Okker demonstreerde vorm door eindzege in Nottingham Superieure klasse van Amerikaanse zwemmers Treize P sterk in „jaar van afscheid" Zeven wereldrecords verbeterd LIA MOLENAAR EINDIGDE HOOG Start ongeldig maar course ging door JEUGDTEAM WON POLOTOERNOOI WATERPOLOTEAM NAAR OURACAO De inspanningen van Tom Okker bleken goed voor een zege tegen Tony NOTTINGHAM - Met een van de betere overwinningen in zijn tennisloopbaan heeft Tom Ok ker zich geprepareerd voor het Wimbledontoernooi. De „Flying Dutchman", na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten in on verwacht goede vorm, versloeg zaterdag in de finale van het John Playertoemooi te Notting ham de Australiër Tony Roche in drie sets: 6-1, 3-6, 6-3. De winst: 7500 pond (ongeveer 40.000 gulden) en een flinke do sis zelfvertrouwen. Een betere voorbereiding op Wimbledon, waarvoor hij dit keer als negende is geplaatst, heeft Okker eigenlijk nooit ge kend. Wel bereikte hij in 1968 de finale van het toernooi op Queen's Club, het gebruikelijke aperitief van Wimbledon, dat dit jaar niet doorging. Die eind strijd werd toen niet gespeeld Best mogelijk voorbereiding op Wimbledon wegens regen. Okker deelde toen de eerste prijs met de Ame rikaan Graebner. Tom Okker begon zaterdag te gen Roche, bezig aan een nog 'opmerkelijker come back, voor treffelijk. Zijn eerste opslag liep, evenals in de partij tegen Dent, als een trein en de be- 'faamde, met een overdosis aan topspin geslagen, forehands, de den de rest: 6-1. In de tweede reeks vocht Roche verbeten te rug, zodat Okker uit zijn aanval lende ritme raakte en tijdelijk de kraiht van de Australiër Okker geniet op een terrasje terwijl collega Marty Riessen op de achtergrond handtekeningen uitdeelt. moest ondervinden (3-6). Maar de derde set gaf weer het beeld van de eerste. Okker won met GESTEGEN Tony Roche, voor Wimbledon zes tiende op de plaatsingslijsl heeft sinds januari, toen hij aai een achillespees werd geope reerd, geen toernooi meer ge speeld. Evenals de een jaar ou dere Okker is de 30-jarige Aus. traliër plotseling sterk gestegei in de noteringen van de book makers. Het toernooi van Nottingham wa: met deelnemers als de kam pioen van Wimbledon en Fores Hills, Jimmy Connors, Grand Prixwinnaar Guillermo Vilas Arthur Ashe, de Australiër: Alexander en Dent en de Ame rikanen Tanner en Smith ui terst sterk bezet. Okker ver sloeg achtereenvolgens Van Dil len, Carmichael, Borowiak er. Dent, voor hij in de finale afre kende met Roche. In de finale van het dubbelspel verloren Okker en Riessen var de Amerikanen Pasarell en Tanner: 2-6, 3-6. In het toernooi van Eastbourne promoveerde Virginia Wade zichzelf tot grote favoriete voor Wimbledon door in de finale Billie Jean King te ver slaan met 7-5, 4-6, 6-4. In de eerste set stond Virginia Wade achter met 5-2 maar won toen vijf games achtereen. Het zelfde presteerde Billie Jean in de tweede set maar in de derde sloeg zij te veel fouten. Bij de heren zegevierde de En gelsman Mark Cox door de Rus Kakoelia te verslaan» met 6-4, Shaw op weg naar zijn wereldrecord op de 1500 meter LONG BEACH/BRISBANE De vrije slagzwemmers van de Verenigde I Staten zijn eenvoudig van een super ieure klasse. In de vijf herennummers [bij de selectiewedstrijden voor het "^wereldkampioenschap in Long Beach ontkwam geen enkel wereldrecord [aan de grijpgrage handen van deze ipfltte atleten. Met de recordverbe- ■ring |n series en finale van de 200 iter vrije slag en bet 400 meterre cord van Shirley Babashoff staan met nog één dag te zwemmen zeven verbe kte ringen van wereldrecords op naam Ivan de Amerikaanse vrije slag-elite. -H'De voorlaatste dag van de „trials" bracht het absolute hoogtepunt. In de ^series van de 100 meter vrije slag kmaakte de 20 jarige wereldkampioen Jim Montgomery met 51.12 seconden Olympische kampioen Mark Spitz "(met een verschil van precies eentiende seconde diens drie jaar oude wereldre cord afhandig. Spitz is nu nog slechts E^in het bezit van de beide wereldre cords op de vlinderslagafstanden. In de finale verging het Montgomery net zoals zovelen voor hem: Hij werd ver slagen. Andy Coan, de nummer één van het vorig seizoen (51.23), zegevier de in 51.25 voor Montgomery (51.49). De reprise van het tweegevecht tussen deze beide amerikanen, straks in Cali, Zeil naar alle waarschijnlijkheid weer een nieuwe toptijd opleveren. De zeventienjarige Tim Shaw vierde daarop aansluitend zijn derde over winning in vier races. In de finale van de 1500 meter vrije slag brak hij met groot machtsvertoon de beide wereld records van Stephen Holland, die heeft afgezien van deelname aan het wereldkampioenschap. 8.13.68 (tot dusverre 8.15.02) lieten de stopwatches zien bij het keerpunt van de 800 me ter. Vijftien minuten 20.91 seconden (tot dusverre 15.27.79) bij de 1500 me ter. Shaw, die in het geheel geen vermoeide indruk maakte, zwom elke honderd meter met een gemiddelde van 1.01.3 en legde spurtend de laatste honderd meter af in 58.91. Voordat hij weer het water indook om te gaan uitzwemmen, liet hij nog weten zich in staat te achten 8.10 en 15.15 te zwemmen, wanneer dat werkelijk noodzakelijk zou zijn. Na de aanvan kelijke tegenvaller op de 200 meter vrije slag (hij raakte daarop het we reldrecord kwijt aan zijn clubgenoot Bruce Fumiss) heeft Shaw een aantal indrukwekkende prestaties aan elkaar geregen. Hij vestigde met 3.53.95 een nieuw wereldrecord op de 400 meter vrije slag en bewees ook op de 200 meter rugslag bij afwezigheid van John Naber met 2.05.44 zijn klasse. Er tussendoor hield hij zich bezig met het eindexamen van de highschool, dat hij met goed gevolg aflegde. Wereldre cord nummer zeven werd zaterdag op het conto geschreven van de 18-jarige Shirley Babashoff, die op de 400 me ter vrije slag haar eigen topprestatie tot 4.14.76 terugbracht Overigens staan de Amerikaanse meisjes duidelijk in de schaduw van de heren. In de breedte is weliswaar sprake van enige prestatie-verbete ring, maar een vergelijking met de Oostduitse zwemsters doorstaan de Amerikaantjes met enkele uitzonder ing (Shirley Babashoff en enkele vrije slagzwemsters) niet. Een lichtpuntje was dat Ka thy Heddy als eerste Amerikaanse op de 400 me ter wisselslag met 4.58.13 onder de grens van vijf minuten bleef. Ze klom daarmee op naar de zesde plaats op de „eeuwige" ranglijst achter vijf Oostduitse zwemsters. Het enige .nieuwe gezicht" is de 15-ja- rige Lise Jezek, die met 1.05.69 en 2.21.19 de beide rugslagafstanden won. Olympische kampioene Melissa Belote moest genoegen nemen met een be scheiden klassering. Matig Zonder Stephen Holland, die overi gens bij de parallel lopende Ameri kaanse selectiewedstrijden zijn beide wereldrecords over 800 en 1500 meter vrije slag verloor, was het een tame lijk matige bedoening bij de Australi sche selectie-wedstrijden dit week einde In Brisbane. Prestaties van wereldformaat waren op de vingers van één hand te tellen. Het best deed de 15-jarige Jenny Tur- rall het nog, de enig overgebleven Australische wereldrecordhoudster met 8.46.40 op de 800 meter vrije slag. Haar wereldrecord staat op 8.43.48. Jenny trok haar landgenote Rosemary Milgate mee naar de op drie na beste tijd ooit gezwommen: 8.49.50. Jenny Turrall won verder der de 400 meter vrije slag in 4.19.31. Sonya Gray zege vierde op de 200 meter vrije slag in 2.05.63 en Mark Tonelli greep de eer ste plaats op de 200 meter rugslag in de uitstekende tijd van 2.06.83. De Australische Bond selecteerde na afloop dertien zwemmers en zwem sters voor het wereldkampioenschap in Cali. Dat is het kleinste team dat Australië de laatste twintig jaar bij grote wedstrijden heeft vertegenwoor digd. Tot de nietgeselecteerden be hoort naast Stephen Holland, die heeft aangekondigd zich helemaal te willen richten op de Olympische Spelen, ook de Olympische schoolslagkampioene Beverly Whitfield. Laatstgenoemde won bij de selectiewedstrijden welis waar zowel de 100 als 200 meter schooslag, maar haar tijden waren niet van wereldklasse. Het team wordt aangevoerd door Jenny Turrall. De overige geselecteerden zijn: Sonya Gray, Lindal Hanel, Judy Hudson, Drue de Guier, Rosemary Milgate, Glenda Robertson en Nira Stove; Gra- ham Windeatt, Max Metzker, Peter Dawson, Mark Tonelli en Ross Sey- slQB (Van onze paardesport medewer- ker) HAMBURG Het entrenement 05 Jan de Leeuw uit Hoofddorp 81 bracht zondag een bezoek aan de draverspiste van Hamburg en was daar zeer succesvol. In de Grote Zomerprijs eindigde hij met de Import Worthy j Dean op de derde plaats in de j kilometertijd van 1.17 rond. t (Het paard werd gereden door dii zoon Cees de Leeuw. Dé over- winning ging naar het Zweedse paard Chacos in de kilometer- tijd van 1.16.18 voor het Ita liaanse paard Flush. Tijdens deze koers brak een grote rel uit. De starter had namelijk de start ongeldig verklaard, maar de cours ging door. Toen de paarden over de finish heen gingen, breek er onder het pu bliek een opstand uit. Men be sloot de ingezette bedragen als nog geldig te doen verklaren. Het entrenement De Leeuw had nog meer succes, want in het bijprogramma werd met de Franse import Belito in handen van Cees de Leeuw in de kilo metertijd van 1.21.3 gewonnen. Ook vader Jan de Leeuw zege vierde in het bijprogramma met het paard Deven. Verder werd er een derde plaats in een andere koers bereikt met paard "Answer in handen van Cees de Leeuw. De Amerikaanse import Speedy Volita werd in de Grote Zomerprijs wegens galopperen uitgeschakeld. Treize F (links) wint de eerste heat van de Mereveld Mijl, die met een totaaltijd die slechts 0.4 sec. beter was dan Jaspis du Bols bij de Franse hengst terecht kwam. (Van onze paardesportmede- werker) HILVERSUM Het kan soms I gek gaan in de draf sport. Enke- le Jaren geleden kochten de ed twee Westlandse eigenaren Noord am en Vroom in Fran- cf krijk de hengst Treize F. Voor deze aankoop moest een aardig bedrag op tafel komen en tot li groot verdriet van de Westland- heren kon Treize F zich op s<j Nederlandse bodem niet laten gelden. Treize F werd verkocht, maar 11 ook de tweede eigenaar kon zich '0| niet verheugen over de presta- b ties van Treize F. De hengst >n werd weer verkocht en nog eens en werd zelfs nog het eigendom van zijn trainer-pikeur Aad -j Pools. Deze vond voor Treize F een nieuwe eigenaar, de heer C. ld de Ruijter. Treize F is nu twaalf ^jaar en aan zijn laatste koers- jaar bezig. De hengst doet dit met allure en zegevierde gister middag in het Hilversumse sportpark in de semi-klassieker t^het Merevelds Mijlrecord. „De eerste heat won hij in de y prachtige tijd van 1.17.6 (zijn r^oude record stond op 1.18.6!) voor Jaspis du Bois en Ironie. Op de vierde plaats kwam Har ry Pools met Allegro, een Duits paard in bezit van de Westland se eigenaar Vroom en trainer-pi keur Harry Pools. In de tweede heat had Aad Pools het aan zijn broer Harry te danken, dat hij niet won. Bij het ingaan van de laatste bocht ging Allegro, die op Nederlandse bodem de kost moeilijk kan verdienen, maar in Duitsland alleen dit jaar maar liefst negen maal eerste werd en zo'n tachtigduizend gulden won van zijn lijn en kon Jaspis du Bois met trainer-pikeur Rees van der Lubbe binnendoor. Met hartelijke dank aan Harry Pools zegevierde Jaspis du Bois met zeer gering verschil voor Treize F, die geheel buitenom op de eindstreep was afgekomen. Rees van der Lubbe dacht zelf niet gewonnen te hebben en was al op weg naar het stal terrein. Hij werd teruggeroepen en mocht zijn ererondje rijden: De totaalwinst was echter voor Treize F. Na optellingvan de beide totaaltijden uit de heats kwam Treize F tot 4.8.4, tweede werd Jaspis du Bois met 4.8.8, derde Allegro met 4.9.7 en op de vierde plaats Jan van Dooye- weerd met Ironie met 4.10.3. Door de bijna elf mille winst die Treize F in deze heatdraverijen won, bracht hij zijn totaalwin- som voor dit jaar van zijn af scheid op ruim zesentwintigdui zend gulden. De Supertrio-draverij die dit maal niet gesponsord werd en de naam kreeg Radiostadprijs, werd gewonnen door Piet Zandt met Katanja (2), voor Luciano (Jan Wagenaar) nummer 6 en Ixiaan (11) met Jan Duivenvoor den. Favorieten als Leos H en Maestro Cavaljos konden het niet bolwerken. Leos H moest zich over de 2920 meter gewon nen geven, kwam stoom tekort en werd vierde. Ook Maestro Cavaljos kwam niet uit de verf met Giel van der Togt. Door fouten viel hij zelfs nog buiten de prijzen. De winnaar van deze negende supertrio-koers wacht te ditmaal geen prachtige sier- deken zoals meestal gebruike lijk en er kon voor pikeur Piet Zandt ook geen bloemetje af. Jammer, want de supertrio- koersen doen het als kijkspel net zo lekker bij het publiek. En een beetje show erom heen kan voor de drafsport geen kwaad. Leiding Jan van Dooyeweerd die zon dagmiddag op de Hilversumse baan een koers won met „Mia Fortuna" gaat aan de leiding in het pikeurklassement. De man uit Hoofddorp zegevierde zater dagmiddag op Duindigt maar liefst driemaal. Van Dooye weerd, na de meeting: „Ik wil proberen dit jaar kampioen van Nederland te worden. We heb ben de paarden ervoor aan stal. Het zou leuk zijn eens aan een wereldkampioenschap te mogen meedoen in Amerika". In de eerste draverij om de Duttendelprijs zegevierde hij met Miltiades J, geen uur later won hij met Longshot en in de vierde koers bracht hij Larens Roem als eerste over de eind streep. Bij zijn vierde optreden op de Wassenaarse baan werd hij met Nino Song uitgescha keld en bij zijn vijfde koers, in de laatste draverij om de Eiken- horstprijs, werd hij tweede met Nairobi. Duindigt Hoofdnummer bij de dravers op het goed bezette Duindigt was zaterdagmiddag de Prijs der Driejarigen, waarin vele derby- kandidaten aan de start kwa men. Nubar van Echten won in zijn nieuwe recordtijd van 1.20.3 in handen van Wim van Buyte- ne, voor Nimrod R en de als eerste favoriet gestarte Nelson van Hovi die in de slotfase een foutje maakte en daardoor niet verder kon komen. Bij de volbloeds was de over winning van Frans Vandeuren met Blue Fandango het meest verrassend. De verrichtingen waren de laatste tijd teleurstel lend geweest, Blue Fandango won vrij plotseling tegen een quote van 26,80. De eerste ren werd gewonnen door Gipsy Girl met John Webb van trainer Ton Pije. Marcus met Frans Vandeu ren dacht gewonnen te hebben en liep rustig in de winnaars- ring te stappen toen bleek, na dat de foto van de finish ont wikkeld was, dat Gipsy Girl een neusje voor was. Vreugde bij trainer Pije, die met Gipsy Girl en stalgenoot Grandeur twee goede troeven heeft voor de der by der volbloeds, op 12 juli op Duindigt. WENEN Lia Molenaar heeft in het afgelopen weekeinde bij internationale wedstrijden schoonspringen bijzonder goed werk gedaan door in een zeer sterk veld als zevende te eindigen. De Haagse springster die na de verplichte sprongen nog op de tiende plaats stond, klom na de vrije figuren op naar de zevende plaats met 357.15 punten. De Zweedse Olympische kampioene Ulrike Knape werd winnares voor de Amerikaansen Deborah Kepler en Jeanette Ely. MADRID Spanje heeft Nederland met 16-6 verslagen in een tweedaagse schoonspring-wedstrijd in het Canoe-zwembad te Ma drid. Het individuele klassement luidt; Dames: 1. Carmen Beien Nunez (Spa) 361.65 punten, 2. Conchita Garcia (Spa) 343.95, 3. Anita d'Hondt (Ned) 339.45, 4. Erna Kretzschmar (Ned) 320.55. Heren: 1. Jorge Head (Spa) 484.000 punten, 2. Ricardo Camacho (Spa) 445.80, 3. Hans Feis (Ned) 442.30, 4. Frans van den Konijnenburg (Ned) 410.90.-. HILLEGERSBERG Een internationaal waterpolotoernooi dat gehouden is in 't Zwarte Plasje in hillegersberg is geëindigd in een overwinning voor het Nederlandse jeugdzevental. De ploeg won viermaal en speelde slechts eenmaal gelijk: 5-5. Dat was in het duel tegen de gastheer SVH, die als tweede eindigde en eveneens ongeslagen bleef. De eindstand is: 1. Nederlands jeugdteam, 2. SVH, 3. Neustadt, 4. Ierland, 5. Cheltenham, 6. Hermes. BUDVA Rusland heeft het zeslandenwaterpolotoernooi om de Coupe Adriatica gewonnen. Ofschoon er nog een ronde gespeeld moet worden. De Russen wonnen in de vierde ronde met 8-7 (2-3, 3-2, 0-1, 3-1) van Joegoslavië en hebben met nog een wedstrijd te spelen vier punten voorsprong. UTRECHT Bondscoach Ivo Trumbic heeft voor het Nederlandse waterpoloteam, dat op 2 juli naar Curacao gaat voor een trainings kamp ter voorbereiding op het toernooi om de wereldtitel in Cali (Col), de volgende spelers geselecteerd: E. Kroon, N. Landeweerd, G. Stroboer, D. Nieuwenhuizen, H. Smits, G. Keetelaar (allen haz-De Robben), P. de Zwarte (AZPC), H. van Zeeland, R. Toonen (beiden Neptunus/Amhem), T. Buunk (Meeuwen), M. Bras, W. Keman (beiden VZC/Ritmeester), A. Hoepelman (Zwemiust/Den Hommel) en W. van de Schilde (Zian/Vitesse). WILDERVANK In wildervank is een internationaal waterpolo toernooi gewonnen door het nationale team van Australië, dat momenteel een toernee door Europa maakt, ter voorbereiding op de wereldkampioenschappen. De Australiërs wonnen de eindstrijd van Wassersport-Hannover met 10-5. De derde plaats was voor Zwemlust/Den Hommel, dat De Zijl/LGB in de verliezersfinale met 7-3 versloeg. Bij de dames ging de'zege naar Zian/Vitesse voor De Aa (Almelo) en Het Y. PAGINA i Uitdaging Nederland, en meer in het bijzonder Den Haag en wijde omgeving, is opnieuw niet atletiek- minded gebleken. Hoe wel de weersomstandig heden toch zeker niet ongunstig genoemd kon den worden, heeft het grote publiek tijdens de tweedaagse Sparta Spe len het merendeels af la ten weten. Van de beno digde zesduizend toe schouwers passeerde slechts de helft de hek ken -van de Haagse Zuidlarenstraat-accom- modatie en dat bezorgde de organiserende vereni ging een fors tekort, dat ondermeer uit eigen middelen dient te wor den aangezuiverd. Spar ta heeft het geprobeerd, maar het initiatief is niet in die mate aangeslagen als redelijkerwijs had mogen worden veron dersteld. Het zou daar om alleszins begrijpelijk zijn als Sparta het bij dit eenmalige evenement liet. Maar volgend jaar hoopt de Haagse vereni ging haar accommodatie volledig van kunststof te hebben voorzien. En dan is de uitdaging om Spar ta Spelen II gestalte te geven natuurlijk groot. Onvoorstelbaar Waarom, zo kan men zich afvragen, moeten sommige sportevene menten zodanig worden uitgebreid dat de geva- renfactor onevenredig wordt vergroot. Er wor-' den in ons land ettelijke motorraces gehouden, waarvoor de belangstel ling groot is. Om zich een plaats in die reeks te veroveren werd des tijds in Oss het initiatief genomen een „aange kleed" motorspektakel in het leven te roepen dat vierentwintig uur moest duren. Dag en nacht rijden, dat was weer iets anders. Dat de gevaren daardoor wer den vergroot, achtte men klaarblijkelijk van minder belang. Het rij den in de nacht voor spelde sensatie en daar voor wil het publiek wel komen. In de race van dit jaar is een slachtof fer gevallen. Geen ge volg van oververmoeid heid hoewel Hutton niet had geslapem of van 's nachts rijden maar van materiaalde fect. Niettemin, er viel een dode te betreuren temidden van de kermis en alles wat in Oss er omheen wordt gebouwd. De race ging door met als afschuwwekkend ex cuus dat materiaaldefect de oorzaak van het do delijk ongeval was. Het is onvoorstelbaar dat amateurs alleerf zij rijden in die 24-uursrace het over hun hart kunnen verkrijgen het spektakel doorgang te doen vinden als een van hen is verongelukt. „The show must go on" zou nog kunnen gelden voor profs, hoewel het even luguber blijft, maar niet voor amateurs. Een te betreuren gang van za ken in Oss. Drogreden Het vertrek van Ling, dat zeker schijnt bewijst gebrek aan visie bij de Haagse voetbalbestuur- dérs. Een jonge, duur opgeleide rechtsbuiten, die iets bezit wat andere collega's missen, een prachtige passeertech- niek, wordt zonder vol doende afweging van zijn kwaliteiten aan de dijk gezet en doorver kocht aan Ajax. Voor een bedrag (plusminus drie ton) waarvoor de Amsterdammers nooit hadden verwacht een opvolger van Johnny Rep te kunnen verwel komen. De narigheid met de spelers, die Ling in de ban deden, wordt als een drogreden aan gevoerd om zich te rechtvaardigen. Maar heeft FC Den Haag er wel alles aan ggedaan om Ling en de spelers naar elkaar toé te bren gen? Heeft de psycho loog, die FC Den Haag al drie jaar bijstaat, iets. gedaan om het conflict bij te leggen, wat toch op zijn terrein ligt. Insi ders menen het ant woord hierop te moeten schuldig blijven. Uit niets is gebleken,dat een ontkenning onte recht is. Het is goed hier even bij stil te staan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11