deTijd essola HP Kamer vindt BVD noodzakelijk kwaad Pseudo-homeopaat „behandelde" patiënten Northrop en spreiding Vier jaar voor corrupt hoofd Belgische PTT Afvalvernietiger niet toegestaan S -SS "e £3 ÜI0ENE iilvajbki het heerlijkste toetje, één brok gezondheid Oud kanon blies laatste ademtocht hard uit Tachograaf vervroegd verplicht DONDERDAG 19 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGUMA 7 (Van onze correspondent) i BRUSSEL De rechtbank heeft de ex-directeur-generaal van de Belgische P.T.T. Ger main Baudrin gisteren veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier Jaar. Baudrin werd ervan beschul digd zich ten koste van de ge meenschap verrijkt te hebben met ongeveer 33 miljoen Frank ■in nog geen drie jaar tijd, toen hij aan het hoofd stond van de Belgische PTT. Deze som ver kreeg hij door zich te hebben laten omkopen en door zelf op drachten te hebben verstrekt aan bedrijven, O-m. van zijn zoon Michel, waarin hij overi gens zelf een meerderheidsbe lang had. De aldus verkregen 33 miljoen Frank werden verbeurd verklaard en toegewezen aan de gemeente Schaarbeek, die er vermoedelijk een sociale be stemming aan zal geven. De zoon van Baudrin, Michel, hoor de drie maanden voorwaarde lijk tegen zich eisen. Baudrin verrijkte zich onder meer met de koop van apparte menten in Belgie voor zichzelf, zijn dochter en zoon, kocht twee zeer luxueuze auto's, twee jacht en, en een villa aan het Como- meer. Verder draaide hij er en kele miljoenen door met Brus selse barmeisjes. Voor de recht bank had hij steeds staande ge houden een uiterst sober leven te leiden en het vele geld, dat hij bezat ofwel gespaard te heb ben dan wel gekregen te hebben van zijn vader en zijn schoon moeder. De rechtbank geloofde nimmer in het bestaan van deze, wat genoemd werd .miraculeuze schoonmoeder', terwijl Baudri- n's activiteiten stuk voor stuk werden vastgelegd. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HILVERSUM Keukenafval vernietigers zijn in Hilversum voor taan verboden. B. en w. hebben dit besluit genomen omdat de lozing van de stukjes keukenafval een onaanvaardbare belemme ring vormt voor de werking van beide rioolwaterzuiveringsinstal laties in Hilversum. De keukenafvalvernietiger vernietigt namelijk niet, zoals de naam suggereert, het afval maar versnijdt het en dat is volgens de lozingsverordening niet toegestaan, omdat lozing van afval op de rioleringsstelsel verboden is, aldus b. en w. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllTllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Northrop-schandaai houdt De Haagse Post nog steeds be zig. „Een affaire met de kwalij ke walm van vriendjespolitiek en hoofdrollen voor ijdeltuit Teengs Gerritsen, superinkoper Antonissen en een hele stoet ex-generaals. Het blad advi seert: „Het minste dat de rege ring kan doen om althans de schijn van onregelmatigheden weg te nemen is een verbod aan gepensioneerde hoge militairen om een adviseursfunctie te aan vaarden bij bedrijven die aan defensie leveren". Na Suriname zullen ook de an- tillen binnenkort onafhankelijk worden. De strijd om de macht is al losgebroken. Verdeel en heers, en wat je zegt, dat ben je zelf. Het botert er in elk geval nog lang niet.. Hoe gaat het in werkelijkheid toe bij de PvdA-kamerfractie. De Haagse Post tilt een tipje van de sluiter op. Verder deze week een onthul lend artikel over de 'gewelds- golf die Nederland overspoelt; sex, racisme en opstand in de Attica-gevangenis en de zwendel in Duitsland, waar onze mare chaussee bij betrokken zou zijn. DE NIEUWE LIDIIE Hans Wiegei roept in De Nieuwe Linie van deze week de lezer toe: „Ik wil echte spreiding van macht. Het kabinet maakt er een loze kreet van". En voor diegenen die mochten twijfelen aan de goede bedoelinfen van Hans Wiegel: „Oh, ik ben altijd een uiterst harmonieus mens ge weest. Ik geloof dat ik heel goed kan luisteren naar de standpun ten van anderen. Ik kan ander mans gelijk altijd heel goed ont dekken, en ik ben altijd bereid mijn eigen standpunt te relative- Tijdens de universitaire studie gaat de geestelijke gezondheid achteruit. 15 tot 20 procent van alle studenten in Nederland kampt met psychische proble men. Een pleidoor voor een lan gere studieduur. „De oliecrisis was niet wat wij ervan dachten", zegt De Nieuwe Linie: „De oorspronkelijke stra tegie van de oliecrisis moeten we niet zoeken in het Midden- Oosten, en zeker niet in Saoedi- Arabië, maar in Latijns Ameri ka, met name in Venezuela". Staatssecretaris Meijer (CRM) gelooft dat het met de paniek binnen het welzijnswerk wel meevalt. De Westduitsers 'zuiveren' gron dig hun openbare instellingen. De autoriteiten daar tonen steeds minder scrupules bij het toepassen van het zogeheten be roepsverbod. Langzamerhand - na zeven maanden - begint er weer rust en orde te heersen in Guinee Bissao. Vluchtelingen keren te rug. De Nederlandse arts Joop de Jong die er werkt, blikt te rug: „In die begintijd was er weinig te eten. We hadden zelf rijst meegenomen, maar vis en vlees waren zeer schaars. De vis was verdwenen omdat de Portu gezen met granaten hadden ge vist, en teveel olie op het water hadden gegooid. En vlees was er ook niet, omdat de Portugezen uit wraak hele kuddes hadden neergemitrailleerd". Het Nederlandse gevangeniswe zen kampt met een wankel be leid. De Rode Pannen in Veen- huizen is het eindstation voor 'lastige' gevangenen. De toestan den daar zijn een bewijs van een falend beleid. In Spanje wacht men nog slechts op de dood van Franco en er wordt alleen nog rem mend geregeerd. Twee opposi tionele blokken staan in Spanje klaar om de macht van het ont zielde Franco-bewind over te nemen. De vrijheid die zal ko men zal misschien tegenvallen. Verder deze week nogmaals het spreidingsbeleid voor de rijks diensten en een onthullend ver haal over hoe de Vietnamezen er in slaagden de Amerikaanse electronische oorlogstuigen on klaar te maken. Van de omslag van Elseviers Magazine kijkt deze week een pijprokende, intens luisterende, handen aan de oren, prins Bem- hard de lezer aan. Van de prins geen kwaad zegt het blad en tracht de beschuldigingen dat prins Bernhard betrokken zou zijn bij het Northrop-schandaal te ontzenuwen. De prins zelf zegt dat hij geen enkelebe moeienis heeft gehad met de aanschaf van een nieuwe machi ne als opvolger voor de Star- fighter. Ook in Elsevier het spreidings beleid van de regering. Het blad noemt het een politiek prestige-object met twijfelach tig effect- en stuurde er een verslaggever 'heen die tot de conclusie moest komen: „Die ambtenaren vrouwen en minis ter Gruytcrs hebben één ding gemeen, ze zijn nog nooit in Veendam en omstreken ge weest Maar die ambtenaren en hun gezinnen willen één ding voornamelijk niet: uit Den Haag weg. En ik geef ze gelijk, want ik kan over twee dingen meepraten: „Over Den Haag en over Veendam. In Den Haag wil ik (desnoods) wel, in Veen dam wil ik niet wonen. De Bijlmermeer, de Amster damse betonsatelliet waar in 1968 de eerste bewoners als goed gemutste pioniers de rijen woonkazernes bevolkten, lijdt aan bederf, ontbinding, zegt het blad en ging er een kijkje ne men. Conclusie: de blanken worden er geterroriseerd door de Surinamers. Verder lezenswaardige artikelen o.a. over een oliepijpleiding dwars door Alaska, kunstver valsing, en de Nederlandse con- fectie-industrie. Waar staan de Jezuieten, vraagt De Tijd zich af. En licht in een serie artikelen week het eerste, de orde grondig door. Vele vooraanstaande Je zuieten geven hun mening. De troebelen rond de voorzit terszetel van de KVP krijgt deze week alle aandacht in een dub- bei-interview met de kandidaten Vergeer en De Zeeuw. De concurrentiestrijd in het goe derenvervoer is moordend. De chauffeurs zijn er de dupe van. De Tijd spit het onderwerp uit Verder in het blad de familie Nehru, een pleidooi voor ont wikkelingshulp, discriminatie in Nederland en het huwelijk op de helling. De raadsels rond de metro-aan slag blijven, vindt Vrij Neder land. Maar hoe het nu precies met Lewin en de zijnen aan de ene kant en de BvD aan de andere kant zit, wordt niet dui delijk. Enkele pagina's worden in be slag genomen door een reisver haal door Suriname verhelde rend in zoverre, dat nu pas blijkt hoe zeer de binnenlanden zijn achter gebleven. En de Su rinamers daar: „We worden hier als tweederangs burgers be schouwd, neem dat van mij aan. Ik kan met de breedte van mijn mond zeggen: ik ben Surinamer, en de eerste ook. Maar een be hoorlijke school is hier niet". De zonne- en windenergie heb ben geen faire kans gehad tot nu tóe, vindt prof. Latzko, een van de topenergiedeskundigen van Nederland. Er moet veel meer geld in research worden gestoken. Verder brieven over de genade- dood, euthanasie, e, het poesie- festival in Rotterdam en dan zomaar, ter zijde: „Inflatiege bed: geef ons heden ons dage lijks duurder wordende brood." „Als je bedenkt dat er werklo zen zijn, die geen geld hebben voor een vakantie, dan geniet je vanzelf dubbel van je eigen va- Onderzoek migraine DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris Hendriks van Volksge zondheid wil overwegen óf het noodzakelijk is een initiatief te ondernamen ten behoeve van de behandeling van migraine. Dit blijkt uit het antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Aarts en mevrouw Cornelissen (beiden KVP). Volgens staatssecretaris Hen driks lijden veel mensen veel vuldig aan hoofdpijnen, waar onder een symptomen-complex dat aangeduid wordt met het begrip migraine. De bewinds man beschikt niet over gegevens wat betreft het genezingspercen tage van bepaalde behande lingsmethoden. Hij zal zich daarover een oordeel gaan vor- Geslaagd als kleuterleider GRONINGEN In Groningen is gistermiddag de 23-jarige Dick van der Mark als eerste Nederlander geslaagd als kleu terleider. Op andere kweek scholen voor kleuterleidsters in Nederland volgen nog zes ande re mannen deze opleiding. Dick van der Mark, die nu drie jaar in Groningen woont, heeft twee sollicitaties lopen, een in Rhe- nen en een in Raalte. Hij is vastbesloten door te gaan als kleuterleider en zal met ingang van het komend seizoen de les sen voor de hoofdakte gaan vol gen. De Nederlandse onderwijswe reld is nog niet zo ingespeeld op het feit dat het kleuter leiden ook door mannen kan gebeuren. Op het diploma van Dick staat vermeld dat hij geslaagd is voor de opleiding kleuterleidster. Schotten slechtste tanden ter wereld LONDEN (AFP) De Schotse gezondheidsdienst heeft in een rapport be kendgemaakt dat de Schot ten het slechtste gebit heb ben van de hele wereld. Volgens het rapport zijn meer dan 40 procent van de Schotten boven de 60 jaar al hun tanden kwijt. S1<-~vtc twee procent van W nog een helemaal Het rap,' >rt wijt de slechte w*4»ïfc.iv van het Schotse gv^.. -dn de grote voorlief de voor zoetigheden. De Schotten gebruiken gemid deld per jaar per persoon ongeveer 55 kilo suiker. Een inwoner van een flatgebouw in Frankfurt had zo veel last van het lawaai van een nabijgelegen ver keersweg. dat hij besloot op een ri goureuze wijze daar een eind aan te maken. Beide balkons aan de voorgevel van zijn flat kon hij door dat la waai toch al niet gebruiken, zodat hij ze eenvoudig weg afstootte. De man metselde de toegang tot de balkons dicht. Vandaar dat Frankfurt nu over dit novum be schikt: ontoegan kelijke balkonne- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De BVD is een noodzakelijk kwaad. Dat is de mening van de meerderheid van de Tweede Kamer. Zelfs de PPR die uiterst kritisch tegenover de BVD staat, erkent dat. Alleen de PSP is tegen alle soorten van inlichtingendiensten ter bescher ming van de demokratische samenleving. Dat is gisteren gebleken in de Twede Kamer bij het debat over het verslag van de commissie voor de inlichtingendiensten. Bij de linkse woordvoerders in dit debat rees grote twijfel aan de noodzaak om voor meer dan 65.000 banen bij de rijksoverheid een antecedentenonderzoek door de BVD te laten vaststellen. Gekeken wordt namelijk naar de betrouwbaarheid van de sollici tant. Dit aantal kan volgens hen best omlaag. De veiligheid van de staat komt daardoor niet in het geding. De socialist Roethof zei over de BVD: „Dat een apparaat als de BVD door geheimzinnigheid wordt omgeven betekent overigens niet dat het instrument kan worden gemist. De demokratische samenleving moet ook beschermd worden tegen de pogingen om haar met geweld of ondemokratische middelen omver te werpen." Spionagesa teiliet VS gelanceerd CAPE CANAVERAL (AP) Van Cape Canaveral Is gisteren een splonagesateliet gelan ceerd. De lancering was niet tevoren aangekondigd. Woordvoerders van de Ameri kaanse luchtmacht wilden slechts zeggen dat de sateliet „experimentele instrumenten" aan boord had. Volgens zegslie den is de sateliet uitgerust met hoogst gevoelige camera's en in- fra-rood apparatuur. I ADVERTENTIE] Zonnige krenten en rozijnen in pure t haal'n pak c (Van een onzer verslaggevers) Twee Enschedese recher cheurs hebben in het Drentse dorp Alteveer een 33-jarige zich homeopaat noemende man aangehouden, die verdacht wordt van het onbevoegd uitoefenen van de genees kunst en van oplichting. De man zou in heel Nederland mensen hebben „behandeld" met injecties en medicijnen, zonder dat hij pre cies wist wat hij zijn slachtoffers toedien de. In zijn woning bleek hij te beschikken over een zeer omvangrijk laboratorium, compleet met microscopen, centrifuges en andere kostbare apparatuur. Ook vond de politie er een grote hoeveelheid homeopati- sche medicijnen van Nederlandse en Duitse makelij. Een 39-jarige Enschedese vrouw heeft dei recherche op het spoor van de man gezet. Zij las in de plaatselijke dagbladen een advertentie met de volgende tekst: „Geves tigd voor Overijssel: homeopatischè prak tijk, volgens afspraak, tel. 05286-333, Zuid- wolde". De vrouw draaide dit nummer en wilde een afspraak maken. De pseudo-arts verklaarde dat hij de vrouw niet kon ont vangen, maar dat hij haar thuis zou bezoe ken. Hij heeft zijn Enschedese cliënte inder daad bezocht Hij verzocht de vrouw zich uit te kleden, waarna er een nauwgezet lichamelijk onderzoek zou zijn gevolgd. Hij constateerde dat de vrouw aan „diverse ziektes" leed. Hij heeft tegenover de Ensche dese recherche toegegeven dat hij de vrouw injecties heeft gegeven, zonder te weten wat er precies in de ampullen was. Sterker nog: de ampullen waren eigenlijk bestemd voor een andere patiënt Ook heeft hij bekend dat hij de Enschedese vrouw bloed heeft afgeno men. In de woning van de vrouw heeft hij bovendien een „urineonderzoek" verricht dat voor de vrouw nogal „negatief' uitviel., Hij heeft bloed- en urinemonsters meegeno men naar zijn laboratorium in Alteveer. Voor hij vertrok liet hij de vrouw een bedrag van 125 gulden betalen. Ook ver zocht hij de vrouw om een ander urinemon ster op te sturen naar een bepaald postbus nummer, dat zich in Zuidwolde bleek te bevinden. Toen de vrouw enige tijd later zoals afge sproken was, telefonisch om de uitslag van het bloed- en urineonderzoek verzocht zou de man hebben gezegd, dat de administratie een beetje in de war was geraakt waardoor hij de vrouw nog geen inlichtingen kon geven. Dit nu wekte de argwaan van de vrouw op. 2üj deed op 30 mei aangifte bij de Enschedese recherche. De afgelopen dagen heeft de recherche in samenwerking met de politie van Zuidwolde de arrestatie van de man zorgvuldig voorbe reid. Ook werden de medicijnen die hij bij rijn Enschedese cliënte had achtergelaten in beslag genomen. Hij had haar onder meer „wonder-aarde" verkocht een in de Duitse plaats Bad Homburg verzonnen middeltje, dat „overal" goed voor zou rijn. Ook heeft de recherche inlichtingen over homeopathie (natuurgeneeswijze) ingewonnen bij een Hengelose arts die tevens in homeopathie is gespecialiseerd. Verschillende door hem „voorgeschreven" middeltjes bleken in de Nederlandse homeopathie onbekend te zijn. Volgens de Enschedese recherche heeft de verdachte „een medische tik". De man, die onder meer assistent-accountant, grondon- derzoeker en winkelbediende is geweest heeft enkele jaren geleden gesolliciteerd bij een Zuid-Drents ziekenhuis, waar hij analyst wilde worden. Toen hij werd afgewezen is hij homeopathie gaan studeren. In 1972 is hij met rijn „praktijken" begonnen. Al die tijd zou hij, niet opgemerkt door politie en justitie, zijn nieuwe beroep hebben uitgeoe fend. Homeopathie is in Nederland, onder bepaal de voorwaarden, toegestaan. Er rijn artsen, die in homeopathie gespecialiseerd zijn en die dus ook ingrepen (zoals het toedienen van injecties) mogen verrichten. Ook zijn er homeopaten die geen artsenstudie hebben gevolgd en die dus geen ingrepen mogen verrichten. Het strafbare van de kwestie is, volgens de politie, vooral het feit dat de man injecties heeft gegeven en bloed heeft afge tapt Het oude kanon, dat onverwachts een schot afvuurde naar een op 800 meter afstand gelegen woning (links) De schade op zolder veroorzaakt door de inslag van de granaat (rechts). (Van een onzer verslaggevers) PIJN ACKER - Een uit de Tweede Wereldoor log daterend kanon blies gisteren in Pijnacker zijn laatste ademtocht uit door het onverwacht afvuren van een granaat Verantwoordelijk voor de explosie was de Explosievenoprui mingsdienst, die het kanon zou ontmantelen en niet wist dat het vervaarlijke apparaat nog geladen was. De gevolgen van de bizarre be schieting bleven beperkt tot het inslaan en het doen ontstaan van een klein brandje in de zolder van een woning aan het Prinsenhof 7 in Pijnacker. Een scherf raakte een loods aan de Nijverheidsweg. Niemand raakte gewond. Het kanon, vermoedelijk afkomstig van een Duitse „Schnellboot" was opgebaggerd in de Nieuwe Waterweg en enkele jaren geleden ge kocht door de firma Van der Kooy in Pijnac ker, een bedrijf waar onder meer wordt ge sloopt. Een personeelslid van deze firma vertel de, dat het kanon al een paar jaar op het terrein van de firma lag. Men heeft afgezien van sloop, omdat je maar nooit kan weten of er nog iets in zat, zo redeneerden de slopers. Wel heeft men er nog aan gedacht het een plaatsje te geven in de tuin. Toch heeft de firma de Explosievenopruimings dienst gewaarschuwd. Gistermorgen waren twee militairen van de Explosievenopruimings dienst gekomen. Zij namen het kanon mee naar een stil landweggetje. Daar zouden rij explosie ven tot ontploffing hebben gebracht om een eventueel in het kanon aanwezige granaat on schadelijk te maken. Het gevolg was, dat de granaat van middelzwaar kaliber de loop uit vloog. Hoewel de loop totaal was verroest, was het naamplaatje van de fabrikant nog te lezen: Krupp. DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris Van Huiten van Verkeer wil de tachograaf voor bepaal de categorieën vrachtwagens vervroegd verplicht stellen. Dit houdt verband met installatie- problemen als in alle vrachtwa gens tegelijk een dergelijke .hitschrijver" moet worden in gebouwd. De EVO (Eigen Vervoerders Or ganisatie) stelt in een commen taar dat hierdoor een „riskante situatie" onstaat, omdat de ver plichtstelling niet samengaat met een verbetering van dé rij tijdenregeling. Na de blokka deacties van chauffeurs in no vember 1974 is in een regerings verklaring verbetering van de rijtijdenregeling primair opge nomen, aldus de EVO De organisatie zou opschorting van de tachograafplicht meer in overeenstemming vinden met die toezegging, temeer omdat binnen de EEG nog gepraat wordt over een rijtijdenregeling. De tachograafplicht treedt bin nen de EEG in werking op 1 januari 1976. Staatssecretaris Van Huiten wil vooruitlopend op die regeling al de verplich ting instellen per 1 september van dit jaar voor grensover schrijdend vervoer door vrach tauto's geschikt voor een ge wicht van meer dan 10.000 kilo. Na deze maatregel zouden snel andere categorieën vrachtwa gens moeten volgen totdat in juli 1977 alle voertuigen van een tachograaf rijn voorzien.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7