisteren in vinS van Pescara Mettet wielerkampioen van België bij de de baas. profs geworden. In de laatste honderd me ter bleef hij Walter Planckaert, Eddy Merckx, Roger de Vlaeminck en Roger Swerts verrassend ruim voor. Hij legde de 258 kilometer af in 6 uur, 3 minuten en 40 seconden. Het Italiaanse wielerkampioenschap op de weg voor beroepsrenners is gisteren gewon nen door Francesco Moster. Moser bleef op het 259 kilometer lange circuit in de omge- In Frankrijk heeft Regis Ovion gisteren het Franse wielerkampioenschap op de weg voor beroepsrenners gewonnen. Ovion legde de 247,5 kilometer lange race af in een tijd van 5.53.46, hetgeen neerkwam op een ge middelde snelheid van 41.792 km per- uur. De Spanjaard Domingo Perurena zegevierde in het 74ste Spaanse kampioenschap. Aan de race, een rit over 235 kilometer deden 57 profs mee. Perurena legde de afstand af in een tijd van 6.49.50, hetgeen neerkwam op een gemiddelde snelheid van 36.892 km per uur. De Westduitser Dietricht Thureau, de Zwit ser Roland Salm en de Luxemburger Roger Gilson zijn gisteren in het Luxemburgse Diekirch wielerkampioen van hun land bij de profs geworden. Evenals in de voorgaande jaren werden de kampioenschappen van deze drie landen gezamenlijk gehouden. Eerst werd er een tijdrit over 21.6 kilometer gereden en vervol gens een rit in lijn over 131.4 kilometer. inert liever als amateur aan de weg. Na 35 kilometer van de ruim tweehonderd te rijden kilome ters vond Tak zijn plaats in de kopgroep van negen renners. In deze kwalitatief sterke kop groep waren Ari Hassink en |Wil van Helvoirt de troeven voor de nationale titel. Met drie Cabal- lero-renners in de kopgroep zag het er naar uit dat alleen Wil van Helvoirt de sprintwinnaar zou kunnen worden. Achter de eerste groep streden Frits Schür, Lcnferink en Albert Scheffer om het verloren ter rein. Tegen het einde van de wed strijd stapten steeds meer ren ners van hun fiets. Alleen de kopgroep ging keihard door. Verboom en Tak hielden de kopgroep steeds aan het werk om ploeggenoot. Wol van Hel voirt, in een fauteuil naar de finish te dragen. Het pakte ech ter allemaal anders uit De be slissende ontsnapping werd in geleid door de enige niet ge sponsorde renner uit de kop groep Jan Damen. Ad Tak sprong onmiddellijk naar hem toe om het gat voor Wil van Helvoirt te dichteh. Nadat hij bij Damen was gekomen viel er ineens een groot gat Ad Tak zag zijn kans schoon en liet de groep en de vluchter Jan Da men staan. Solo De laatste veertig kilometer reed hij alleen weg om een winst van ruim drie minuten op te bouwen. Een zenuwslo pende solo riskeerde de nieuwe kampioen alles. Zijn aelfver- trouwen groeide even snel als zijn voorsprong. Een kampioenschap heeft altijd twee kanten: Vreugde en ver driet Het verdriet was voor plaatsgenoot Cees van Dongen afschrikwekkende voorbeelden heeft. "Deze jongens zijn toch goede amateurs geweest en wat is er van hen trecht gekomen?" Voor de 22-jarige timmerman uit het Brabantse Oud-Gastel, dus geen proflicentie. Hij tim- Ad Tak, vier jaar geleden nog voetballer, beste amateur wielrenner in Hoogerheide. Dankzij een weddenschap om een bier.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13